Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 19-03-08 06:47

Titulli: lirik
 
O Zot pse smundjemania

xhelal ferizi autori

smundjemania pse o zot smundjemania
pse o zot disa vdesin nga suksesi i tjetrit
sa e ngushtė sa e vogel shpirtngushtsia
thue se e kan ndėrtuar at shpirtė lugetrit

smundje'mania thonė nuk qenka shėruese
kjo lindė nė mungesė tė shpirtbardhėsisė
kjo qenka smirė e zezė trishtuese
ves i tmerrshėm i verbrisė

thonė se ka plot njerz qė nga ky verem vdesin
nuk mund tė pėrballojnė suksesin e askuj
ka shum nga ata pjella mjeran smirzi tė errsires
qė vdesin nga suksesi i tjeterkuj


por ja qė me sėmundje qenka jeta
shum paska gjeloz tė sėmurė mbi dhe
duhet tė merren shum epruveta
ksaj smundje ilaqė ti gjendet e diagnozė e re


smundje ėsht kjo kur vdes smirziu pėlset
nga suksesi i tjetrit veremsisht mbi plehun e vet me shpirtė shkapurdhitė
deri sa tė bjen plast nė smiren e gjelozinė e vet
medet nė gjenetikė shpirtrore sa smirzi i errt i mėrdhitė

kjo sėmundje ekziston e lindur te ata qė jan hijanet
ku tjetrit nuk ia duan tė miren as mirsinė
ata vdesin nė blozen shkumbzuese jan fis me luget
ata larg e mbajnė gjithmonė perendinė

ata jan vet katrani
nė shpirtin e tyre ka ngjyrė tė zezė ma tė zezė se djalli
ata nga qdo sukses i dikujt vuajn se i shtynė satani
ata grirjet brerjet nga gjelozia i kan si qakalli

sėmundje kjo kobzezė ėsht kjo llahtare
qė nji numer njerzish tė lindur e kan
ka edhe ndėr shtresa shqiptare
njė numėr jo i vogel jan


autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik 19-03-08 07:53

Titulli: lirik
 
Mė tha at'her qielli

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

mė tha at'her qielli kur isha nė moshė i ri
ti do tė jeshė rrezja e vargut
dhe mos kundėrshto kėt fat pranoje me dashuri
mė tha at'her qielli me urdhėr prej sė largut

ty do tė japim diell rreze e art me cilsi
do tė japim ne vet qiellore fjalė
ti do tė jeshė aromė vargu pėr qenje njerzore e bim'si
mos u brengos mė than ti ke pėr t' ja dalė

penda jote do tė ket plot ylbera
tė gjitha aromat qė jan edhe ato qė mund tė imagjinohen
nė penden tėnde ne do tė prodhojm e sjellim vlera
vepro pra mė tha ėsht urdhėr se yjt do tė hidhrohen

shkruaj mė than ne do tė japim secilin material
tė depėrtosh nė secilen thellsi
kėndo pėr lulet kėndo pėr fushė e mal
zbėrtheje secilen cilsi

un disi kundėrshtova at'her
dhe nuk mė erdhi mirė
se nuk doja tė isha pėrher
rob i vargut tė lirė

jo ti ti dhe pikė mė than edhe shum meteor
e trupa tjerė e mbi dhe lule e karajfila
ti do tė jesh vargu ynė dekor
mė than edhe shpendė e bilbila

ti me fjalorin tėnd do tė jeshė e me metafora
kahdo nėpėr stilizime
ti vet penda jote e dora
per ne do tė sjell frymzime

un kundershtoja me pendė
ju thash se mė thyhet vargu mbi akull
ka smirzi e vrastarė tė pa mendė
pėr dhe mund tė bie shakull

jo jo tė mbajmė ne mė than yjet
edhe mė premtoj secila lulė
mė premtuan ujvarat e pyjet
pėr ne vargu yt ėsht diell'vulė

un dridhesha nė moskuptim i biri i vegjlisė
at'her isha i ri nga pėrvoja
i trembesha mėrisė e tradhtisė
e tė zezave qė i sjell ploja

ju thash trupave qiellore me artin tim nga zemra
mos mė shtyni nė kėt mision
se do mė quajn pastaj me gjith far lloj emra
satant e bashkuar me demon

mos se nė kėt treg ku i thonė lėmsh me dhe
ka shum smirzi qė kan nė dorė pushtet
dhe ma thyjn pėr sė gjalli mua moshen e re
ata jan satani vet

e q' mund tė bėj un me njė pendė
errsira ėsht shum e madhe
drita ime ka pak vend
mė leni tė lirė mbi livadhe

mė leni tė lirė mbi tokė
tė lirė nė shkollė e mėsime
me miq e shoqe e shokė
tė lirė nė rininė time

mė leni tė lirė ju thash nuk dua varg
nuk dua roberi poetike
ju luta qiellit nga larg
e trupave galaktike

nuk pranoj asnji me votė
tė gjith kishin votuar
kėshtu e ka shkruar edhe i madhi zot
nė varg si bilbil pėr t' kėnduar


nuk bėri punė mbrojtja ime
kot u dėrmua dėshira
dhe ja pse jam me shkrime
rob i vargjeve tė lira

ja pra kjo ėsht arsyeja
se un jam i detyruar
nėpėr vite me varg po thyeja
akuj smirzi tė shtresuar

kėt punė me ankim po e bėj nuk dua tė jem sizif i mundimit
akujt qenkan tė trashė o drita ime e vargjeve o margaritė
mos u brengos mė thonė edhe vet muzat e flijimit
se aty as dielli nuk ka depertuar me dritė

shkruaj mė than vetėm shkruaj ti mos u ndal nėpėr shekuj e mot
secila germė le tė jet nji rreze
se gjysma ėsht akull i zi mbi kėt botė
por lulet nė gjallri i ndeze

a nuk e sheh karajfilin
a nuk e sheh vullnetin
a nuk e sheh currilin
as gurren kullimine e detin

tė gjith kta jan ringjallruar
tė gjith tė duan me varg t'lirė
sa pėr akujt e mallkuar
ata gjithmon jan tė vdekurit e ngrirė

ata jan smirzi me shtresa
tė trashė jan kshtu rrijn nė shekuj e breze
aty kurr fjala as besa
nuk depėrton as dielli me rreze

prandaj kėndo pėr ujvaren
e stėrkalat nga vargu qė llastohen
kėndo pėr shqiptarin e shqiptaren
pėr zemrat e arit qė gzohen

a se sheh se nga vargu yt
si del me refleks ingjija
ylberi aty i lanė sytė
mbi gurra ku bjen hjeshija

arti gėzohet e vlera
gėzohet me shpirtė qetina
gėzohet e bukura pranvera
gėzohen moti e stina


vargu yt ka ngazllye
qdo peshk nė lumejt e shqiptarit
dėfryeshėm ka dalė me kėrcye
me trup mbi currila tė arit

mos qajė mos u pendo me than tė gjitha gjuhėt qiellore
as nė nė akuj nuk depėrtojmė nė ata tė ngrirė me tug e tė vjella
vargjet tua i duam pėr tė gėzuar ngjyrat ylberore
dhe tė lashtat nė pranverė me tė mbjella

vargjet tua mė than i duam pėr mija breze
i duam pėr diell e pėr hanė
i duam pėr zemra qė duan gėzim e rreze
i duam pėr shqiperi e dardanė

pėr akuj nuk i duam tė errsires
as pėr satan e hijanet
i duam pėr hirė tė dritmires
valbardhes qė shkumbzon mbi det

nuk i duam vargjet pėr katrane
as pėr urrejtsa e vampira
por i duam pėr dėfrim hane
rrejdhshėm si kroje tė lira

i duam pėr kullimin e zallit
pėr qelizat gjevahire
i duam se jan perla tė mallit
damarė tė gjuhės ilire

mos u brengos me than
se vargjet nuk jan pėr horra
vargjet pėr sy me dritė jan
e jo pėr djaj e pėr qorra

vargjet jan pėr shekuj sa tė jen mbi dhe
pėr barin e brushat mbi fletė
ato jan pėr kombe pėr shum gjuhė e fe
globit i japin jetė

autori xhelal ferizi vargje tė lira shqiptare nga mergimi

lirik 19-03-08 12:53

Titulli: lirik
 
LULE

autori xhelal ferizi liriku i vargjeve te lira

lule tė bukura mė paske dėrguar me tė kuqe fletė
nė njė shportė tė bukur tė lidhur vegen me kordele
ato mė dhan gjallėri mė dhan gėzim e jetė
ju nuk mė leni nė tė mėrzisė mėrgim,i mallkuar varur nė qengele

lulet i paske zgjedhė edhe fjalėt zoti tė gėzoftė ty
nė secilen lule aty me shikim harmonik ndjenja shpalosė
i kam shikuar nėpėr fletė qehret e luleve me sy
ato mė dhan ilaqė mu nė zemėr tė mėrgimit ku jam plagosė

ato sikur nuk mė lan nė mėrgim
sikur u bėnė krah fluturues e mė zbriten mbi ledina
sikur mė rikthyen nė njė rigjallėrim
andej kah flet e kėndon kanarina

lulet secilen aty nė at shportė e kam pėrkdhelė me miqsi
ato ishin shprehjebukura me sharm rendisur
o zot sa pėrmbanin tė atdheut dashuri
dheu i tė parve i kishte qėndisur

un para tyre nė gjunj kam ra
se ishin te tokes time
etnike qfar dhurate dhe lotoja pa pra
dashurisht mbi kto qehre magjike

i dua shum lulet nuk mė thonė kot poet
zoti ty tė bekoftė pėr kėt dhuratė
thua se i paske mbledhur nė arat dardane plot me bereqet
e paq jeten tė gjatė

xhelal ferizi liriku autori i vargjeve shqiptare

lirik 19-03-08 13:11

Titulli: lirik
 
RIANA

Shkruan autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

tue vrapue kah dielli e hana
tu' i pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin ndėr yje
as ndėr fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė
mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė
buza'gazit tė ardhmerisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
a'thue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit
si shkelqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n 'mėri
mallkon fatin si shumkush
apo zemra i digjet prush
tu i rrehė kund n' ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi shendi i pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n 'kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė t' ri
e ėsht dehė pa maturi
ne art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nė ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredh djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė n' shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin valt e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
tė butė e kishte shpirtė gazmorin
si lule langu ėmbelsorin
ėmbėlsorin lėng kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojnė as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana
ku ėsht tretur ajo shegė
ne cilin art e n' cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
me thueni degė m' thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
mė thuani mote tė mallėngjimit
me thuani kohra te emndimit
me thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do t'nisi larg
poezi e art e varg
me kėrku kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep e me kėngė goje
tė gjitha ngjyrat ato me lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas sajė t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi currili
derisa ta gjejnė mbi dhe
ah rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE
E NATYRES SHQIPTARE
SHQIPTARI AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM
ME PSEUDONIMIN LIRIK
PERSHKRUAN Tė BUKUREN DHE ARTIN
DHE TERHQėSEN PER SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė
Nė VARGJE

