Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-09-08 22:36

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mbini mbi pleh
---------------------
Mos mbini mbi pleh
---------------------
mos mbini mbi pleh se pleh ju mbetet vesi
mbini mbi mirėsinė
mos u bėni bimė interesi
ushqehuni me bujarinė
---------
mos mbini mbi ujitjet jargė demagogjike e tė vjella
mbini mbi bukurinė
mbi stinė tė diellit rritnu rreze'mbjella
ushqim ta keni lirinė
---------------
mbjelluni lart nė vetėdije
mbjelluni nė etikė
mbjelluni nė arte mirėsije
nė ma tė bukuren vlerė n' gjenetikė
--------------
mos u mbjellni nė tė keqin ves
mbjelluni nė punė
mos u mbjellni nė vesin e pa besė
as nė krim e vrasje e dhunė
---------
e mos mbini mbi vesin bizarė
mos mbini nė fliqėsirė
mos mbini mbi mėsimin tinzarė
mbi nė artin shpirtmirė
------
mos mbini mbi qyqarin minut
mos mbini mbi joshje sadist grabitqarė
mos mbini mbi shekullin hut
mbini mbi shekujt argjnentarė
-----------
mos mbini mbi zemra tė zeza
mos mbini mbi vese gėnjeshtare
por mbini nder shekuj me breza
mbi nė punė vlerė e besė shqiptare
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:36

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam pa njerz me vese
--------------
Kam pa njerz me vese zhapini e skilje
kam pa njerz me zemer drapri
kam pa njerz me blozė hilje
me mbshtjellje bolle e gjarpri
--------
kam pa njerz qė e pinin si dolli tradhėtinė
kam pa njerz me vese si tė miut nė nevojtore
kam pa njerz qė e shkelin lirinė
kam pa njerz pa fije nervore
-----------
kam pa njerz si akulli e tigri
kam pa njerz me vese qakalli
kam pa aq vese sa nuk mi pėrfshinė libri
as deti as dheu e zalli
-----------
kam pa njerz si gomari
si pelat si bushtrat si pula
kam pa gjithfar lloj vesi qyqari
kam pa vese porsi thundra e vula
-----------
kam pa vese ushujza si njala
kam pa vese si ariu
kam pa vese si hala
qė fjalen nė fyt ma ngriu
------------
kam pa vese me laskuci e teveqeli
kam pa vese rrencari
kam pa vese hajduti e krimineli
kam pa edhe vese vrastari e tradhtari
-----------
gjithfar vesesh kam pa
qė toka me dhe i mbanė
prandaj penda ime ligjron pa ja nda
pėrjetsueshėm me varg po qanė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:37

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shuhem nė harresė
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju tė bijtė e vogėlsisė
ju shpirtrat e pluhurit makabėr hijanet
ju tė bijtė i mikroshpirtėsisė
qė tė gjerė dukeni gėnjyeshėm si det
----------
nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju o tė pa farė
tė bijtė e lakmive taksidare
ju qė nuk jeni bujarė as njė pikė shqiptarė
ju tė bijtė e lavires pare
-----------
nėse shuhem nė harresė
jeni ju fajtorė o tė bijtė e rrenes e mashtrimit
ju qė u polli i paskurpullti interes
ju o tė bijtė e mallkimit
-------------
ju jeni fajtorė me parollat qė duken qelike
por qė jan jargė nė mbrendi
ju qė dukeni pamje heroike
ju qė shqipėrinė etnike e leni me krye nė hi
--------
ju pra ju o karagjozat e dollarit
ju o i shpirtrat e veseve tregtare
ju tė bijt e blozes e blozatarit
tė bijtė e smundjeve bizare
-----------
ju pra ju e kush tjetėr mbi dhe
ju tė bijtė e gjelozisė
ju tė pa komb tė pa fe e atdhe
tė bijtė e shpirtngushtėsisė
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Lexoni vargje nga i pėrndjekuri politik i persekutuar njė jetė nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shoqes shokut
--------------------------------------
Shqipėria etnike nji komb nji dhe njė gjuhė nji flamur nji atdhe
----------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:38

