Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 24-03-08 17:21

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

At ditė nė Mitrovicė


Shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

Kushtuar dėshmorit mitrovicaas Isak Ibrahimit


At ditė ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmorė i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli jan vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare jan ndryshkė
E ibri ka dėnesė me valė

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot jan stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte dardana
nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

nga larg nji plumb ra nė njė zemer
goditi mu nė aorten trime arbnore
aty ku i thonė shqipni dheut tė lashtė me emer
do tė kemi tė lirisė pėrmendore

at dit yjet e qielli e kan pa gjakun
kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull
kur plumbi mu nė zemer e goditi isakun
mbi dhe me nji oh kur ra shakull


u errsua at dit edhe dielli
e qielli e qau i etnisė
pranvera shum qau e prilli
pėr lulen e kuqe t’ lirisė

shupkofci qau e tavniku
ka dėnesė kosova shqiptare
e vrau isakun armiku
at dit ra zija kombtare

at dit thonė kan qa rrezet e shkėlqimit
trishtueshėm edhe zogjt kan cicrue
at dit gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
mbi dhe pėr liri ka vlue

at dit demostrate nė ballė
isaku porsi bajrak
mbi ibrin me valė e zallė
ra i mbuluar me gjak

ai ra pėr dheun e shqiptarit
iq bjen dėshmori e vigani
por shpinen nuk ia ktheu barbarit
se ishte i biri i ilirianit

gjoksin e mbante para si bedeni
qė rrin gjithmonė mbi kala
nė shekuj o yjė sa tė jeni
shndritni pėr isakun qė ra

ai ra pėr dritė lirije
ai ra pėr tė lashtin atdhe
ai ra pėr tokė dardanije
pėr tokėn e t’ parve me dhe


ai ra pėr trollin etnik
ai ra ishte i bukur i degė’s shqiptare pip
ai ra pėr pėr trollin ilirik
pėr gjuhen amtare shqip

xhelal ferizi autori me vite neper vargje shqiptare

kushtuar dėshmorit nga Shupkofci i Mitrovices

lirik 25-03-08 23:53

Titulli: lirik
 
Flamuri nė Mitrovicė

xhelal ferizi autori nė vargje shqiptare

se q'jan gzua thonė dru e guri
qenka ngritė n' valim flamuri
nė mitrovicė tė bukurisė
mu nė maje tė arbėrisė
mu nė t' larten at kala
era brushen tu i shpėrnda
fushes t 'kuqe rrin shpalue
dykrenorja tue flutrue
atje lart mbi njė ndėrtesė
nji shqiptarė tue mbajtė me besė
Mitrovicė tokė historike
nėpėr shekuj si qelike
me ato tė bukura fusha e vrrije
dykrenorja t' paska hije
vala e ibrit luan me shtat
kur ti rrin mbi shtizė tė gjatė
e hjeshon mbi dhe lirinė
ti je porta me luginė
ti je vet porta shqiptare
mitrovicė moj tokė bujare
pėr ty malli i diell e hanes
fort po shkrinė mbi dhe t'dardanes
t' ka falė qielli dashurinė
ti je e lashtė moj heroinė
nuk t'kan shtrue krajlat me topa
bukurinė ta njeh europa
edhe dielli tej per tej
i ke tė arit tre lumej
vala e tyre si kristali
ju shkojn rrjedhat n 'mjedis mali
aq sa zemren ta falė hjeshija
t' falė qerpikun rrezanija
rrezanija e hanė e yllit
pėrmbi valė nė dY anė t'pylli
nė shkumbardhat aty ku lahen
mbi gurbardhė pėr kah shpėrndahen
tu i pėrzie me erė puhije
me shartim e art hejshije
era e vala e za i bilbilit
me sharm t 'bukur t' karajfilit
ta shpėrndajnė hjeshinė n' bregore
n' vrrije e maja kodrinore
tokė e arbrit je me zemer
tre lumej t mbajnė t'mbajnė t'bukurin emer
ti je sharm qė t' mahnitė zana
n'ty shtrojnė shendin dielli e hana
mu nė ballė artin ta falin
ti shėndrisin gurė e zallin
ta nxejn dheun me rreze nuri
ta ndriqojnė valen mbi guri
lart ta mbajnė shqipen n' dy krena
me flamur pėrmbi bedena
ty t 'lakmon gjith galaktika
Pėr hjeshi qė e ke nder qika
se ibardha i bekuar lumi
thue se lėng buron agrumi
ashtu ibri ėmbėlsorė
kullimsisht ecė n' dheun arbrorė
rrnofsh e qofsh moj bajraktare
ti gjithmonė ke qenė shqiptare
nė zanafilla qysh s e u nise
me antikė kur u qendise
n' lug tė ibrit e n' portė t' zveqanit
ke qenė gjurmė e ilirianit
tre lumej t' kan rrejdhė me rrke
gjithmonė dielli shqip t'ka nxe
ty t 'kan vlue n' traditė damarit
gjak e gjuhė me rod t' shqiptarit
kahdo i pate druj e lisa
bardh t' kan shndritė tirqit me plisa
kah lugina e kah kalaja
pėrmbi tė bukura bjeshkė e maja
ti ke qenė gjithmonė arbnore
me kullimet zallinore
me lumej me valė qelqtare
si kullimet n 'qehlibare
gjith ke shndritė me gjuhė shqiptare
edhe sot e shqipes je
shqip ty t' flasin gurė e dhe
e nuk 'japim pa u farue
deri sa t' rrin gjaku tue vlue
shqip n per vena deri sa t' rrshqet
pėrmbi dhe shqiptarė sa t'ket
n' mitrovicė shqipni do t'ket
pa ra yje e galaktika
pa u qfaros po djem e qika
per pa ra qielli i kapakut
per pa u derdh lumejt e gjakut
pėr pa u shembė shala e drenica
nuk do tė jepet mitroivca
ajo e shejtė tokė ėsht pėr ne
zemrat shqip qė rrin tu i nxe


le ta dij hasmi i karpatit

se shqiponjat vrojtojnė shpatit

pėrmbi majat kodrinore
kahdo rrijnė po gurė e rrmore


ata vlojnė me gjak tė arit
mbarė djelmnia e Adem Jasharit

tė squet me sy rrijnė n' thumb martine
jan bij pushke e gjeraqine


e boletinit trollit t' hises
vrojtojnė majat djemt e Ises
pėrposhtė shkambit gurė e vrrinit
rrijn djem zane t' boletinit


kahdo thumbin e mbajn t 'qarkores
gati n'zjarrė i rrijn mizores


synin n' thumb si zjarrė mėrije
gati rrijnė pėr tokė etnije


n thumb i mbajnė shapkė e kapicen
nuk e japin mitrovicen


e nuk kemi tokė me falė
jan betue shqip qikė djalė


jan betue jan ndezė si zhare

trime armata gjith kombtare

qė nuk lshon nė kthetra grimė
ata shkrepin si vetimė

pėr njė grimė tokė gurė e dhe
fyt fyt thonė kan me u pre
fyt pėr fyt do t' shkojn me shkje

nė flakė do tė bien shum djem e vasha
siq ra zhuja e ali pasha
e do tė bien vasha e fatosa
siq ra n'kullė n'vraninė ai osa

si'q'mbet isa n'podgoricė
si Ademi n' kullė n' Drenicė

siq mbet n' krena pernjiheri
kur preu n shpatė ai Jakup Ferri
si dikurė qė habit bota
Mic Sokoli kur mbet n' topa
edhe andej kah laberia
Selam Labi vet trimria
siq n' mejdan mbi troje t veta
me shtat krajla Azem Bejta


Prandaj larg duart nga kjo port
se kosova e ka aortė
port qelike qė lidhė shqip zemer
mitrovicė ku i thonė me emer


nuk e japin djamt azgana
deri sa n' qiell t' jen dielli e hana


se edhe vashat jan betue

pėr kė dhe me dritė bekue


pėr luginė tė bukurisė

ku rrin shendi i arbėrisė

jan betue shqip djem e qika
edhe mikesha amerika

nuk e lshojnė jo kurr bėjnė be

Mitrovicen n 'gurė e dheaty kndon bilbili e pllumbi
aty rrijn po ari e plumbi
aty rrin rrin vala mbi gurė
aty rrezja lahet n' nurė

gurė tė bardhė lahen n'stėrkalė
sumbulloret shkojnė me valė

me pėrzierjet shukmbėtare
aty shkrijnė qehret shqiptare
qehre e lumit qehre e tokes
bardh shkon vala si gji i lokes
e pin ibri me zallina
shqip n 'per mot ka kndue luhgina
e ka folė n' shekuj n valmire
mbi gurė bardhė me gjuhė ilire

mitrovicė ti je argjend

ti je ari ngjyrė e shend

porsi zonjė ti e qet hapin
jo pė besė pėr t gjallė s' tė japim

hije te kishte qytetrimi
si safirit aai shkėlqimi

ti je vetė porsi agrumi
pėr mjedisi t'kalon lumi
lumi i bardhė me famė hjeshie
ti je djep i lashtė etnije
ti je zanė mbi tokė dardane
ti je shqipe iliriane
ti je tokė nė rrafsh kosove
sa her veten e tregove
sa her la je plot me gjak
n 'ballė t' kosoves m' je bajrak
ti je porta iliriane
qė rrin n' ballė nė fushė dardane
me kala qė e ke prej guri
tre lumej porsi biluri
me nėntoken me plot vlera
kristal ari n'pėr miniera
me lumbradhin me zallina
nuk do tė mbetsh nėn shkje e shkina
nuk tė lshon me ra etnija
se ti je vet bukurija
i ke djemt vigaj e lisa
boletinin n tirq e plisa
ma ke ballin sokolicen
porsi shkamb ma ke drenicen
fushė dardanen n' zbukurime
i ke shalė e drenicė trime
krejt kosoven n' gjamadana
e nuk t' lshon ty shqipni nana
gjallė me ra nėn kthetra e bisha
se i ke tė bukura druj e pisha
arra e trupa me qershija
pėr ty vdes kjo nanė shqipnija
kahdo i thonė shqipni etnike
nuk tė len n 'kthetra armikes
as nėn thunder pansllaviane
ti je e jona iliriane
ti nuk jepesh as nuk shitesh
ti n' shqipni si zanė do t'ngritesh
prap e lirė n lumej do t' lahesh
nga shqipnia kurr nuk nuk ndahesh
nga dardanja argjendare
se ti je njė perlė shqiptare
ti je e shpirtit bukuria
porsi diell do t' shndris liria
porsi diell e porsi hanė
se shqipninė ti e ke nanė
e ke loke e ke dhe
shqip do t rrijsh gjithmon nder ne