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KėNDSHEM

lirik 19-03-08 13:16

Titulli: lirik
 
Mė Thuaj O Zemer Me Fije Si Tela

Autori Xhelal Ferizi Liriku I Vargjeve Te Lira

Edhe Nė Fije E Nė Damarė
Sot Ku Rrin Mikeshė Ninela
Porsi Ylli Qė Rrin Varė
Ajo Shikon Dikund N'njė Natė
Plot Me Yje Qė Lodrojnė
Nji Kujtim E Mbanė Tė Gjatė
Dy Qerpikt Kah Po Fėrkojnė
Po E Fėrkojnė Po At Fllad Puhije
Me Nji Lehtėsi Me Dy Kapak
Ah Qepallat Art Hjeshije
Thue Se Ari E Kan At Gjak
Sepse Ngjyren Kshtu E Ka
Nė Lekurė Si Ylli I Parė
Era Leht Lmueshėm Ka Ra
Me I Perkdhelė Qerpikun Varė
O Ajo ėsh Ninelė Si Fleta
E Asaj Lules Qė Qelė Gazin
I Ka Faqet Sķ Buqeta
Art Ma Ka Qeshje E Marazin

Autori Xhelal Ferizi Liriku Vargaėtarė

lirik 19-03-08 13:33

Titulli: lirik
 
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Po ku jeni fusha e male

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

po ku jeni o fusha e male
se m'kan ardhė t'fala speciale
o ju lisa e qetina t'gjata
se mua fjalė m'ka qua urata
ajo qe shkrinė fjalen me art
ajo qe i zbret yjet nga lart
ajo qė nxitė me fjalė vizllore
vetull hanen nė formė harkore
me e kthye harkun kah hjeshija
kah fjalė bardhat qė i shkruan dija
ajo urata dijetare
thonė se ėsht nji vashė shqiptare
qė kur fjalen e rendisė
thue vet arti po qendisė
thue bashkua jan tė ėmblat t' pyllit
me ylber e sharm tė yllit
ashtu penda e saj drit bardhė
porsi rrezja din me ardhė
per me i dhanė ah fjales jetė
siq i jep kjo vashė mbi fletė
nė ato fletė kudo qė shkruan
yjė e fjalė thue se u bashkuan
nėpėr germa si safire
kur ka shkrue kjo vashė ilire
kur ka shkrua nė nji forum
un mendoja se ndoj agrum
po lshon art e ėmbėlsi
a thua qielli lshoj yllsi
kshtu mendoja un qe besa
thue se arit pikoj vesa
permbi fletė ku i thonė shqiptare
kur ka shkrua kjo vashė ylltare
dora e sajė kur shkrinte vija
thue po e shkrinė artin ingjija
thue po e shkrinė fjalen brilanti
guri i qmue a diamanti
sa her ndihmė un kam kėrkue
nga ai qiell me rreze shkrue
sa her vlue kam kah dėshira
kah puhija e kah ermira
me ja marrė pak shend e orė
me ja kthye shkrimin me dorė
ksaj uarates mahnitore
se nuk kisha fuqi dore
dora me dridhej e jam pėrkulė
para artit tė sajė me vulė
sepse germat i kish vulė dielli
thue me sharm po i lshon vet qielli
at'her ne kishim shkrime t' gjata
kur mua m' shkruante e shndritshmja urata
prandaj kur un ia ketheja n' varg
me duhej yllin ta ftoj larg
shum talent me huazue
fjalt me shend me ja hejshue
ksaj urates sė bukurisė
gjith jam dridhė kur kam qėndisė
ndoj pėr gjegje me ja kthye
mė ėsht dashtė artin fund e krye
gjith hua me e marrė prej qielli
me i shkrua germa si art dielli
sa her vet un jam nėnshtrue
fjala e sajė mė ka gjunjzue
po kjo ishte vet mėlmesa
mė ka shkrua pa interesa
veq si mik n' cicrimė shqiptare
po kjo ish nji shegenare
po kjo ishte nji oratore
zor me e gjetė n' trojet arbnore
po kjo fjaltė i kishte vlerė
thue po lmon yjet me erė
ashtu shkruente leht magjija
po kjo ishte vet mahnija
disa kohra kan kalue
thonė urata ish largue
nė nji rrugė t' panjohur n' vija
un pėr besė as nuk e dija
un qe besa se kam ditė
vet nga yjet lajm kam pritė
kahdo vargun kam dėrgue
ne udhė rrezesh tue kerkue
pse kam mendue se kjo biondinė
ėsht ndoj zog a kanarinė
prandaj udhė ka marrr tej deti
e un flisja vet me veti
e doja fjalen e sajė magjike
per me shkrue n' vargjet lirike
qe un nė leter i kam vargisė
porsi sharmi i bukurisė
mirė po kjo urata me fjalė
sa her yjet i ka ndalė
kur ma poshtė koment ka shkrue
ujė e valė kan gurgullue
kjo ka nxitė me fjalė shum prroje
zukamė blet'sh nė trungje e hoje
kjo ka nxitė me shkronja e stile
me u harlisė shum karajfile
prandaj sot o ju shqiptarė
kahdo jeni ju o vlimtarė
qė po vloni ktu n 'kto dije
mbane kėtu kėt zonj me fije
me fije ari qė e ka flokun
si e kan pejzat borzilokun
se kjo din me shkrue si era
ne shkrime t' saja shkrihet vlera
kur jep koment pėr vargje t' mia
vjen me e shkri sharmin ingjija
mos e lshoni mos e lshoni
por si zogun ta rrethoni
thuani asajė ta nisė cicrimen
kah liriku ku e ka rimen
ku ka art n' vargje shqiptare
shkruaj uratė ti moj letrare
shkruaj komente poshtė lirikut
ėmbel shkruaj si langu i fikut
porsi thelbi i sherbetit
shkruaj kaltrisht si vala e detit
shrkuaj bradhsisht si sumblla n' valė
SE TI VASHė JE VET NJI NJALė
FJALA JOTE NGRITė PESHė ARTIN
EDHE DIELLIN AT DRITė LARTIN
E NUK LEN KUND QETė MBI DHE
PA I JOSHė ZEMRAT KTU ME U NXE
NE KET ART KU SHKRINė LARMIJA
NE KET FUSHė ME VARGJE T' MIJA
KU CILSOHET INTEPRETI
SI PUHIJA PėRMBI DETI
PRANDAJ DIL URATė ME PENDė
DIL NJI HER Tė SHTROJMė KUVEND
SI E KEM SHTRUE DIKURė MOTIT
DIL ME FJALė E BESė Tė ZOTIT
le ta sheh ktu leximtari
se si din me shkrue shqiptari
nji shqiptarė e nji shqiptare
tu i ndezė germat rrezatare
tu i ndezė fjaltė porsi kandli
siq ndezė zemrat ai sqep bilbili
un shkruaj vargje e ti komente
dil e shkruaj s e je talente
je e mbreht je vet ingjija
dil se te' thrret arti e mahnija
DIL SE JE VET ELASTIKA
DIL SE JE MA e BUKURA QIKA
DIL SE JE VET ESTETIKA
SHKRUAN AQ ėMBEL T' DEHET ORA
HIJE Tė KA PėRSHKRIMI E DORA
HIJE Tė KA GJAKU KUR T 'VLON
SHQIP ME ART KUR KOMENTON
DIL SE TE THRRASIN SHUM RREZTARė
e lexuesit kureshtarė
dil e shkrij artin shqiptarė
edhe fjalen shkrije shqiptare
penden tende magjistare

shkruar nga xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 21-03-08 06:59

Titulli: lirik
 
Rraca njerzore

autori xhelal ferizi

rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!
rracė njerzore me prirje pėr q'nukje
rracė njerzore qe shkelė pėrmbi dhe
qė shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qė shkelė mbi parimin
qė e don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbėshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t ,pėrkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur
rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e pėrdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillet filli yt me mund
caku yt e hapi,do tė sjellin fund
mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me e shkri
globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė
truri yt me prirje qė i don shekujt n rrmujė

autori xhelal ferizi

lirik 21-03-08 07:01

Titulli: lirik
 
Rraca njerzore

autori xhelal ferizi

rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!
rracė njerzore me prirje pėr q'nukje
rracė njerzore qe shkelė pėrmbi dhe
qė shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qė shkelė mbi parimin
qė e don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbėshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t ,pėrkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur
rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e pėrdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillet filli yt me mund
caku yt e hapi,do tė sjellin fund
mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me e shkri
globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė
truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrėmujė

autori xhelal ferizi

lirik 21-03-08 07:04

Titulli: lirik
 
duke qenė se po kam probleme dhe kam shum shkrime besoj se lexuesi ka mirkuptim pėr mua edhe ndaj gabimeve eventuale nė drejtshkrime ka lėshime
dhe po pėrpiqem tė bėj pėrmirsime
kur kam kohė tė lirė her pas here
kėrkoj falje nga lexuseit pėr gabimet nė ortografi

lirik 21-03-08 07:17

Titulli: lirik
 
Nė disa vargje ku jan marr disa emra si protagonist pėr vargje qėllimi i autorit ėsht vetėm nė shėrbim tė artit qė tė nxirret mjeshtria e vargut nė siperfaqe pėr shembull bukuria e vashave
e imagjinuar sjellja arti forma problemet qė paraqiten te jetes nė dashuri sjellje miqsija shoqeria raportet njerzore etj tė gjitha jan nė shėrbim nė funksion tė mjeshtrisė sė vargut besoj se lexuesit e
kuptojnė qėllimin e autorit prandaj pa keqkuptime autori apo poeti hyn neper varg e del
pėr qėllime arti qė s ama mjeshtrorė tė dal vargu kjo nuk ka tė bėj nė shėrbim tė asnji diqkaje tjetėr pėrveq nė shėrbim tė artit qė arti e vargu sa ma i bukur tė dalin e tė jenė gjurmė dokument i pėrjetshėm frymzim pė brezat si arkiv i pėrjetshė deri sa tė ekzistojnė shekujt.
PIKRISHT forumet tona shqiptare duhet tė jen tė vetėdijshėm qė secilen germė tė forumit ta ruajn nėpėr shekuj e ta sigurojn forumin deri sa tė jen shekujt e tė pėrcillet leximi me breza
merreni me mend se si do tė duken kto shkrime pas treqind vjetsh apo si do tė ju dukej ju pėr shembull ti kishit shkrimet e kohes sė skenderbeut tė njrzve tė mesjetes sa intresant do tė ishte
Prandaj apeloj gjithmonė te forumet shqiptare tė ken shum kujdes nė ruajtjen e shkrimeve
Un i ruaja tė gjitha letrat e burgut kur mė vinin nga familja nė burg me njė kujdes tė veqant i ruaja.
RUAJTJA E SHKRIMEVE ėSHT NJė VETėDIJE E LARTė CIVILIZUESE TE NJERZIT JO VETėM ESHKRIMEVE POR EDHE E ARKITETKTURES E SHUM GJėRAVE SIDOMOS SHKRIMI ėSHT I VEQANT SI GJURMė
Pėrshėndetje lexues tė dashur duke besuar se e kuptoni autorin dhe qėllimin nė fushen e artit krijimtarisė nė funksion tė mjeshtrisė tė kualitetit dhe tė sė bukures nė krijimtari
autori xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare liriku

