Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 29-12-12 21:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Jan disa shprehje thėnje vazhdimsi tė miat tė mėhershme-
qė i rendisi her pas here nė shkrime -
por nė ket rast nuk lidhet me muhabetin por - ėsht njė thėnje e urtė
nė vazhdim tė thėnjeve tė urta tė mia-
tė her pas--hershme nė shkrime nė thėnje e opinione

lirik 30-12-12 08:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Filloj ne izmir tė turqisė kursi i gjuhes shqipe dhe jam jashtzakonisht jam
gzuar -

jashtzakonisht ndjehem i gezuar per ket vlere madhore

sepse esht hera e pare ne histori ku 9 miljon shqiptarė ne turrqi mund te shpetohen
nga asimilimi-sepse do te dal nje trupe nacionale siq kam para shkruar un e paramenduar ne shum shkrime do te dal nje trupe patriotike shqiptare qe zavebndson qeverine tonė antipatriotike anti atdheetare-
e kjo trupe e shenddoshe kombtare do te zhvillohet ne organizim qe do te merret me hallin e qdo shqiptari ne bote ku shqiptar do te ket te siguruar gjuhen dhe shansin ekonomikk ne menyre q ete jet pootencial njerzorė qe na duhet per zhvillim e ne sherbim te kombit --e ata 9 miljon shqiptar nuk jan pak-
duhet ti kushtohet secilit njeri vemendja sepse njeriu esht forca kapitali e ne i kemi rreth tridhjet miljon shqiptarė neper botė me qka mund te shtrijme ndikim te rendesishem ne shum pjese te azise amerikes e a eruopes si lobime te jashtzakonshme-
qeveria nga ide asnje ide nuk e ka te veten
ata kurr nuk kan ide as koke me mendue per ide e vrej se ata te gjitha idete i vodhen te shkruara si ide te shkruara neper internet poashtu edhe per rastin e shqiptarve
'te turqise si shkrimet dhe iniciativat idete ata i vjedhin nga shkrimet popullore
i kan mediat ne dore dhe pastaj si te vjedhura me reklama propagande i reklamojne

dhe sherbehen me to per te mashtruar popullin gjoja si qeveri atdhetare ne televizion per te mashtruar popullin me rrena per qellim te zgjedhjeve

qeveria kurr nuk ka pas ide as per asfaltin e as per hidrocentrale e as pe r rruget banesat e as infrastrukturen gjithmone ka pas vrejtje nga populli dhe presione te shkruara ne internet edhe per pensionet per eksodet per idete per bashkim kombtarė e tj --

ata i vjedhin si hijenat idete dhe neper media i stilizojne per propaganda te tyre per ti dhene vetes rendesi me oratorine e tyre falltore duke quar pluhur me ide te vjedhura si pershembull dhenja e pasaportave e shtetsise shqiptare me rastin e 100 vjetorit qe aq shum u qua pluhur propagandisitik e keto jan vetem rrena e poropaganda aq sa sa te bjen euforia e tubimeve menjiher heshten dhe dalin me radhen e propapagandes tjeter te rrejshme qe e kan vjedhe me data ne shkrimet e internetit prandaj qeverine duhet per ta qite ne gjygj per
hajni edhe vjedhjje te ideve kur ata i vjedhin ne internet -
duhet te percillen datat e shkruara ne internet dhe datat kur ata dalin me ide te vjedhura dhe trumpetojne e rrejne sepse me ane te ktyre ideeve ata e mashtrojne popullin -ata bejne aq shum zhurme me rritje ekonomike e hidrocentrale
per energji elektrike sa q e ne internet me mija e mija shkrime ishin per ket problem
e ne fakt shqiperia kosova esht ne terr neper vite gjithnji e ma shum ndersa idete e porpagandes me zhurme rrence qarkullojne ne televizion ne gojet e partiakve te pshtirė

- sa i perket shqiptarve te turqise me kohe jan shkruar shum tema neper interenet
ata jan 9 miljon shqiptarė qe vazhdimisht mund ta vizitojne koosven e shqiperine

por jan forcė e madhe kombtare mund te kemi nga ata oficer inovatorė ingjnjer ndermejtsues tregtarė njerz me vlera potencial
per te bere nje muri te forte politik nacional te zhvilluar
poashtu kunder kines dhe depertimit sllav ne turqi e ne ballkan

dhe ata jan vlera dhe nevoiten per shqiptarė e shtet tonin
per atdheun ne europe q ee kemi per
bashkpunime te mdha te ndrsjella me interesa
te mdha atdhetare

