Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 27-09-09 08:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[I][FONT=&quot]intervenimet e mjekve gjerman me kan dnihmuar shum -
dhe i falenderoj mjekt gjeerman te cilet me kan ndihmuar me shum menyra te afta medicinale dhe me kan zvogluar rrezikun e smundjes se damarve te cilet politika pansllavo e ish jugosllavis ne burgje mi demtoj se bashku me ndegjimine veshve e te veshkave dhe nuk jam i vetmi i burgosur shqiptarė qe jam demtuar-
ka shum q ekan dalur nga burgjet me depresione e shkatrrime te organeve tjera e qe nuk ju duhej ma as jeta sepse sllavi pansllavi i ardhur nga rusija nuk mendonte tjeter per ves se shkatrrimine demtimine rinisė shqiptare duke i njdkeur dhe perndjekur ne menyr qe te mos ket shtim natyror te shqiptarve dhe ti prishė ajken e rinisė shqiptare neper keqtrajtime burgjeve -
ishte ky plan i laboratoreve qetnike serbe qe u peprunua neper vite me qellim q ete zbatohet nder shqiptarė e qe vazhdooj shum gjat qe nga viti 1912 -
duke mos llogaritur demtimet qe ka bė serbosllavija neper shekujt tjer ndaj shqiptarve-
A nuk e paskam merituar nje ftesė per takim un nga behgjet mashtruesi pacolli-
sipas behgjet mashtruesit pacollit dhe tjerve bizmesmen shpirtvvegjel -
kush e paska merituar nji ftesė per takim -
kur un letrat ua dergova atyre dhe propozimet e mia -
kush qenkan ata qe po e meritojkan ftesen -
a i ka takuar behgjet pacollve dhe te tjerve qe nje ish te burgosur patriot shqiptarė -
te shumvuajtur me ide patriotike ta marrin ne konsideratė e te ja ndegjon Propozimin-
ose mendimin natyriisht se po -
por sekretaret personale shkinat sekretaret ma te besueshme shkinore qe per qdo levizje lajmronin mosken dhe beogradin nuk lejonin rrethana te tilla te bashkimit te shqiptarve as takimet etyreas bisedat e sinqwerta vllazrore sepse shum biznesmen nuk jan aq shqiptarė patriot e te kulluar siq po paraqiten .-
se paku ather nuk ishin e tash meqense ka ardh situata per tu paraqitur siq po paraqiten kur shum kush me pare po e blenė atdhetarizmin nuk ke se q' bėn sepse ka ardh dita e te ligut ne trojet shqiptare i thonė ksaj pune pra-

Un kisha oferta edhe ne shqiperi qe ne vitin 1992-

kur shkova atjer nga disa njerz atje dhe ne biseda me ata un endjeva per detyrė se atdheu ka nevojė per bashkim te potencialit kombtarė te njerzve atdhetarė ekspertave e biznismenve -
prandaj edhe fillova te veproj aty ketu por shpejt e vrejta se keto jan peprjekje te kota dhe iluzione -
dhe hoq a dorė nga humbje e kohes se kotė sepse kjo gjė ishte e pa mundur -

Mohimi injorimi mendja e madhe -e shum rrethana tjera e benin te pa mundur ecjen ne ket drejtim -
pastaj ekeqja e shu kuj esht se nuk tregon se kush ishte deri fje qka beri ai deri dje per atdhe dhe kush ne fakt ishte aty esht problemi se disa njerz qe kurr as nji guri nuk ekan leviz per atdhe mbrenda nate po behen kulte ne popull-
ku interesi dhe paraja po e dehė si opium edhe popullin e mjerė shqiptarė-
te rraskapitur nga varfria e narkia e luftrat mjerimet i rrezuar per toke nga trauimat e perjetimet e te se kaluares nga shkatrrimet -

shpresa per nje kafshatė buk fmijve -
ket lloj opiumi e njohin shum mirė agjenturat e huaja ekpserta te qeshtjes se dehjeve te kombeve-

