Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 20-02-08 06:44

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

E dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


e dua paqen bėrtita
e dua ma shum se qdo ėmbelsirė
shqiptarė jam thash kahdo nė shekuj prita
nė boten e pa mėshirė

nuk mė dėgjoj as dielli
as hėna kah ecte rrugės sė vet
po endej me ; cak kah qielli
me ra mbi male e det

e dua paqen bėrtita
aq shum sa s' ka mbi dhe
un qė gjat shėndrita
urtsisht ndėr kombe e fe

po doren kush ma dha
ndėr shekuj kumbarė a mik
kur deshta nė kopsht me u tha
pėr ujė tė kulluar nji pikė


e dua paqen si eren
qė e lshon mbi dhe karajfili
e dua si besen e nderen
e dua si at kėngė bilbili

por mua askush s' mė beson
se paqen e dua mbi dhe
me quajn me fe demon
shqiptarė nuk mė lėnė me fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi autori nė mėrgim

lirik 21-02-08 21:11

Titulli: lirik
 
Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURARABRDHė
CURRILAS PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJI HANė KUR DEL N' QIELL ME FTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I T SHNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHEM MBESHTETUR NE KET ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR TE FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPOIRTZON

THUA SE I SHPIRTZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KET VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJI DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPERMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ AT SHAMI BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SIQ E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 21-02-08 21:15

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURAABARDHė
CURRILAS PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJI HANė KUR DEL N' QIELL ME FTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I' T' SHNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHėM MBėSHTETUR Nė KėT ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR TE FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPOIRTZON

THUA SE I SHPIRTZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KET VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJI DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPERMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ AT SHAMI BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SIQ E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 23-02-08 00:19

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Un jam ai

xhelal ferizi autori ne mėrgim

un jam ai qė shekujt do tė ua mbushi me fjalė
qė heshtjen e zymt do ta thej
ndėr ju me nji qiell ndjenja plot kam dalė
qė artin e ndjenjave tė ua zbėrthej

un do tė ju sjellė gjuhen e diellit
e tė hanes e tė bukurisė
un do tė ua zbres nė tokė emocionet e qiellit
do tė ua zbres poshtė qelsat e portave tė dashurisė

nė palcene yjeve qelsat jan
vargu im do ti arrijė
un do tė shkrihem si qiri mbi zandan
qė arti i fjales nė dhe etnik tė mbijė

un vet pra un a nuk mė besoni
qels e kam vargun pėr secilin nektarė
gjuhen e vargut tim kur do ta msoni
do tė kuptoni cicrimen e zogut shtegtarė

ju do tė kuptoni at'her tė rrezeve qeliza
a artin e gjuhes sė mbretrive duale
ju do tė mėsoni tė flisni me puhiza
qė lmohen fllad'sisht me fletėt nėpėr male

ju do tė mėsoni sekretin e ylberit
kur un tė ua zbres vulė shprehshėm zbėrthimet
kur un me gjuhė shije si palca e sheqerit
do ti nxis shėrbetshėm gjuhė ndjenj ėmbla vlimet

ju vet do ta kuptoni tė pa fund alfabetin
kur qehren e vales bardhsisht do ta pikturoj
un si curril do tė jem pėr detin
pėr tokė e pėr dhe kur ndjenjėsisht tė rigoj

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 23-02-08 00:51

Titulli: lirik
 
NESE MALLė PėR MUA KENI

Auori xhelal ferizi ne mergim

nese mallė per mua keni
e mbi dhe nėse m' kėrkoni
n' karajfil mua do t' m' gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni

nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n'kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė

mė kėrkoni nė za t'bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t' violines

edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n' pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t' lira

ose mė gjeni nė gji t' kurbetit
dėnes #shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t'detit
vargje tė bardha nė rimė lirike

un jam tret nese m' kerkoni
un po shkrihem kudo t' m' gjeni
kur sa i qiel tė dashuroni
aty jam me varg refreni

nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
me kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t' shijes m' kan shpallė

Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n 'lulkuqe e nė fije t' fjerit
bashk me yjet nė kuvend

mė kėrkoni neper vlime
a' ku rrin palca e mahnisė
ne art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 23-02-08 01:39

Titulli: lirik
 
Nėse bjen pėr dhe perendoria e dashurisė

Xhelal ferizi autori ne mergim

nėse bjen pėr dhe perandoria e dashurisė
me tė gjitha teoritė nė tė damarve gjak
edhe vlimet qė jan mbledhė kahdo pafundsisė
fajtore jan kurthat me lak

un kam nė kėt perandori shum yje
secili ka fjalė sa nji mal
demont e diktateve i thonė kohrave nė shpirtė ndryje
ndryshkun e dyshimit tė madh sa nji mal

kurthat po mė ushqejnė me hala
qė fytin e besimit ma vrasin
e helmet nė qeliza si vala
besimet grryeshėm mi godasinnėse bjen pėr dhe plagosė
shembet ky art mbretėrije
qė majat qiellore lart e kan pėrsosė
do tė mbetem mbi dhe nji hije

nė kėt art ka shum shprehtarė
kėtu rrijnė notat mahnitore
gjuhėt muzikore e plot tjerė ndjenjtarė
e gjuhėt ma tė ndritshme qiellore

un i ka m vluar vet aq ėmbėlsisht
ma ėmbėl shum se sherbeti
nė kė mbretri arti flet aq dashurisht
nji shpirtė me aq shprehje e ndjenja sa deti

prandaj kjo madhsi me u shemb pėr dhe
tronditė edhe at det vale
kurtha qenka vegel qė rrxojka qdo fe
po shembka besime tė mėdha si male

o e zeza kurthė tinzare mizore
qė shembė mbretri dashurije
ti je vet nderskamca e dashurive vullkanore
o lak o kali druri i tinzrive

po si hyn kshtu si kali trojan
nė shpirtat e mėdhej ' perandor
E SJELL VIRUSARė E SJELL DEMONIAN
eksportues dyshimesh o shembsi mizorė


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 23-02-08 12:11

Titulli: lirik
 
Kot po flet gjuha tradhtare

Autori xhelal ferizi nė mėrgim

kot po flet gjuha tradhtare
edhe pluhuri i pansllavisė
se nder ne feja shqiptare
rrin nė shekuj t' perjetsisė

se tash bota me gazeta
thell kah zemrat ka lėvrue
mirė e din se e shejtė jeta
s' ėsht veq feja me ligjrue

por ligjrojnė edhe ajo dija
edhe ligjet me arsye
sot mbi normė mbahet njerzija
kah arsimi sytė kan kthye

e' s a i pėrket zemres shqiptare
kot e kan skilet edhe mercenare
ajo nuk vlon n' caqe fetare
por n' miqsi vlon nderkombtare

tash e din mirė qytetnija
se qfar zemre e ka shqiptari
kot po qjerret pansllavia
me at turp e gjuhė barbari

e mbarė bota kombe e fe
ja qmojnė vlerat iliriane
si nji diell kjo ka me nxe
pėr mbi glob me at gjuhė nane

globi mirė e din se i lashti
shqipėtari i dheut antik
mishi i ti mendja as ashti
fetarisht nuk mbanė armik

se ky popull me vetėdije
qė rrallė e kan kombet mbi glob
kurrė pėr fe s' thrret kob n' gjuhė m'nije
shpirti i ti nuk nxinet rob

se at shpirtė qė e ka shqiptari
s'ėsht rob krishti as muahameti
gjaku i tij fisnik si ari
vlon pėr paqe i gjerė sa deti

mirė ja njeh bota vullnetin
edhe tė shtrejten at deshiren
pse armiqt ja duan termetin
bota e njeh tash zemermiren

mirė e njeh kėt zemėrmirė
kahdo i thonė shqipni etnike
se kjo globin e don tė lirė
se e ka brumin perlė antike

kot e ka fara e barbarit
kot me letra e tonelata
propaganda e bizarit
kot prodhon shum llafe t' gjata

kot prodhojnė kta me vagona
tu i mshefė t' veta ato qėllime
se etni e lashtė e jona
nuk ndėrton kund cak pėr krime

cak po ka vet pansllavija
qė nuk len kund gurė mbi dhe
me e grupue si ti ja don shija
zharė me nxitė nder kombe e fe

e kjo shkon her me irakun
aleate me junan
her me kinė e perzien gjakun
e' n' vllazri shkon me iran

kjo kulqeder pansllaviane
qė e mbanė n' gji thiken e krimin
sillet globit t' gjitha ane
me ngulė thikė mbi perendimin

thikė me ngulė kahdo mbas shpine
se kjo s 'njeh mik t' pėrjetsisė
nė pėr mote e kohė t' qdo stine
i mbanė kurthat t' pabesisė

e pret rastin kah ti vjen
me dal ne romė ose n' bagdad
dhėmbt plot mni nė gojė i then
tu i shtrėgnu pėr carigrad

por ja njofti i bota masken
edhe planet me grabitė dhe
s' perfillė ma rusi larasken
qė me i ngranė don kombe e fe

me at kaqep porsi lejlek
qė don vorre e me nxjerrė sy
qė mbi botė don t' gjith me vdekė
veq sllaviant n' triumf me u kthy

dikurė rrejti e mashtroi
dikur lot lshoj krokodile
poerse bota e diktoj
kombe e fe si karajfile

sot m ne kali tė rrin shqipnija
edhe kapuqin ta qet me i sy
se na njeh gjith gjith qytetnija
qė po i mbajnė sllaviant nėn dry

sa tė jenėmotet e tė ket' shtete
sa tė ket' kombe e qeveri
sa te ket' fusha e male e dete
na shikojnė me dashuri

kombet sot e duan shqiptarin
tue fillue prej amerike
se pėrfillin grabitqarin
veq shqipninė e lashtė etnike

prandaj rrini pa merak
ju shqiptarė me vllezer bote
ju qė paqja u vlon ne gjak
pėr liri nė stinė e mote

feja juaj ėsht paqja e dheut
feja juaj ėsht shqiptaria
ju o sternipa t skenderbeut
nė gji ju don mbarė qytetnija

e ruane aman ket simpati
e ruane o breza tė arbėrisė
i ylbera shkoni me pi
mirkuptime te qytetnisė

edhe vloni ne bashkpunime
bashk me boten progrestare
mbaj imash oj etni trime
na i ndero fiset shqiptare

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 23-02-08 12:28

Titulli: lirik
 
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Kot po flet gjuha tradhtare

Autori xhelal ferizi nė mėrgim

kot po flet gjuha tradhtare
edhe pluhuri i pansllavisė
se nder ne feja shqiptare
rrin nė shekuj t' perjetsisė

se tash bota me gazeta
thell kah zemrat ka lėvrue
mirė e din se e shejtė jeta
s' ėsht veq feja me ligjrue

por ligjrojnė edhe ajo dija
edhe ligjet me arsye
sot mbi normė mbahet njerzija
kah arsimi sytė kan kthye

e' s a i pėrket zemres shqiptare
kot e kan kto dhelpra e skile
ajo nuk vlon n' caqe fetare
n' miqsi kombesh vlon pa hile

tash e din mirė qytetnija
se qfar zemre e ka shqiptari
kot po qjerret pansllavia
me at turp e gjuhė barbari

e mbarė bota kombe e fe
ja qmojnė vlerat iliriane
si nji diell kjo ka me nxe
pėr mbi glob me at gjuhė nane

globi mirė e din se i lashti
shqipėtari i dheut antik
mishi i ti mendja as ashti
fetarisht nuk mbanė armik

se ky popull me vetėdije
qė rrallė e kan kombet mbi glob
kurrė pėr fe s' thrret kob n' gjuhė m'nije
shpirti i ti nuk nxinet rob

se at shpirtė qė e ka shqiptari
s'ėsht rob krishti as muahameti
gjaku i tij fisnik si ari
vlon pėr paqe i gjerė sa deti

mirė ja njeh bota vullnetin
edhe tė shtrejten at deshiren
pse armiqt ja duan termetin
bota e njeh tash zemermiren

mirė e njeh kėt zemėrmirė
kahdo i thonė shqipni etnike
se kjo globin e don tė lirė
se e ka brumin perlė antike

kot e ka fara e barbarit
kot me letra e tonelata
propaganda e bizarit
kot prodhon shum llafe t' gjata

kot prodhojnė kta me vagona
tu i mshefė t' veta ato qėllime
se etni e lashtė e jona
nuk ndėrton kund cak pėr krime

cak po ka vet pansllavija
qė nuk len kund gurė mbi dhe
me e grupue si t' ja don shija
zharė me nxitė nder kombe e fe

e kjo' shkon her me irakun
aleate me junan
her me kinė e perzien gjakun
e' n' vllazri shkon me iran

kjo kulqeder pansllaviane
qė e mbanė n' gji thiken e krimin
sillet globit t' gjitha ane
me ngulė thikė mbi perendimin

thikė me ngulė kahdo mbas shpine
se kjo s 'njeh mik t' pėrjetsisė
nė pėr mote e kohė t' qdo stine
i mbanė kurthat t' pabesisė

e pret rastin kah ti vjen
me dalė n# romė ose n' bagdad
dhėmbt plot mni nė gojė i then
tu i shtrėngue pėr carigrad

por ja njofti bota masken
edhe planet me grabitė dhe
s' perfillė ma rusi larasken
qė me i ngranė don kombe e fe

me at kaqep porsi lejlek
qė don vorre e me nxjerrė sy
qė mbi botė don t' gjith me vdekė
veq sllaviant n' triumf me u kthy

dikurė rrejti e mashtroi
dikur lot lshoj krokodile
porse bota e diktoj
kombe e fe si karajfile

sot m nė kali tė rrin shqipnija
edhe kapuqin ta qet me i sy
se na njeh gjith gjith qytetnija
qė po i mbajnė sllaviant nėn dry