lirik 21-03-08 07:24

Titulli: lirik
 
Nė disa vargje ku jan marrė disa emra si protagonist pėr vargje
qėllimi i autorit ėsht vetėm nė shėrbim tė artit
qė tė nxirret mjeshtria e vargut nė siperfaqe
pėr shembull bukuria e vashave
e imagjinuar
sjellja
arti
forma
problemet qė paraqiten te jetes nė dashuri
sjelljet
miqsija
shoqeria
raportet njerzore etj
tė gjitha pėrshkrimet n% kėt aspekt jan nė shėrbim nė funksion tė mjeshtrisė sė vargut
besoj se lexuesit
e
kuptojnė qėllimin e autorit
prandaj pa keqkuptime
autori apo poeti hyn neper varg e del
pėr qėllime arti
qė s a ma mjeshtrorė tė dal vargu
kjo nuk ka tė bėj nė shėrbim tė asnji diqkaje tjetėr pėrveq nė shėrbim tė artit poetik
qė arti e vargu sa ma i bukur tė dalin
e tė jenė gjurmė dokument i pėrjetshėm frymzim pė brezat
si arkiv i pėrjetshėm
deri sa tė ekzistojnė shekujt.
PIKRISHT forumet tona shqiptare duhet tė jen tė vetėdijshėm
qė secilen germė tė forumit ta ruajn nėpėr shekuj
e ta sigurojn forumin
deri sa tė jen shekujt e tė pėrcillet leximi me breza
Merreni me mend se si do tė duken kto shkrime pas treqind vjetsh
apo si do tė ju dukej ju pėr shembull ti kishit shkrimet e kohes sė skenderbeut
tė njrzve tė mesjetes sa intresant do tė ishte
Prandaj apeloj gjithmonė te forumet shqiptare
tė ken shum kujdes nė ruajtjen e shkrimeve
Un i ruaja tė gjitha letrat e burgut kur mė vinin nga familja nė burg
me njė kujdes tė veqant i ruaja.
RUAJTJA E SHKRIMEVE ėSHT NJė VETėDIJE E LARTė CIVILIZUESE TE NJERZIT
JO VETėM E SHKRIMEVE POR EDHE E ARKITETKTURES E SHUM GJėRAVE
SIDOMOS SHKRIMI ėSHT I VEQANT SI GJURMė QYTETRIMI
Pėrshėndetje lexues tė dashur
duke besuar se e kuptoni autorin dhe qėllimin nė fushen e artit krijimtarisė nė funksion tė mjeshtrisė tė kualitetit dhe tė sė bukures nė krijimtari
BESOJ Nė MIRKUPTIM
autori xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare liriku

lirik 21-03-08 08:14

Titulli: lirik
 
Sa her jam kacafytė me lakminė

kushtuar lakmisė njrzore dhe njeriut

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa her jam kacafytė me lakminė
urrejtshėm bile edhe me kthetra me at shtytse tė pa mėshirė
sa her i kam thėnė pusho moj fundrrinė
se dua tė jem i vetvetes dua tė jem i mirė

her mė dilte njė joshje e her njė joshje tjetėr
zoti sikur i krijoj me qėllim
tė gjitha lakmitė i solli sikur don ta testoj njeriun e ta mas me milimeter
qė ta shoh se si bjen ky nė tė lakmisė pushtim

ka ndodhė qė un me lakminė jam pėrleshur pėrgjakshėm
duke e nxjerrė si mburojė karakterin
lakmia ishte njė joshje provokim i hatashėm
sa tė shpėrthyeshėm e kishte daljen si vullkanin kraterin

q' jan gjith kto lakmi provokime q' jan gjith kto kurtha pėr njeriun kto vizllime
q'jan gjith kto reklama oferta q'ė vijnė shpirtin e njeriut “me e ble
nganjiher i urrej thua se jan krime
se njerzit shakull po i rrėzon lakmia pėr dhe

edhe te zoti jam ankuar se na dha pak vetėdije
pak mbrojtje kundėr kti vullkani qė mbi dhe joshė e vėrrshon
gjith kto joshje mbi dhe gjith kto lloje lakmije
qfar arme normė njerzore ju pėrballon

lakmo andej e lakmo kėndej
lakmo pėr sa ma shum jetė
lakmo e turru e vrapo e blejė
mbas lakmive o njeri i shkretė

pėrse kshtu nė luftė gjithmonė jeta
lufto kunder rrezikut lufto kunder lakmisė
o njeri kėshtu qenka kjo e shkreta
lufta qenka fati i njerzisė

luhatu kėtu e luhatu aty
gjithqka duke e matė me shpirtė
lakmija qė vret sa joshje pė sy
sa njerzit nuk i len tė dlirtė

edhe mua shpaten sa her ma ka thye
dhe prap mė ėsht dashtė me mbrehė pėr beteja
ajo lakmija provokim ėsht fund e krye
tė vret pa pritur si rrufeja

o zot qfar lufte bėj me lakminė
a mjafton vetėm njė armė normė ndėrgjegje
sa her jam grindė nė imagjinatė me Perėndinė
se nga lakmija na ndante me njė pe aq tė hollė megje


sa her i kam ndejt lakmisė ftoft si akull
indiferent e me te jam pshty
sa her pėr njė fije gati m' rrėzoi shakull
gati nė shpirtė mė ka thy

dhe un qė njeri jam a thue paskam lindė me lakmi me u pėrleshė
e nė luftė gjithmonė me lakmi a kėshtu qenka jeta
qė ajo tė rrin gati n'kėrcnim prore me na gjveshė
me joshjet e tekat e veta

qe sa vite un me engjuj e zotin nė grindje pse
pse un kundėrshtarė
se si sot si nė tė ardhmen si dje
njeriu duhet jet me lakminė nė pėrleshje luftarė

por zoti ma mirė e din s e poeti
pėrse mbi dhe lėshoj lakminė joshse mbi dhe
aq tė ėmbėl provokuese e nė sasi sa deti
qė lėkundė prore mbi glob norma fise e fe

pėrse na e la mbrojtjen e armėn kaq tė ligė
mbi dhe pse na la tė luhatshėm perendija
kur lakmia verbuese qė duket si intrigė
kurthė mbi tė cilen hundė e buzė po bjen shpesher njerzia

a qėndrohet vetėm me njė mbrojtje ndėrgjegje e normė
pa njė murė tė fortė njerzorė qeliku
lakmija qka qenka kjo hajdute qė vjedh forcat nė kėt formė
sa mashtruese sa her prej kurthes sė sajė ka qa njerzori qerpiku

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 21-03-08 09:01

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

ATA

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

ata pra vetėm ata
detin nė tug e shėndrruan
ata
helmet nėpėr shpirtra i vėrshuan
ata pra vetėm ata
me ushqime lopėsh tė qmendura njerzinė e ushqyen
ata
dhe vetėm ata tregtarė pufa'gji
ata njerzimin e thyen
ata jan fajdegji
ata pra vetėm ata
jan maskat qė globin e duan si orgji
ata jan ma tė zi se kopilat
ata dhe vetėm ata
ata i helmojnė karajfilat
si ata mbi dhe nuk ka
ata i nxisin pedofilat
ata
dhe vetėm ata
i formojnė mbi dhe servilat
ata prodhojnė gjithqka qė ėsht zhgjyre
ata shesin myk e katran
ata nuk kan kurfar fytyre
ata duan ta martojnė njeriun me satan
ata lejojnė kurorė burrė me burrė
ata shartojnė gjithqka me dobiq
ata nuk duan tė lėnė tė pastėr asnjė gurrė
bota nga ata vdiq
ata burrat i duan shtatzanė
lesbeje i duan gratė
ata nuk duan qė tė kemi diell as hanė
por errsirė e glob tė zi e tė thatė
normat ata i gjveshin
ata sjellin homo sekse perverse e bizare
ata ushqejnė me ushqime tė kemikalizuara boten e qeshin
dhe sjellin moden barbare
ju i njhni i dini i shihni
edhe fytyren e kan si tė njeriut
ju i shikoni dhe indiferentisht rrini
kur ata luajn me ju lojen e miut
qfar bote si e hipnotizuar
sa leht ju nėnshtrojnė
nuk mbet kund shpirtė i ndoj trimi i revolucionarizuar
tė gjith pėr ata kėndojnė
ata jan faqja e zezė e ksaj toke
ata e dredhin zingjirin
ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke
e martojnė e shartojnė me vampirin
ata pra ata vet ata
her na dalin ekspert pėr qėshtje teorike
her ekspert pėr qėshtje marrdhėnjesh tė pėrgjithshme
her me do far ekspertizmash tė pėrziera taktike
shpikje homoseksesh shfrytzim tė njeriut mbi njeriun e disa teori tė bezdisshme
me do far llomotitjesh tė mėrzitshme
e gjithfar emrash tė ri me gjithfar lloj degjenerim laboratore
ata po e shesin edhe mishin e bardhė
poe ndertojnė sistemin feudalo moderno skllavopronarė
prova me trurin njerzorė po bėjnė e klonime
pėrvetsojnė ma shum rrogtarė
rrisin tė artkujve e tė naftes e benzines qmime
ata jan pervers bizarė
ata jan modern barbar
ata jan antinjerzorė jan trutharė
ata jan degjenrik
laik
moderno mashtrues ekonomik
ata jan tradhtarė
rrijn me nji modern kamgjik
me mashtrim kushtetutarė
ata secilin edukim tė shėndetshėm e kan lėnė pas dore
bizarinė e duan nė fron bote me ardhė
ata i nxjerrin tė gjitha modat
ata i kan mediat nė dorė
ata i praktikojnė tė gjitha metodat
transplation zemrash funksionale provojnė me akull e zhgjyr e borė
ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit
e tė demokracisė sė vėrtetė
ata i kan frejt e devizave e tė dollarit
ata jan zhgjyri vet
ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret
ata i kan nė dorė tė gjitha timonet me flliqsi
ata i projektojnė idetė e reja e horroret
njeriun e duan homoseks lesbej lpisagji
ata ja mshefin shkėlqimin jetes
vleres e kahdo moralit
ata tjeter maskė i japin tė vėrtetes
ata jan shartim demonėsh tė mbarsuar me qakajt e malit
boten ata kshtu e duan
me plot farė tė flliqur nėpėr trotoare
jeten e nates plot kondoma e zhgjyre
e paraqitje me kravata neper sallone
ata vet ata jan shoqėria demone
urreni ata urreni
ata jan mizorė
ata secila mirsi i urrenė
ata asnji ndergjegje nuk i brenė
ata ekan shpikė mashtrimin aktrimin
ata e shpiken degjenerimin
ata e shpiken skllavrinė
sundimin enjeriut nga njeriu
ata e shpiken
ata nė buzqeshje mbajnė maskė e pas shpine thiken
ata e shpiken shfrytzimin
e shpiken klonimin
ata jan spermagjie zhgjyragji
qė edhe me tė afėrm bien nė orgji
ata duan rrogtarė
nji glob e duan nė shėrbim
njė glob plot me fise e farė
e duan pėr tė ndytin tė tyre qėllim
urreni largoni ata o ndėrkombtarė
ata i duan kazinot me zare
e boten e duan pa kurfar fytyre
atyre ju konvenon bigjozi e rruleta
atyre ju konvenat e nates kurvria
atyre ju shkon pėr shtat plot para krimi kuleta
dhe froni mbi dhe e hajdutria
atyre mbi krim ju rrin kravata
e nėn kravatė gjarpri thika
buzqeshja me shartim kurvrie
dhe llafet esterholluara tė gjata
me caqet drejt orgjije
ata dhe vetėm ata jan pėrgjegjs pse bota nė kėt dit erdhi
ku gruan pėr pak para nė shtėpi publike e qojnė shum kush
nė kėt botė ky soj vampiri tė gjitha kto zhgjyre i derdhi
ma mirė tė digjet planeti nė flakė e prush
se ata detyruan kushtzuan qė njeriu pėr para tė shes voter
fis e vlla e tė kaloj nė hile
tė shes babė e nanė e moter
ata i shkkatuan kto hata me hilet e tyre kopile
ata pra ata
ata mizorė
nė dorė tė tyre mos mbetėt kurr rendi botrorė
nė dorė tė tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut
ata jan tė qeshur por jan shum mizorė
ata jan soji origjinal i delengjiut
ata jan kaqep pule e turi derri
qė hundet i fusin nė secilen skrrajė e pleh e mandej flasin
kur lahen me parfume degjenrimi mashtrimi
ata pėr njė far mode qė na qon nė humnerė bėrtasin
ata jan pjellė bastarde mashtrimi e degjenerimi