prandaj i bejn keto akrobacione ne qaste e momentet te caktuara-
politike me akte teatrale te tranparencave reklamuese ku patriotizmi i rrejshem e luan teatrin -
e te tjeret si kukulla te droguara levizin neper shpresa te kota sepse hipnoza e padronve esht ne skenė ajo i zhvillon skenaret -
Keshtu veprojn agjenturat e huaja kur vjen koha levizin njerz -

qe ju intreson atyre i bejne patriot mbrenda nate edhe pse ata kurr nuk ishin per atdhe me asnji kontribut -

sepse blerjet e te varferve mandej jan krejtsisht te lehta-

aty kur te qesin veglene tyre padronėt skenarist -ata e luajn lojen e populli hipnotizohet duke shikuar teater dhe maskarada patriotike e kukulla tjera te meritokracive - e pervetsimeve te tjera-


Un poashtu ne kohen pas luftess ne kosovė edhe pse kurohesha her pas here me medikamente e infuzione ne spitale nga pasojat siq thash shendetsore te burgut ku dobsimi i damarve me ngarkonte si dhe problememet tjera ku e kisha nji fmi te smurė ne familje dhe gruan ne qaste shum kritike me shednet te renduar -
e e isha i pa kurfar ndihme se prap gjeja forcen dhe momentet qe te bej diqka ne sherbim te atdheut -
Pas luftes ne kosovė isha i intresuar
qe te marr disa zona vet ku do te luaja nje rrol poashtu sepse na jan marr pronat -
ne kohen e kominzmit jugosllav dhe na jan ba shum padrejtesi -


Ndersa ne shqiperi kur isha -ata me than rreth pronave e ndertimeve ma mir ti merr nji atdhetarė si ti edhe je dhenderr i joni sepse edhe atje ne takime politike rreth qeshtjes atdhetare kam biseduar dhe reth shpetimit te mundshem te atdheut nga mjerimi-
ata me than

e kemi nderin q ete kemi ne mesin tonė dhe vazhdo peprjekjet tua perkrahjen tonė do ta kesh qdo her-dhe un fillova pastaj ti hulumtoj njerzt pee bashskim ne shum aspekte -
autori xhelal ferizi ne vazhdim

[/FONT][/I]

lirik 27-09-09 08:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[I]Ndersa ne shqiperi kur isha -ata me than rreth pronave e ndertimeve ma mir ti merr nji atdhetarė si ti edhe je dhenderr i joni sepse edhe atje ne takime politike rreth qeshtjes atdhetare kam biseduar dhe reth shpetimit te mundshem te atdheut nga mjerimi-
ata me than

e kemi nderin q ete kemi ne mesin tonė dhe vazhdo peprjekjet tua perkrahjen tonė do ta kesh qdo her-dhe un fillova pastaj ti hulumtoj njerzt pee bashskim ne shum aspekte -


nga te cilet do te arrija te zhvilloja ekonominė dhe atdhetarizmin-dhe ju drejtova shum disa biznesmenve njerz qe ishin teper bajat -

te cilet nuk duhej te ken pantallona por ushkurė -

sepse per kah burrnia ishin veq me ken gra te liga dhe ishin njerz kot -

as nuk ishte hajri i tyre aspak-

me njerz te till as ne parajsė nuk do te shkoja -


nuk ishin gjė tjeter per veq se disa pshurrana te thjesht-

q e nuk jan lindur per gjėra te mdha -

por koha dhe fati ju ka pri k,ur kombi lahej ne gjak e lot-

ata ishin pasuruar pa ju ra kurr nder mend qe ka atdhe-

por sa u qliru pak atdheu ata
ata filluan te qojn hunden perpjetė me at thenjen jemi ishimneeeeeeee jam uuuuuuuuunnnnnnnnnnnn e askush tjeter