autori xhelal ferizi neper kohra me vargje shqiptare


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

lirik 26-03-08 00:39

Titulli: lirik
 
Te bijt e vuajtjeve

Xhelal ferizi


shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve tė lindur nga guri
shqiptarė tė bijtė e gjamėve e dhimbjeve pa kufi
shqiptarė nėpėr shekuj qė laku fytin sa ngusht ua zuri
shqiptarė sa vujatjet i keni pi

o zot q' ėsht ky fenomen o zot ku e ka burimin
kah vijnė kto rrisk'zeza fatale
kto mote qė na shkruhen ku jeta e humbė kuptimin
e na rėnkojnė fusha e dete e male

mbytu nėpėr dete mbytu nėpėr lot
mbytu nėpėr ikje e mėrgime
si dje nėpėr kohra ne shekuj edhe sot
rob tė lidhur nė mundime

tė bijtė e varfrisė tė bijtė e zingjirit
tė bijtė e tragjedisė
tė bijtė e dramave qe nga koha e ilirit
tė bijtė e etnike shqipėrisė

tė bijtė e trotoareve tė botes endacak
pa cak po tokė e pa dhe
te bijtė e dėnesjeve nė tė shprishurin gjak
te bijtė e pėrbuzjeve nėpėr kombe e fe

te bijtė e ikjeve te bijtė e eksodit biblik

tė falur mėshirave tė botes
tė bijtė e sherbimeve pėr nji metelik
nėpėr duart e pa'lara tė botes
o robėr tė planetit pa kumarė e pa mik

robėr tė kulteve robėr tė anarkisė
o robėr tė pshtjellimeve nga mjerimi tė ndjekur
robėr tė lugetėrve e tė padronve tė kurvrisė
o robėr pėr sė gjalli tė vdekur


shpėrnda o robėr te bijtė e askundit neper glob
pa pikė pa mbėshtetje nė atdhe
o tė bijtė e vuajtjes qė ju prodhojnė kob
tė zezat kombe tė botes shum etni e fe

neper tė huaja udhė me akuj e udhkryqe
nėpėr kalime tunelesh me plot mėrzi ftoftėsije
tė mbeshtjellur nė akuj tė huaj nėpėr skuta qyqe
mbi rrema rrėnqethės tė mbuluar me akuj hije

nė atdhe tė mbuluar me perde tė zeza
tė shtruara nga maskat mizore
si dje si sot nėpėr mote e breza
o te bijt e provave botrore

mbi ju o te bijt e eksperimenteve bizare

kaluan shum intriga laboratore
o tė bijtė e shqipėrisė etnike shqiptare
ju mbyten nėpėr valle djallzore

luaj pėr djallin e luaj pėr miq tė huaj
luaj pėr per europė e pėr grek
luaj pėr tė hauj tjerė oh mėmė sa po vuaj
luaj o i biri i vuajtjes pa shtek

tė bijt e vuajtjes tė bijtė e lojes diktat
tė bijt e stėrzgjatjeve tė mbyllur nė qark
tė bijtė e kusuritjeve nga pakti ne pakt
te bijt e rrethit te mbyllur n' gjysėm hark

tė bijt e europes njerkė qė pėr treg
ju ka ,e pėr karta e kazino e zare
tė bijt e kontinentit qė ju pjekė e ju djegė
e ju shuan me premtime n' pazare

AUTORI XHELAL FERIZI NGA KOSOVA
MITROVICA SHKRUAN NGA MERGIMI
GJERMANI


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve__________________

lirik 26-03-08 19:21

Titulli: lirik
 
Nėse un pėr ju

xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

nėse un pėr ju u bėra varg epokal me vėrrshim

mė i fortė se rrezja e diellit e kohės sė pėrmianit

ju prap keni mbetur disi zemėr mendje ngrirė

o bijė tė stėrlashtė tė ilirianit

ju vargun tim nuk e pini

as nuk shihni sa rrezze pėrmbanė

nga cili fenomen shpirtė ai vjen nuk e dini

dhe nuk e dini pse thėrret e qanė

edhe pse un pigment jam pėr shpirtin pigment jam me rimė e varg

ju nuk qenkeni kltotofila

sa do qė un me shpirtė afėr jush jam ju mė mbani larg

a thua errsirė qenkeni nė shpirtė ju mungojnė kandila

un deshta tė jem pėr ju rreze ekuadoriale

por ju u shėndrruat nė zemėr polare

kot po shkruaj kullime e vargje si ujvarė vale

me gjuhen e kulluar shqiptare

se ju nuk i ndjeni se ju nuk i pini

as nuk jeni zemra e lule fletes

nuk din as rrezja pse ashtu t ngrirtė rrini

pa gaz e ėndje tė jetes

si duket jeni venitė ose aklulltsisht ngurtsuar

un jam i jaji ju kam sjellė lirikė

apo nė varg nuk dini pėr tu dashuruar

sa vesa a currili njė pikė

edhe pse me peshė vargu im ka thye

nė vemendje shum valė mbi detra e oqeane

ylberat nė shikim si hark i ka thye

me artin shqip ktheu kureshtje hane

por kurrė ju n kurreshtje nuk ua theu qerpikun

mė dukeni nganjė her nga guri

a thua shpirtė e zemer e keni metelikun

prandaj vargut tė lirė kush veshin s’ ia vuri

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 26-03-08 19:25

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un pėr ju

xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

nėse un pėr ju u bėra varg epokal me vėrrshim

mė i fortė se rrezja e diellit e kohės sė pėrmianit

ju prap keni mbetur disi zemėr mendje ngrirė

o bijė tė stėrlashtė tė ilirianit

ju vargun tim nuk e pini

as nuk shihni sa rrezze pėrmbanė

nga cili fenomen shpirtė ai vjen nuk e dini

dhe nuk e dini pse thėrret e qanė

edhe pse un pigment jam pėr shpirtin pigment jam me rimė e varg

ju nuk qenkeni klorofila

sa do qė un me shpirtė afėr jush jam ju mė mbani larg

a thua errsirė qenkeni nė shpirtė ju mungojnė kandila

un deshta tė jem pėr ju rreze ekuadoriale

por ju u shėndrruat nė zemėr polare

kot po shkruaj kullime e vargje si ujvarė vale

me gjuhen e kulluar shqiptare

se ju nuk i ndjeni se ju nuk i pini

as nuk jeni zemra e lule fletes

nuk din as rrezja pse ashtu t 'ngrirtė rrini

pa gaz e ėndje tė jetes

si duket jeni venitė ose aklulltsisht ngurtsuar

un jam i juaji ju kam sjellė lirikė

apo nė varg nuk dini pėr tu dashuruar

sa vesa a currili njė pikė

edhe pse me peshė vargu im ka thye

nė vemendje shum valė mbi detra e oqeane

ylberat nė shikim si hark i ka thye

me artin shqip ktheu kureshtje hane

por kurrė ju n' kurreshtje nuk ua theu qerpikun

mė dukeni nganjė her nga guri

a thua shpirtė e zemer e keni metelikun

prandaj vargut tė lirė kush veshin s’ ia vuri

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 26-03-08 19:28

Titulli: lirik
 
Duke qenė se ėsht e pa mundur tė kontrollohen tė gjitha gabimet nė kaq shumm krijimtari
kėrkoj falje nga publiku mendoj se kjo e dyta ėsht pa gabime te titulli nėse un pėr ju
sigurisht lexuesi do tė ket mirkuptim sepse shum lexoj shum shkruaj dhe natyrisht
bėhen lėshime
ma vėshtirė po mė vjen pėr ti kontroluar se sa pėr ti krijuar
pėrshėndes lexuesin shqiptarė dhe lexuesit e forumit tė mrekullushė dardania
i juaj nėpėr vite me vargje shqiptare liriku
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik 26-03-08 21:36

Titulli: lirik
 
Erdh Natyra

autori xhelal ferizi

erdh natyra erdh natyra
Oj e Bukura Shqipėri
Zemėrbardha Bardh Si Ngjyra
Plot Me Gaz e Dashuri

Erdh Natyra Erdh Engjėllusha
Porsi Vjen Ai Flladi i Veres
Ajo Zogzė Shkon Pėrmbi Fusha
Tue Ligjrue Me Vargje T' Vleres

Erdh Natyra Porsi Ari
Kullue Fis'shėm Si Ujė Kroni
Erdh Me Pendė e Gjuhė Shqiptari
Porsi i Larmi Zog i Joni

Erdh Natyra Erdh Natyra
Dilni Kahdo Ju Forumian
Si Ylberi Me Shum Ngjyra
Kur Pin N' Kroje Nė Token Nanė

Erdh Natyra Lule E Shije
Si Aroma Qė Del Kah Fleta
Ashtu Vjen Ajo Me Dije
Tue K'ndue N 'varg Per Troje T' Veta

Pritne Mirė Kėt Patriote
Kahdo Jeni Zogj t' Shqiptarit
Se i Hejshon Kjo Stinė e Mote
Porsi Sqepi I Zogut tė Arit

