Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 24-10-08 08:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]O vargu im
------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------

veshu o strofa im nė shpresė
gėzohu o penda ime nė zemer
piko o vargu im sa njė vesė
shpėtim e shteg'dritė pėr nji emer
---------
pėr emrin qė i thonė lirik
tradhtarėt kan dalė me e shty
piko o varg veq nji gzim pikė
nė udhė mos e le me u thy
----------------

MOS E LE Nė RRUGEN KAH RRUDHA
MOS E LE Nė HISEN KAH HIEJA
NJOMSOE ME I CURRIL KA UDHA
SE E THAU PA FAJ TRADHTIJA
----------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------[/COLOR]

lirik 24-10-08 09:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Tė GJITH ATA Q ė PO PIJNė TURP
-------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
Tė gjith ata qė po pin turp po dehen
po knaqen si me raki gjeneti
tė gjith ata qė po pijnė nderė po thehen
pė bėhen me folė vet me veti
-----------
kult tash po quhet arka e thesi
gryksia gryka e tijė e paraja
varri i kombit do tė bėhet interesi
si duhen ma kuj fjal't e mdhaja
-----
koha etje nuk po ka
ajo tash po pin hile
dredhari po pin pa ja nda
fituan kohrat kopile
-------
fitoj doli hilja e para
skilje kohė mbretereshė do tė kurorzohet
drejtėsisė do ti humbė fara
hiqi lart do tė qohet
----------
do tė vdesin tė gjith tė bijt e drejtėsisė
do tė fitoj e rrejshmja lavdija
do tė vyshken lulet e lirisė
gjelbrimin do ta mbajė rruspija
------------
paraja do ta ket fjalen
peshkun do ta han krokodili
qakalli do ta han njalen
nė lot do tė rrin bilbili
----------
kangen do ta kndojn arigjeshat
tallava do tė pėrdridhet bythėtare
kurvari do ti veshė tė faraonve teshat
me pamje do tė duket kombtare
---------
e moti i merites tue kja ka me ndejtė
se koha kopile thundėrsisht ka me e shkelė
shpirtrave tė mirsisė do tė ua vejn frejtė
frytet e lirisė lavirja ka me i vjelė
----------
po pijn turp rrenat kohore
po knaqen me lukse bizare
po dėnesė e pėrgjakura stėrvuajtja arbnore
me turp po hahet buka shqiptare
--------
bythėtarėt e bythėtaret e kan gjetė tash shėrbimin
si sot kurr nuk u ka ardhė dita
etnia me sy nuk e pau shpėrblimin
te djajt po shkojka rrita
----------
po pihet me lezet turpė mjerė dalldisja

vallzojnė gjveshjet e mykura

atdhe po tė vjen rrokullisja

nga modat e zemrat e ndryshkura
---------
po dehet ahengshėm turpi me tradhti
mbreteritė lakuriqe po e tregojnė hapur vaginen
tė palarat po dalldisen nė knaqsi
do i vrasin mot e stinen

--------
do i vrasin shekujt me zhgjyr
tė dehurit e lumturisė zhgjyrtare
po fiton koha e pa fytyrė
po shuhet mirėsija shqiptare
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nė per vite e mote me vargje shqiptare
------------------------------------------[/COLOR]

lirik 24-10-08 09:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Tė GJITH ATA Q ė PO PIJNė TURP
-------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
Tė gjith ata qė po pijnė turp nga knaqsija po dehen
po knaqen si me raki gjeneti
tė gjith ata qė po pijnė nderė po thehen
pė bėhen me folė vet me veti
-----------
kult tash po quhet arka e thesi
gryksia gryka e tijė e paraja
varri i kombit do tė bėhet interesi
si duhen ma kuj fjal't e mdhaja
-----
koha etje nuk po ka
ajo tash po pin hile
dredhari po pin pa ja nda
fituan kohrat kopile
-------
fitoj doli hilja e para
skilje kohė mbretereshė do tė kurorzohet
drejtėsisė do ti humbė fara
hiqi lart do tė qohet
----------
do tė vdesin tė gjith tė bijt e drejtėsisė
do tė fitoj e rrejshmja lavdija
do tė vyshken lulet e lirisė
gjelbrimin do ta mbajė rruspija
------------
paraja do ta ket fjalen
peshkun do ta han krokodili
qakalli do ta han njalen
nė lot do tė rrin bilbili
----------
kangen do ta kndojn arigjeshat
tallava do tė pėrdridhet bythėtare
kurvari do ti veshė tė faraonve teshat
me pamje do tė duket kombtare
---------
e moti i merites tue kja ka me ndejtė
se koha kopile thundėrsisht ka me e shkelė
shpirtrave tė mirsisė do tė ua vejn frejtė
frytet e lirisė lavirja ka me i vjelė
----------
po pijnė turp rrenat kohore
po knaqen me lukse bizare
po dėnesė e pėrgjakura stėrvuajtja arbnore
me turp po hahet buka shqiptare
--------
bythėtarėt e bythėtaret e kan gjetė tash shėrbimin
si sot kurr nuk u ka ardhė dita
etnia me sy nuk e pau shpėrblimin
te djajt po shkojka rrita
----------
po pihet me lezet turpė mjerė dalldisja

