Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 01-07-13 13:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Po deri dje ti o rjepacak
nuk ke pase askund pak gjak
as trimeri e as ndoj fe
dashuri a s per atdhe
veq ke ndejtė me dele e dhi
si i pa dijshem si bari

sot ke dalė kah do mbi fron
si sulltan si faraon

oh te vraft buka e vatanit
ty o pjella e satanit
mendje te madhe qite ne treg
me i perqa tosket me gegė
me perqa kah do krahina
thua s e te polli grekja a shkina

fort me koke ke shkue perpjetė
fort po te duket vetja mbret

por se as pak i madh nuk je
veq sa i gogel permbi dhe

veq pe r sherr ke dale ne skenė
kah do shkon e kah do vjen

po pjelle fjalė e jarge bajate
por se je nje qyqe nate

nuk je lindur per ndoj vlerė
veq se je nje skile e mjerė
gjuha jote gjuhe me hile
puna jote pune kopile

qe zvarritet neper troje
mjere atdheu me te lashta troje
qe te ka ty e do tjerė
shum renkon dhe toka e mjerė
shum po e shkelin thundra te zeza
shum po vuajn te mjeret breza
shum tradhtarė e grabitqarė
siq po behen pashallarė

mbrenda nate profiter
qesin hilet n per gabzher

fytin djallė koken satane
fjalen te rrejshme demoniane

keq po shkojne shum pune mbi dhe
del paraja ne skene me ble

shum rrogtarė e misionarė
seq jan tha lulet mbi barė
sot po thahen moti e stina
luhet loja me shum kthina
keq po sillet ezezė rruleta
kah do rrol po luan kuleta
autori xhelal ferizi

Kalimero 01-07-13 16:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
qish je be lirik, pash buk e krip a u murzite a u gxove qi fitoj qaj Edi Rama.

u pu minoj qi me ja dhoenen be pak qiti dipsuzi ta kshirum qa pu bon. Ti qish pu thu :biggrin:

gutu gutu gutu karzaj kalimers qish pu minon ti, a?

lirik 01-07-13 23:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Kalimero;2287036]qish je be lirik, pash buk e krip a u murzite a u gxove qi fitoj qaj Edi Rama.

u pu minoj qi me ja dhoenen be pak qiti dipsuzi ta kshirum qa pu bon. Ti qish pu thu :biggrin:

gutu gutu gutu karzaj kalimers qish pu minon ti, a?[/QUOTE]


iku partia e papagallit erdhi partia e qakallit

Guri i madh 01-07-13 23:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2287059]iku partia e papagallit erdhi partia e qakallit[/QUOTE] qat politik te papagallit e kie ti edhe ne te gjith deri sa serrbia te thot mjaft bisedimeve me Kosoven per kosoven nese serrbia nuk esht e ngopur prap shtetet e kuintit qat popagall kan me na bae prap kryeminister prap negociata prap kompromise ,flasim ma von veq mos harro

lirik 02-07-13 17:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Papandreu varrmihsi i greqise dhe antishqiptari i grek dhe anarkisti pengues i qdo ideje progresive sherbetori i djallit;
thrret ilir meten e edi ramen ne bashkim ,
per tu bashkuar per te qeverisur shqiperine .
Merre me mend kush e tregen zellin per shqiperine ,
dhe interesin per qeverisje te shqiperise
-mbetet te shihen ne te ardhmen peshqeshet e helmuara qe do na vijne nga greket dhe sllavet kunder shqiptarve dhe shqiperis e etnike- Asnjeher as rama as meta nuk ishin te intresuar per fshatin shqiptar si pozita si opozita flisnin nga kolltuqet e buta te tiranes -
edhe me vazhdon loja kunder patriotve te vertet sepse ne mode jan vasalet dhe te degjueshmit e qarqeve nderkombtare qe punojne kunder interesave te zhvillimit te shqiptarve -

lirik 02-07-13 18:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
politika e jo pak shqiptarve shtrihet ne planin e bajraktarizmit dhe lakmivbe personale -poashtu ne baze te diktatit te jashtem dhe grupimit te ndikimit te shum vendeve te interesuara rreth gjoostrategjise dhe interesave .
politika shqiptare shtrihet poashtu ne bazat klanore dhe bajraktariste krainare dhe inatet e lakmite personale e klanore duke e konsideruar privat atdheutn dhe krahinat-
politika shqiptare shtrihet mbi bazat e papagallizmit fol shum e vepro pak - emerr shum pervete shkrryej dhe shkreto qka te mundesh grabit -mbi bazat e egoizmit -ku po thuajse aspak nuk ka patriotizem