Autori Xhelal Ferizi nė gjermani
kushtuar mikeshes

lirik 27-03-08 07:40

Titulli: lirik
 
Te duan tė gjallė te varrosur kosovė

e shkruar me mllef e zhgėnjime nė kohen para pavarsisė

shkruan xhelal ferizi

te duan ty kosovė me nji barrė thes plot gjarpij mbi shpinė
qė tė ecėsh rrugve qė i quajn demokratike
nėpėr secilen dekadė mot shekull muaj e stinė
tė duan nėpėr lojra tė pa kufij nė dasma satanike

tė duan me njė peshė vagon zjarrė ngarkesė
me ecė ti reformave mizore
tė duan nė qdo oreks krokodilash me tė pėrbi me ftesė
me hipnoza mbledhje e shprehje fajde e intriga metafore

tė japin me pi gjithfar knetash ujė demagogjije
qe buron prej shekujve qe pollen faren e djallit
tė japin dofar shpresash tė quajtura orgjije
qe ti tė mbetesh qyqja simbol i pikes sė hallit


tė duan me katran nė pėr trotoaret e qytetrimit
pėr lemoshė nė qendėr tė planetit
si shembull lakuriqe qė ti nė skenė tė aktrimit
tė dukesh si e leckosura e bija e lanetitdhe tė mbajnė me dofar gjylpanash nėpėr damarė
myk dhurata pėr gjak plehrisht me tė dehė nėpėr mot
tė duan qė mbi ty pansllaviant me derdhė farė
mbi femrat tua t' virgjra tė duan n'dhunė e n' lot


te duan si tabelė qitje poligon pėr djaj
tė duan si vaginė publike
nėpėr mishin tėnd ti rriqna e qakaj
me pi gjakun tėnd e lot e qelizat antike

tė duan me zift tė valė me benzinė
me flakė me prush nė zemer tė pa faj
tė duan tė rrėnqethur nė ankth nė qdo stinė
qė etjen ta shuash me lot e me vaj

tė duan nėpėr tė pafundme mjerane protokolle
tė duan nėpėr konferenca laviro kozmetike
tė duan pėr krymba ty oj zemėr molle
me ti krymbė me hile fiset tua antike

tė duan tė pėrthurur me plane
tė duan simbol tė urisė
tė duan tė mjegulluar nė klane
nė qthurje simbol tė kurvrisė

tė duan o kosova ime
tė duan n' konventa e halle
tė duan gjithmonė jetiime
tė vyshkur mbi dhe e zalle

tė duan pėr kryqe minare
pėr qendėr lotsjellsesh e shkop
pėr goditjet pėrplasjet ndėrkombtare
sadizmat me ty me i ngopė

nuk tė duan iliriane nė fakte shkencore
as perlė e mesdheut me aromė kontinentale
nuk te duan as erė as prejadhje arbnore
me t' grrye dojnė fusha suka brigje e male

ta duan peshen e planetit
dhe hallet qe nuk i mbanė as qielli
tė duan vajtim ma shum s e uj't e detit
dy gisht me tė ndejt n' pėrjetsi ty dielli

rusija cariste kulqedra gojė lubija
qė nuk ngopet dhe! ngrėnsja qė don te gllabroj glob
nė denesje tė pėrjetshme ty tė don serbija
se argtimi i sajė ėsht i yti kob

tė duan tė jeshė ma e gatshmja shpi publike
qė tė zbrazen mbi ty shum zuzarė
tė duan objekt tallje njimij gjuhė cinike
qetnik carist e tinzarė

ta duan qė magjen ta keshė plot me jargė sllaviane
me myk me kuleq t' satanit
dhe ta duan gatimin ta keshė tallaviane
oj fusha e gjerė e dardanit


sa shum kaluan mbi ty thundra e bisha
sa thikat sa shpatat e zingjirė
oj ti ne mes t' ballkanit ma e lakmueshmja grisha
ata duan t' perbijnė e ne tė duam te lirė

XHELAL FERIZI NėPėR VITE ME VARGJE SHQIPTARE

lirik 27-03-08 07:47

Titulli: lirik
 
At ditė nė Mitrovicė


Shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

Kushtuar dėshmorit Mitrovicas Isak Ibrahimit


At ditė ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmorė i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli jan vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare jan ndryshkė
E ibri ka dėnesė me valė

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot jan stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte dardana
nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

nga larg nji plumb ra nė njė zemer
goditi mu nė aorten trime arbnore
aty ku i thonė shqipni dheut tė lashtė me emer
do tė kemi tė lirisė pėrmendore

at dit yjet e qielli e kan pa gjakun
kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull
kur plumbi mu nė zemer e goditi isakun
mbi dhe me nji oh kur ra shakull


u errsua at ditė edhe dielli
e qielli e qau i etnisė
pranvera shum qau e prilli
pėr lulen e kuqe t’ lirisė

shupkofci qau e tavniku
ka dėnesė kosova shqiptare
e vrau isakun armiku
at dit ra zija kombtare

at dit thonė kan qa rrezet e shkėlqimit
trishtueshėm edhe zogjt kan cicrue
at dit gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
mbi dhe pėr liri ka vlue

at dit demostrate nė ballė
isaku valonte porsi bajrak
pan ibrit me valė e zallė
ra i mbuluar me gjak

ai ra pėr dheun e shqiptarit
si'q' bjen dėshmori e vigani
por shpinen nuk ia ktheu barbarit
se ishte i biri i ilirianit

gjoksin e mbante para si bedeni
qė rrin gjithmonė mbi kala
nė shekuj o yjė sa tė jeni
shndritni pėr isakun qė ra

ai ra pėr dritė lirije
ai ra pėr tė lashtin atdhe
ai ra pėr tokė dardanije
pėr tokėn e t’ parve me dhe


ai ra pėr trollin etnik
ai ra ishte i bukur i degė’s shqiptare pip
ai ra pėr pėr trollin ilirik
pėr gjuhen amtare shqip

xhelal ferizi autori me vite neper vargje shqiptare

kushtuar dėshmorit nga Shupkofci i Mitrovices

lirik 27-03-08 08:32

Titulli: lirik
 
Sa her deshta tė bėhem diell

autori xhelal ferizi me vargje nėpėr shtigje jete

sa her deshta tė bėhem diell pėr ju
satanėt me re tė zeza vraponin
dhe qdo kund nė tokė e nė qiell
rrezet pėr ju mi ndalonin

sa her deshta tė bėhem pėr ju lule edhe kur isha larg
aromen ta pėrhapė mbi troje
prap satani me shtesa katrani mė errsonte secilin varg
e mė lente nė mes ploje

sa her deshta pėr ju qė tė bėhem yllė
qė me vargje tė shndris si ari
si kurthė mė delte kahdo her nė rrafsh e nė pyllė
me maska e pengesa tradhtari

sa her deshta tė bėhem pėr ju ujvarė
e krua shkumbradhė i dashurisė
grepat mė lenin varė
nė hiqin e pa fund tė varfrisė

un tash jam nėpėr shtigje
me pendė pėr ju nė dorė
nė fusha e male e brigje
poet i pėrbuzur i gjorė

autori xhelal ferizi vazhdimsi me vargje shqiptare

lirik 27-03-08 08:43

Titulli: lirik
 
Ju qė hani e pini pini padrejtėsinė

xhelal ferizi autori i mėrguar

ju qė hani e pini padrejtėsinė do tė pėlcisni njė dit nga ky luks
nė bark keni futė edhe shekuj durimi e muaj
ju nė barkun tuaj vėrshueshėm si fluks
i pini dhe heshtni prandaj un po vuaj

ju heshtni se pėrtė heshtė jeni lindur mbi dhe
pėr tė ngrėnė pėr tė pi padrejtėsinė
ku ju rrin ajo heshtje qyqare nė barkun tuaj ku fle
kur ju e pini aq shum durueshėm absurdėsinė

habitem me tuajin bark
qė fryhet e nuk pėlcet
kur ju pėr rreth e qark
zullumet i pini si det

dhe heshtni e barku juaj
duket si bark njerzorė
tė tė pjellni njė ditė nė at heshtjen tuaj
tė mbarsuar nga zullumi mizorė

xhelal ferizi autori neper vite me vargje shqiptare

lirik 27-03-08 08:51

Titulli: lirik
 
Kush flet pėr ty o dhimbje

autori i mėrguar xhelel ferizi

o dhimbje kush flet pėr ty sot
asnguri nuk e don kėt krajatė
as shpirti i mbushur me lot
nuk flet sot pėr kėt datė

dhimbje o dhimbje tė gjith nga ti ikun
kur ti ndezesh nė shpirtė thekshėm
tėgjith largohen nga ti kujtesat i fikun
se ti je si llahtari i thekshėm

askush nuk ta don kujtesen
pėrshkrimit tė sajė as detyra e shpirtit nuk i qaset
tė gjith po e duan vetėm mėlmesen
me dhimbjet askush nuk don tė pėrplaset

autori nė mėrgim xhelal ferizi

lirik 27-03-08 08:58

Titulli: lirik
 
Nė pėrvlim kur isha

shkruan xhelal ferizi

nė pėrvlim kur un isha askush s'mė dha dorė
valėt e pezhgvet kur mė digjnin pėrplasur
ather qeshnin disa argėtorė
gati po vdisnin tė gajasur

mandej kur ata i rrėmbeu furtuna
mė thonin mua ku je ku ishe o qyqarė
ja si qenkan egoistėt kur ti merr para dhuna
bėrtasin se kshtu e kan n' farė

autori xhelal ferizi liriku i mėrguar

lirik 27-03-08 09:03

Titulli: lirik
 
Disa jan tė tillė

autori xhelal ferizi

tė tillė jan disa nėse ua hapė porten
ata mandej ta marrin shtėpinė
ta kėpusin pėr sė gjalli zemren aorten
jeten mbi dhe ta nxijnė

ata mandej tė pėrvlojnė
kur ti i futė nė zemer
nė shkrum e hi tė shėndrrojnė
harron si quhesh me emer

tė tillė jan ata kujdes
mos i fut nė hise
nga ata edhe dielli vdes
e thahen troje e vise

autori xhelal ferizi

lirik 27-03-08 09:36

Titulli: lirik
 
Emocion

autori xhelal ferizi

emocion ti je motiv i mendjes mbret
ti je vet fjala e diellit
emocion ti je i palces sė shekujve ma i pėrsosuri sekret
nė njeri rrin i gjerė sa pafundsia e qiellit


emocion ti je mbretria e mendjes
je mbretėria e tė gjitha shijeve
ti je caku i ngarendjes
ti qmohesh shum lart prej tė gjitha diejve

ti je kurorė e dnjenjave dhe logjikes
nė secilin akt je madhorė
ti ndjenė bukurinė e yjve t galaktikes
dhe gjithqkajen mbi dheun botrorė

ti je ma i gjerė se secili oqean
je ma i gjerė se vet hapsira
ti je treguesi qė qeshė e qanė
dhe arti ma i bukur i qasteve tė mira

ti je vet shprehja nė shpirtbotė
momerie e mbrendshme jete
ti je si dje si neser si sot
ai qė prodhon lot si dete


ti je ai qė prodhon gėzime
je ai qėprodon reagim
ti je ai qė shprehesh nė krime
nė namė nė dhimbje e mallkim

ti je ai qė flet nė suksese
shprehjet i ke gjeniale
i vogel je si i pikė vese
por struken nė ty fusha e male

habitem sa i madh qė je
sa shprehjet i ke qė nuk ti zbėrthen fjala
gjeniu ma i madh je mbi dhe
burimet i ke porsi vala

ti je ma i persosuri leksik
ma i gjeri nė materje absolut kapak
ti je ma i gjerė se gjersia e arti qiellorik
ti je fjalori ma i pasur i qė rrin nė mish e gjak

ti je vet pėrsosmėria
ti je qudija vet pėrmbi dhe
me ndjenjat tua habitet secila gjuhė e gjithsia
ti je e pashterrshmja ndjenjė pėr ne

