Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diskutime Shoqėrore (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=111)
-   -   A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert????? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13996)

LABI 03-09-08 18:10

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=jadore][I][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]qysh jo , ska ma keq , qe veq po ju jap nje shembull te Eronit,[/SIZE][/FONT][/I][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]
[I]dje dita e pare ne qerdhe , edhe drejte e direkt ,njeres perj femive aty me , '' ti qika e zeze ,po tutem prej teje '' i drejtohet nje vajze afrikane , le qe e kish bo femin me vaj e nxjerr kujdestares pune po edhe vete ish shashtrise krejte , [/I]
[I]kur e thirra me tha .. a po te pengoj ..![/I]
[I]jo i thash , [/I]
[I]ma kthej ...... ti a e ke lekuren e ftyres te bardhe , [/I]
[I]po i thash ..[/I]
[I]edhe une a i kam faqet e bardha .[/I]
[I]po i thash ..[/I]
[I]du shume .... [/I]
[I]edhe une ty shume [/I]
[I]a te pelqej ne qerdhe ..[/I]
[I]jo tha; Eroni u tut prej nje qikes se zeze ;edhe hiq nuk kish pas aty binar per trena me ndeq as trena nuk pash , vetem kam vizatu[/I]
[I]a done me shku neser prap ..[/I]
[I]jo se eshte ajo qika e zeze aty ..![/I]
[I]je t'aime ....[/I]
[I]je t'aime Eron[/I]
[I].......e bardh je ti ......edhe gjyshja , edhe daja .. edhe ..[/I]
[I]po bre po, i thash po qysh nuk i gave tezes nje here , multi kulti ..po kaq me flakrim e paske marr dynjane ..[/I]
[I]qysh .. me tha[/I]
[I]te du shume .i thash ..[/I]
[I]vdiqa duke qesh , motres ju drejtova , te thojsha mesoj femise pak dallavere , jo du me e formu qe te jete i hapur dhe i sinqerte , qe tash prite kur te ja nisin percdo dite flete vrejtje prej qerdhes ..[/I][/SIZE][/FONT][/quote]

Kjo ngjarje me shume gjen shpjegimin nga rrafshi i psikologjise sociale dhe socio-kultures..
Thjesht te gjithe agjentet participues-socializues/edukativ do t'duhej t'i perkushtojn nje vemendje , kompleksiteti te vlerave qe imponojn rrethanat dhe realitetet e reja ne jeten shoqerore-bashkekohore... Realiteti (koha) ne t'cilen jetojme ; periudhe kjo emertuar si Epoka e Modernitetit (epoke e shoqerive moderne) .... e karakterizuar nga vlerat dhe rendi caktuar.... Periudhe ne t'cilen i kushtohet vemendje e posaqme , vlerave universale te njerizimit . E nder keto vlera , epiqendren e zene lirite dhe te drejtat UNIVERSALE .

Dhe keto liri dhe te drejt universale ne nje KONGLOMERAT DIVERSITETI - nuk do t'mund te kuptoheshin dhe pranoheshin aq natyrshem( leht) , nese nuk ekziston nje edukimin i brezit qe nga fillesat e alfabetimit te tyre (qe nga femijeria e hershme).

Vetedija (dallimi) racore dhe gjinore e percjelle njeriun pothuaj qe ne vitet e pare e jetes ... Por , ndryshimi (diversitetit) s'e ben njeriun te ndruajtur , apo te frikesuar nga ndryshimi. ATE E BENE TE NDRUAJTUR, PARAGJYKIMI , STEREOTIPI -mos informimi, mos edukimi i drejt lidhur me qeshtjet qe nderlidhen me identitetet dhe perkatesit racore dhe gjinore .

INFORMIMI - AFRON, SIGURON , SQARON, MESHIRON...
MOS- INFORMIMI- LARGON , shkakton KONFUZITET , PA-SIGURI- DROJE , PARAGJYKIM...

Shpat 03-09-08 18:38

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Vetėm me njerinė e sinqertė tregohuni tė sinqertė

jadore 03-09-08 19:48

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[I][FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][QUOTE=panta_rhei]"n afrik" ish nji fjal "cka ka shpija kallxon fmija"... hec'se biri n'fije... a kurr s'ma ka marr menja qe fmija dijn me u tutė... po tash fmija hala pa lind po e dijn permendsh teorine raciste... s'kena qare po e riprodhu hitlerin se po tuten fmija shum... sinqerisht po tuten... kaniher edhe prej lugatit.

Kujtova se sinqeriteti ka te beje me "te vetedijshmen"... perndryshe "A eshte gabim te tregohesh gjithmone femije" ose "A eshte gabim te tregohesh gjithmone i dehur".....?[/QUOTE]


pantha , hec e bjeri ne fije tash ides cka deshte te thuash ..!!
hec e bjeri ne fije dhe asaj qe vertet ti nuk mund te sypozosh qe ne boten e nje femije ende jo3 vjeqare qe per here te pare ndodhet ne nje ambijent te hapur te panjohur pa mbrojtejn e prinderve ku sypozoj ndjehet i braktisur nuk do te dij si te reagoj , dhe fokusimin e tij e gjene gjithmone ne elementin qe me pak e njeh te shpreh frigen ..

ne nje situat te tille te pasigurise ndryshe do te reagonte cdo femi kur nje dukuri fetyre me fetyre nuk do e kish me larg se20 cm ..

p.s.