-ata mund te vijne si turist ne trojet etnike shqiptare per bahskpunim
per shkemim te aftesive mallra e shumm ideve te ndryshme me vlera

e ua shohim hajrin -

pasi mund te jen edhe hajri i turqisė e amerikes i aleatve
per tu mbrojte nga qakajt e rrezikeshem te depertimeve
ruso sllave irane indiane kineuze koreane
etj
dhe ndikimet e tyre ne mesdhe qe po duan te shtrijne sunndim ushatrak ekonomik ne mesdhe per ne si popull i vogel pa asnji muri mbrojts ky esht rrezik i madh nacional
seps embesim pa krah mbrojtes
duhet krijuar nje force te madhe te domosdoshme shqiptare
qofte ne biznes-

qofte ne udhheqje qofte ne ushtri
-po kjo duhet te ndodhe edhe me shqiptarėt e sirise dhe te egjiptit
dhe ku do qe jan ata-----per ti modernizuar forcuar si faktorė ne sh erbim
te qeshtjes shqiptare
te amerikes dhe europes perendimore

lirik 30-12-12 08:36

Titulli: Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Alima;2268204]...

Paske ba njet me ma prish vendin ne mbreteri Lirik,po?
.[/QUOTE]
jo jo jo alima mos te lutem me ty jo mos te lutem mos at fjale se nuk dua te prishem me lexuesit -
po me thuaj kush mi ka qite ktu ne temė dy yje
qe do te thot tema esht keq e vlersuar -
se demek po vlersojne keq temen komisionet ktu

lirik 30-12-12 08:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=elvio;2268276][I]Eshte jashte dendjes se pyllit,sepse ka e male te zhveshura o Lirik i energjise djelmoshare.[/I]

[I]O shpirti demostrues i gjithckaje qe s'te pranon syri,i gjithckaje qe s'ta pranon ndergjegjia,i gjithckaje qe aq sa e veshtire,po aq e pamundur te jesh/jemi pjese e rrotulles te se sotmes ,,,,,kohe.[/I]

[I]Paqe per shpirtin tend ne kete vit te ardhshem te 2013-es.[/I]

[I]Elvio!![/I]
[/QUOTE]
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


je fantastik ne shprehjet tua metaforike ne dissa raste e filozofike produktive te drejta dhe me vlera -
ku je ma heret o shqiptarė i shqiperise bregdetare qe shquheni per mbrehtesine e fjales e shkathtesine e fjales -
ju keni prirje te mdha dhe ket e kam vrejte ne kontaktet e para me ju ne lezhe shkoder tirane e tj dhe ku je ma heret me ket fjalė termet vullkan fjalė qe materjet i ven ne levizje ne shqyrtime ne pendime ne ndergjergjsime -
Kosovarėt e mi jan ne gjumė te arushes neper shekuj akoma nuk jan zgjuar
si duhet neper veqanti te duhura te fjales shigjete e vullkan fernomen thurjesh fenomen art artistike art plot peshe e magjike duhet me qene fjala e ne zgjime te fjales e fjala si shigjete
kosovarėt e mi sikur i kan fjalet e rrudhurua dembele te ndrojtura
por harrojne se duhet te depertoj fjala e mbrehte artistike e me vlera e shprehur shigjete arti qe shpon neper shprehje e aftesi te veqanta te disciplinave te jetes e dijeve per shum afrimime
Shqiperi bregdetare -nde gjoni mire qka ju thot liriku --te ju kam gjete knaqesite e mi a dhe muhabetet shigjetė e jemi takua shakthtesia me shkathtesinė si dy flakė dhe aty jan ndeze diskutime te pa fundme qe nuk jan shterre kurrė as sot kur jam nelezhe ne shkode rn e tirane pogradec albasan vlore lushnje durrs tepelene atje gjej mbrehtesite e fjales mbrehtesite e diskutimeve ti forta dhe te mbrehtesive te fjaleve shigjeta -e dy shigjeta shkojne bashk e e gjithmone paralel ne cak sepse fjala ime e etur atje e gjeti knaqesine e vendin qe e kerkonte per diskutime te mbrehta jashtzakonisht te mbrehta si shigjetat eveqanta te artit qe shpojne ku do e jan plot dpertim si ne metafore si ne cak si ne peshe te fjales te dijes e te mbrhetesise se kuvendit prandaj ku ishe ma heret me shprehjet tua qe un atyre aneve me vite i njoh sepse kur jemi takuar shum he rjemi shtrenguar duarsh ne shqiperine bregdetare se pse edhe ata jashtzakonisht
ata shqiperia bregdetare fort jasht zakonisht ishin te knaqur me fjalen time
dhe ne e kemi gjete njeri tjetrin sepse mua me pelqejne njerzt e shkatht dhe te mbreht e trima pikrisht per ket un shqiperine bregdetare e ndjejė aq shum sa po te hyj ne at toke fjala ime menjihe r behet shigjete tamam si shigjeta vendase aty -
Ju pergezoj per zgjuarsine natyrale me prirje q ee kam gjete ne diskutime te pa fundme ne shqiperine eklimes se famshme bregdetare