dhe vetem neeeeeeeeee e vetem uuuuuuuuunnnnnnnnnnnnn neeeeeeeeeee unnnnnnnnnn-

e ne fakt as qe kishte guxuar ta nxjerr kur fjalen atdhe nga goja asnjiher -


por tash e kan ble patriotizmin biznes -

dhe perseri ne atdhetarėt jemi te fundit njerz qe atdheu me ne as kpucat nuk i fshinė-

sepse i ka atdhtarėt behgjet pacollat e te tjerėt kumbarė -
te kumbarive te shumta -


qe fati i biznesit ju ka pri-

se pse si duket jan njerz te dyshimt-

dhe kan mashtruar njerz per tu ngritur lart neper poiedestale -
deri ne mundsinė ekandidimit per president -

e dikush i ka perkrahur ata-

ata jan ba biznesmen qe ne kohen kur kombi shqiptarė ishte burgjeve lahej ne gjak e lot e ne fronte rrezistuese -

e nuk i binte kuj nder mend per lukse-

pikrisht ata laheshin ne lukse neper moda dhe qejfe paree argtime ne ato kohra -

ather -

Mendojnė ata se populli shqiptarė nuk i dinte kto gjėra-

mendojnė ata qe shqiptari esht aq naiv e ha sapunin per djath -

jo e dijm ne se si duhet te jet patrioti atdhetari trimi zemermadhi bujari -ata nuk vepruan ne drejtimine duhur -

sepse nuk ishin burra e as shqiptarė dy gram-

as dy pika gjak shqiptari nuk i kishin -


por disa po fryhen shum neper media e neper pozicione-

ju ka ardhė dita te reaklamohen -

e te fryhens epse paraja ua mundson ket privilegj te pa merituar-


per veq rekalmes se tyre tollumbace nuk ka kurgja tjeter-

ata me nje therrė shpohen dhe kurr ma nuk ngriten sepse jan pordhac tollumbac asgjė tjeter -


mjafton nje therrė me ju hy dhe pelcasin -

te tillė njerz mos ta prefshin udhen-

por popullit shqiptarė e shum kuj ja ka shkelė rrota bishtin si i thonė fjales popullore.
Shkrim nga autori xhelal ferizi lirku ne mergim shum vite jasht atdheut .
Sinqeriteti dhe ndjenja e fuqishme kombtare jan dy komponente te fuqishme qe perbejn atdhetarin pastaj jan edhe te tjerat vyrtyte te rendeishme morali kultura vetedija bujaria karakteri i qelikt e tj -
NESE nUKE NDIHMON NJERIUN TEND NUK MUND TE JESH ADTHETARė AS PATRIOT AS SHQIPTARė-
prandaj ma mir esht mos shit demagogji e prralla [/I]

GURI SYLAJ 27-09-09 10:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te pershendes dhe te uroj nje te diele te mire dhe pushim te kendshem!!
Kur njeriu don dhe ka vullnet mund te shemb edhe malet !
Me duhet detyrimisht te pajtohem me juve ,i nderuar ,dhe sidomos me fundin e shkrimit tuaj!!

lirik 27-09-09 10:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=GURI SYLAJ]Te pershendes dhe te uroj nje te diele te mire dhe pushim te kendshem!!
Kur njeriu don dhe ka vullnet mund te shemb edhe malet !
Me duhet detyrimisht te pajtohem me juve ,i nderuar ,dhe sidomos me fundin e shkrimit tuaj!![/quote]