me duket qe dhe ty andej nga gjindesh te kemi geisterarbeiter , po juve si ju duke per here te pare kontakti frontal dhe i afert me nje te races tejeter ,
mos me thuaj te lutem qe nuk e pate lodhe kryte qe te mirresh me studimin , se nuk te besoj ..
te jemi te sinqerte apo jo ..!!
ah per fund , pa marr parasysh je apo jo prind , gjej kohe dhe lexo te lutem pak psikollogjia e femiut .. mos per tjeter ne retrosektive do e kujtosh vehten ..
ma kujtove , si sot me kujtohet ,kur isha femi , dhe sa here qe me duhej te qaja , se pse kisha reaksion tjeter dhe nga friga e ndeshkimit qeshja por syte i kisha me lot .. edhe sot ma kujtojne ..[/SIZE][/FONT][/I]

Shpat 03-09-08 19:52

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=lyra2]Jo,nuk duhet te jemi gjithmone te sinqerte ....[/quote]

Siqeriteti vetėm me shokun e sinqertė

selvija 03-09-08 19:56

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Sinqeriteti trgohet nvaret se me kend je ne bised,,se per ndryshe keqekupoesh nganiher edhe me ofendime,,

d-m-th...jo gjithmon sinqeritet

turisti 03-09-08 20:11

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[I][SIZE=2]Sinqeriteti duhet mu tregue ne[B] 98%[/B] te rasteve[B],2 %[/B] jane per ndryshimet eventuale dhe per mbrojtjen e vetvetes,perndryshe,mos nguroni me tregue sinqeritetin,sepse,[B][COLOR=blue]ai qe nuk eshte i sinqerte - diskualifikohet automatikisht shkaku se mendon qe e tera bote mendon si ai/ajo vet[/COLOR][/B]............[/SIZE][/I]

Naki 04-09-08 12:02

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Ėshtė njė temė mjaftė subjektive dhe pėrgjigjėjet janė variabel,Njerzit janė tė ndryshėm me ndergjegjėje dhe karaktere tė shumė llojtė,sidomos nė kohėrat e soditė.
Primare ėshtė pėr mua pa marrė parasysh nė qfarė rrethi socialė gjindem tė jemė vetėvetja qė ruan dhe kultivonė edukaten dhe parimet njerėzore.
Tė jeshė i hapur,i drejtė,i ndėrgjegjėshėm,jo gėnjeshtarė,humanitarė nuk ėshtė gabimė.pėr kundėr do tė ishte mjerim pėr vetėveten dhe rrethin.

gazi-de 04-09-08 13:35

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
Sipas provojes time eshte gabim ne kohen e sodit,edhe pse une nuk mundem te jem ndryshe(mendoj une).
Sernqeriteti sot e ka humb vleren,te jesh i sinqert je humbes,ca bile te shohin si budallak te jesh i sinqert.
E po si do qe te jete une nuk do te ndyshoj......

Gjumashja 04-09-08 14:07

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
me shqiptar po gabim eshte te tregohesh i sincerte... se mendon qe po e xhelozon,apo keqkupton dicka... edhe si ma shkurt i besojn ma teper nje rrene sesa nje te vertete...

Tinky-Winky 04-09-08 14:13

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=Gjumashja]me shqiptar po gabim eshte te tregohesh i sincerte... se mendon qe po e xhelozon,apo keqkupton dicka... edhe si ma shkurt i besojn ma teper nje rrene sesa nje te vertete...[/quote]
bravo gjumashe , edhe pse deri me sot skom pas qef me ti pa syte ,qetash em hine en qef hehehehhe. bash i ke ra pikes . qe rasti konkret ,prom u bana shum i sinqert edhe ja nisen gjinja tu menue qi po i xhelozoj edhe menojshin se une gjithmon keqkutoj e jo anejnaj e knejnaj .po kejt kjo asht si rezultat i KONGLAMERATIT TE DIVERSITETIT , qi i KAPOLON / I KAP / JAV NGJET dh ei ban gjinen TE NDRUAJTUR . shka munet mi rae e kunerta e ksaj qe demek . I LESHON / I QKAP / EDHE I QNGJET . demek kejt asht tu PARAGJYKIMI. shnetje

>>{SpOnGeBoB}<< 04-09-08 14:17

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[quote=Gjumashja]me shqiptar po gabim eshte te tregohesh i sincerte... se mendon qe po e xhelozon,apo keqkupton dicka... edhe si ma shkurt i besojn ma teper nje rrene sesa nje te vertete...[/quote]

a pe din qetash bile

Jana 04-09-08 14:31

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Per mu ska lidhje koha dhe njerzit...si do qe te jet ambienti dhe rrethi..njerzit e sinqert kan perparsi dhe jan gjithmon fitues....

Per mua sinqeriteti nuk eshte si profesoj a duhet apo nu duhet...asht me te lene qe thojm na...
dikush e posedon e dikush jo....

Murgesha 04-09-08 14:48

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Nė bazė tė shkrimeve tė fundit sot pėr sot gėnjeshtra qenka bėrė mė e vlefshme se sinqeriteti.


Runu mos ja nisi me e gėnjy edhe vetveten se ajo ėshtė ende mė e keqe se me rrejt tė tjerėt....

Luciano 04-09-08 15:09

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
[QUOTE=Murgesha]Nė bazė tė shkrimeve tė fundit sot pėr sot gėnjeshtra qenka bėrė mė e vlefshme se sinqeriteti.


Runu mos ja nisi me e gėnjy edhe vetveten se ajo ėshtė ende mė e keqe se me rrejt tė tjerėt....[/QUOTE]


Po ju si motėr nderi, murgeshė, qfar mendoni rreth sinqeritetit ? Si e definoni kėtė ?

Adrenalina 04-09-08 15:20

Titulli: A ėshtė gabim tė tregohesh gjithmonė i sinqert?????
 
Sinqeriteti eshte i mire per cdo njeri......duhesh me qen i sinqert se per ndryshe do jesh mashtrim i vetvetes gjat tere jetes!


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.