Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-12-09 22:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[COLOR=Blue]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
----------------- [/COLOR]

lirik 16-12-09 22:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
A thua o zot
--------
autori xhelal ferizi
------------
a thua o zot o perendi
qė krijove bukuri
fushen malin e gjelbrimin
bregun suken malin vrrinin
edhe te bukurat bregore
bjeshkė e maja kodrinore
kur krijove kėt shqipni
pse si le ma shum liri
edhe ma teper unitet
n'troje etnike te jet zot vet
por pse keshtu ma ke shpernda
dy shqiptarė dielli s' po i ka
ne sy te tij dikund me i pa
kah rrijn bashk e ne nje fe
me qa hall per te lashtin dhe

si malsorė si preshevarė
qam shkodran e kosovarė
pik e pesė na jan shpernda
thue shqipnija djem s' po ka
nuk u gjet kund forcė bujare
me i bashkue fiset shqiptare

si andej kah qameria
kah presheva e kah malsija
te gjith shqiptarėt kah jan tretė
te lidhin besen per nje shtet

ta kenė shqipen gjuhė amtare
te nisin fillet gjithkombtare
kahdo ka shqiptarė etnik
te bashkojmė gjakun ilirik

te nisim zemres nė rrugė t' damarit
e siq nxenė ai dielli i arit

le te nxenė shpresa shqiptare
per bashkim e gjuhė amtare

jo me ndejt kshtu tretur ne fise
shkaperderdhur neper vise
shpartakllue kah bregu i detit
si ne atdhe si n' tokė t' kurbetit
andej qanė e mjerė qameria
kendej vyshket e jonė malsia

mbetė vetmue preshevė lugina
e kėndej tuzi e vranina
pa ju dhanė kush gjak t' vullnetit
per me i shty si vala e detit
kah bashkimi e kah lirija
si nji diell me nxe shqipnija

shqip si ari ne troje te veta
ne nji flamur e shqipe te lehta
bashk ti ket te bardhat zana
sa te jen yj e diell e hana

sa te jen dritat ato qiellore
me ndrique toka arbnore

kahdo shqip ku flitet ne troje
te rrijn shqiptart rreth nji mburoje
nji mburojė pra gjithkombtare
me nji stemė e abetare
shqip te kndoj pra fmija i djepit
porsi shqipja ne maje te shkrepit


autori xhelal ferizi ne mergim
duke thirrė kahdo shqiptarė ku jan qe te punojnė pa hile
per bashkim e qeshtje kombtare
------------
-------------------------------------

lirik 16-12-09 22:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse e shpirtrave tė rritur nė knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht shpirti bastard e makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si fundi i shpuar i thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje po quhet
vetėm joshja e grykėsive mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenjet lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė e mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i paskurpullt i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hėna qielli e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith ėngjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė ndalen tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma ne dashuri nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet etnike shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: tregoni shoqet dhe shokut farefisit
lexoni vargje nga autori ne mergim xhelal ferizi
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------

lirik 16-12-09 22:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju qė keni shkelė mbi lule
-------------
autori xhelal ferizi
-------------
ju qė keni shkelė pamshirshėm mbi lule
keni vyshkė sa e sa te pafajshme ngjyra
edhe lulja ma magjike liria ju mosni
se rrėnjėt o i pa mėshirė robėrues mi shkule
juve shkelsve nuk ju luajti as qehreja as fytyra

-------
kush jeni ju me kėt indiferente akull zemer
qė lule pa shkleur nuk po leni mbi dhe
qakaj krokodila a si quheni ju me emer
a keni kund besė a fe
--------
dhe kur ylberat tė gjith u lakuan me lot nė sy
kur ata luteshin qė lulet tė mos shkelen te mos vyshken
ju prap keni vazhduar zemra lulesh me thy
ju nuk u ndalėt edhe kur thirrjet u shterren e u ndryshken
--------
qfar lloji qenjesh jeni ju shkelsa tė arteve tė natyres me dhunti
si ju mbajnė shekujt pėrmbi e toka me dhe
kush jeni ju o ngrėnėseshkelėse lukuni
qe nuk leni kund diell as yllė as hėnė me nxe
-----
si tė ju quaj o ngrėnsa e shkelsa lule flete
qfar emri keni ju nė tė pamėshirshmin gjak
ju qenkeni kudėr zotit kunder bimėve e jete
nuk leni kund mbi dhe karajfil as zambak
-----------
un nuk di qfar lloji jeni ju nė qelizė
por shekujt prore nga ju po ankohen
ju nuk leni askund pėrkdhelse ndonjė puhizė
mbi lule - me fletė nė paqe tė lėmohen
----------
ju edhe fjalėt plot qmenduri i keni
ju shkelni edhe mbi varg tė kulluar e poet
prandaj! ju o yje! nė qiell nuk shkėlqeni
krokodila kur shihni mbi tokė e mbi det
-------------
edhe dielli nga fryma shpeshere ndalet habitshėm
as rrezet e tij nuk guxojnė nė tokė lirė me ra
nga shkelsit lulet nė dro flasin pėshpėrtshėm
sa bima e bukurisė nga ju shkelsit u tha
----------
Autori xhelal ferizi
liriku nga mėrgimi pėrshėndetė vllezrit shqiptarė
nga malsija
-----------------------

lirik 16-12-09 22:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse e shpirtrave tė rritur nė knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht shpirti bastard e makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si fundi i shpuar i thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje po quhet
vetėm joshja e grykėsive mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenjet lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė e mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i paskurpullt i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hėna qielli e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith ėngjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė ndalen tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma ne dashuri nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet etnike shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: tregoni shoqet dhe shokut farefisit
lexoni vargje nga autori ne mergim xhelal ferizi
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
[I] Modifikuar per here te fundit nga lirik : me daten 23-11-2009 ne oren 19:06[/I]

lirik 16-12-09 22:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja sajė magjike
sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
--------------

ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
dashurinė qė e nisi ajo vet
-----------
ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
------------
po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
kėt zanafillė tė para nismėrisė
ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

-------

nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

---------
mahni shkncoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
sikur te isha perkthyes mbi qiellorė i ksajė dashuri kuptimsisė
ah sikur te isha perkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
shkencė tė re tė pėrssour pėr dashuri do tė kisha nisė
-------------

por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėlnisje nisje ėmbėltare
qė nxiti te gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme tė perendisė
ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ėsht nisė
---------

dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė behem pėrkthyes dashurije
kur nuk kam asgjė tė paranismėrisė
se kjo esht mahni e forcė perėndije
qe din kso qudirash me nisė
--------

e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
ėsht njė qudi qė mister qė gjuhė zemre flet
kur asnjė sekret toksorė zemėrissht si dry s' ka fuqi ta mbajė
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
e lotėt hidhrim gzim sa nji det
----------

si tė behem un pėrkthyes i sajė njeri varfanjak gjuhtarė
kur tė thellsishmen paransimėri nuk e njoh gjuhė as fare
si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė kėt farė
qe zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------

Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
--------------------

lirik 16-12-09 22:13

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ndėrgjegjja nė guri
----------
Autori xhelal ferizi
---------------------
ndėrgjegjen e kam pa nė guri duke bre
gurin ngadal duke e rrėzuar
kam pa granit mu nė shpirtė e zemer duke pre
nė shkėmb sa thell duke gėrmuar
----------
ajo ishte brengėtare
sa thell po shkonte nė palcė duke grrye
o zot sa rrėnimtare
sa shpirtat mbi dhe i ka thye
---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 16-12-09 22:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nga autori xhelal ferizi
Pse jem toskė e pse jem gegė
--------------------------------------
Pse jem toskė e pse jem gegė - jem si kokrrat ne nje shegė
autori xhelal ferizi
jem si kokrrat ne nje dardhė - nje shqipni jem zemerbardhė
kemi bashk nje gjuhė mbi dhe- nji gjak zemrat na i mbanė nxe
kem nje shqipe embelsore-qe e mbanė bashk zemren arbnore
nji atdhe kem e nje tokė- nje shqiponjė kem me dy kokė
kem nje zemer qe quhet shqipe -nje shqipni me degė e pipe
kem nje gjuhė ma te bukuren fe-qe nuk ka shoqe mbi dhe
shpirti i jonė e ka nje fe-nje shqipni e nji atdhe
nje fole qe quhet shtet -gegė e toskė qe i lidhė per jetė
toskė e gegė jan dy damarė -por nji gjak e kan shqiptarė
e kan shqip zemren ku lidhen-per shqipni n' mes t' zjarrit hidhen
per shqipni ku i thonė shqiptare-derdhin gjakun si ujvare
per at tokė me gurė e dhe-e bejn vdekjen si me le
ata shqipen e kan busollė-farė e fis e fe e shkollė
e kan diell e e kan hanė-nji shqipnije i thonė nanė
nanė shqipni i thonė me fe-e bekojnė me gurė e dhe
e kah ka troje shqiptare-i bekojnė me i gjuhė amtare-
toskė e gegė jan dy zogj qielli-dy cicėrima tė nji prilli
qe ligjėrojnė me shqipen prore-te dy e kan nje nanė arbnore
gegė e toskė jan nji qelik-nuk i thyen asnji armik
kot e kan gjith grek e shkja- se'shqipnija s' don me u nda
pse te ndahen dy barkusha-shqip ku flasin male e fusha
si ne vlorė e si ne shkoder-ku rrijn te larta bjeshkė e koder
ku e flasin nje gjuhė nane -si ne korqė si ne fushė dardane
ku e pijnė nji gj t' nji ujvare-nga nje tokė ku i thonė shqiptare
nga nji zjarrė qe del vulkanit-zemer shqipe e ilirianit -
prandaj mbaje o zot mbi dhe-me dashuri si gurrė e rrke
le ta ruajnė si sytė e ballit-kah ka dhe e kokrra te zallit-
e te mos e lshojnė nanen e arbnore-ne ndoj kteheter kund mizore
por ta ruajn si driten t' diellit-e lirė t' flutroj si shqipja e qiellit
e sa te jen kohrat me mote-ta quajn shqipe kastriote-
e ta mbajnė kto degė t' nji lisi-e ne ballė ti qendroj plisi-
e ato shqipe valle rime-shqip te kndoj shqipnija trime
-------------------------------------------------------
xhelal ferizi liriku autorė ne mergim i ksaj kėnge shqipe
me titull pse jem toskė e pse jem gegė nga shqiptari koosovarė
liriku ne mergim
------------------

lirik 16-12-09 22:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mallkua qoftė gjithmonė tradhtari
-----------
autori xhelal ferizi
---------
mallkua qofė gjithmonė tradhtari
qe s' po len kund fryt as fe
ble me pare e ble me ari
ndoj bimė shqip s' po len mbi dhe
------
mallkoe o zot per jetė armikun
qe e sulmonė lirinė shqiptare
qe na e msyu adriatikun
bashk me veglat mercenare
......
edhe lirikun e ka msy
penen e tij me ngjyrė ylbere
e ka marrė ne thum e ne sy
me ja thye po qdo varg vlere
------
mos me e lanė kund shqip me kndue
as per troje as per malsi
per dardanė me ligjerue
e gjith ku i thonė vendit shqipni-
-----

se jan bė kohrat dy f'tyra
mendja e cekt ka dalė sa i gogel
e po bėhen punė tė ndyra
po e luan rrolin shpirti i vogel-
----------

rrol po luan kahdo tradhtari
ku do i mblon forumet ploja
se po e nxitė ai gospodari
me zhgjyr t'lig me u luajtur loja