-----------------
Faleminderit i nderuar Guri Sylaj
edhe pse nuk e kuptova shum kjartė se me cilin shkrim timin pajtohesh-

sepse pak ket u nuk shoh definicion te kjartė-
edhe pse po ma merrmendja se ku e ke fjalen -

nga njiher disi po me duket sikur fjalėt i ken i tė kursyera-
ju disa disa ne dardani per disa gjėra qe nuk duhet kursyer-
koha do te kaloj dhe do te shihni se keni gabuar sepse esht dashur te komentoni te gjith hapur dhe sinqert -
sepse fjala e hapur duhet te thuhet ajo kerkohet ma teper se kurrė njiher -
dhe ma emirė esht te thuhet -
Te gjith atyre biznesmenve ju them nder sy -
dhe hapur edhe para televizionit ne qfar do dueli qe sht i nevojshem sepse un nuk mshefem por e them fjalen para krajli e mbreti-
as nuk ndiej hiq kur jam drejt e kur eshte vertetė -
un kam kontribuar ne shum drejtime por vertet kam ken i bojkotuar si ne levizje si ne qellime kombtare -
per shkak se pa mshirshem me kan lanė anash-
kontributet e mia jan te shkruara ne kujtime

aq sa kam mundur kam mbajt shenime edhe pse fletoren e madhe te aktivite tit dhe datave na e vodhi nji
pis-

nji pis i dyshimt qe quhet nezir shosholli nga fshati kqiq i mitrovices -

ai e shfrytzoj rastin per te shikuar diqka ne fletore-
dhe e ka marrė ne besim nga Adem presheva qe ishte zavends i imi ne diaa aktivitete te cilit i besoja shum si patriot besnik -
dhe neziti ka penguar shum aktivitetitn tonė patriotik ne rrethinen tonė-

iku dikun nga rrethina e jonė u zhduk e kurr ma nuk u pa -

te kqi ka ma shum se sa kam menduar -
dhe kjo u deshmua edhe ne veprimet tona te shemtuara te luftes dhe pas luftes -
Poashtu lidhja shqiptare ne botė kryetari i saj me prem,toj se do te takohet me mua e gjeta ne mbledhje ne stamboll e thirra ne telefon por kurr sot e at dit -
nuk mu lajmrua asnjiher edhe pse premtoj -
ata s adresė nuk te japin per selinė e tyre por nejse -
ndersa po te shikosh lidhjen shqiptare ne botė aktivite ti i tyre nuk shquhet ai duket disi i dobt dhe i pa organizim i pa ndikim -
Puna e tyre nuk shquhet shum ne drejtim te kontributit per atdhe -dhe ata -
vllezrit kuzhnini qellimisht shum atdhetarė i kan lanė anash ashtu si edhe luz thaqi qe disa sjellje injoruese me mendjem adhsi i beri per mua e un jam gati te ja them nder sy hapur -
Un nuk bėj as dallime fetare as krahinore por kombtarisht veprojn ne drejtim te unite tit fjalen e them hapur nder sy -
te vertetes nuk i shmangem asnjiher edhe vete n di ta kritikoj per gabimet por edhe te tjeret -
hapir dhe qeltas pa rrotlla por direkt -
dhe po e them hapuir para lexuesve te dardanisė se jam i zhgnejeyer ne shum kend qe po embanė hunden peprjetė-
ky nuk mund te quhet as organizim as bashkim kombtarė as vlerė kombtare as dashuri vlalzrore e as bashkpunim-
disa njerz ne emer te kombit po mshefen duke punuar per fe ku jan duke zhvilluar fetaro centrizma e aktivitete ne fakt perqarse e jo bashkuese -
autori i shkrimit xhelal ferizi

