Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 17-02-13 20:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Esht veshtire ta kualifikoj fjalen dhe shpirtin aty ku kerkohet spjegim dhe arsye si dhe trajtim poashtu analize dhe vlersim
per shkak te kohes se mjegullt dhe njerzve qe akoma neper mjegull i kan pikpamjet -
Po shprehem se dikurė kam kontribuar dhe po kontriboj edhe ne keto kohra -edhe pse kohrat jan shum te pa shpirta-ne fakt esht dashte te jem ndoshjta me pushke ne dore ne krye te revolucionit kunder harbutve shkelseve dhe halldupve

por ja qe zgjodha penden-

AKOMA EDHE TASH JAM NE SHERBIM TE FJALES DHE ATDHEUT EDHE PSE ATDHEU IM NGA NJIHER EESHT MJAFT I QUDITSHEM
DHE TALLET ME VUAJTJET E ZOGJVE QE KAN MBETE NEPER DIMER LARG PRANVERES
PAS SHUM E SHUM VITE SKETERRE
QE KALOVA NEPER FERR DHE KAZAMATE SHKALVELLESKE PANSLLAVE TE BURGJEVE

UN MBIJETOVA DHE JAM GJALLė DHE JAM NE MESIN TUAJ E PO SHKRUAJ EDHE PSE SHUM SHQIFOLSA PJELLA TE RANKOVIQVE
NUK NDJEHEN MIRE KUR UN JAM MIRE MEGJITHAT KA MA SHUM PATRIOT -


NGANJIHER NUK JU BESOJ SYVE TE MI SE SI ISHTE E MUNDUR QE VERTET
ARRITA TE MBIJETOJ NGA KAZAMATET DHE KTHETRAT SHKINORE
EDHE PS EME VUAJTJET TONA tallen sot ata qe emrat e tyre nuk po i them por dihet kush jan
ata

E ISH TE TJERET ARMIQ qe jan armiq TE ISH TE VUAJTURVE SHQIPTAR

DHE SYVE TE MI NUK JU BESOJ SE SI ESHT E MUNDUR
DHE TE SHPETOVA NGA KTHETRAT E SHOVENISTVE PANSLLAV shkie shkavellgji
qe hanin breshka rruges kur erdhen ne at shekull te mesjetes ne titokat iliriane e qe europa

shkrihet pas tyre dhe rraces se tyre kanibale -Un shpetova nga kthetrat e ARMIQVE TANė SHEKULLORė-


Kto talente qe tani po i qes ne shkrime dhe vargje qe i qes ne dritė pėr hirė tė vleres
e bėj i shtyrė nga ndjenjat dhe motivet njerzore dhe kombtare e ndjenjat personale

qė vlerat shqip te dalin ne siperfaqen e hjeshisė ne siperfaqen e vet shkrimit poashtu te gjurmve etj edhe pse fara e flliqt e rankoviqve shqipfols ndjehet keq kur ma sheh emrin dhe mbiemrine fjalen
le tė dijnė njerzia se si shkruan shqiptari kur thellohet nė vlera-

artistike-


prandaj kam shkruar shkruaj edhe pse shum u pengova nga kohrat e pa mėshira
ndersa sot nga njerzt e pa kuptim qė ju edhe vet tash po i dini shum mirė

lirik 17-02-13 21:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ka shum kohė qė hallin tim e hallin tone ne pergjithsi nuk e kuptonte as kombi im e qeveria hiq se kursesi pasi qeveria nuk ka ndjenja per te kuptuar gjėra te tilla as per te lexuar

ndersa tash nje numer i vogel i individve kan filluar ta kuptojnė sa do pak

nder ata njerz qe kan filluar ta kuptojn situaten time situaten tone ne pergjithsi dhe vleren shkrimin e vargun ngjarjet detalet rrethanat
vuajtjet mallengjimet katrrahurat krajatat vuajtjet
sherbimin ne interes te vlerave artistike e kombtare kontributin ndergjegjen etj

je edhe ti e nderuara mike nje nder ata bashkombas qe po e kupton vertet dhe po me vjen mire jashtzakonisht qe e shprehe neper mes fjales dhe emocionit me fjalen te ciles i perkulem prlot rrespekt -

sikur te me kishin kuptuar dhe perkrahur me heret njerzia

ndoshta sot do te ishin shum njerz ne pozicione me te mira e poashtu krijuesi e potet e vuajtur neper kalvare e jete mizore ekazamate
e internime burgje e diskriminime
ndoshta tani vargjet dhe perjetimet do te botuara
por me sa shihet teper e veshtire esht jeta dhe njeriu sikur nuk i beson vuajtjet pa i pa me sy vet e pa i perjetuar vet

e kjo qenka natyre njerzore per fatin e keq te atyre qe vuajten-
e vuajne -

po flas pak edhe per krijimtarine dhe vargjet -jeta ime u mbush
gjat gjith jetes me mbi tremilojn vargje
te shkruara ngjarje te ndryshme vlera ngjarje shkrime romantike tragjike elegji poema poezi lirike estetike artistike shqiptare
me krijimtari me rendesi dhe me vlera -

vlera qe ndoshta dikush nga popujt tjere q
do te ishin sjelle ndryshe me pjestarin e kombit te vet

por per fat te keq u mohova shum keq dhe e keqja esht s enuk u mohova vetem un por me mija njerz sepse kohrat dolen harbute dhe teper te pa mshira

librat qe do te botoheshin me vargjet e mia
do te duheshin te kishin kopertina te veqanta
dhe te bukura

me gjithat koha harbute asnjiher nuk e kuptoj
dhe injorimi i harbutve dhe mosmirnjohsve e disa injorantve
u injorova pa mshire poashtu edhe nga debilet dhe smirzijte te poshtrit e mykur ne karakter shqipfolsit rankoviqian
dhe nga cektesia e mendjeve te mykura te pjellave te rankoviqve e millosheviqve shqipfools -

ndersa disa hajvan tjere naiv e medioker ata menduan se un meqense kam aftesi krijuese poetike per vargjet do te duhej e
duhet te kem edhe fabrikat e mia-te jem edhe poeti e edhe miliarder ne menyre qe un tu jap atyre gjithmone si llaskuc q e jan
dhe perbuzsa te vlerave q ė jan ehst per tu habitur nga ata cinik
se qka jan duke i bere civilizimit dhe vlerave


por nuk esht ashtu siq mendojne ata -
ose duhet te jesh fabrikant te merresh me biznese emashtrime ose duhet te jesh poet- disa nga ata llaskucet duhet ta kuptojne ket


njerzit nuk arrijn te kuptojn se poeti ka nevoj per perkrahje
nacionale nga vet kombi kjo me habit jasht mase kjo vetedije eult ne ket shekull '

mbetem pa tekst nga njerz qe mendojn se poetet
duhet milioner me qenė te pasur milionera ather askush nuk do tekrijonte -sepse shpirti merr kahje tjeter

por te gjitha talentet nuk te bijnė hise njeriut
ket duhet ta kuptoj populli yne -dhe ti pervesh menget per ti ndihmuar bijt e vet ku do q e jan


poetet nuk vuajn per fabrika e kapitale
por per vleren artistike per vleren e
krijimtarisė per atdhe liri e shpirtin per token per mbrojtjen evlerave krinimine vlerave
per dashuri perkushtohen ndaj atdheut etj

ndersa per financat dhe librin duhet te kujdeset ministria e kultures-
esht detyre e saj detyrim sepse paguhen nga populli dhe taksat popullor eper at pune e jo ze bejne prone atdheun thua se krejt atdyheu esht i tyre vertet per mbetem pa tekst
-


e biznesment shqiptarė te cilet jan mjaft mosmirnjohs dhe kan deshire qe librat fale te u japin bijve te tyre neper shkolla vertet harbuteri


ndersa grupet aventuriere
tė cilėt per qejfe e ahengje shpenzojn miliona dollarė kah do qe shkojne pa
neper qejfe nate e e aventura