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
liriku nėpėr kohra e mote nė kėngė e varg larg atdheut

lirik 27-03-08 21:08

Titulli: lirik
 
Hapi drejt hiqitxhelal ferizi autorė nė mėrgimkur u linda hapin e qita drejt jete

kur u rrita u nisa drejt vleres

tani po flas vet me vete

kur tė mos jem ma mbi dhe

a thua me hap shkoj drejt hiqit

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik 27-03-08 21:10

Titulli: lirik
 
Kam hy nė pėrvlimautori xhelal ferizi liriku mėrgimtarėun vet kam hy nė pėrvlim

se rrethanat mė kan shty

un e kam pa vet at mjerim

dhe palcen e vuajtjes me syhyra dhe aty kam shkri lotin

mėshirė nuk pat errsira

e kam pa me sy vet motin

si digjej pėr liri nga dėshiraxhelal ferizi mergimtarė

lirik 27-03-08 21:15

Titulli: lirik
 
autori xhelal feriziun aq shum i dua lulet aq sa ndjenjė mė ndjenjė vrapoj si bleta pas nektarit

un aq shum ua dua fleten

un tė gjitha shprehjet pėr to i kam thithė tė qiellit magjistarit

pėr shprehjen ma tė bukur qė tė ua dhuroj luleve kam vrapuar gjith jetenun aq shum i dua lulet secilen aq sa jam pėrvjedhur ti vjedh kėngėn bilbilit

vetėm qė luleve tė ju kėndoj

un edhe sot pas kaq shekujsh rri nė gjunj pran karajfilit

ma tė bukuren kėngė dua tė ja kėndojdhe un aq shum vrapoj me dashuri pas burbuqes

sa qė shkrihem me fjalė si dylli

gjith artin qiellorė cicėrues ia dhuroj lulkuqes

si melosin zemres qė ja dhuron fyellitė gjitha lulet i kam shpallė mbretresha

seciles i kam vu nga zemra ime kurorė

e seciles arti ngjyra e aroma e veshja

mė ka dehė mbi dheun e bukur arbrorėlulet i kam shpallė ma tė bukurat shije

i kam shpallė tė jetes kampione

lulet i kam shpallė simbol dashurije

nga palca e dashurisė ju kam dhuru medaljoneautori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

lirik 27-03-08 21:17

Titulli: lirik
 
Varrinėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autorishtėpi e pėrjetsisė

dėnim i pa afat me errsirė

heshtje llahtare e vetmisė

sa stėrmund i zi i vėshtirėsa i namur sa i pa kuptim

sa detyrim mizorė

pėrse o zoti im

e shpike kė kulm njerzorėqfar kulmi pa dritė

sa i ngushtė sa katran

shok me heshtje e tė zitė

dhe vetminė e territ mjeranqfar pėrjetsie heshtė tare

stėrvdiset nga ky mund

s piptinė kund fjalė kombtare

as e qenjes njerzore askundqfar tmerri i menduar

grindem me perendinė

sa shum jam i zemruar

sa tė zezė na e la pėrjetsinėnėpėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autori lirik

lirik 27-03-08 21:19

Titulli: lirik
 
E kam pi njėher detin n'dolliautori xhelal feriziE kam pi njėher detin n'dolli

pastaj nė lot e derdha

oh jeta imeautori xhelal ferizi

lirik 27-03-08 21:21

Titulli: lirik
 
Un dashurovaxhelal ferizi autori mėrgimtarė nga mitrovicaun dashurova deri nė qiell

e preka edhe ma tė larten garė tė dashurisė

dhe mėsova se dashuria ishte mbretreshė nder yje tokė e hanė e diell

mėsova artin mė tė thellė tė ndjenjėsisėun tėgjitha gurrat i shterra

nga tė gjitha fjaloret e burimet ylltare

tė gjitha shprehje pafundėsitė i nxjerra

pėr dashurinė kėt palcė mahnije magjistarexhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik 27-03-08 21:22

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Kėnga e lirisėautori xhelal ferizimė pushtoj njėher njė kėngė shqiptare

aq sa isha nė gjendje tė ja dhuroj tė gjitha dashuritė

tė ja dhuroj gjakun e yjeve ma krenare

tė gjitha margaritare artin e bukuritėun do tė ja dhuroja edhe tė fundit pikė gjakun

asaj kėnge qė nuk la art shpirti pa prekė

edhe ma tė bukuren aromė qė mbanė mahnisht zambakun

ajo kėngė nuk tė lente me vdekėe dua at kėngė e mbajė nė mend

do tė ja mbajė gjithmonė diellin ndezė

do ta mbaj n' kujtim nė maja tė artit me pendė

ajo do t' kėndohet nga brezi nė brezajo ėsht kėnga ma popullore

qė mbanė gjallė gurė e dhe

ajo ėsht ma e bukura gurra arbrore

qė trojet me shpresė i ka nxeasaj po i kushtohet gjithqka e gjith shpirtsija

ajo ėsht simboli i shpirtzimit

kush ėsht ajo kėngė ajo ėsht lirija

altari ma i lartė i njerzimitprandaj mė tė bukuren kėngė e quaj prej ari

e quaj ma tingull noten ma piedestale

at kėngė e don qdo zemer shqiptari

ajo ėsht kėnga qė shndritė fusha e maleliri e quajn pėrmbi dhe

ėsht kėnga ma magjike

nuk do tė lė ujvarė as kullim gurgullimė e rrėke

pa i derdhė pėr vlerė tė sajė vargje artistikeajo kahdo kėndohet

kahdo ėsht arti vet

me te kombi krenohet

dhe mbahet dheu me detautori xhelal ferizi kėnga e lirisė

lirik 27-03-08 21:43

Titulli: lirik
 
Pse mė digjniautori xhelal ferizipse mė digjni kur un muzat ua solla

edhe fjalėt nga yjet

nė ara e fusha pėr ju lėmueshėm mbolla

puhitė ma tė lehta qė i solla nga pyjetju solla art e varg

nga palca e diellit e hanes

nga panteont me shekuj larg

nė gjuhen shqip tė nanesun u solla edhe fjalė drejt nga burimet

u solla shprehje nga shum kroje

e ju nė mua i mbjellni mohimet

thua se jeni bij plojeautori xhelal ferizi shqiptarė nga

lirik 27-03-08 21:44

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Pika e nji dyshimixhelal ferizi lirikupika e nji dyshimi

u bė sa njė kreshtė me maja

un po pi tash kupa helmimi

dikurė un lumturitė i mbajapika e nji dyshimi

u bė kodėr mizore

ajo lojė a ishte njė far aktrimi

apo skenė si ėndėrr teatroresa i keq qenka dyshimi

sa shum shpirtin e brenė

ma i keq se ferri i valė e pėrvlimi

shpresat e gzimit i prenėautori nė mėrgim xhelal ferizi

lirik 27-03-08 21:47

Titulli: lirik
 
Sa her jam kacafytė me lakminėkushtuar lakmisė njrzore dhe njeriutautori xhelal ferizi vargje shqiptaresa her jam kacafytė me lakminė

urrejtshėm bile edhe me kthetra me at shtytse tė pa mėshirė

sa her i kam thėnė pusho moj fundrrinė

se dua tė jem i vetvetes dua tė jem i mirėher mė dilte njė joshje e her njė joshje tjetėr

zoti sikur i krijoj me qėllim

tė gjitha lakmitė i solli sikur don ta testoj njeriun e ta mas me milimeter

qė ta shoh se si bjen ky nė tė lakmisė pushtimka ndodhė qė un me lakminė jam pėrleshur pėrgjakshėm

duke e nxjerrė si mburojė karakterin

lakmia ishte njė joshje provokim i hatashėm

sa tė shpėrthyeshėm e kishte daljen si vullkanin kraterinq' jan gjith kto lakmi provokime q' jan gjith kto kurtha pėr njeriun kto vizllime

q'jan gjith kto reklama oferta q'ė vijnė shpirtin e njeriut “me e ble

nganjiher i urrej thua se jan krime

se njerzit shakull po i rrėzon lakmia pėr dheedhe te zoti jam ankuar se na dha pak vetėdije

pak mbrojtje kundėr kti vullkani qė mbi dhe joshė e vėrrshon

gjith kto joshje mbi dhe gjith kto lloje lakmije

qfar arme normė njerzore ju pėrballonlakmo andej e lakmo kėndej

lakmo pėr sa ma shum jetė

lakmo e turru e vrapo e blejė

mbas lakmive o njeri i shkretėpėrse kshtu nė luftė gjithmonė jeta

lufto kunder rrezikut lufto kunder lakmisė

o njeri kėshtu qenka kjo e shkreta

lufta qenka fati i njerzisėluhatu kėtu e luhatu aty

gjithqka duke e matė me shpirtė

lakmija qė vret sa joshje pė sy

sa njerzit nuk i len tė dlirtėedhe mua shpaten sa her ma ka thye

dhe prap mė ėsht dashtė me mbrehė pėr beteja

ajo lakmija provokim ėsht fund e krye

tė vret pa pritur si rrufejao zot qfar lufte bėj me lakminė

a mjafton vetėm njė armė normė ndėrgjegje

sa her jam grindė nė imagjinatė me Perėndinė

se nga lakmija na ndante me njė pe aq tė hollė megje

sa her i kam ndejt lakmisė ftoft si akull

indiferent e me te jam pshty

sa her pėr njė fije gati m' rrėzoi shakull

gati nė shpirtė mė ka thydhe un qė njeri jam a thue paskam lindė me lakmi me u pėrleshė

e nė luftė gjithmonė me lakmi a kėshtu qenka jeta

qė ajo tė rrin gati n'kėrcnim prore me na gjveshė

me joshjet e tekat e vetaqe sa vite un me engjuj e zotin nė grindje pse

pse un kundėrshtarė

se si sot si nė tė ardhmen si dje

njeriu duhet jet me lakminė nė pėrleshje luftarėpor zoti ma mirė e din s e poeti

pėrse mbi dhe lėshoj lakminė joshse mbi dhe

aq tė ėmbėl provokuese e nė sasi sa deti

qė lėkundė prore mbi glob norma fise e fepėrse na e la mbrojtjen e armėn kaq tė ligė

mbi dhe pse na la tė luhatshėm perendija

kur lakmia verbuese qė duket si intrigė

kurthė mbi tė cilen hundė e buzė po bjen shpesher njerziaa qėndrohet vetėm me njė mbrojtje ndėrgjegje e normė

pa njė murė tė fortė njerzorė qeliku

lakmija qka qenka kjo hajdute qė vjedh forcat nė kėt formė

sa mashtruese sa her prej kurthes sė sajė ka qa njerzori qerpikuautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 27-03-08 21:49