sa tė jenė motet e tė ket' shtete
sa tė ket' kombe e qeveri
sa te ket' fusha e male e dete
na shikojnė me dashuri

kombet sot e duan shqiptarin
tue fillue prej amerike
se pėrfillin grabitqarin
veq shqipninė e lashtė etnike

prandaj rrini pa merak
ju shqiptarė me vllezer bote
ju qė paqja u vlon nė gjak
pėr liri nė stinė e mote

feja juaj ėsht paqja e dheut
feja juaj ėsht shqiptaria
ju o sternipa t 'skenderbeut
nė gji ju don mbarė qytetnija

e ruane aman kėt simpati
e ruane o breza tė arbėrisė
Si ylbera shkoni me pi
N'mirkuptime t' qytetnisė

edhe vloni nė bashkpunime
bashk me boten progrestare
mbajė imash oj etni trime
na i ndero fiset shqiptare

autori xhelal ferizi nė mėrgim

PERMIRSIM VARIANTI

lirik 23-02-08 12:31

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Germat po shėndrisin

autori xhelal ferizi nė mėrgim

germat me nji far ngjyre rozė po shėndrisin
pikat po bien nga fleta
thua se yjet po pikun kah shetisin
e lule thua na u bė jeta

nga lulja pikonte vesa
pa ndalė porsi pika kristali
margaritarė qė bien mbi shtresa
pikat lulja si ndali

qfar lule si gjam me pikat vestare
qė pikun si rrumbullake
e flutra shumngjyrshe duke thithė n' pėr nektare
mbi fletet me formė vezake

nė qdo vi tė lules me urim urata
nė secilin ind tė gjelbrimit
urimet e saja si rreze tė gjata
sa shend i japin shkėlqimit

sa bukur ėsht kur tė urojnė ėngjėllushat
me flutra e motive tjera
me ato lule mahnije qė jan sjell nga fushat
nė dardanė ku buzgjeshė pranvera

o zot ktu flutra paska aq shum ngjyra
e pikat rrėshqasin n' shkėlqim si currili
sa e bukur duket fleta e safire pikat
LAKMI PO JA KA KARAJFILI

kėrcyelli i ksaj lulje po mė duket si i arit
e fleta me shum pejza e damarė
sikur ėsht shkėputur nder kopshtije t' shqiptarit
nė tokėn me margaritarė

mallin ma nxiti e larmja flutur
ngjyrė rozė verdh e n' kaltri
disi po mė dukej sikur kur thithė e ngutur
nėpėr lule tė mahnitshme nė tė bukuren dardani

sa bukur ma dėrgoj kėt motiv urata
me pejza nė lule fletoholla
e un kti pėrshkrimi me fjalė rrezegjata
i jap krahasim porsi shiut nė pip molla

ashtu po mė duket kur po rrėshqet pika
pa u ndalė si nė riga me shi
kur bien leht nė fletė thue se galaktika
po lshon currila ingji

sa tė pėrshėndes oj ti me vlerė ari
motivet i ke simbolikė
kto lue tė gjelbėrta qė paskan nji ngjyrė bari
ylberi ti lėmoftė me qerpik
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 23-02-08 12:49

Titulli: lirik
 
O Shekuj

Autori Xhelal Ferizi Liriku Nė Mėrgim


O Shekuj Fati Gjithmonė Nuk I Prinė Padrejtėsisė
Poshtė Bjen Sunduesi
E Lart Mbrrinė I Drejti I Vegjlisė
Rrėnohet Mizori Pushtuesi


Lartsohet O Shekuj Mirsia
Zoti E Dėnon Mėkatarin
Mbi Dhe Nuk Fiton Vrastaria
Se Shekujt Se Durojnė Tradhtarin

As Qielli Se Duron As Nji Dhe
As Kohrat E Shpirti I Qytetrimit
As Ligj I Zotit As Fe
Nuk Duan Demon Tė Krimit

Nuk Mbahet Nė Fron Satana
Se Don As Ligji I Natyres
As Dielli As Yjet As Hana
As Kohrat As Ylberat E Ngjyres

Ankohen Tė Gjith Te Zoti
Prandaj Shembet Mizoria
Se Dėnesja E Dhimbja E Loti
Gjėmojnė Te Perendia

Prandaj Rrėnohen Hordhitė Bizare
E Bandat Kriminale
Nuk Mbahet Mbi Dhe As Dhuna Barbare
Se Shemben Fusha E Male

Pranaj Rrokullisen Shpirtzezat Krimogjene
Bizare Qetnike Ushtri E Qeta
Perverset e Gjaksore Militaret Shovene
Pėrfundojn nga zullumi nė gremina t' shkreta

Se Sy Ka e Paanshmja Hapsira Qiellore
E Madhėrishmja Perendia
I Shkrumbon Pa Mėshirė batalionet Mizore
Zullumet Si Duron Pėrjetsia

Prandaj Duhet Urtėsia
Duhet Mėshira e Vlera
Prandaj Duhet Dashuria
Rrespekti e Ligji e Ndera

Se Shembė ėsht Qdo Gjakatarė
Barbaria Nuk Fitonė oj Botė
Se Derdhen Vullkanet Me Zjarė
Mėshires Jepni Votė

Zullumi Nuk Mbahet Mbi Glob
Ai Sjell Tragjike Epoka
Ai Sjell Veq Gjak E Kob
Se Mbanė Gjithsija As Toka

xhelal ferizi autori ne mergim

permirsim

lirik 25-02-08 18:19

Titulli: lirik
 
Festa e pamvarsisė dardane

shkruan xhelal ferizi autori nė mergim


vala vala po vjen drini
pėrmbi gurė e nė ato brigje
edhe era aty ja mbrrini
me fllad t' lehtė nder lugje e shtigje

aty erdhi edhe buzqeshja
e puhiza qė freskon ballin
edhe rrezje argjend veshja
qė i shndritė prore ujė e zallin

erdhi aty edhe e karajfilit
ajo aroma aq deh'tare
edhe zėri i bilbilit
pamvarsinė tue kndue shqiptare

yjet vinnin n' pėr lugina
drita e sharmit bashk me hanen
qehre larmet mbi ledina
lule fletė tue gzue dardanen

pamvarsia pamvarsia
brohorisnin gurė e dhe
kahdo shndriste bukuria
n' pamvarsi t'historisė t 're

me ua pa yjve shikimin
kah ai ibri me zallė ingjije
me i shiju dheut tonė at vlimin
kah vlon n' gji t' ksajė pamvarsije

ah me e pa nuse kosoven
prizerenin e kuvendit
pejė drenicen e gjakoven
edhe bjeshkt n' rugovė t' kelmendit

loti tė shkon i mallėngjimit
kur sheh fusha nė gzim e ara
rrafsh tė gjerė tė dukagjinit
e kush kah msynė n' prishtinė ma e para

per me dalė n' qender shqiptare
ku festohet me burija
n' brohori kangė gjithkombare
atje ne festė po vlon etnija

ardh jan majat male e blini
shalė e shosh mirditė e shkrepit
edhe mbishkodra e kurbini
nė dardanai n ket lashtsi t' djepit

djep kulture e djep i vjeter
qė edhe n' trojė shkuan vullnetarė
lule e lashtė si asnji tjeter
dardani o djep shqiptarė


kahdo ardhė jan gjeraqina
llap gollak e karadak
shalė bajgore e kah janina
tė gjith damart ku e kan nji gjak

erdh dangllija e erdh himara
vora trime e gjirokaster
myzeqeja nė fusha e ara
mat e korqė e mallakaster

ruana zot te gjith me burija
thonė se toka fort po dridhet
si shkėlqim shndritė bukurija
kah shqiptarja n' valle hidhet

zot sa shum jan ardh krahina
ilirida e vardarit
me tetovė si gjeraqina
me bajrak djem t' gostivarit

me vlim nė zemer e nė gji valen
porsi deti e re kah qielli
bardh tue qeshė hapin se ndalen
deri ne cak te hanė e dielli


aty n' prishtinė ku diell e hana
yje e drtita e meteore
kishin mbrri ktu te dardana
per ket festė n 'token arbnore

thonė se at dit ka shndritė kuvendi
thonė ka vlue n' gzim toka e deti
n' parlament si e kerkon rendi
kur radhitė ėsht deputeti

delegat e qeverija
Hashim Thaqi kryeminister
president Fatmir Sejdia
e tjerė burra varg e vister

me lot gzimi e nderė bujare
letrat n' duar leximin rrfe
pamvarsinė tue shpallė shqiptare
t' lirė etninė tue shpallė mbi dhe

djalė i gjatė ai porsi lisi
trupin drejt ballin tė lartė
mu n' kuvend atij mjedisi
tue mbajt kthjellt fjalen e artė

e tue ligjrue nė gjuhė shqiptare
tė gjith me radhė si ju ka hije
e mbarė botta nderkombtare
sytė tu i mbajt prej dardanije

edhe jakupi drenicjani
nji i krasniqas atdhetarė
dha fjalim endjeu ballkani
sot i lirė u shpall shqiptari


at dit tė te vdekurit thonė jan gzue
at dit gzue jan gurė e dhe
mbarė shqipnija ėsht tubue
mbarė krahinat me tri fe

erdh tropoja pukė e iballe
pogradec e peshkopia
laberia me ato valle
kurvelesh e lungjėria

kah liqeni e kah kopliku
edhe ulqini evlora trime
thonė se dridh esht shum armiku
kur jehou i shpallja me shkrime

pamvarsia pamvat rsia
ushtojn rrugt me plot makina
me flami uj ne kambė rinija
porsi zana e gjeraqina

thonėse ardh jan elbasani
plavė gusi e grudė e hot
zot q jehon vallja e tupani
gzimi vloen me shend e lot

dardania dardania
thrret etnija si ylbera
porsi zharė me vrull rinija
kahdo n' vlim kanga e potera

britmat qiellin e kan mbrri
ka jehue kahdo europa
s' ka mbet mal thon sukė as vrri
nuk kan mbetė thonė lugje as groba

as s' kan mbetė kund lug a s prrue
as ujvarė e as lugshtajė
nuk ka mbet mal pa ushtue
breg as koder bjeshkė as pllajė


thonė ka ardh edhe delvina
tepelena kruja e deti
durrsi i bukur me ledina
myzeqe fushė berqeti

me at zemren si qeliku
vjen dreinca legjendare
ferizaj e kaqaniku
e mitrovicė lule shqiptare

kahdo shtrihet edhe viciana
istog i bukur me ato fusha
suhareka n'djem si zana
vijnė reqak vjen shtimje e krusha

vjen malsia e kastrati
konispoli e ksamili
ajo saranda e lazarati
kuksi i ri si karajfili

Veq me i pa fiset shqiptare
thue se yjet jan vargisė
djem t' shqipnisė nanė legjendare
me mbrri n' festė te dardanisė

kahdo jehonin ato burija
kahdo msy po kndej kufirit
nė kambė e mbarė jan que etnija
bijė shqiptarė pasradh t' ilirit


djem tė agronit e' t' skenderbeut
vasha t' bukura si teuta
djem shqiponjash t' bijt e atdheut
edhe shqipe sqepekrruta

thue se zana jan belholla
rruga u mbush me trotoare
se q' po kndojshin djemt sokola
pamvarsi oj tokė shqiptare

pamvarsi o pmavarsi
si duhija ushton jehona
ne nji kuvend ardhė dy shqipni
e bashkue jan kto viset tona

festė ma t' madhe e atmosferė
thonė s e kurr nuk kan pa yjet
me miljona pernjiher
n' brohori po dridhnin pyjet

thonė kan dridhė po lugje e male
thonė se gjaku vloj damarit
kangė e lodra e festivale
bjen daullja n' gjuhė t' shqiptarit


jan dalė vashat e djem atlet
leht tue lue vallen etnike
thonė vallzue kan bjeshk e det
n' pamvarsi me vulė qelike

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 26-02-08 01:37

Titulli: lirik
 
Si do qe tė jet? koha

kushtuar njerzve tradhtarė kameleon

shkruan xhelal ferizi

si do qė tė jet koha un kthehem
bėhem karajfil
nėse nė nji regjim shterrem
kthehem e bėhem kopil

nė regjimin tjetėr bėhem kumbarė
pastaj shtirem me lot
nėse vjen pushtuesi bėhem tradhtarė
nėse vjen kohė feje them se jam me zot

un brrylas eci kahdo qė vijnė gjasat
me hy nė mbretri fitimtarė
po qe se tė mėdha jan copat e llasat
bėhem i madh shqiptarė

nėse bėhet luftė un bėhem hero
me fjalė ndėrtoj beteja
nėse vijnė armiqt e mė thonė puno
un bėhem i rrept si rrufeja

mandej prej qdo lufte rrėmujė a gjaku
un mendjen e kam nė cak
i pari ngutem me dalė pran bajraku
me e vjedhė ndoj vlerė me lak

un nės e vjen baroti e krisma e rrėmuja
e luftra tė pėrgjakshme mbi dhe
nuk merrem aspak me pushtimet e huaja
mendoj situatat me i ble

un jam un jam heroi i parė
me grada e brryla e ne ballė
un jam ma i pari gjithkund fitimtarė
un kjajė pėr pushtet me mallė

un bie ma i pari ne zonė t'interesit
para lufte nė luftė e mbas
un hapur e mbajė ah gryken e thesit
gjithkund do te jem me gjasė

maskat i ndrroj e gradat i rriti
mbas tė pėrgjakshmes betejė
un jam ai qė me fjalė lartesitė i shndriti
edhe pse aspak nuk vlejė

un jam gjithmonė i madh fitimtari
dhe ngjitem nėpėr maje leht
un jam nė luftė e nė paqe ma i pari
pushtet ah dua pushtet

i ndrroj edhe petkat simbas festave e nevoje
dhe jam aty ku jan vlimet
un jam o burra nė krye tė qdo loje
se nė gjak i kam lakimet

un s' njoh as dhe as gurė as lot
pėrveq tė vetvetes karrigė
nėse dikush flet pėr mshirė e pėr zot
u kthej edhe andej ndonje bigė

un jam vet karriera qė ju keni mendue
se karriera ėsht nji emėr
un jam vet karriera qė n 'lakmi kam vlue
punoj pėr vete me zemer

un popull nuk njoh kulturė as fe
as vetvetes si thrras ndonjeher
un njoh servilen mjeshtri pėrmbi dhe
nuk brehem pėr dhimbjen e mjerė

un dua n 'bajrak un dua mbi pare
un dua n' media e gazetė
un dua me folė me llafe kushtrimtare
i pari me kenė nė jetė

un mendjen e kam te paraqitja
te pasqyra dhe dukja e vizllima
mundsisht nė qdo hap kah meditja
me ecė ma shpejt se vetima

un jam kudo nė merita
me grada me fron e me kameleone
un jam ma i shndritshem se drita
jam maskė qe mahnis dritė neone

besoni nė mua vet
un jam ne qdo kohė pushtet
nė ndrrime tė pushtuesve gjithmonė
jam balli mbi dheun tonė

un jam bajraku vet
qė valoj nė qdo mbretri
i dyti nuk dua me mbetė
i pari dua me pri