nate e ahengje e reklama e kotsira te pa vlera
por nejse

lirik 18-02-13 08:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
letra me shum miq ne jeten time te shkruara ne menyra shum miqsore
dhe me shum njerz te i kam gjithandej te shkruara
-por edhe letra kujtimesh te ndryshme-te shkruara neper kohra -
ne ket jete kam pae mjaft miq por edhe armiq megjithat armiqt
te angazhuar kunder meje vertet ka n qene te motivuar ne menyra
e tyre e pist dhe karakteret e flliqura
ndersa nje kategori tjeter nga ata kan qene te motivuar
e tė nxitur ne shtytje nga motivet politike te shtyre nga hasmi i zi
te gjith ata kan meritur ndeshkim te rrept disa ekan marre ndeshkimin direkt nga un e disa akoma jo -edhe ne forume pata te tille mjaft provokatore te motivuar nga keto motive dhe nga ket o lloj karakteresh

lirik 18-02-13 08:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
mbi 90 per qind te te gjitha ngatrresave ne kosove dhe puneve te kqia dikure rrenjet i kan pase te nxitjet dhe shtytjet e politikes serbe neper mes te shqipfolse agjent sekret te rexhistruar te serbi-
ata kan bajte fjale kan nxite njerz kan motivuar kan shti e kan organizuar kan pregatite bela e provokime -serbia ka arrit te gjej gjithmone shqipfols ndersa s hqiptaret nuk kan pas mjete ather qe ti percjellin spiunat e tille veprues kunder interesave kombtare dhe spiunat e zi
qe jan spiun dhe ishin spiun te zi spiun e organizatorė te kqiave dhe nxitjeve -
jan bė shum vepra te kqia nga te cilat nje pjese e njerzve qe kan dite te logjikojne se ato provokime vijne nga udb ja dora e saj ata jan shmangur aq sa kan mundur -shmangjet ne disa raste i kam bere edhe un aq sa kam mundur -megjithat shqiptaret nuk kishin trup te kordinuar ndeshkues kunder spiunve dhe nxitsve te sherrit e te sherreve -
Duke e percjelle spiunin hap pas hapi dhe aty te dyshimtit -trupi ndeshkues i shqiptarve do te duhej te merte masa ndaj spiunit dhe udbashit qe e kishte ket detyre te flliqur -me ne fund grupet e adem jasharit jan grupet ma gjeniale te gjith kohes se bashku me grupin e zahir pajazitit te cilat grupe filluan ta shtrijne rrjetin e ndeshkimit te tradhtarve .
Tradhtret soiun qe u vrane ishin shqipfolsa te zi pjella zullumqaresh ne popull dhe spiun informator te serbise te cilet i kishte infiltruar serbia e regrutuar neper veprimtari te demshme -
Prandaj ideja e Adem Jasharit e Zahir Pajazitit ishin ide te shkelqyera idete ma te qelluara si ide qe kurr ma pare nuk i paten shqiptaret .
Sikur shqiptaret ti kishin keto grupe te forta ne kohen e rankoviqit -keto grupe vetmohuese te lirise kombtare -do ti hynin rankoviqit mbrenda ne beograd e do ta qitnin fare me te gjith spiunat dhe qetniket e tij dhe shqipfolsat e udb ja as qe do te guxonte te benmte ashpersi te tilla mizore ne popull sepse do te ju kushtonzte me jete qdo veprim--

lirik 18-02-13 08:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
heqja qafe e spiunve o organizua ne menyre perfekte dhe zullumqarve qe benin tmerre ne popull sa ishte gjalle Adem Jashari atyre ju hyri tmerri dhe nga zahir pajaziti te cilet po i shtrinin grupet dhe ndikimet e tyre ne gjersi duke vepruar -
Mendoj s eketa heroj te popullit per her te pare e sollen driten e ideve te shpetimit kombtar -
keto veprime i bente dikure Azem Galica dhe ka qene mjaft i suksesshem -sidomos kur e lan pa sy vojvoden qe emori pushka ne sy dhe naqallnikun e mitrovices kur e vrane grupet luftarake shqiptare e qe aktive ishte edhe Shota Galica Mehmeti i vogel e shum tjere trima te qetave kaqake nji veprim te famshem heroik eberi edhe trimi i rralle qorr ilazi i cili enxori baben nga burgu nga zullumi serb e dhimshme ishte kur babai ia ka shkrue letren me gjak qorr ilazit -zullumi dhe kthetrat e ashpra armike duhej te ndaleshin dhe gjithqka duhej te kthehej dhe qetat shqiptare e kuptuan por i gjith problemi ishte si kishte shum spiun qe hap pas hapi i percillnin qetat shqiptare te lirise -
Mendosj se spiunet jan fara e keqe dhe e flliqur prandaj gjithmone duhet te ket vezhgues e te dihet mire kush jan ata -
Spiunet dhe zullumqaret e nxitsit e te kqiave kan qene rjete vepruese te serbise poashtu serbia ka bere shum mbrashti dhe krime e sakatosje neper mes te tyre nepermes te zullumqarve-
Kishte zullumgji shqipfolsa qe kan bere zi e terr me dirigjimin e srbise sepse nuk kishte grupe ndeshkuese -
K a edhe diqka pozitive kur lidhja demokratike organizoj rojet e fhsatit dhe vullnetaret per te ruajt shkollet dhe per te mbajte nen vezhgim spiunat qe benin kerdi -ky ilaq poashtu filloj te jepte ndikim te madh ne popull-sepse ne sistemin paralel kurr nuk do te mund te funskiononte kosova -sepse vagabondat e nxitur nga serbia nuk lenin vajze ne shkolle me shkue e provokonin arsimin dhe s elenin msimin te zhvillohej-
Pas ndikimit te forte te grupeve vullnetare shqiptare patriotike qe i organizoj lidhja demokratike spiunat dhe vagabondve te serbise rrugaqve filloj te ju fryj zuza nga mbrapa dhe nuk guxonin te dukeshin te shkollat -
Ishin keto die mjaft pozitive sepse pa aparatin e organizuar qe ua ndale turrin te kqiave
dhe dores se armikut nuk mund te mbahet atdhe as shtet
pastaj behen shum te kqia
-pengohet jeta dhe msimi demtohet ku do qytetari dhe interesi i atdheut

lirik 18-02-13 08:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
gjithmone shqiptaret duhet te ken organizime te tilla ishte po aq gabim i madh q eu lejua rankoviqi dhe millosheviqi i pa ndeshkuar te vepronte kunder shqiptarve ne menyra zullumqare -
grupet kujdestare shqiptare atdhetare me kohe do te duhej te vepronin-aty dhe pikrtisht aty
ku esht koka e te kqiave
pra shqiptaret duhet te ken keso lloj grupesh -dikure kjo metode nuk esht dite dhe nuk esht kuptuar drejt prandaj populli shqiptar psoj aq rend dhe vuajti aq shum
nga pasojat emungeses se grupeve te organizuara
te cilat duhet te vepronin shum ma efikase dhe shum me te organizuara ather ne eto kohra dhe kan pas shum mundsi qe secilenq elize te zhvillimit ne kohe dhe spiunim ilegal e veprim te organizuar te udb s ta zbulojne e te ja gjejne ilaqin zullumgjive -
megjithat ajo kohe nuk kishte shum ide dhe kishte shum mangesi e gabime te mdha nga mos dija dhe nga mos njohurite se si duhej vepruar
-

