Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diskutime Shoqėrore (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=111)
-   -   A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert????? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13996)

Honesty^uk. 20-05-04 11:20

A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[b]Duke pasur dyshime rreth ketij tipari te njeriut, une vendosa per bashkebisedim kete teme
mendimet e juaja do te me bejne qe ta forcoj me shume bindjen time ndaj sinqeritetit
ju flm
[/b]

Barbaroza 20-05-04 11:55

Re: A eshte gabim te tregohesh gjithmone i sinqert?????
 
Pa asnje dyshim se sinqeriteti eshte gjeja me e mire ne personalitetin e njeriut dhe cdohere duhet te jemi te sinqerte,por kur te vedosim te jemi te sinqerte duhet te mendojme mire per personin qe kemi vendosur t'ia shprehim sinqeritetin tone,cka i duket atij e sinqerte te vetja jone,sa kuptohemi me ate person.
E verteta eshte se live mund ta njohesh nje person dhe mund te mbeshtetesh ne sinqeritetin e tij,por asnjehere permes shkrimeve,sepse lehte eshte te shkruhet me shkronja edhe ajo qe nuk e mendon por live eshte shume e veshtire!
Une jam tip qe edhe te sinqerteve u besoj shume pak,shkurt,jane shume,shume te pakte njerezit ne dite te sotme qe shprehen sinqerisht,ndoshta numri i tyre i pakte,ka bere qe te jem shume e kujdesshme dhe te mos u besoj shume atyre qe pretendojne se jane te sinqerte!

Cool_Boy 20-05-04 14:05

Pershdnetje Honesty^uk.

Sinqeriteti eshte nje gje me e mire qe mundesh te kesh ne jeten tuaj...Me te then te verteten shume i sinqet jam....

Honesty^uk.-gjith here duesh te jesh i sinqert sidomos ne vendimet qe do te merrni e qe kan parasysh jeten e juaj

Pershndetje

Cool_Boy

Vera 20-05-04 14:52

Pershendetje Honesty

Me te vertet sinqeriteti eshte pasuria e nje njeriu qe egziston, po ta kesh sinqeritetin i ke te gjitha afer teje

Te pershendet Vera[/u]

qika_pr 21-05-04 07:13

Pershendetje
Sinqeriteti pa dyshim eshte vyrtyti ma i mir e njeriut
Bota eshte e krijuar ne ate menyre qe po ke gjithmon e sinqert peson,nuk di sa pajtoheni me mendimin time por njerezit e sinqert kan me shum probleme se ata te pa sinqert
Femrat shpesh tregohen te sinqerta dhe djemte tane te "dashure e shrytezojne sinqeritetin e tyre"por jo te gjithe djemet
Por prap sinqeriteti bene pjese ne faktorin njeri edhe eshte vyrtyt i vlefshem qe nuk e kan te gjithe

qIkA_pR

Loloku 21-05-04 08:07

Sinqerotet po, por jo deri nė naivitet!

Honesty^uk. 21-05-04 22:06

Pershendetje per te gjithe ju qe keni dhene mendimet e juaja lidhur me kete teme.
Eshte mese e vertet se Sinqeriteti eshte virtyti kryesor tek njeriu,
por ne shume raste njeriu ( ose une po flas per veten time ) jam gjendur i zhgenjyer sepse jam treguar teper i sinqerte, dhe keshtu qe une mendoj se nganjehere te tregohesh i sinqerte eshte budallek"" pasi sinqeriteti yt ^ i TEPERT^ mund te ndikoj negativisht ne personalitetin tend.

Ndersa jam shume dakord me shkrimin e nje anetari qe ka shkruar me lart:^^[[color=blue]b][u]cdohere duhet te jemi te sinqerte,por kur te vedosim te jemi te sinqerte duhet te mendojme mire per personin qe kemi vendosur t'ia shprehim sinqeritetin tone[/u][/b][/color]


Duke e perfunduar kete shkrim ju uroj te gjitheve
qe [color=green][b]KURR MOS PACI ZHGENJIME NE JETE[/b][/color]

suzi 06-06-04 20:41

[color=green][/color]

[[color=green]b][color=green]Pershendetje gjithve;
8) Vlera e individit eshte e fshehur nėn gjuhen dhe ne majen e lapsit tė tij. Ajo shfaqet nėpėrmjet fjales dhe shkrimit.