vallzojnė gjveshjet e mykura

atdhe po tė vjen rrokullisja

nga modat e zemrat e ndryshkura
---------
po dehet ahengshėm turpi me tradhti
mbreteritė lakuriqe po e tregojnė hapur vaginen
tė palarat po dalldisen nė knaqsi
do i vrasin mot e stinen

--------
do i vrasin shekujt me zhgjyr
tė dehurit e lumturisė zhgjyrtare
po fiton koha e pa fytyrė
po shuhet mirėsija shqiptare
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nė per vite e mote me vargje shqiptare
-----------------------------------------[/COLOR]

lirik 24-10-08 09:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pėrmirsim pėr shkak te nji gabimi

e_martumja 24-10-08 09:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Negativ....

lirik 24-10-08 13:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E Paska Dhanė Nji Akademike
Mendimin
I Paska Ra Vulė Ksaj Pune
Mos Pyet Kush
Qka Qenka Ba
Ik Moj Ti Prej Temes Teme
Mos Ma Flliq Temen
Mos Hyn Ne Temen Time Te Kam Than ė Sa Her
E Mos Kerko Sherr
Ik Andej Helaqe Ik Hup
Mos Ma Flliq Temen A More Vesh
E Mos Del Me Leh Mandej
Si Ather
E Me Than
Jo Ky Po Ja Nisė
E Jo Ky Kshtu E Ky Ashtu Siq Din Ti Me Llamatė
E Din Ti Kur Ja Ke Nis Sherrit Me Provoku
Se Un Pa Faj Nuk Ngatrrohem Me Askend Por Kush Lyp Sherr E Ngij Mejdan
Turp Duhet Me Pas ė
Ik Zhduku Prej Temes Time
Se Nuk Po Te Pyet Kush Gja Ty
Mos Hyn Ne Temat E Mia Asnjiher
Ti E Ke Te Ndaluar Temen Time
A More Vesh

Gurbardhi 25-10-08 19:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Liriko,
me ta thane te drejten , me ty po duhet me pas kujdes se ti po prekesh shpejt.
Cka te them per ty?!
Me vjen sinqerisht shume keq per vuajtet tua dhe ndjej respekt per atdhedashurine tande!
Me zemer je shqiptar,kjo nuk diskutohet.
Sa i perket poezive tua,kjo eshte tjeter pune.
Ti ke shume poezi.Poezite i ke kryesisht te gjata…mue me duket,teper te gjata!
Nuk ka dyshim qe ne poezite tua ka vargje me vlere artistike,por ne teresi shumica e tyre te dalin te zbehta!Dhe kjo per shkak te stergjatjes se pa nevojshme te tyre!
Problemi i drejtshkrimit te eshte i njohur,prandaj s`po e perseris…

Mue me vjen sinqerisht keq, qe ti nganjehere nuk do(apo nuk di!) ta shohesh te verteten!
Te jem pak me konkret.
Ti ia more per te keq shqiptarit [B]adidu[/B] qe u mor me nje poezine tende!Ne te vertete, ti duhet te ndjeheshe i nderuar per kete pune!Po,po; adidu te nderoi qe u mor me ty!
[B]Adidu[/B] je vetem qe e ka penden e holle,po edhe eshte shqiptar i kulluar.Ky adidu duhet te jete ai burri qe u kacafyt me ate „te madhin“ e forumit me te madh ,ku flitet shqip!Dhe dha doreheqje nga atje.

PS: Xhelal, kam vecanerisht respekt per ty qe paske qene futbolliste i flakte.Edhe vete kam qene i tille.