lirik 18-02-13 08:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
populli yne dhe ne kohe te krajlave e te sulltanve e ne kohe te gjandarve vuajti shum -vuajti edhe ne munges e te pa aftesive per tu organizuar
dhe per te percjelle situatat
e per tu armatosur nuk e gjente menyren e veprimit
dhe te rrjeteve
dhe ka vuajt jashtzakonisht ne munges ete ketyre dijeve
-derisa nuk ishin idete efikase dhe teper te sofistikuara
t e grupeve dhe rrjeteve te organizuara
per veprime efikase kunder armikut
dhe serbet spiunet hafijet dhe ngatrresgjijte e degjeneriket
benin kerdi ne popull aq sa populli ka vuajt jashtzakonisht nper te gjitha kohrat e historise
sa qe populli detyrohej te merrte vet ne dore situaten -
por sikur te kishte grupe te tilla si grupi i adem jasharit
dhe zahir pajazitit dhe rrjete te tilla te organizuara qe percillnin qdo hap dhe ku do qka ndodhte shum pune do te ishin ndryshe dhe vuajtjet do te ishin shum ma pak ne ato kohra

lirik 18-02-13 09:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
por disa partiasha stalinist hrushovian e te bindjeve brezhnjeviane
te soliazmit patriotiko qetniko soacilaist-model partiak idelogjik i marrur nga moda e laboratorit prosllav -ata stalinist qe jan te krahut majtist
te partive kriminale drogagjike demagogjike mosperfillse dhe jan maja e sabotimit te historise shqiptare te zhvillimit nacional dhe perfaqsuese te varfrise e papunsis epopullore

e pjella te levizjeve te ashtuquajtura popullore- -
pra ata te levizjes popullore si parti majtiste neveritse
nuk ka nevoj te maskohen neper parti tjera e modalitete tjera
le te deshmojne se ata jan pikrisht ata
qe shkelen mbi te gjitha shtresat patriotike te popullit e mbi popullin e thjeshte

Ata qe enden kendej neper forume me kercnime te pushkes mbi poetet e mbi shqiptaret -
qe i kan duart e zgjatura te aleancave politike - nga e ashtuquajtura levizje popullore e transformuar ne levizje pseudodemokratike sabotuese parti antikombtare si jo pak struktura dhe individ
qe po shihet se jan sabbotuese antikombtare
-
dhe kjo paraqitje e ketij murrices ktu ne temen time me do far kercnimesh
dhe ne nje teme qe kishte dale te poetet e ndryshem kjo paraqitje e tij
nuk ka lidhje me poema e as poezi por e ndyne artin dhe vleren me kercnime kriminale provokuese ma fjale barbare kercnuese
kur thot pse pushka kercet e kur thot te njejtit qe sa vjet pra -nji nder ata qe kercnohem ne ket menyre jam edhe un ky ehst kercnim indirekt
-poashtu keta murrica nuk ekuptojme se un personalisht jam kunder te gjitha partive ne atdhe
cila do qofte ajo e si quhet -sepse na shkoj ftyra para bote nji popull kaq i vogel me njimij partti e pariuce e utopia anarkiste dembele te pjerdhura kot
qe sabotojne atdheun dhe bejne shpenzime e qelbin vatanin he rme demogogji premtime rrena e zvarritje e her me rrjeta sabotimesh anarki utopi dhe dembeli indiferentizem dhe pa gjalleri jete askund . as pa shenja jete ne sherbim te atdheut -
ata jan te intresuar vetem per ndonje zhvatje dikund ose ndonje mshefje pas postit etj por jo per interesat e atdheut ne kemi sy me pa e s ka nevoj te na edukojne murricat ktu neper lloje te kercnimeve indirekte per hesap te stalinistve hrushovian kombnim ky i modeleve q ejan marr nga sllavet -nga keto modele te majtizmit pseudo demokratik dhe anarkive partiake -populli po vjelle e po bjken ne litarė me vetvarje -
Asnji he rne hsitorine e kombit shqiptar nuk kan ndodhe absurde te tilla vrasje dhe ikje nga atdheu -
Aeroportet e aniljet e trenat e lotit autobuset e lotit veturat e lotit
dhe ikjet e lotit neper grupe bashkatdhetaresh te mjere ne udhet e lotve ikje kah do
nga atdheu po behen ne menyra te dhimbshme
per shkak te ktyre rrjetave djallzore sabotuese sabotator nen dirigjimin e te huajve
e qarqeve te huaja antishqiptare -ne menyre qe shkaktojne
gjithqka ne atdhe te vonojne atdheun ne qdo progrss e punsim si dhe riatdhesim te shqiptarve


dhe te bejne me sukses sabotimin kolonializmin dhe varfrine
e shqiptarve duke epregatite per pushtim te ri

-keta sejmen te huaj shesin minierat ne menyre qe shqiptaret te mos arrijne kurr industrine
as ate te lehte e as industrine zhvillimore e as industrine ushqimore
e as strukturat e organizimit shterore nacional demokratik -
-keto jan kercnime partiake por jo poema siq e paska shkruar aty murrica nje poeme -

-prandaj duhet te ju ndalet turri i murrivcave krnuese anonime

neper hajkatje ksajde forumeve shqiptare

kercnimi indirekt i ktyre murricave vegla dhe duar te zgjatura provokuese partiake

-sepse ktu nuk jemi neper parti por ne artin e vleres poetike aty ku kishin shkruar potetet

- dhe aty i pashe indirekt llojin me kercnimet me krisme pushken qe ishin kercnime tipike partiake te murrices
ketu ne ato tema te poetve te ndryshem qe kan krijuar
nuk jan ato lloj e te fjalve te pa art askund te qelluara
ajo as nuk esht poeme e as krjimtari
por ka kercnime indirekte ne keto lloje presionesh te zeza mjerane te muricave partiake -
mendoj se moderatoret duhet te mendojne pak e te dallojne format e tilla te njerzve qe nxisin kercnime partiake indirekte ne forma te tilla si ky murrica -
partiakve ju ka ra pordha ne keto kohra sepse populli ua jqrri maskat u pa pastaj mjerimi dhe mos efikasiteti dhe demagogjia u pa se kan ardhe per qellime te tyre personale sabotuese dhe populli si beson qofte edhe asnji politikani -
u pa se ata jan medioker dhe te pa vizione dhe karrieirst qe aty kan ardhe per qellime te lezeteve personale por shum kuj i ka dale me bisht dhe i lumi ai qe nuk esht ne politike -
te jesh ne politiken ekosoves dhe te shqiperis sot esht te jesh tmerrsisht i diskredituar te mos qiuhesh njeri as qenje njerzore deri ketu ka ardhe pune dhe deri ketu ka shkue e keqja e zeza deri ketu kan ardhe mjerimet deri ketu ka ardhe absurdi

sa me perket pua personalisht ne politiken e atdheut do ti ksiha zgjedher qe nga klasa e pare fillore te zgjedhurit e pa djallzuar dhe te pa koruptuar dhe vetem talentet e kokave akademike gjeniale dhe ne qdo sfere ndersa shum kush qe sot ben zhurma e kan vendin epunes ne miniera -
por jo ne vende pergjegjse me rendesi ose ne vende tjera

-

lirik 18-02-13 10:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
menyra e eksploatimit te trepqes ishte menyra ma e eger te eksploatimit me te gjitha forcat dhe menyrat - ne kalimin e udhes qe e kishim pran fabrikes aty shiheshin me mija e mija kallep te plumbit dhe zinkut aq sa as qe mund ti shkruanim e ti numronim ishte e pa mundur edhe sikur te kishe me mija e mija njerz
te punsuar sepse sasite e pa fund te plumbit zinkut pasurive te trepqes dukati shkonin ne skritore dhe pastaj neper pika shperndheshin sidomos zinku plumbi baterite e makinave kamionve fapave fadormave kombi busve autobiusve sa qe ishte e pa mundur te numrohen
Nganjihe rmundoheshim te merrnim ndonje informate neper mes te ndonje njeriu te besueshem ose vet i shikonim me sy per dit -se sa stogje ne dite trasnportoheshin nga serbia neper beograd dhe ne drejtime te pa njohura eneper rusi ku ndihmohej rusia e e forcohej jugosllavia e rrezikshme te cilen sot europa e dashuron dhe ka nostalgji europa e quditshme e cila i kishte raketat jugosllave te kthyer nga parisi e berlini dhe si rusi e vogel qe ishte nen dirigjimin e beogradit ishte edhe nen dirigjimin e moskes pra rusi e vogel e pansllavizmit -te cilen europa e don sepse europa e don vetvrasjen e popullit te vet -Rusia interesat kryesore i ka ne bosfor mesdhe ne dhe ne ballkan prandaj europa ka fat dhe esht kryesisht aleate e rusise -dhe amerika e ka shum te veshtire punen me europianet sidomos me spanjoll e me franqez qe jan krejt prosllav pa dyshim