-

lirik 30-12-12 09:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


Je fantastik ne shprehjet tua metaforike elvio

ne dissa raste e filozofike produktive te drejta dhe me vlera jan fjalet tua
qe shihet s ejan te nje vendi te shkatht qe un e quaj shqiperi bregdetare perrendimore -

ku je ma heret o shqiptarė i shqiperise bregdetare-
qe shquheni per mbrehtesine e fjales e shkathtesine e fjales -

Ju keni prirje te mdha ne shprehje tembrehta -
dhe ket e kam vrejte ne kontaktet e para me ju -

ne lezhe shkoder tirane e tj-

dhe ku je ma heret me ket fjalė termet vullkan -

fjalė qe materjet i ven ne levizje ne shqyrtime -

ne pendime ne ndergjergjsime te analizave e mjeshtrive debat gjetje te fjales
-
Kosovarėt e mi jan ne gjumė te arushes neper shekuj akoma-
- nuk jan zgjuar --


si duhet neper veqanti te duhura te fjales shigjete e vullkan-

fernomen thurjesh -

fenomen art artistike art plot peshe e magjike -

duhet me qene fjala e ne zgjime te fjales e fjala si shigjete-


kosovarėt e mi sikur i kan fjalet e rrudhurua dembele te ndrojtura-


por harrojne se duhet te depertoj fjala e mbrehte artistike-

e me vlera e shprehur shigjete arti qe len gjurmet e peshes
s emenqurise e te vleres art fjale intelegjente --

qe shpon neper shprehje e aftesi te veqanta
te disciplinave te jetes e dijeve per shum afrimime -


Shqiperi bregdetare -nde gjoni mire qka ju thot liriku -

-te ju kam gjete knaqesite e mi a dhe muhabetet shigjetė
--

e jemi takua shakthtesia me shkathtesinė-

si dy flakė te shakthta te fjales -

dhe aty jan ndeze diskutime te pa fundme qe nuk jan shterre kurrė as sot-

kur jam ne lezhe ne shkoder rn e tirane pogradec elbasan vlore lushnje durrs tepelene-

atje gjej mbrehtesite e fjales mbrehtesite e diskutimeve tė forta dhe te mbrehtesive te fjaleve shigjeta


-e dy shigjeta shkojne bashk e e gjithmone paralel ne cak

sepse fjala ime e etur atje e gjeti knaqesine e vendin qe e kerkonte
per diskutime te mbrehta jashtzakonisht te mbrehta

si shigjetat e veqanta te artit qe shpojne ku do e jan plot dpertim si

ne metafore -

si ne cak si ne peshe te fjales te dijes e te mbrhetesise


se kuvendit


prandaj ku ishe ma heret

me shprehjet tua -----


qe un atyre aneve ne shqiperine bregdetare me vite i njoh
se bashku me theksin e gjuhes se bukur qe flsini mahnisht ne shprehje

-sepse kur jemi takuar shum he r jemi shtrenguar duarsh ne shqiperine
bregdetare se pse edhe ata jashtzakonisht
ata shqiperia bregdetare -

fort jasht zakonisht ishin te knaqur me fjalen time dhe te befasuar--


dhe ne e kemi gjete njeri tjetrin -

sepse mua me pelqejne njerzt e shkatht-

dhe te mbreht e trima pikrisht
per ket un shqiperine bregdetare e ndjejė aq shum-

sa po te hyj ne at toke fjala ime menjihe r behet shigjete tamam si shigjeta vendase aty -


Ju pergezoj per zgjuarsine natyrale me prirje q ee kam gjete ne diskutime te pa fundme ne shqiperine e klimes se famshme bregdetare te fjales se bukur e gjuhes se bukur

lirik 30-12-12 09:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Elvio shqiperia bregdetare per veq se i nxjerr te qarta zanoret e bukurisė ka edhe te shprehurit
e qartė-.-por nje diqka duhet te na flaesh ne kosovarve -vetem ata q ekishin vullnet te jashtzakonshem per tu arsimuar e per te ndjeke dijet ne nuk mund te krahasohemi me ju ne ket sfere te arritjeve e as te perprimsirsimit te gjuhes -
shkaqet jan pengesat e mdha qe nxoren ne te kaluaren armiqt ne kosove e sot perseri kurfar rendesie nuk ju kushtua asrimit nder sa ne kohen emilloshevqiit brezi i kosovarve u arsimua neper borume ne fakt u gjymtua -keto jan perparsite tuaja te shqiperise bregdetare perendimore qe ju flsini ma bukur e shpreheni artistikisht ne secilen fjale gjene artin e juaj te lidhur per nje bukurie fjale e logjike prandaj edhe ne po vijme ne at drejtim por hapat tone perseri po i perhture qeveria penguese shkatrruese qe asnji rendesi nuk po ja jep arsimit -e nese vazhdon keshtu do te jemi gjithmone nji shekull mbrapa shqiperis e bregdetare perendimore