Titulli: lirik
 
Atdheautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptareatdhe tė gjitha puthjet pėr ty i mblodha

nė yllė nė diell e nė dritė panteone

nė secilen galaktikė me varg u pėrvodha

pėr ty me zbritė dashuri mbi froneqė ti tė shpallesh dashuria e parė

qė ti tė jesh mė i larti art

qė ti tė jeshė mė i bukur se secili yllė varė

nė qiellin mahnits atje lartpėr ty puthjet ma tė dashura i mblodha

majat e cilsive nė mbretėritė nė ari

nė zemrat e yjve kahdo rimėt poetike i drodha

vetėm qė ti t ė jeshė yllė i pariatdhe nė secilen kokėrr dhe e ranė

pėr ty kam shartuar dashuri idilike

pėr ty atdhe nė gjuhen e bukur tė shqipes nanė

kam shkruar vargje shqiptare etnikepėr ty atdhe tė gjitha tė vjelat e shijeve diamant currilore

i kam pikuar nė zemren time ujvarė

ti kam kushtuar lulzueshėm ma tė bukurat vargje arbrore

tė kam qėndisur nė kristale e safire nė secilen fjalė argjentarėatdhe tė dua mė shum

se secilen shegė se secilin fryt

atdhe pėr ty bėhem hi e shkrum

tė betohem nė tė ballit dy sytė

atdhe ti je shpirti ma ėmbėlsorė

ti je aorta ma shprestare nė zemer

atdhe ti je ma u i bukuri meteor

je fjalori ma i dashur me emer

ti je ma i bukur se gurgullima

ti je ma i kulluar se gjaku

atdhe pėr ty bie nė zjarrė si vetima

atdhe ti je vet shpirti e bajrakuxhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 27-03-08 21:49

Titulli: lirik
 
Nė driten e margaritaritautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptarenė driten e margaritarit

u bėra ndjenjė kureshtarė

u bėra dritė doja tė njihja palcen e kėtij shkėlqimtarit

qė tė dijė ku e ka burimin ky mahnitarėdhe u shėndrrova e u formėsova nė brumin e ti

u bė bėra sa njimijė poet

ta zbėrthej me qdo kusht deshta edhe poetikisht kėt bukuri

deshta tė bėhem si ai vetnėpėr shum trajta margaritarisht u shpirtzova

u bėra nė imagjinatė ndriqimtarė

nė madhėshtinė e fenomenin e tijė u dashurova

i tijė u bėra pėrkushtimtarėu brunsova si ai gjithmonė imagjinarisht

fillova edhe pėrbėhem sia nė pėrpunime

dhe u shkriva si ai imagjnueshėm u shpreha margaritarisht

margaritarė deshta tė bėhem i pendes timetė dua margaritarė tė dua dehsta si ti tė ndjehem

mė le ashtu si ti dua tė rri i dehur nė kėt iluzionim

mos mė le nė njeri ma tė kthehem

se mė pėrfshiu dashurisht i yti shkėlqimxhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare nė ko

lirik 27-03-08 21:50

Titulli: lirik
 
Kush jeni ju me dy kėmbė prej mishiautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptarekush jeni ju prej mishi mbretėr tė planetit

pa brirė pa bisht

pa katėr kėmbė

ju nuk dukeni as sui ujq as si qen tė detit

por ma shum se ata shqyeni me dhėmbėnėse ata hanė se mishngrėnės jan

ujku tigri e qakallie hahen nė mes veti

ju jeni ma tė zi njeiu njeriun e han

ju hani copė mė tė mėdha se planetinėsa ata kan forcė nė dhėmb e nė gojė

dhe shqaejn pėr shkak tė urisė mish

ju e bėni kėt pėr qejfe pėr strategji e lojė

ma zi se ata mishngransat njiqind fishnėse ata luftojnė pėr bark pėr ushqim e mbi jetesė

ju luftoni pėr dėfrim

ata jan kafshė ekan ves

por njeriu ėsht ves sadizėm e krimata nėse qajnė tė uritur ulurojnė me lot

dhe dhėmbėt i kėrcasin nė halle

ju armė prodhoni pėr me derdhė gjak njerzish kot

me djegė gurė e dhe e zallenėse ata mishngransat tigrat ujqit e krokodilat nė botė

turren pėr mish nėpėr fusha e kneta

ju turreni me thika e plumba e me tanke me rrotė

me shua njerz nga jeta

ja pra ma i keqn ėsht ky mishi me dy kėmbė

me mendė e me dy sy

se ai mishi qė shkyen uritshėm me dhėmb

ky me dy kėmbė ma shum shpresa ka thyautori xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

lirik 27-03-08 21:51

Titulli: lirik
 
ATAautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptareata pra vetėm ata

detin nė tug e shėndrruan

ata

helmet nėpėr shpirtra i vėrshuan

ata pra vetėm ata

me ushqime lopėsh tė qmendura njerzinė e ushqyen

ata

dhe vetėm ata tregtarė pufa'gji

ata njerzimin e thyen

ata jan fajdegji

ata pra vetėm ata

jan maskat qė globin e duan si orgji

ata jan ma tė zi se kopilat

ata dhe vetėm ata

ata i helmojnė karajfilat

si ata mbi dhe nuk ka

ata i nxisin pedofilat

ata

dhe vetėm ata

i formojnė mbi dhe servilat

ata prodhojnė gjithqka qė ėsht zhgjyre

ata shesin myk e katran

ata nuk kan kurfar fytyre

ata duan ta martojnė njeriun me satan

ata lejojnė kurorė burrė me burrė

ata shartojnė gjithqka me dobiq

ata nuk duan tė lėnė tė pastėr asnjė gurrė

bota nga ata vdiq

ata burrat i duan shtatzanė

lesbeje i duan gratė

ata nuk duan qė tė kemi diell as hanė

por errsirė e glob tė zi e tė thatė

normat ata i gjveshin

ata sjellin homo sekse perverse e bizare

ata ushqejnė me ushqime tė kemikalizuara boten e qeshin

dhe sjellin moden barbare

ju i njhni i dini i shihni

edhe fytyren e kan si tė njeriut

ju i shikoni dhe indiferentisht rrini

kur ata luajn me ju lojen e miut

qfar bote si e hipnotizuar

sa leht ju nėnshtrojnė

nuk mbet kund shpirtė i ndoj trimi i revolucionarizuar

tė gjith pėr ata kėndojnė

ata jan faqja e zezė e ksaj toke

ata e dredhin zingjirin

ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke

e martojnė e shartojnė me vampirin

ata pra ata vet ata

her na dalin ekspert pėr qėshtje teorike

her ekspert pėr qėshtje marrdhėnjesh tė pėrgjithshme

her me do far ekspertizmash tė pėrziera taktike

shpikje homoseksesh shfrytzim tė njeriut mbi njeriun e disa teori tė bezdisshme

me do far llomotitjesh tė mėrzitshme

e gjithfar emrash tė ri me gjithfar lloj degjenerim laboratore

ata po e shesin edhe mishin e bardhė

poe ndertojnė sistemin feudalo moderno skllavopronarė

prova me trurin njerzorė po bėjnė e klonime

pėrvetsojnė ma shum rrogtarė

rrisin tė artkujve e tė naftes e benzines qmime

ata jan pervers bizarė

ata jan modern barbar

ata jan antinjerzorė jan trutharė

ata jan degjenrik

laik

moderno mashtrues ekonomik

ata jan tradhtarė

rrijn me nji modern kamgjik

me mashtrim kushtetutarė

ata secilin edukim tė shėndetshėm e kan lėnė pas dore

bizarinė e duan nė fron bote me ardhė

ata i nxjerrin tė gjitha modat

ata i kan mediat nė dorė

ata i praktikojnė tė gjitha metodat

transplation zemrash funksionale provojnė me akull e zhgjyr e borė

ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit

e tė demokracisė sė vėrtetė

ata i kan frejt e devizave e tė dollarit

ata jan zhgjyri vet

ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret

ata i kan nė dorė tė gjitha timonet me flliqsi

ata i projektojnė idetė e reja e horroret

njeriun e duan homoseks lesbej lpisagji

ata ja mshefin shkėlqimin jetes

vleres e kahdo moralit

ata tjeter maskė i japin tė vėrtetes

ata jan shartim demonėsh tė mbarsuar me qakajt e malit

boten ata kshtu e duan

me plot farė tė flliqur nėpėr trotoare

jeten e nates plot kondoma e zhgjyre

e paraqitje me kravata neper sallone

ata vet ata jan shoqėria demone

urreni ata urreni

ata jan mizorė

ata secila mirsi i urrenė

ata asnji ndergjegje nuk i brenė

ata ekan shpikė mashtrimin aktrimin

ata e shpiken degjenerimin

ata e shpiken skllavrinė

sundimin enjeriut nga njeriu

ata e shpiken

ata nė buzqeshje mbajnė maskė e pas shpine thiken

ata e shpiken shfrytzimin

e shpiken klonimin

ata jan spermagjie zhgjyragji

qė edhe me tė afėrm bien nė orgji

ata duan rrogtarė

nji glob e duan nė shėrbim

njė glob plot me fise e farė

e duan pėr tė ndytin tė tyre qėllim

urreni largoni ata o ndėrkombtarė

ata i duan kazinot me zare

e boten e duan pa kurfar fytyre

atyre ju konvenon bigjozi e rruleta

atyre ju konvenat e nates kurvria

atyre ju shkon pėr shtat plot para krimi kuleta

dhe froni mbi dhe e hajdutria

atyre mbi krim ju rrin kravata

e nėn kravatė gjarpri thika

buzqeshja me shartim kurvrie

dhe llafet esterholluara tė gjata

me caqet drejt orgjije

ata dhe vetėm ata jan pėrgjegjs pse bota nė kėt dit erdhi

ku gruan pėr pak para nė shtėpi publike e qojnė shum kush

nė kėt botė ky soj vampiri tė gjitha kto zhgjyre i derdhi

ma mirė tė digjet planeti nė flakė e prush

se ata detyruan kushtzuan qė njeriu pėr para tė shes voter

fis e vlla e tė kaloj nė hile

tė shes babė e nanė e moter

ata i shkkatuan kto hata me hilet e tyre kopile

ata pra ata

ata mizorė

nė dorė tė tyre mos mbetėt kurr rendi botrorė

nė dorė tė tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut

ata jan tė qeshur por jan shum mizorė

ata jan soji origjinal i delengjiut

ata jan kaqep pule e turi derri

qė hundet i fusin nė secilen skrrajė e pleh e mandej flasin

kur lahen me parfume degjenrimi mashtrimi

ata pėr njė far mode qė na qon nė humnerė bėrtasin

ata jan pjellė bastarde mashtrimi e degjenerimiautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 27-03-08 21:52