GURI SYLAJ 25-10-08 21:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Edhe pse nuk njihemi dhe ndoshta nganjehere edhe nuk pajtohemi,se njerez jemi ,une sinqerisht ndjeje rrespekt per vargun e juaj dhe kam nje rrespekt te vecant per Ju!
Do te kisha dashte qe nje dite te takohemi dhe te bisedojm shtruar se pa pike dyshimi kam nevoje te ju njoh edhe personalisht!Do te ishte nder per mua!
Ju pershendes!
Guri Sylaj!

lirik 26-10-08 00:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
GURBARDHI

Po ėsht e vėrtetė e pranoj se jam idhnak dhe ndezna
por edhe edhe arsyen e kam hala nė funksion
Bile ka pas raste kur mė ėsht rrudhur dora
nė disa njerz
edhe pse e ka lyp ma shum se shuplaken ne bir tė veshit

ka pas njerz qe kan lyp vra m e buk nė gojė


ka pas njerz q ė ma kan nxi jeten
deri sa me kan detyru
pa me lan shteg
me ja kris shuplak ne bir te veshit
te detyrojn
nuk ke kah ja mban
jeta qenka e poshter
helaqja helaqe te ban
mos me ja ndal turrin
ka pas njerz qė jan mundu me ma hup koken
jeta ime ka qen e vshtirė
dhe jam bindė se qenat duhet me i prit
se qenat qenkan bij bushtrash
Nuk me pelqen shkrimtari as poeti qe esht vetem i penes
e nuk ėsht edhe i pushkes NUK ME PELQEN QYQARI
jam bind se po u dashka me ken i te dyjave
dhe jam bind se dikujt duhet me ja thye turit
se nuk ka dialog me te
prandaj jam pak idhnak
e pranoj kėt
NUK MSHEFNA NGA TE METAT
tė meta kan njerzt
me ken njerzt pa te meta ishim engjuj e jo njerz


dhe nuk me pelqen me ken fort engjull se nuk ke vend ne tokė duhet me ndejt vetem n qiell
e toka qenka me probleme
kam te meta e pranoj
por nji gja e kam te sigurt #
nuk e ngacmoj kurr njeriun perpara
dhe perpiqem ta edukoj
e ti thom mos mos hyn sherreve
se nuk na del m,irė
por ku njeriu me del pis aq pis
sa te mbshtet per muri nuk ėsht i fisshėm ai burr as nuk ka vlera as karakter
ai njeri q e lejon me ja deshė dikush pantollat
---
ati nuk i duhet as pena as jeta hiq
e bile edhe me e qnjerzue
siq ka ndodh ne burgje
ku kan ba
e ka ndodh gjithfar poshtersie


nganjiher them shyqyr qe ne shqiptarve na e fali zoti do trimni ne gjak
bile nnji pikė se na kishin ba horė ne burgje atje ku ishim ne mesin e shum njerzve te pa shpirt qe na urrenin ne shqiptarve
se ne e dijm qka na bani shkjau ne vitin 1999
mjer ai qe esht qyqarė
jeta nuk esht krejt kulturė por edhe vetmbrojte
jam
per vetmbrojtjen
sepse vetmbrojtja esht shum e lartė
dhe fisnike
ka raste kur duhet me u hudh ne zjarrė
e tillė ėsht jeta
Nuk kam arrit me kuptue ne kosovė
kur e ka pa qiken evladin kah ja dhunon shkjau
e motren
e gruen
nuk edi ku ka ma me shkue njeriu ma
dhe qka me nder me than qka mutin ėsht jeta
veq me nder me than me pshurr n' te
ma mir ka qen me vdek aty
me qka te qellon ne dorė
njeriu kur nuk ban per evlad te vetin MOS PRIT GJA PREJ TI
mos e qo ma ma andej ket punė
duhet me dit kur duhet me vdek njeriu
e kur e qka i duhet
jeta

---------

Ka shum raste kkur jeta duhet por ka shum kur nuk duhet ma
as nuk vlen pes pare
por disa njerz nuk kan kurfar kutpimi te qenjes njerzore
AS NUK DIJN ME KUPTU ME E DALLU TE BATDHEN
AS RASTET TI DALLOJN KUR DUHET E KUR NUKDUHET GJA JETA ENJERIUT