lirik 30-12-12 10:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Oh mos mos mos mė le
se ti je ti ajo
autori xhelal ferizi
bukuria e kulluar si vesė
pas se ciles arti im vrapon
oh mos
se je ti ajo
qe ne endrra pas teje
nepe vrapin e e shpirtit
po mbes
ne udhet plot neje
a e sheh
mos me le
se fjala mund te vdes
e te bie plast mbi dhe
ne kohrat plot ves
ne kohrat
qe jan shurudhuar
as aher
shum nuk me ka ndje
kur un ne pafajsi
ne pasterti
isha i dashuruar
mos te lutem
edhe ti
mos u shurdho
me ndjejė
se shpirti im
i thot fjales
buro
gurgullo

burmet dua ti kthej
ne poema
me ndegjo
vetem nje her me fto
qofte edhe ne kujtime
mos te lumet
mos
o me meshiro
mua e endrren time
mua e fjalen time
mė mėshiro
mua e djalerinė time
un nuk kisha shtgije te lira
as un
as fjala ime

kishte plot kurtha
un e udha ime

ndalu
me fal pak mėshirė
dua ta pastroj ndergjegjen time
se edhe veshtrimet
djalli mi pat ldihe ne zingjirė
e tash kur dua pastrime
me lot te kulluara
mi mer djalli i pshtirė
valet e bekuara
qe kurr te mos ndjej jetė
e te lahen shpirtesite e mia si ne det
ah qofshin te mallkuara
kurthat e djajt vet
se kohe tė pa besa
mi qiten per te notuar
neper secilen knetė
un qe jam lindė per tjeter kullim
me kupto te lutem
me kupto
te thrras neper endrrim
dua pastrim
pastrim
un e shpirti im
e fjala
mos tash mos
bukuri


aman
mos u perdredh si njala
mos me rri karrshi
me merr ne parajsen tende te mahnitshme
ku materjet ndjejne knaqesi
atje
kue nperpejtesi ka bukuri

mos me tash rri karrshi
e di se un jam ne hi
por dua te mbij perseri
kesaj here si lule fletė
vetem mbi pasterti
nga jeta ne jetemos me le ne vrapin tim maraton
vetem njė her mė ndėgjo
se vullkani im
fjala ime po vlon
udhve plot shprehje kam mbete
as kush nuk me ndegjon
kerkimet me jan tretė
as nje nuk po triumfon
as nje fat nuk ka gjetė
e dis e zoti po me denon
por un jam pendue
per secilen fjalė
se ciles i jam kushtue
gjykimi i saj pa dalė
djajt ma kan vonue
djajt
djajt
ata
ata jan strukue
ata jan maskue
ata me kan kuthue
me fal
kerkoj per tu tjetersue
nuk di pse keshtu mbi ket dhe kam dalė
kush e ka gjykue
qe un
vetem me endrrue
e mos me prekė
te bukuren
nga larg duke e lakmue
endrrat
endrrave
duke endrrue
e kur i qeli sytė
nje djerse per seri
sikur don me mbyte
ajo
e disa djallzi
qe globin eduan te ndyte
i mbylli syte per seri+e nuk te jem ne ket ferr
mos
ndal me merr
ne nje tjeter vend
mos se nuk dua ferr
dua bukuri
dua shend
e mende
e kekrojjne syte e mi
a e sheh
se un
apokalipsat i bėj rimė
kur arti im kėrkon
neper detin tim
perseri
rigjalleri
jetesim
te te hapit tim
rigjallerim
me mbi perseri
ata
ah ata
ma vononin secilin gjykim
e kandarė
ata jan tradhtarė
jan djaj
qe hynin ne labirintin tim
por shpirti im


plot kėrkim

kerkonte pa faj
perseri
ne shtegtim
kerkonte bukuri
pasterti
mallkuat qofte vula
e atij
e rriskut tim
e atij
qe beri krijim
qe te mbetem nga hiri ne hi
nje dite
dua te mbij
jo ne shkrumb te zi
por ne nje parajse
perseri
atje
ne nje tjeter dhe
ne jeten plot dahsuri
pasterti
e kullim
nuk dua hipokrizi
qe te vuaj keshtu fati im
dua tjeter qenjėsi
tjeter fat
si njeri
por gjat e gjat
te jem ne nje tjeter perjetsi
dua te kulluara dolli
me pi

prandaj me shpeto
me ndjejė
kah po ikė

ndjeje endrren time
e lotin tim neper endrra si pikė
aq shum jam thye
s a qe nuk e di
ku ehst toka ime
foleja ime
kohrat pas shpine me kan ra thikė
ka shum stine jetime
e zogj qe duan me ikė
qe shtegtuan ne kohra sizife
ne sakrfica sublime
luftuan per pe r pak etike
e rane neper zhgenjime