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptarepėrmirsim vargjesh

lirik 21-03-08 09:28

Titulli: lirik
 
Kush jeni ju me dy kėmbė prej mishi

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

kush jeni ju prej mishi mbretėr tė planetit
pa brirė pa bisht
pa katėr kėmbė
ju nuk dukeni as sui ujq as si qen tė detit
por ma shum se ata shqyeni me dhėmbė

nėse ata hanė se mishngrėnės jan
ujku tigri e qakallie hahen nė mes veti
ju jeni ma tė zi njeiu njeriun e han
ju hani copė mė tė mėdha se planeti

nėsa ata kan forcė nė dhėmb e nė gojė
dhe shqaejn pėr shkak tė urisė mish
ju e bėni kėt pėr qejfe pėr strategji e lojė
ma zi se ata mishngransat njiqind fish

nėse ata luftojnė pėr bark pėr ushqim e mbi jetesė
ju luftoni pėr dėfrim
ata jan kafshė ekan ves
por njeriu ėsht ves sadizėm e krim

ata nėse qajnė tė uritur ulurojnė me lot
dhe dhėmbėt i kėrcasin nė halle
ju armė prodhoni pėr me derdhė gjak njerzish kot
me djegė gurė e dhe e zalle

nėse ata mishngransat tigrat ujqit e krokodilat nė botė
turren pėr mish nėpėr fusha e kneta
ju turreni me thika e plumba e me tanke me rrotė
me shua njerz nga jeta


ja pra ma i keqn ėsht ky mishi me dy kėmbė
me mendė e me dy sy
se ai mishi qė shkyen uritshėm me dhėmb
ky me dy kėmbė ma shum shpresa ka thy

autori xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

lirik 21-03-08 16:21

Titulli: lirik
 
Atdhe

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

atdhe tė gjitha puthjet pėr ty i mblodha
nė yllė nė diell e nė dritė panteone
nė secilen galaktikė me varg u pėrvodha
pėr ty me zbritė dashuri mbi frone

qė ti tė shpallesh dashuria e parė
qė ti tė jesh mė i larti art
qė ti tė jeshė mė i bukur se secili yllė varė
nė qiellin mahnits atje lart

pėr ty puthjet ma tė dashura i mblodha
majat e cilsive nė mbretėritė nė ari
nė zemrat e yjve kahdo rimėt poetike i drodha
vetėm qė ti t ė jeshė yllė i pari

atdhe nė secilen kokėrr dhe e ranė
pėr ty kam shartuar dashuri idilike
pėr ty atdhe nė gjuhen e bukur tė shqipes nanė
kam shkruar vargje shqiptare etnike

pėr ty atdhe tė gjitha tė vjelat e shijeve diamant currilore
i kam pikuar nė zemren time ujvarė
ti kam kushtuar lulzueshėm ma tė bukurat vargje arbrore
tė kam qėndisur nė kristale e safire nė secilen fjalė argjentarė

atdhe tė dua mė shum
se secilen shegė se secilin fryt
atdhe pėr ty bėhem hi e shkrum
tė betohem nė tė ballit dy sytė


atdhe ti je shpirti ma ėmbėlsorė
ti je aorta ma shprestare nė zemer
atdhe ti je ma u i bukuri meteor
je fjalori ma i dashur me emer


ti je ma i bukur se gurgullima
ti je ma i kulluar se gjaku
atdhe pėr ty bie nė zjarrė si vetima
atdhe ti je vet shpirti e bajraku

xhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 21-03-08 23:35

Titulli: lirik
 
ENI ENI JU O MOTE

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Eni eni ju o mote
gzone token kastriote
gzone dheun e gzone qiellin
yje e rreze e hanė e diellin
gzoni fijet gjithkombtare
n' pamvarsi t'kososvs shqiptare
eni eni ju o stinė
ti bilbil e kanarinė
zgjedhni kėngėt ma tė mira
kahdo tė shkoni ne troje t'lira
nxjerrni rimė prej atij sqepit
kahdo shkoni sukė a shkrepit
kahdo shihni lule a bari
kahdo flitet n 'gjuhė shqiptari
e kur tė bjerni mbi rrafshina
pėrmbi ara e mbi ledina
thuajani kanges argjentare
n' pamvarsi e festė kombtare
sa tė ket shekuj mos me e ndalė
kahdo t' shkoni mal mė mal
edhe poshtė kah lumi i bardhė
se tash dita u nisė me ardhė
si nė dardanė si nė tjera troje
prandaj kndoni me sqep goje
se ju ka hije cicrima
nė qdo varg kah kanga e rima
shkoni e dilni kah qershia
se ju ka hije larmia
kraht e bukur qė u shpalosen
kangt e juaja kurr t' mos sosen
me tjerė zogj e me shpendė tjera
n' kang ju shkofshin moti e vera
tu i kndue shendit t' pamvarsisė
ju shkoftė moti i pėrjetsisė
bashk me pllumba me shum lara
degė mė degė kah shega e nara
zemra juaj me varg mahnije
kėndoft nė shekuj pamvarsije
bashk me rimen kangatare
degė mė degė mbi tokė shqiptare
nė pamvarsi at madhėshtore
mbi hjeshinė e tok's arbnore
zemra juaj ore bilbila
gzoftė lulkuqe e karajfila
lpenrat tuaja n' mjedis ere
u brushofshin n' fllad pranvere
me at sharm t' bukur t 'larmisė
n' fusha t' gjera t' dardanisė
e u jehoftė kanga fisnike
mbi shqipni kahdo etnike
e ju i gzofshi gurė e dhe
gjuhen shqip qė i mbanė tri fe
e nė vatan me kangen shqip
kahdo shkofshi pip mė pip
gzofshi lug e gzofshi koder
me malsi mirditė e shkoder
kahdo gzofshi rrema e lisa
krejt kosoven n' tirqi e plisa
e dallėndyshet ėngjėllusha
myzeqenė ma gzofshi n'fusha
me labėri korqė e kuqoven
vlorė sarandė e libohoven
gjithmonė verė e paqit stinen
e ma gzofshit artė janinen
gjithmonė n' kangė ju gzofshit breza
follorinė e kah preveza
lulet gurrat e delvines
me divjakė e fushė t' kanines
edhe tė bukuren gjirokaster
tepelenė e mallakaster
rima juaj e cicerimit
mi gzoft mat e lugje t' drinit
t'bukuren krujė durrsin antik
qė i lmon hana n' dy qerpik
e porsi rrezja n' klorofil
kndofshi ėmbėl mbi ksamil
ashtu kanga e juej me nxe
tue ngazllye shkoft gurė edhe
mi ngazlloftė pukė e iballe
lezhė shėngjin tė argjendta zalle
edhe tė bukuren velipojė
malsi t' vogel me tropojė
kndo bilbil nė pamvarsi
shpaloj brushat plot larmi
thurja kangen dibres t' madhe
manastirit mbi livadhe
strugė e ohrit e e tanushes
kah pollogu flutro fushes
nisu n' grykė tė kaqanikut
e n' prekaz n'zemer t'qelikut
kndo mb i kullė me kulm te arit
mu nė trollė tė Adem Jasharit
kndoj bilbil asaj trimrije
n' gurrė t' melosit n' tel sharkije
kndo bilbil me fllanza e moter
mbi shqipni n' secilen voter
e mos le voter me lot
se per kangė zemra thrret sot
po thrret zemra e dardanisė
toka nanė e tė lashtė etnisė
edhe kalatė kahdo n' bedena
durrs kavajė e tepelena
eni eni o ju mote
ktu nė trojet kasrtriote
e na sjellni zogj prej ari
me ligjrue nė gjuhė shqiptari
e na sjellni karajfila
dallėndyshe e bilbila
le t' kėndojnė permbi qetina
permbi ara e ledina
permbi dheun e bukuris
qė u vesh n' sharm tė pavartsisė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik 22-03-08 00:12

Titulli: lirik
 
Trojet tona gjithkombtare

autori xhelal ferizi

trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta

do tė ket shqipri etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara

nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije

nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t 'jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit

kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria

kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat

e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
ka me lue si brusha e detit

ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
pamja e sajė bija e ilirit
me tri fe nji aortė shteti

me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqiopni me t 'bukurin emer
me shqiponjen me y koka

nder lavdi nder fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonj do tė rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fat

do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik 22-03-08 00:18

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Trojet tona gjithkombtare

autori xhelal ferizi

trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta

do tė ket shqipni etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara

nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije

nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t 'jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit

kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria

kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat

e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
ka me lvizė si brusha e detit

ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajė bija e ilirit
me tri fe n' nji aortė shteti

me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t 'bukurin emer
me shqiponjen me dy koka

nder lavdi nder fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonj' do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati

do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

natyra 22-03-08 01:04

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Nė disa vargje ku jan marrė disa emra si protagonist pėr vargje
qėllimi i autorit ėsht vetėm nė shėrbim tė artit
qė tė nxirret mjeshtria e vargut nė siperfaqe
pėr shembull bukuria e vashave
e imagjinuar
sjellja
arti
forma
problemet qė paraqiten te jetes nė dashuri
sjelljet
miqsija
shoqeria
raportet njerzore etj
tė gjitha pėrshkrimet n% kėt aspekt jan nė shėrbim nė funksion tė mjeshtrisė sė vargut
besoj se lexuesit
e
kuptojnė qėllimin e autorit
prandaj pa keqkuptime
autori apo poeti hyn neper varg e del
pėr qėllime arti
qė s a ma mjeshtrorė tė dal vargu
kjo nuk ka tė bėj nė shėrbim tė asnji diqkaje tjetėr pėrveq nė shėrbim tė artit poetik
qė arti e vargu sa ma i bukur tė dalin
e tė jenė gjurmė dokument i pėrjetshėm frymzim pė brezat
si arkiv i pėrjetshėm
deri sa tė ekzistojnė shekujt.
PIKRISHT forumet tona shqiptare duhet tė jen tė vetėdijshėm
qė secilen germė tė forumit ta ruajn nėpėr shekuj
e ta sigurojn forumin
deri sa tė jen shekujt e tė pėrcillet leximi me breza
Merreni me mend se si do tė duken kto shkrime pas treqind vjetsh
apo si do tė ju dukej ju pėr shembull ti kishit shkrimet e kohes sė skenderbeut
tė njrzve tė mesjetes sa intresant do tė ishte
Prandaj apeloj gjithmonė te forumet shqiptare
tė ken shum kujdes nė ruajtjen e shkrimeve
Un i ruaja tė gjitha letrat e burgut kur mė vinin nga familja nė burg
me njė kujdes tė veqant i ruaja.
RUAJTJA E SHKRIMEVE ėSHT NJė VETėDIJE E LARTė CIVILIZUESE TE NJERZIT
JO VETėM E SHKRIMEVE POR EDHE E ARKITETKTURES E SHUM GJėRAVE
SIDOMOS SHKRIMI ėSHT I VEQANT SI GJURMė QYTETRIMI
Pėrshėndetje lexues tė dashur
duke besuar se e kuptoni autorin dhe qėllimin nė fushen e artit krijimtarisė nė funksion tė mjeshtrisė tė kualitetit dhe tė sė bukures nė krijimtari
BESOJ Nė MIRKUPTIM
autori xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare liriku[/quote]

Pershendetje per autorin e njohur lirik,konsideroi se gjitha vargjet tuja kan nje kuptim te larte arti, me nje veprim letrar te paster qe buroin nga vet shpirti i autorit po z.Xhelal Ferizi.
Pra njeriu qe din t'ju shkruaj,gjitha koherave,e gjitha brezave...
dhe aqe me shum kur apelon, per ruajtjet e vlerave kombtare,kjo dhe me shum te ben te hulumtosh mbi letersin,kulturen dhe traditen shqiptare kombtare...per te cilen duhet angazhime dhe aktivitete te shumta individuale si dhe ato shoqerore ne pergjithesi....e veqenarishte botes letrare per ruajtjen e vlerave te larta kombetrae....me ni potencial te perbashket shoqerore,qe sa me shum te jen te njohura ne mbare popullin kombtare, qofte dhe ate nderkombtare sot,sepse kjo duhet te shpie drejt botes se civilizuar ne sherbim per brezin qe vjen,ne fakt koha po ben te veten sot,Dhe Historia nuk guxon ti shtremberoi faktet.Sepse sot eshte ndryshe nga e kaluara,sot jen te gjitha mjetet e paisura,qe kan t'bejn teknologjia,shkenca,dhe filozofia...per t'dashur me arrijt,duhen angazhime pun,dhe vetem pun.....Jufalemnderit

me respekt
Natyra

lirik 22-03-08 09:17

Titulli: lirik
 
Natyra e nderuar mirnjohje pėr ju faleminderit pėr pėrkrahjen dhe kualifikimin mirkuptimin
dhe realitetin qė flet nė secilin koment.
Paqit fat dhe faqen e bardh e nderuara bashkatdhetare poashtu ju plotsofshin tė gjitha dėshirat tuaja nė jetėn tuaj me plot disponim e pėrkushtim harmonik po e shprehu kėt urim pėr ju dhe ndjehem borgjli ndaj fjalės tuaj dhe punes angazhimit tuaj nė temen time .
Mė bėnte pėrshtypje trimrija qė tregove nėpėr shum raste kur sulmohesha nga qakajt dhe pisat e nxitur nga agjenturat e ndryshme kur mė sulmonin nėpėr forume agjent grek e serb ety nuk tė trembej aspak syri si femėr dhe ju the hapur as qė mė trembet syri nga ju kur tė doni ju the bujrum.
Nji trimresh shqiptare si ju qė nuk i bėri syri trr as si luajti qerpiku ku ju as kurfar interesi nuk kishit
qė tė mė mbroni por kėt ekeni bėrė si nji fisnike shqiptare edhe pse jeni bukur nė moshė jeni nėnė dhe gjyshe i takoni familjes po e them se jam shum krenarė qė gzoj miqsinė tuaj.
I ka pas hije disa njerzve qė vazhdimisht mė ndjekun i lexojn vargjet e mia kudo qė shkoj nėpėr secilin forum dhe regjistrohen si skutha pėr tė pėrcjellė e vėzhguar dhe ja japin vetes aq lart deri nė qiell e ti e din edhe nė ato forumet ku ishim se si disa qė mbahen nė nji far madheshtie nuk guxonin as zė me qitė nė mbrojten time por strukeshin si skutha vetem lexojn ne heshtje dhe zė nuk nxoren kurr as nji fjal nuk e than se jan skutharė e tė ligj e ti dole ma burrneshė s e shum burra ma trimnesh s e shumkush prandaj je heroinė pėr besė mė ke befasu me trimrin tėnde tamam si Nora e Kelmendit
Mė kujtohet nuk le gjė pa ju thėnė fundrrinave dhe kur ata kėrcnonine dhe me armė ju the kur tė doni dilni un jam filanja me emer e mbiemer.
Toka shqiptare nuk jet pa trima e trimresha mbrojtjen time e bėre mbi baza morale dhe tė drejtsisė vetė nga motivet e drejtsisė sepse e pe drejtsinė ndėrsa ata skuthat qė strukeshin e nuk guxonin tė flisnin kurr njė fjalė e ata tė tjerėt qė ti e din para sa vitesh qė heshtnin nga gjelozija ata kot jan hije mbi dhe kot e hanė buken
Pėrshėndetjet e mia ma te sinqerta e nderuara mikesha jonė mikeshė vertetė ma e sinqerta e familjes ferizi njė femer kaq trimreshė meriton medalje tė arit ju pėrgėzoi pėr fisnikrinė dhe trimėrinė tuaj si malsore shqiptare qė je.
autori i shkrimit xhelal ferizi liriku

lirik 22-03-08 11:09

Titulli: lirik
 
Varri

nėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autori

shtėpi e pėrjetsisė
dėnim i pa afat me errsirė
heshtje llahtare e vetmisė
sa stėrmund i zi i vėshtirė

sa i namur sa i pa kuptim
sa detyrim mizorė
pėrse o zoti im
e shpike kė kulm njerzorė

qfar kulmi pa dritė
sa i ngushtė sa katran
shok me heshtje e tė zitė
dhe vetminė e territ mjeran

qfar pėrjetsie heshtė tare
stėrvdiset nga ky mund
s piptinė kund fjalė kombtare
as e qenjes njerzore askund

qfar tmerri i menduar
grindem me perendinė
sa shum jam i zemruar
sa tė zezė na e la pėrjetsinė

nėpėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autori lirik

lirik 22-03-08 11:09

Titulli: lirik
 
Un dashurova

xhelal ferizi autori mėrgimtarė nga mitrovica

un dashurova deri nė qiell
e preka edhe ma tė larten garė tė dashurisė
dhe mėsova se dashuria ishte mbretreshė nder yje tokė e hanė e diell
mėsova artin mė tė thellė tė ndjenjėsisė

un tėgjitha gurrat i shterra
nga tė gjitha fjaloret e burimet ylltare
tė gjitha shprehje pafundėsitė i nxjerra
pėr dashurinė kėt palcė mahnije magjistare

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik 22-03-08 11:11

Titulli: lirik
 
Hapi drejt hiqit

xhelal ferizi autorė

kur u linda hapin e qita drejt jete
kur u rrita u nisa drejt vleres
ta po flas vet me vete
a thua me hap shkoj drejt hiqit

autori xhelal ferizi

lirik 22-03-08 11:12

Titulli: lirik
 
Pse mė digjni

autori xhelal ferizi

pse mė digjni kur un muzat ua solla
edhe fjalėt nga yjet
nė ara e fusha pėr ju lėmueshėm mbolla
puhitė ma tė lehta qė i solla nga pyjet

ju solla art e varg
nga palca e diellit e hanes
nga panteont me shekuj larg
nė gjuhen shqip tė nanes

un u solla edhe fjalė drejt nga burimet
u solla shprehje nga shum kroje
e ju nė mua i mbjellni mohimet
thua se jeni bij ploje

autori xhelal ferizi shqiptarė nga kosova

lirik 22-03-08 11:13

Titulli: lirik
 
Kam hy nė pėrvlim

autori xhelal ferizi liriku mėrgimtarė

un vet kam hy nė pėrvlim
se rrethanat mė kan shty
un e kam pa vet at mjerim
dhe palcen e vuajtjes me sy

hyra dhe aty kam shkri lotin
mėshirė nuk pat errsira
e kam pa me sy vet motin
si digjej pėr liri nga dėshira

xhelal ferizi mergimtarė

lirik 22-03-08 11:15

Titulli: lirik
 
Lulet

autori xhelal ferizi

un aq shum i dua lulet aq sa ndjenjė mė ndjenjė vrapoj si bleta pas nektarit
un aq shum ua dua fleten
un tė gjitha shprehjet pėr to i kam thithė tė qiellit magjistarit
pėr shprehjen ma tė bukur qė tė ua dhuroj luleve kam vrapuar gjith jeten

un aq shum i dua lulet secilen aq sa jam pėrvjedhur ti vjedh kėngėn bilbilit
vetėm qė luleve tė ju kėndoj
un edhe sot pas kaq shekujsh rri nė gjunj pran karajfilit
ma tė bukuren kėngė dua tė ja kėndoj

dhe un aq shum vrapoj me dashuri pas burbuqes
sa qė shkrihem me fjalė si dylli
gjith artin qiellorė cicėrues ia dhuroj lulkuqes
si melosin zemres qė ja dhuron fyelli

tė gjitha lulet i kam shpallė mbretresha
seciles i kam vu nga zemra ime kurorė
e seciles arti ngjyra e aroma e veshja
mė ka dehė mbi dheun e bukur arbrorė

lulet i kam shpallė ma tė bukurat shije
i kam shpallė tė jetes kampione
lulet i kam shpallė simbol dashurije
nga palca e dashurisė ju kam dhuru medaljone

autori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

lirik 22-03-08 11:15

Titulli: lirik
 
Kėnga e lirisė

autori xhelal ferizi

mė pushtoj njėher njė kėngė shqiptare
aq sa isha nė gjendje tė ja dhuroj tė gjitha dashuritė
tė ja dhuroj gjakun e yjeve ma krenare
tė gjitha margaritare artin e bukuritė

un do tė ja dhuroja edhe tė fundit pikė gjakun
asaj kėnge qė nuk la art shpirti pa prekė
edhe ma tė bukuren aromė qė mbanė mahnisht zambakun
ajo kėngė nuk tė lente me vdekė

e dua at kėngė e mbajė nė mend
do tė ja mbajė gjithmonė diellin ndezė
do ta mbaj n' kujtim nė maja tė artit me pendė
ajo do t' kėndohet nga brezi nė brez