Mendoj qe sinqeriteti eshte shume i rendesishem por fatkeqesishte qe te ne sot keqperdoret shume, dhe vie ne perfundim se sinqeriteti eshte qelesi per me ra ne bunar.
Nese ne komunikojme me nje person permes nje dritareje siq eshte msn ateher vetem sinqeriteti kish me qen ai qe krijon miqe dhe ofron njerez ne te kunderten nese ne genjejm me siguri se do na del ne shesh genjeshtra , keshtu qe sinqeritetin e qmoj shume dhe e praktikoj dhe kjo eshte gjeja e cila me se shumeti me ben te ndihem mire dhe me karakterizon..

Dashurija ndaj se vertetes eshte dashurija me e larte per njeriun... :roll: [/color][/b][/color]

lulja 09-06-04 09:01

te jemi te sinqer ndaj te tjereve do te thote qe do te kesh besim ne cdo ata njerez por ne kete koh edhe kur te duket ndokush qe eshte i sinqert nuk duhesh ti besosh se te tradhton apo shpreh sinqeritet per ndonje interes e ne kohet e fondit shoh pak njerez qe jane te sinqert dhe kshtu qe nuk duhet ti besojme e te luajne ata mene dhe ne fund sinqeriteti di te thot te jesh gjith i sinqert por nganjehere ben edhe dem.
Tung dhe ju pershendes.

anna 10-06-04 12:35

sinqeriteti i tepruar nganjeher sjell edhe deme per personin ne fjale sidomos kur ke te besh me persona qe mund te perfitojne nga ky sinqeritet keshtu qe me mire te kete nje kufi :wink:

Engjellushja 12-06-04 11:27

Tung t gjithve......... Ska ma mir s et jash dhe t mbetsh e SINQERT!

Mos genjeni.....Mos mashtroni
Mos lendoni dhe mos trathtoni
Abdullah iben Amer iben Asi ( radijall-llahu anhu) ka then: "kater cilesi kush i ka esht hipokrist i paster, e kush e ka vetem nj cilesi ai ka nj cilesi t hipokrizis derisa t braktis at: kur ti lihet nj gje n bes e trathton, kur flet genjen, kur premtn mashtron dhe kur kacafyet pelcet (Bahariu dhe Muslimi)

Dhe se si veproni....dot ta gjejni Fatin e juaj dhe si jeni vet!
D.m.th. nese jeni nej Genjeshtar por e urreni at c genjen, keshtu do t merr fati! (Pafat dot t jeni) Ne t gjitha Punent c ju beni dot tju shkojn mbrapshet dhe kur sdot gjeni nj rrugdalje t mir dhe dot tju sillet bota vetem m t kqija.
Dije se genjeshtra esht nj Smundje me t rrenda! Genjeshtra genjen per shkak moralit t tj t ceket per ket ai esht shum larg nga morali Musliman.
"esht pyetśr Pejgamberi (sal-lallahu aljehi ve sel-lem) : A mund qe besimtari t jet frikacak? Ka then: Po. Pastaj esht pyetyr: e koprac? Ka then: Po. Kur esht pyetur.... A mund t jet besimtari Geneshtar ?:Ka then: JO se genjeshtra esht genjeshter qoft ajo e n tallja apo n seriozitet, kur flet me femiun apo me t rriturin, madje edhe nese " i thot femiut:merre ket pastaj nuk ja jep, ajo llogaritet genjeshter (Immam Ahmedi n Musedin e tij) dhe ai c genjen, genjen mbi mua qellimisht le t pergatit karrigen prej zjarri (Muslimi), nese ka pjes m t dashur per Allahun se gjuha nese ajo flet t drejten dhe nuk ka pjes t trupit m t urrejtur se gjuha nese genjen. per ket mundohuni c tmos genjeni dhe nese jeni t Siqeret kurr mos ju vije turp t shpreheni t drejt dhe t Sinqeret, se ajo sesht turp, por jan dy duar t djathta. Ju pershendes t gjithve

VARDARI 12-06-04 12:09

[quote=Engjellushja]Tung t gjithve......... Ska ma mir s et jash dhe t mbetsh e SINQERT!