ME PELQEJN NJERZT Q E JAN TE MENQUR DHE TRIMA TE PENES DHE TE PUSHKES
NUK ME PELQEN QYQARI HIQ
Mė PELQEN RREZISTENCA
Zoti na ka fal me qėndrue me ba gajret
kush din me mendue
gjithqka qe esht krijue ėsht krijue mbi bazen e qendreses RREZISTENCES
E GJITH FILOZOFIA E JETES DHE NATYRES DHE E ZOTIT
Jam pėr edukaten per kuLturen per realen e per drejtesi
por jam mbi te gjitha pėr qėndresen
sepse mbi bazen e qendreses e ndertoj zoti njeriunorganizmi mos me pas imunitet
e mbyt bakteri virusi ma i vogel
mos me pas njeriu peshė qendres e rrxon era
me qenė njeriu i,lig si sheqeri e shkrinė shiu
prandaj e kam idelin me qendrue
kam qef me e pas penen por edhe pushken e simpatizoj shum
por jo pa faj me i ra kuj n# qafė

Ka pas raste ku me ėsht dridh dora me i ra dikuj
SE ME KA NDAL MSHIRA E KULTURA
POR AI KAFSHA KA MENDUE MANDEJ SE PO TREMEM
E MU KA GJUE MA TEPER N QAFė
DERI SA ESHT DASHT ME JA DHEZ NE BIR T E VESHIT SHUPLAKė
E MANDEJ KAM MENDUE QKA DREQIN NUK JA DHEZA KUR U DASHT ME KOH
POR E LASH PUNEN ME SHKUE DERI KTU
E ME JA DHEZ TASH ME KAQ VONESė

KA PAS RASTE KUR JAM PENDUE PER NGATRREESEN
E KAM THAN QKA DREQI MU FASHT ME HI NE NGATRRESė
E KAM THAN KURR MA S KAM ME U NGATRRU KAM ME IU SHMANG SE TURP ESHT ME U NGATRRU POR HIQ NUK ISHTE ASHTU VET JETA ESHT ASGJA TEJETER VEQ NJI NGATRRES SE BASHKU ME LIGJETE NATYRES

DIKUSH E LYP DAJAKUN SI BUKEN
TE MBSHTET PER MURI
PREJ DIKUJ SKUQEM
E TRUPROHEM
ME PERMEND DAJAKUN
KUSH ėSHT NJERI ME KULTUR E QMOJ DHE RRI SI LEPENER LEHT ME TE
POR BISHAVE
ME BISHA DUHET MA NDRYSH ME U SJELLė

BISHA BISHė MBETET
DHE BISHA KROKODILI NUK NJEH DIALOG
AS QAKALLI
AS RRIQNI
KA NJERZ Q E JAN NE SOJ TE KTYRE KAFSHVE

Un nuk kam qenė vetem poet jo
jam marr EDHE me veprimtari ilegale
ne sherbim te atdheut
kam pas jetė te veshtirė edhe ne burgje
se u dashke me i prit qentė
s e tė bėnin horė
kam pa njerz me sy te ballit duke e shkatrruar PSIQKISHT
MOS QOFSH QYQARė
SE KU KU QKA TE GJENė PREJ EGERSIRAVE
PREJ TE DEGJENRUARVE
njeriun per se gjalli e SHKAKTRRONIN
degjenerikt

nuk dilte djal nane me i than degjeneeerikut boll he qen
SE E MBYTE E SHKATRROVE NJERIUN E PA FAJSHEM

Ka pas njerz qe me kan ba keq
kur ja kam nxan priten naten

mos me me pa kush
SE ME VINTE TURP DITEN ME ME PA KUSH

i ka mbush me nder me than pantollat
KUR ISHIM BALL PER BALL VEQ UN E AI

e diten ne qytet mundohej ne publik me ma marr ftyren
se dinte se mua ne qytet me ndalte kultura
me ndalte pena e poetit
me vinte turp
por nuk duhet me te ardh turp me u mbrojt
ket e kam kuptuar tash
me ndalte ideali mshira sjellja
opinioni
mos me u ndy
me hy ne thes me gjithfar rrugaqi
por rrugaqin po e ndalte vetem forca
-------------------------------------
SA I PERKET ADIDU PER TE DO T E BISEDOJ
TASH NE FAQEN TJETER EXTRA
KAM MNEDIME SHUM POZITIVE PER AT NJERI
------------------------------------------------------