Titulli: lirik
 
Rraca njerzoreautori xhelal ferizirracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!

rracė njerzore me prirje pėr q'nukje

rracė njerzore qe shkelė pėrmbi dhe

qė shkelė ,parime e globin don me e,pre

rracė njerzore qė shkelė mbi parimin

qė e don egon,qė e don,ngatrrimin

qė mbėshtjellė koken me do paragjykime

qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t ,pėrkryme

qė len gjurmė e krim para e mbas bryme

rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur

rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur

ah rraca njerzore kafken me rradake

e pėrdorė me tru n, boten rrumbullake

sillet edhe mbshtillet filli yt me mund

caku yt e hapi,do tė sjellin fund

mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi

diellin ka me gjveshė hanen ka me e shkri

globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė

truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrėmujėautori xhelal ferizi nėr vite me vargje shqiptare

lirik 28-03-08 09:51

Titulli: lirik
 
E ju atdhe nėse nuk doni

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

e ju atdhe nėse nuk doni
asnjė dhe mos ju mbajtė n'gji
mbetshit si qyqe a si demoni
tė mallkuar nė elegji

e ju as n' kokėrr dhe e t' zallines
mos ju ndejt mishi as gjaku
nė qoftė se nė mote e shekuj t 'stines
nuk ju dhimbsen trolli e praku

nėse atdhe ju s 'doni o fise
kahdo jeni ju shqiptare
askund ju mos paqit hise
as mbi dhe as n' trotoare

por atdheu me punė tregohet
me punė duhen mėmė dhe at
se me fjalė ai nuk ndėrtohet
veq me punen dit e nat

e ju atdhe nėse nuk doni
as me u joshė nė punė t'zhvillimit
nėpėr shekuj do t'gjėmoni
nėpėr turp e qthurje t' krimit

e do tė ju mbesin trojet t'shkreta
e do tė ju qajnė gjith moti e stina
e s' ju thot kush tu ngjat jeta
porsi qyqes mbi djerrina

as asaj kush nuk i flet
as s' ja don zėrin karajfili
kush mbi dhe se pėrshėndetė
dallėndyshja as bilbili

se ajo ėsht njė zog i true
veq tue kja i shkojnė moti e stina
kund fole nuk ka ndėrtue
i len vezt nėpėr lugina

i len vezt kah do shpėrnda
puna e sajė ėsht gjithmonė loti
tjeter s 'din po veq me kja
me u ankue gjith sa tė jet moti

prandaj ju fise shqiptare
mbani gjallė dy dashuri
punen kult e gjuhė kombtare
e atdheun ku i thonė etni

e mos punofshi pėr atdhe
me e lulzue shqipninė etnike
mos u pafshi n' kombe e fe
as nder globe galaktike

shum ma mirė me ju humbė fara
as si hije mos me mbetė
se tė mos dilni nė fusha e ara
me punue pėr bereqet

shum ma mirė njė hiq tė jeni
shum ma mirė t 'mos ket shqiptarė
se mbas dore atdheun ta leni
me i lanė trojet si n' kumarė


si nė kumarė a si nė bigjoz
veq pse u thot kshtu dembelija
kush tue dalė ma karagjoz
e kshtu djerrė po jet shqipnija

vuaj pėr ujė e vuaj pėr dritė
veq pse punes si pėrveshen
jan tue qthurė endacakritė
se nė punė radhėt nuk ngjeshen

po pėrsheshen llafe tė kota
ma shum fjalė se punė konkrete
njejt etnisė po i sillet rrota
me varfri mbi tokė e dete

e nėse dheun etnik mbas dore
ju e leni e nėnqmoni
nėpėr stinė e dit kohore
endacak ju do t'gjėmoni

si tė pa vlerė kah globi i huaj
askund hapur s' keni portė
do tė myket gjaku i juaj
endacak tue kja nė aortė

nėse ju puntorė s 'do tė jeni
punė e djersė ju nuk do tė doni
nėse hani e pini e fleni
e pėr pare ju ėndrroni

nėse nuk hyni nė pėr miniera
edhe arat me i bė kutija
e nuk ju joshė kund puna e vlera
shum ma mirė t' mos jet etnija

se mbi dhe tue kja s' jetohet
tue shitė nderin pėr pak pare
me varfri moti nuk qohet
gjith tue kja fiset shqiptare

xhelal ferizi autori nėr vite me vargje shqiptare

lirik 28-03-08 10:11

Titulli: lirik
 
Thirrje

xhelal ferizi nėpėr kohra me vargje shqiptareThirrni yje e thirrni fate
thirrni zotit thirrni vleres
e mos rrini qyqe nate
degė me degė qe kndon pranveresse ai hasmi me kuaj druri
ka hy ne vend te kastriotit
ne mes himare qanė biluri
si ēameria dikur motitsot aq afer esht ky kobi
qe po i sillet dheut e detit
e ju shpernda m’ rrini rreth globi
ju qajnė fushat t’ bereqetitju qanė dheu ju qanė ēdo prrue
greku grryen gjith per nen dhe
ju me gjasė jeni verbue
mbas mashtrimit n’ pare e feju qanė kosova e ēameria
ju qanė i varfer edhe fshatari
kahdo shkret ju mbet malsija
veq pse atdhe nuk don shqiptari

xhelal ferizi liriku nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 28-03-08 12:46

Titulli: lirik
 
Eni eni o ju mote
ENI ENI JU O MOTE

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Eni eni ju o mote
gzone token kastriote
gzone dheun e gzone qiellin
yje e rreze e hanė e diellin
gzoni fijet gjithkombtare
n’ pamvarsi t’kososvs shqiptare
eni eni ju o stinė
ti bilbil e kanarinė
zgjedhni kėngėt ma tė mira
kahdo tė shkoni n’ troje t’lira
nxjerrni rimė prej atij zog sqepit
kahdo shkoni sukė a shkrepit
kahdo shihni lule a bari
kahdo flitet n ‘gjuhė shqiptari
e kur tė bjerni mbi rrafshina
pėrmbi ara e mbi ledina
thuajani kanges argjentare
n’ pamvarsi e festė kombtare
sa tė ket shekuj mos me e ndalė
kahdo t’ shkoni mal mė mal
edhe poshtė kah lumi i bardhė
se tash dita u nisė me ardhė
si nė dardanė si nė tjera troje
prandaj kndoni me sqep goje
se ju ka hije cicrima
nė qdo varg kah kanga e rima
shkoni e dilni kah qershia
se ju ka hije larmia
kraht e bukur qė u shpalosen
kangt e juaja kurr t’ mos sosen
me tjerė zogj e me shpendė tjera
n’ kang ju shkofshin moti e vera
tu i kndue shendit t’ pamvarsisė
ju shkoftė moti i pėrjetsisė
bashk me pllumba me shum lara
degė mė degė kah shega e nara
zemra juaj me varg mahnije
kėndoft nė shekuj pamvarsije
bashk me rimen kangatare
degė mė degė mbi tokė shqiptare
nė pamvarsi at madhėshtore
mbi hjeshinė e tok’s arbnore
zemra juaj ore bilbila
gzoftė lulkuqe e karajfila
lpenrat tuaja n’ mjedis ere
u brushofshin n’ fllad pranvere
me at sharm t’ bukur t ‘larmisė
n’ fusha t’ gjera t’ dardanisė
e u jehoftė kanga fisnike
mbi shqipni kahdo etnike
e ju i gzofshi gurė e dhe
gjuhen shqip qė i mbanė tri fe
e nė vatan me kangen shqip
kahdo shkofshi pip mė pip
gzofshi lug e gzofshi koder
me malsi mirditė e shkoder
kahdo gzofshi rrema e lisa
krejt kosoven n’ tirqi e plisa
e dallėndyshet ėngjėllusha
myzeqenė ma gzofshi n’fusha
me labėri korqė e kuqoven
vlorė sarandė e libohoven
gjithmonė verė e paqit stinen
e ma gzofshit artė janinen
gjithmonė n’ kangė ju gzofshit breza
follorinė e kah preveza
lulet gurrat e delvines
me divjakė e fushė t’ kanines
edhe tė bukuren gjirokaster
tepelenė e mallakaster
rima juaj e cicerimit
mi gzoft mat e lugje t’ drinit
t’bukuren krujė durrsin antik
qė i lmon hana n’ dy qerpik
e porsi rrezja n’ klorofil
kndofshi ėmbėl mbi ksamil
ashtu kanga e juej me nxe
tue ngazllye gzoftė gurė edhe
mi ngazlloftė pukė e iballe
lezhė shėngjin tė argjendta zalle
edhe tė bukuren velipojė
malsi t’ vogel me tropojė
kndo bilbil nė pamvarsi
shpaloj brushat plot larmi
thurja kangen dibres t’ madhe
manastirit mbi livadhe
strugė e ohrit e e tanushes
kah pollogu flutro fushes
nisu n’ grykė tė kaqanikut
e n’ prekaz n’zemer t’qelikut
kndo mb i kullė me kulm tė arit
mu nė trollė tė Adem Jasharit
kndoj bilbil asaj trimrije
n’ gurrė t’ melosit n’ tel sharkije
kndo bilbil me fllanza e moter
mbi shqipni n’ secilen voter
e mos le voter me lot
se pėr kangė zemra thrret sot
po thrret zemra e dardanisė
toka nanė e tė lashtė etnisė
edhe kalatė kahdo n’ bedena
durrs kavajė e tepelena

me ulqin plavė bukuri
hot e gruden me guci
eni eni o ju mote
ktu nė trojet kastriote
e na sjellni zogj prej ari
me ligjrue nė gjuhė shqiptari
e na sjellni karajfila
dallėndyshe e bilbila
le t’ kėndojnė pėrmbi qetina
pėrmbi ara e ledina
pėrmbi dheun e bukurisė
qė u vesh n’ sharm tė pavarsisė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik 28-03-08 23:41