ajo ėsht kėnga ma popullore
qė mbanė gjallė gurė e dhe
ajo ėsht ma e bukura gurra arbrore
qė trojet me shpresė i ka nxe

asaj po i kushtohet gjithqka e gjith shpirtsija
ajo ėsht simboli i shpirtzimit
kush ėsht ajo kėngė ajo ėsht lirija
altari ma i lartė i njerzimit

prandaj mė tė bukuren kėngė e quaj prej ari
e quaj ma tingull noten ma piedestale
at kėngė e don qdo zemer shqiptari
ajo ėsht kėnga qė shndritė fusha e male

liri e quajn pėrmbi dhe
ėsht kėnga ma magjike
nuk do tė lė ujvarė as kullim gurgullimė e rrėke
pa i derdhė pėr vlerė tė sajė vargje artistike

ajo kahdo kėndohet
kahdo ėsht arti vet
me te kombi krenohet
dhe mbahet dheu me det

autori xhelal ferizi kėnga e lirisė

lirik 22-03-08 11:17

Titulli: lirik
 
Pika e nji dyshimi

xhelal ferizi liriku

pika e nji dyshimi
u bė sa njė kreshtė me maja
un po pi tash kupa helmimi
dikurė un lumturitė i mbaja

pika e nji dyshimi
u bė kodėr mizore
ajo lojė a ishte njė far aktrimi
apo skenė si ėndėrr teatrore

sa i keq qenka dyshimi
sa shum shpirtin e brenė
ma i keq se ferri i valė e pėrvlimi
shpresat e gzimit i prenė

autori nė mėrgim xhelal ferizi

lirik 22-03-08 11:17

Titulli: lirik
 
Un dashurova

xhelal ferizi autori mėrgimtarė nga mitrovica

un dashurova deri nė qiell
e preka edhe ma tė larten garė tė dashurisė
dhe mėsova se dashuria ishte mbretreshė nder yje tokė e hanė e diell
mėsova artin mė tė thellė tė ndjenjėsisė

un tėgjitha gurrat i shterra
nga tė gjitha fjaloret e burimet ylltare
tė gjitha shprehje pafundėsitė i nxjerra
pėr dashurinė kėt palcė mahnije magjistare

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik 23-03-08 00:58

Titulli: lirik
 
Ta gėzoni pamvarsinė

Nga Xhelal Ferizi nė vite me vargje shqiptare

Ta gėzoni pamvarsinė
sa tė ket jetė dielli e hana
Ta gėzoni tė shtrejtė lirinė
e sovrane t'jetoj dardana

Mos harroni ato flijime
as martir e as dėshmorė
Qė jan ra pėr kosovė trime
qė luftuan nė shi e n'borė

Mos harroni ata luftarė
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarė
sa t'ket toka zjarrė e vlime

Ah punoni me djersė t' ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'varfri as n' pikė tė hallit
punė e nderė t' ju vlojnė nė gjak

kahdo nxitni ju n'sektore
punėn nė vlim porsi vullkane
e nė lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritė hane

u qoftė pėr hajr prej mėrgimtarit
tė gjthve ju e shtrejtė pamvarsia
prej ma t' voglit djep t' shqiptarit
deri te i vjetri plak me thija

e gzofshi n' shekuj por me mendė
e me vlera e unitet
me flamur e fjalė n'kuvend
tė lirė e tė lumtur qofshi n'jetė

Mos ju shkelt' kėmba e tradhtarit
mos ju shkelt' ma kurrė armiku
mos u pjekshi nė ves t'bizarit
nderi u rrnoftė porsi qeliku

e mos paqit kurr vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj pėrplasje
paqit fat me qiell e dhe.

xhelal ferizi nė vite me vargje shqiptare

lirik 23-03-08 09:18

Titulli: lirik
 
Sikur tė isha

shkruan xhelal ferizi mėrgimtari i mohuar

sikur tė isha akullthyesi me depėrtim
do tė thyeja tė gjith akujt zemėrzi
me tė pasura rrezet nė magjikshkrim
ftoftsitė e shekujve me vlim do i kisha shkri

pastaj me shpirtshekullin tim
si njė laborator diellorė
me tė vluarin sherbet ledhatim
i kisha shėndrruar nė qenje gazmorė

sikur tė isha ,jet’kthyesi rigjallrim
do tė kisha ngjallė akuj gurė
askund nė popullin tim
nuk kisha lėnė akuj’heshtur tė sėmurė

sikur tėsha shpirtkthyesi kohorė
me shekuj forca pėr vetėdije
askundakuj njerzė nė shpirtė borė
nuk do t’kisha lėnė mbi dhe shqipėrie

Sikur tė isha ndėrtimtarė
arkitekt i qenjeve tė reja
me nji material imagjinarė
do tė ndertoja tjer shpirtra mė thot zeja

shkruan xhelal ferizi mėrgimtari nga diaspora
autorė qė e mbuloj pluhuri i mėrgimit dhe ploja

e pa mėshirshme e jetes

lirik 23-03-08 09:27

Titulli: lirik
 
Sikur tė isha pėrkthyes qehresh

shkruan xhelal ferizi autori mėrgimtarė i mohuar

SIKUR Tė ISHA PėRKTHYES QEHRESH MBI MATERJEN ENIGMATIKE
Tė Tė THELLAVE SHPRHJE Nė FYTYRė
SIKUR Tė ISHA NJė PASQYRė FANTASTIKE
SIKUR Tė ISHA E SHEKUJVE DETYRė

DO Tė PUNOJA PėR QEHRET E DHEUT E Tė HIJES
DO Tė PUNOJA Nė ZBėRTHIM Tė ;ENIGMAVE PA FJALė
DO TI SHėRBEJa ZBėRTHIMIT Qė VESHUR NE KULT Tė DIJES
NUK MUNDI NDOJ PASQYRė Mė M'banė ME i DALė

DO TA PėRKTHEJA QEHREN E ZALLIT Nė KULLIM
E QEHREN E QIELLIT T Tė PA ANė
DO TA ZBėRTHEJA Nė PASQYRė QD QEHRE MENDIM
PARAQITJEN E QEHRES DRIT'HANė

DHE TOKEN PASTAJ ME DHE
Tė KOKRRAVE Qė DUKEN MISTERE
Qė SOT ME GJUHė AS ME FE
NUK DIHEN QEHRESHPREHJET T' KSAJ VLERE

PO UN SI PėRKTHYES ME FYTYRė
PėR SHEKULLMENDJET Tė ISHA DETYRė
DO Tė SHKRIJA GJITH ARTIN N' PASQYRė
SE CAKUN E SHPREHJEN E ZOTIT
NUK PASKA A S NJė ART I MOTIT
Qė E THOT AS E PA'PARA DETYRė
AS SHEKUJT NUK PASKAN PASQYRė


PRANDAJ SIKUR Tė ISHA PėRKTHYES ME PASQYRA IMAGJINARE
E Tė EKZISTUARES GJITHMONė N ė PARAFILLIM
SIKUR Tė KISHA MILIONA GJUHė ZBėRTHIMTARE
SECILEN Tė AFT PėR DALLIM

SHKRUAR NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI AUTORė MėRGIMTARė I MOHUAR
TITULLIN E PUNIMIT Nė VARGJE
SIKUR Tė ISHA PėRKTHYES QEHRESH

lirik 23-03-08 09:37

Titulli: lirik
 
Nuk guxova

shkruan xhelal ferizi autori i mohuar nėpėr kohra

nuk guxova ma tė jem i menqur pėrtej vije
mbeta nė kufizim
dhe nuk pata guxim tė eci me dije
se me doli njė fenomen si rrethim

dhe mė tha ,ndale dijen
se ti nuk paske kufi
se ta shtroj me akull hijen
dhe mendjen nuk ta lėshoj me mbi

u ndala nuk bėj mė ma tepėr hap
se nuk e di si quhet ky kėrcnim
diqka don tė mė bėj zap
nuk mė len ma tepėr ecje nė menqurim

xhelal ferizi autori i mohuar nėpėr kohra

lirik 23-03-08 10:43

Titulli: lirik
 
CAKU I PENDES

shkruan xhelal ferizi autori nga mitrovica nėpėr vite i mohuarinuk munda ta ndaloj nė cak
as hapin e sajė si rrotė,e pa mbarim
as depėrtimin e sajė nė gjak
as pėrshkrimet e qudirat
jo as pak
se penda qenka lindė pėr cak
ajo qenka zbulim
qudi konstruktim
shkeullore
mahnitore
maratonike e qudirave
e pėrjetshmja e tė kqijave e tė mirave
zbulim shekujsh zbulim epokal
poeteshė pėrshkruese pėr fushė e mal
per fe pėr atdhe pėr gurė e dhe
per luftra pėr paqe pėr shkaqe
eksperte faktike dijetare
pėr gjithqka me shkrim dėshmitare
o pendė ,pa ty shekujt nuk,kan kuptim
ti je lindė pėr hulumtim menqurim
per paqe e vendim
nuk mund tė ndaloj
me shkrim as me gojė
nuk munda me e ndalė
nuk munda ta ndaloj,nė valė
as,me lot as me ,kėrcnim
as njė shekull nuk mundi ta ndalė
as shekulli nuk e ndali as epoka
as robėria prangat as shum diktate e koka
ajo ecė her me pėrkushtim pėrcaktim
me gzim e hidhrim e me vlim
her me dro e pendim
ka shkruar pėr kombet botrore
ka shkruar pėr kombin tim
askush nuk mund tė ja ndali kahjet
as kahjet veri,jug,lindje perėndim
se kjo ėsht magjepsėse qudirė
ėsht nėna e fjales sė robėruar
ėsht nėna e fjales sė lirė
ėsht gjurmėtarja nė botė ma e mirė
penda…………
penda qfar sqepi ky
qė nga jasht e nga mbrenda
planetit i ka tė gjitha ngjyrat