mos
mos ndal
pse ikė
mos me le
ki mshirė
te thrret endrra ime
e fjala e lirė
te betohem me shkrime
se do te jem i mirė
kur te vijne ato tjetrsime
nga nje bote tjeter pa zingjirė

ather un do te jem zog i mire
e fjala ime
ccierimė
arti i pastertise
do te jetojme perjetsisht ne zbukurime
si dy zogj te dashurise
si dy zogj te perjetsise
ndal ndal e dashura ime
ne endrra e krijuar
mė le te formoj nje bote
dikund te pa djallzuar
ku un dhe ti
pa lot
do te rrijme duke ciceruar

mos me ik
se dua ti hapi syte
mjaft ma loti me ka pikė
e vula ezezė
nga brezi ne brez
me ndejti te kryet
mjaft kta faqezez
shekuj vulosen
sakatosen

dua tjeter jete
tjeter brez
erdhen endrrat
mi shpalosen
flete flete
bukurite
me sy mbyllur
po i shoh me plot ngjyra
dua te jetesohem ne ato mahni

dua bote pa dy ftyra
dua me syh hapur te shoh
vetem pranvera te mira
vetem bukuri te lira
bese
e vese
kullim mira
ndal s epo shuhem
po vdes
viktime e udhve sizife
te globit te zi

mos me le
ktyre lutjeve
uddhve plot mund
qe as vet si quhen se di
se nuk duket askund
krah shpresa
e nje bote
me bukuri
e pasterti
mos
mos me le

kur shpirti im e kerkon
nga dheu ne dhe
kekron rigjallerim
ne nje pastrim
qe nuk ndyhet kurr
un as dheu i im
a esheh s emne endrrat e mia
un krijoj glob
tjetersimm te ndyrė
e ti me len neper lob
kob

ne kthetra
te maskes sse ndyrė
qe perseri
me sjell jetra
me te zi

te tallen
me shpirtin tim
te pa krah
e te kallen gjithkah
ndjenjat e mia
qe don te mi perlyej paudhsia
e sheri i kesaj bote

un e di kush je ti
e pa shkruar
qe nuk dukesh
ti q eme perlote

si s ke ngjyre
as ftyre
ti je vula e kesaj bote
qe edhe engjujt i don te ndyre
un dua te iku nga ti
se ti mbjelle
kah do dobsi
un dua me mbi ne tjetersim
dua te buroj e me mbi
ne pasterti
un e vargu im
duam dashuri
ne nje vend ku nuk ka ndytsi

mė lejo tė bėhem shpirtėzim
me kupto
me merr ne perqafim
me pastro
ngy k y dhe
plot vampirizim
nuk di kush e dergoj shpirtin tim
ne ket ferr
plot sherr
ku kekron te shpeton
fati im

e pastaj le te vdes
por ti
me peshperit me shpresė

me pastro
nga dhe
me fol per dashurinė
nese rilindi perseri
me mbi
te lutem
dua dashuri
pasterti
ne nje bote pa te djaj te zi


mos mė le nė keto udhe
plot pendim
neper lutjen time
se nuk di qka qenka ky dhe
me f e e kombe e krim
i zi
plot kurtha e aktrim
pa pastertie lotin tim
po ma derdhe

fati i zi
e lotin tim
si vesė
perseri
duan
me ma pi
shum lakmi
shpirti im po vuan
me mbjell
dashuri
se fatet e zeza me shtruan
e kurthet
e globit
udhet me bloze
e shekulli i zi

me plot djallezimė le tė ndertoj fjalė
shpirte perjetsie
idili
romanse pastertie
ideal bukurie
kullim dashurie
bese
e vese kullimsie
pa hile
pa interes
me le larg kohrave kopile
te jetoj sa do pak
pastaj edhe ne se vdes
syte do ti mbylli me kapak
i q ete
ne nje tjeter tjete
te vertet

me le
e mahni

tė bėj madheshtinė
e stile

neper metafore hjeshie
oh ti je ma shum se karajfile#

mė le te kerkoj gjithfar magjie
pa hile


tė them fjalen ma poetike
e shprehjen magjistare

mė le ti zgjedhi fenomenet enigmatike

me vargjet e mia endrrimtare

se dua tė shkrihem

du tė bėhem diell perseri
i paster te ndihem
ndergjegjen se dua ngri

dua te pertrihem
dua me pi kullimsi

dua tė jem rreze
dua tė rinrgrihem
ne kembe te ringjallem per seri
i paster te pertrihem
ne vendin me plot pasterti

dua dashuri te kulluar
per buzet tua
te paprekura
per veq romanses time
shpirterore
e virgjersise s e beses
dua artin me te kulluar te shpirtit