Titulli: lirik
 
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejtė legjitime
nuk duam pėrbuzjet e trutharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj

q’ėsht ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky pėr krokodila
por jo pėr njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me mallė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
tė kujtė qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit
pėr ne varfria e litari
per tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
gėnjeshtra e paudhsi
lėpirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qė e kalirojnė
me zgjedha moderne n’ skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s’ paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n’ pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t’ pafajshem po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t’ shqiptarit

pse vuajm perse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizem
e rend skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip

na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
nė mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranėedhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjetėr
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugeter
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė pėr pesė lek tė duan motėr e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dukush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran poshtrimit rrijnė jan stermekė
me duart lypsare kah stina

q’ drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr pėr kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgenjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autorė shqiptarė nga Mitrovica e Kosoves
nė mėrgim shumvjeqarė

Vargjet jan shkruar para shum vitesh nga autori por kan ndejt nė Arkivin tim
pėr her tė parė kan dalė nė nji forum shqiptarė

lirik 29-03-08 16:23

Titulli: lirik
 
Puna

Puna
SHKRUAN XHELAL FERIZI AUTORI Nė MėRGIM
o shqiptarė n’atdhe kah jini
t’ gjitha moshat me gjini
a thue vallė njė gjė e dini
kush ju jepė shpresė e liri
kush ju jepė dritė gaz e qehre
kush ju bėn me u ndje krenarė
si n’ per fshatra si n’ pėr shehre
kush ju jepė emrin shqiptarė
kush ju jepė nderin,stolinė
edhe namin pėrmbi dhe
kush ėsht ai qė mbanė shqipninė
vetėm puna pėr atdhe
puna pra puna o tė mjerė
punen shpallne t’shejtė e t’ mirė
mos,lakmoni,n,dhena,tjerė,
se,pėr,besė,s,ju,bjen,aq,mirė
puna,puna,e,gzume,puna
ajo,shejtri,ma,e,ndershmja,e,motit
ju,bėn,t,mirė mos,me u,ra dhuna
puna ėsht,formula,e,sotit
punė,pra punė o shqiptarė t’mirė
punen,shpallne,kult,e,famė
pėr,me,qenė,gjithmonė,njerz,t,lirė
thueni,punes,at,e,amė
puna,o,vllazen,puna,,e,shejtė
ėsht,e,ėmbel,ėsht,hyjnore
ajo ,si,len,njerzinė,,me,ndejtė
por,i,lidhė,pėr,zemre,e,dore
puna,e,gzueme,qoftė,lėvdue
qė,na,e,fali,perėndija,
ah,njeriun,qė,e,bėn,me,u,gzue
me,i,r,a,n,buzė,gazi,e,hjeshija
puna,,e,shpėton,nderin,e,token
puna,i,sjellė,t,mirat,mbi,dhe
ajo,e,gzon,dhe,i,jep,doken
mbi,ftyrė,t“’globit e jetes,t’re
shpallne,punen,mbret,mbi,mbret
pėrmbi,qiell,e,pėrmbi,dhe
si,mbi,koder,mal,e,det
si,nėn,dritė,tė,hanes,t’re
puna,le,t,jet,ligj,i,shqiptarve
puna,le,t,bahet,ndera,e,juaj
puna,u,len,emrin,e,t,parve
mos,me,u shkelė,gjith,kėmbes,t’huej
puna,puna,puna,ju,o,vllazen
puna,gjithkah,simbol,pėr,ju,
puna,u,mbanė,gjurmen,,e,bazen
puna,u,len,mbi,dhe,me,u,shtu
qdo,shqiptarė,qė,rrnon,mbi,dhe
kur,t,takon,ndoj,mik,a,shok
s,pari,pėr,punen,ndoj,fjal,t,re
pastaj,llaf,tjeter,le,t,rrokė
qdo,shqiptarė,n,darsėm,e,n,gzime
njiher,punes,ti a,jep,fjalen
pashė,at,emėr,t,shqipnisė,trime
punė,s,njiher,jepni,lėvdaten,
edhe,ju,qė,pėrshendetni
n,vendė,mir,mjesit’ju,lumtė,puna,
thueni,kshtu,se,mir,do,t,mbetni
n,token,tuaj,s,do,t,bjen,furtuna
se,pa.punė,pra,bjen,kiameti
bjen,varfrija,mbi,dhe,tuej
ju,bjen,skamja,e,pushteti
qe,ua,sjellė,pushtuesi,i,huej
puna,lėvizė,gjlallri,e,mot
lėvizė,drita,e,uzina
puna,i,sjellė,t’mirat,n’,pėr botė
puna,i,lėvizė,trena,e,makina
puna,e,lėvizė,gjithmonė’puntorin
gjith,,njrzinė,kah,,ecė,planetit
puna,e,sjellė,me,mall,sasinė
e,si,shtrohet,krajl,as,mbretit
por,se,punes,t,gjith,i,shtrohen
ajo,ėsht,mbretresha,e,botes
ata,njerz,pun,s,qė,i,largohen
nuk,mund,t,gzojnė,frytet,e,tokes
puna,qeshė,n,pėr,vneshta,e,ara
puna,,jeė,gjak,e gjallri
puna,n,tokė,ėsht,lindė,e,para
pėr,qdo,qenje,e,qdo,njeri
puna,puna,vetėm,puna
puna,puna,,o,shqiptarė
puna,ėsht,ma,e mirė,se,dhuna
puna,e,ndjekė,varfrinė,me,arė
puna,t,jep,t,mira,mbi,dhe
puna,t,jepė.jetė,e,prodhim
puna,t,mbanė,moshen,e,re
puna,t,mbushė,zemren,me,gzim
puna,t,mbronė,ah,prej,prej,armikut
puna,t,mbronė,e,t’qet,me,nderė
puna,t,bėn,si,shpatė,t’qelikut
puna,t,jepė,emėr,.e,vlerė
puna,t,pshton,fytyrė,e,atdhe
puna,sjellė,dritė’,e,mirsi
dielli,i,drit’s,kur,t,shndritė,me nxe
n,punė,le,t’dalin,plak,e,i ri
n,punė,pra,rroknu,o,shqiptarė
lidhni,besė,e,lidhni,dorė
le,t,jet,puna,kulti,i,parė
qe,t,mos,mbesė,shqiptari,i,gjorė
gjith,kah,jeni,ju,shqiptarė
pėrmbi,glob,kah,sillet,dheu
merreni,punen,sa,ma,parė
qe,t’shpėtoj,me,nderė,atdheu
punen,punen,o,shqiptarė
ngritni,punes,pėrmendore
dilni,nė kopsht,e,dilni,nė arė
turr,e,vrap.lshonu,n’xehėrore
shkoni,n,punė,hapni,fabrika
rrxoni,bjshkė,hapni tunele
n’kėmbė,o,burra,djem,e,qika
mbjellni,druj,rritni,zabele
hapni,shkollla,shtoni,prona
nėpėr,shkolla,hapni,,sytė
rrrini,n’punė,deri,n’net,t’vona
se,n,varfri,dojnė,me,na,mbytė
msoni,shkolla,e,mjeshtri
pėr,zanate,e,ingjinjera
gjith,kah,ka,shqiptarė,n,shqipni
n,punė,me,dalė,ma,rrept,se,era
n,punė,o,burrra,e,gra,shqiptare
gjithkah,flet,shqiptari,shqip
t,mbushim,banka,e,thesare
kshtu,e,vrasim,qdo,armik
kush,s,punon,nuk,ėsht,shqiptarė
ėsht,armik i’ kombit,shtetit
nuk,do,t,ket,mik,as,kumarė
hupne,tretene,pėrtej,detit
t’ papuntorė ,mos,t,mbaJė,shqipnija
le.,ti,shpallė,armiq,pėr,jetė
mos,i,dashtė,as,perendija
buk,mos,paqin,sa,njė,fletė
mos,iu,dhashtė,shqipnija,ujė
diell,as,fat,e,rreze,,tėarit
kush,punon,pėr,hesap,t’huaj
e,s,punon,pėr,dhe,t,shqiptarit
strini,duar,e,shtrini,dije
ti,bashkoni,mendje,e,punė
pėr,shpėtim,t,asaj,shqipnije
mbjellne,token,plot,me,grunė
pemė,perime,n,pėr,qdo,pllambė
n’pėr,qdo,vendė,mbi,dheun,e,nanes
t,mos,na,shkelė,i,huej,me,kambė
tue,na,e,marrė,driten,e,hanes
se,me,punė,hasmi,po,u,pritka
,me,punė ECė ,qdo,gjė,n,binarė
me,asgjė,tjetėr,s’po,u,vritka
jo,armiku,gjakatarė
as,varfrija,hasmi,i,tokes
as,gjaksori,belaqorė
prini,djem,t’shqipni,nėnlokes,
shum,.miljon,me,u,bė,puntorė
ma,puntorė,se,japonija
se,koreja,e,gjermani
n’ballė,pėr,punė,le,t’ prinė,shqipnija
si,bajrak,n,mjedis,balllkani
punė,saktėsi,e,disiciplinė
shpallni,punės,dashuri
ti,shqiptarė,gzoje,shqipninė

kahdo shqip i thonė etni
pėr,ti,hjekė,dere,varfninė
puna,puna,puna,puna,
ah,puntor,,ju,ma,t,mir’t,n’botė
se,mbi,ju,do,t,shtrihet,dhuna
n’mbetshi,t’varfėr,n,jetė,e,mot
sa,po,t’lindė ai,fmija i,djepit
tjetėr,ninull,mos,i,thuaj
msoja,punen,gjuthkush,t,vetit
n,fjalė,e,germa,fol,e,shkruaj
shkruaj,e,mso,shqiptarė,pėr,punen
mbjelle,n’gjak,e,mbjelle,n’gJen
ruaju krimit e hiqe dhunen
gzoju punes kur tė vjen
puna aman kult le tė mbetet
puna ligj e puna nderė
se varfriaj kėshtu tretet
mund t’ jetojmė me djersė e nderė
puna puna punės kėndoni
gjithmonė punėn puna ėsht jeta
puna tė vlon ka dheu i joni
puna ėsht caku e verteta
shkruar nga xhelal ferizi mėrgimtarė shqiptarė nga Mitrovica e Kosovės

qė nga viti 1989 nė gjermani emigrant politik mėrgimtarė

lirik 29-03-08 16:53

Titulli: lirik
 
I varur nė varg
I varur nė varg

xhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

Ne varg u vara me njė shpresė kohore
me shpresat ,nė varg
me njė njgyrė tė pendės,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg

u vara nė varg un i mjeri i pėrjetsisė
un i biri i pengut peng i joshjeve tė larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg tė sė shėmtuarės e bukurisė
dhe tė pėrgjithshmeve gjithqkaja rob i tyre nė mėnyrė tė vetėdijshme

un i varuri nuk kam liri
rob pende e skamije shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri nė secilin varg me pangopėsi
i urituri i tė gjithave i varur mbi tė gjitha me pendėn time shekuj shkollė