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik 26-02-08 01:41

Titulli: lirik
 
Duke u munduar te pi

shrkuan xhelal ferizi ne mergim

duke u munduar tė pi pernjiher tė gjith mirsinė
shekujt mė mbeten nė fyt
dhe mė than ,tė mos ngutem ata qė e perjetsojnė perjetsinė
se mirsija pa hallet 'rrudhat e jetes ti mbytė

se ne jetė nuk qenka intresant pa rrudha
keshtu ekspertėt e shpirtrave po thonė
vetėm me mirsi me u shtrua udha
ėmbelsija monotone t' pėrvlon

XHELAL FERIZI AURI NE MERGIM

lirik 26-02-08 01:47

Titulli: lirik
 
Mbani vargjet e mia

shkruan xhelal ferizi

mbani vargjet e mia
mbajeni secilen germė kombtare
se po vjen dal ngadal lirija
e etur pėr token shqiptare

vargjet e mija mbani
ruani nė arkiv shtetrorė
dhe brezave ua shpėrndani
si dije dorė mė dorė

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik 26-02-08 02:42

Titulli: lirik
 
Tė LINDUR ROB I GJITHQKAJAVE

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

Rob i gjithqkajave
fakt analizoni vet
rob i i bjeshkve i maleve i pllajave
rob i ujit me det

rob i tė sė enigmatikes jetė
rob i robėrive jetsore
rob i joshjeve pėr lule me fletė
rob i stinve kohore

a nuk jemi rob
tė seciles qelizė
rob pėr lot e kob
rob i i eres me puhizė

rob pra rob edhe tė dashurisė jemi
tė seciles mahni tė sajė
rob o zot rob qė mashtrushėm cakun shpresė e kemi
her qeshim her bėhemi me vaj


rob se mbas gzimit na vjen loti
e mbas lotit gėzimi
ja pra si na shkon shekulli e moti
mbas nji kalimtari tė pa mėshirė mashtrimi

rob jemi tė jetes
rob tė punes tė mjerė
rob tė nomave e varfris se shkretes
qė duhet ti mbajmė me nderė

rob na fali perendija
ti shikojmė yjet nė qiell
rob kalimtare si hieja
qė bėjmė nji hap jete nėn diell

nė shekujt e pėrejtsisė
nji pikė helm ėsht e jona
me ego tė lakmisė
vrapojmė kah varret tona


banesa e fundit nėn dhe
mbi dhe larmi gjithfare
dikush ngushllohet me fe
dikush me lukse bizare


jeta robri e bukur
hap qasti kalimi
dikush si rob i strukur
dikush si rob vetmashtrimi

rob te denuar pėr dit
tė njejtin qiell per tė pa
nga muaji e viti nė vit
jete duke e mbajtė hua

pėr dit te njetat lule

pėr dit tė njejtat zgėrdheshje
pėr dit me nji far vule
qarje nė jetė e qeshje

qajmė e qeshim me shpresė
gjthmonė si rob nė iluzione
nji dit kjo robėri vdes
nė vdekje varre perjetsi errsirė prone

ja pra ky ėsh kulti i ksajė loje
qė i gzohen iluzionistat kalimtarė
robėri luks dhimbje pasojė pas pasoje
deri nė varr vetmitarė

rob pra rob i kalimit
rob i dashurisė sė nji qasti
rob se zoti nė kėt udhė tė ndėshkimit
rob pėr tu bė nė kė sfidė na u dha rasti


rob jemi kur shohim tė bukuren
se vdesim nga lakmija
rob jemi prap kur e adhurojmė tė nguturen
llasen e pangopur n' turr kah pasurija

rob tė joshjeve tė haramit e seksit e tėrrpisė
rob tė dashurisė pushtetare
rob te gllabrimit tė grabitjes e lakmisė
rob tė veseve barbare

pėr dit te njejtin e shohim mėngjes
pėr dit tė njejtin qiell me kapak
pėr dit te njejtin bark porsi thes
pėr dit me hapin rob tu ecė nė' shkak

e ecim e ecim nė kėt urė
dikush qeshė dikush qanė
rob nė tė ardhmen e rob dikurė
deri sa drita varri hisen tė na e ndanė

mbi dhe lakmi nėn dhe errsirė
rob nė tė dy periudha
njėra perjetsi por cila ma e mirė
e njejta robėri e tyre udha

atje errsirė nėn dhe
kėtu kalim i shkurtė
po ktu lakmi mbi dhe
rob o njeri je i urtė

rob pra rob i misterit
rob i ksaj enigme kalimi
rob je si lloji i tenderit
me u ble pėr nji qast mashtrimi

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 26-02-08 02:58

Titulli: lirik
 
I biri i e rrsires le tė ikė


XHELAL FERIZI AUTORINE MERGIM

Ik o i biri errsirres nga mbretria ime
nga hisja e qiellit qė mu dha si rrisk kur jam le
ik o i pa afat o i pa ngjyrė e i pa zbėrthime
mos rri nė mua duke bre

ik edhe ti o e shejta dķkurė
se nėn varre dėnesjet po i ndjej tė nanes
s' paske qenė dashuri ti paske qenė gurė
e bija e mashtrimit dhe e satanes

ik nga prona ime e padjallzi
se ktu mbillet vetėm besė
nė kėt pronė kopsht mbillet vetėm dashuri
nuk dua nga krymbi tė vdes

mė falni ju yje mė shplani
nga secili vetmashtrim
nėse ktu ka krymb me jepni forcė mė ndani
tė iku nė nji cak me shpėtim

yje ju kam shkruar ju me varg
e dini ju dhimbjen time
mė dėrgoni nji rriskmirė nga larg
shėrim pėr zemren time

mi shtreni tash kto rrudha
qė nė zemėr shtrihen si shekujt e pa fund
o shteg mė thuaj kah ėsht udha
tė dal pėr gjithmonė nga ky mund

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 26-02-08 03:14

Titulli: lirik
 
Meditimi qė nė mua dėnesė

SHKRUAN AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

Meditim nuk e di a je mik a armik
me ty nuk qitet nė krye
s ma le njiher te terur ket qerpik
nga pesha e lotit ėsht thye

meditim mos me mbajė peng nėpėr qudira
se nė ndihė do e ftoj edhe djallin e zi
mė nxjerr tash nga errsira
shpirtin mos ma le ne roberi

nuk dua tė rri ne ket katran
ktu shekujt qenkan pelim
mė dergo atje ku nuk ka satan
ne nji mreteri me jetė plot gzim

nuk dua o meditim i pa ekuacion
nuk dua tė mė lidhesh ne asnjansi
perse kaq gjat mediton
me thuaj gjithqka me saktėsi

sa i pa kuptim qė je
ty vonė nuk tėhet kurrė
pse mua nji maskė po rrin duke m' bre
dhimbjet mi prodhon si gurrė

mos pash zotin mos kshtu meditim
ti qenke pranga vet
nuk jam un sizif qė mund t' vuaj n' pėrjetsim
se varri nga ti do tė me ndėrpret

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 26-02-08 10:07

Titulli: lirik
 
SHQIPėRI ETNIKE

Xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim

Dhe i dashur nė penden time se cilen kokerr dhe ta kam emruar
beso nė shpirtin tim tė gjith ata kan emer
edhe gurėt nėpėpėr miliarda dashuri e lutje ti kam uruar
tė dua etni me gjith shpirtė e zemer

ti je e imja un jam i yti
nėse secila kokėrr dhe nuk mė don un vuaj
mos mė le pa dashuri se dyshimi mė mbyti
mė duket sikur s' mė do mė ke bėrė tė huaj

shqipėri etnike e dashur mėmė shqiptare
mė thuaj qka do nga un i shkrumbuari
un ty nė secilen mikropjesė tėnde damari
gjeneroj si ylberi vetull shkruari

ne gjakun tėnd betohem
betohem nė sharmin tėnd nė kokė
un ty nė qdp qast tė pėrkushtohem
e shenjtė je pėr mua mėmė tokė

bukuritė me plot gjelozi
kahdo i ka planeti
pėr ty i ruaj nė tė dashurrat poezi
i zbrazi si safire porsi gurra deti

un pėr ty fjalėt ma tė bukura i marr nė qiell
nė artin ma brilantik tė hanes
nė tė shenjtin nė rreztarin tė mahnitshmin diell
nė vargje diellore t' qėndisi n' gjuhė t' nanes

sharmin e marr pėr ty ndėr lule
vlimin ne dashurinė n' ma tė ėmbėli n' sherbet e nė hoje
pėr ty i marr zemrat kahdo me ylber vule
nga ylberat kur pijnė kthjellorisht n' buzė goje

un ty tė qėndisi me vetulla ylberore
tė brumsoj me aromė karajfili
un ty nėpėr yje kahdo tė kėndoj
tė lavdroj me cicrimė por si varg bilbili

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik 26-02-08 12:34

Titulli: lirik
 
Nji dit buzė nji lumi


Xhelal ferizi autori nė mergim

nji dit buzė nji lumi as vet nuk e dija
qka kėrkoja neper ndergjgje e kujtime
neper ato mote tė moqme me thija
mallėngjehej disi memorja ime

larg mė dukej me shekuj disi si qudia
nėpėr boten time nostalgjike
un me ato dėnesjet e pa lot tė mia
shpirtin po ma dridhnin kohrat elegjike

disa ishin si nji mallė qė t' mundonte
dy duart i vura nė faqe
duke e pa valen nji meditim mė largonte
nė tė athershmet kujtime e shkaqe

lumit po shkoja pėrpjetė me hap si i tretur
bregu e vala me shikonin
eh ti i vonė pėrmbi dhe ke mbetur
shikimet e tyre sikur mė thonin

u ula duke shikuar me sy
ujin e tokes duke ecė
q' ėsht o lum thash ky dry
nė shpirtė qė kujtimet mi ka ngecė

un vetem me lumin nė dialog
me bregun e me natyren
po i shpaloja kujtimet si nji katalog
e jetes s 'po i ia njihja fytyren

her ngritesha her ulesha her koken kah qielli
mandej prap nji kohė qė mė flet
ishte e me dukej e vjeter sa dielli
pėr t' pėrshkruar ditarė mė duhej sa nji det

e si ka vend thosha nė kėt rrudhė
tė quajtur shpirtė memorje kujtesė
qė gjith ato ngjarje e kalime nė udhė
tė me shfaqen dhimbshėm e' s' mė lėnė tė vdes

mora pastaj aty nė pergdhelje nji lule
deshta tė largoj kujtesen
dhe i thash ti me artin tėnd mė pėrkule
dhe ja pashė pėrmbi fletė tė kullueushmen vesen

edhe ti thash po qanė pėr motet
po tha sa ishte e pa faj
kujtimi nė vyshkje po mė kotet
prandaj me vesė po qajė

edhe un jam si ti hallegji
erdha nė token time
a e sheh stėrvuajtje si pi
e shkrihem nėpėr kujtime

mė jan kėputur fijet
mė jan kėputur epokat zingjirore
mbuluar nga mėrgimi edhe akujhiejet
mė duket sikur s' jam ma i tokes arbnore

dhe qau lumi e kujtesa
qau e kėputura kohė
rrėshqiti lotueshėm nėpėr faqe tė lules vesa
se motet mė kishin shty nė moh

ku ta gjejė tė at'hershmen
ajo si dhimbje tash fytyrohej
qė mė lente pa mė shirshėm nė tė pėrhershmen
kohė malli qė po ndryshohej

valėt ecnin e kullimi
gurėt nėn valė duke u la
nė ujė mė ra nji pikė lot lotimi
qė valen e dėnesi si va

atdheu i im a' s' mė njeh
duart i i fusja nė ujė
nga psehja si sot si dje
po vdes gjithmonė i huaj

Xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 27-02-08 23:13

Titulli: lirik
 
Kurė do tė zbutesh o tokė

Autori xhelal ferizi nė mergim

kurė do tė zbutesh o tokė
mbjelljet qė ti keshė paqsore
qė vrasjet tė mos mbijnė ma nė kokė
mjaft ma oj rracė arbnore

mjaft ma mbylleni ju thrret jeta
nga lule
nga lulet merrrni mėsimin
nektarin e paqes thitheni si bleta
por jo vrazhdėsinė e krimin

nė qendėr tė mendjes vendosni busollen
busoellen e quajtur vetėdije
si vrap tė jetes punen e shkollen
vraponi pas dashurije

mirėsinė ta mbjellni kahdo n' pėr kopshtije
urtėsinė nė instikt e nė mendje qendrore
nė asnji cep truri mos mbjellni farė shėmtije
ėmbėlsi mbjellni ėngjėllore

krimi tė mos bėhet buka e juaj
e arti i juaj tinzria
nėpėr mote shekuj nė epoka e muaj
pushtet nė logjikė tė ju rrin dituria

ikni nga katrani e blozat e zeza
nga teoritė vrastare e shkollat satane
e mbjellni urtėsi e miqsi nėpėr breza
rrini t' padjallzuar si yjt qė rrijnė rreth hane

