Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 18-12-12 07:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shqiptaret duhet te gjith potencialin e tyre te shtrijne ne qellime te tyre te drejtimeve si ne veri te mitrovices kah presheva ulqini sangjaku e qameria e shkupi tetova etj sepse jan troje jetike te troje te klashta trashgimi stergjyshore etnike shekullore -
rendesia e atyre aneve esht jetike dhe sigurimi i potencialit tone nacional duke kthye shqiptart atje ne ato vatra nga u ndoqen esht detyre jo vetem e jona e shqiptarve por e gjith faktorve te tjere nderkombtar qe ia duan te miren stabilitetit e njerzimit

lirik 18-12-12 10:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Rreth 30 persona kanė demoluar tė premten nė mbrėmje Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė ku pritej tė prezantohej publikimi i numrit tė ri tė Kosovo 2.0 tė titulluar Seks. Kryredaktorja e revistės thotė se ngjarja ėshtė cėnim i lirisė sė shprehjes. Policia ka arrestuar njė person.

Rreth 100 persona ishin mbledhur para New Born-it dhe mbanin nė duar pllakarta me mbishkrimin Kosovo 2.0.

Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut kishte organizuar njė aksion rrugor nė mbėshtetje tė ekipit tė revistės, tė shtunėn mbrėma, rreth orės 17.30.

Aksioni vjen njė ditė pasi njė grup prej 20 deri nė 30 persona kishin demoluar tė premtėn mbrėma Sallėn e Kuqe nė Pallatin e Rinisė nė Prishtinė, ku ishte planifikuar qė tė lansohej numri mė i ri i revistės “Kosova 2.0” titulluar “Seks”.

Incidenti ka ndodhur tė premtėn rreth orės shtatė para se tė fillonte leximi i disa shkrimeve tė edicionit tė ri tė revistės.

Edhe Misioni i Organizatės Pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Europė (OSBE) ka dėnuar incidentin.

“Unė e dėnoj fuqishėm incidentin e mbrėmshėm i cili ēoi nė anulimin e prezentimit tė botimit tė ri tė revistės Kosovo 2.0” tha Elaine Conkievish, ushtruese e detyrės sė shefit tė Misionit tė OSBE-sė, pėrmes njė komunikate.

“Ky ėshtė njė sulm ndaj lirisė sė shprehjes, njė e drejtė bazike e njeriut, si dhe njė pėrpjekje pėr tė kufizuar lirinė e medias”, thuhet mė tutje nė komunikatėn e lėshuar nga OSBE.

Incidenti ėshtė konfirmuar nga Policia e Kosovės.

“Tė premtėn rreth orės 18.40 njė grup prej 20-30 qytetarėve kanė hyrė me forcė nė Sallėn e Kuqe tė Rinisė pėr ta penguar mbajtjen e njė ekspozeje e cila pritej tė mbahej. Kėta persona kanė shkatėrruar disa paisje tė vendosur nga organizatorėt si kukullat dhe paisjet teknike”, tha Baki Kelani, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės.

Gjatė aksionit policor ėshtė arrestuar njė person.

“Policia ka intervenuar dhe e ka arrestuar njė person i cili pas intervistės ėshtė liruar nė procedurė tė rregullt ndėrsa hetimė po vazhdojnė” tha Kelani pėr Gazetė Jeta nė Kosovė.

Besa Luci, kryredaktore e revistės Kosova 2.0, ka shpjeguar pėr gazetėn se e tėra ka filluar tė enjten kur njė ndėr portalet online ka publikuar lajmin pėr publikimin e numrit tė ri.

“Tė enjtėn kur ėshtė publikuar shkrimi online pėr lansimin e numrit tė ri kanė filluar komentet dhe aty e kemi parė qė mund tė ndodhė diēka. Prandaj, e kemi informuar policinė dhe kemi kėrkuar qė tė dėrgojnė njė ekip pėr tė na mbrojtur”.

“Nė mbrėmje, 15 minuta para se tė fillonte ngjarja, njė grup i njerėzve ka hyrė brenda nė sallė dhe kanė filluar tė thyejnė televizorėt, projektorėt dhe gjėsende tė tjera”, tregon Luci.

Pas ndėrhyrjes sė policisė sė Kosovės, grupi njerėzve ėshtė larguar dhe ngjarja ka vazhduar tė mbahej.

Organizatorėt kishin planifikuar edhe njė festė pėr tė festuar edicionin e ri e cila do tė mbahej poashtu nė Sallėn e Kuqe nė Pallatin e Rinisė.