pėr dashuri
edhe per miresi

e per breze
dua dashuri

plot rreze
e jo
nga plehu i pist
me gjithfar tradhtie

plot zhgjyre
e gjithfar fytyre
zgerdhesherie

ndal njiher
ndal
me prit
ne rrugen e parajses tjeter
ku ti je nise
o
e dashur
e endrrave te nmia
me prit
atje
me prit
ne duhe
te shkojme bashk
ne buzet e ballin tim
a nuk sheh hall
rrudhė ne ballin tim
ne buzet e mia te pervajshme


un po bie plast
ne ket udhe
te pa skajshmekur shpirtrat
e mi
te pa faj
gjykimet qe ua vonuan kohrat
po ecin
neper r ruget plot djaj
neper mohrat
qe shkelin bukurite
pasteertite
shpirti im
vargje fjalet
e pendat emia
metaforat
endrrat
kėrkojnė shpetim
ndal njiher
ndal
engjelli im

se lodhe jam
ne kekrim

e neper mengjeze

artin
plot
shpresa
kekroj
me shikim
andej
kah
do te linde dielli im


te lindė arti im
shpresa e jeta ime e re
e vlera

si dielli ne bregore
e fjala ime
edhe per ty

e perjetshme
e metafore


e arti im ne sy
tė shoh pėrjetisht
pranvera

ėndrren ma te bukur toksore
qiellore
e ta lemojne puhia e era

e udhet kah do gaznore+


me le te pershkruaj
perjetsisht
me le
se po vuaj
kushtimisht
me le e dashura ime

deri ne te fundmen metafore
dua te shkrij shpirtin tim
qe te shpalosem
nesecilin qellim
me le
se me lot po gjakosem
nga udhtimi ne udhtim
ne mundim po perplasem
un
e klavari im

aman
mos me le pa s dore
mos
mos me le
mbi dhe jetim

fjalen time
e artet qiellore
un nuk kam faj

ne rruget e mia kerkimore
me dolen shum djaj
mua e pendes time
shekullin ma kan thye
ne rremore

mos
o mos
e dashura e endrres time
mos me le ne nyje
mua e fjalen time
se duan me me thye
udhet me plot bishtrime


un i kam kerkuar
te gjitha gjuhet
e metaforat
e materjeve
ne gjuhe amtare
i kam perkthye
edhe per dashurinė
jam bė viktimė
kur shekulli esht perlye
e mbeta pra jetim
penden duan me ma thye
ata qe prodhojne poshtrim

mos
mos me le
mbi dhe
ne vajtim
ne renkim
me merr ne tjetersim
te thrrasin
artet e shpirtit tim
krkoj rigjenerim
pasrtim
se ky dhe u mbush krim
dua te iku
edhe nga vetvetja
nga shikimi im


pranoje mundin tim

te gjitha shpirtesite
e perkthyera
edhe nga heshtja e tokes
nga hehstja e gurit
e secilit dhe
i kamperkthye
do ti spjegoj nje dite
fenomenet q e me kan thye
kunder njeriut punon djalli
ngjyren e pa dukshme e ka
dua te iku ne tjetersim
nga halli
keshtu nuk dua ma
le ta din dheu e zalli
se ktu pasterti nuk ka


un jam i biri i flamurit
un kam atdhe
i kam thene edhe gurit
e timit dhe
mjaft ma
nuk dua mbi gjak
e lot rreke
pa ja nda
te bie ne gjunj
si per fe
e te mos kem mik as vlla
as ne atdhe e nder kombe e fe
e shekujt prore
ne bese duke me pre
mua
e token time arbrore
dua jete te re
me mbi perseri
ne pasterti

edhe ti me kupto
ndal
e dahsura ime
mi kupto
peprjekjet sublime
e kohen time
mos me le
ne keto udhe me trishtime
me merr
ama me merr
se ketu esht ferr
a nuk i sheh rrezet si ankohen
edhe diellin duan ta fusin ne sherr
ata qe gjithmone aktrohen
pispillosen
vulosen
mbijne
e perseri djallzohen
e ndyjne pastertine
lakmite e zeza po shtohenme merr
me merr
ti
ku je nise atje
mos me le
se un

endrrat i shoh ne fole
mos me le
mos me le
se un edhe prej gurit
dje pardje e sot

kam nxjerre fjale e lot
ose ti o gjithqkajė e famshme mi perkthe
se shekujt si perkthejne dot

ne shekuj
ne stine
ne asnje glob


e ene asnje
mot
nga njeher as nuk i them dot
ajo qe u nis
ne dje
e perdje
e sot
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik 31-12-12 00:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nese nuk e keni jetuar jeten -ecja kohore nuk pyet per rrethanat ajo ece e nuk don te ja din per psehet tua-

lirik 31-12-12 00:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk dua qe vuajtja te mbij dy her edhe pse un nuk isha ai q e e mbolla

lirik 31-12-12 00:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nga njiher nuk dua te qaje por nepermes lotve dua te them diqka qe nuk e thot fjala

lirik 31-12-12 00:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
i mjere esht ai q elodhet duke i kushtuar kohe atyre qe se kan merituar

lirik 31-12-12 00:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kur stuhia esht teper emadhe as mbajtja ne lisa nuk esht e sigurt

lirik 04-01-13 17:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O at Gjergj Fishta