lirik 26-10-08 00:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E shoh se te paska mbet hatri per adidu por me adidu jemi kutpue shum mir edhe pse ne fillim ishte nji moskuptim njeriu mandej kuptohet dhe gjanat bien ne binar
ka pas shum njerz qe jam keqkuptu me ta ju e shihni ndoshta se ne fillim u keqkuptova edhe me Agim Baren te tema Meh Uka drejtesia dhemb por njerzt pastaj kur jan mendue e kan kuptue
pas nji kohe kan ardhe em kan than na fal se paske pas te drejt se ma e mir esht drejtesia se
sa disa njerz qe te perkrahin per shkak te qyqaris e servilis
Un jo nuk dua ashtu ma mir me than ndersy gjithqka e mandej nga fjala ndersy del diqka delet dikun
se sa me u seervilos me ja ba rrafsh dikuj e mandej me njiqnd dredha e prapavia si disa njerz qe her t eperkrahin e her nuk te perkrahin sipas disponimit te qasttit
Njerz te till per mua nuk jan real jan labil te pa qendrueshem drejtesia gjithmon te qet dikun
ehde pse ka peprjetze ma ne fund te qet dikun se zoti e percjell drejteisn dhe esht me drejtesinė
Un me adidu i ndrruam disa fjal ne fillim ma von adidu plotsiht me ka kuptue dhe me ka ftue personalisht ne forumin e ti ai me quan vlla mua kur me shkruan
Dhe pse e ben ket sepse eka kuptue syt jan me pa ai e pau njerz shohin
SA PER KEQKUPTIMIN NE NJERZ JEMI NDODHIN ATO POR PASTAJ DAL NGA DAL SQAROHEN PUNET
TI NUK EPASKE PA SE ADIDU JEP VLERSIM SHUM TE LART PER KRIJIMTARIN TIME PAMVARSISHT SE NE FILLIM FOLI NGA NJIFAR INATI QENA PERFSHIU TE DYVE PO GJAKU I SHQIPTARIT KSHTU E KA MERR FLAK SHPEJT KJO ESHT EKEQJA JON Q E JEMI SI BENZINA
NE SHQIPTART GJAKNXEHTė POR AQ SA JEMI GJAKNXEHT AQ JEMI AMNDEJ EDHE GJAKFTOFT TE ĮRSYESHEM KUR E SHOHIM DREJTESIN DHE FAKTIN
NE MES MEJE DHE ADIDU NES E FLET DIQKA NEGATIVE VETėM NA PERQANė
NE FAKT NESE FLET KEQ E TE HYSH NE MES NESH NUK JA ARRIN MA SE NE JEMI KUPTUE E ADIDU JO VETEM QE KA JASHTZAKONISHT RRESPEKT MUND TA PYESESH PO TE DUASH
POR AI THOT PER MUA TI JE VLLA DHE ME KA CAKTUE NE NJI VEND ATJE NE MESIN E SHKRIMTARVE E POETVE ME KA BA NDERė QKA FORUMI SHQIPTAR ME HOQI ATHER ME URDHER TE DJALLIT
DHE ME NXITJE TE DJAJAVE KA SA HER TASH Q E FORUMI SHQIPTAR MUNDOHET TE PENDOOHET ETE SILLET RROTULL MEJE DUKE ME SHKRUAR NE PRIVAT
POR PA KEKRUAR FALJE PUBLIKE PER AT QKA NDODHI JO
VETEM KUR TE ME KEROJN FALJE PUBLIKE E TE GJENDET REALJA PER MUA KU E KAM VENDIN
JO PSE MUA ME INTRESON FARE ASPAK KJO TE SHKOJ DIKUND AS TE BEJ PJES DIKUND POR I GJITH FAKTI QENDRON NE AT SE PER SHKAK TE DISA RRUGAQVE NJERZ TE DYSHIMT MUA ME ESHT BA PADREJTESI I GJITH PROBLEMI QENDRON TE PADREJTESIA
pIKRISHT KUR FORUMI SHQIPTAR PO BEHESHIN GATI TE ORGANIZONIN NJI PRITJE PER MUA
TE GJITH DHE SHKRUANIN FJALT MA BUKURA PER VARGJET E GJITHQKA TJETER '
DOLI NE SKENė AGJENTURA E FLLIQUR
AGJENTURA E FLLIQUR URDHROI QE UN Tė PERJASHTOHEM KUR NAT EDIT NUK
NDALESHIN PROTESTAT NE FORUM E GJITH NATEN FSHIHESHIN
FJALė E SHKRIME TE MAHNITSHME EVLERSIME NGA MA TE LARTAT
LEXUESIT E PERCAKTOJN VLEREN POPULLI MA SHUM SE AKADEMIKU SEPSE NE POPULL ESHT DIJA POR KTU NUK DUA TE THEM UN S EKUSH JAM DUA TE THEM SE QKA Mė
BėJN PRAPA SKENAT