lirik 18-02-13 10:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
para disa kohe kam takuar nji profesor te gjuhes dhe letersisė ai ekishte mbaruar fakultein
dhe i thoshte vetes si profesor gjuhe dhe letersie me diplome
por eshihja si ai as qe kishte lidhje me letersine e as me metaforen e me letersine bashkohore e as ate klasike

dhe nuk kishte lexuar asnji poezi ne asnje forum e as ne internet-
deshta ti diskutoj disa gjėra me te ne brumin e poezzise dhe letersise
dhe vrejta s enuk ja njihte as thelbin e fjales metafore e as te fjales poezi
kur un zbertheja diqka ne metafore ai as q ee kuptonte nivelin artisitik dhe analizene fjales e as shpirtin e poemes
- ai mundohej te pshtjellte diqka por as nuk po kuptonte as nga metafora e poezis -
e as nga brumi i kurfar krijimtarie

- habitesha si e kishte marrė diplomen per gjuhe dhe letersi
si porfesor gjuhe dhe letrsije qe ishte me diplomim


te ne ka qudira sa te duash pra
si askund ne vende tjera te botes -
blehen diploma dhe behen tmerre te zeza merre me mend blehen diploma edhe ne mjeski ku ehst puna me jeten e njeriut aq sa ka ardhe koha mos me i besue as mantelve te bardhe as askuj hiq -
dhe po e them se nji letrarė qe esht vertet letrarė i talentuar
qe merret me analizimin e poezis ai talent ai njeri i talentuar

ai nga nji fjalė poetike mefaorike mund te nxjerr nji tregim
a ose nji roman vetem ai mun d te qiuhet kritik letrar dhe letrar i mirfillt e jo lloj lloj varfaanjakesh te mendjes qe i lene brezat e pa aft te gjymt me diploma falco
prandaj po mendoj se ne kosove dhe ne shqiperi duhe t te behen komisione speciale per verifikimin e dijeve dhe te diplomave

Kur jemi poashtu pershembull te punimet e mia personalisht
ka filluar te merret me kritiken letrare te analizes se fjales ne disa krijime i nderuari
Hysen ibrahimi i cili po jeton dhe esht aktiv ne shkrtime ne suedi
ai nuk esht kritik letrar por ka bere nje lloj aftesimi aftesim lexues e pak kurs
shkollor poashtu edhe ne politikė -
megjithat po perpiqet te bej diqka dhe ka prirje talenti

te thot mjaft bukuri te fjales ne shkrime -

edhe pse ka thėnė fjalen dhe deri diku edhe ka analizuar ne nji liber te vetin te cilin po e pregatit pikrisht per vargjet e mia-


por ai ksaj pune i ka hy vullnetarisht-edhe pse ne nuk jemi te arsimuar me diploma me fakultete


prandaj kam vrejt diqka te njerzit kishte dallim shum-

pregatitja-


dhe talenti- talenti burimor dhe dallimi te ata q e jan medioker
- kishte njeri q e pikrisht quhet kritik letrar e nuk esht ma i aft qofte edhe per nje fjale per ta zberthyer si duhet -
s e nji njeri qe nuk esht kritik letrar-me profesion
por shkeqlen talent -

edhe per ket kam pas rast te bindem qudi te ne shqiptart qka nuk sheh

lirik 18-02-13 10:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
legenda
03-02-08, 13:11
.....kjo me te vertet eshte me teper se PARADOX,....

edhe une e kam shtruar pyetjen e njejte:i nderuar lirik

Pse,nje pjese dermuese e figurave tona publike,martohen me serbe,ruse...etj...e ne anen tjeter mbahen PATRIOT,????

nuk me intereson jeta private e askujt,eshte nje sfere e cila nuk preket,
mirpo politikanet tane si kane guximin qe VETEN
te ia falin serbeve,dhe ruseve...
dhe ne anen tjter ate VETEN e tyre te na prezentojne
duke e stolis me patriotizem,,,.
..a nuk ka mjafte vajza dhe gra shqiptare te denja per ta,????....


...keni te drejte Z.LIRIK,,,
kur pyesni ,se si nje njeri i madh i beson posten,administraten nje serbeje....

vertet me shume se sa brengosese,thjeshte PARADOXALE..................................................

nga mija emija lexues te forumeve qe u shkatrruan nga dora agjentureske si foprumi shqiptar net -etj -megjithat disa forume shpetuan -sa do pak -
esht nje mike tjeter qe quhet legenda me pseudonim -dhe ne nje teme te senzibilizuar -
per qeshtjet me rendesi te atdheut -
legenda u shpreh keshtu ndaj nje teme me shum rendesi -
mendoj se mija e mija lexues e forumist ne forumin shqiptar net kur filluan te kyqen ne tema te mdha popullore me innetres te madh kombtar ku shprehje dija dhe mendimi i secilit -
forumi u shua me urdher te rusve e serbve dhe kjo u arrit nga dora e shqipfolsve

lirik 18-02-13 10:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
mendime te miqve te autorit xhelal ferizi neper forume ka pas mjaft por edhe ne jeten e perditshme aktive te aktiviteteve ka plot mendime dhe shkemmbime te ideve qe jan disa te shkruara -

lirik 18-02-13 11:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
DISKUTIME ME ARMIKUN TIM PERSONAL SHQIPFOLS
ARMIKUN E MADH TE REGJIONIT TE DRENICES SHQIPTARE SI DHE ARMIUN E KOMBIT SHQIPTAR -

SHKRUAN AUTORI AUTORI XHELAL FERIZI -PER TY O ARMIK ME PSEUDONIMIN NE FORUM QE JENE KET FORUM ME PSEDUONIMIN - PANTA RHEI-NGANJIHER PO MENDOJ PSE SHKRUAN KONTRADIKTA DHE ANONIMITETEPASTAJ JE KONTRAKDIKTORė DHE NE KUNDRSHTIM ME VETVETEN


DHE NGA NJIHER ME LAVDRON PER AFTESITE ETE KRIJUARIT NE VARG ENE VARGJE POETIKE
E KUR TE PREKEN INTERESAT TUA NEPER DISKUTIME MERR TURR Nė MėRI ARMIQSORE
E DEL E THUA SI TI QE SHKRUAN NE POEZI-
POEZIJA JOTE NUK KA KUPTIM AJO DUHET TE KET KUPTIM TJETERTJJETER ETJ
NDERSA DISKTUIMI I HAPUR KA QELLIM TJETER-
DHE NE NJI ANė DEL E THUA TE KENDOFT ZEMRA PER KENGET DHE VARGJET JE I MREKULLUESHEM SHKEQLEN ETJ E TE LUMSHIN GISHTAT DUART KRIJIMTARIA ETJ
A NUK EHST KJO DYFTYRSI SERVILI DHE SI TE PRKEN TEMATQ ENUK TE SHKOJNE TY PER SHTATI DHE JAN KUNDER INTERESAVE TE TUA SHANE POEZI E VARGJE E GJITHQKA QE GJENE PARA PRA CILA ESHT FYTRA JOTE E MORALI YT