a e shihni si tundem i varur nėpėr kėto tė pa fundme komponime
nė secilin varg dhe nė secilen fjalė
me shekuj njohje dijet nėpėr thėrmime t’ stėrmundimshme
duke u munduar me penden time me shpirtė ndėr dhėmb pėr tė ia dalė

i varur nga njėher rrij’ edhe nė thėnjet e vargut
ngjyra ėsht litari im kohorė
qė mė pėrthuret nėpėr fytin e dashurisė krijim e ju s’ po e shihni prej s ė largut
q’ mė bėre ti o lak’ shkrim dijetarė qė mė varė mbi varg me pendė nė dorė

litarin nuk ma kputni dot
se dijet aq shum me kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi tė vargut lot
e gaz e fenomene qė as enigma nuk i zgjidhė

prandaj nuk munddeni ju kohra tė me lironi
i pėrjetshmi jam i varur mbi varg poet
nėse ju o njerz doni tė mė ndihmoni
lexoni germat shekuj vlime si det

autori xhelal ferizi emigrant politik nė gjermani

qė nga viti 1989 ish student dhe i burgosur poltik i vitit 1981

lirik 29-03-08 18:05

Titulli: lirik
 
Monologjet e shekujve
Monologjet e shekujve

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare nėpėr stinė e kohra

nė shekuj,kush ma tepėr me veten flet
se poeti,qė,kėrkon,art ’shteg e fjalė
kujt’ ma shum loti i pendes i rrėshqet
nėpėr monolog kur flet
me sasinė e vet’me’vetes si i pa shterrshmi det
kush ma tepėr se poeti oqeanik
vargėtarisht flet
me vetveten e vet

me monologun nė jetė
si i mahnitshmi
poet
kush ma shum shekujfjalė
nė mbrendinė e vet
si poeti
zjarmisht
nėpėr monolog qet
kush ma rekord nė kėt shekull ka dalė
nėpėr etje kush ma shum u tha
nėpėr mund
e kėrkim nėpėr shpirtra
nėpėr aromė
nėpėr lule
kush ua hapė vargjeve shpirtin si det
aromen
pyetne
shekujt
meditimin
kush ma shum se poeti
me vetveten flet
ai nėpėr enigma vet’me vete bėrtet
nėpėr monolog e varg flet
me penden e ngjyren si det
kėrkon mendtare tė komplikuara enigma
nėpėr nyje fenomene
pafundsi ndjenjash
burime fjalėsh
shprehje
nė dritė don ti qet
me monologun e vet
i mahnitshmi poet
dhe shpresat pyetni
kush ma shum mbrapa shpresave
me stoli vrapon
kush ma shum ju flet
nė monolog
si
madhėshtori poet
mbrenda nė vetveten vetėm nė njė pikė gjak
ecė me shekullmendje
nė zbėrthim aq larg
nė kėrkim cak
pėr njė pikė shpresė e cak
nėpėr labirintin
e jetes
plot lak
kush ma tepėr flet vet me veti
nė njė pikė kėrkim subjekt
apo objekt
ai nga njė pikė e vogel
e shėndrron nė njė shprehje sa deti
kush ma shum se poeti
me vetveten pėrthuret e shpėrthuret
ne monologun me fjalė
nė varg e art
nė tė mahnitshmen bukuri
nė artė
nė kėngė e elegji
nė shprehje
zbėrthimin e gjithqkajes dashuri
me artin shijen poetike tė zjartė
nė secilen fjalė labirinte dije diku drejt diku lak
kush ma shum me vetveten ka dalė
nė log
me tė ashtuquajturin meditim
me tė pafundmin meditim monolog
si me pendė si me mendim
si me fjalė si me shkrim
nė monologim
si poeti
nuk besoj se aq shum
me vetvete ka folė as qielli as toka as deti
si i pashterrshmi poeti
nė meditim varg vet me veti
si shipirt qiell poeti
poeti shkon aq larg nganjėher nė imagjinim
nuk e kuptojnė tė tjerėt
ai shkon her pas here
nė imagjinim
nėpėr kėrkime

nė materje
ndjehet nė monolog jetim

kėrkon gjithkah burim
edhe kur bie pendueshėm e zhgėnjyer nė shterrje

kush ma shum ka mbjellė iluzione, e dashurinė gjak

e pėrkushtim e ndjenja poetike
lirinė,ma teper kush e deshti,tė kristal’t
idealizmin kush e thėrret
e lulen,me qehre tė allit
kush ma tepėr nė pendė ,i ushqeu fjalėt
e dhe’ e kokrrat e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė meditive
me allet e jetes
monolog hulumtimi
me male
me ujvara e shkumbė male
me yje
me ara e pyje
e pėr brumėrat shpirtrore e sociale
pėr maja tė dijes
e tė dukurive
pėr driten e kiristaleve e tė dsafireve e injgijve
pėr artin e dashurisė
tė jetes e lirisė
pėr luftra mejdane paqe
e logun e trimėrisė
pėr ligje e shtigje
pėr bėrthamat e gjithqkajes
pėrbėrjen mbrendinė
prejardhjen kuptimin nisjen
pėr jeten e mirsinė
kush
me fjalė sikur poeti
nė monolog gjenialo gjuhsorė
nė mbrendi tė monologut tė gjerė shpirtqiellorė
me
kėrkim sa deti
kush ma mirė nga shpirti nė shpirtė e zbret
se poeti vet
ndjenjėsinė
shprehje monologo definime n’kėrkim
te gjuhė ‘pendes nė monolog vet me veti
kush pra kush thėrmon
kaq shum imtėsi mikro zbėrthime
nė monolog
si poeti
e nėpėr botanika aromtare
kush flet ma shum pėr bilbila
pėr shpend e natyrė
pėr karajfila
kush ma teper e sheh nė sy tė verteten ne fytyrė
nė dialog e monolog vet me veti
si poeti
kush ma shum me pendė nė dorė
ka vrapuar

pėr ti shpirtzuar
nė zanafillė nė origjinė

fije

nė dije
nėpėr rasa e lakime shpirtėjetike
tė gjitha
objektivat e subjektivat
me secilen fije
qka i ka qielli mbi qielli e dija e pafundsia
dheu toka e deti
kush me germa shkrimi
kah fjala e “hulumtitmi
me ngjyrė sa deti
vrapoj si poeti
kush pra
monologon
me to
kush flet per to vetm me veti
si poeti
kush vet’me’veti
flet me dhe me gurė
me lisa kroje e drujė
me tė hėnės nurė
me ujė me bimė e me deti
nė monolog e dialog
si
poeti
e me sytė
e qiellit
e me fijet nervore qė i shpirtzon tė barishteve
e me ndjenjat e fletve
me rrrezet shpirtrore tė diellit
kush monologon
kush bėhet vet ato
kush njėhsohet me to
vet me veti
e shkrihet
me to
nė monolog
si poeti

monolog,qė,nė gji,aq fort mė ka pėrvlu
si me me ra i vluar uj’t e botė’s ,e dashuria deti
dialog , me veten,monolog me veten

si rrėkeja qiellore me secilin hall e rrudhė
se fjala ‘ mė ecte nė kureshtjen ,udhė
si q nė monolog qė mė ecte nė brenga e nė rrudhė
nėpėr yshtjet e vetveteve poetike
nėpėr majen e quditshme tė quajtur vetvete
qė ka vetpyetje e joshje teorikee pa fundesi mediatike
dėshira kurreshtje det’fjalė tėrheqėse sa ka dete
qė pėrmbajnė poetėt pashterrshėm nė vetvete
nė pendat me aq shum ngjyrė vargje
sa oqeanet e imagjinuara
disa qė nu k’ bėjnė pjesė nė planete
por jan menduar
imagjinuar subjekte e objekte
tė gjera tė pafundme nė madh’si
vet me vete
pėr monologjet
dhe zbulimet
e pafundme
kėrkim shpirtrore
pėr poet
e poete
pėr monologje
pėr zberthime
nė gjuhen
qė flitet
vet me vete
ah pendė monologe, ti je det
na thuaj oj e gjerė
kush ma shum me vetveten
se poeti flet

autori xhelal ferizi,nga mitrovica
pershėndes lexuesit shqiptarė
nga mėrgimi

lirik 29-03-08 19:33

Titulli: lirik
 
Nėse kam gjuajt me dashuri

Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim

nėse un kam gjuajt me dashuri o tokė e gurė e dhe
dhe pėr ju o muza kam pi
ideale qė shtrejtė shum shtrejtė i kam ble
e ju mė keni shkri
si dyell nė tė huaja fe

nėse un kam gjuajt me fjalėn fiq e shegė
dhe langbardhin menqurak sheqer e kam mbjellė
nėse un kam gėzuar qdo bilbil nė degė
pėrse ju me mbyllėt nė tė ftoften shpellė

nėse tė gjith shekujt plot dėshira ėmbelsore
ua kam shpėrnda si faren e ugarit
dhe yjet ua kam sjellė ndėr troje pėr dore
pėr tė shėndritė me pendbardhen e arit

pėrse ju m ė mbuluat me dofar mohimesh
kur un plot dashuri u kam mbushur hambaret
dhe ju shoh akoma me dofar pendimesh
thue se u kam borgj pėrqindjet a kaparet

nėse un kam gjuajtur me mjaltė e butėsi
me tė ėmbla stinė shprestare
me vlime sherbetesh pėr secilen kuptimsi
pėrse ju mė lat nė trotoare

autori xhelal ferizi liriku nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik 30-03-08 00:51

Titulli: lirik
 
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'ė me dėshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshėse ėndėrrime
*duke u shty nga disa tė imagjinuara shpirt'puhiza
*qė ndeznin epshe lakmije nėpėr egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj vuajtėrinė e matanė
*do tė jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa njė oqean
*i dehur nė sherbetin e knaq'sisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjetėr tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kraht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzėrisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet tė kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa mėshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta pėr te qenė instikt zemėrmirė


*as nuk mund tė jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyrė mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajtur pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur nė shpirtė kam tė pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure, mosha pjesa tjetėr kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lakmiqarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTORI I TITULLIT URA E LAKMISė

lirik 30-03-08 21:48

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė thuani

Mė thuani


autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje
mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate
pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t’ bardhė ndoj ditė
mė thuaj o qielli i perendisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi tradhtarė nuk bien si rrfe
mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s’ goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit
mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone
mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter
tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes
humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje ju ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni
mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

Xhelal Ferizi autori shqiptarė nga Mitrovica e Kosoves

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:35.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.