Autori i vargjeve shqiptare nemergim xhelal ferizi

natyra 28-02-08 01:50

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Nji dit buzė nji lumi


Xhelal ferizi autori nė mergim

nji dit buzė nji lumi as vet nuk e dija
qka kėrkoja neper ndergjgje e kujtime
neper ato mote tė moqme me thija
mallėngjehej disi memorja ime

larg mė dukej me shekuj disi si qudia
nėpėr boten time nostalgjike
un me ato dėnesjet e pa lot tė mia
shpirtin po ma dridhnin kohrat elegjike

disa ishin si nji mallė qė t' mundonte
dy duart i vura nė faqe
duke e pa valen nji meditim mė largonte
nė tė athershmet kujtime e shkaqe

lumit po shkoja pėrpjetė me hap si i tretur
bregu e vala me shikonin
eh ti i vonė pėrmbi dhe ke mbetur
shikimet e tyre sikur mė thonin

u ula duke shikuar me sy
ujin e tokes duke ecė
q' ėsht o lum thash ky dry
nė shpirtė qė kujtimet mi ka ngecė

un vetem me lumin nė dialog
me bregun e me natyren
po i shpaloja kujtimet si nji katalog
e jetes s 'po i ia njihja fytyren

her ngritesha her ulesha her koken kah qielli
mandej prap nji kohė qė mė flet
ishte e me dukej e vjeter sa dielli
pėr t' pėrshkruar ditarė mė duhej sa nji det

e si ka vend thosha nė kėt rrudhė
tė quajtur shpirtė memorje kujtesė
qė gjith ato ngjarje e kalime nė udhė
tė me shfaqen dhimbshėm e' s' mė lėnė tė vdes

mora pastaj aty nė pergdhelje nji lule
deshta tė largoj kujtesen
dhe i thash ti me artin tėnd mė pėrkule
dhe ja pashė pėrmbi fletė tė kullueushmen vesen

edhe ti thash po qanė pėr motet
po tha sa ishte e pa faj
kujtimi nė vyshkje po mė kotet
prandaj me vesė po qajė

edhe un jam si ti hallegji
erdha nė token time
a e sheh stėrvuajtje si pi
e shkrihem nėpėr kujtime

mė jan kėputur fijet
mė jan kėputur epokat zingjirore
mbuluar nga mėrgimi edhe akujhiejet
mė duket sikur s' jam ma i tokes arbnore

dhe qau lumi e kujtesa
qau e kėputura kohė
rrėshqiti lotueshėm nėpėr faqe tė lules vesa
se motet mė kishin shty nė moh

ku ta gjejė tė at'hershmen
ajo si dhimbje tash fytyrohej
qė mė lente pa mė shirshėm nė tė pėrhershmen
kohė malli qė po ndryshohej

valėt ecnin e kullimi
gurėt nėn valė duke u la
nė ujė mė ra nji pikė lot lotimi
qė valen e dėnesi si va

atdheu i im a' s' mė njeh
duart i i fusja nė ujė
nga psehja si sot si dje
po vdes gjithmonė i huaj

Xhelal ferizi autori ne mergim[/quote]

Pergezime lirik,perndryshe Z.XHELAL FERIZI si mik i vjeter,kam nderin dhe respektin ndaj teje dhe poezive tua artistike,qe t'gjeje rastin per tu kyqur ne lexime e siper...po ne kohet e mira dhe ato te veshtira,keshtuqe s'do t;thot se fituam pavaresin e tashme punet rrafshe i kemi,jo,jo sigurishte se tani do kemi barren e madhe,me me shum pergjegjesi,madje dhe maturi mbi kurrizin e qdo 1 te 2-tit person apo jo?ndaj kam kenaqsin e kur me jepet rasti te,te lexoja ni nga poezit e tua plot frymzime.. me xhelozi lexova kete poezi,ishte shum prekese,por dhe e mrekullueshme nder te tjera...flm,qe me shtove emoncione ne keto vargje shum domethense...suksese ne Kosoven e pavarur dhe Sovrane....Jufalemnderit

me respekt
Natyra

lirik 28-02-08 08:38

Titulli: lirik
 
Faleminderit Natyra e nderuara mikesha e vjeter .
sa i pėrket poezisė poezija dhe vargu janė gjuhė magjike intepret artistike dhe pasqyrė e shpirtit e
ndjenjave.
NE POEZINė TIME ME TITULL NJI DIT BUZė NJI LUMI JAM MUNDUAR TA INTEPRETOJ NJI KOHė TE MALLENGJIMIT DHE TE KALUARES NEPERMS FRYMZIMIT TE ARTIT GJUSORė NE POEZI NEPERMES DHIMBJEVE TE SHPIRTIT DHE ATMOSFERES S E VETMIS PRAN NJI LUMI Q ETE NXIT NE KUJTIME PAS NJI KOHE TE LARGėT KUR MERGIMTARI ESHT KTHYER NE ATDHE OSE KA ARDH NE VIZIT DHE ESHT MUNDUAR Q ETE LIDHET ME TE KALUAREN PAS NJI KėPUTJE KAQ Tė GJATė TE SHPITRTTIT NGA ATDHEU
KETU E KA CAKUN POEZIJA IME POR NUK DUA TE BEHEM ZBERTHYES VET PASI QE ZBERTHYES TE VARGJEVE DUHET TE BEHEN KRITIKT LETRARė
aSHTU SI MEKANIKU QE E DNJEN DHIMBJEN EKERRIT OSE INGJINJERI OSE AVIKATI ANKIMIN OSE GJYKATSI PERGJEGJEN OSE MJEKU DHIMBJEN EPACIENTIT OSE POLCICI QE PYET FAJTORIN ASHTU ESHT KRITIKU LETRAR PER POETIN
Poeti je llogari per ndjenjat e shfaqura para gjykatsve dhe mjekve e avokatve njejt esht
gjyqtari i ndjnejave dhe intepretit ne vargje ėsht kritiku letrarė
nuk dua ti zberthej poezit e mia me ket peprjekje le te merren kritikt letrarė dhe te tjeret sepse mua nuk me takon dhe ja humbi vlerat mundi duhet te behet nga te tjeret ata duhet ti paraqesin ndjenjat e tyre se si ndjhehen nga vargjet dhe qka ndjejn qfar malli qfar ndjenjash dhe qka paraqet vargu per ta ne qfar frymzimi nxiten ene qfar atmosfere perfshihen nga malli ose ndjenja qka paraqet kėnga ose vargu si e kuptojn dhe si e ndjejn
poeti eka kuptuar eka paraqit ne vargje ai eka ndje edin te tjeret jan ata qe i tregojn ndjenjat s e si ndjehen dhe nuk esht detyr e poetit qe te flas ai flet vetem ne vargje
tė tjerėt uhet te flasinė per vargjet dhe ndjenjat ne te cilat perfshihen duke lexuar edhe publiku e shfaqė ndjenjen nepermes gjuhes dhe shpirtit t e vet dhe kshtu gurė diuke qit bėhet kalaja.

Pėr poezinė dhe artin e varguN
pėr poezinė si gjuha magjike e shpirtit
kėrkohen diejtarė tė fuqishem
kritik letrarė tejet tė fuqishėm .
LAbirinti i jets dhe i shpirtit ka me miliarda tė pafundme horizonte e shiprta E SHPIRTZIME NDJENJ shprehse e pasqyra fjalė ndjenje e shprehje magjike shpirtrore.
Vet jeta ėsht art ne kemi me miliarda ndjenja qė nuK i zberthejmė dot me fjalė
shpirti e ndjenė por fjala nuk e thot sepse nuK ka repertoarė nuk ka pasuri emertim fjalorė.
pėr ta gjetė ndjenjen duhet fjala e fjalė nuk ka
aq i varfer ėsht fjalori qė ta spjegoj artin e ndjenjes dhe pikrisht at qė flet e perjeton shpirti
mendohet se kur gjuha e fJalorit nuk i afrohet gjuhes se perjetimeve shiprtrore
ne perjetimet shiprtrore ne ato subjekte shfaqen miliarda qudira dhe fenomene pėrjetimesh
qė Po thuajse nuk spjegohen as per se afermi me vargje
as me ndonji gjuhė ashtu siq flasin ato me shpirtin
nji mallengjim ose nji kohė te kaluar
shpirti e flet me shum gjuhė e fjalė e prekje emeocione
qe fjala nuk ka aq pasuri per ta thėnė KET FENOMEN PASQYROR QE PARAQITET ME TE GJITHA SHIJET FENIOMENALE NE EKRANIN E SHPIRTIT T ENJERIUT NE MBRENDI .
Bota e shpirtit ėsht shum ma e gjerė s e bota e fjales:
Duke qenė se ajo po zhvillohet dhe shpirti po e kėrkon fjalen dhe zbėrthimin jeta po bėhet gjithnji e ma teper oqean i domosdoshmėrive pėr tu shprehur
aq shum ka pasuri objekti dhe subjekti shpirtror emocianal
vet jeta dhe gjėsendet qė na rrethojn shiprtorėt ngJarjet FENOMENET SUBJEKTET OBJEKTET SHOIRTZIMET PERJETIMET NDJENJAT VLERAT SHIJET ETJ
sa qe duhen fjalore te reja thelLsi te reja SHPREHJESH kėRkime teė reja
dhe duke qenė s e poezija
por edhe novEla e romani permbajnė art tė intepretuarit
dhe rrjjedha artistike
pėr zbėrthimin e nji ngjarje ato kėRkojnė edhe kritikun letrarė
tejet te pasur
kėRkojnė gjykats tejet te fuqishėm keRkojnė vlersues tejet TE AFT
kėrkojnė fjalore tejet tė pasura
kėRkrojnė fuqi brilantizma ne shprehje
kėrkojn oqeane me fjalė per te zberthyer pasqyrat e ndjenjave
ashtu si e kerkon gjuha magjike arti magjik shpirti magjik
ashtu siq e kėrkon subjektivititeti dhe mbrendesia e ndjenjave qė shprehen me aq shum gurra tė pashterrshme
poezija ėsht nji botė emocionale ėsht qelsi i nji gjuhe te cilen lexuesi ma veshirė e ka ta kuptoj
pa ja zberthy kritiku letrarė
tjeter ėsht vargu reelist apo kėnga realiste qe intepreton direkt ngjarjen e tjeter tjeter ėsht poezija
artistike e formave metaforike
gjuha dhe arti i sajė mjeshtria dhe metafora ku zbėrthehen ndjenja te komplikuara
dhe pasqyron ngjarje
qė kan kaluar nėpėr emocionin ndjenjėsorė
dhe fotografik tė shpirtit.
Vullkanet e mbrendshme tė ngjarjeve dhe tė shpirtrave ndjenjat mallėngjimet kohrat qė kan me mija zbėrthime nė boten e shpirtit zberthehen nėpėrmes gjuhes s e poezisė
por shprehjet mungojnė gjithmonė sepse fenomeni i ndjenjes ėsht ai aq i intresant se qė per te paraqitur ATE
fjala del e varfer
per shkka se shpirti subjektiviteti fOtografia e mallengjimeve e kohrave e ndjenjave dhe perjetiimeve esht aq e thellė
ėsht aq interesante
me te gjitha ngjarjet e te kalueres sa qe kėRkron nji tė shprehur tejet artistik
qė sado pak ti ofroj lexuesit nga afer pasqyren e ndjenjes dhe domethėnjes sė asajė kohe
ati malli asaj te kaluare
sa do qe te ket fjalore te intepretimit
perjetimi dhe pasqyra emocionale ne shpirtė kan krejtesisht gjuhė tjeter nė tė
cilen po perpiqet te hyn magjikja FJALA zberth imtarja gjuha
dhe arti i poezisė
por mbrendija shiprtrore ėsht aq e quditshme sa qė kėrkon shum thellsi te mėdha pėr ta intepretuar
Megjithse poezija e ka gjuhen e interpretit
prap se prap nuk e paraqet origjinal fenomenin e pasqyres shpirtrore tė pėrjetimit
ajo e intepreton deri diku
si shprehje nė varg por ngjyren e vertetė e mbanė vetėm memorja pasqyrore dhe ndjenjsore e shpirtit
qė nuk ka alfabet fotografik por vetem ndjehet nė mbrendi
zhvillohet ne boten e vet
paraqitet por ne intepret gjuhe
apo vargje
nuk mund te shihet me te gjitha shijet esaja as te ndjhete ne varg siq ndjehet ne shpirtzime shiprtrore #
shpirtzime pasqyrore
ashtu siq shihet ne filmin shiprtror te perejtimit origjinal
Mendoj se NEVOITEN KRITIK TE FUQISHEM LETRARė Tė POEZISė
mbasi poezia po shtrihet gjithnji e ma shum neper horizontet shiprtore
ėsht bė kėrkimtare nėpėr miniera e gjevahire shpirtore
neper shiprtzime dhe pėrjetime
por kjo kėrkon artist dhe kritik mjeshtėr te zberthimeve mjeshter te fjales tė artit