ME KET SJELLJE TENDEN QKA NENKUPTOJ SE VARGJET JAN TE MIRA SIQ SHPREHESH VET QDO KUND PRA E NE ANEN TJETER KUR PREKET NDODNJE TEME Q ETE DJEG TY
E NUK TE SERVILOSET DISKUTUES E TI DEL ME HASMERI ARMIKE
SI NDONJE PRAMILITAR SI BSIHE URREJTSE PROVINCIAL PRIMITIV
SHPELLORė BARBAR NBASTARD DHE SHKELE NEPER KEMBE ME GJELOZI E SMIRE GJITHQKA QE GJEN NE RREEMBIN E SHKELE SECILEN VLERE DHE MENDOJ S E JE I LIG
SHQIPFOLS I LIG ASPAK BURR NUK JE AS BURRNI NUK KE

TI DEL E THUA SE VARGJET QENKAN PSEUDOVLERA TASH -

E THUA NUK PASKA PARA ME QITE NE LLOQ KY BEHGJET PACOLLI
QE NE NUK DIJME AKOMA SE QKA KA QITE KY NE LLOQ
NE NUK KERKUAM ASGJE ME QITE NE LLOQ NGA BEHGJET PACOLLI
UN NUK KAM KERUAR DIREKT QE AI T E ME NDIHMON E TE MI BOTOJ VARGJET
JO -UN JU KAM THENE TE GJITH ATYRE DHE JU JAM DREJTUAR
KUSH NDJENE VETEM PAK SE KA ZOT E SHQIPTARI KUSH NDJENE VETEM PAK LOTIN E FMIUT TE DJEPAVE BRITMEN DHE KUJEN ENENAVE DHE MJERIMIN
KUSH KA VETEM NJE PIKE GJAK SHQIPTARI
LE TE TAKOHET ME MUA QE TE QAJME SA DO PAK OSE TE BEJME SA DO PAK NE NJE DREJTIM NDONJE LEVIZJE TE HAJRIT PER ATDHE -PRA ATA AS AT PIKE GJAK NUK E PATEN PRANDAJ NUK ME JAN PERGJEGJE E AS VETOPN SURROJ AS AT PIKE GJAK SE KISHTE -
KUR I THUA SHQIPTARIT A E KE BRE VEQ NJE PIKE GJAK TE SHQIPTARIT
E NUK TE PERGJEGHJET JAM I BINDUR QE EDHE MILLOSHEVIQI DO TE PERGJEGJEJ -


DUKE THENE HAJT THUAJE HALLIN QFAR HALLI KE -

ME KUJTOHET NJIHER KUR NE PROTESTONIM NE TE BURGOSURIT POLITIK
NE BURGJE -

DHE KERKONIM NJI VEND TE QETE KU MUND TE LEXONIM NE BURG DHE JU THAM -

A JENI JU BRE NJERZ A KENI NDONJE PIKE GJAK TE NJERIUT -

PSE SPO NA LENI RAHAT TE LXOJME DIKUND EDHE TE DRJETEN E LEXIMIT P
O NA E MERRNI PS E

-ME KUJTOHET KUR NA THAN HAJT PRA TE JEMI EDHE NE NJERZ
NJEHER E TE KEMI NGA NJI PIK GJAK

-HAJT HYNI NE NJE VEND ATY -KU TE BURGOSURIT TJERE S KISHIN DREJT ME HY VETEM ATA QE LEXONIN POR KJO NUK ZGJATI SHUM SEPSE TE BURGOSURIT E NDYRE PROVOKATOR FILLUAN TE HYJNE ATY DHE TE BEJNE GJESTE PROVOKUESE NDAJ LEXUESVE -
POR KUR ESHT FJALA TE FJALA NJI PIKE GJAK NJERIU ARMIKU LSHOJ PE
NDER SA TE ATA QE JU KAM SHKRUE ME LETER DUKE JU DREJTUE
A E KENI NGA NJI PIKE GJAK SHQIPTARI -ATA NE KET APEL NUK JAN PERGJEGJE
JA PRA SE ATA JAN MA TE KQI SE ARMIKU -SEPSE KUR I THUA NJERIUT A E KE BRE VEQ NJE PIKE GJAK SHQIPTARI EDHE ME U SHEMB TOKA AI DUHET TE PERGJEGJET
POR JO ATA TE INJOROJNE SE JAN TE PA ANSJI PIKE GJAK SHQIPTARI PRANDAJ

UN NUK KAM DASHT QE ATA TI TAKOJ VETEM PER SHKAQE TE VARGJEVE POR SA DO PAK KAM MENDUAR S EJEMI NJERZ DHE DIQKA SA DO PAK MUND TE LEVIZET DIQKA NE DREJTIME POZITIVE TE KORDINIMEVE PER KOMB E ATDHE
POR KUSH ME KEND SI QYSH KURR JO ASNJIHER ATA NUK JAN DIQKA TJETER
POR SHQIPTAR JO KUURR DHE KURR LE TA DIN GJITH BOTA MBAR PRA

SA PER VARGJET DHE SPONZORIZIMIN E TYRE MOS MA BJER ZOT TE BEHEM PER DOREN E ASKUJ QE DIKUSH TE MI SPONZORIZOJ SE PASTAJ TA PERMEND GJITH JETEN U PA PUNA PRA E KASJA TE KEQJE TE KETIJ VESI E MENTALITETITVARGJET EDHE NESE DO TE MI KISHTE SPONZORIZUAR PER BOTIM DIKUSH
KISHA MARRė SI BORXH VERESI HUA NGA DIKUSH SI SHUME NE PARATE SI HUA SI BORGJ PER TE JA KTHYE MA VONE NATYRISHT POR JO FALAS

POR DO KISHA MARR BORGJ HUA POR KURR FALAS JO -
PRANDAJ NUK KAN NEVOJE TE TMERMEBNAQ SHUM NGA HIEJA E VET

POR TANI AS HUA NUK I DUA -NUK KAM NEVOJE FLM


NESE BEJ DIQKA DO TE BEJ NE FORCAT E MIA DO TE BEJ
MUA NUK ME QAHET KOKA FARE PER KTO BOTIME SE BOTOJ KUR TE DUA
POR DUA TE TREGOJ SHPIRTIN E VOGEL TE NJERZVE-
SERVILNE TI DEMASKOJ E RRENACAKRINė VOGELSINE
DHE DEMAGOGJINė DINAKE TE NJERZVE
QE SHEHSIN NE POPULL MADHESHTI DUKE MASHTRUAR POPULLIN-

NGA BEHGJET PACOLLI UN KAM KERKUAR TAKIM TE THJESHTE
SI ME TE GJITH TE TJERET QKA ESHT NE INTERES TE QESHTJES SHQIPTARE
EBVENTAULISHT TE NDONJE KORDINIMI SI NGA SHUM TE TJERE BIZNISMEN E POLITIKAN E BASHKOMBAS POR JO VETEM SI DESHIRė Q ETE TAKOHEMI VETEM NE TE DY POR TE TAKOHEMI GRUP I MADH I BAHSKOMBASVE DIJETARVE AKADEMIKVE IDEATORVE KREATORVE VIZIONARVE NE GRUPE NE DISKUTIME
QKA ESHT E DOBISHME PER ATDHE PRA TE TAKOHEMI TE GJITH GRUPE GRUPE TE INTRESUARIT PER FATIN TONE TE SHQIPTARVE DHE TE SHKEMBEHEN MENDIME
NE NUK HAME NJERZ POR DISKUTOJME SFERA TE NDRYSHME KU PAJTOHEMI E KU NUK PAJTOHEMI -
POR KETYRE DISKUTIMEVE JU IKUN BEHGJET PACOLLET SAMI LUSHTAKET HASHIM THAQET IBRAHIM MAKOLLET ISA MUSTAFET AGIM QEKET HARAJEDIN KUQET -
KA NJERZ Q EE ME KAN TREGUAR Q EKAN DAHSTE TE BISEDOJNE ME ATA PER SHUM
Q ESHTJE ME INTERESA DHE KA SHUM AKTIVIST TE KOMBIT QE SHUM KOHRA PARA TYRE JAN ME VEÜRIMTARI ATDHETARE -POR KUR KAN SHKUAR ATY PER NDONJE HALL E BISEDA JU KAN DALE SEKRETARESHAT E TYRE DUKE JU THENE NUK KAN KOHE PER BISEDIME -
E SI NUK PASKAN KOHE PER BISEDIME PER NJERZ Q E VIJNE NGA SUEDIA NGA GJERMANIA NGA ZVICRRA -
POR KETA JAN MOHUES DHE SHKELS DHE TREMBEN NGA QDO LLOJ DIALOGU PUBLIK DHE TE HAPUR