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk dua tė jem me njerzinė
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nuk dua tė jem me njerzinė
as sot as nė mot as neper kohra e breze
dua tė jem me pėrjetėsinė
si e pavdekshmja rreze
---------
nuk dua tė je me njerzinė
dua tė jem si qielli
ta ndjejė vetėm dashurinė
diellorisht ashtui si e ndjenė dielli
----------
nuk dua tė jem me njerzinė
dua tė jem mirėsia
dua tė jem nji me bukurinė
tė jetoj pėrher si gjithsia
-------
num dua tė jem me njerinė
pėrse tė jem vdeksia
dua tė ndjejė rrezaninė
dua tė jem pa vdeksia
--------
dua tė jem gjith'i e jo hiqi mbi dhe
dua tė jem arti prore
dua gjithmonė me u nxe
nuk dua tė jem ngrirje e shkrirje si nji akull bore
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:39

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

RRiqnat mbi token tonė
-----------
O toka jonė rriqnat na mbuluan
ata po pijnė tėndin gjak
o toka jonė ata na vėrrshuan
shkundu o toka jonė pak
--------
dridhu e qit flakė
rriqnat tė digjen nė barot
ata u pollen nga bushtra shakė
na pijnė gjak ena derdhin lot
-----------
mbledhi fuqitė tua o e bekuar
o toka ime e lashtėsisė
me gjakun tėnd tė vluar
e me flaken e lirisė
----------
rriqnat shtypi kalli shkrumboi njė her e mirė
shtypi mandej ec krenare
tė dua o toka ime tė dua shum tė lirė
pa rriqna e ushujza barbare
---------------
tė dua me flamurė nė dy krena gjeraqinė
tė dua si diell me rreze
tė dua si bilbil porsi kanarinė
shqip tė kėndosh nder breze
----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria verilindore(kosova dardane =Mitrovica
tregoni shoqes shokut
----------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:39

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Ahtisari

-----------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
qajnė mbi dhe shqip bimė e bari
qajnė shqip prore stintė e motit
se na erdhi ahtisari
hoq flamurin e kastriotit
-------
ja hoq shqipen me dy krena
na e rrėnoi kalanė dardane
me gjith gurė edhe bedena
na e hoq shqipen iliriane
----------
e pse tė mos qajė gjithkah bilbili
e pse tė mos vyshken degė e pipe
pse tė mos dėnesė gjithkah currili
kur s' valon nė erė ajo shqipe
--------
pse tė mos thahen shegė e narė
pse tė mos vyshket gjithkah ylli
kur flamur nuk ka shqiptarė
mbi dardanė qajnė fusha e pylli
-----
veq pse deshti ahtisari
edhe do tjerė tė pa mirkuptim
pa flamur me mbetė shqiptari
nė europė gjithmonė jetim
---------
nėpėr shekuj dhe i joni
shqip nė flamur ka ndejtė si shpresa
sot pse e hoq i zi demoni
me e shkėmbye me interesa
--------
sot kosova njė harren ka
qė si dihet fis as farė
pėrfaqson ai jevg e shkja
por s' valon dot per shqiptarė
-----------
ky shpėrblim i ahtisarit
qoftė mallkue qė na theu n' copa
pėr me u tha kraht e shqiptarit
siq e desht gjithmonė europa
------------
porse besė un kam te zoti
njė di tė bukur kah lirija
shqipja jonė si i bukuri moti
do tė valoj ku i rrin etnija
-------
e ku i thonė shqipni etnike
ku e shkrijnė artin t' bukurįt stina
nė fusha e maja albanike
do tė valoj prap gjeraqina

--------------------------------
Xhelal Ferizi Autori shqiptarė nė mėrgim
autori xhelal ferizi nga Mitrovica e Shqiperisė
verilindore etnike
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
JU UROJ LEXIM DHE ARGTIM Tė KėNDSHėM GJAT LEXIMIT Tė VARGJEVE
Tregoni shoqes shokut
-----------------------------------------------------------------------
Shqipėria e bashkuar etnike njė gjuhė nji atdhe njė fe nji dhe me gurė njė
shqipe nji flamurė,ideal o autorit tė vargjeve shqiptare xhelal ferizit nga Mitrovica e Kosoves
-----------------------------------------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:41

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jan disa epshegji
-----------------------------

Shkruan liriku Xhelal Ferizi (xhela i Mitrovices)
----------------------------------------------------