i pėrshkruan fytyrat
i planetit sy
qė nuk din me u thy
as me u ndalė
si lumi me valė
qė hyn nė qdo bukuri
nė qdo logjikė e marrzi
e nė filozofi
nė fakte nė shkenca ekzakte
hyn kah bregoret
fushoret
hyn kah stina zallina
penda thrret pėr kufi pėr liri
shkruan pa kufi
hyn nėpėr fletore
libra shkollore
qė hyn nėpėr tė gjitha poret
nė poret e shekujve,epokave
ėsht mjet i tė gjitha kokave
penda……
ajo prekė
edhe gjtihqkajet
edhe epokat edhe ata qe jan nė jetė
edhe ata qė jan stermekė
edhe ata qė kan vdekė
i prekė majet
majet e fajet
shpatet mėkatet
grupe klane fe tarikatet
e nė te pergjithsmet qė kan vdekė
nė gjithqkajet ajo ka prekė
ajo e lavdėron bukurinė
satirizon anarkinė
shemtinė robėrinė
ajo madhėron pėrjetson lirinė
shkruan pėr borė pėr shi pėr liri
pėr traktate e miqsi
ajo shkruan dhe nuk ndalet
nuk munda ta ndaloj as un as fjala
ajo pėrdredhet nėpėr germa si njala
dhe kur dikush e shtrėngon
ajo mediton vlon
rrejdhė e spjegon tregon
prekė nė pėr qdo rrudhė
nėpėr zigzake botrore nėpėr qdo udhė
flet pėr punėn pėr dhunen
pėr mergimin pėr mallėngjimin
ajo……. penda…………………!
art qudije
ngjyrė zbulim mbi mahnije
zbulim fantastik
mjeshtrije
arti bukurije
zbulim fantastik njerzie
zbulim ma i bukuri art pėrshkrimsije
pendė o zbulim
ti je vet ma i dashuri ylli im
ma i bukuri sharm nė njerzim
ajo shkruan per doza per mimoza pėr diagnoza
prekė lakoret trajtat emroret gjinoret rasoret
prekė tė gjitha kohrat e stinoret
qė sheh tė gjitha thellsitė me sy
mbrenditė ,e’ i prekė zanoret
i prekė tė gjitha bashktinglloret
e nuk mundet ndo kush me e thy
o penda ngjyrtare
o sqep,ere e kėrkimi
o maje e ndritur ylltare
o sqep i artė cicėrimi
ma i bukuri zog qė gjurmon
e pėrshkrueshėm kėndon
qė din me nenshkru urdhėr krimi
urdhėr argtimi
urdhėr me gjak vlimi
urdhėr zbukurimi
ti je
mbi dhe
ndėr kombe e fe
mbretreshė
me pėrshkrim e art
tė gjitha yjet ngjyrat kombet
botaniken e lulet ti me ngjyrė fjale i veshė
ti je ajo edhe qė pshtynė
fjalen kur e ndrynė
mandej me ngjyrė
e pėrplasė nė fytyrė
penda qė shkelė e pshtynė shekuj ,shekullorė
qė l’mon shumqka nė natyrė
qė lmon
tė gjith shekujt kohorė
qė nėnshkruan detyrė
qė flet pėr moral
norma e skandal
qė shkruan pėr fytyrė
ti flet shkruan e qanė me mallė
edhe qiellin e diellin i lmon
i puthė tė gjith me radhė
e din edhe me i perbaltė
ti qė nė qdo gjuhė kėndon
ti qė je aq e lartė
aq e bukur e artė
ti qė nėnshkruan tė mira e tė kqija
nėnshkruan pėr kah besa e tradhtija
nėnshkruan errsirė e dritė
nėnshkruan edhe kurthė e pritė
nėnshkruan marrveshje e paqe
qė nxjerrė gjithqka nė dritė
qė din me derdhė edhe gjaqe
qe lidhė majat,e tė folurit botrorė
qė mbanė edhe sekrete
qė mbahesh dorė mė dorė
qė derdhė ngjyra si dete
qė diellin,me ngjyrė e ujitė
penda o maje e majave
o lartsi ma e larta e lartsive
kur i ke fjalėt,e arta
edhe shkrimet e zjarrta
e shkronjat e magjive
ti zbėrthen ersisrė e dritė
ti flet me shum zakone e adete
shum kombe tė uruan
e shum tė truan
shum tė dashuruan
caku yt ėsht zbulimi
tregimi shkrimi
caku yt ėsht nganjiher mallkimi
pendimi vlimi
dhuna puna
ankimi
dhe shkrimet
e
vėzhgimi
pėrmallimi
si ti askush nuk e thot me shprehjefjalė varfėrinė
si ti askush nuk e shprehė dashurinė
me anen e germes magjike
si ti askush nuk e shprehė bukurinė
dhe qastet e rrėmbimshme euforike
ti qė nėnshkruan karta
edhe shkrimet e arta
prej tė gjitha larmive
qė nėnshkruan rregullore
marrveshje botrore
qė shpirtit i ndjekė cakun
ia hulumton gjakun
e nuhatė zambakun
ti je maja vet
je vet jeta nė jetė
pėr shkrimtarė e poet
penda qė vret dhe pret
penda qė robron e gėzon poet
si valė
qe shkruan pėr ujė e dhe
pėr qiell e pėr det
pėr kombe e fe
o ti je penda qe urdhra shtron
qė ,qiell e dhe i vlon
qe shekujt i gzon e i pėrvlon
qe ahengjet i pėrshkruan
ushtri e brigada me urdhra rreshton
edhe luftra e paqe shkkaton
qė diell,e hanė i gzon
ti je penda qė shkrinė
nėpėr dije magjinė
tė mahnitshmen dashurinė
ti je e larta maje
ti je maje mbi lartsinė
qe mbrrinė pėrmbi yje
qe hyn neper pyje
qe flet me qdo fletė
qe je fjalė e nxehtė
qe shkruan püer vuajtjet ne jetė
e magjeps me fjalė dashurin
artin vleren bukurinė
e mbi dhe vet estetsinė hjeshinė
ti qė i pėrshkruan vrasjet
qėrasjet pėrplasjet
e tė pacipa zgėrdheshjet gajasjet
dhunimet trishtimet
trillimet
sadizmate anakronizmat
taktikat galaktikat
edhe tė shiut pikat
qe i pershkruan magjike optikat
ti pendė

pėrshkruan dukuritė e shėmtisė
makutrisė llaskucėrisė
endjet dhe vuajtjet e dashurisė
ti qė pėrshkruan aktrimin
lėndimin nėnshtrimin nėnqmimin
nuk mund tė ndali askush
as un nė cak
qka qenke ti
magji
qka qenke ti me gjak
kush je ti valė
qė mahnitė materjet me fjalė

ti qė flet me dhe
qė shkruan pėr atdhe
o pendė ti je thumb i tokes
me ty nisen urdhrat,e beteja
ti je gjurma e letres e epokes
ti pėrshkruan lindjet dhimbjet
bindjet
shėnon shekujt kujtimet

ngjyron
memorizimimet
spjegimet
me ty nisin gjurmėt e reja
me ty niset hareja
me ty nisin udhė kombi e feja
tė njeh gurė e dhe’ tė njeh qiell e rrfeja
tė njohin motet qe nė thumb ke shpue
tė njeh balli i qiellit qe n’ qdo rrudhė ke shkrue
tė njeh dija e thellė tė njeh moti e stina
ke shkru pėr bilbila ke shkru pėr ledina
tė njeh gjaku i kuq qė vlon nėpėr shegė
tė njeh fletė e drurit,qė njomson qdo degė
ti je vet ai sharm qė fjalen e shndrron n, ngjyrė
ti je hyrja e hyrjeve qė n’ qdo cak ka hyrė
pendė o pendė o zbulim madhorė
ti nėpėr qdo shekull e ke zgjatė at dorė
ti ke hy nė dritė ti ke hy nė dhe
ti ke hy nė zjarre nder kombe e fe
ti o pendė madhore o sqep qė nuhatė
qė s, ke ndalesė as murė,qė ke jetė tė,gjatė
ti ja kalon shekujve me at jetgjatsi
ti je vet spjegimi qė ,tė quajn gjeni
ti je aq qiellore ti nxitė luftė e paqe
ti pėrshkruan qdo lule ,fletė me manushaqe
ti nėnshkruan marrveshje nėnshkruan edhe gjaqe
ti flet me lulkuqe ti flet me mimoza
ty tė njeh luldiellja ty tė njeh lulshkoza
ti ke shkrua pėr luftra pėr lot e rėnkime
ti je pendė qudija caku n’ėpėr vlime
ti je ma e quditshmja qė nuk ke ndalesė
ti ke shkrue pėr fjalen ti ke shkrua pėr besė
ti je pėr t’ gjith kombet njė mahni madhore
ti je vet kėrkimi nė arte muzikore
ti je vet kėrkimi qė nuk t’ ndalon qielli
ti je vet ajo ngjyrja qė nuk shterrė si dielli
ti nuk shterron kurr nuk ndalesh nė cak
ti din germa t’ bukura me vargisė nė gjak
nė gjak e n’pėr ndjenja n’ secilen qelizė
ti je aq e flladshme e lehtė si puhizė
ti je shum prezente gjithkah nėpėr fletė
ti je caku i jetes ti je jeta vet
ti je e pafundmja qė nxitesh nga dija
ti je ma e qėndrueshmja sa tė jet njerzija
ti je vet shkrimtare ti prenė e vendosė
ti din kombe e fe keq me i sakatosė
ti din me thurė gzime me sasi sa deti
ti din me thurė lot me dridhė si tėrmeti
ti je caku i cakut ti qe quhesh pendė
ti je plot me dije me larmi e mendė
ti je urdhėr prera edhe per violencė
ti je mehlem arti pėr msime e pėr shkencė
ti je penda vet qė nuk tė ndalė moti
ty nė tokė e qiell tė ka bekue vet zoti
ti je zbulimtare ti shkruan pėr imtsira
ti je e zbuluar ndėr zbulime t’ mira
ti je vet dritare pėr dritė e pėr shkolla
ti je vet e hollė je mendje ma e holla

xhelal ferizi nga Mitrovica krijues vargjesh shqiptare nė mergim

lirik 23-03-08 11:59

Titulli: lirik
 
shkruan xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

Rruga e lotit

autori xhelal ferizi

nėpėr rrugen e lotit un i pafundmi
nėpėr secilin lot ankim sizifi
un me shpresa qė nuk shihen i lėkundmi
kėt fat pėr mua kush e shpifi

dua tė dal nga ky zhgėnjim rreth i kuq
nuk dua vetėm pse kohes i teket
qė un tė jem gjithmonė njė huq
dhe caku gjithmonė tė mė stėrmeket

pse ti o fat’shekull kėt rrisk nuk e ndale?
po e l’ėshove dikund nga tinzria
a thua un paskam rrafshu kodra e male
qė tė mbajė haraqe ,ku pin gjak mėrzija

un qiellin nuk kam pėrmbysė me re’ e kaltri
un nuk i ndala yjet
gjaku im paguan tash akuj e neveri
un nuk i vrava as lulet as pyjet

depresion pse me mbjellni e rrisk mėrgimi
qė tė mos kem mbėshtetje nė shteg
as shpresė ringjallje as horizonte gėzimi
pse vetėm mėrgim shkrumb e prush qė djeg

un as diell as hanė nuk kam pshty
as qiellin nuk e kam sha
bukurinė e kam ushqyer me ndjenja e me sy
sa vargjet nga shpirti i kam nda

un nė secilin ind tė qiellit
kam mbjellė gjallrime e hare
e kam argtuar secilen rreze tė diellit
dhe per fatine tyre jam bre

pse pra pse ky dėnim
pse nė shpirtė ky dry
un nuk mbolla luftra as vaje as krim
paqen e kam thirrė me lot nė sy

un tash qė nėpėr tė ftofta trotoare
ditėt e ngrysura numroj
ah sikur tė kisha nji pendė magjistare
nė gjuhen e sajė tė lotoj

ku tė lutem? ku nė cilin drejtim!
kah meka kah roma e stambolla
athina a ,kah lindja kah jug a n’perėndim
sa shum fe o zot trullosin mendt e holla

ku gjendet ilaqi im
ku shkela me hapin e padjallzuar
pse ma quani jetė e jo fund e krye mundim
fatin djajt ma paskan shkruar

nė qoftė se ėsht siq thonė pleqt e vjeter
se shtat dit jan nė kėt botė
gjashtė jan hidhrim tė shkruara nė tė pa dukshmen leter
e njė ėsht gėzim edhe kjo e kotė

pse at’her paskemi ardhė nė kėt rruzull rrubullak me dhe
q’na duhet buka me lot
hyn kah te duash nė secilen fe
por vuajtjet nuk shlyhen nė kohra as mot