UN KAM DASHTE TE ORGANIZOJ TUBIME GRUPESH PER DISKUTIME QE NE FILLIM ATHER DHE NE PREZENCEN E DISSA INTELEKTUALVE E DIJETARVE E PROFESORVE

KOMPLET SI TRYEZE KOMBTARE PER QELLIME NACIONALE DHE INTERESA TE PERBAHSKTA TE SHQIPTARVE

QELLLIMI IM JETSOR ISHTE QELLIM PATRIOTIK -

DHE GJITHMONė BASHKIMI I FUQISė S E KOMBIT NE SHERBIM TE NDONJE
TE MIR E PER ATDHE JO VETEM KOMBTARE POLITIKE
POR EDHE SI VLERE E BAZES MATERIALE-

NE SHERBIM TE POPULLATES SE MJERE SHQIPTARE POR EDHE EKONOMIKE SI VIZION
'PER TE DALE NGA TE GJITHA KTHETRAT E SE KEQES
SI NJERZ SI BASHKOMBAS EDHE SI POPULL POR EDHE SI INDIVID -

KET MODEL TE ORGANIZIMIT ATA AS NE ENDERR SE KAN PA SE PE EKURR NUK KAN PAS AS PERVOJA AS VIZIONE SI NE QE DIKURE RRINIM ME VITE TE GJATA BURGJEVE DUKE U ZIE NE KAZANBE TE FERIT E NE SHUM PERVOJA -
ATA NUK MUND TE SHTYHJEN KURR ME NE E ATYRE ESHT VETEM DEMAGOGJIA TELEVIZIONI DHE E MEDIAT Q E I KAN ZAPTUE -
SIQ E SHPREHA POASHTU HAPUR NE PUBLIK PARA LEXUESVE
UN DHE DESHIRA IME E TAKIMIT ME TE GJITH NE GRUPE INTELEKTUALE E NE AT TAKIM EDHE ME PACOLLIN -
ISHTE SEPSE AI JEPTE INTERVISTA TE FORTA PATRIOTIKE NE GAZETė
DHE PERVEQ ASAJ PARAQITEJ SHQIPTAR PATRIOT I MADH SI SHUM TE TJERE
E KET JA KAM SHGFAQE EDHE IBRAHIM MAKOLLIT SI PIKPAMJE QE AI TASH ESHT DORA E DJATHT E TIJ QE POASHTU MOHON DHE AKTORN -

NE ANEN TJETER NE ATO TAKIME UN PERSONALISHT NE MENYRE PAQSORE DESHTA TE RRAHU DISA TEMA PER VUAJTJET E POPULLIT TI PARAQES DISA DHIUMBJE VUAJTJE TE POPULLIT TE MJERIMIT VARFRISE EDHE NEPER MES FJALES EDHE NEPER MES VARGUT
DHE TE FLASIM POASHTU EDHE PER TE DREJTEN DEMOKRATIKE NJERZORE DHE PER AFIRMIMIN E ATDHEUT TE LIRISE PER RASTET VEQ E VEQ
DHE TE KRIJOHET NJI MENTALITET I TE S EARDHJES TE E DREJTA EANKIMIT DHE PARAQITJES SE HALLIT TE SHQIPTARVE -POR KY PASKA QENE JO IDEAL I IMI POR ILUZION -SEPSE SIQ DUKET DISA SHQIPTARVE SI DUKET NE PJES ETE MADHE
E JO PAK -
AS QE PO JU BEJNE PERSHTYPJE VUAJTJET E DHE E KALUARA
DHUNIMI I GRAVE SAKATOSJA EFMIJVE TE DEJPAVE POSHTRIMET E PA PARA NE KET GLOB SI AKSUSH Q E PERJETOJ POSHTRIMIN -
EDHE MA TEPER U RRIT MENDJA DHE NEPOTIZMI DEMBELIA MOHIMI DHE POSHTRIMI I NJERIUT -
MENDOVA SE SA PAKU TANI MA LEHT ESHT ME ARDHE TE BISDEIMI PAS GJITH KTYRE VUAJTJEVE TE SHQIPTARVE NDOSHTA EDHE SHUM LEXIME TE DIEJTARVE E FILOZOFVE ME ESHT DUKE SE MUND TI PRAKTIKOJ POR JO
NUK BEN TE KRAHASOHET KURR TEORIA ME PRAKTIKEN ESHT GABIM-NGANJIHE R PRAKTIKE SILLET NDRYSHE ME TEORINE -KESHTU QE PAK A SHUM KALOVA NE QIELL NE ILUZIONE -DUKE MOS DITE SE NE KETO KOHRA SHUM MA SHUM EHST RRITE MENDJA SE SA NE KOHEN E BUROKRATVE TE REGJIMIT TE TITOS UTOPISTVE DHE ANARKISTVE TE ASAJ KOHE TE BARKMDHEJVE QE SA PO HYNIN NE NJE ZYRE NE PUNSIME ME MENDJEMAHDSI TE SHKELNIN -EDHE PSE KOHENE E ATHER SHME E URREJ EDHE AT REGJIM E AT BUROKRACI -KURSESI NUK MUND TE KRAHASOHET AJO KOHE ME KET KOHE SEPS EKJO KOHE ESHT SHUM MA E PA FTYRE DHE MA E POSHTER
SI ME MENDJEMADHSI SI ME DESTRUKSION NEGATIV

'


pASTAJ POASHTU NJE BRENGE EIME E JETES ME QONTE TE MENDOJ NE VUAJTJET E TE PAREVE TE MI TE CILET U PLAQKITEN ME KOHE NEPER SHEKUJ NGA PUSHTUESIT E VUAJTJET EBABAI T TIM DUKE MENDUAR SE DREJTESIT NE KOHEN E PAS LUFTES TE DALJES NGA KTHETRAT E SHKAUT DO TE RREGULLIHOEN DHE PRONAT ME NDERE E ME DREJTESI
NE NA JAN MARR 60 HEKTARė TOKė PADREJTESISHT NGA POLITIKA ESHKAUT PO MENDOJ I JAN MARRE BABAIT TIM SI PRONA I CILI VUAJTI SHUM NGA REGJIMI SHKA SHKINORE PANSLLAV SI VUAJTEM TE GJITH NE NEPER BREZA GJYSH PAS GJYSHI NE TOKAT STERGJYSHORE

DHE KISHA DESHIRė TE KONTAKTOJ ME ELITEN POLITIKE DHE ELITEN E BIZNESEVE DUKE I KOMBINUAR ME AVOKAT E ME TE TJERE TE ELITAVE INTELEKTUALE
QE ME MARVESHJE TE BASHKPUNOJME NE ATO SFERA POASHTU KU ESHT INTERESI I ATDHEUT
DHE MUNDSISHT NE ATA HEKTAR TOKE Q E TE NDERTOHEJ DIQKA ATY
NE RAST SE ARRIJME E ENXJERRIM TOKEN TONė HISEN STERGJYSHORE
Q E NA E MOREN SERBOQETNIKO KUMUNISTET E RANKOVIQIT -
NE BESUAM NE DREJTESINE E ATYRE ANEVE QE NA NJIHNIN SI FAMILJE QE VUAJTEM
AQ SHUM DHE U DESHMUAM ME VEPRA EDHE PER INTERESIN E ATDHEUT