---------
edhe e bėn aktin e e armikut
puthadori kahdo i mjerė
ja krijon kurthat lirikut
mos me kndue si zog n' pranverė
-----
mos me kndue askund n' per troje
moe me u ndje emer shqipni
mos me dalė cicėrimė per goje
as ligjerim per te bardhė etni-
-------
vargun e zemres lidhė ja kan
kohrat plehe plot mallkim
pena e bardhė sot shqip po qanė
kahdo ne kurtha e bojkotim
------
veq pse u mbush toka tradhtarė
veq se diell s' po ka me zemer
as kund besė nuk mbet per farė
e bishta te kombit po bejn emer-
-----
por se emri i humbė t' vertietit

atij bilbili zemerbardhė

qe emocionin ja luan detit

por se ditė si vjen e bardhė

------
se rrethue ėsht me shpendkeqe

kahd o e ndjekun ziliqarė

e po i qesin kurtha e leqe

veq pse kan smirė e nakarė

---------
poshtė rrogtari i armikut

poshtė mbi dhe e smurė zilija

poshtė tradhtija e munafikut

rrnoftė mbi dhe veq dashurija

---------
tjeter e zezė zemer mbi glob

mos u paftė nder kombe as fise

as n 'shqipni i zi ndoj kob

mos u paftė nder farė e fise

--------

se qe besa prej tradhtije

fort po thyhen lisa te malit

s 'po qelė lulė kund bujarije

se po e vyshkun djal pas djalit

------
se po i vyshkė kahdo armiku

me pengesa e me bojkot

prandaj e kjanė penden liriku

se armiqt po i derdhin lot
------

Po ja derdh lotin tradhtari

po ja qet kurthen moskova

se perkrahu askund shqiptari

as shqipnija e as kosova
-------
as malsi as qamerija

ilirida as trojet tjera

po i qanė pendes bukurija

mbyllė ka mbetė jetime e mjera
-------

se su gjet kund ndoj shqiptarė

qe e ka lindė nana me kmishė

zemergjerė e kuvendarė

qe ma ka syrin si pishė
----------

me i shtrengua doren lirikut

me i dhanė shpresė e me i dhanė zemer

porsi palcen e qelikut

me i forcue penes at emer

-------

e me e quajt pena kombtare

qė t' shpėrthej kjo si vullkani

neper vargje ndriqimtare

me marrė vrull si urragani

------------

por su gjet as djalė as qikė

ne djep qe i dha nana gji shqip

as ne europė as ne amerikė

su gjet zog mbi degė as pip-

..........

nuk u gjet ndoj zog shqiptari

qe i thot vargut tu ngjat jeta

se kah euro e kah dollari

fort jan turrė do qyqe te shkreta

---------

por per komb e penė shqiptare

nuk u gjet ndoj djalė si zhari

me e qelė zemer rrezatare

por si e pat zakon shqiptari-


--------

nuk u gjet as pertej deti

as kndej bjeshke e kah ballkani


dielli as hana kund se gjeti

ndoj djalė nane iliriani

---------
qe din doren me e shtrengue

me ndjesi per troje t' veta

plot miqsi n' kuvend me u shtrue

e me u hapė njiher kuleta
---------
per ndoj veper kaq madhore

me i shtrengue doren lirikut

nuk u gjet mbi tokė arbnore

kund ndoj zemer e qelikut
--------

per varg shqip njiher me dalė

e m e ngritė zanin ne qiell

as nuk doli me besė e fjalė

kund zog shqipje nen ket diell


-----------
me ja dhanė vleren si ari

me ja dhanė te bardhė botimin

se i ka dehė shqipet dollari

kan marr ne sy veq sabotimin-

.......

tjeter fe s' po ka shqiptare


per veq egos se mjerė mizore

prandaj penat kangatare

kan me qa ne gjuhė arbnore
--------

autori xhelal ferizi
---------------

lirik 16-12-09 22:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik

lirik 16-12-09 22:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi autori ne mergim

O Qerpiku Im Sa Shum mbajte Lot
Pėr Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Nė Shekuj e mot
Lotin Pėr Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Pėr Luften e zharin
Ti Mbajte Lotin Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku im i Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Lotin Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Nė Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Pėr Hise
Ti Ke Qa Pėr Troje Tė Lashta Etnike
Ti Ke Qa Pėr Komb Pėr Farė E Pėr Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Pėr Te Vedekur Ti Ke Qa Pėr Tė Gjallė
Ti Ke Qa Pėr Gzime Pėr Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mėrgimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Robėrinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Tė Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Tė Kan Nxitė Dhimbshėm Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi ne mergim vargje shqiptare

lirik 16-12-09 22:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk dua tė bredhi pas hiqave
---------------------
Autori nė mėrgim
xhelal ferizi
------------------
nuk dua tė bredhi pas hiqave
pas tė pangopurve nė para e pushtet
nuk dua as pas shundve e kiqave
qė artin e lan mbi dhe shkret
---------
nuk dua tė bredhi pas lavdit tė mjerė
pas kotsirave me llafe“
un qajė me lot pėr secilen vlerė
se i shkelen nga dobiqe e tarafe
-----------
nuk dua tė bredhi pas jargve tė dredhisė
pas krekosjeve pa mbulesė
un jam i biri i pendes sė lirisė
do tė mbahem nė artin besė
-------------
nuk dua tė vrapoj pas bjerrrakoteve teatrale
pas mjeranive tė humbura nė lecka e rrangalla
un dua ti ndjenjėsoj fusha e suka e male
tė flas tė shpirtzohet dheu e guri e zalla
---------------
nuk dua tė brredhi ka perdredhja e shpirtkeqit
un dua ta thyej akullin nėn diell
artin nuk e dua nėn thunder t' kryeneqit
poemen e dua si qiell
-------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 16-12-09 22:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur e qova gurin e denimit
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Kur E Qova Gurin E Peshes Nė Fund Tė Cakut
Kush Tė Tha Ta Sjellėsh ! Mė Tha Pastaj Nji Djallė
Un U Stepa U Ngriva Nė Palcen E Gjakut
Mbeta Mbi Dhe As Vdekur As Gjallė
---------
Shko Mė Tha Qoje Nė At Tjetrin Breg
Un Zvarras Prap Me Hapin E Mjerė
Kur Shkova Te Caku Pėr Me Dalė Nė Shteg
Mė Pshtyu Djalli Tjetėr Nė Vlerė
-----------------
Dhe Ikje Mbas Ikje Me Gurin Nė Shpinė
Djajt Duke Mė Pshty Nė Fe
O Mundi Im Qė Ta Vranė Rininė
Ti Je Lot E Djersa E Mbytur Pa Atdhe
-------------------
Xhelal Ferizi
Autori Nė Mėrgim
--------------------------

lirik 16-12-09 22:24

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Brenga ime
---------------

autori xhelal ferizi
------------------
brenga ime ti je me peshė sa qielli
sa i gjerėsishmi deti
ty nuk tė mbanė as hana e dielli
sa shum flet vet me veti
--------
ma gjej o qiell nji kandarė
ta mas pa hile tė ironisė
un qė jam lirik vargatarė
brengen pėr gjithqkajen e gjithsisė
------------
qka qenka brenga epoetit
liria drejtesia dashuria
s po e mbajka gjersia e detit
shterruni o pendė tė mia
..............................
autori xhelal ferizi
--------------------

lirik 16-12-09 22:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
------
E ti mė thuaj o era e malit
autori xhelal ferizi
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpėrnda
dritė lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
ah klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me gjamė shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk kjanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
vdiq etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet gjakun pėr dy pare
ta shet fmiun ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokė e gurė e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese sė parė
tė vargjeve me titull eh ti mė thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirikut mergimtarė
dikurė poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------

lirik 16-12-09 22:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara
'''''''''''''''''''''''''''''

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri
'''''''''''''''''''''''''''''''''

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

Autori Xhelal Ferizi :-l-i-r-i-k-u
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lirik 16-12-09 22:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos mė pėrgjakni nė mish mos mė shkyeni
i thash prangave mos mė lidhni atdheun duar e kėmbė
ju thash kėtyre reobėruese lidhse mizore mos mė thyeni
token mos ma robėroni nė qdo pllėmbė
------------
ju thash kėtyre sadisteve prangave metale
mos mė lidhni se pėr liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos mė lidhni tė dashurin atdhe
--------
ato nuk patėn mėshirė
shekuj mi pėrgjakėn fletėt e qdo degė
kokėrr dheu kund nuk na e lan tė lirė
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimė
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhėn qdo fije bari e grimė
prangat e robėria rob tė saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri tė ftofta shtrėnguese
e ju gjemba tel qė u ngulėt nė mish tė pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhėt dėnesshėm nė vaj
--------
ah ju pranga tė zeza shekullore
gjuhen na e lidhėt lirinė e qdo ide
nėpėr shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhėt me hekur
me tė ftoftit tela nėpėr breza moti
as gjallė nuk na lat as vdekur
rrėke na shkoj gjaku e loti
----------
nė robėri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipėri mėmė etnike sa shum qele varre
------
tė robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh nė gjemba tokė e lashtė e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thėnė mjaft robėrisė e prangave t'metalit
e lirė tė lulzoj etnike shqipėrije
me punė e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E-(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---
lirik

lirik 16-12-09 22:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos mė pėrgjakni nė mish mos mė shkyeni
i thash prangave mos mė lidhni atdheun duar e kėmbė
ju thash kėtyre reobėruese lidhse mizore mos mė thyeni
token mos ma robėroni nė qdo pllėmbė
------------
ju thash kėtyre sadisteve prangave metale
mos mė lidhni se pėr liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos mė lidhni tė dashurin atdhe
--------
ato nuk patėn mėshirė
shekuj mi pėrgjakėn fletėt e qdo degė
kokėrr dheu kund nuk na e lan tė lirė
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimė
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhėn qdo fije bari e grimė
prangat e robėria rob tė saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri tė ftofta shtrėnguese
e ju gjemba tel qė u ngulėt nė mish tė pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhėt dėnesshėm nė vaj
--------
ah ju pranga tė zeza shekullore
gjuhen na e lidhėt lirinė e qdo ide
nėpėr shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhėt me hekur
me tė ftoftit tela nėpėr breza moti
as gjallė nuk na lat as vdekur
rrėke na shkoj gjaku e loti
----------
nė robėri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipėri mėmė etnike sa shum qele varre
------
tė robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh nė gjemba tokė e lashtė e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thėnė mjaft robėrisė e prangave t'metalit
e lirė tė lulzoj etnike shqipėrije
me punė e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q--I---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E --(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---

lirik 16-12-09 22:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė Mes Tuaj
.........................