lirik 27-09-09 11:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR=blue][FONT=Verdana]Po sot shqipni pa mė thuaj si je [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
e shkruar sipas kujtese se vargjeve e ngjarjeve
per vitin 1997 ne shqiperi kur atdheune dogj anarkia
ja disa vargje te mia vajtuese e te dhimshme
qe i shkrova ather kur nuk kisha mundsi te hyj ne at vit ne shqiperi
e shkova ne itali te vllezrit e gruas -
ku i kam shkruar e po qaja me lto per fatin ekombit
vargjet e mia ather nuk kishin se si me dalė ne siperfaqe
te gazetave mendjemdha injoruzese e te televizionit hund perpjetė
poashtu injorues
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]si gjithmonė me lotin rrke[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]vuajtje e gjak tue derdhė mbi dhe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]gjithmonė gjak t' del prej damari[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]veq pse shkurt po sheh shqiptari[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
---
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]pėr dy pare vret e pret[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e len votren nė zi e shkret[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e shet vashen shqipe tė re[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]nanė shqipnin gjithkah tue bre[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]breje nė akte e pislleqe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]gjithkah mbjellet punė e keqe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e nuk mbjellen jo kopshtije[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]as nuk mbjellet shkollė as dije[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]por ma shum po mbjellen fe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]djaj e skile pėrmbi dhe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]po kush tė qiti me kry e nė hi [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]po kush tė dha hile me pi[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e katran kush tė dha si ngjyrė [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush ti humbi besė e ftyrė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė la pa nderė e plis[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė rrxoi mbi dhe si lis[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]po ti ishe e burrave nanė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]nė ty betue jan diell e hanė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]nė ty betue jan edhe tjerė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]besė kanu e erz e nderė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]por ti sot mė thuaj si je[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė la rrxue kshtu mbi dhe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush ti preu ty ligje e shpresa[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė ndrroj me interesa
---
kush ta solli anarkinė
kush te mbloj me trinitrinė

tre gishtrij kush t' ngriti n' vlorė
kush te la mbi dhe te gjorė-

qani ju vasha qani ju gra
se jan qua n' kėmbė grek e shkja

te huaj te tjerė e te pa fe
mos me lanė shqipni mbi dhe
----------
lapsi im dhe vargjet e mia nuk puahuan per qeshtjen atdhe asnjiher
dhe askund edhe ne udhtim edhe ne traget edhe ne itali edhe ne vende te europes edhe ne atdhe e ku do -
por kurr nuk ju kushtuan rendesi as vargut as frymzimeve kombtare as
vleres se kontributit ne sherbim te unite tit
-
vinin gazetarė pordhac me dner me thanė dhe me nje lloj analfabetizmi-
silleshin aty pari ne shoqatė e gjoja po te mohoj e gjoja po te
injrorj-
debili nuk e emndonte se un as kur e kan pas shpirtin etim ne grusht shkiet nuk jam nenshtruar-e jo po i nenshtrohem injorimit te tij.
Ata vinin e intervsitonin gjithfar lloj tarabeci aty gjoja per meritat e ti e punen po as nuk shfqanin as ma te voglin interesim per fjalen time as per vargun tim te autorit te qindra emija vargjeve ne sherbim te atdheut-
por merreshin me njerz analfabet -
- se paku nji varg i imi te dilte ne gazeta ne ato kohra te mjerimit per kombin tonė qe ishte rreziku ma i madh kombtarė gjama dhe kobi ma i zi i te gjitha kohrave te hsitorisė sonė -
vargu im qe ndikon edhe te gurie druri do te kishte ndkiuar ne rrethanat dhe situatat e asaj kohe por injrimi i tekenfecave te pa larė qe ishin me dhėmb pa la e i thonin vetit gazetar ne fakt ishin disa gazetaruca hundperpjetė -
qe pas dy tri paraqitjeve ne vargje mi ndalen pastaj menjiher vargjet pa kurfar sqarimi-pa me thirr e pa me lajmru asnjiher se per q arsye beheshin kshtu kto diskriminime -

kjo deshmon se si mediat si televizioni shqip jan te quditshme dhe un personalisht asnjiher nuk kam arrit me i kuptu me dukej vetja nga njiher sikur jam nji i huaj i mohuar vazhdimisht e jo shqiptarė-
i cili digjesha nga deshira si me varg si me veprimtari qe atdheu te shkonte rruges se duhur e jo mbrapshtive-
edhe pse ket e kam deshmuar ehd eme vepren time konkrete -
gjithnji mohimi ishte ai q eme percolli gjith jeten-[/FONT][/COLOR]