lirik 26-10-08 00:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kur un them tridhjet vjet ndjekje ku i keni vesht e sytė nuk edi nganjiher them more vlla a kam te bej me njerz a me gurė ktu un ju them shqip te gjith vepruan per te me ndalur edhe gazetat e asja kohe edhe kto tash
sa fllova te shkruaj per boten sotr erdhi urdhri menjiher te stopohem kshtu ma kan ba edhe ather ne rini kam qen me vi te kuqe
ndersa ne gazeten zeri i dites me jan shmangur poashtu edhe ne gazten iliria post ku kam kekruar nji bashkpunim vetem nji artikull ėsht shkruar per mua mandej gjithqka u ndėrpre
KTU DIKUSH LUAN VALLE ME DJALLIN GJITHMON KSHTU KAN VEPRUE
SE QFAR VEPRASH KAM UN TE PABOTUARA E QE NUK I KA PA FORUMI AT E DI UN
ATO NUK I QES NEPER FORUME
ATO KAM DėSHIRė ME I BOTUA

lirik 26-10-08 00:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sa I Pėrket Drejtshkrimit Un Mund Te Shkruaj Pa Asnji Gabim Qoft Edhe Ma Te Voglin Kur Dua Por Un Nuk Kam Kohė Te Merem Me Korigjime
Drejtshkrimi Esht Qeshtje E Lektorve Nuk Ka Njeri Q Emerret Me Te Gjitha Punet
Nese Un I Lektoroj At Qka Kam Shkruar Gjat Jetes Me Duhet Me U Marr Veq Me Lektorime
Nuk Esht Pun Eimja Kontrolli Edhe Pse Secilin Rregull Mir Edi Se Qka E Ku Duhet Me Qit Secilen Pik E Presje

lirik 26-10-08 01:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Po Ti Gurbardhi Me Duket S Edikun Ke Dhan Vlersim Pozitiv Per Mua Ne Mos Gabofsha E Tash Pse Pakse Ndryshua
Meqense Kjo Nuk Me Hyn Ne Pun Fare Qka Thua Ti Jo Per Diqka Por Nuk Jam I Smur Nga Ajo Smundje Qe Te Me Thot Dikus I Ke T E Mira Apo Te Kqija Vargjet Kjo Aspak Nuk Me Nxit Mua Per Diqka Ajo Qka Me Shtyn Mua Te Shkruaj Esht Motivimi Ndjenja
Ka Njerz Q Enuk Ju Pėlqejn Shkrimet E Mia Dhe Ata Mund Ti Tejkalojn Ka Njerz Q E I Pleqejn Kjo Nuk Me Brengos Mua Shum
Mua Me Shtyn Nji Far Shpirtsie Te Shkruaj
Nes Edikush Me Thot Bravo Ose Keq A Mirė Nuk Edi Qfar Dobie Kam
Prej Asaj Pune Ndoshta Po Sikur Te Ishte Nji Fjal Me Kushtue Dhejtmi
Euro Kisha Than Si Br Enuke Tha Se Prej Asaj Fjale Mvaresha E Ndoshta Kisha Fitu Pare Se Parja Sa Do Ku Doe Po Duhet Ndoshta Do Te Kisha Ndje Pak Dhimbje Me Pas Ksuhtu Fjalt Pare Por Fjalt Jan Pa Pare Tha Apo Nuk Tha Diksuh Mir A Keq Mua Asgja Ne Gjep Nuk M Hyn Nga Fjalt E Thanjet
Dhe Ajo Esht Qeshtje Shijesh E Shijon Dikush Apo Nuk Eshijon Si E Shijon
Qysh Eshijon Nuk Mud Te Jem Impoonues I Shijeve
Shkruaj Krejtsisht S Etjera Motive Shtyjn1% Shytn Motivi I Deteve E Oqeaneve
Qe Nuk Rrijn Ne Shpirtra Te Qeta Pa U Derdh E Pa Leviz Valt E Tyre Poetike
Si Mund Te Rrij Nji Oqean Pa Dallgė Un Ekam Shpirtin Oqean Dhe Nuk Mund Ta Mbaj Oqeanin Te Mshefur Pa E Zbrazur Neper Vargje Ai Nuk Rrin Aq Ma Teper Kur Esht Bashk Me Vullkanin
Shpirti Im Esht Vullkanink Qe Ti E Qiftat Tu Nuk E Kuptojnė Aq Ma Parė Ata Qe Nuk Kan Haber Nga Vargu As Nuk Ja Kutpojn Metaforen Vargut As Qellimin Me Cak Te
Nji Shekulli Ardhmerie E Kuptimsie
Un Kam Varg Qe Me Pak Rreshta Ekam Shkrue Ne Vitin 1977 Dhe Me Ka Dal Sot Ai Parashikim
Paramendoe Gati Afro Tridhjet Vjet Parashi Kim Intuitė Ndjeshmeri Iamagjinim I Kohes Vargu Im Ka Parashikuar Ndersa Dikush Nuk Arrin Me Pa Qka Sjell Minuti