Jan disa epshegji qė nuk ndalen
ata! sikur tė shpallej ndonjė konkurs edhe pėr zot konkurojnė!
ata me maska karrieriste e fetare edhe falen
zotin rrejshėm e lavdrojnė
---


ata edhe sikur nė majat mė tė larta tė ishte lavdija
mbi re synojnė e ma lart te posti mbi qiellorė
do tė kėrcenin atje nga lakmija
atje lart ta arrijnė me dorė
---


ata marrin maska tė llojeve gjithfare
i vejnė nė zemra e nė fytyrė
ata shesin fjalė tė mėdha hiqi nėpėr pazare
ata jan demagog tė ndyrė
---

postit i falen nga pesė her nė ditė
synin e kan te karriga
ata edhe nga qielli zotin do ta kishin zbritė
vendin pėr t'ia zanė aq larg i shtynė e liga
---

posti ėsht e tyre dashuria
ata qajnė pėr fron
ata me sy kah karriga vdesin e kah lakmija
ata duan tė vdesin nė post pozicion
---

ata shkrihen pėr ti lavdruar dikush pa mbulesė
merita e tyre brryli ėsht pa radhė me u shty
ata nuk kan kurriz as besė
mbi vlerat gjith kan pshty
---

komb nuk njohin ata krymba jan
sa tė mjerė jan zvarranik
ata asht as kurriz nė trup as shpirtė nuk kan
jan mish lakmiqarė pėr karrigė
---
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare nga mėrgimi
--- --- --- --- --- --- ---
l-i-r-i-k-u-*** i*** -v-a-r-gj-e-v-e sh-q-i-p-t-a-r-e-
tridhjet vjet mbi dhe i mohuar
--------------------------------------
lexoni vargje
nga Shqiptari Xhelal Ferizi nga shqėpėria verilindore (Kosova***dardania ***
e flamurit tė kastriotit Mitrovica e bukur iliroshqipertare
nga Mitrovica e shqipėrisė verilindore
Tregoni shoqes shokut
----------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:41

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare
shkruan autori Xhelal Ferizi nga shqipėria verilindore
(kosova=Mitrovica e Kosoves shqiptare dardania ilire SHQIPėRI ETNIKE
---------------------------------------------------
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
demoni po quhet engjull mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet
hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt’sija
i madh po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet vigu
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
k’tu buka hahet me hile
k’tu rrena ecė pėrpara
k’tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n’ maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė
k’tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k’tu i varfėr mbetet profesori
k’tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
o k’tu vdes ati e atkija
k’tu e para del pela qorre
k’tu vdes e pa fjalė burrėrija
k’tu trimat kan shteg veq nė vorre
k’tu i ligu ka shtigje rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k’tu hajni quhet i matur
k’tu kneta quhet valė
k’tu kurr drejtėsi nuk ka
k’tu vallen e udhheqė shtrembatari
k’tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi kujtime e mallė
sa qė kur u deha lot' e sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kan dalė disa rrencarė
----------------------------

Nga autori xhelal ferizi liriku
--------------------------------

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjnė zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen nėpėr bisht e pėrdredhin maskė madhėshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mirqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejnė popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma tė zi se bloza e katrani
mashtrojnė me tė lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbėshtjelli
gėnjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe
-----------------------------------


Nga autori Xhelal Ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
----------------------------------------------------
lexoni vargjet eautorit shqiptarė tė shqipėrisė etnike
verilindore (kosova)
tregoni shoqes shokut
-------------------------------------------------------

[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:43

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vraponi mbas dashurisė
--------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
vraponi mbas dashurisė
por kodin ta keni nė zemer
lidhuni pas kti fenomeni tė mahnisė
dashuria ėsht vula e jetes emer
------------
vraponi pas dashurisė
kėrkojeni ate nė qdo pjesė
por armen shpirtrore t' besnikrisė
mbajeni deri sa trupi tė vdes
----------
pas dashurisė vraponi
dashurinė kult ta keni prore
rrugėt mos i lakoni
labirinteve tė kurthave jetsore
--------
mos bini nė kurtha tė mjera
shkoni kah rruga e aromes lule'fletė
shkoni andej besnikrisht kah qon era
artit mė tė bukur nė jetė
--------
e arti mė i bukur ėsht dashuria
andej mbani sy por besen asnjė qast mos harroni
mos u dredhni nė kahjet kah mashtron tradhtia
kah gjaku i luleve vloni
---------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
lexoni nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

lirik 16-09-08 22:44

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vraponi mbas dashurisė
--------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
vraponi mbas dashurisė
por kodin ta keni nė zemer
lidhuni pas kti fenomeni tė mahnisė
dashuria ėsht vula e jetes emer
------------
vraponi pas dashurisė
kėrkojeni ate nė qdo pjesė
por armen shpirtrore t' besnikrisė
mbajeni deri sa trupi tė vdes
----------
pas dashurisė vraponi
dashurinė kult ta keni prore
rrugėt mos i lakoni
labirinteve tė kurthave jetsore
--------
mos bini nė kurtha tė mjera
shkoni kah rruga e aromes lule'fletė
shkoni andej besnikrisht kah qon era
artit mė tė bukur nė jetė
--------
e arti mė i bukur ėsht dashuria
andej mbani sy por besen asnjė qast mos harroni
mos u dredhni nė kahjet kah mashtron tradhtia
kah gjaku i luleve vloni
---------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
lexoni nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:45