Por ajo ėshtė anuluar pasi jashtė Sallės sė Kuqe po zhillohej njė protestė.

“Ne kishim kuptuar nga Facebook qė gjatė ditės sė premte grupe njerėzish bėnin ftesė pėr protesta. Kur kuptuam qė numri i protestuesve po rritej jashtė, vendosėm tė anulonim festėn”, thotė Luci.

Sarah Maliqi, aktiviste pėr tė drejtat e njeriut dhe pjesėmarrėse nė festė, thotė se pasi ėshtė informuar qė festa ėshtė anuluar, ajo sė bashku me dy persona tė tjerė ka dalė jashtė e shoqėruar nga gjashtė policė.

“Derisa largoheshim nga Pallati i Rinisė, disa prej protestuesve na kanė sharė dhe ofenduar me fjalėt mė tė ndyra”, thotė Maliqi.

Pėr stafin e Kosovo 2.0 ēfarė ka ndodhur ėshtė cėnim i lirisė sė shprehjes.

“Kjo ēka ka ndodhė ėshtė cėnim i lirisė sė shprehjes. E shohin si cėnim tė tė drejtave tė individit dhe tė shoqėrisė. Por, ne do tė vazhdojmė punėn tonė”, tha Luci.

lirik 18-12-12 10:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Jeta po shemtohet dhe po veprohet kunder natyres eligjeve te zotit kunder njerzores -nuk lan poshtersi pa fute ne koosve si poshtersi-kjo esht kunder natyres fisnike e burrerore te shqiptarve kunder qdo lloj mendje te shendoshe-
Idiotizmat e prishta s eme keso faqesh te zeza gjoja po civilizohemi ehst vetem absolut poshtersi dhe degjenerim ketu nuk ka asgje civilizuese por degradim dhe humbje e atdheut e qdo motivi per te jetuar ket le ta din mire europa e cila po shuhet dhe numri i tyre po bie pikrisht nga shum sjellje te tilla dhe bizaritete tjera perverse qe po e denon me shuarje perendia

lirik 18-12-12 11:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Edhe Misioni i Organizatės Pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Europė (OSBE) ka dėnuar incidentin.
degjenerimi nuk duhet te zen rrenje ne jeten e popullit tone ne jemi popull kulturor por serioz dhurate e natyres te ndershem dhe me karakter me ideale

Neferta 18-12-12 13:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2266486]Kosova e shum vuajtur e varfer e sabotuar -
vazhdon tė ketė nivel tė lartė tė varfėrisė-
dhe pa plane ekonoomie pa platforma ekonomike -
dhe si pasojė e kėsaj gjendje , shumė familje pėrballen me vėshtirėsi
pėr tė siguruar ushqimin.
Sipas tė dhėnave tė Bankės Botėrore, varfėria nė Kosovė kap shifrėn deri 45 pėr qind, ndėrsa varfėria e skajshme prek 12 pėrqindėshin.
Sipas kėtij raporti, pak mė shumė se njė e treta e popullsisė jetojnė nėn vijėn e varfėrisė absolute me 1 euro e 55 centė nė di
tė, ndėrsa 12 pėr qind jetojnė nėn vijėn e varfėrisė sė skajshme me mė pak se 1 euro nė ditė.
Sikurse nė tėrė botėn, tė martėn, edhe Kosova ka shėnuar Ditėn Ndėrkombėtare tė Ushqimit,
ku u tha se bujqėsia konsiderohet njė prej sektorėve mė tė rėndėsishėm
pėr sigurimin ne mas e te duhur te ushqimit.
Ndėrkohė, nė botė, 1 nė ēdo 8 persona ėshtė i kequshqyer
, ka njoftuar Agjencia e OKB-sė pėr Ushqim,
duke paralajmėruar se progresi nė uljen e numrit tė njerėzve tė uritur
ka ngecur qė nga viti 2007,
kur rritja e ēmimit tė ushqimit shkaktoi trazira nė disa shtete tė varfra-
pasoja t ė rėnda po shihen ne shum vende te krizave nga varfria[/QUOTE]
Ketu eulex nuk i ka fajet per kete gjendje, ketu sundon sundimtari yne dhe sejmenet tane, sa per ilustrim Lirik shteti i juaj per nje koke lope i jep 4,20 euro ne dite e te ne shteti i jone 0 euro per shqiptare. Shteti financohet ''hazer'' nga dogana, sa ma e madhe dogana aq ma e madhe rroga e shtetit, sa ma e madhe rroga e shtetit aq me i madh qmimi i produkteve, sa ma i madh qmimi i mallit aq ma shum varferi ne Kosove. Sheti lufton per ta mbajtur pushtetin e populli i varferuar qdo dite e me teper sodite symbyllur duke pritur godone.