lirik 26-10-08 01:30

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nuk e besoj se je thelluar ne asni varg ti gurabardhi
NE VARGJET E MIA KAM PSJEGUAR EDHE DUKURI SHPIRTORE NYJE ENIGMA FENOMENE
KA RASTE KUR NJERZT DUAN TE THONė DIQKA POR NE DETIN E ERSIRES SE TYRE ESHT VETEM NJI PIKė DRITė Q E NUK ARRIN ME NDRIQUE MA LARG SE NJI RRETH
RRETH ERSIRES S E MADHE Q E KAN
KUR TE DUASH ME ENDRIQUA DETIN NATEN DUHET ME QEN SI HANA LART E ME PERFSHI
SHUM GJERė GJERSI TE MADHE DRITE NE SIPERFAQE
SECILI NUK MUND TE JET SI HANA NE QIELL AS SI DIELLI PER TE NDRIQUAR ERRSIRAT
ME NJI PIK DRITė NE MENDJE NUK NDRIQOHEN OQEANET NATEN
PER KET ASPEKT I KAM DISA VARGJE
QE NDOSHTA NE FORUM NUK I KAM S ENUK I KAM TE GJITHA VARGJET NE FORUME
POR MUND TA PERSHKRUAJ PAK
-----------------------------------------

O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
SA DO Tė DOJA Nė ZGJERIM
SIKUR TA KISHA DIELL SHEKULLIN MA TE MIRė
VARGUN ELIRė DET TA NDRIQOJ Nė ZNERTHIM
---------------------------------

JA PRA NJI NDER ATA DHE JA SPE AVRGU IM NUK KUPTOHET NGA QDO KUUSH
VARGUN TIM NE DISA RASTE NUK ARRIN TA KUPTON
SECILI SE NUK KA KAPACITET MENDORė
NUK KA HOLLSI TE PERCEPTUARIT LOGJIK
NUK KA HORIZONT ALTRNATIV AS NIVELE GJITHPERFSHIRSE
METAFORIKA DHE DIALEKTIKA TE MNDUARIT ESENCA ALEGORIA
SIMBOLIKA DHE IAMGJINARJA PER SHUM KEND PARAQESIN PROBLEM
DHE NUK KAN LABORATOR NALITIK NE SHPIRTė PRANDAJ NE NDESHJE E TENTIME KUTPIMSIE ME VARGJE NUK GJEJN FORCEN RENDITSE TE ZBERTHIMEVE POR BIEN NE NGATRRESA TE NDRYSHME NEPER PIKAT E TRURIT NE KOMPLIKIME DHE DEVALVIME DEFORMIME E SITUATA KONFUZE DUKE PSHTJELLUAR E NGATRRUAR ESENCAT OSE DUKE MOS ARRIT TE TE KAPIN QELLIMIN E AS CAKUN E AUTORIT ATA MBESIN PA SHTIGJE NEPER LABIRINTET E POEZIVE DHE HUMBIN SENSIN E
FILLOJN E HUMBIN FUQINė VYSHKEN SEPSE QENDRAT NUK I KAN FUSHA TE GJERA INDKSIONESH E QARQE TE PASURA STACIONUESE PER MATERIALIZIM PER LOGJIKIM PER ZBERTHIM TE FJALES AS SHPIRTZIMET NUK I GJALLROJN NE MENDJET E TYRE POR I MARRIN SI FIGURACIONE TE NGURTA ME TE CILAT NUK FLASIN ME GJUH SHPIRTROE E AS MEFARIKE AS NE TE FILOZOFUAR TE FJALES NUK ARIJN TE GJEJN MOTIVIN MENQURINė EFJALES POETIKE DHE TE AVANCUARIT E MENDIMIT
PRANDAJ ATA NE NE NDESHJEN EPARė DORZOHEN DHE NUK HYJN NE HORIZONTE TE THELLA E THONė MANDEJ FJALEN E CEKT
PA PAS MENDJE MARGARITARE NE FSUHEN E INTELEKTIT NUK MUND TE FUTESH ME NJI
LALMPė TE THEJSHT TE MENDJES POR DUHET TE KESH NDRIQIME MENDORE QE E SHENDRIT GJITH HAPSIREN E TE FILOZOFUARIT TE OBJEKTIT E SUBJEKTIT
PRANDAJ UN NUK QUDITEM ME NJERZ TE CILET JAPIN VLERSIME KUTURU APO JAPIN VLERSIME POZITIVE
NE RASTIN E AKADEMIKVE DHE FILOZOFVE PO ATA TE BEJN ME MENDUA DHE TE THUASH QKA KA KY NJERI I MENDJES I PENDES E DIJES SEPSE ATA KAN DITURI TE PASHTERRSHME JAN AKADEMIK ENCIKLPEDIK
DHE KAN GJERSI PAFUNDSIE NE KERKIMET MENDORE Tė FUSHAVE Tė DIJES