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Toka flet
----------------
Toka flet por ju vesh nuk keni
ju nuk e ndėgjoni
ju nuk keni shpirtė qė ta ndjeni
se shurdhuar ju ka demoni
---------
toka flet gjėmon
ajo duron padrejtėsi
por askush gjuhen nuk ja don
tė gjith duan para e lakmi
-------------------
toka flet gjuhė qė askush nga ju nuk e kupton
toka flet zemėrsisht
ju nuk doni ta dini pėrse ajo lėngon
se egoja ju ka vu bisht
------------
toka flet gjėmon ashiqare
por ju nuk e ndjeni se keni pi mashtrim opium
ju ndjenjat nė treg interesi i keni qitė nė pazare
me i shit pėr njė qast me llokum
-----------------
toka flet e qanė e dėnesė pa hile
ju nuk doni fare tė ja dini o sy me mish
gjėmimet e sajė mi pėrktheu lulja karajfile
me lotin qė hjeshinė ja kishte prishė
-----------------
toka flet ajo gjakoset loti shkon te vullkani
e ju nuk e kutponi nė asnjė pėrkthim
se ju mendoni tė pini e tė hani
mbi gjak tė jetoni tė lumtur mbi gjėmim
--------------
toka flet ajo kėrkon nderė me pi
por ju ujė tė tillė nuk po mbani
ju po i thani lutjet e sajė se ujitje mosperfillse jeni ngi
nuk ndjeni etje vatani
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
Lexoni dhe shijoni vargje nga autori xhelal ferizi
bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes dhe shokut
ju deshiroj lexim tė k♪ndshėm tė nderuar bashkatdhtarė
kontakti
me autorin
[email][email protected][/email] [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:46

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mė leni tė flas vet me vete
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
mos mė leni tė flas vet me vete
o kohra tė pa kuptim
nuk dua tė jem rob pėr sekrete
mė leni tė mbijė nė lulzim
------------
mė leni nė shpirtė gzim det tė gjerė
tė notoj pa hile
mė leni tė fluturoj si i dehur nė erė
nė boten me karajfile
------------
mos ma largoni mėshiren e zotin
o kohra montim zeza
ma leni fushen artin fatin dashurinė e motin
tė kndoj cicėrushėm nė breza
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
Lexoni vargje nga mergimtari
Xhelal Ferizi bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes shokut-----------
--------------------------
--------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:46

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr udhėt e shpirtit tim
--------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
me plagė qė qesin gjak
lotin tė vetmin ngushllim
i mėrguar rrugėve tė huaja me lak
-----------
barkun ushqim tė huaj
zemren tė uritur pėr atdhe
udhve tė mia jetime udhė qė po i stėr'vuaj
as qiell nuk jam as dhe
-----------
nuk jam as krua lotėsh se jam shterrė
nuk jam as sizif se as punė nuk kam
nuk jam as shtet se jam i harruar therrė
lule as bimė nuk jam
----------
nuk jam as qenje as cak
nuk jam as mjegull as kjartsi
shqip nuk mė duan me gjak
mė duan si hiq nė mvartėsi
---------------------
nuk kam flamur se ma moren
nuk kam simbol se mė shkombtarizuan
nuk kam etni se nga duart ma nxoren
mė njė emer tė pa njohur mė quajn
---------
njė shtet tallava ma njohen multi etnik
mė lan tė varur nė mėrgim
mė quajn me emer zhduku ik
mos u duk mbi dhe o harrim
----------
nuk jam askundi mė thonė
mos trokit nė asnjė derė
vuajtje mė thonė gjithmonė
zog i pa fole nė erė
----.---------
ndoshta as statusin as emrin nuk do tė ma njohin
as identitet mėrgimtarė
se ata vetėm nė errsirė shohin
vetė quhen qlirimtarė
-----------------
udhėve tė mia vuajtėrisht po tretem
nuk jam ma fuqi as pėr udhkryqe
ndoshta nė shkretira nji dit do tė mbetem
me i kja hallet me qyqe
----------
po po se kshtu e don koha satanike
tė eci si i huaj pa adresė e pa fis e farė
tė mos kem fole as shqipni etnike
tė mos quhem mbi dhe shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Lexoni vargje nga bashkatdhetari
juaj Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k.-u nė mėrgim tregoni shoqes shokut
------------------------------ [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:47