lirik 18-12-12 19:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Esht fakt Nefertė per te mbajt pushtetin dmth per te mbajt nen kontroll detyrimin e shqiptarve qe te jetojne te varfer dhe te mjere -me perjashtim te nje pjes e te klanit te privilegjuar -
Klani i privilegjuar duhet per te mbajt knaqesine e vet dhe qellimin e sabotimit te shtetit-
ky esht kordinim i zi i planeve afat gjata te huaja ne kombinim me shemtuesit tone qe jan zbatues te urdhrave qe sa me te varfer ta lene atdheun-
Pse kjo nuk ndodhe tani me turqine sepse turqia vendos vet sa do pak ne ekonomi edhe pse ushtarakisht ajo esht e mvarur prej natos ne nje far menyre por ekonomikisht ajo ben vet projekte eplane e te ne jo kjo nuk ekziston -
Poashtu te ne natyra e njerzve ne nje numer jo te vohgel esht egoiste -kur i ka vet punet mire s ja nin per te tjeret esht natyre e shemtuar e disa njerzve -
Mjerimi shkon deri ne skaj kur i shtohet kesaj edhe paaftesia totale e injorantve qe jan krejtsisht te pa aft per ekonomi

lirik 18-12-12 19:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2266517]Edhe Misioni i Organizatės Pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Europė (OSBE) ka dėnuar incidentin.
Megjithat degjenerimi nuk duhet te zen rrenje ne jeten e popullit tony137 sepse ka pasoja tė renda -
ne jemi popull kulturor por edhe serioz nga tradita -
dhurate e natyres te priru per me qene ne nje mase te madhe te ndershem dhe me karakter me ideale[/QUOTE]

-----------------------

Ne nga pasojat e pas luftes nuk po kan buk njerzi e qka nuk ju bjen ndermend ideve te prishta per ti larguar mashtruar nga problemet e per ti fute ne paudhsi

lirik 18-12-12 21:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kryeministri nė konferencėn vjetore tė ATA, i domosdoshėm promovimi i potencialeve

Qeveria do tė marė masa tė reja me qėllim qė Shqipėria tė ketė turizmin mė tė madh malor nė rajon e mė gjerė. Kjo garanci u dha nga vetė Kryeministri Berisha nė konferencėn e 5-tė vjetore tė Shoqatės Shqiptare tė Turizmit (ATA).

Pėr ti dhėnė njė hov tė ri turizmit malor, pėr tė cilin vendi ynė ka potenciale tė mėdha, kreu i ekzekutivit shprehu gadishmėrinė e qeverisė sė tij pėr tė bėrė gjithēka ėshtė e mundur pėr ta kthyer SHqipėrinė nė njė vend tėrheqs pėr kėtė lloj turizmi. Por nhga ana tjetėr Kryeministri kėrkoi dhe mbėshtetjen e agjencive dhe shoqatave qė tė bėjnė njė promovim dinjitoz tė resorteve, pasi deri mė tani ai ka qenė modest.

Madje nė kėtė kontekst shefi i mazhorancės falėnderoi angjencitė e huaja pėr promovimin e pasurive tona kombėtare, promovim nė tė cilat nuk ka munguar krahasimi me pasuritė e mėdha botėrore.

“Turizmi qė gjer sot ėshtė bregdetar, ai malor do tė jetė turizmi i tė ardhmes. Vendi ka potenciale mė tė mėdha se asnjė vend tjetėr pėr sipėrfaqen e tij tė turizmit malor. Qeveria do tė marrė masa tė reja qė Shqipėria tė ketė resorte turzimi malor nga mė tė mėdha tė nė rajon dhe mė gjerė”, vuri nė dukje Berisha.

Por gjatė fjalės sė tij nė kėtė konferencė, Kryeministri u ndal dhe kėrkesėn pėr heqjen e TVSH-sė pėr angjencitė turistike, ku garantoi se do tė ketė njė rishikim tė kėsja takse.