lirik 26-10-08 01:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nuk Me Shqetson Secili Ne Vlersime Por As Nuk Esht Finalja Te Vlersimet Me Shtyn Oqeanikja Dhe Nuk Mund Te Ndalem Nuk Mbaj Oqeane Ne Shpirtė Pa I Derdh S Ee Sht Peshė E Randė Ne Jeten Time Dhe Nuk Shkruaj Per Motive Te Dikuj A Sper Ndoj Vlersim Deshir Kam Pas Te Botoj
Por Edhe Kjo Deshir Ka Ardh Duke U Vyshkė Sepse Nuk Dua Te Jem Objekt
I Mosmirnjohsave
Kam Provuar Shum Njerz Dhe Jam Ngopur Me Absurditete
Te Ne Ka Shumqka Absurde Un Shkruaj Tash Thejsht Per Qeshtje
Krijimtarie Asgje Tjeter Edhe Sikur T Eme Mbejn Mbret Bote Mua Nuk Me Ben Pershtypje Se Vetem Obligime Ka Kurgja Hajr Nuk Ka Prej Asaj Pune Ma I Lumtur Dop T ė
Isha Ta Kisha Nji Jet Tjeter Se Kjo Q ė Kam Edhe Kėt E Kam Spjeguar Ne Vargje
-------------------------

Pse Jam Rob I Vargut O Qiell
I Prangave Poetike
Pse Nuk Me Len Tė Lirė Nė Dritė Diell
O Koha Ime Vullkanike
Nga Autori Lirik
-------------------------
Ja Pra Ideali I Poetit Qe Ti Kurr Nuk Do Ta Kuptosh E Do Ta Quasht Te Zbehur Me
Pikpamjen Tende Te Zbehur Por Nuk Mund Te Ndihmoj Botanikė Te Vyshkur
Sa Do Qe Ekam Me Vete Oqeanin
Njomsia E Dikuj Mvaret Nga Shpirtzimi I Qendrave Te Ndriquara Te Intelektit
E Mundshmja Asht E Mundshme
Vetem Nese Pa Mundshmja Nuk E Bėn Tė Pamundshme Tė Mundshmen
Dhe Nuk Mundem Un Me Vargjet E Mia Te Pamundshmen
Ta Bėj Te Mundshme Kur Vargu Im Hasė Ne Muret E Te Se Pamundshmes
Dhe Rrezet I Reflektohen Jashta Sferes Se Hyrjes Me Spjegimsi Kur Kalaja Eportat E Te S Epandmshmes E Perplasin Nga Hyrja Ne Ligjerime Doemthense
Kur Ajo Kala Komplet Esht E Ndertuar Me Material Te S E Pamundshmes

----------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:25.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.