si ka tė kutpohet ndryshe
kur poezija dhe vargjet pėr migjenin deri mė tani jan shprehur njimi autorė
dhe dihet sa pak ka shkruar migjeni
ja pra njimij autorė kan shkruar deri mė sot per
meigjenin
e megjithat ka akoma qka te shkruhet
kur punimet e migjenit mund te numrohen aq pak jan
por aq domethenje kan
sa q ė njimij autorė kan qka te flasin
ky pra esht arti i poezisė
qe nuk shterret asnjiher
dhe kritika letrare qė gjithmonė ka qka tė flet
e te nxjerr ė subjektive e objektive e ndjenja e arte tė ndryshme
e fjalė e zbėrthime analiza pėrshkrime dhe
mendime
kėtu qėndron qelsi magjik
kur nji autorė shkruan poezi e njimij autorė sillen rreth vepres sė tij
Pėr Migjenin akom po shkruhet ndersa per Fishten tek sa ka filluar
pėr shkaka s e ishte autor i ndaluar
kush e di sa autor do kan folė e do tė eflasin per Fishten i cili dita dites po terheq gjithnji e ma teper autorė qe te merren me te e te shkruajn
Poezia vargjet jan nji art nji fushė ne tė cilen mund tė kyqen e tė shprehen njerzit dhe kritika letrare pafundshsisht
ndersa romani e ka kritiken e vet te veqant
poashtu edhe piktura e filmi e ka“n
poashtu edhe drama skulptura e muzika te gjith i kan gjykatsit dhe prokurot e vet specialistet inspiruesit
dhe z berthyesit e ktyre pasurive magjike njerzore
por duhet te jen kryesisht profesionist zberthyesit LETRARė
ndersa te tjer autor qe japin vlersime dhe publiku jaN botė ne vete ata
sepse pasuria shiprtrore arti edhe publliku i ndjenė kėto
dhe i thot ne gjuhen e vet
pamvarsisht ndoshta qė nuk mund ti thot si artisti
edhe publiku e ka shijen dhe gjuhen e vet
autori xhelal ferizi ne mergim
autori

natyra 28-02-08 14:38

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Faleminderit Natyra e nderuara mikesha e vjeter .
sa i pėrket poezisė poezija dhe vargu janė gjuhė magjike intepret artistike dhe pasqyrė e shpirtit e
ndjenjave.
NE POEZINė TIME ME TITULL NJI DIT BUZė NJI LUMI JAM MUNDUAR TA INTEPRETOJ NJI KOHė TE MALLENGJIMIT DHE TE KALUARES NEPERMS FRYMZIMIT TE ARTIT GJUSORė NE POEZI NEPERMES DHIMBJEVE TE SHPIRTIT DHE ATMOSFERES S E VETMIS PRAN NJI LUMI Q ETE NXIT NE KUJTIME PAS NJI KOHE TE LARGėT KUR MERGIMTARI ESHT KTHYER NE ATDHE OSE KA ARDH NE VIZIT DHE ESHT MUNDUAR Q ETE LIDHET ME TE KALUAREN PAS NJI KėPUTJE KAQ Tė GJATė TE SHPITRTTIT NGA ATDHEU
KETU E KA CAKUN POEZIJA IME POR NUK DUA TE BEHEM ZBERTHYES VET PASI QE ZBERTHYES TE VARGJEVE DUHET TE BEHEN KRITIKT LETRARė
aSHTU SI MEKANIKU QE E DNJEN DHIMBJEN EKERRIT OSE INGJINJERI OSE AVIKATI ANKIMIN OSE GJYKATSI PERGJEGJEN OSE MJEKU DHIMBJEN EPACIENTIT OSE POLCICI QE PYET FAJTORIN ASHTU ESHT KRITIKU LETRAR PER POETIN
Poeti je llogari per ndjenjat e shfaqura para gjykatsve dhe mjekve e avokatve njejt esht
gjyqtari i ndjnejave dhe intepretit ne vargje ėsht kritiku letrarė
nuk dua ti zberthej poezit e mia me ket peprjekje le te merren kritikt letrarė dhe te tjeret sepse mua nuk me takon dhe ja humbi vlerat mundi duhet te behet nga te tjeret ata duhet ti paraqesin ndjenjat e tyre se si ndjhehen nga vargjet dhe qka ndjejn qfar malli qfar ndjenjash dhe qka paraqet vargu per ta ne qfar frymzimi nxiten ene qfar atmosfere perfshihen nga malli ose ndjenja qka paraqet kėnga ose vargu si e kuptojn dhe si e ndjejn
poeti eka kuptuar eka paraqit ne vargje ai eka ndje edin te tjeret jan ata qe i tregojn ndjenjat s e si ndjehen dhe nuk esht detyr e poetit qe te flas ai flet vetem ne vargje
tė tjerėt uhet te flasinė per vargjet dhe ndjenjat ne te cilat perfshihen duke lexuar edhe publiku e shfaqė ndjenjen nepermes gjuhes dhe shpirtit t e vet dhe kshtu gurė diuke qit bėhet kalaja.

Pėr poezinė dhe artin e varguN
pėr poezinė si gjuha magjike e shpirtit
kėrkohen diejtarė tė fuqishem
kritik letrarė tejet tė fuqishėm .
LAbirinti i jets dhe i shpirtit ka me miliarda tė pafundme horizonte e shiprta E SHPIRTZIME NDJENJ shprehse e pasqyra fjalė ndjenje e shprehje magjike shpirtrore.
Vet jeta ėsht art ne kemi me miliarda ndjenja qė nuK i zberthejmė dot me fjalė
shpirti e ndjenė por fjala nuk e thot sepse nuK ka repertoarė nuk ka pasuri emertim fjalorė.
pėr ta gjetė ndjenjen duhet fjala e fjalė nuk ka
aq i varfer ėsht fjalori qė ta spjegoj artin e ndjenjes dhe pikrisht at qė flet e perjeton shpirti
mendohet se kur gjuha e fJalorit nuk i afrohet gjuhes se perjetimeve shiprtrore
ne perjetimet shiprtrore ne ato subjekte shfaqen miliarda qudira dhe fenomene pėrjetimesh
qė Po thuajse nuk spjegohen as per se afermi me vargje
as me ndonji gjuhė ashtu siq flasin ato me shpirtin
nji mallengjim ose nji kohė te kaluar
shpirti e flet me shum gjuhė e fjalė e prekje emeocione
qe fjala nuk ka aq pasuri per ta thėnė KET FENOMEN PASQYROR QE PARAQITET ME TE GJITHA SHIJET FENIOMENALE NE EKRANIN E SHPIRTIT T ENJERIUT NE MBRENDI .
Bota e shpirtit ėsht shum ma e gjerė s e bota e fjales:
Duke qenė se ajo po zhvillohet dhe shpirti po e kėrkon fjalen dhe zbėrthimin jeta po bėhet gjithnji e ma teper oqean i domosdoshmėrive pėr tu shprehur
aq shum ka pasuri objekti dhe subjekti shpirtror emocianal
vet jeta dhe gjėsendet qė na rrethojn shiprtorėt ngJarjet FENOMENET SUBJEKTET OBJEKTET SHOIRTZIMET PERJETIMET NDJENJAT VLERAT SHIJET ETJ
sa qe duhen fjalore te reja thelLsi te reja SHPREHJESH kėRkime teė reja
dhe duke qenė s e poezija
por edhe novEla e romani permbajnė art tė intepretuarit
dhe rrjjedha artistike
pėr zbėrthimin e nji ngjarje ato kėRkojnė edhe kritikun letrarė
tejet te pasur
kėRkojnė gjykats tejet te fuqishėm keRkojnė vlersues tejet TE AFT
kėrkojnė fjalore tejet tė pasura
kėRkrojnė fuqi brilantizma ne shprehje
kėrkojn oqeane me fjalė per te zberthyer pasqyrat e ndjenjave
ashtu si e kerkon gjuha magjike arti magjik shpirti magjik
ashtu siq e kėrkon subjektivititeti dhe mbrendesia e ndjenjave qė shprehen me aq shum gurra tė pashterrshme
poezija ėsht nji botė emocionale ėsht qelsi i nji gjuhe te cilen lexuesi ma veshirė e ka ta kuptoj
pa ja zberthy kritiku letrarė
tjeter ėsht vargu reelist apo kėnga realiste qe intepreton direkt ngjarjen e tjeter tjeter ėsht poezija
artistike e formave metaforike
gjuha dhe arti i sajė mjeshtria dhe metafora ku zbėrthehen ndjenja te komplikuara
dhe pasqyron ngjarje
qė kan kaluar nėpėr emocionin ndjenjėsorė
dhe fotografik tė shpirtit.
Vullkanet e mbrendshme tė ngjarjeve dhe tė shpirtrave ndjenjat mallėngjimet kohrat qė kan me mija zbėrthime nė boten e shpirtit zberthehen nėpėrmes gjuhes s e poezisė
por shprehjet mungojnė gjithmonė sepse fenomeni i ndjenjes ėsht ai aq i intresant se qė per te paraqitur ATE
fjala del e varfer
per shkka se shpirti subjektiviteti fOtografia e mallengjimeve e kohrave e ndjenjave dhe perjetiimeve esht aq e thellė
ėsht aq interesante
me te gjitha ngjarjet e te kalueres sa qe kėRkron nji tė shprehur tejet artistik
qė sado pak ti ofroj lexuesit nga afer pasqyren e ndjenjes dhe domethėnjes sė asajė kohe
ati malli asaj te kaluare
sa do qe te ket fjalore te intepretimit
perjetimi dhe pasqyra emocionale ne shpirtė kan krejtesisht gjuhė tjeter nė tė
cilen po perpiqet te hyn magjikja FJALA zberth imtarja gjuha
dhe arti i poezisė
por mbrendija shiprtrore ėsht aq e quditshme sa qė kėrkon shum thellsi te mėdha pėr ta intepretuar
Megjithse poezija e ka gjuhen e interpretit
prap se prap nuk e paraqet origjinal fenomenin e pasqyres shpirtrore tė pėrjetimit
ajo e intepreton deri diku
si shprehje nė varg por ngjyren e vertetė e mbanė vetėm memorja pasqyrore dhe ndjenjsore e shpirtit
qė nuk ka alfabet fotografik por vetem ndjehet nė mbrendi
zhvillohet ne boten e vet
paraqitet por ne intepret gjuhe
apo vargje
nuk mund te shihet me te gjitha shijet esaja as te ndjhete ne varg siq ndjehet ne shpirtzime shiprtrore #
shpirtzime pasqyrore
ashtu siq shihet ne filmin shiprtror te perejtimit origjinal
Mendoj se NEVOITEN KRITIK TE FUQISHEM LETRARė Tė POEZISė
mbasi poezia po shtrihet gjithnji e ma shum neper horizontet shiprtore
ėsht bė kėrkimtare nėpėr miniera e gjevahire shpirtore
neper shiprtzime dhe pėrjetime
por kjo kėrkon artist dhe kritik mjeshtėr te zberthimeve mjeshter te fjales tė artit


si ka tė kutpohet ndryshe
kur poezija dhe vargjet pėr migjenin deri mė tani jan shprehur njimi autorė
dhe dihet sa pak ka shkruar migjeni
ja pra njimij autorė kan shkruar deri mė sot per
meigjenin
e megjithat ka akoma qka te shkruhet
kur punimet e migjenit mund te numrohen aq pak jan
por aq domethenje kan
sa q ė njimij autorė kan qka te flasin
ky pra esht arti i poezisė
qe nuk shterret asnjiher
dhe kritika letrare qė gjithmonė ka qka tė flet
e te nxjerr ė subjektive e objektive e ndjenja e arte tė ndryshme
e fjalė e zbėrthime analiza pėrshkrime dhe
mendime
kėtu qėndron qelsi magjik
kur nji autorė shkruan poezi e njimij autorė sillen rreth vepres sė tij
Pėr Migjenin akom po shkruhet ndersa per Fishten tek sa ka filluar
pėr shkaka s e ishte autor i ndaluar
kush e di sa autor do kan folė e do tė eflasin per Fishten i cili dita dites po terheq gjithnji e ma teper autorė qe te merren me te e te shkruajn
Poezia vargjet jan nji art nji fushė ne tė cilen mund tė kyqen e tė shprehen njerzit dhe kritika letrare pafundshsisht
ndersa romani e ka kritiken e vet te veqant
poashtu edhe piktura e filmi e ka“n
poashtu edhe drama skulptura e muzika te gjith i kan gjykatsit dhe prokurot e vet specialistet inspiruesit
dhe z berthyesit e ktyre pasurive magjike njerzore
por duhet te jen kryesisht profesionist zberthyesit LETRARė
ndersa te tjer autor qe japin vlersime dhe publiku jaN botė ne vete ata
sepse pasuria shiprtrore arti edhe publliku i ndjenė kėto
dhe i thot ne gjuhen e vet
pamvarsisht ndoshta qė nuk mund ti thot si artisti
edhe publiku e ka shijen dhe gjuhen e vet
autori xhelal ferizi ne mergim
autori[/quote]

normal qe praktika ben te veten,ndonjihere aftesia nuk te ndihmon ne gjitha rrugtimet,keshtuqe mendoi se praktika dhe teoria kan t'bejn me njera tjetren apo jo?
ketu tregon fakti se vet autori eshte i kyqyr me te dyjat..sepse shprehjen e fjales dhe te mendimit tij, askush me mire nuk din ti zberthej se vet autori kuptohet,madje per ata/o qe si ken dyja teorit eshte paksa komplikim ne zberthimin e fjales,apo mendimit si t'them.
Jufalemnderit i nderuar lirik,per ndihmen qe afroni lezuesit/es...