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E di njė her si gjėmonte njė zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njėher si gjėmonte njė zog
ciu ciu dhimbshėm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte pėr rreth vuajtur e mundimshėm
-----
shtegtarėt tjerė zogj kishin fluturuar
me krah mbi erė nėpėr shtigje
ky sėmundjes i ishte nėnshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligė e tha
nuk kėndonte gjėmonte me pi
etshėm pėr shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
tė kalonte male e dete
ai donte cicėrim
jo nė lėngim e dergjė jete
------------
as zemren nuk ja ndėgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thue nuk kishte ishte stėrmekė
nuk i kishte mbetur thua as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekė
-------------
o zot leht e pėrkgdhelja mirėsisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fėmi dėnes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutės tė shtinte gjallė nė dhe
un leht e lėmoja me pėrgdhelje dore
me lotin tim e laja rrėke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujė
deshta qė ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta pėrshkruaj
--------------
e ai mė shikonte shpresė'risht
i lodhur si njė skelet
mė fliste nga njiher ciu ciu cicėrimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga pėrkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa i kam dhėnė me pi
me ujė tė kulluar ja kam lagė at sqep
dhe ndjeu dashurinė pėr njeri
------------
ne ishim pėrkatsi tė ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na bashkonin mirkuptimet qenėsore
gjallesa me dhimbje nė tė natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshėm me gjak tė syve tė mi
si dridhej i tėri nė vuajtėri
nėpėr lot tė mi shekujdhimbje ndjeja
pėr zogun moshė 'njomė tė ri
------------
ah smundje kobzezė pėrse e lėngon
i thash qiellit e vet me vete
pėrse nuk e len tė lirė qė tė fluturon
tė kaloj me zogj tjerė fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni nė vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:48

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po hanin po pinin bastardėt

------------------------
bastardėt po hanin po pinin
pasi gjith naten gratė i kishin tradhtuar
me laviret e pėrziera qejf shfrenin thonė se toka ishte trishtuar
ata mbi luks dėfryeshėm po rrinin
-----------
me laviret kishinė bė qejfet nė hotele luksoze
kishin dalė gjithkah me makina landrovera
ndihej kakarizja e gajasur rruspi'sht e zemrave bloze
qė nuk dinin q'ėsht etika e ndera
------------
tė gjith ishin vjedhacarė
kishin vjedhur djersen e popullit ata mjeran
shqipfolsa ishin mundoheshin tė quheshin shqiptarė
sa rrolėgji ishin politikan
--------------
ata kishin vjedhur nga arka e shtetit
smundja e tyre tėrrpi ua kėrkonte
ata ishin tė gjith fyti i detit
askush nė orgjinė e tyre nuk i ndalonte
-----------
tė qeshurat e tyre ngjanin nė qen' e krokodila
disa nė nji far kombinim hungurie
disa ngjanin nė lavire tė shartuar nė kopila
pse i mbanė o tokė etnije
--------
disa gratė i mbanin nė shtėpi
si mjet shėrbimi e skllavrie
disa idealin e kishin vetėm nė rruspi
nė masken pseudoatdhetarie
------
gojen e kishin plot atdhe
barkun ushqime luksoze
laviret i mbanin pran epshet me i mbajtė nxe
veset i kishin bigjoze
-----------
popullin si turmė e shikonin
varfanjakun me pėrbuzje nga pozita
ata model e kishin demonin
arkave tė popullit ju rrinin nė prita
--------------
kurthat ishin besa e tyre
prodhimi i tyre gazrat e pjerdhave parazite
stėrngopja me ushqime e zgėrdheshja pa kurfar fytyre
ishin puna e fryti i asaj elite
------------
me vjedhė djersen e popullit pa mėshirė
fytyren me pėrshtatė sipas teatrit kombtarė
fjalen tė kurvruar tė pėshtirė
vjedhjen ikonė kult tė parė
------------
rrotat e mdha foristrade
karnevalle qorodije manifestet politike
mitingjet hungurimė maskarade
rruspi'sht gjuhėt taktike
--------
q' lezet po ndjenin mbasi ishin relaksuar
disa kishin ndrruar partneret
tė ngopur duke gogėsuar
po flisnin tash pėr karakteret
------------
kishin mėsuar pėrmendsh tė gjitha hajmalitė
dinin tė bėheshin edhe hogjė e prift
po qe se shprehej nevoja flisnin pėr traditė
disa ishin pjellė e katranit me zift
---------------
disave goja ju hapej
laviret e nates parazite nė gushė i gudulisnin
barku parazitve vetėm sa s'po u hapej
laviret nė vesh kur ju pėshpėrisnin
-----------
e shpesh kėrkonin toalete
se pijet luksoze urinueshėm ndikonin
lakminė e kishin si dete
thesarin e kombit synonin
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
------------------------ [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:48