“Janė mbi dy miliard euro investime turistike dhe nėse vendet e tjera marrin 5 taksa nga operatorėt turistikė nė Shqipėri merren vetėm vetėm 2. Agjencitė turistike kanė kėrkuar heqjen e TVSH dhe ne do ta rishohim atė jo mbase pėr ta hequr, pasi ėshtė mė mirė qė ajo tė lėvizte nė drejtime tė tjera”, deklaroi Kryeministri Berisha.

lirik 18-12-12 21:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Esht e tmershme brenga ime per malssoret sepse malsoret jan veqantia e brumit shekullore te shqiptarve -
zbrazja e maleve nga malsoret esht krimi ma i madh q e ka be partia demokratike gjat gjith historise s e shqiptarve -
sot malet jan zbraze po thuajse krejtesisht-
ka vite qe kam reaguar per ket teme sepse qdo malsore do te duhej ti ket se paku tet fmi per shtim ne male sepse kjo do ishte garancia ma e madhe e shqiptarve -
qdo malsor tet fmi dhe te ndertohen qyteza neper male qyteza me gure me kala qyteza qe i najgsojne antikes ilire me kaldreme turistike dhe drita te veqanta me tradita te malsorve me specialitete me te famshme ne bote ku malsoret do te punsoheshin ne turzimin malore -do te duhej te ndertohej infrastruktura ma karakteristike ne bote me kala qytete retsorane mahnitse e drita te jashtzakonshme ku mbi treqind qytete te maslorve mund te ndertohen ne malet e veriut e kah zonat ed rinit e ne maja te pllajave e maleve ku asfalti ma special ne bote ma karalteristik me shum d rita e hidrocentrale te vogla me module solare e me kushte bashkohore do te mund te sigurohej punsimi i te gjith shqiptarve ne at turizem - ky plan madhore do te mund ta pusnonte edhe krejt kosoven dhe shqiptaret dhe do te ksihte pune per te gjith -
vetem tropja me rrethine e malet e larta krasnjiqja geg hyseni e majat tjera do te mund te pusnonte njizet mij shqiptar ne turizem nes e do te bbehej plani me hotele e kala e qyteza me plot lule ku do te banonin malsoret e bukur dhe shtatgjate ilirian -
Perveq kesaj ushqimet shkencore te tradites se kombinuar bioushqimet ku e gjith bota do te vinte ne turizem te tille me potencial te papare madheshtore do te sillte te ardhura dhe shitje nga punet e dores e artizanatit shqiptar dhe prodhimeve tjera .
Pishinat malore ujrat e mnalet dhe majat krojet burimet hotelet alpike specialitetet e veqanta rruget speciale me asfalte dhe ne qytete e qyteza te vogla do te ksihte rruge me kalldreme guresh me turizmin me pajtona me kuaj e me sherbime tjera ku plot shendet ne male e ne ballkone me plot lule do te beheshin qytetet dhe kjo do te ishte mrekullia e botes ku do te zhvillohej edhe blegtoria bylmetrat me ushqim te shendoshe bio ku bota do te vinte ne turizem -
KESAJ IDEJE E PUNE MADHESHTORE TE MAHNITSHME-
DO JA SHIHTE HAJRIN SHQIPNIA E KOSOVA TE CILES JU KAN THY E KRAHT TASH PA MASLORė SEPS EMALSORET TASH JAN RA NE BREGDET DHE ASIMILUAR NE ATO ZAKONE BREGDETARE JAN SHKRI ENUK KTHEHEN MA NE MALE PER TE JETUE POR KAN MBETE NE PLUHURINE DURRSIT E TE TIRANES TE SHPERNGULUR :
vONESA ESHT TRAGJIKE POR KA KOHE AKOMA PE RPORJEKTE TE TILLA KU MALET PERSERI MUND TE MBUSHEN ME BANORE ANDEJ DUHET TE SHTRIHET TASH ZHVILLIMI E ZBUKURIMI I NATYRE S GJELBRIMET PEPRUNIMI PER NJE SHQIPERI MAHNITSE BUKURI QE DO TI SHERBENTE TE GJITH NJERZIMIT

lirik 18-12-12 21:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
secili vend nuk e ka ket dhurate te natyres vete m kanjoni i drinit mund te ndertohen me qindra qyteza me gure me kala me trotoare me gure e rruge me gure romantike antike me lokale mahnitse me ushqime mahnitse me akuariume me bukuri per njerzimin -
Malet jan shendeti i njerzve qetsia dhe bukuria njerzore e jetes -
malet jan mahnia malet jan diqka te jashtzakonshme si domos majat me burime e me ajr te paster majat e larta ku do do te behehsin hotelet ma piktoreske e ma te bukurat ne gjith boten

lirik 18-12-12 22:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tė gjitha produktet e firmės “Kosil”, tė cilat prodhohen nė Serbi janė ndalur tė shiten nė Kosovė, pasi autoritet e Maqedonisė e kanė njoftuar Inspektoratin Sanitar tė Kosovės se ky produkt pėrmban materie tė rrezikshme kancerogjene.