(emitim i naimit)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijues vargjesh mergimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj
shkrihem germave e nė shpresa vloj
nė mes tuaj kur mė shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė
nėpėr vleren e vertetė
kur t' ndėgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil nė bli e ftu
un jam qiri qė po shkrihem
nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qė ju te shihni pakėz shpresė
penda ime tė mos vdesė
nė mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam nė udhen e vėrtetė
jam vet germa fletė mė fletė
nė mes tuaj jam i uruar
jam i etshėm i pėrvluar
qė tu jap un ndonjė pikė
varg te diellit mbledhė nė etikė
qė tu jap un pakėz ujė
qė t' kuptoni dheun e huej
kti mėrgimi sa po vuaj
qė tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
nė mes tuaj un jam me shpirtė
jam si balli i qiellit t' dlirtė
jam nji varg qė bashkoj fe
bashkoj lule gurė e dhe
nė mes tuaj jam uratė
jam me mendje dit e natė
veq pėr ju me cak nė varg
jam nji vlim qė u nxejė nga larg
jam i gjerė me varg sa i qiell
nė mes tuaj do shndrijė si diell
nė mes tuaj jam si vlla
penda ime s' ka me u tha
do tė jet prore nė detyrė
pėr dhe tė parve nė varg e ngjyrė
me at pendė un kam shterrė shkollė
qė ju tė jeni n' pip si mollė
nė mes tuaj un jam jetė'mirė
jam krijues me varg tė lirė
nė mes tuaj jam ngjyrė prore
pėr tu shkri mbi tokė arbnore
nė mes tuaj un jam vet jeta
jam gjithmonė fjalė e vėrteta
nė mes tuaj un jam njė zemer
jam shqiptarė gjithmonė me emer
nė mes tuaj jam si bilbili
jam si gongjja e karajfili
jam qershi me tė bardha fleta
nė mes tuaj mė duhet jeta
dua tė jem nė mesin tuaj
nė dhe t'mėrgimit tė mos vuaj
dua tė bėhem gjak damari
qė tė rrrejdhi por si ari
nė varg e dije e rimė shqiptari
nė mes tuaj un jam si deti
koha larg mua mė treti
jam nė dije jam nė udhė
ne mes hallesh rrudhė pėr rrudhė
ndjejė shum halle e kam lot rrke
pėr etni un jam tu u bre
mė qanė penda nė lot e pika
pėr shum shkolal e fabrika
mė qanė penda mė qan mbrendija
pėr qdo pllėmbė nė vise tė mia
pėr qdo fis e pėr qdo fe
kah shqipnisė i thonė atdhe
i kam lotėt dramatike
se dua tė lirė shqipninė etnike
e dua tė bardhė me zemer mali
tė jet e bukur djal pas djali
adua nė punı e dua nė progrese
lidhur shpirti e lidhur bese
porsi fleten karajfile
ja dua fushat plot idile
ja dua lisat ja dua malet
penda ime nuk do ndalet
kahdo nė suka nė kodra e brinja
kahdo shpirtin do ta shtrinja
kahdo shihet bukuria
kahdo shqip ku flet etnija
kahdo lśleet jan laryshe
ku ka zgoj e dallėndyshe
ku e shoh bujkun lavėrtarin
ku e shoh faren e ugarin
ku e shoh shqipen me dy krena
gurė kalaje me bedena
ku shoh ara me grunaja
ku shoh grigje e kodra e pllaja
ku bjen fyelli e gjuraja
ku bjen lart mbi gurė ujvara
ku e lidhė kokrren shega e nara
ku e qelė ngjyren mjedrra e ftoni
ku flet n qehre dhe i joni
neper degė e neper pipe
kahdo rrijnė ato shpendė shqipe
kahdo kndojn kahdo cicėrojnė
kahdo shqipen ma ligjrojnė
kahdo zemren mua ma joshin
kur shoh qengjin sy laroshin
dele e qingja me blegrima
mė shkrihen vargjet me gjith rima
e kullimin qė e ka zalli
ndrrim ku me mallė ku lshon kavalli
kahdo flladit nė kroje pylli
ku e ngjallė ndjenjen kėnga e fyelli
nė mes tuaj un jam germė shekull
jam si hanė qė rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ju qes artin kah etnija
me njė zemėr t' kndoj shqipnija
nė mes tuaj un jam njė dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pendė n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
nė mes 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam shqiptari i vėrtetė
jam nė jetė e do tė mbahem
un prej nuk dua t' ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n' buzė mėngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
nė mes tuaj jam varg me rrke
nė mes tuaj kam me qėndruar
varg e strofa duke shkruar
do tė marr fjalė prej shege e blini
do tė marrė valė prej ibri e drini
do tė marr erė prej lule thane
do t' jem sy pėr kokė dardane
do tė jem ballė ku e don etnija
do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija
do tė jem art pėr shtojzovalle
do tė jem rrymė pėr gurė e zalle
do tė jem shpresė pėr lot e halle
nė mes tuaj i qėndruar
do tė jem i pėrvėluar
qė tu shprehu ndjenjen tė valė
qė ta dij qdo vajzė e djalė
se mua vlimi pėr dhe timin
ma pėrvlon at pėrmallimin
do tė jem jem varg pėr tuaja jetė
me art kėnge tė vėrtetė
do tė jem nji dritė e re
nė mes tuaj me shpresė me nxe
do tė jem si plum e zhgjetė
pėr armikun e vertetė
fjala ime si e vullkanit
do i nxitė shpirtrat peshė vatanit
pėr ta piritur bashk armikun
do elidh vargun si qelikun
kahdo nė zemra gjithkombtare
per armiq do t ė jet batare
vargu im qė thirrė degė m'degė
me i bashkue toskė e gegė
vargu im si shiu i motit
do i thrret t' bijt e kastriotit
si nji grusht t 'palces t' granitit
t' skenderbeut e t' arianitit
do i thrret nipat e agronit
tė mic sokolit e osė drangonit
tė shotė e azemit legjendarit
tė trimit tė madh adem jasharit
e tė gjendave kahdo tjera
tė jakup ferrrit porsi fjera
tė selam labit e tė qerqizit
do i thret penda e xhelal ferizit
do ti thrret penda e lirkut
me u bashkue kunder armikut
rrnofsh lirike ti moj pendė
gjuaj armikun rend me rendė
her me fakt e her me dije
ngjyra shqipe tė ka hije
ne mes tuaj un mėrgimtari
rri me pendė e vargje ari
nė mes tuaj e nxis stinen
pėr ta e gzu t' krsitalt zallinen
nė mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qė del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kam me u veshė
nė mes tuaj do tė mbihem
nė mes tuaj do tė shkrihem
do tė jem liri e fjales
do tė jem curril i vales
do t ė jem qiri e dyllė
do tė shkrihem do tė jem yllė
qe ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashk me penden mendjehollė
do t' kndohem shkollė mė shkollė
sa tė jen shekujt e lirisė
do tė jem qiri i pėrjetsisė
pėr pak dritė e pėr tė shkri
art e varg e bukuri
nė mes tuaj pėr tė mbetė
si nji qiri i vėrtetė
kahdo udhėt pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
nė mes tuaj jam pėr jetė
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
mos pandehni se kam vdekė
pėr etni un kėrkoj shtek
kėrkoj shtigje nė mote e erė
kėrkoj punė e kekroj nderė
kėrkoj driten per etni
kėrkoj nderė e dashuri
mos pandehni mos pandehni
prandaj lapsin te me mprehni
tė mė gjeni tė bardha fletė
varg e rimė tu jap nė jetė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do bėhem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajtė paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretė
jam n' mes tuja dikund nė jetė
jam bė fletė e jam bė bli
jam bė udhė ja bė fli
pėr tu sh'ndrrua pėr ju si shteg
t' ju shartoj gjakun me shegė
kur t' ndėgjoni s e po vuaj
jam i gjallė nė dheun e huaj
pyetni fllanza e dallėndyshe
pyetne kohen qė u bė ndryshe
pyetne lotin e saksisė
pytne penden qė pi sisė
nėpėr vargje t' nostalgjisė
por dikund un jam nė jetė
me pend n' dorė duke mbushė fletė
jam pėr driten e vėrtetė
jam pėr tė bardha tuaja mote
jam me mallė n' mėrgim me lote
jam si lulja e dashuria
qė njė kopsht tė jet shqipnia
qė tė mbillet gjithmonė paqe
pa ngatrresa e pa gjaqe
pa pushtime e pa varfri
pa pėrqarje epa mėri
pa vajtue kudn qyqe n' shkrep
tė rritet lirė fėmija n' djep
tė mos ket etnija dhunė
por tė gzohet n' gzim e punė
nė bukuri e shend e verė
ta ujitė paqen me nderė
jam n' mes tuaj jam me ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam qa
un pėr ju jam duke u tha
qė tė shihni ditė tė mirė
qė tė jeni pipa t' lirė
qė tė jeni gjith nė jetė
vet lririja e vėrtetė
Kur tė shihni se jam larg
do tė mbajė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
qels jam bė pėr ju nė jetė
qė nė pranga turrem n' vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t' ndėgjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam nė jetė
jam poeti i vėrtetė
jam si palca e mėrgimit
shkrihem n' varg prej pėrmallimit
bėhem qiri pėr atdhe
jam n' mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qė lidhė etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kundėr krimit
jam n' mes tuej tue pikė me vlim
pėr me e thurė shqipninė n' bashkim
--------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

Popullit tim tė shumvuajtur tė fala nga mėrgimtari
xhelal ferizi i larguar nga atdheu qė nga vitit 1981
jeton nė mėrgim
larg atdheut me penden ne dorė neper vargje shqiptare
duke shkruar
---------------
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
---------------------------------

lirik 16-12-09 22:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargu i lotit
--------------------
Shkruan Xhelal Ferizi,
------------------------


Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,n' per,krena,e,n' per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gurė prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e, t mos,kputet,gaku,e,fija,
as, aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n fise t,mija,
lidhnu,prore, n fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t'adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n' rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi
*******************
###################

l---i---r---i---k---u--------i---l--i ---i---a---n sh---q---i---p---t---a---r---ė---
n---g---a--- M---i---t---r---o---v--i---c--a---
B---U--K ---R---O---SH---E--- ---SH---Q---I---P---T---A---R---E---

lirik 16-12-09 22:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un jam ai
Autori xhelal ferizi

un jam ai qė lotin poetik e zbėrthej si metaforė nė laboratore
qė kam pi dhimbjet e poemat e mjerimit
un jam ai qe nėpėr gjuhen e lashtė arbrore
lidhem me damarėt fenomenal tė shkrimit

un jam ai qė linda
nė shekujt kur nuk duhej fare
un jam ai qė u binda
pėr maskat dyftyrshe tradhtare

un jam ai qė flas shqip me yjet
sa her kam shkėmbyer me ata dritė ndjenjash plot miqsi
me flladin e shpirtėzuar me zogjt e me idilike pyjet
kam lidhė nė varg poema emociones deri ne pėrjetsi

un jam ai vet hulumtimi i ndjenjes kėrkimtare pendė kontrata
qė lidhė jam pėr jetė me emocion e poetike gjuetari
e me qyqet kohore e imag jinatat e netve tė gjata
me te robruareshmen shpirtė lidhuren poetike sklalveri

kam qa hall me vargun jam bė qels shpirtrash i vargjeve
nga e pakapshmja iluzore idhujtari
edhe nga qasti kohorė e nga e bartolomeut nata
nga kohrat qe me hile me dhan me pi
nga seila portė shpirti
e nga secila gotė kohore e mbushur me vetmashtruese dolli
edhe per dolli lotėsh gjithmonė isha currili poetik ma i dlirti
tash “vargjet poetike me kan pi


un jam ai qė nga halli me gurin
kam dashtė tė bėhem detyrueshėm vlla
un jam ai qė shqiponjen dykrenore e kuq e zi flamurin
nuk deshta ta lė nėn shkja

un jam ai qė nė tė shejten endėrr
shoh gjithmonė pa hile atdhe
dhe pshtyjė me mėri kur jam nė tė pamshirshmen zhgjėndėr
fatin e mėrgimit mbi dhe
............
autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------

lirik 16-12-09 22:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Truri im

autori xhelal ferizi (xhela) nė mėrgim

truri im sa shum mbajte emocione kohore si peshė
pėrse kėshtu gjith kėto shpirtėmaterje hallesh i gllabėrove
sa shum shekujt me miliona larmi shpirtėzimesh tė kan veshė
si arrite qė akoma nuk u shembe qudi sa shum durove

ti diell hanė yje e hallet e kohes i mbajte
hallet e rrudhave tė mėmėdhe tokes
ti peshat nėpėr qelizat tua aq dhimbshėm e thellsisht i ndajte
ti dhimbshėm ke mbajtė peshen e shqipnisė etni lokes

truri o fenomen si i mbanė gjith kėto halle
kurreshtje pėr ngjarjet e strukturat e njerzisė
pėr glob pėr atdhe pėr dhe e gurė e zalle
dhe peshat gjithkah tė gjithsisė

habitem me ty ti nuk je aq i madh sa globi
sa pendat po i nxitė me vargje si dete
thue se pesha pėr e shpirtėzimeve pėr ty qenka hobi
sa shum po mbanė vuajtje e sekrete

ti edhe hallet i mbanė tė dashursiė
edhe fatkeqsitė e dėshtimeve shpirtlotshėm i pėrshkruan
ti peshat disi i mbanė me norma tė maturisė
e pesha e pa drejtė nga vendi nuk tė luan

habitem me ty me tėndin toruan
a mos je instikti qelik
habitem nga kureshtja sa shum vuan
sa shum u pėrballe me secilin armik

dhe ti e mbajte peshen absurde e peshen e gjygj'sisė
e peshen e madhe tė lotit
po ti qenke vet arti i mrekullisė
ndėrtuar nga forca fenomene e zotit

eh truri im ty kush ta qanė hallin o sizif i harruar
pėr ty kujt mbi kėt dhe indiferent i intereson
ti qė aq shum pėr tė tjerėt ke shkruar
po ty kush nė ndonje qast tė kujton

ti mbajte pesha lendimesh e politike
dhe friken nga hordhitė vrastare
ti mbajte sa halle galaktike
e hallet e renkimeve tė trojeve shqiptare

po vatani yt ku ėsht i gjori pėr ty
njiher nuk te mori nė grykė si djalė
as nuk tė shikoj me kthye kokė njiher kah ti me sy
lotin si gurrė me ta ndalė

ti mbajte peshat e seciles kokėrr dhe
e seciles lule pėr etni u kujdese
ti u brengose prore pėr ndarjet me fe
pėr secilin curril vese

sa pesha tė rėnduara per ty k'to peshore
kur shkelej e vyshkej prore karajfili
sa peshė e rėndė pėr ty dhimbjet arbrore
kur shqip qante bilbili

por ty kurr trojet nuk t' kujtuan
as kroni nuk t 'kujtoj as gurra
ty edhe qyqet e vendit tė harruan
e djem e vasha e gra e burra

ne shqisat e tua ti vet e ke mbajtė eren
e kokrrave te dheut me aq dashuri
te atdheut vjeshten veren e pranveren
e dimrin me plot bardhsi

qetinave kahdo ju ke qa hall
e zogjve pra seciles fole
pr secilen pllėmb tė trojeve ke qa hall
dhe nė fund i huaj pėr atdheun dole

i huaj pra i huaj se nuk tė kujtojnė
nuk tė japin asnji pikė shpresė me pi
me sherbetin shqip nuk duan fare tė ėmbelsojnė
as me tė falė nji pikė dashuri

as lulet e tadheut e as fijet e barit
as toka ku flitet shqip
as gjuha amtare trashgimia e te parit
folea me degė ne qdo pip


ty hisen e te parėve me tapi ta moren
ata te egos te grabitjes e te mohimit
dhe nuk ta dhan kurr te shpreses te gjatė doren
tė lan rob tė mėrgimit

autori xhelal ferizi
--------------------

lirik 16-12-09 22:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse dashuroni

Shkruan autori
mėrgimtari xhelal ferizi

Nėse dashuroni mos u dashuroni vetėm nė masken bukuri
ne konstrukt te pamjes dhe ne te magjikshmen figurė
mos u dashuroni vetėm nė te jashtmen shkėlqimsi
nė refleksin e l'mueshėm nė lėkurė

mos u dashuroni vetėm nė fijet e flokut te ngjyres se ardgjendt
ne artin e sharmin magjik e bukurisė
dashurohuni nė besnik'ri e nė vlera e mendė
qė i ka e dashura e bashkshortėsisė

mos u dashuroni nė hunden e drejtė te sajė me plot art hjeshje
e nė tė bukur pamje te krahnorit te gjerė
as nė faqet e bukura si manushaqe pranvere
dashurohuni nė seclen vulė tė sajė besnik'rije
dhe secilen qelizė art e vlerė ndere

mos u dashuroni nė masken me vizllimė e bukuri
se bukurija shpesh shpirtra vret
dashurohuni vetėm nė tė fisshmen nderdshmėri
se vetėm ky lloj arti ėsht permbi dhe ėsht mbret

ju mbret do tė jeni at'her me kurorė
nėse dashuroheni ne madheshtore vyrtyte
do ta prekni lumturinė nė qiell lart me dorė
nese i shijoni kėto etike fryte

dashuria vetem nė bukuri
nė sharm nė pamje ėsht qorre
nėse ajo mbrenda ėsht plot me varfri
e shpirtrat i ka si vorre

ikni nga vrastare bukuria
nėse ajo nuk ka tipare
nėse aty rrin shpirtrore varfria
qė i mungojnė vlera e visare

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik 16-12-09 22:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vėrrshuan vandal e shkatrrimtarė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

u turren nga karpatet vandal e shkatrrimtarė
vrastarė te ilirisė kahdo me dinake thika
e ranė mbi tė pa fajshmit shqiptarė
aty ku ruhej e lashta antika

gjakun ia kan derdhur ilirisė e ia bė ujė
lėkuren e pafajshme sa her ia kan rjepė
krimogjenja kėmba thundra e paskurpullt e huaj
e fėmijtė me bibron ne gojė ia vrau nė djep

ata ishin zaptues barbar me urrejtje tė shfrenuar
ata ishin gjithmonė me shfrenime krimogjene sadiste
ata ishin gjitmonė me djaj tė shartuar
hordhi bizare kanibale vandaliste

ata vranė njerz te pa faj neper fusha e male
kėdo djep e foshnje qė e gjeten para
ata vertetė ishin me tė meta mentale
ju humbtė barbarve fisi e fara

i mbėshteten shqiptarėt e i lidhen pėr druri e lisi
femra femijė gra e vasha e burra
nga dhimbjet e skenat jan thye per mjedisi
malet me kroje e gurra

bėrtima ka trishtue zogj e harabela
ka thye edhe te qiellit tė shėndritshmit meteor
kur gra e fėmijė tė lidhur nė gjemba pranga e tela
vajtonin pa shpresė me lotin e gjorė

e bota mjerane po bėnte sehirė
kur tigrat njerzorė kanibal jasht planetarė
poshtronin mizorisht pasardhsit ilir
qė quhen mbi dhe shqiptarė
---
ne nje varr i hidhnin pasi i pushkatonin
ku te vdekurit binin me fytyra ne gropa
yjet kahdo qielli t renkonin
buzėt po i lyente europa

xhelal ferizi autori ne mergim
------------------------

lirik 16-12-09 22:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lutje per jetė
------------------
Xhelal Ferizi autori ne mergim
------------------------------
Neper lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia e fjalet e pendes
qka qenka lutja kohore or mik
a thua qenka nji hiq kush mbi dhe nuk e ndėgjon
e shterra neper lutje fondin e mendjes
kahdo me vargun tim poetik
vargu im po renkon

lutje pėrse prore lutje e prore ne ankim
o shekuj kėrkoj ilaq shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė e gjorė e mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė

xhelal ferizi autori
-------------------

lirik 16-12-09 22:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam ma poet
--------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
..........................................
nėse un nuk jam ma poet
nė mesin tuaj me mallė
kush do tė hyjė nėpėr qdo fletė
nėpėr qdo kokėrr materje mbrendėsije
nėpėr qdo kokėrr dhe zallė