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:51

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi mallė
sa qė kur u deha sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:51

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
----------------------------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:52

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha rrezistimi
si guri tash qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi [/COLOR]--------------------------

lirik 16-09-08 22:52

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:53

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrvojen nuk e kam ble
--------------------------
Pėrvojen nuk e kam ble
e kam mbjellė vet nė shekujt e mundimit
pėrvoja qė blehet kurr nuk ka vle
e mbjellura qė korret ėsht pėrvojė e vulė msimit
------------------------
autori Xhelal ferizi [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:54

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

[COLOR="Blue"]--------------------------------------------------------------------------------

Symbyllurazi luajta me rriskun
----------------
un dhe rrisku luanim symbyllurazi
qfar loje nė dukje e pa djallzim
un kisha mbyllur sytė dryra'zi
ai po gatuante pelim
--------------
nuk luaj ma symbyllurazi asnjėher
edhe pse mbas shembjes po premtoj
symbylluraz kush luan ėsht i mjerė
tash me sy qelė po mėsoj e lotoj
--------------

Autori xhelal ferizi
vargje shqiptare tregoni shokutr shoqes
------------------------
---------------------- [/COLOR][/COLOR]

lirik 16-09-08 22:54

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dola ta vloj dėshiren
-----------------------
XHELAL FERIZI

dola njėher ta vloj lakmueshėm nė gjak dėshiren por mė pėrvloj lakmia
kėrkova akull pastaj nė gjak
por lakmues vlimi i kishte pėrvluar menquritė e mia
dhe mbeta i pėrvluari nė lak
---------------
Autori Xhelal Ferizi [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:55

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dėshira dhe hapi
--------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
Sa her mė ka shty dėshira hapi mė ka ndalė
sa her mė ka shty hapi nuk mė lente dėshira
nė mes tyre qėndronė njė botė nė vete me fjalė
cila ėsht ajo ma e mira
-----------
mė e mira ėsht menquria
ajo vendosė pėr qdo hap
qėllimi ėsht maturia
dėshira duhet t' ket zap
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:56

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė ka pagzuar fati kur linda
----------
kur linda fati nuk mė ka pagzuar
at ditė fati kishte dalė nė pazarė
kishte harruar mirsi pėr tė mė uruar
prandaj mė pagzuan qyqet mėrgimtarė
----------
fati im i ardhur nga fabrika mospėrfillse
e kishin prodhuar qendrat projektuese pothuejse kot
ai harronte qastet ma vendimtare nė cak nuk mbante lidhse
nuk bashkpunonte me qiell as me zot
----------
nuk e di se q' indiferencė e kishte prodhuar
thonė nji far qendre e batakut
kur e prodhuan nuk e kishin shpirtzuar
qė ai tė veshte me fat secilen rruzė time tė gjakut
---------------
dembel ishte dhe ikte nė momentet vendimtare
her her shihej dikund
por nė qastet mė tė rėdėsishme tė vendimarrjeve rrisk'tare
ai nuk gjendej pėr mua askund
-----------
dhe sa her e kam mallkuar
e kam akuzuar pėr dembeli
sa her e kam akuzuar
se nuk njeh gadishmėri
---------
ai nuk mė ndejti gati mu nė shekullin madhorė
kur vendim pėr mua u mor me vulė djalli
aty ai nuk nuk ishte i pranishėm kohorė
prandaj mua mė pagzoj halli
------------
fati mė vjen nganjėher
pikrisht kur nuk duhej tė jetoja ma teper
ai mė lente tė jetoj i mjerė
poet i pėrlotur nė veper
--------
prandaj un me fatin kacafytem
grindem deri nė flakė
ai nuk mė la tė zhytem
me not dashurie nė gjak
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:57