Ndėrsa, Inspektorati Sanitar i Kosovės ka filluar edhe mė bėrjen e analizave rreth kėtyre dyshimeve.

Zėdhėnėsi i Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit tė Kosovės, Lumir Thaēi ka thėnė se ėshtė urdhėruar ndalimi i shitjes kėtij produkti nga tė gjithė importuesit.

“Ėshtė marrė masa pėr ndalim tė qarkullimit nė treg, janė kontaktuar tė gjithė importuesit e kėtyre produkteve qė ta tėrheqin nga tregu. Besoj se ky produkt do tė largohet nga tregu, deri nė afatin kohor tė marrjes sė analizave, do tė shikohet ēfarė do tė bėhet, se ky produkti a do tė asgjėsohet dhe a do tė ndalohet import i tij”, ka thėnė Thaēi pėr TV 21.

Inspektorati Sanitar i Maqedonisė e ka njoftuar atė tė Kosovė rreth dyshimeve se ky produkt ėshtė i dėmshėm.

Ndėrsa gjatė ditės sė djeshme autoritet e Kosovės kanė ndalur edhe importin miellit nga Serbia pėr shkak tė dyshimeve tė ngjashme -dhe konstatimeve te sigurta nga laboratoret e te huajve dhe poashtu ne maqedi e cila beri nje studim te till -

lirik 18-12-12 22:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
dikure kur ne shkruanim ne forume per keto probleme qe nga serbia asgje e mire nuk vjen dhe ka rrezik te madh per shendetin e popullit -njerzit talleshin me ne ne internet qe shkruanim -
tani kur vdekjet e te rijve ne mosha veq po ndodhin me te madhe nga smundjet kan filluar te gjith te alarmohen -
esht e pa besueshme me ket serbi dhe se si s erbia esht vertet perhapsja e demeve dhe programeve shfarosese te planeve qubrilloviqaine -
Nuk la jė te keqe pa veprue e pa perdore si plan kunder shqiptarve kjo serbi -
se pari na dhunoj na vrau me arme ne gjymtoj na helmoj na varfroj na shpernguli na perndjeku beri vrasje neper spitale e me metoda e tash me lloj lloj ushqimesh te rrezzikshme per shendetin e popullates -
kjo serbi djallzore na lufton dhe merr pare prej nesh -poashtu ka tendenca te fus mallra te dyshimta ne kosove pa dogana e pa kontroll te shtet shqiptar te kosoves-

lirik 19-12-12 06:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sonte nė KTV mund tė ndiqni: *** 17:30 Express *** 18:50 Marketing ***19:00 LAJMET E MBRĖMJES*** 19:30 Sporti nė KTV *** 20:05 Rubikon *** 21:15 Serial: “Dashuri dhe ndėshkim” epis. 49 *** 22:15 Anima *** 22:55 Marketing *** 23:00 Interaktiv...

Nė Mesdhe 4 anije ruse, pėrgatitje pėr evakuim nga Siria
Artikujt tjerė

Nė Mesdhe 4 anije ruse, pėrgatitje pėr evakuim nga Siria
Lavrov: Ndalja e adoptimit tė fėmijėve rusė – gabim
Britani: Mbretėresha nė takim historik me qeverinė
Nė Newtown rihapen shkollat pas masakrės
Vulin dy ditė nė Kosovė, hyn lirshėm nė Jarinė
Ndėrron jetė senatori 88 vjeēar i Hawaiit, Daniel Inouye
Tim Scott, senatori i parė me ngjyrė nga jugu i SHBA-sė
Ukrainė: Nga temperaturat e ulėta – 37 tė vdekur
Rrėzohet autobusi, 27 tė vdekur nė Kolumbi
Shpallet i pafajshėm ish-rebeli kongolez

Publikuar: 18.12.2012 - 22:30

Moskė, 18 dhjetor - Rusia ka dėrguar pesė anije tė reja luftarake nė Mesdhe, nė afėrsi tė bregut sirian, pėr tė zėvendėsuar ato tė Flotės sė Detit tė Zi qė ndodhen nė rajon qė prej nėntorit.