---------------
lulet do tė bėrtasin do tė qajnė
kur un ma nuk shkoj me aty nė mberndinė e tyre me pendė
nektarshėm me dije shekullmendjesh thelbėsisht duke prekė
edhe mikropikat e padukshme tė gjitha me nga njimij shekuj mend
metaforisht do tė qajnė
kush do ti shqtetsoj me tru pende n' kėrkime rendė me rendė
kush do ti zberthej e pėrkdhelė kur un njė ditė tė kem vdekė
---------------
kush zėrin e bilbilit me miliona spjegime
nėpėr mendjependė do tė ua shtjelloj
kush me shekuj fenomene ato qudi zė formuese cicėrime
nė miliona zbėrthime mendjesh zanafillen do tė ua pėrceptoj
-----------------

ndoshta ndonjė pendė tjetėr mė menqurake qė nėpėr rrudhat mendjeqeliza
ku qdo rrudhė me miliona botkuptime paraqet
kush do tė ju thot nė esencė se q' jan vetlevizėset era e puhiza
e tė shkencė mahnitshmit ballancusit det
--------------
detin qė i lėngshėm me avull bėhet nji hiq dhe nji plot
nėse dielli nė mendje e nxenė
ata tė gjith me penden time nė nji marrveshje pėrjetėsije spjegim lot
kan ra nė marveshje pėr ta spjeguar bashkarisht fenomen cak' pse'nė
-----------------
penda ime ėsht veshė me nji tru magjepstarė
qė nuk e sheh syri i zakonshėm njerzorė
pėrveq nji mendjequdije largshekuj udhė qe jan imagjinarė
nė pakapshmėri kuptim thjesht' vetėm nė tė veqant pėrthekues supermendorė
------------

ku do tė gjeni ju pendė supermendore
qė supermendjet i tejkalon
nė kėrkime paranismash formim toksore e jasht toksore
kush kaq bukur nismave nė zanafillė do tė ju gjėmon e kėndon
------------------
penda ime supermendje e din kur' hiq
ishin lulet.......!
dhe u bėnė pastaj forma mbi dhe
penda ime e din si u krijua i paqenshmi frut bimė e fiq
kur u formua nga zoti nga nji plan i padukshėm mbasi dielli nisi me nxe
------------
penda ime e din pėr tė gjitha krijesat
kėrkuese ėsht kjo supermendore
e din edhe gjuhen e nismen kur e filluen ekzakt gjallesat
dhe objektivat e dukshme tė prekjeve toksore
----------
nėse un nuk jam ma poet qdo tė thonė karajfilat
kur damarin e kėnges nuk ua njeh qdo kush
qdo tė thonė yjet qė kur ngjyrė mendjet si currilat
nuk do tė dalin ma pėr ta' nė diturinė e paanė fenomen dije fushė
-------------
un nė varr do tė jem e penda pa mua nuk ecė
un vetėm me njė tė thjeshtė mbuluar me dhe hije
ju nė merak pastaj tė gjthve ka me ju ngecė
me i shku tė pėrgjithshmes nė thelb fjalorė dije
------------
edhe rimes sė larmishme me ja njoftė tingllimen
qė un e di si flet
kush do tė ua tregoj kodin pėr tė lakueshmen rimen
qė kėndon ajo' vala mbi det
--------------
ku do tė mė gjeni mua kur un ma nuk flas
kur mua mė keni pėrbuzė
kur ju mendje? e pakuptueshme! tė shihni duke plasė
gjallesat e tė qen'shmet duke ju gjuajtė me akuzė
-------------
ju do tė mendoni se ato vetėm gjallojnė fryjnė
e yjet ashtu dalin siq i shihni me nxe
nuk e dini ju sa gjuhė dijesh fjalė shekujsh ato mbrenda ndryjnė
qfar te foluri lėshojn pėrmbi dhe
---------------
ju nuk e dini s e edhe vala flet
por gjuhen nuk ja kuptoni
bilbili mbas drit'rrezeve kur nget
se ju' n' kėt gjuhė nuk ligjroni
------------
ndoshta ju do tė gjeni tjera pendė mendtare
qė do ti quani poet
pėr tė hy n' kto gjuhė mahni planetare
nė gjuhėn e vales mbi det
------------
cicėrima e shpėrndarja e currilit n' shartim
qfar gjuhe ėsht pėr ju
nė penden time supermendje shkrim
n' ligjėrim e kam deshifru
--------------
ndoshta nuk do tė vuani pėr supermendje poet
pėr supermendje pendė
por dijeni vėshtirė ėsht me hy nė shprehje det
nė ujin e kripur me mendė
--------------
ajo gjuhė nė vete ėsht ku nė qdo ujė pikė ka shekuj fjalė
tė pazbuluara nga dija
dhe flitet me enigmat vetėm me kėrkim stėrthellim
atje supermendjet nė ato komplikime dijesh akoma s'ia kan dalė
poet as ndonjė shkencė me shkrim
------------------
a e shihni se jeni nė fjalore materjesh tė pa thelluar
nė statusin poet pėr mua shum tė vonuar
vetem pėr nji vulė tuajen formale kot
kur tė vdes un me gjuhė s' keni pėr t' kuptuar
se q' ėsht ai qė flet bora rrezja shiu nė' planet si lot
----------------
ju qė nuk ndėgjuat gjuhen time pendėtare
kushtrimin e qdo germe me materjen qė flet
dhe jeni nėnshtruar nėn urdhrat mospėrfillse barbare
qė urdhėruan tė mos quhem poet
------------
q' do tė bėni tash kur lulet llogari nga ju tė kėrkojnė
e fijet e barit me shprehėse fletė
nga ju me ju qė nė gjuhė tė komunikojnė
pa pėrkthyesin poet kur ju tė keni mbetė
--------------
a do tė kėrkoni ndoshta supermendje
mė tė hollė ndonjė pendtaro mendtarė
kahdo nėpėr qielle dhe e tokė n'ngarendje
me gjetė tė kjartė zbėrthyes materje elementesh spjegimtarė
bimorė e frymorė qė flasin transparent me mendje
------------

un nuk do tė jem pėr ju i elementeve pėrkthyes
se ju mė keni perbuzė
do tė jem vetėm nisėsi me pendė akullthyes
qė mė deshtėn vrastarėt shkrumb e shpuzė
--------------
ja ku e keni dėshiren vrastarė
vraponi pa ndihmen time
dhe gjeni formulat mbi fjerė e mbi barė
qfar thonė nė pranveren me gėzime
-------------
a e shihni s e nuk e dini
dhe mė keni pengu
tash do ta kishit a e shihni
sa keq qė mė' keni ndalu
-------------
at'her kur ishte koha
kur un me secilen bimė
nė mikroskopikė sa koha
doja tė hyja me shkrim
-------------

e ju o tė sakatosur
sa keq mė keni djegė
kush flet tash ma pėrsour
me druj e fletė e degė
-----------


se un nė fjalė tė damarit
sa her kam hy nėn lėvore
unė me gjuhė tė shqiptarit
kam hy nė kuptim nė qdo pore
------------
them se do tė gjeni poet
kur un ma tė mos jem
do tė flasin me tokė e me det
me perime me bimė e me pemė
----------
me rrudhat e tyre e shije
qė un kam folė me ngazllim
sa her kemi shartuar dije
e ju s'keni ditė kombi im
---------

botanika nuk do tė ju len tė qetė
do tė kėrkojnė nga ju tė mė ringjallni
pėr fajin qė ju e keni vet
po me digjni tė gjallė po mė kallni
-----------
ato pastaj ju sulmojnė
me gjuhė nuk ju lėnė tė qetė
se mua me lot mė kujtojnė
cicrueshėm kur flisnim nė jetė
----------
se un ather nė rini
poet kur isha nisė
kam vu veshin n' freski
si e lmon shprehur era at fletė tė bimsisė
------------
dhe deshta me e' shkrue n' superpendė
qė ju ta njihni me mendė
por s' mė lan langojt e qapojt
qė shpejt mi kan vu pranga e vargojt

--------
e sot s po mė lėnė shpirtzijtė
teė gjysėmvdekurit qė gjallojnė
sa tė kqi qė jan derėzijtė
se flas me lule s' mė kuptojnė
-----------
Xhelal Ferizi autori
-------------------------

mos jetoni vetem ne indiferencen dhe egoizmin tuaj
por tregojuni shoqeve e shokve te afermve per vargjet lexoni vargjet nga autori xhelal ferizi shqiptarė luftoje ku do egoizmin dhe indiferencen egoizmi dhe inidiferenca mbysin jeten lirinė dashurinė punen
[IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/reputation.php?p=60850"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/reputation.gif[/IMG][/URL] vbrep_register("60850") [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/report.php?p=60850"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/report.gif[/IMG][/URL] [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/newreply.php?do=newreply&p=60850"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/quote.gif[/IMG][/URL]

lirik 16-12-09 22:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė KORIDOR HAPA

AUTORI XHELAL FERIZI

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto
dhe veshėt curr lart rrijnė
hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje te parin armik
te vrasin por edhe ti vret
keshtu kalonin pipzimet pergjimet neper vite
ne gjendje lufte nė gatishmeri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen per tu ekzekutuar
burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja daten
kahdo qe ecnin me dukej i pritė
o zot sie mbrehnin shpaten
dhe lenin pershtypjen vrastare
ne qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje panllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kta bizarė
ne listen e zezė me mbanin
me dosjen e trashė shovene
per kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha ne mendim
po vijn thosha o kob
po vijnė per vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nepritje koridorit
hapat e armikut pergjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos shpėtonim
keshtu kaluan vite
menduam se do te na vrasin
na liruan nji te bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi
------------------------
sipas ngjarjes se vertetė qe eperjetoj vet autori xhelal ferizi burgjeve
e kazamateve jugosllave si i burgosur politik

lirik 16-12-09 22:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Organizimi

xhelal ferizi

armikun askush ne the'qafje nuk po e shtynė
dhe punėt shqiptare askush si shtynė para
ne qoftė se organizim nuk bėhet gjaku ynė
ne do te na humbė etnike e jona fara

dhe kot jan llafet e gjeniale e dija
edhe sikur ta keni dijen e gjith botes
nese organizim nuk bėhet etnike shqipėrija
do te silleni tė lidhur pėrjetsisht rreth rrotes

nėse nuk bėheni si kokrrat nė gjak
qeliza e rruza funksionale
ju nuk do tė keni as komb e as bajrak
as fusha as dete e male

do tė jemi mbi dhe nėse bėhemi puna
nėse shqiptari bėhet shpirti i veprimit
nėse do te rrijmė' mbi ne do t' bie dhuna
dhe turpi e qthurja e krimit

organizim nės e bėhesh veprim nėse je
konkret me tė perditshmen ecje

ma llafe as diell as hanė as yje s' kan nxe
me llafe 'shekuj'llaf mbetesh shekuj ' ngecje

organizim ėsht vet esenca jetsore
vet jeta esht organizim
merre vesh pra mirė oj rraca arbrore
se jeta ėsht nji vlim

organizim gjithqka ėsht qė shihet
a nuk e sheh punen e pėrditshme te yjeve e tė qiellit
dhe qdo gjė qė preket e ndihet
te organizuara vijnė edhe rrezet e diellit

e sikur tė ishte dielli dembel
kush do tė na kishte nxe
ai qė qdo mėngjes pa pertaci fare del
me ndezė punė e dritė pėrmbi t' ėmblin dhe

po ju a nuk e shihni organizmin njerzorė
qė gjithqka e ka punė e ka organizim
jo jo kombi im i dashur arbrorė
renditja ėsht vepėr e shpėtim


konkretja vetem konkretja vepėr
nga kryerja nė kryerje pėr ditė
nė secilen vulė te shekujve nė secilen te jetes leter
punen organizimin me e nxitė

pėrndryshe jetė nuk ka
pse sulmohet vetem shteti
po ju kush ju ka nda
me shpirtė me hendekun sa deti

ju ka nda vetvrasja e ftoftsija
e virusi e mosbesimi
askush mbi dhe sa e imja etnija
nuk vuan nga i mbrendshmi dyshimi

dysho nė vlla dysho nė moter
dysho ne bashkatdhetarė
me smiren nė jetė me smiren nė sofer
me zili ndaj tjetrit o tė mjerė vetvrastarė

po sot kush tė ndalė ty t' bashkohesh nė veprime
mos vallė qeveritari
jo jo qelizat e tua qė nuk njohin vlime
pėr punė dashuri e per dhe shqiptari