lirik 02-07-13 18:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
PD-partia demokratike e shiqperise ėshtė me plot ish komunist ata vetem ndrruan fytyren dhe gzofin dhe hyne mbrenda saj si dinak per ta marr kalane nga mbrenda ku sali berisha i perkdhelte -se mbrenda partise demokratike ka shum vrases pashallare bajraktare kriminel antipatriot vrases trafikant perfitues batakqi aspak patriot ishin keto perberjet e jo pak i nje numri te madh bandash e perfituesish qe vodhen dhe u bene me klane grabiten hotele prona pa kurfar merite -----ka shumė komunistė, spiun ish sigurimsa, tradhtar serbofil grekofil turkoshak njerz te italianve e te tjerve mafioz hajna dhe njerz te pa merite gjithqka kishte aty qe u struken si servila dhe perfitues duke e privatizuar partine dhe duke krijuar klane duke e privatizuar shqiperine token mediat e gjithqka - e njejta edhe me zezeė esht partia socialiste vetem se kjo ehst edhe me e korruptuar me sabotruese ma anarkiste -
Ne partinde demokratuike kishte plot epeprlot ish-anėtarė tė Partisė sė Punės.. te sigurimit te shtetit ish banda komuniste e vrases -
disa her gjat qnedrimit tim ne shqiperi ju kam thene hapur sa pa e pastruar komplet partine demokratike nga cubat nuk mund te ket as ligje as parti demokratike ---vetem pastrimi dmth marrja e te drjetes dhe librezave --mbi cilat baza meriton nje njeri partine demokratike ku pa kurfar veprimtarie vetem ne emer te antarsise dhe degjueshmeris e i perfiton privilegjet njejt si ne komunizem
... duhet brezi i ri...” dhe pastrim ju kam thene sa e s a her sepse vet me sy e kam pa pisllekun se kush fhsihej aty dhe qfar emrash mshifeshin aty pijanec e batakqi njejt si ne partine socialiste sa qe disa her kam menduar s eketo jan parti motra dhe asgje nuk i dallon po thuajse -, “PD me deputet Kastriot Islamin, Genc Pollon, Rusmajlin, Agim Shehun, oficerin e kufirit qė vriste njerėz nė kufi, e Sali berishe n qė ishte anėtar bensik partie e i pėrkėdhelur i Bllokut, te enver hoxhes -s’mė duket shumė parti e djathtė ju kam thene q ene fillim dhe jam shprehur qysh heret sa her qe kam shkruar ne shqiperi ju kam thene hapur se nuk mund te quhet kjo parti e paster ligjore dhe parti e djatht as reformuese e as e drejte e as ajo qe do ta sjell shqiperine ne europe - sepse ka shum njerz q ejan infilturar brenda saj --dhe partia demokratike me ngjason nga njihe rme lidhjen demokratike te kosoves -ne te cilen u futen tisit udbash kuadra te rankoviqve ish gjykats kuadra te ish jugosllavise te ish bahskim vlalzrimit anarkist dhe mos veprues qyqare e vajtuas njerz qe nuk ishin te aft per ta prite macen prej persheshsi interesagji kurvare e aventurier qe kishin hy pa kauze dhe pa ideale ne parti per interesin personal per te perfituar nga hallakama e prostitucioni qe behej ne politike dhe anarkia e kaosi nga padrejtesia dhe demagogjia e papagallizmi e qakallizmi grabits i harbutve mosminjohes --nuk tha kot faik konica gjeniu i kohes qe thoshte shqiperi te kam dhjere s te mora vesh asnjeher -pra nuk ka makineri gjeniale as kompjuteristike qe i merr vesh shqiptaret qe jan gjithmone kunder vetvetes dhe jan virusa te vetvetes dhe te njeri tjetrit neper urrejtje personale individuale dhe regjionale e klanore e poashtu nje numer jo i vogel jan ne sherbim te huajve -----Kur jemi te partia demokratike dhe shkaqet pse ajo humbi nje kohe te gjate ajo se bahsku me keta lloje te katatstrifave qe i permenda ma lart kan bere kerdi ne atdheun , por te gjith keta ishin ne sherbim te se keqes ne pd ishin shum njerz qe ne fakt ishin armiqt e pd s po e pėrmendi edhe terroristin Arben Imami qė vriste oficerė tė republikės nė 1997 e sa e sa tjre vrases te demokracise qe kishin hy per ta marr kalane nga mbrenda -
Ne at kohe ramiz alia dhe qarqet neokomuniste kishin hedhur shortin se kush do te ndahej ne taborre dhe kush ne cilin taborr do ishte -fatos nanos i ra ne taborrin socialist ndersa berishes ne at demokrat dhe keshtu urreshtuan pastaj gjunueshet cekajt nanot doklet imamet etj kjo ishte ajo ndasia ndarja me plan dhe rroli per te mashtruar popullin shqiptar se gjoja po funskionon opozita dhe pozita demokracia qe ne fakt ishte nje anarki e papare e mebturinave komuniste -njejt si ajo e udbashve harbut qe hyne neper subjkekte poltike ne kosove