Lajmin e ka bėrė tė ditur tė martėn njė zėdhėnės i zyrės sė shtypit tė Ministrisė ruse tė Mbrojtjes. Ndėrkohė qė Moska, sipas mediave ruse, po bėhet gati pėr njė evakuim tė qytetarėve tė saj nga Siria, transmeton TCH.

Anijet, qė janė pjesė e Flotės Ruse tė Balltikut, janė nisur ditėn e hėnė nga Kaliningradi pėr njė “mision afatgjatė” dhe njė “seri stėrvitjesh”, kanė njoftuar burimet.

Ministria nuk saktėson nėse anijet do tė ankorohen nė Tartus, port sirian nė veri tė Damaskut ku Rusia, njė nga aleatėt e fundit tė Assad, qė nga epoka sovietike ka njė bazė detare pėr asistencė teknike dhe furnizim me anije ushtarake e civile.

Por njė burim anonim i pyetur nga agjencia “Interfax” nė Kaliningrad deklaron se flota ėshtė vendosur nė Mesdhe pėr tė marrė pjesė nė njė evakuim tė mundshėm tė qytetarėve rusė, duke parė ecurinė e situatės nė Siri.

Javėn e kaluar ministri i Jashtėm rus kishte njoftuar se kishte elaboruar njė plan aksioni pėr evakuimin e qytetarėve rusė nga Siria nė rast nevoje.

Aktualisht nė Siri ndodhen rreth 5 mijė rusė, sipas tė dhėnave zyrtare, por shifra arrin nė 25-30 mijė nėse llogaritet numri i madh i martesave mes rusėve dhe sirianėve dhe fėmmijėt e tyre.


Nuk ka asnji dyshim se rusia kerkon taksiratė se rusia kerkon lufte botrore se amerika u vonua shum dhe se amerika e europa kan bere vonesa tragjike se europa nuk ka unitet dhe se gjysma e europes esht e ndare pergjysme ku gjysma esht proamerikane gjysma pro ruse -ashtu si ne amerikn latine ku ka jashtzakonisht shum qe anojne nga rusia shtete dhe popuj prorus -Bota esht nda ne nji hendek te rrezikshem dhe nuk ka dyshim se ne bote gjithnji e ma shum po rriten gjasat qe te ndizet lufta e trete botrore
-esht qeshtje vetem e kohes se kure mund te ndodhe kjo -

Demonet sllav rus u treguan se kush jan e treguan veten si armiqt ma te rrezikshem te njerzimit dhe jan rreziku i globit fare e keqe jashtzakonisht dhe rrezik i madh per njerzimin -
Nesse rusia e humbe luften ne te ardhmen ne at teritor te saj nuk do te ket vetem rus -por do te ket kombi te ndryshme ushtarakisht qe do ti rrijne gati per gjithmone qe ta mbajne nen kontroll dhe numri i sllaveve do te jet krejt i vogel e i pa armatosur me nje varfri te skajshme qe te mos arrij kurr ma te rrezikoj planetin siq beri rusia qe po e rrezikon njerzimin

lirik 19-12-12 06:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Fara ekeqe dhe e rrezikshme u pa se sa e rrezikshme mund te jet -merreni me mend ata me ane te kancelarit schröder tendtuan te fusin 70 miljon njerz ne europe vetem ne gjermani planifikoheshin mbi njizet miljon ne menyre q ete marrin europen nga mbrenda -e tmershme qfar planesh bejne ata dhe si e rrezikojne europen -
europa nuk esht unike europa ehst teper e brisht teper e ndare dhe e dobt per ti bere balle ktyre armiqve te rrezikshem te njerzimit europa punon shum pak ne ket drejtim qe te gjendet formula e vertet per tu shkatrruar njihe r emire rusia -e cila nuk do te duhej te perbente rrezik per boten dhe njerzimin-sepse lufta e trete botrore na rrin mbi krye gjithmone si kercnim per shkak te rusve e serbve

lirik 19-12-12 06:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me kohe esht dashte te shpartallohet serbia dhe te mbetet vetem me nji miljon banore e varfer e izoluar dhe me teritor te vogel ne menyre q ete garantohet qetsia e europes -
Europa ka bere vonesa te mdha dhe shtigjet ruse te ndikimit po hapen si te uritur q ejan per pushtime -ky rrezik dita dites po shtohet kur perplasjet e superfuqive do te jen te pa shmangshme


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:36.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.