se mos deshte token ta lėvroj deputeti
e punėn ta bėj ministri nder kopshtije
mos deshte qe te vie nė arė edhe presidenti
qe te mbjellė per ty ndonji varg hardhije

dhe lavren nėpėr ara e bujqsinė ta mbjellė
kryetari i bashkisė a qeveritari
mjaft ma mjaft vetėm me tė vjellė
se punėn permbi dhe se bėn veq pushtetari

punėn dhe progresin e me ecė pėrpara
e bėn privati e bėn qytetari
po bujku pse nuk del nėpėr ara
s a i mjerė ne ankime duket gjith shqiptari

se turrė jan nėpėr ndeja tė kota nėpėr pijetore
ndėrtim njohin vetėm nė lokale
pėr qejfe pėr shverce e per krime mizore
e mandej vetvyshken si qyqet nėpėr male

organizim quhet vet jeta mbi dhe
vet ekzistenca qenjėsore
puna vetmohuese duhet nxitė ndėr ne
e dora kėrkon shpresė prej dore

po cili shqiptarė e ndihmon shqiptarin
qė tė ecė nė mallra e sukses
cili me thuani? e mos ma ndezni nė mėri flakė zharin
nga egoja e vetvetes ky komb do tė vdes

pse qani pse vajtoni pse gjykoni
pa hy nė analiza
sot ma i mirė se ne ka mbetė edhe demoni
ne shpojmė njeri tjetrin me dinake shtiza

po ti kur njeriun tėnd nuk e mbanė me vetėdije
e dorė me i dhanė pa hile
po q' tė duhet jeta ti je vetėm hije
qe qanė si kunadhe e skile

jo jo kėshtu nuk ecet me kėt shpirtė me driza
shtresa shtresa me ego e me akull
por me tė lehta dashuri si puhiza
se pa dashuri kombi tė rrėnohet shakull

faj nuk ka vetem deputeti
pushteti e qeverija
por faj ka sa toka e sa deti
smira e shpirtngushtsija

po shpirtin ku e morėt ju shqiptarė

e mishin me edukim e me gjak
a mos nė parlament ndėr qeveritarė
pranojni pra se luani vet me lak

patjetėr kėshtu ėsht' se sot demokracia
nuk tė ndalė ty qė porsi vlla
ta ndjeshė bashkatdhetarin o ju fise tė mija
a' s' shihni se me ego e smirė jeni tha

se ma parė dy gurė bashk rrijn mbi tė bukurin dhe
se dy shqiptarė mbi glob
po shpirti ķ juaj n' bashkim kur s' ka nxe
gjithmonė keni luajt me kob

gjallė nuk ju mbanė shteti por vetvetja kultura
organizmi puna doren bashk e tok
zemėr m' zemėr me qenė tė lidhur si lumejt me ura
si vllezėr si miq e shokė

por jo njeni i smires e tjetri i xhelozisė
e tjetri i egos bizare
nuk mbahet jo kėshtu mirqenja e etnisė
o fise te mjera shqiptare

dhe mendjes thirrni njiher e pergjithmonė
ta dini se jeta nuk ecė pa bashkim
mbi gjakun tuaj e ardhmja le tė vlon
e jo si qyqet nė ego e vajtim

se puna ėsht gjithqkaja e organizimi
shqiptari kudo bashk me shqiptarė
e jo gjithkah interesi i ftoft izolimi
bashkpunim nuk shihet kund pėr farė

po nė saharė si jetojn nė shkretira
ku spec nuk bėhet as lozė
e shqiperia mbi dhe etnikja me tokat ma tė mira
jeton mbi shkrumb e blozė

se kush ne dorė nuk e merr ndoj vegel pune n' kopshtije
me mbjellė a me korrė ndoj fryt
qė n' mėngjez tė agut nėpėr t' ftoften hije
turr nė pijetore pėr me e lagė at fyt

raki n' pėr lokale dėfrim qejfe e zare
mbi rrota e trena e makina
dikush neper bjerrje nėpėr trotoare
tue kqyrė femra tė bardha tė zeshkta e biondina

lokalet pėrplot tarafe e cigare
e tym duhani porsi agallarė
pa mendue askush pėr bujqsinė shqiptare
dhe fajin tash hudhe mbi qeveritarė

po q' e do se as shteti jo nuk ėsht pa faj
se ėngjėll as' ate' kėtu un nuk po e nxjerri
jo jo shqiptarė shekujt do ti keni me gjamė e me vaj
se vullneti pėr punė ju' vėrtetė ju shterri

ju shterri nga shpirti solidariteti
vetėdija se duhet ti ndihmohet bashkatdhetarit
shpirtin qė dikurė e kishit sa deti
sot s' ju ka mbetė as sa fieja e barit

mbas pune duhet defrimi
mbas mundi e djerse vjen
por jo nga ndeja e pafund o lum bashkkombas i imi
sa varfrija te gjallė tė then

se shteti nga populli mbahet
nga puna nga taksa nga duart e vyeshme puntore
perse shqiptari kshtu ndahet
me klane e smirė inatqore

dhe dije mirė nji fakt ne kėt jetė
ta keshė para sysh gjithmonė
nėse dorė bashkkkombasit si jepė
kurr nji hap para perėndija nuk tė lshon

s' tė len me kėt zemer me ecė nė asnji cak
po tėndit njeri ti kur i han kokė
kur zilinė e ke nė gjak
pėr vllezėr e miq e shokė

at'her zoti thot

po ky s' mė do mua
ma mirė le tė mbetet nė lot
se a s un kėt nuk e dua

dhe kėshtu ju len si qyqe pa shteg
nėpėr skuta tė botės endacak
vajtimit duke kcy degė mė degė
te prishur nė shpirtė e gjak

ndryshoni ėsht ma mirė
bėhuni shpirt me oraganizim
dhe do t e jeshė faqebardhė i lirė
me shtet o kombi im

at'her nuk do te ke'sh ankesa
kur dora me dorė tė mbahet
ma mirė ta qet qe besa
qė jeta mbi dhe tė mos thahet

DHE RRUGES Sė QYTETRISė
MIRė ECNI Nė BASHKIM
O JU TE BIJTė E ETNISė
NE CAKUN CIVILIZIM

DHE PUNEN TA KENI KULT MADHORė
E KULT ORGANIZIMININ
BASHKKOMBASIT JEPNI DORė
TE GJITH MSYNI SHPėTIMIN


dhe msyni ne tė bukura vlera
dhe shpirtit mbillni pak dritė
se shekujt ju bėhen pranvera
e fama ka me ju rritė

vraponi pra drejt shtegutt e faqes se bardhė tė mirsisė
se ju dini me e gjetė udhė un e di
dhe larg nga vneri i tradhtisė
mos shkoni nė paudhsi

pijeni kupen e pajtimit
se bashk me kombe tė tjera
mund t' rrini NėSE ORGANIZIMIT
I SJELLNI TE REJA VLERA

Autori
xhelal ferizi shruar nga mergimi

lirik 16-12-09 22:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e pa mėshirė
bota tallet me ne
si nuk gjendet kund burrė i mirė
mirė tė mendoj pėr kėt dhe
shqipėri etnikė mėmė
tė dhunuan vasha e gra
kosoven jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni
kushdo qė kaloi ma parė
e tjerė bataqkqi hajdutė sabotatorė e gjithfar legeni
tė shesin pė pėr pak euro sot e pėr pak dollarė
aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė
a zot kur boten n' konstrukt e mendove
me diell me yje e me hanė
dhe fatet ia lidhe secilit guri
dheut e metaleve argjend e ari
e zallit e ujit porsi biluri
pėrse ne konstrukt nuk le vend pėr pak lumturi shqiptari
perse o zot ndertove hajdut
ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė
qė vijnė si miq dikush si harbut
planet me ja vyshkė etnisė
dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė
dikush shitet mik si nji vizionarė
por vendnumro tinzari e urdhron ardhmėrinė
jo fabrikė thot
jo nė poste atdhetarė
duam mbi shqipėri etnike ankime e lot
jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
mbyllni me viza me rreth tė demonit
kahdo me varfri e mashtrime
pengoni nė adriatik e kah deti i jonit
mbushni me gjak e krime
pėrmbysni nėpėr shekuj fatarisht pėrqani
mos leni bashk kund toskė e gegė
n'krahina e fe ti ndani
si qyqet ti leni mbi degė
por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit
mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit
o djem e vasha t' granitit
bashkoni bashkoni fuqinė
kosovė jug e veri
duajeni atdheun vllaun e perendinė
kėrkoni progres e liri
punė kėrkoni zhvillim e fabrika
kėrkoni kontakte vlorė kosovė shkoder
te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika
bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik 16-12-09 22:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė kohen qė mallėngjen

autori xhelal ferizi ne mergim

un o kohė nuk kam fjalė pėr veq atyre qė i kam nė pendė
pėr ty qė tė ia them vetvetes spjegim diagnostik qė kėrkon
se sa shum po mė shkojnė kėrkim'gjetje shprehjet nėpėr mendė
si ta gjejė shprehjeshpirtin qė aq shum po mė mundon

Jo jo nuk e kam gjetur nė kėrkim nėpėr gjithsi
askund at thellsi qė flet diturisht ajo kohore
un tė gjith nektarėt e shprehjeve i kam pi
duke u munduar ta vloj nėpėr shprehje analizė laboratore

nuk e gjeta nė kėrkim tė shekujve me pėrvoja
as nėpėr fjalorin ne pendes plot pashterrsi pasurore ngjyrė
nuk e them dot nuk e gjenė as shiprti as goja
as shprehjet as lotėt nuk e thonė qė rrėshqasin nė fytyrė

qka qenka ky mister nė tė cilin gjendet analitik mallengjimi laborator
qka qenka ky mallengjyes kujtim
qka qenka ky qast aq nostalgjik kohorė
o zot ku mund tė thuhet tė shprehet nė cilin art e vlim

po mundohem globalisht ta shprehu me dritshpirtin tim
o zot qfar qasti kohorė
besoni po ma shėndrron shpirtin zemren nė pendė'shkrim
mua nostalgjikut tė gjorė

oh ju nuk e dini sa ishte ai shekull'qast kohorė
ah sikur te shprehej me fjalė ajo kohė fotografi
aty kishte vet zoti gjeniu dorė
ne at qast e kohė qė e krijoj n' mjeshtri

a e shihni s e un qels nė asnji mallė'shprehje nuk po gjejė
nė fjaloret ma speciale tė pasurisė ndjenjtare
vetėm si thellsi nė mister e ndjejė
nė shpirtė at kohė e nė gjuhė pendtare

Ajo ishte kohė qė mua mu duk qast nuk e di
qfar talenti i krijimit o zot
un sa ndjenjat prej sajė si art nostalgjik i kam pi
at kohė mund ta shprehu veq me lot

dhe mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk mund ta gjejė fjalen
adekuate praktike tamam thelbtare
edhe sikur te pyeten yjet e te ndalen
nuk e thonė me gjuhė spjegimtare

sepse ishte ajo kohė nji art
qudi mahni e vertetė
nuk edi nga erdhi nga lart
por mua me dha mallė pėr jetė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 16-12-09 22:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Liri e dashur