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"][COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur ' nuk m' shihni as s' m' ndėgjoni
-------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
--------------------

penden time ta vėshtroni
ajo flet pėr rrudha t' mija
pėr qdo hall qė e ka shqipnija
kur nuk m' shihni nė mesin tuaj
dijeni mir se shum po vuaj
edhe vdekur e nėn dhe
bashK me ndejt lidhur n' tri fe

kurr prej hasmit mos me u ble
por me ndejt kombi qelik
deri nė det adriatik
e ku fillon ajo merdare
e ma poshtė pėrtej himare
ku e ka fundin qamėria
si njė shpatė me ndejtė etnia
shqip me u ndezė e shqip me nxe
gjeraqina me tri fe
me dy krah e me nji zemer
gjith shqipni ku i thonė me emer
plot me gaz me paqe e punė
pa ndoj t' keqe krim e dhunė
tue pasė zemren plot liri
doren hasmit mos me i shtri
dijeni se i vdekur ne errsirė t' varrit
kam me luejt flet t' bung e qarrit
kam me luajt edhe fletė n'pėr lisa
kam me nxitė gjubleta e plisa
n'pėr bashkime e nė hare
kurr kushtrimet pa i ndėrpre
edhe i vdekur nė at jetė
pendė pėr ju un kam me mbetė
kam me i lvizė lulet n'Pėr fletė
kam me lvizė siq lvizė puhiza
varg' me dalė mbi ferra e driza
pėr me e zbutė pėr ju natyren
si mehlem tue krye detyren
--------------------------------


Shkruar nga autori nė mergim
Xhelal Ferizi[/COLOR][/COLOR]

lirik 16-09-08 22:57

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Arsyes i kam thirrė nga e mundshmja
---
Nga e mundshmja i kam thirrė arsyes
tė mundshmes i kam thirrė nga arsyeja
u bėra logjikė u bėra gjykim i tė mundshme pasqyres
qė ti thrras nė qendėr tė vetdėdijes tė dyja
---
kur mbjellja kėt farė nė cak
mbihej arsyeja nė tė mundshmen lulzonte
dhe lėmueshėm e mundshmja ecte nėpėr gjak
arsyeja nė tė mundshmen ligjėronte
-----
por kur i thirra tė mundshmes mbi arsyse
e arsyen mbi tė mundshmen ndoj her
kam mbetė si caku i pėrthye
qėllim i munduar i mjerė
---
Autori xhelal ferizi
----------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 23:03

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

-----------------------------
Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara
--------------------------

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare
.......................................................................................

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri
..............................................................................

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga ata sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit
----------------------------------

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi [/COLOR]

lirik 18-09-08 19:13

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u shkollova nėpėr dhimbje
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------
nėpėr dhimbje u shkollova me praktikė
kur idilitė mi rrėmbente moti mė i pa mėshiri
un bėrtisja dhimbsurisht deri nė galaktikė
kur gjakun tim e pinte vampiri
----------
vampiri mė pinte rininė
un kalitesha nė pėrvojė
dhimbja mė mbjellte pamvarsinė
nė qeliza mė ringjallej qdo plojė
--------
kėshtu vdisja e ringjallesha nga hiri
kalitjet u bėn si bukė si rutinė
lojen nuk e la vampiri
vampiret ishin kohrat me stinė
-------------
Autori xhelal ferizi
--------------------- [/COLOR]

lirik 18-09-08 19:14

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Te vendi i lotit
--------------
Xhelal ferizi autorė
---------------------
te vendi i lotit i solla tė gjitha mjeshtritė dėnestare shfryrėset e mia
pėr tė kujtuar kohrat mallėngjimin
aty u shkri arti im i pėrsosur kujtesa vuajtėria
aty e kam shkri gjakun e pėrkushtimin
----------
si altarė mė dukej qfar shejtrie
aty kisha dėshirė me dėnesė
dikur ishte vend bukurie
tash vend i lotit pa shpresė
---------
aty erdhe vetėm pėr lotin
askund tjetėr nuk mund ta derdhi lotin si aty
aty erdha mė dukej sikur shoh zotin
vetėm aty loti im kėputė qdo dry
-----------
Autori xhelal ferizi
----------------[/COLOR]