me respekt
Natyra

lirik 28-02-08 19:44

Titulli: lirik
 
PARELIA

autori xhelal ferizi ne mergim

parelia rrin mbi kalė
nėpėr mjegull tue vrapue
ai lakminė kurrė nuk e ndalė
veq pėr pare jargt tu i vlue

por ai tjeter diell s' sheh vlere
as ndoj varg prej gjevahiri
pėr para ai hapė kratere
nuk qanė kokė per dhe iliri

errsirė me ra n' tokė e vullkane
ai veq paren e njeh si dritė
as s' njeh diell e as dritė hane
pėr nji lek vret perenditė

atijė kurrė s' ja sheh qerpikun
tu i lotue pėr atdhe
zot e e ka ai metelikun
i falet pares thue se ėsht fe

parelia s' njeh altarė
kishė gjami e njeh paranė
pėr para ai shet shqiptarė
gurė e druj nė dysh i ndanė

pėr para ai s' len mbi dhe
ndjenj as art as varg poeti
pėr para ai derdhė lot rrke
don para sa ka ujė deti

veq paraja veq paraja
ėsht parajsa e parelisė
i tij armik ėsht fukaraja
ai para i thot lirisė

babė e nėnė paranė e din
edhe i thot pares djalė e bi
varg as ndjenj ai kurr nuk pin
s' njehė lirikė as poezi

ai Si sheh as gurė edhe
ai mendon se edhe sytė e ballit
me para mundet me i ble
tokė e dhe e kokrra t' zallit

ai me ndon se edhe qielli
me para mbahet e hana
ai mendon se yjė e dielli
jan para he e shitoftė zana

ai mendon se sukė e koder
edhe bregu e bajraku
nuk jan tjeter veq nji loder
se n' para atij i ecė gjaku

parelija parelija
nuk njeh mik as nuk njeh vlla
atij pare i bėhet hieja
nėnė e babė i quan para

teze s njeh as dajė as nipa
para i quan ai gurė e dru
edhe rrema degė e pipa
ndoj ndjejnjė tjeter s' ka nė tru

PARE LIJA NUK NJEH LOT
SE PėR LOT E PėR QERPIK
TEJETER S' NJEH SAS N'STINė AS N' MOT
VEQ PARANė ME METELIK

sa pėr libėr ai se njeh fare
varg roman as ndoj lirikė
ai mendon se i blenė me pare
fe e kod ndjenJė e etikė

por me pare etika s 'blehet
as ajo ndjenja e thellsisė
akuj as det me pare s' kthehet
veq me varg tė dashurisė

se me pare s' blehet kultura
as e pasura dituria
shpirti me varg i lidhė shum ura
e jo paraja e koprracija
autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 28-02-08 20:47

Titulli: lirik
 
Kushtrim““Shqiptarve Mėrgimtarė

shkrruan autori nė mėrgim xhelal ferizi

O ju shqiptarėt o tė turqisė
merreni n'gjak kėt ,shkrim,t,shqipnisė
t'pendes time ,nė,ngjyrė,t'etnisė
po,ju,thrret,me rreze,e,gjak
kah ka,shqipe,i ri,e,plak
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhėn,tė' lashtė,mbshtjellne,me,drit
edhe rrėnjėt,m' ia,ujitė
mos ia leni me iu tha
sa,miljon,qė jeni ,nda
tokes,t'parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le
rrjedha juaj ėsht ,iliriane
mbshtjellė nė shqipen me dritė hane
,t,mos,e,ndryshkė as koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajnė-kullim,fiset e mija
kahdo jan ato prej ari
tė ruajnė doke e gjuhė shqiptari
e tė ruajn at gjuhė tė etnisė
djep pas djepi nė ninull fėmisė
diell ehan♪7 sa tė ket tue vlue
nėper shekuj me ja kndue
gjuhen gjuhen,me gjak,ari
mbshtjellė,nė,fe,e,rod,shqiptari
kėndellni,t',lashtė,ju,at,vet'dije,
ruani,germat,n'diell,etnije
,t,mos,i prek,ndryshku,i,harreses
lyeni,e,mbshtjellni,n' rreze t beses
nėpėr shekuj ju ta vloni
neper breza ta kėndoni
sė ne sharki e klarinete
gjith ka rrini ne dhe pran dete
gjith kah shtri jeni n' lamsh t' dheut
ju sternipt e skednerbeut

ju arbresh e ju n' turqi
nė amerikė,e,n',rumani
kah,buzė,deti,i,detiti,t'zi
edhe,ju,tjerė,tė,berberisė
e kah shkretirat,e sirisė
e ne egjipt andej kah nili
rrini shqip si karajfili
neper shekuj ligjėroni
me kangė shqip ju tė kėndoni
se ju shqipja ju harlisė
kur ju t' kndoni n' gjuhė t' etnisė
e ju vlon n'rrema me gjak
e ju vlon permbi bajrak
prandaj ruajeni permbi dhe
as mos kqyrni anė as fe
por ta mbani kėt t' bekue
n' fmi e breza tue trashgue
se kan folė gjergji e leka
se e ka folė ai hagji zeka
mic sokoli e ali pasha
prandaj ruane o djem e vasha
flitne gjith sie flet skyfteri
si e ka fol ai jakup feri
siq ka folė dikurė tagani
e ka fol♪7 ai zhuj slemani
ali ibra me bajrak
kur ka vlue kushtrimi n gjak
shot e azemi e teuta
edhe nora sqepekrruta
tronga e smajlit e palikuqe
marie shllaku ajo burbuqe
ehde tjera heroina
zogza te bukut ra e gjeraqina
oso kuka aj trim rrfe
shqip ka lshue kushtrim mbi dhe
e agroni ai ma i pari
deri sot te adem jashari
edh gjeva heroinė
qė ka folė shqip me martinė
prandaj thrras un ilirinai
amanet n' shekuj ta mbani
KAHDO RRINI Nė RRAFSH E SHKREPIT
Tė JA MSONI FėMISė Sė DJEPIT

t 'fala shum ju bėn poeti
me lot pende shterrė sa deti
fjalė pėr fjalė,tue marrė prej pende
shtrone atje nėpėr kuvende
T'pendes time porosinė
lidhne n' gjak me gjuhė etninė
m' qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n' gjuhė tė bukur rendė me rendė
se mandej penda e shkėmbimit
hyn me gzim prej pėrmallimit
se kjo maje qė rrjedhė ngjyrė
lot kristali i shkojnė pėr ftyrė
dridhet gjoksit thell,tue prekė
drue se gjuha don me i vdekė
dron,se shqipja ėsht stermekė
pėr faj t,gjithve e,t 'qeverisė
don me u mykė shqipja e etnisė
anadollit tė turqisė
me ju shterrė fjalėt,kristale
gjith ku jetė bėjnė n ,fusha e male
kah ka dete e ekah ka brigje
mergimtart kah dulen n'shtigje
edhe kah bursa e stambolli
kah bregdeti e anadolli
edhe n' siri,edhe n' jordan
ku duel shqipja anė pėr anė
me dy krah ,flutroj,n,dritė hanė,
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndėrtoj qerdhet,gjuhė tue rue
her me lot qe i rrjedhnin shkrimit
her me kangė n' troje t' mergimit
HER ME GJUEN PORSI SHEGė
KA THA ZOGJ E QYQE N# DEGė
e i ka tha po fletė e pip
nė dhe tė huaj tue kėndue shqip

lirik 28-02-08 20:48

Titulli: lirik
 
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah anve n' botė tu u,tretė
penda ime i flet lulmurrizit

leht rrin n' dorė t' xhelal ferizit

un qė shkruaj gjithmonė pa pa pra
me kėt pendė qė m,rrin tue kja
ju thrras ju moter e vlla
me kto vargje ju me u ndeshė
gjithkah jeni ju arbresh
nė greqi nė ata ishuj
n ,tjera vende n'pėr gadishuj,
botes mbarė,ku,rrini,n' fe,
shqip tue folė mbi gurė e dhe
shqip me jetė,nėn diell tu nxe
nxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare
mos harroni,gjuhė qiellore
gjak traditat zakonore
vargjet t' mija,pėrqafoni
penden time ta kujtoni
fjal't me rreze e porosi
ju shqiptarė nė at turqi
ju arbresh nė kalabri
nė egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju nė europ ku i shtjerrni stinat
mos u shkrini rrini n' ,gjak
t 'gjith shqiptart,lidhnu me i lak
me nji lak t' zgjatun prej dielli
rrze shqipe,zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė qė,si,ingjija
ju a dhuron ah perėndija
mbani sytė gjith kah shqipnija
mos harroni mos harroni
driten t' parve ta kėrkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
mbledhni fllade mbledhni hije
mbledhni pika prej etnije
pika pika n' takim ,t shpreses
n ,meteor,e,n,gjak,,t,qendreses
ti bashkojm,fijet e rrezes
gjithkush n, kahje kah vjen ,dheut
n,pik,takim,me,fjal,t',atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut
te agronit tė ilirisė
mos harroni gjuhė tė etnisė
mos per hirė tė perendisė
edhe pse shteti s' ka gjak
qeverija gjith rrin plakė
kush sua ndez,damart me flakė
qe me vlue ju n' gjuhė tė vjeter
kush per ju s' dėrgon ndoj leter
as ndoj liber abetare
me msue fmijtė gjuhen shqiptare
por qe un tash me ket pendė
po ju thrras ju rend me rendė
ta formoni nga i kuvend
e t 'kėrkoni pėr etni
liber shqip n' lexim pėr fmi
ah shpėtoni at etni
se ne kurr s' patėm ,kshilltarė
as puntorė e pushtetarė
Qė JU JOSHė NDOJHER Nė ATDHE
ME I PėRTRI PO GJUHė E FE
se na lan gjithmonė mbas dore
kto pushtete krahinore
me inate e gjuhė klanore
tu i shėrbye gjith hasmit t' huej
prandaj n' lot ti mos na gjuej
o i tretur mėrgimtarė
se edhe ne jemi shtegtarė
na ka qit shteti n' pazarė
as nder rmend si bjen pėr ne
ku kem' gjuhė as ku kemė fe
prandaj hatri ty mos t' jet
mergimtarė mbi dhe e det
ju arbresh kah jeni tretė
duhet duart me i pervjelė vet
edhe ju shqiptarė n' turqi
mos u mbshtetni n' qeveri
se ne kurr besa s' kem pasė
as n, te ardhmen s ,do t, kem gjasė
me pasė krah e furnizime
per me ruejt gjuhė origjine
edhe faren tonė aq trime
duhet vet tė krijojmė pika
tue fillue nga amerika
kontinentit,varg e vi
t, nisim punė ,t,nisim etni
t,mos,lejojm,nder ne tradhti
pika,pika,n,pik,takime
ta sheptojmė gjuhen me shkrime
e me fjalė,n,komunikime
sa miljon qė jan n,turqi
ne ukrainė,e deti t' zi
edhe n' t 'largten tasmani
ne zelandė,e det mė det
gjuha jonė tė mos mbes shkret
ti mbajmė gjallė gjurmė e adet
dal ngadal tė nisė me u rritė
me u ringjallė shprehje e traditė
gjithkush n# pika tue ujitė
e mos kqyrni qeveri
se ndojher s ,ka pas nė etni
as nder troje ,as s do t,ket
sa te jan gjallė po tokė e det
pse karrigen e duan t' nxetė
jo per gjakun “qė ėsht tretė
nuk mendon kurr pushtetari
se,e ka mendjen te dollari
nė urdhėr t 'keq qe i jepė pronari
e ka mendjen te padroni
jo,n' mėrgim te komb i joni
ku n, pėr pika jan shpėrnda
si ato qyqe kush tue kja
shkrihet shqipja e don me u,tha
edhe pse e zjarrtė e gjallė deshira
plot me etje pret dit t' mira
por dit t' mira s' ju jan ofrue
prandaj zemrat me i bashkue
si shqiptarit i ka hije
bashk me i shndrit püo pendė e dije
edhe koken mendjeholl
me i bashkue po si nji shkollė
me i bashkue t rrejdhin si det
gjuha shqipe t' mos jet shkret
por le te vloj n' dije shqiptare
nė gji t' shqiponjes atdhetare
le t ė vloj gjithka n dėshirė
kush ta tue folė e sa ma mirė
e kshtu t' mbahemi me miljona
shqip t' ligjrojm nder viest tona
TUE TRASHGUE GJUHEN SHQIPTARE
EDHE N TROJET MERGIMTARE
kah ka po gurė e dhe
nė dej shqiptarė le t' rrin tue nxe
edhe nė tel te qiftelisė
edhe n' dėshirė e gjak tė fmisė
e le tė rrjedh siq rrejedh ai krue
sa tė jen shekujt pa u shterrue