Autori xhelal ferizi

liri e dashur, un pėr ty i kam lutur tė gjith engjujt e qiellit
budė jezus muhamet
un pėr ty i kam lutur tė gjitha rrezet e diellit
secilin curril mbi lum e mbi det

un secilen valbardhė e kam lutė
ather kur isha nėn armike errėsirė
i jam lutur qiellit imagjinueshem e
qė mbi dhe tė jemi shqipėtarė i lirė

neper kėrcyej lulesh me perkdhelje jam futur
imgjinarisht duke endrruar kur isha nė tė zezen qeli
edhe robėrinė aty e kam zbutur
me lutjeet e mia pėr atdhe e liri

oh liri e dashur magjike
kur isha lidhur nė pranga e lot
sa yjet i kam joshė per ty galaktike
e din i madhi zot

tė deshta liri tė deshta me pafundsi
nuk deshta burgje mizore
tė deshta aq shum o mahni
si ngjyrat ylberore

e ti kur mbi dhe tash ngadhnjeve
qė je ne prag tė dardanes
a thua si me shpėrbleve
n' mėrgim nėn epokė tė mjerė mjeranes

pa gjuhė pa atdhe mė le me breza nė asimilim
nė shkrirje a thua po mendon me na zie
nė trotoare vet me vete duke folė kam mbetur si jetim
nga vetvetja nė shoqėrim nga vetvetja hije

p a atdhe mergimtarė mbetėm pa plang e shtėpi
nėn diell gjithmonė tė huaj
pėr se me dėnove kėshtu o liri
e gjakun ma bėre ujė

pėrse pra ne kujt i sherbyem me gjith shpirtin e gjakun
a thua tė huajave trotoare
per kend mbajtėm ideal cakun e bajrakun
pėr ty pra o tokė shqiptare

nė atdhe nuk jemi s ' po thithim nga toka e jonė ajr fuqie
atje nuk po i gėzojmė as bimė as lule as dhe
nuk qelim e nuk ngrysemi me mjes e muzg ma relieve etnie
malli mergimi po na derdhė shprishur si rrėke

atje nuk shohim as dushkun as fleten
as lulet magjike aromtare
atje nuk shijojm tė lirisė jeten
as token e gjuhėn shqiptare

atje nuk shohim tash as te enderrueshmin flamurin
as shqipen e lashtė me dy kokė
kėtu ne dhe te huaj do te na e ngulin gurin
nder varre te huaja pa atdhe e pa miq e shokė

o qajė o mjerė e pa fajshme dėnesje mergimtare
nėn diell e hanė qė s' tė njohin
o dėnes me dhimbjet e gjata shqiptare
se sytė e atdheut nuk tė shohin

qajė mėrgimtarė buzėdridhur pėrvajshėm le tė dridhet guri
e palca e tijė me rrudha
qajė se s' tė don liria jote as flamuri
nė pėrbuzje trotoaret e huaja te nėnqmojn prore dhe e huaja udha

qante atdhetari gjithmonė pa hile pėr liri
e liria po e don valuten dollarin
atdhe dua tė bėhem i yti hi
ndjeje o liri ndjeje te gjorė mergimtarin


ndjeje nji her ne jetė
ndjeje o liri e atdhe
ndjeje mergimtarin se n e mergim ka mbetė
me lot te tretur ne te huajin dhe
---------
autori xhelal ferizi
--------------------

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 16-12-09 22:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un jam vet

shkruan xhelal ferizi
--------------------
si nuk e dini un jam vet
ai qė digjem me shpirtė e me vargje pėr ju
si nuk e dini un jam poetik det
mbi mua sytė lexues me zemra ndjenjash me lundru

un jam per ju urė nga zemra nė zemėr e vig
e kalim paqeje nga bregu i ndjenjave nė breg
un jam pėr ju i laguri mėrgim qerpik
qė shekujt i pikė ndėr ju me dashuri si shegė

si nuk e dini un jam si poema me hark
dhe jam ai art shpirt'zimi qė me dashamirėsi nga vargu pikė
germa saldimi yjesh ylberesh , e humanizmin me varg
nuk dua nga vargu i shpirtėzuar me ikė

--
un sjellė ideale tė bukura pėr ju
un sjellė pėr ju prej lulezemrash tė qėndisura emocion
qė shekujt ju tė dini me afsh pėr ti dashuru
un nuk dua qė e keqja robėri tė ju copton

prandaj ju jap kėshilla poetik tė kulluar si currila
prandaj varguan ua jap tė shejtė me dritė falė
qė kėngėt e mia ti ndjeni si bilbila
nė shekujt qe vijnė palė palė
shkruan xhelal ferizi mergimtari autori
ose Xhela i Mitrovices ne mergim

lirik 16-12-09 22:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un kam shkruar kam apelue
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un kam shkruar kam apelue
kahdo shqip ne varg kam jehue
si me varg e me prostesta
edhe ne bina e neper festa
ne demostrata e trotoare
per ket tokė te lashtė shqiptare
kam thirrė kombe e kam thirrė shtete
por kam dėnes edhe vet me vete
me ka plasė zemra e kam rėnkue
per dhe te parve qe esht robrue
---
edhe zėrin e kam ngritė
kur ka dalė e bardha ditė
per tokė te parve e per atdhe
pa dallim n' krahinė e fe
kam dashtė pllėmbė e gjevahir
gjith ku i thonė vendit ilir
qe ta ket te shejten liri
e te jet me bukuri
kahdo shqip ku rrahė qdo zemer

kah shqipni i thonė me emer
te jet e fortė por si qelike
te jetoj n 'bashikm etnike

per qdo lug e per qdo prrue
per qdo pllėmbė dhe kam mendue
t' mos i mbetet n' kthetra armikut
e mė ka dalė loti qerpikut

sa her ne gjak u la shqipnija
mė ka d'nesė gjaku e dhimbsuria

e me ka shkue ndjenja ne zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer

nuk kam dashtė kund as pak dhe
per me mbetė nen grek e shkje

as ndönj fletė a fije bari
kahdö shqip lvizė nė erė shqiptari

as luginė po as kodrinė
as ndoj prrue as ndoj jazbinė

as ndoj llugė askund me rremė
ndoj fletė dushku as ndoj pemė

as nodj kumbull as ndosj shegė
te mos ma pres hasmi ndoj degė

se ne nje trup i doja prore
te gjitha ne gji te nėn 's arbnore
hiq pa u prek e pa u cenue
gjithmonė shqip per me lulzue

per ti mbajtė shqipja rreth veti
si kah fusha e si kah deti

si kah e bardha kohė me dritė
i nė net e t' bardha ditė
edhe te bukura ato pyje
shqip me u nxe me rreze e yje

deri ku bjen buza e tivarit
deri ne mollė t'kuqe andej merdarit

e andej poshtė po kah kosturi
gjith ku flet shqip dheu e guri

kah vardari e kah sangjaku
shqip n' damarė kah rrjedhet gjaku

shqip ku flasin diell e erė
kah sjenica e n e peshter

gurė mė gurė andej pazarit
shqip ku i thonė tokė e shqiptarit
ku ne qeeshe duken fise
kah shqiptare jan ato vise

ku ka shty megja sllaviani
kur ish ne troje iliriani

ne mesjeten kah antika
ku sllaviant kan pre me thika


un kam thirrrė per me u bashkue
ne nji shqipni kto me lulzue

te bukurat te lashtat te emblat troje
shqip me folė me nje gjuh goje

porsi lulet me nektare

me u lulzue me gjuhė shqiptare


e te duken bukuroshe
kahdo ne skaj e kahdo ne qoshe

shqip te shndriten si ingjija
deri mbi tuz ku shkon malsija

se jan trojet tona ilire
i kan kokrrat gjevahire

si mbi zalle e si mbi dhe
kah ju shkon vala me rrke

e kan qehren qehlibare
jan nder shekuj gjith shqiptare

troja tona shekullore
qe e kan vulen tė lashtė arbnore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
xhelal ferizi i biri i shqiperisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''