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare autorė i mohuar

lirik 23-03-08 12:11

Titulli: lirik
 
Nga lexuesi kėrkoj falje pėr shkak se disa vargje e tituj po mė duhet ti ripėrmirsoj
nėpėr letrat tė cilat i kam shkruar kto vargje shpeshher kan qenė nė copa letrash tė ndryshme
qė jan shkruar ne raste kur kisha ngapak kohė
jan shkruar shpejt e shpejt e ne disa raste sipas fyrmzimeve
sipas frymzimeve te qastit
dhe rasteve e ene kohra te ndryshme
prandaj ka pasė edhe fjali qė jan bashkangjitur tė gabuara
e dikund dikund edhe tė bashkangjitura gabimisht tė shkruara shpejt dhe te copzuara neper letra
ka disa letra qė edhe jan shkatrruar
qė jan lėnė ashtu anash duke mos pas kohė ti rishikoj
dhe kan humb lidhjet e fjalve
kuptimet e lidhjeve nė fjali e varg sepse jan shkruar shpejt e shpejt ndaras nė disa letra tjera
tash po mundohem ti bashkangjes kėrkoj mirkuptim nga lexuesit

lirik 23-03-08 18:44

Titulli: lirik
 
E nji ditė kur tė mos jem

autori xhelal ferizi nėr mote me vargje shqiptare

E nji ditė kur nuk do t'jem
as per ju ma fjalė s' do t 'kem
e nga penda ma s' del fjala
dijeni pra se un u ndala
jo n' mungesė tė ndoj burimi
as n' mungesė tė arti e shkrimi
veq n' munges t' jetes mbi dhe
penda ime s' mund me nxe
as me varg nuk rrjedh si rrke
as ajo fjala diellatare
qė buroj nė gjuhė shqiptare
nuk do te shkrihen as s' do t vjen
as si rimė as si refren
siq ka nxe si diell per ju
kur ma fjalė t' mos kem me shkru
as varg arti e poezije
as ndoj varg prej bukurie
ju vazhdoni hani e pini
por se mirė tė gjith ta dini
hiq pa kja e hiq pa u prekė
se un mundem edhe me vdekė
mos me qenė ma pendė cicruese
por nėn dhe nė gropė vetmuese
mund t mos jem ma n't' bukuren jetė
t' MOS KėNDOJ PėR LULE E FLETė
as pė bli e qiparisa
as per ah e dushk e lisa
as per kroje argjentare
as dhe e tokė shqiptare
as pėr shkoza e per qetina
as pėr zogj e kanarina
as pėr fletė qershije e qarri
se num len as dheu as varri
as errsira as vetmija
se njeriu s'ėsht pėrjetsia
prandaj qyqet kjajnė mbi deti
se ma varg s' do t' ket poeti
kush do t' kNdoj pėr diell e hanė
pėr shqipni e pėr dardanė
e pėr yjet galaktike
e pėr tokė tė lashtė etnike
kush i kndon vales t' liqenit
pėr kala e gurė t' bedenit
e pėr vasha ato perrija
e pėr suka kreshta e vrrija
kush ju kndon pėr erė me brusha
pėr ledina ara e fusha
pėr kullimet mbi zallina
pėr bilbila e kanarina
kush ju kndon kur s'ėsht poeti
pėr kaltritė qė rrijn mbi deti
pėr shkumbardha e stėrkala
pėr ujavarat vala vala
kush ju kndon per pendė magjike
e pėr kėngėt elegjike
e pėr fe pėr kode e vlera
pėr hjeshinė qė eka pranvera
kur mua varri mė mbanė n'errsirė
kush ju kndon me varg tė lirė
kush ju kndon pėr grurė kalliri
pėr dhe t lashtė me gjuhė iliri
e me vargje si melosi
pėr shum dritė qė mbanė kosmosi
kush ju kndon per meteore
e pėr dhe e tokė arbnore
kush ju kndon hallet kombtare
tue ligjrue me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje sghqiptare

lirik 23-03-08 18:58

Titulli: lirik
 
E nji ditė kur tė mos jem

autori xhelal ferizi nėr mote me vargje shqiptare

E nji ditė kur nuk do t'jem
as per ju ma fjalė s' do t 'kem
e nga penda ma s' del fjala
dijeni pra se un u ndala
jo n' mungesė tė ndoj burimi
as n' mungesė tė arti e shkrimi
veq n' mungesė t' jetes mbi dhe
penda ime s' mund me nxe
as me varg nuk rrjedhė si rrke
as ajo fjala diellatare
qė buroj nė gjuhė shqiptare
nuk do t' shkrihet as s' do t vjen
as si rimė as si refren
siq ka nxe si diell pėr ju
kur ma fjalė t' mos kem me shkru
as varg arti e poezije
as ndoj varg prej bukurie
ju vazhdoni hani e pini
por se mirė tė gjith ta dini
hiq pa kja e hiq pa u prekė
se un mundem edhe me vdekė
mos me qenė ma pendė cicruese
por nėn dhe nė gropė vetmuese
mund t 'mos jem ma n't' bukuren jetė
t' mos kėndoj pėr lule e fletė
as pė bli e qiparisa
as per ah e dushk e lisa
as pėr kroje argjentare
as pėr dhe e tokė shqiptare
as pėr shkoza e pėr qetina
as pėr zogj e kanarina
as pėr fletė qershije e qarri
se nuk m' len as dheu as varri
as errsira as vetmija
se njeriu s'ėsht pėrjetsia
prandaj qyqet kjajnė mbi deti
se ma varg s' do t' ket poeti
kush do t' kndoj pėr diell e hanė
pėr shqipni e pėr dardanė
e pėr yjet galaktike
e pėr tokė tė lashtė etnike
kush i kndon vales t' liqenit
pėr kala e gurė t' bedenit
e pėr vasha ato perrija
e pėr suka kreshta e vrrija
kush ju kndon pėr erė me brusha
pėr ledina ara e fusha
pėr kullimet mbi zallina
pėr bilbila e kanarina
kush ju kndon kur s'ėsht poeti
pėr kaltritė qė rrijn mbi deti
pėr shkumbardha e stėrkala
pėr ujavarat vala vala
kush ju kndon me pendė magjike
e pėr kėngėt elegjike
e pėr fe pėr kode e vlera
pėr hjeshinė qė e ka pranvera
kur mua varri mė mbanė n'errsirė
kush ju kndon me varg tė lirė
kush ju kndon pėr grurė kalliri
pėr dhe t 'lashtė me gjuhė iliri
e me vargje si melosi
pėr shum dritė qė mbanė kosmosi
kush ju kndon pėr meteore
e pėr dhe e tokė arbnore
kush ju kndon hallet kombtare
tue ligjrue me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje sghqiptare

lirik 24-03-08 13:46

Titulli: lirik
 
Un dhe ylberi

nga xhelal ferizi nė mėrgim liriku

un dhe ylberi njihemi qė nė fėmijri
tė dyt kishim etje e cak gurrren
un dhe ai kishim tė njejten dashuri
ai mbante ngjyrė pėr atdhe un ndezjen me dashuri si furren

tė dy binim me pi
secili nė tė ti cak
un kėrkoja etshėm nė atdhe liri
ai pinte kthyeshėm si hark

qė tė dy tė etur pėr paqe
un pėr tė shtrejten liri
un nėpėr gongje e manushaqe
nektarshėm me poezi

ai mbi gurra e kroje
mbi lumej tė kulluar
mbi mjaltė n' ma tė bukurat hoje
malet duke i frymzuar

tė dy ishim me tė etur fyt
un pėr varg ai pėr ujė
nė liri e paqe i mbanin sytė
nuk donim thundėr tė huaj

nuk donim as lot as gjak
fushat i donim tė gjera
un gjeja pėr art e frymzim gjithmon shkak
ai gjente burimet kah vera

un kam dalė me pendė nė burime
ai dilte kah qielli plot sharm
un shkruaja pėr token time
me shqipen e lashtė si tharm

me shqipen e lashtė si brum
kėrkoja me emocion dielli
me fjalen qė nė secilin agrum
ai ngjyrat i kthente kah qielli

tė dy e kthenim harkueshėm me fjalė vizllimen
ai me plot larmi
zemren plot art tė dy e fytyren
e kishim plot bukuri

vargun e kishim tė dy plot emocion
ai e mbante nė ngjyrė
un me shijen e fjales si ylli kur agon
tė dy ndjeheshim etje nė detyrė

qė tė dyt ishim plot shpirtzime
ai kur sjellte ngjyra mahnije
un me fjalen e etur me vrap nėpėr shije
tė dy pinim pėr madhorin qėllimin

ai pinte qė art e larmi ti jepte jetes
e kuroren plot hark tė hjeshisė n' shartim rrezesh t' diellit
e un me varg nė themele tė vėrtetes
nė shėrbim tė tokes e qiellit

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 24-03-08 17:15

Titulli: lirik
 
At ditė nė Mitrovicė


Shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

Kushtuar dėshmorit mitrovicaas Isak Ibrahimit


At ditė ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmorė i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli jan vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare jan ndryshkė
E ibri ka dėnesė me valė

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot jan stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte dardana
nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

nga larg nji plumb ra nė njė zemer
goditi mu nė aorten trime arbnore
aty ku i thonė shqipni dheut tė lashtė me emer
do tė kemi tė lirisė pėrmendore

at dit yjet e qielli e kan pa gjakun
kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull
kur plumbi mu nė zemer e goditi isakun
mbi dhe me nji oh kur ra shakull


u errsua at dit edhe dielli
e qielli e qau i etnisė
pranvera shum qau e prilli
pėr lulen e kuqe t’ lirisė

shupkofci qau e tavniku
ka dėnesė kosova shqiptare
e vrau isakun armiku
at dit ra zija kombtare

at dit thonė kan qa rrezet e shkėlqimit
trishtueshėm edhe zogjt kan cicrue
at dit gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
mbi dhe pėr liri ka vlue

at dit demostrate nė ballė
isaku porsi bajrak
mbi ibrin me valė e zallė
ra i mbuluar me gjak

ai ra pėr dheun e shqiptarit
iq bjen dėshmori e vigani
por shpinen nuk ia ktheu barbarit
se ishte i biri i ilirianit

gjoksin e mbante para si bedeni
qė rrin gjithmonė mbi kala
nė shekuj o yjė s atė jeni
shndritni per isakun qė ra

ai ra pėr dritė lirije
ai ra pėr tėlashtin dhe
ai ra pėr tokė dardanije
pėR tokėn e t’ parve me dhe


ai ra pėr trollin etnik
ai ra ishte i bukur i deg’s shqiptare pip
ai ra pėr pėr trollin ilirik
pėr gjuhen amtare shqip

xhelal ferizi autori me vite neper vargje shqiptare

kushtuar dėshmorit nga Shupkofci i Mitrovices


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:58.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.