te gjith ngapak tue mbajtė etninė
gjuhen shqip nder mote e stinė

kush nji pikė me lot e fjalė
kush me shkrim,ma mir me dalė
kush me vrap e turr duhije
do ta mbajm ket gjuhė etnije
do te je lėmė dhe trashgimtarit
siq na e la ne fisi i t' parit
edhe ne t' marrim shegė
kado n botė rrijm degė mė degė
por si merr at shi ai pip
t marrim ne t' lasht gjuhen shqip
t 'marrim krah nė erė e mal
t' marrim shqipen me gjak t' valė
Nė ABETARE GJITH TUE VLUE
SA Tė JEN SHEKUJT ME QėNDRUE
edhe shpresė t' marrim gjallri
n, diell,e hanė me energji
e,t,bashkojm,vullnet si gurė
forcė,e hap,e pend me i thurė
tė gjith tue ,pasė cakun n' nji pikė
burr a grue a djalė a, qikė
t' gjitha shtresat,tė gjith ngapak
e ta ruajm gjuhen me gjak
edhe fisin,e bashkimin
punė tė mirė e krodinimin
kshtu mandej ruhet etnija
edhe plot mbushet shqipnija
per qdo vjet ,me fise t' mija
kush n, ndoj kurs,ngapak tue msue
kush shqipninė tue vititue
them se gjuha ka me u,,,rue
kan me kndue shqip t' gjith nder mote
ka me u rue ah gjuha e jote
nanė shqipni gjithkah mbi dhe
mėrgimtart ,ku rrijnė tu u bre
me mėrzi ah gurė e dhe
se mungon organizimi
mungon pika kah drejtimi
mungon nisja kah takimi
mungon pika magnetike
po mungon shpresa qelike
per me e lidhė iniciativen
pėr me e lidhė at punė aktiven
pėr me pasė,po ma shum shpresa
me kėrkue ma shum adresa
origjinen pėrmbi dhe
t' gjith shqiptart ku kan fole
n' gjuhė tė huaja ku jan ble
jo se ble jan me dėshirė
por se koha i ka shitė lirė
ata fare se kan ditė
se n' gjuhė t 'huej ngadal kan rrshqitė
pa u diktue e tu u mėrzitė
edhe gjithkah ,me lot tue kja
thonė pėr t' gjallė ata jan tha
por se njoftė s e kan kontraten
kush me kryq u bleu uraten
kush me i gjysmė po diell e hanė
i msoj njerkes me i than nanė
prandaj them se ata jan ble
tinza tyre n' qdo fole
se jan ba pazar pa le
her latinit e her junanit
her ati turkut e italianit
her europes e her sllavianit
kta tue ndejtė nė troje t' veta
kur pa ! pritė' ėsht hap kuleta
shtete t' etshme pėr pazare
per ato krime e punė barbare
kryq e gjysm hanė thonė jan bashkue
kan thurė plane pa u diktue
jan perzie lirė e dinarė
me shperngulė ma shum shqiptarė
e me rrėnjė e i shkulė prej trollit
me i nisė gurve te anadollit
atje te re me nisė me lot
gjuhė te huej e jetė e mot
se kund yll s shndriste mbi dhe
as nder kombe as nder fe
as ndoj fat kund i drejtsisė
pe me i pa vuajtjest te etnisė
ne troje te lasjhta trashgimtare
as tapi ne tokė shqiptare
veq si truq te mjerė me i shkrue
kshtu kan folė e kuvendue
edhe e shtrinė si kushtetutė
sorr me mbetė ti oj sqepekrrutė
her kah nili e kah siria
her kah shtrihet helenija
ne anadol e nė zarė kroate
gjith me kja si qyqe nate
her me zi gjithmonė me u veshė
arvanit her si arbresh
plagos shqipen sqepekrrutė
qaj shqiptar her arrnaut
tue pernjek po sa ke jeta
kurr pa e lanė mbi troje t' veta
kurr pa e lanė nė t' veten sofer
kamba e huaj tue shkelė nė voter
PA I LANė DIJE AS PA I LAN SHKOLLA
tue shperngul po kah stambolla
ne gryk t'bosforit n' dardanel
TU IA LIDHė SHPIRTIN ME TEL
turk tu i thanė tu i shprrishė gjak t' vlimit
ME TURQNI T' ASIMILIMIT
E KSHTU MOTET TUE KALUE
msheftas gjith kta kan nenshkrue
si shqipninė ah me e shterrue
si me i ble e si me e shue
me i a marr faren pėr veti
me e qit dheut e matanė deti
veq me e shterrė njiher me farė
per me e shkri ndėr nderkombtarė
kshtu kan shitė e kshtu kan ble
tinza shpine ne pa e ndje
ba pazarė kan turq e shkje
edhe rus me serbian
edhe greku me talian
por sot shqipe e maleve t' mija
sot qe ngjallė ėsht koha e dija
orė tė mbarė do t' ketė shqipnija
n,qoft se ju me gjak t' vullnetit
me ngjyr pende sa ujt t' detit
i afrohni internetit
kush me pendė kush me pak fjalė
ne i bashkim tė gjith me dalė
gjuhė e doke me ringjallė
po ju thrret ju penda ime
me e kujtue at shqipni trime
se n' ballkan ka mbetė jetime
por se n# qoftė se bijt e sajė
kah jan botes skaj mė skajė
njiher n' vit turren nė atdhe
ku e kan pasė t' ,paren fole
them se shqipja ka me u nxe
e ,vetmueme s, ka ,me u ndje
ka me u dridhė porsi mjerani
shkja e rus e farė junani
kan me u dridhė po deri n,leqe
qe na deshten n,qthurje t 'keqe
Kur t ndgjoojn,se jem forcue
t gjith shqiptart kur t' jem bashkue
dilni tash pra dorė pėr dore
kush nji laps kush nji fletore
msone mirė gjuhen arbnore
edhe ju qe qe e keni harrue
nsyni mirė n' germa me e shkrue
mandej dil e lypni mbarė
kush me fis e kush me farė
gjithkah dheut kti ndėrkombtarė
ku rrijn tretė t' gjakut shqiptarė
nėpėr pika ku u shpernda
gjuha shqipe e don me u tha
merrni fjalė si vllau me vlla
pa ndoj hile e n, gjuhė,e gjak
tue kėrkue rrugen pa lak
tue kėrkue t' lashtin ogjak
tue kėrkue ju origjinen
tue shkrue gjuhen,e pertrimjen
them se e gjeni,jetė shkelqimen
them se gjeni shpresė' e besė
kush pendue po nuk do t' 'mbes
por kur an've gjithkah t 'detit
gjith kah dheu po i planetit
te bashkohen bijt t' gyrbetit
do tė ndjehet n' fuqi nana
prap n' shqipni nxejnė diell e hana
prap do te ket shqiptarė n 'miljona
ME I MBROJTė N' SHEKUJ VISET TONA

XHELAL FERIZI AUTORI I KTYRE VARGJEVE SHQIPTARE
me titull kushtrim shqiptarve mergimtarė

lirik 28-02-08 20:55

Titulli: lirik
 
Lum si ti e bardhė brisela

xhelal ferizi autori ne mergim

lum si ti e bardhė brisela
qė n' vėrshim si gurra e deti
po tė vijnė fjalė si fruta t' vjela
ėmbėl shumkush t'pėrshėndeti

po ti qenke vet qerpiku
thue s e je kapak prej ylli
si me u shtrydhė shija prej fiku
a ndoj curril shkumbardhe pylli

pse kaq shum me fjalė tė kan veshur
si stoli n'shkėlqim qė t'shndrisin
si pranvera e buzqeshur
lule e bari kur harlisin

ty t' pershndesin diell e hana
vargu i fjalve diamantore
ti je art qe t' ka lindė nana
t' flasin yjet vezullore

me ty flet qdo art lakmije
q e n' mbrendi ka ndjenj krsitale
ti i lshon shprehjet fije fije
me zbrit qiellit si det vale

mė fal se ty mund t' quaj fajtore
se luen yje e levizė dete
me at sharm n' vetulla harkore
qe n' mes t' ballit mbajnė nurė jete

ty t' ndriqon aq shum hjeshia
ia merr sytė shikimit tė arit
ti i nxitė yjet kah lakmija
ti i nxitė gjuhė e varg shqiptarit

ti i shtynė vargjet t' larmisė
se nė qdo pjesė t'lkures me pore
tė flet magjija e bukurisė
qe t' shartoj nana arbnore

e un shteg pėr varg nuk pata
pėr pa e varė n' kurreshtjet tua
pa i shndrrue nė art rrezet e gjata
etja e artit nuk mu shua

jo as fjala urt nuk m' rrinte
as ajo penda qe u josh si uria
se prej yllit fjala m' vinte
me t' pershkrua kah bukuria

edhe me nxiste nji manushaqe
ne njiqind shprehje t' mdha sa deti
me ti shkri thanjet n' pėr faqe
kur po fliste vet me veti

se ajo i pa faqet e tua
si ajo fleta e sajė magjike
prandaj mė nxiti nė t' qiellit krua
me marrė shprehjet galaktike

me tė radhitė ne art t' mjeshtrisė
si artisti me shum ngjyra
kur piktures ia vargisė
shkrinė mahnitė nė shum menyra

xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova

lirik 28-02-08 21:02

Titulli: lirik
 
Vargje nga poeti mergimtar Xhelal Ferizi

shkruan xhelal ferizi

Jo nuk mundem ti bėj ballė ksaj fantazije
qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes sė talentit tė atij arti gjithsije
nuk jam qiellorė shekullgjeni i qiellit blu

ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjentil
po ku jeni o vargjet e mia tė pervluara
vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil

nuk kam fjalė pėr qiellin blu e pėr diellin e arit
ku njimij shekuj me shum gjuhė vizllore
nuk mund ta shkruajn as nė shekullmendjet e magjistarit
kėt bukuri kėt bardhsi bardhbore

mandej pema ktu lėvore qudije me degė kah natyra
bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'artė tue pikė

dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qė flet
shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike

ktu gjithqka rrethue me bardhsi e blu qiellore
ku germa kot kjanė me lot kristali
nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhsi bore
ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali

o zot ku e gjete ket kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
dhe e solle pėr ne qė ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si ta thonė at diell
me shkrirje anash ma shndritshėm se ingjija

pse me mundoni o bukuri hyjnore
ne qdo germė timen me shpirtė
ku pendes time me rrudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė


po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast mbi te argjendtin zallė
nga ky sharm i famshėm hjeshije

xhelal ferizi shkruan nga mergimi

lirik 28-02-08 21:51

Titulli: lirik
 
Nė ėndrrat e mija gjahtarė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

u bėra nji ditė gjahtarė nė endrrat e mija
dhe dėshira e parė q ė mė lindi nji ditė
thash sa mė vret urrejtja
ma mirė ti dal un nė pritė

dhe deshta ta vras urrejtjen demoniane
por u kur vura nė sy kėmbz e nishan
nė shėnjester nė mes lotve mjerane
kur shekujt ndal mė than

un nė mes lotve duke dėnesė
habitshėm ndejta duke i pa
dhe mbeta i habitur pėr besė
kur nji shekull nisi e tha

jo mos tha urrejtja na duhet
sė bashku me menqurinė
nė shpirt'kushtetutė le tė shkruhet
kur mbi paqe shkelsit tė mbijnė

dhe ula tyten pėr tokė
kur edhe tjerė shekuj me thanė
mi ngulen sa mija nė kokė
bindjet qė me e vra s' mė lanė

dhe un nuk e mora me mend
se shekujt urrejtjen e mbrojnė
dhe e mora timen pendė
arsyet tė mė tregojnė

urrejtja le tė mbetet gjallė
deri sa e keqja mbi dhe
tė jet mbi gurė e zallė
gjykim pėr kombe e fe

gjykim pėr padrejtsinė
gjykim pėr shkelsin e huej
gjykim pėr tė gjith njerzinė
qė gjakun po e duan si ujė

urrejtja tė jetoj
se duhet si baraspeshė
kur dhuna gjithkah tė vloj
ajo armėt fuqishėm ti ngjeshė

urrejta tė jetoj
si armė pėrbuzse pėr horra
ajo gjithmonė tė gjykoj
urrejtshėm vrastarėt qorra

dhe krimet masakrat satane
dinakėt poshtruesit sadist
urrejtja le tė vloj qdo ane
mbi ta si nji zjarrė mbi tė pist

shkruar nga xhelal ferizi mergimtarė shumvjeqarė

lirik 28-02-08 22:24

Titulli: lirik
 
Un dhe koha dėshmitare

NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU

Un dhe ti kemi pa llahtarin
kemi pa vdekjen me sy
kemi pa tė pa besi 'n kemi pa bizarin
qe donin ne shpresė me na thy

ne kemi pa gjak kem i pa kufoma
kemi pa vrstarė me thika
ne kemi pa dhe shohim akoma
sa poshtė po bie etika

ti ke pa masakra ke ndegju bertima
un kam ndegju nga largsia
ti ke pa shum trupa te shpuar me vrima
un kam qa per fiset e mia

ti e ke pa armikun e ke pa edhe tmerrin
e ke pa qetnikun tu gjveshė vashė shqiptare
un kam pa at terrin e tė ftoft metelikun
tue ble tradhti mercenare

syt e mi e tu kan pa shum pispillosa
kan pa servil e lpisatarė
kemi pa shum krena pėr te cilt qanė kosa
shėrbtorė shum tė ligj e t' pa farė

ti i ke pa nga afer si i rjepin tė gjallė
n' masakėr tė mjerat fise
un jam tha mbi dhe pėrmbi gurė e zallė
zgėrdheshjet duke i pa e servilitė lpise

ti e ke ndėgju britmen kur ka ra ndoj grua
a vashė e virgjėr shqiptare
porse un nga larg e kam pėrjetua
dhe tha jam nė trotoare

ah ti i ke gjakpirsate krimit
me syt e tu prej qielli
e mua mė kan djegė ndergjegjet e kushtrimit
por shtegun s' ma hapi dielli

undhe ti kemi pa hallet mbi dhe mbi toksore
un dhe ti jemi shokė dėshmitarė
ti ke pa mjerimet permbi tokė arbnore
e un nė dhe t 'huej rob nė vargje varė

ti je ma ndryshe ke tjeter pozitė
ti ecė se nuk tė duhen pare
un jo se kjo jetė u bė depozitė
flliqsirė kjo grabitqare

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė ne mergim

lirik 01-03-08 07:23

Titulli: lirik
 
I lindur ne kohėn njerkė

autori xhelal ferizi ne mergim

nė kohen njerkė i lindur
nė shekullin njerkė tė pamėshirė
nėn thundren e hasmit i bindur
se duhet tė jemi tė lirė

i lindurė nė kohen e fateve kobzeza
brez i lindur nė helm
mėritė nė kėt shekull sa her i ndeza
ky shekull pa mėshirė na ra shqelm


i lindur poshtė e lart pėr tu sorollatė
tanket te armikut per te numruar
i lindurė nė bėrtimen e gjatė
thekshėm dhunime duke ndėgjuar

shqiptarė i shekujve njerga e shtriga
i lindur nėpėr gjenerata
i lindur pėr tė pi premtime e intriga
i lindur pėr qyqe evajtime t' gjata

i lindur pėr tė luajt nga vendi gurin
i lindur pėr mergime
i lindur mish pėr kasap e qivurin
por jo pėr pėr jetė e gzime

shqiptarė pse linde ne lot e gjak ishull
nė dhimbje nė art tė mjerimit
a thua i namur ai dhe ėsht gadishull
simbol i vrasjeve e krimit