lirik 16-12-09 22:48

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mahni Dardane
.................................................. ...........
Xhelal Ferizi autori i shum vargjeve shqiptare
----------------------------------------------
kur kam dalė n'kala dardane
kam pa qiell e vetull hane
kam pa dritė t 'shkrime vizllue
me hjeshi dardanes shtrue
qė i,kish shtri,deri n'pafundsi
fushes t'gjelbėr thue mahni
syve t 'drites ju ka,ra
n'per,lot,t'kthjellun kur kan pa
sa,e paanė,e,sa e gjerė
sa e bukur si,pranverė
sa,e gjelbrueme n'lule,shtrue
ajo,dardanė qė,m,lindi,mue
e ato t'bardha kroje,e gurra
ato lugje,e brigje e curra
nė ato,kodra,mblue,me,brushė
n' tufa,bari,porsi,n'fushė
sa,e,ėmbel,sa,ėngjėllore,
shtrihej,but,ajo,tokė,arbnore
shtri,m 'jan,kraht si flatra t'arit
me,ra n'gryk' me troje t'parit
q'mu,shpėrnda,flladi,rreth,ballit
shkri,m'ėsht,loti,n,ashkėl,t'mallit
e si i dehur shkri me,ngjyren
tue,sodisė,t'gjelbėrt,natyren
t'ėmbla,lule,veshur,n'bari
n'qehre t'lashtė,e,n'gjuhė shqiptari
thue po flasin po,m'sodisin
fletve,e,shtatit,po,harlisin
lule t'shtrime,fletve,kthye
kah,po,l'viz'in ,aq,leht' mbi,krye
era e,lehtė puhiza e qiellit
qė u,bjen,bashk,me,rreze,t'diellit
veshur,ngjyre,t,shkrime,nurit
qė,ndoj,her,edhe,rreth,gurit
kur,lulzojnė,,me,fletė,n’,hjeshi
edhe,guri,nis’,me,u,shkri
prej k'saj’ ,ere,e,kėndshmėrije
n’,pėr,dardanė,n,kėt,fushė,shqipnije
ashtu,l’viznin,leht,prej,ere
leht,n’,fėrkime,her,mbas,here
lmueshėm,trupit,e,n’,pėr,fleta
pėrmbi,kokė,ju,sillej,bleta
t’,ėmblin,lang,me,u,marrė,t’,nektarit
q’,jan,pėrzie,ngjyrat,e,arit
me,ngjyrė,lulesh,fushes,,shtrue
leht,tu,e,l’vizė,e,shkunullue
disa,si,pupla,bien,mbi,bari
ah,dardanė,moj,tokė,shqiptari
ti qė je fushė bereqeti
ti qė je e gjerė sa deti
me hjeshinė qė e ke prrallore
ti gjithmonė ke qenė arbnore
edhe e lashtė je ilirike
qofsh' shqiptare e bardhė etnike
ti qė je argjend e ari
dhe ma i bukur qė e la i pari
qė,t,valvisen,si,valė,deti
lulet,gruni,e,bereqeti
q՞e ,nuk,len,me,u,ngopė՞,hjeshi
syrin,,t’,njerit,plot,lakmi
sa,e,pa,fund,kjo,fusha,jote
sa,t,tė,ėmbla,nder,motmote
i,ke,stinėt,veshur,n’,ngjyra
sa,e,lulzueme,t’,shndritet,ftyra
sa,tė,kėndshme,e,ke,kaltrinė
yjet,t’,qiellit,dritė,qė,t'shkrijnė
sa shkumbardhat,t’,gurgullojnė
sa,bilbilat,n'fushė,t’,kėndojnė
sa,shum,t’,ėmbla,ujna,e,gurra
sa,shum,zana,t,rrrijnė,nder,curra
sa,mirė shtatit,t’,shkon,hjeshija
gjinin,t’,lashtė,ta,dha,shqipnija
emrin,t’,lashtė,n,gjuhė,iliriane
moj,kosovė,e,lashtė,dardane
t’,lakmon,era,me,t’,,l'mue,brushen
bari flladshėm,t,pėrgdhelė,fushen
buzes,t’,drinit,n’lug,t,ibardhes
qė,u,bjen,uj’t,si,langu,i,dardhes
n’pėr,zallina,gurve,t’,zallit
shum,ma,t’kthjellt,se,loti,i,mallit
si,q’,bjen,leht,era,e,puhija,
qė,e,frymon,mbi,dhe,shqipnija
e,i,valzon,valbardhat,n’,gurė
nder,zallina,u,jep,nurė,
n’,sumblla,t,bardha,tu,i,rrotllue
si,ndoj,kangė,dikah,me,u,kndue
ashtu,t,kndon,vala,n,zallina
edhe,ujrat,leht,n’,lugina
kur,ju,bjen,erlehta,n’,valė
edhe,bilbili,nisė,me,u,ndalė
zemra,n’prehje,i,bjen,lugines
malli,e,dehja,i,bien,stines
lugje,t’flladit,ku,lshojnė,hije
shelgje,e,lule,n,erė,flladsije
t’,ndahen,ujrat,nėpėr,va
n’lugje,e,prroje,vijnė,tu,u,nda
e,t,gurgllojnė,shkumbardhat,prronit
t'rritet,mjedrra,e,lulja,e,ftonit
t,rriten,arrat,me,lajthija
lulė,arome,t'ka,shqipnija
lule,e,kuqe,je,kosovė
t,bukura,i,ke,pejė,.e,gjakovė
llap,gollak,shalė,e,rugovė
drenicė,t’kuqe,e,dukagjin
fushė,dardane ,e,anadrin
drita,e,syrit,fushes,t’ bjen
me,soditė,n’,t’bukurin,prizren
qė ,ma,t’,bukur,thonė,mbi,dhe
s’ka,pa,dielli,.se,ka,le
as,ajo,hana,n,dritė,shkėlqimi
as,kah,lindja,e,kah,perėndimi
prandaj,ty,shum,t’,kan,lakmue
per,ujbardhat,n’,pėr,qdo,krue
pėr,qytete,e,pėr,kala
pėr,at,hise,qe,t’,ka,ra
qysh,se,u,nda,nėn,diell,e,hanė
toka,e,lashtė,e,ilires,nanė,
ty,ta,dhan,emnin,dardane
t',kan,stolisė,prej,asaj,ane
plot,me,dardha,e,me,bashtina
lulė,bogjurret,ti,dha,stina
ti,dhan,motet,t,lashta,troje
bletėt,t,arit,t,ė,mbla,hoje
ti,lan,hiset,n'mes,t,ballkanit
lulja,e,parė,e,ilirianit
ti.lan,shpatė,e,e,zhgjetė,nė,,dorė
gurė’tė,megjes,mbi,qakor
q',merr,prej,fushes,shkup,,e,thanė
deri,n’,mollė,t’,kuqe,je,dardanė

se lulkuqet,askund,tjetėr
nuk,lshojnė,shtat,si,n’dheun,e,vjeter
si,n,dardanė,ku,i,mbjelli,zoti
e,i,pat,rritur,stina,e,moti
---------------------------------------

e’i pat,rritur,perendija,
e,u,gzon,eren,dardanija,
u,njomė,rrėnjen,me,uj,t’ kthjellun
nuk,jan,tha,qysh,se,jan,mbjellun
se,me,uj'e,gjak,shqiptari
jan,njomsue,qysh,se,i,la,i,pari
ilirjani,,n,troje,t,veta
edhe,n',shqip,tha,ju,ngjat,jeta
kjofshi,t'kuqe,n,token,tonė
me at,ngjyr',t,bukur,qė,u,hjeshon
ju,marrtė,eren,shqipja,e,motit
ju,ruajt,toka,e,kastriotit
ua,ruajt,famen,perendija
u,pastė,n’mote,e,n’jetė,shqipnija
mbi,dardanė,gjithmonė,me,mbi
qė,e,ka,shqipja,t’shtrejten,bi
pjesė,ma,t’bukuren,n’hise,t’parve
kah bjen, dielli n’ dhe t ,shqiptarve
-----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

l i r i k u
**************************

lirik 16-12-09 22:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpkiut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 16-12-09 22:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Liria
*************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
====================================
---------------------------------------------------


ma t' bukur nuk thurė qielli as dielli s' qėndisė
je ,pikturė ma e bukura ndėrtue prej perendisė
tė kan qėndisė ylberat me at bukuri
tė kan la me drita ,yjet qė jan shkri
tė ka ndertua dielli e hana t' ka qendisė
ta ka dhanė ylberi ngjyren t' bukurisė
edhe lulja e fletes tė ka qelė nė fleta
py ty oj mahni nuk qeshė shpirti as jeta
mbi ty kan ndėrtua shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qė njomson n' pėr male
ti je erė magjike qė freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qė i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli pėr ty bėhem fli
pėr ty ka folė ari ka folė karajfili
ka ligjrue zogu ka ligjru bilbili
edhe qehre e arit ka shkri sharm pėr ty
sa her jan gzue yjet kur t' kan pa me sy
edhe vet puhizat jan shtrue para teje
gjaku pa erė tėnde kuq nuk ecė nė deje
ty tė duan shum zemra e tė thurin lavdinė
hana nėpėr shtigje e yjet kur shndrijnė
ėngjuj ,e heroj dėshmorė e qėndrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n' qendėr t' fjales , e para nė agjendė
ti je gjak i arit qė kullon n' argjend
ti je vlerė madhore ,ma e pėrsosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qė rrin pėrmbi diell
ti je njė mbretreshė mbi glob e mbi dhe
njė magji e dashur nė kombe e nė fe
ty tė don dheu globi tė don deti e fusha
tė dojnė engjuj t' qiellit; edhe ėngjėllusha
je ma, e bukura lule qė lmon me aromė
pa ty shekujt, vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qanė qershija qanė molla me shegė
pa ty nuk qeshė qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrinė fushes dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė nėpėr valle lidhur dorė pėr dorė
re tė bardha qiellore e shpirta mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qė ecin si rrke
ti je bukurija qė i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita nė ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qė nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me ėndrra e gjallron qdo gurė
ti qė je liri shpirti t' prekė nė emer
pa ty damarė dheu nuk lidhet me zemer
as nuk lidhen dejet e qiellit as t' detit
as damari i gzimit as shpresa e vullnetit
ti je si shpirt'shega tė ndjenė dashuria
ti je ndjenjė ma e bukura qė tė prekė njerzia
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qė flet pėrmbi dhe
-------------------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve liria
******************************
/xhela i mitrovices/
*****************
l i r i k u nė mėrgim
*************************
---------------------------------

lirik 16-12-09 22:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik 16-12-09 22:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse qanė o kohė
---------------
Autori xhelal ferizi
--------------
pse qanė o kohė
qė nga eteri i lumturisė e vleres re pėr dhe
ringritjet do ti keshė njė ditė jo vetėm moh
dielli prap ka me t' nxe
---------
Pse qanė pritjen duhet ta kesh ngushllim
lodėrtarėt e kobeve do tė bien nji dit nė ferr
ti je mbjellje je edhe lulzim
ata jan tė pa farė tė pa rrėnjė jan terr
---------------
mos u bė shpresthyese
ata qė shtyjnė jan djaj
por do tė ket nė ty mbjellje ringjallje kthyese
mos u mbulo me vaj
-------------
rri dhe pendohu pėr at qė duhet penduar
pendohu gjithmonė me zemer
se zotat gjithqka kan shkruar
ata gjithqka e bėjn emer
---------------
falje kėrkoj ndėrgjegjes tande
o kohė kur sytė ti merr zhgėnjimi
do tė jeshė prap bimė e jo tha si krande
kur tė rilindė etika e rigjallėrimi
--------------

liriku nė mėrgim
------------
xhelal ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
--------------------------------

lirik 16-12-09 22:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Isha duke ecė nėpėr akujt e instiktit jetsorė
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------
Isha duke ecė nėpėr akujt e instiktit jetsorė
udhėt plot me prita
kur papritmas nji reaksion tinzarė doli kemikal'orė
mbi te vdekėsisht rrėshqita
------------
dhe rashė mbi at akull me pjesė koke nga mbrapa
instiktet qenkan mėkate
ah kohė me prita ti qe kurthon hapa
ah jetė oj qyqe nate
--------------
jeta qenka instikt me shum prita
kurtha me kemikale
un ndėr vlera tė shpirtit u rrita
por pritat rrėshqasin ngadale
--------
kujdes pritave tė instiktit o njeri
kujdes pėrthurejev qė tė vijnė rrėqanė
se shekulli nga njiher ėsht rruspi
e vlera pėrjetėsisht tė kjanė
--------------
kujdes o njeri nga shum reaksione
shpirti ėsht botė qudije
instikti pėrmbanė edhe kurthė zezone
tė zbret edhe prej ma tė lartes lartėsie
-----------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik 16-12-09 22:52

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Duke qenė gurė
----------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
Duke qenė gurė gjuhen e gurit e mėsova
un u bėra si guri se i mora lakmi
gurėtarisht edhe un komunikove
kur e mėsova nė heshtje gjuhen e ti
---------
ai rrudha e halle un halle e rrudha
edhe ai kishte shum halle
tė dyve nėpėr shekuj nė tė ftoft na qiti udha
brengat i qanim pėrmbi dhe e zalle
-------------
ai edhe ai dinte tė flas
gjuhe e tij e kupton vetėm ai qė bėhet guri binjak
ai nuk don tė bėrtas
se qėndresen e ka arsye e shkak
---------
edhe un instiktivisht me detyrim i kam ngja
sa her kam fjetė mbi akull
un atij nė do kohra ju bėr a vlla
kur koha ftoftesive mė rrokullisi shakull
-------
qė tė dy ishim mbi dhe
ai mė shikonte me qudi
un nuk kisha liri as atdhe
e ai qiellin e kishte pėrmbi
------------
Autori xhelal ferizi
Mėgimtarė i harruar
-----------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:53.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.