Mos genjeni.....Mos mashtroni
Mos lendoni dhe mos trathtoni
Abdullah iben Amer iben Asi ( radijall-llahu anhu) ka then: "kater cilesi kush i ka esht hipokrist i paster, e kush e ka vetem nj cilesi ai ka nj cilesi t hipokrizis derisa t braktis at: kur ti lihet nj gje n bes e trathton, kur flet genjen, kur premtn mashtron dhe kur kacafyet pelcet (Bahariu dhe Muslimi)

Dhe se si veproni....dot ta gjejni Fatin e juaj dhe si jeni vet!
D.m.th. nese jeni nej Genjeshtar por e urreni at c genjen, keshtu do t merr fati! (Pafat dot t jeni) Ne t gjitha Punent c ju beni dot tju shkojn mbrapshet dhe kur sdot gjeni nj rrugdalje t mir dhe dot tju sillet bota vetem m t kqija.
Dije se genjeshtra esht nj Smundje me t rrenda! Genjeshtra genjen per shkak moralit t tj t ceket per ket ai esht shum larg nga morali Musliman.
"esht pyetśr Pejgamberi (sal-lallahu aljehi ve sel-lem) : A mund qe besimtari t jet frikacak? Ka then: Po. Pastaj esht pyetyr: e koprac? Ka then: Po. Kur esht pyetur.... A mund t jet besimtari Geneshtar ?:Ka then: JO se genjeshtra esht genjeshter qoft ajo e n tallja apo n seriozitet, kur flet me femiun apo me t rriturin, madje edhe nese " i thot femiut:merre ket pastaj nuk ja jep, ajo llogaritet genjeshter (Immam Ahmedi n Musedin e tij) dhe ai c genjen, genjen mbi mua qellimisht le t pergatit karrigen prej zjarri (Muslimi), nese ka pjes m t dashur per Allahun se gjuha nese ajo flet t drejten dhe nuk ka pjes t trupit m t urrejtur se gjuha nese genjen. per ket mundohuni c tmos genjeni dhe nese jeni t Siqeret kurr mos ju vije turp t shpreheni t drejt dhe t Sinqeret, se ajo sesht turp, por jan dy duar t djathta. Ju pershendes t gjithve[/quote]


-[size=7][color=darkblue]Engjellesh te lumte per kete sqarim
Sinqeriteti eshte mbi te gjitha[/color][/size]

Honesty^uk. 13-06-04 10:10

[quote=anna]sinqeriteti i tepruar nganjeher sjell edhe deme per personin ne fjale sidomos kur ke te besh me persona qe mund te perfitojne nga ky sinqeritet keshtu qe me mire te kete nje kufi :wink:[/quote]


[color=green][b]
ANNA te falenderoj per mendimin tuaj,
kalo bukur[/b][/color]

Murgesha 22-06-04 09:49

[color=blue][b]Sinqeriteti eshte ndjenje e cmuar per njeriun qe e posedon.
Mendoj se nuk eshte gabim te tregohesh i sinqerte, edhe pse ne ket boten tone nuk ka edhe aq shume vlefte. Sa me i sinqert te jesh aq me teper ndjehesh ngusht per vteveten, por her do kur e verteta triumfon.
Andaj edhe pse eshte e veshtire te gjesh per rreth teje te sinqert eshte me mire qe gjithnje te tregohesh i sinqerte.[/b][/color]

Gentiana 23-06-04 11:07

[b][color=darkred]Nese njeriu don qe rrethi i ti te jet i sinqert, po ashtu duhet qe ai njeri te jet i sinqert! Sigurisht se ka njerz se sinqeritetin nuk e meritojn, po un mendoj se sinqeriteti asnjeher nuk esht gabim. un per vete jam e sinqert aq sa duhet, me ata njerz se e meritojn, po te them te drejten edhe pse per mua esht nje gje shum shum e vlefshme (per kend nuk esht) jam zhgenjyer shpesh, dhe sidomos tash nje koh te shkurt........

kte kohev te fundit, posedon rrall kush, dhe per kte rri ne distanc deri sa te jem e sigurt tek ai person, sidomos nese ai njeri mundet tme plagos!!!
[/color][/b]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:58.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.