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 01-03-08 08:02

Titulli: lirik
 
Hapat e nji qasti

autori xhelal ferizi ne mergim

hapat e nji qasti mu bėnė dashuri e paparė
mu bėnė kryevepra qiellore tė lumturisė
secili sekond diamant e arė
piedestali ma i shndritshmi i dashurisė

hapat e nji qasti palcen diamantore
tė dy barkushave tė mija zemrore
ma lidhen me nji aortė tė pa parė dashurije
pėr ta shprehė aq ndritshėm as arti s' ka dije

hapat e nji qasti i bėri zemra ime vet
o zot ma sjell nji gjuhė magjike
nė ujė diamantorė ta shkruaj si interpret
me artet ma tė bukura artistike

si arriti zemra ime me at art
at hap qasti tė bėj me shikim
nė qiellorik qė hasi si fije e yllit lart
qė tash nga zemra e pafajshme po e pėrshkruan me shkrim


hapat e instiktit apo ndjenjes ishin
apo tė rriskut qast i quajtur mbi dhe
o zot qfar mjeshtrie magjik ndjenjash kishin
un me qastin tim nė at art u bėra pre

qasti ishte nji gaz qė ja kalonte
secilit qiellorė panteon
mahni grepore qė barkushat mi robronte
dashurisht nėpėr shekuj qast qė mė pushton

qasti e rasti mbret qenkan mbi mbretėr
arti i qeshjes qka qenka o materja ime
nėpėr zemren time vlojnė lumej pa shtretėr
qė kupen e dollisė ma mbushin me kujtime

pashė zotin si o qast je kaq mahnitorė
nji nji fije gazi tė mbashė kaq shum art e yje
qė e rrėzon pėr dhe sistemin diellorė
gjunjzon dashurisht edhe male e pyje

ky art edhe zemren e shemb dashurisht
edhe sikur tė jet zemra luaneshė sa mali
qsti i buzqeshjes qė aktron mahnisht
si grep nė dehje tė shekullit mė ndali

nuk ishte sa nji qelizė kur u shkri
sa i vesė currilas qė shkėlqeu
kur u terhoq buza e gazit si ingji
hanė e diell e yje nga vetja i ktheu

dhe un rashė shakull nė at preher magjik
tė qeshures me at stil tė qelizes
ai qast edhe koder tė isha mė rrėmbente vrik
si arti i lehtė i puhizes

mė dehu ai hap i qastit
mė grepoi varur nė dashuri
un jam nji rob i rastit
qė u vara nė pėrjetsi bukuri

xhelal ferizi autori ne mergim liriku i vargjeve shqiptare

lirik 01-03-08 11:12

Titulli: lirik
 
SA DO Qė Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirt'detrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa ma shum shpirti po shkruan
aq ma thell hyjnė pshterrsitė kurreshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kėto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah? burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi !
pėrjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
autori i vargjeve shqiptare i lėnė nė harresė nga populli i vet

lirik 01-03-08 18:13

Titulli: lirik
 
Kush je ti liri

autori xhelal ferizi ne mergim


kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e e tokes
ti je ne secilen qeilizė ne secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma ebukur s evet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa te duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qe del me ngazzllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
veteėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetem ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja me vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpreses qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je per jet t jerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemer shqip
as mbi dhe nuk buzqeshė njerzia

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 03-03-08 06:14

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

NE MESIN E DJAJVE

xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova ne mergim

Luanim un me lojė tė detyruar
duke ruajtur mirė mbrendinė
ata me lojė tė tyre
tė dy palėt vėshtronim! un isha i mėrguar
ata hulumtonin nė mua msheftėsinė
e unė nė qdo pjesė fytyre
psonisja padjallzinė
ata me qakėrdisje tė bukura

me kombinime tė vjedhura nėpėr endacakėri
mė bėnin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
kta me hunguri
e un me tė rrejshmen psonisje dashuri
tė dy palėt po,luanim
lojė se jo mahi
un i lidhur nė rrol detyrueshėm
dhunshėm artist a ? mund ta quaj dhunti ?
tė dy palet po e pėrshkruanim
atmosferen
ata tė tyren bizari
e un
at fatkeqsi tė mjeren
si gjithmonė un i mjerė shqiptari
menduėshėm
po e ruaja nderen
tė mbshtjellur nė thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgėrdheshjen bukuri
nė rrugen e cakut pėr tė mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditė gjėmonin
nė tė dy gjuhėt
ata nė gjuhen e pushtimit e krimit
nė tė menduarit masakėr qė as nuk mund me fjalė tė thuhet
e un i pambrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjė qė nuk mund tė pėrshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
tė dy palėt tė etur
un pėr liri e shpėtim nga kthetrat e djajve tė uritur
ata me urinė pėr sa ma shum shqiptarė tė vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik rreth rrotuillimit
rreth lojes me kurtha tė mashtrimit
tė dy palėt armiq
un dhe ata gjoja tė dashuruar
po luanim me fiq
ne teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojė e detyruar
loja po ecte
edhe kėnga pseudomiqsore
ne fyt mė ngecte
nėpėr ato vdekuri mizore
rracė e mallkuar
akull ferri ku loja mė rrėshqiste nganjiheri
po si mund tė luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund tė bėhet delja skile
qė kur gojen e hap kafshria
ajo tė luaj pėr shpėtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i tė dy palve
fillonte beteja
un qė kisha pi ujė tė bekuar nga shejtria
tė bėhem si rrufeja
tė bėhem therrė ferri
edhe pse isha karajfile
tė shėndrrohem nė brum tė kanibalve!
nga e detyrueshmja domosdoshmėri
nga dhuna imponimet
nga epokėt detyrim hile
nga kohrat kopile

xhelal ferizi autori

lirik 03-03-08 06:17

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

PSE

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Pse un nuk e gjeta psehen,nėpėr psehe
me vargun udhtarė tė mjerė
nga psehja nė pse pse o varg u dehe
dhe psehes nuk i gjenė njė derė

prej psehes nė pse dhe gjithmonė vetėm pse
me shekuj e shprushje nėpėr pse
si sot si nesėr si dje e pardje
nga psehja prej psehjes nė pse

autori xhelal ferizi ,titulli i vargjeve pse shkrim i autorit

lirik 03-03-08 06:22

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Mė falni dhe mos me falni

shkruan xhelal ferizi

me falni nėse gaboj
nėse pa dashje gaboj nė jetė
por mos mė falni nėse nė jetė synoj
qė tė jem gabimi vet

autori xhelal ferizi

lirik 03-03-08 07:10

Titulli: lirik
 
Vetėm nji qast dua tė jem i lirė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

dua tė jem vetėm nji qast i lirė
qė tė mos jem poet
i lidhur shpirtrisht me zingjirė
pėr tokė e dhe e det


dua tė jem vetėm nji qast i lirė
tė jem pa kureshtje
tė jem nėn dritė'hanėn e mirė
liri sheti e heshtje

nuk dua tė jem vargėtarė
as rob i shkrimit
nuk dua tė jem rob pėr shqiptarė
e halle mbi dhe tė njerzimit

mjaft ma me pendė
pėrse me pendė prore
si dje si sot me brenga e me mendė
rob i halleve toksore

rob i bukurisė sė luleve aromtare
rob i veseve njerzore
shėrbtorė i ndjenjave gjithmonė pa pare
rob i rrjedhave kohore

nuk dua tė jem poet
bėrtas deri nė qiell
por dheu e toka mė thrret
e re me hanė e me diell

nuk mė lėshojnė bėrtimat
nė vesh tė djepave e loti
e nė vargje mė ndahen rimat
dėnim e paskam prej zoti

rob i dhimbjeve tuaja
rob i botanikes e i kercyellit
rob edhe kombeve tė huaja
vajtues si nji qyqe nepėr degė tė pyllit

rob qenka poeti i mjerė
rob i krojeve
si nji kanarinė nė kafaz nė pranverė
nė pranga shpirtrore kur kėndon prrojeve

do tė dal tė bėrtas qė tė mė ndėgjojnė luginat
mė lshoni se dua liri
le tė ndjejnė lisaet e druj e qetinat
mjaft ma poet do tė thrras me mėri

oh rob pėrse i fytyres sė gurit
pėrse rob e kodrave me ledina
pėrse rob i rrudhave tė drurit
mbas fjalve mė shkojnė mot e stina

pėrse mė duhet ti perkulem ankimit
lotit dhimbjeve pėrse mė joshė jehona
pėrse un ti pėrulem lotit e vajtimit
me pendė kahdo netve tė vona

ndiq me pendė qyqen e ndiq kanarinen
e gjuhėt e shpendve e cicrima
e dridh penden dėnesshėm duke e ndjekur rimen
robrou n' vesh currueshėm kahdo thekė bėrtima

LIDHU GJITH PER VUAJTJES E LIDHU PėR MALLIT
ROB NėPėR KOMBE E FE
vuaj me pendė nė dorė e rri n' pikė tė hallit
dėnes e qajė pėr atdhe

tėjem poet ah ha ha
tė qeshė me ty biznesmeni
ptuhadori e bukshkelsi qė ka shum para
e gjithfar tradhtari e legeni

nuk dua tė jem poet
tė mė pėrqeshė politika
eunuku qė bėhet mbret
e zhgjyranve satirika

ma mirė tė jem i qetė
poet do tė thot varfanjak
q 'tė duhet shpirti sa i det
kur mund ta pėrthurin me nji lak

shpirti i vogel sa nji pikė
po dela sot ma i madh se i poetit
dhe vendimet i prenė si nji thikė
e aktron mbi fronin e mbretit

poeti po del fakir
po del si nji qjerrrės lypsarė
nji rob nė boten e lirė
qė nuk vlenė sa nji dollarė

ma i mirė po del tallavgjija
bloztari me shpirtė dinak
tradhtari po del si ingjija
kurvari po quhet bajrak

nuk dua tė jem poet do tė gjėmoj
me vulė nė dorė nėpėr ara
pėrse gjthmonė t' meditoj
kur hilja gjith del ma e para

q# mė duhet shpirti i pa djallzi
e penda qė thrret per kullime
kur satani qė ėsht i zi
i mbulon me trubullime

kot poet je kot
mbi dhe po kerkohet djallė
si dje e pardje si sot
kot paske qa me mallė


autori xhelal ferizi ne mergim liriku

lirik 03-03-08 16:23

Titulli: lirik
 
Lahuta e tokės Dardane

SHKRUAR NGA KRIJUESI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
Nė MėRGIM

Ne sy lotin ma tė kthjellun curril
nė degė mė tė bukurin bilbil
nė lot ma tė kjartin qėllim
nė curril ma tė dhimbshmin burim
nė damarė ma tė vjetrin gjak
nė fyt,ma tė pazgjidhshmin lak
nė sahat,ma tė pabesen minė
nė udhė,gjithmonė shkja grek latin
shkronjat gjithmonė la me gjak
qyqet gjithmonė mbi ogjak
qiellit ,me re tė zeza sterrė
arat,baroti ti la djerrė
shum shtėpi tė mbyllura me therrė
Flokėt shum,her nxjerrė prej koke

gjakun pėr ujitje toke
penden pėr shkrime prej loti
lirinė ,ėndėrr ,nėpėr shekuj moti


Autori: Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik 03-03-08 16:48

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

DREJTSINė DUKE E KėRKUAR

SHKRUAN XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

MBAS SHUM PėRJEKJEVE E MUNDIMEVE
mbas shum lutjeve me fe
pas shum e shum vrapimeve
e mora globin me dhe


dhe po e rrrotulloja globin nėpėr duar
me shpejtsi kureshtare
gjithkah duke hulumtuar
nėpėr akte shekujsh nė sirtare

po e rrotulloja globin gjithkah
me sy shkencorė e magjik
pėr tė gjetė sė paku nė ndonjė krah
dikund drejtsinė e vėrrtetė

o zot sa shum rrotullova
si nė oren e gjeografisė
kah detet e malet shkova
me penden bashk isha nisė

kėrko gjithkah nėpėr vende mbi dhe
kontinente e nė qdo shtet
nė skutat me diell duke nxe
gjithkund ku kishte jetė

por kot e rrotullova
me shekuj me tė gjitha mjetet
sa kėrkimet pėrballova
kėrkova lule e fletėt


edhe drites e flladit e hijeve
gjithkah nėpėr ligje tė gjithqkajes
materjeve e tė gjitha dijeve
dhe shekujve mbi kohra shekuj majes

tė gjtha nė penden time kėrkimtare
i kisha intelgjencat bėrthamė e sisteme
dhe gjuhėt e kodet ndėrkombtare
dhe zbėrthimet pėr probleme

kėrkoja nėpėr vrima tė globit rrumbullak
edhe mikromilion vogėlsirat
nė tė planetit pėrbėrje rruza e gjak
nė vlerat ma tė mirat

mendoja se duke rrotulluar globin me digitale
nė nji skutė dikund magnet
duke kaluar dhe e fusha e male
drejtsinė e imagjinuar kam me e gjetė

dhe me penden time nė kėt rrotulim kozmik
kahdo ku shtrihet jeta
kėrkova si nji fenomen mitik
por drejtsinė askund mbi glob nuk e gjeta

xhelal ferizi autori nga mitrovica


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:58.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.