POR UN VETEM TESTOVA KOHEN DHE NJERZIT PER PAK KOHE E TE SHOH E TE BINEDEM VET

SEPSE SHPIRTIN E VOGEL TE DISA NJERZVE MIRE E NJOH SHUM HERET NGA PERVOJAT JETSORE

POR DUA TE TREGOJ SE SA TE VEGJEL JAN DISA HARBUT SHPIERTAT
ETYRE DHE ME INTRIGAT E SA POMPOZ JAN NEPER GAZETA DISA NGA ATA

BILE DISA SI KY ZOTRI DON TE BEHET EDHE PRESIDENT KOSOVė:
HARROVA UN PER PAK KOHE SE KOHA E TITOS DO TE JET KOHE LULE E DRITE NE KRAHASIM ME KETO KOHRAT PERBUZSE TE KESAJ KOHE JO VETEM TE ANARKISE POR EDHE TE MOS PERFILLJES DHE MOS RRESPEKTIT NGA HARBUTET
DHE UN E URREJ KOHEN E TITOS EDHE TE RANKOVIQIT EDHE TE MILLOSHEVIQIT EDHE TE KRAJLAVE EDHE TE KOMUNIZMIT TE DIKTATURES TIRANIVE E SISTEMEVE ANTIKOMBTARE ANTIPOPULLORE EDHE FASHIZMIN POR E URREJ EDHE KET KOHE TE KETIJ SUNDIMI QE ESHT SUNDIM I KEQ I KLANEVE DHE HARBUTVE MENDJEMDHEJ
QE NUK PERFILLIN NJERZ AS DIALOG NE DOBI TE ATDHEUT E A STE INDIVIDIT SEPSE JAN DESTRUKJTIV DHE VETIAK KLANESH EGOISTE SHPIRTA TE VEGJEL
QE LUFTOJNE PER VETE DHE INTERESAT ETYRE E JO PER ATDHE E A SPER TE MIREN E DIKUJ TJETER KRAHAS TE MIRES PER VETVETEN

AUTORI I MENDIMEVE OPINIONENEVE NE MERGIM XHELAL FERIZI
askush nuk ka pare me gjuajt ne lloq psedo vlera pseudoparime askush nuk te kupton ku po hudh e kah po hudh fjalė ekujt po ja hudh kto anonimitete

behgjet pacolli e te gjith te tjeret kurr mos te bashkohen qafen le ta thejn se nuk mvarem un nga buka etyre shqipütart nese duan le te prijn mbar♪7 e ne bashkim ne mos dashin paqin veten ne qafė nuk jam un shpetimtari i tyre zoti i ka ne dorė por ne po flasim hapur dhe drejt

behgjet pacolli disa vite ju ka vardis shqiptarve i ka shfrytzuar ne maskimum per pak pare epagesa te ulta ndersa shum shqiptarve ju esht vardis per para ai ka shit dru me gomarė dikur nga fshati ne qytet dhe me ndihmen e shqiptarve hyri ne at biznes sepse mori nga nji shqiptarė kredi hua ne shumė te madhe parashC rreth shtatqindmij doallar ather dhe hyri ne at biznes
asksuh nuk eka qliruar vetem ket botė gjithmon i ka ndihmuar dikush askush nuk ka nevoj te fryhet dhe te behet mendjemadh sepse pacoli nat e dit deren nuk ua ka lshuar atyre shqiptarve q edonte te merrte kredi nga ata dhe ja arriti me ndihmen e tyre pra te merremi vesh
dhe kjo zoti te dhasht qe thua un nuk ja kam shtri doren atij qellimi im ishte qe te organizoj
organizaten ete gjith shqiptarve pasanik n ebashkpunim dhe korddinim
ma teper ka qen ai qellim dhe ne forma mandej tjera te antarsohem si antar nderi ne at organizatė kordinuese emandej te depertoj bile mundisht paratė hua ndoshta do ti kisha kkeruar nga dikush tjeter .
UN KAM PARA PER TE BOTUAR LIBRA DHE DO TI BOTOJ LIBRI IM DO TE KUSHTON DHJET EURO PER NJERZIT NORMAL NDERSA PER PASANIKET NJIQIND EURO KJO ESHT TARIFA IME
NE LIBRIN TIM DO T E SHKRUAN HAPUR NJIQND EURO QMIMI PER PASANIKT
E VBLEJN APO JO NUK ME INTRESON DO TE JEM I PARI UN QE QES KET LIGJ
MJAFT ELODRUAN ATIN PASANIKT ATYRE DUHET MEJU QIT PAK SANKSIONE POPULLI
BILE EDHE NE DYQYNE UA KISHA DYFISHUAR BUKEN DHE QMIMET PERSE TE MOS PAGUAJN ATA MA SHUM DERI SA KAN PARA PER LUKSE TE PA FRE UN SECILIN ARTIKULL PER PASANIK DO TA KISHA SHTREJTUAR NDERSA PER SHTRESAT E POPULLIT NORMAL
DO TA KISHA BėRė QMIMIN PASANIKVE DUHET TE JU PREKT PAK RRUZA ESHPINES
LE TE PREKUN PAK NE TOKė S E SHUM LART PO FLUTUROJN

lirik 18-02-13 12:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Askush nuk ka pare me gjuajt ne lloq per psedo vlera
per pseudoparime per pseudo krijimtari ishte fjala en nji demagogu ne forum

askush as ty pra o demagog i paguar
nuk te kupton ku po hudh e kah po i hudh fjalė e kujt po ja hudh kto anonimitete-


behgjet pacolli e te gjith te tjeret kurr mos te bashkohen sa per mua dhe qafen le ta thejn kah te duan ata te shkojne as q eme intereson populli dhe analistet do te gjykojne e jo un

- se nuk mvarem un nga buka e tyre as e thaqve e a e pacollve
- shqipütart nese duan le te prijn mbarė e mire ete punojne drejt te mosjne shum qka nga bota dhe europa qe ka arrite

por po arrine edhe kina e turqia korea e shqiptaret po bien ne litar nga varfria po ikun po ndahen me nena me gra me dhimbje nga familjet per shkuar ne alaske ne kabada pa kithim ne atdhe -
ketu qendronin dhimbjet e mia dhe vizionet e perpjekjeve te takimeve per kordinime dhe vrejtje e diskutime -
por sabotatoret nuk duan te takohen me mua kursesi
Kur fotja njerzit per bahskim jo vetem un por shum te tjere poashtu

pse nuk bashkohen por nese nuk duan te bahkohen
e ne bashkim -
e ne mos dashin secili e ata te gjith qe nuk duan le te shkojne kah te duan more ata te tzill

e paqin veten ne qafė nuk jam un shpetimtari i tyre as zoti se tjeter kush e
i ka ne dorė por ne po flasim hapur dhe drejt per ndonje takim e dialog te mundshem

si njerz q ete shohim ku jemi e si jemi e qka jemi kah eku e qka mund te bejme -
me ane te kontakteve dhe mirkuptimeveBehgjet pacolli disa vite ju ka vardis shqiptarve me lajka
dhe i ka shfrytzuar ne maskimum per pak pare e pagesa te ulta-
kjo dihet prandaj ka ardhe te passuria

ndersa shum shqiptarve ju esht vardis dikure ma per para te cilet e kan ndihmuar ai nuk ka arrite vetem dhe ne forcat e tij
prandaj te mos krekoset -e te lavdrohet


ai ka shit dru me gomarė dikur nga fshati ne qytet -
dhe me ndihmen e shqiptarve hyri ne at biznes jo me ndihmen e forcave te veta kursesi