lirik 02-07-13 18:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kur diqka ka thene lirku
nuk ka fole pa baze veshtrimi
se pse kot si qau qerpiku
kur atdheun e mbuloj krimi

tash po e shihni o shqiptarė
ndjenne penden feriziane
se esht mbushe toka tradhtarė
nga ato planet pansllaviane

autori i mendimit vargjeve dhe opinioneve xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 02-07-13 18:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
e jo kot vargu i lirikut
tridhjet vjet nuk ka vajtue
se i ka pa ftyrat te armikut
dheun e te parve tue shemtue

edhe sot denese bilbili
por shqiptar s po ka qe e ndjejne
lot nga penda i shkojne si currili
kohrat rrugen po ja prejne

kot e ka zogu i shqiptarit
deri sa te jet e gjalle tradhtia
dora e zgjatur e bizarit
do te sundon gjith kah shqipnia
autori xhelal ferizi

lirik 02-07-13 18:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
po ju kurr s ja keni pa lotin
po ju kurr doren s ja zgjatet
po ju se njihni besa as zotin
veq se klane e tarkatet

vuani pra more mendje mjere
se errsira u ka pushtue
zogu prap do te gjej shtrojer
por se ju keni mbarue

autori xhelal ferizi

lirik 02-07-13 18:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=Kalimero;2287036]qish je be lirik, pash buk e krip a u murzite a u gxove qi fitoj qaj Edi Rama.

u pu minoj qi me ja dhoenen be pak qiti dipsuzi ta kshirum qa pu bon. Ti qish pu thu :biggrin:

gutu gutu gutu karzaj kalimers qish pu minon ti, a?[/QUOTE]


ku je bre kalimero legjende e gjalle po me merr malli me te pa ku je bre tarzan

lirik 02-07-13 19:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
qoroditja e sami lushtakut qe edi rama te shpallet qytetar nderi pa dhene kurfar kontributi as per drenicen as per kosoven per asnje pjese te saj
as per uqk
esht krejtsisht e pa kuptueshme
-por lushtaku sa do pak e kishte qellimin per ti vendosur rrenjet e komunizmit ne drenice
sa do pak nje lloj gjurme te komunizmit ne token e Mehmet Gradices ne token e bajraktarit te llaushes
- sami lushtaku u perpoq sa do pak per te vendose sa do pak ndonje gjurme te ndonje rrenje komuniste
te kuqve at qe u perpoq fadil hogja me kohe per te bere drenicen komuniste
dhe nuk arriti
por arriten perkosisht pak keta te me vonshmit e xhavit halitit per ta bere drenicen kuqalashe partizane dhe ne frymen e e fadil hogjve duke e bere edhe vet partine demokratike nga permbajtja krej komuniste -duke ja zaptuar emrin -
ketu edhe u ndane familjet shqiptare te kosves ne drenice si taborri i bajraktarit te llaushes prekazve dhe partizanet e hashim thaqit ky esht hendeku dhe ndasia qe po luhet sot si ne kohen e bajraktarit te llaushes e shaban pollluzhes ne nje ane dhe ne anen tjeter te taborrit te fadil hoxhes perafeersisht e njeta loje po liuhet edhe sot ne keto kohra

lirik 02-07-13 21:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
siq po duken ngjarjet dhe historia e pa drejte atdheu asnjiher nuk ehst i shqiptarve por atdheu esht i pronarve keshtu mendojne pronaret dhe keshtu gjithmone mendojne ata qe kurr nuk bejne asgje per atdhe dhe behen pronare te atdheut -
patrioti gjithmone pson dhe vuan
patrioti gjithnji vuan dhe vetem vuan vazhdimisht dhe gjithmone tradhtaret dhe uzurpatoret provojne qe patriotit te mos i japin kurfar vte dejete jete ne atdhe por vetem ata ta gzpojne atdheun edhe kur ai qlirohet nga mundi dhe djersa e atdhetarve

lirik 02-07-13 21:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
gjithmone thone fiton tradhtia
gjith fiton dhe dyftyrsia
e pa dreejte po duket jeta
kur e ven tradhtari ne kthetra
vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi

Kalimero 02-07-13 22:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=lirik;2287093]ku je bre kalimero legjende e gjalle po me merr malli me te pa ku je bre tarzan[/QUOTE]

qe be aga lirik qe qitune me qito pdhavushkat e furumit ,s'pum lojn be rahat . Pash buk e krip hiqmi qafe se um kan loll tibe :biggrin::biggrin:


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:51.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.