lirik 18-09-08 19:15

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"][COLOR="Blue"]Do tė vdisni nga mendjemadhėsia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutėria
prandaj rrėke ju shkon loti
------------
dėnim qiellorė ky
shekujt pėr shkak tė mendjemadhėsisė tuaj ua kan shkruar
mėkatarė ju qė diellin e keni pshty
mendjemdhej o hiqa tė truar
----------
megalomania ėsht ara juaj toka buka
mbi zotin sa her keni dashtė me dalė
ju qė doni tė dukeni ma tė lartė se bjeshka kodra e suka
harroni se zoti u ka falė
----------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do tė ju ndalet e dėnimi
nė qiell ėsht vetėm perendia
atje nuk ka vendė vogėlsimi
------------
ndaluni ku doni
nė tokė prekni o fodull mistreca
thjeshtėsisht duhet tė vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
---------------------- [/COLOR][/COLOR]

lirik 18-09-08 19:15

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------[/COLOR]

lirik 18-09-08 19:16

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
---------------------
[/COLOR]

lirik 18-09-08 19:16

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------
[/COLOR]

lirik 18-09-08 19:17

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINė SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO NE DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektesisė
se s njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
------------------------------------- [/COLOR]

lirik 18-09-08 19:18

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po Dridhen
--------------

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mėrgimatarė
Nė Gjermani
------------------

-------------------
Po Dridhen Po Dridhen Qelizat
Po Bien Kėmbanat Mbi Dhe
Po Qajnė Mbi Fletė Puhizat
Po Dridhen Kombe E Fe
---------
O Dilni O Pjesė Qiellore
Edhe Tė Vogla Ju Grima
O Dhe Me Bėrthamė E Kore
Dhe e Lashta Rrėnja e Bima
---------
Dhe Qani Se Po Ndryshon Etika
Po Humbet Kuptimi Nė Jetė
Mendja I Thot Shekujve Ika
Gjinitė Do Tė Mbeten Shkret
----------
Sa Keq O Shekuj Tė Zhvillimit
Po Sjellni Qthurje Ndėr Ne
Yjet Po Vjellin Trazimit
Dielli Nuk Ka Me Nxe
-----------
Po Vjen Njė Modė Bizare
Qė Rrėxon Kuptimin Mbi Glob
Gjinitė I Bėn Barbare
Do Tė Sjellė Sa Lot E Kob
--------
Po Vritet Po Vritet Dashuria
Po Bien Sa Penda Poeti
Motivet Po I Vret e keqe Mendėsia
Qė Vjen' e po Pėrlotet toka e Deti

Pėrlotet edhe Zogu e Stina
Pranvera Nuk Don Me Adrdhė
Do Tė Qajė Edhe Kanarina
Currili i Vales sė Badrhė
------------
Kujtė Do Ti Dhurohen Fjalė
E Lulet e Dashurisė
Dhe Gjaku I Dehur Valė
E Ndjenja Pėrjetsisė
----------
Motivi Do Tė Vdes O Fe
O Kombe Kahdo Mbi Zalle
Logjika Ka Nis Me u Bre
Do Tė Vdes Njerzija n’ kto Halle
---------
Dhe Dita Do Tė vijė e Gjykimit
Kur Nė Dysh Do tė Ndahen Animet
T’ Shėndetshmit Do Tė Turren n' gjak t' Vlimit
Ti Vrasin Degjenerimet
-----------
A e Shihni Si Rėnkon Ylberi
Kur Pin Nė Mundim E Lot
Se Vyshkė Jan Shija E Nderi
Gjyko O I Madhi Zot

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Mergimtar Shumvjeqarė

--------------------[/COLOR]

lirik 18-09-08 19:19

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė gjitha pse'het do ti gjykoj
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------
tė gjitha pse'het do ti gjykoj
kur tė pėrfundoj tė gjitha gjykimet e pėrfundimet
psehet do ti dėnoj
pėrse psehet na i krijuan mundimet
-------
mundohu dhe pėrse
jeto dhe pse
vdis dhe pse
gjithqka fund dhe pse
---------
pse'het do ti analizoj
pse'het do ti shuaj
do ti ringjalli kur ti gjykoj
me pse'het gjykueshėm gjithmonė do tė vuaj
--------
pse'heve fundin nuk do tė ua di
as fillimin
as arsyeve tė tyre qė nė materje kan mbi
psehet ku e kan pėrfundimin
------
o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
pse nė pse dhe pse ėsht e juaja formula
pse nė nismė e pse nė hiq ėsht e juaja vula
pse'ėsht i juaj refreni
--------
autori xhelal ferizi
----------------[/COLOR]

lirik 18-09-08 19:19

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

xhelal ferizi autori
--------------------[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:15.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.