-------------
nga autori ne mergim xhelal ferizi
-----------------------
o at Gjergj fishta
sikur te ishte ti gjalle e penda e jote
ne ket bote me kaq gara e mizori

ne absurdet tash kohore grabitėse tė kėsaj bote
ti qe linde nga vet mjeshtria e pendes

sa zogj't do te curronin vesht neper ahishta

duke te ndegjuar ty o simbol i vargut e i mendjes

sepse bota ėsht duke shkuar mbas nje te ligė mjerane rrote
ego e qthurje rrotė qė i thone e pa princip

ku esht imponuar kahdo mbi dhe gara e ngarendjes

nuk po ka ma zog te lire ne asnji pip

te gjith jan turrur mbas ndonje paraje zallote

thue nuk mbet ma ndonje engjull shqip

vrapojne te gjith mbijetesave brryltare
e turren si bishat me vrap pas te mjerė kafshate

bota e hileve ėsht ne nje te quditshem zgrip

e afer shembjes pran nje te zeze gremine

sa shum po ka tash vet lavdata kokorizje e qyqe nate

qe vetem penda gjeniale e jote

do te mund te zberthente e spjegonte

se si nga magripi deri ne mazhgrip

e nga uashingtona deri ne paris

nga moska e pekini deri te londona

e ne secilen fe e fis

ego te pa para esht mbushur bote e jona

kahdo neper farė e fise nderkombtare

ėsht mbushur vrapime mbijetesash ego e padrona

e neper fise te trojeve shqiptare

e kahdo neper maja e pllaja e neper piemonte
kan hypur meritat me brryla hileqare


kan hypur me vrap pas egoje shqiptarė te pa plis

e bota qe dikurė ma pa djalluzeshėm lulzonte

so rrallė i pa djallzueshem i gjendet nodj pip

dikur bilbili sinqerisht ligjeronte

e sot me pare tallavave ju kendohet shqip

te gjitha degėt lulzojnė me pare e qelin

vetem per ndonje te zhgjyrosur metelik

hilet e paratė vrapojnė brrylas

mashtrimet e hilet kahdo vjelen

si dijet dikurė etshėm neper shkolla

zemrat jan mbyllur neper ego drynas

meritat e vlerat permbi dhe po shkelen

vyshken talentėt e talentet e holla

prirjet jetime po ngelen

fitojnė o at kahdo gjaksorėt hileqarėt e gjarpij e bolla

puthadorve tė dikurshėm po ua mbajne kohrat tash ombrellen

te parėt po dalin kahdo gjarpij e bolla


prandaj o at tash ku do sheh vetem renkime neper karajfile

e nuk e di si i thohet kesaj te pa te shfrenuare hileqare rrote

ah sikur te ishte sot gjalle penda e jote

ti me dijet mbrehtesine e saj

do ta spjegoje ket bote me ujq e me lot maskash krokodile

qe yjet po i zhgrehė kjo ne vaj

ket bote te vrapit qe vrapon pas egoje

ku ne ket glob vrapojne sa e sa hamshrorė

disa e kan vrapin si skile e disa si pela e kuaj

disa si te mjere puthadorė

thue se nuk mbet ma kund ndonje zemer e qelikut

disa vrapojnė te pa kurriz e tė gjorė

jan turr shum garėtarė mbijetese prapa metelikut

nuk po ma kuptim jeta permbi dheun arberorė

e jan rreshtuar shum mercenarė nė anen e armikut

fetarė ekstrem e centrist

dikush pas mullahve e dikush pas munafikut

disa permbas krimit e orgji e sampist

thue se nuk mbet ma ndonje djalė i ilirianit

vrapojne disa mba krimit te pist


e disa te tjere pas pagave te talibanit

fetarė klanorė e krahinarist

u mbush me hile toka e ilirianit

poetit ja lan per kafshate satanit

e yjet po qajne ne heshtje neper net

guret e kti dheu tash jan tjetersue

nuk don kush poeme veq para e zgerdheshje

bythdredhura perdredhse valle te pa kualitete

gjithqka ka ra ne nje far ego e gjvevshje

nuk ka ma varg as rimė as art kenge e jete

tallet me poetet edhe ministria

e keputen emocionet e kahdo kulturat

mbi dhe po mbine hajduteria

i shemeben poetet kenget emocioninale urat

lidhje u be tash tregtija

spotet e pa vlera kahdo ne reklama

liber e mbretereshė u bė pasurialibrin askush nuk e merr nė dorė

askush nuk edon poetin

po shkelen kahdo kėnga e arti e dija

tallava i la permbi dhe tė gjorė

tallet me ne tash edhe qeveria

poetet jan permbysur permbi dheun arbrore

se kahdo po vertasin buka buk buka
tallava tallava paraja
kan dalur si mbreter po sillen do hajduka
neprdisa bina me do fjalė te mdhaja
nuk esht ma i gjerė as i dkurshmi det
as lulet si dikure ma nuk jan duke lulzue