-
sepse mori nga nji shqiptarė kredi hua ne shumė te madhe parash rreth shtatqindmij doallar ather dhe hyri ne at biznes-pra i kan ndihmuar te tjeret dhe ai e ka borgj te ju ndihmoj te tjerve -asksuh nuk e ka qliruar vetem ket botė gjithmon i ka ndihmuar dikush -

askush nuk ka nevoj te fryhet dhe te behet mendjemadh-

sepse pacoli nat e dit deren nuk ua ka lshuar atyre shqiptarve -
q e donte te merrte kredi e te pozicionohej ma miore ne jetene tij
nga kurrizi i te tjerve -

nga ata dhe ja arriti me ndihmen e tyre pra te merremi vesh-


dhe kjo zoti te dhasht qe thua ti -

qe thua me demagogji por pa vlera po flet ti phanta rhei sepse demagogjia jote dhe e shum harbutve te tjere ka per qellim ti perqaje shqiptaret te mos afrohen ata dhe te mos kordinojne ne ndihma me njeri tjetrin -ky ehst sabotash i yti shum armiqsor ndaj atdheut qe te ua ngarkosh me dinakeri skilje kompleksin gjoja mos ju afro shqiptarit per ndihme si lypsar thua se ata q ekekruakn ndihme ma pare nuk paskan qene lypsar thua se prej qiellit kan ardhe te pasur
kjo armiqsi dhe mendjemadhsi e jotja si e shum te tjerve esht sabotim dhe perqarje
ne me ste shqiptarve -ne menyre q eata kurr te mos bashkohen e ti japin krahun njeri tjetrit -
vrejtjet e mia nuk kan smundje por shendet -dhe edhe pacolli edhe thaqi edhe te gjith te tjeret nuk duhet ti marrin si armiqsi por si kshilla te shendetshme edikative
sepse jan ne te miren e te gjithve qe te ndryshohen sjelljet e llojit tone te qytetrimit qe nuk po i pelen askuj nepotimzi mendmadhsia mohimet -


un nuk ja kam shtri doren atij ndhe askuj per kurfar lypsarie siq thua ti phanta rhei jo

por qellimi im ishte qe te organizojme diqka siq e ceka ma lart ne shkrime


Mundohesha te bejme organizaten e te gjith shqiptarve te koprdinuar me idete dhe kuvendet e grupimet konstruiktive si te varfer por edhe ata pasanik n e bashkpunim dhe korddinim-a jemi shqiptar a qka jemi ne a jemi te huaj dhe armiq te njeri tjetrit per qka u rropatem per qka
ne menyre q ete fitojne kolonet serb pushtuesit dhe kurvat e huaja agjentureske qe bejne kerdi neper kosove -
kujt te ja lshojme vendin gurun ete pareve megjen aren token voret ete pareve lotin munfin gjakun qe vuajtem neper burgje -apo ndoshta te huajve qe erdhen per se gatshmi per te shkerdhye r rrcen tone me te gjitha poshtrimet pedofile
hajde armik hajde -dmth mbaj 15 vite 10 vite burg shkattroe jeten dhe ndale fjalen hesht ik nga toka jote me gjith mundin tend kot
hajde armik hajde shqipfols hajde
sa mire po shkreton po kush ather e paska te drjeten e vrejtjes e te fjales sipas teje pra
..............
Qellimi yne

ma teper ka qen ai qellim dhe ne forma te takimeve te vogla ne fillim
mandej te behen takime me te mdha
tjera e te antarsohemi ne shqiptaret per problemet toina ne diskutime dhe ne kordrinime -


ose dikush me te drjeten e fjales si antar i thejshte e dikush si antar nderi ne at organizatė kordinuese per te gjith ne shqiptaret -


e mandej te depertoj bile mundsisht edhe paratė hua
ndoshta do ti kisha kkekruar edhe nga dikush tjeter keto mundsi ndoshta nga te huajt
por pastaj ata servl te mos me vinin e te kekronin te ma lpinin prapanicen me servili kur te shihej suksesi im sepse nuk e duroj dot serviline

neveritemm nga servilia secili e ka nga ndonje ndjenje te tilel neveritse alergjije

.
UN KAM PARA PER TE BOTUAR LIBRA NUK JA LYPSAR SIQ THUA TI -
LYPSARI KA NATYRE TJETER O ARMIK SHQIPFOLS


DHE DO TI BOTOJ-

LIBRI IM DO TE KUSHTON DHJET EURO PER NJERZIT NORMAL
NDERSA PER PASANIKET DHE FMIKJTE E TYRE KUSHTON NJIQIN D EURO QMIM REAL PRA

NJIQIND EURO DUHET TE PAGUAJ FMIU I PASANIKUT DHE KJO ESHT TARIFA IME
NESE DAL NDONJEHER ME LIBRIN TIM-

DO T E SHKRUAN HAPURNE KOPERTINE NJIQND EURO QMIMI PER PASANIKT-


E BLEJN APO JO NUK ME INTRESON PER PASANIKET

DO TE JEM I PARI UN QE QES KET LIGJ-


MJAFT MA ATA E LODRUAN ATIN ME MENDJEMADHSI MOHUESIT DHE SHKELSIT E NJERZVE E PASANIKT MEGALOMAN -


ATYRE DUHET ME JU QIT PAK SANKSIONE EDHE POPULLI VET -

BILE EDHE NE DYQYNE UA KISHA DYFISHUAR BUKEN -

EDHE QMIMET- ATYRE DHE FAMILJEVE TE TYRE KISHA BERE DALLIME NE QMIME

-PERSE TE MOS PAGUAJN ATA MA SHUM DERI SA KAN PARA SHUM MA SHUM SE TE TJERET -

ATA KAN PARA PER QEJFE AVENTURA REKLAMA E PER LUKSE TE PA FRE
UN SECILIN ARTIKULL PER PASANIK DO TA KISHA SHTREJTUAR -

NDERSA PER SHTRESAT E POPULLIT NORMAL QMIMI -

DO TA UA KISHA BėRė NDRYSHE PASANIKVE DUHET TE JU PREKT PAK RRUZA E SHPINES ATYRE HARBUTVE

LE TE PREKUN PAK NE TOKė S E SHUM LART PO FLUTUROJN ATA

lirik 18-02-13 12:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Preshevar
04-02-08, 20:46
Puna e poetit eshte si puna e muzikantit,.... "Ose je i lindur per muzikė, ose Jo" Eshte diqka qe nuk mėsohet, por lind me tė.

Nese i lexojm vargjėt e Z. Xhelal Ferizit e vėrejm, qe ky njeri eshte prej muzikanteve te lindur, i shendrruar ne nje Poet !

Po t'kisha qen Biznes-man, apo i pasur, s'kisha ezitue per asnje moment qe ti ndihmoj Lirikut, por per fat t'keq temin dhe t'Lirikut, s'jam.


Lutem qe endrra e tij te plotsohet sa me shpejt,... nuk duhet te deshpron ! Duhet te luftoj deri ne frymarrjen e fundit, nėse vėrtet don !!!!

"Kur duam, mundem"
Suksese !
-me te tille miq dhe lexues u diskutua neper forume disa nga ata
e kan vrejt vleren e krijimtarise vargut

- kush donte te ishte objektiv dhe jo mohues primitiv bastard
si nji far murrica ktu qe mohonte e shpotiste ktu-
e qe shpotiste her pas here por ka pas mjaft shpotits te tjere cinik -

primitiva -
e kishte edhe nga ata qe vargjet e mia i qonin deri ne qiell me lavdata por jeta ka edhe kundershtime te opicioneve e pastaj kur vinte pamshirshem analiza
domosdoshmeria per kundershtime q e duhej ti behej te vertetes
-ata me varg e me qka ka ishin ne shkrime ishin kunder duke poshtruar vlerat dhe fjalen evargun

-dhe pshtynin mbi to e mbi te gjitha pra keto ishin vertet karaktere te -

te dyshimta labile dhe karaktere qe nuk dinin te kualifikonin situatat e as vlerat mediokra dhe inatgji negativ ku zhgjyrin negativ e kishin te pappermbajtur -ata nuk thonin per shembull vargun dhe fjalen e ke dikund dikund te mire por ne ket pikpamje
nuk pajtohem me ty por nxirrnin te gjitha inetate primitive
dhe negative te pa aftesive te tyre prandaj vertet e pa kuptim t dhe te pakuptimta jan disa qenbje njerzore


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:08.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.