shqiptari te afermin e vetveten po e vret
o at qe vetem ti din me pershkrue

qe penda e jote vdiq e mbet shkret
qe ti edhe ajo keni dite me kendue
mjeshtrise e trimerise e kenges arbnore
nuk esht ma jo koha e krenarise

shuqmka mbi ket dhe ka perendue
as zogjt ma si dikurė nper deget e arberisė

me gjuhe atdhetare nuk jan duke kendue

shum te verber po shkojne prapa klani e parisė

si e verbti pas shkopi neper mjerani
pa e ditur se kah po i qon koha qorre

disa jan vetvra disa jan pendue
toka esht mbushur me varfri e vorre

paraja gjithkah globin zymt esht tue sundue

mbaroj o at besa e iku dashurija
mbi dhe tash busollė u bė koha qorre

e kahdo mbas paraja vrapon etnike shqiperia
as yjet pa hile ma nuk jan tue ndrique

po mbine kahdo permbi dhe kajtja e vesi
po shkelet pa mshirshem burrnija e liria

atin klanet e hilet fort jan tue lodrue

kult po behet kahdo interesi

kurtha po mbushet jeta e llogore

po vyshket e sinqerta njrzore dashuria


zogjt tash vajtueshem i ndegjon tue cicerue

kahdo paraja mbi troje arbnore

ligjet mbi dhe i ka shtrue
---
vasha as gra nuk jan ma si dikurė
burra as mosha as te vjeter

edhe ndenjat njerzore jan bė akuj jan bė gur
nga paraja kjo lavire leter

qe shum njertzit i shtroj e sa shum ka shthurur ushkure

paraja paraja egoja e kush tjeter

qė kohen e shtroj te mjeren vyshkur per mbi dhe

e shumqka tjeter e shtroj ne qivure

dhe nuk la as emocion te dashur as fe

as diellin nuk e la me nxe

pusho o Gjergj Fishta pusho ne paqe
se kjo esht kohe e trishtimit
se kan humbur emnocionete kohrat manushaqe

lulzon tash egoja e mashtrimit

paraja kahdo ben ngatrresa e gjaqe

e prishė sa shpirtra mbi dhe
luftrat po nisen kahdo drejt marrshimit

po qthuren kombe e fe

pas vrapit e turr e permbas tregtije
neper pyje e male vrapon edhe bilbili

per te kenduar e krrokatur sa shum sorra te pa dije

se me para ne dorė tash po i joshė kopili

koha per poetin tash ka perendue
nuk dalin ma nė qiell emocione te meteorve

as endrrat e bukura si dikur me endrrue

u shtrue ne ego edhe dheu i abrorve

laraskat kah do shihen tue fluturue

mbaroj mbaroj fole e autorve

e zogjt kahdo ikun mbi dhe tue renkue

nuk sheh ma rrepsekt as ne pendė e ne dije

libri nuk lexohet as kund as poeti
po e mbulojnė me akull token do far hije

qe ekan ngri ne kto kohra tokė e dhe e detin
se vargu nuk ka ma askund atdhe

as shkronja ciceruese me at rimė lirike
sot tregtari i hiles qe shet e din me ble
ėsht mbret i kohrave tė zeza vampirike
pusho pra ne paqe se krojet nuk po kendellen
as re te qiellit ne qiell nuk po kthjellen
se kohrat jan mbi dhe e hijet kopile
toka ne vend te gjelbrimit esht mbushur me hile

autori xhelal ferizi ne mergim me penden shqiptare neper vite kohore
--------------------------

Neferta 04-01-13 17:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
...........Edhe sote kur e kujtoj ate zbraztire ne rreth ato koridore me nje ere te mykut, edhe sot kur kaloj afer berberit me rrenqethet trupi nga Rasim berberi i burgut famkeq te Mitrovices se ty Lirik sigurisht te kujtohen ato skena te ati ambienti trishtues ishin vitet kur i kthyn te gjith te burgosurit nga Nishi. Pra nje vite i larget po nje rrudhe e thell ne balle.

lirik 04-01-13 17:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E buken mire e ka sigurue ushkurlija-
kapuqin mbi sy po e mbanė me tarafe
-por nuk qanė koken qė popullin pėr buk e mbuloj zija-
veq shet lirė jarg premtuese e llafe

ai ka hallė qė mirė e lirshėm tė zgjidhet ushkuri
e populli nė mjegull tė mbetet e nė hile
ai nuk ndjenė gjė nė shpirtė kur ndryshohet flamuri
e gjarpijt bien mbi kopshtije tona e mbi karajfile

autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:50.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.