lirik 27-09-09 11:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
jo pse mua me hynte ne punė diqka perosnale as qe kisha qellim te behem ndonji far lideri se kjo u pa qe un nuk kisha qellime te tilla -sepse po te kisha aso qellimesh sjelljet do te ishin ndryshe - por me dhimbte shpirti kur situatat ishin aq te dhimbshme aq te lara ne gjak -
aq te prekshme aq te mjerueshme -aq katastrofale -
e un me vargun tim nuk mund te kontriboja ne media e ne gazeta ne sherbim te popullit tim te vuajtur sepse injoranca e kishte marr timonin mendjemadhsie dhe hundperpjetet-
qe sa po te marrin diqka ne dorė fryhen si bibana e nuk dijn as zot permbi krye pra ata tipa mos ta prefshin udhen -
vargu im ne ato kohra do te kishte ndikim te fuqishem sepse do te lexohej ku do me dashuri e shpresa nga populli-
por haram ju qoftė buka hundpeprjetve mendjemdhejve qe nuk e shpallen asnjiher ne media vargun tim patruiotik e mohuan eshkelen aq pamshirshem autorin e dy miljon vargjeve te gjith si koha se mediat si njerzit epapergjegjshem -
hundperpjetė -
injorimi esht ves i injorantit dhe ajo fjala e gjakovaritte moqem duhetgdhendur ne gurė kahdo neper qdo pllambė te atdheut qe kur ekan pyetur fol gjakovė cila esht nama ma e madhe e ai ka thėnė tu rrit menda bacė kjo esht nama ma e madhe te gjith po e shohim se ku na ka sjell mendjemadhsia e namur -
dhe koka me erė e hundpeprjetė e mohimi i njeri tjetrit -
qfar shqiptafri mund te quhet ai shqiptarė q enuk bashkpunon me atdhetarin me njeriun eqellimit te mir per atdhe e meremetim -

Arb 27-09-09 11:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Paj mundohet me thane dicka ky i ngrati.

lirik 27-09-09 11:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Arb]Paj mundohet me thane dicka ky i ngrati.[/quote] ----------------

e verteta fillimin e ka te hidhur por fundin e ka te embel

do te bindet vet populli sa te vijn ne fuqi disa matrapaz mashtrues

do te binden vet se qka do te thot mashtrim dhe manipulim

se kush ka ndjenja per atdhe e kush jo

populli esht bindur por do te bindet akom a ma shum

--------------------------------------------------------------
Po ti o i ngratė i mjerė qe siq me than po jetojshe ne beograd
a esht e vertet kjo apo mos ta kan ngjit ty -
nese esht e vertet se jeton ne beograd -
habitem se si mundesh me diskutu per problemet tona kombtare
po befasohem
Megjithat bravo qe edhe nga beogradi po te intreson qeshtja kombtare

lirik 27-09-09 11:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
keni me u ngi behgjet pacolla e dylbera tjerė

qe kan me ju vizllu kravatat me spote epropaganda te rrejshme neper konferenca -
e media te zbrazta premtuese pa rezultate -

do je knaqin me kozmetika rrenacake te lustruara -

e populli do t embetet i varfer e i pa punė si zakonisht me zhgenjime e vetvrasje ikje ku brenė miza hekur -
hajt se edhe daci ka me ju ngi me premtime boshe keni me e kerku edhe dreqin ne pushtet-
sa te ju vjen thika ne asht -
mos keni merak se perparsi i keni dhanė gjithmonė mashtruesit -
por kurr te vertettit jo -

lirik 27-09-09 11:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
liriku flet drejt dhe popllorqe pa maska e laraska troq dhe shqip kjo shum kujt nuk i

duket e mirė por te ja lėmė kohes se gjithqka koha do ta deshmon -#sqi e ka deshmuar -

Arb 27-09-09 11:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
More burre po ti na mbyte me kete ceshtjen Kombetare. A mos te ka hi edhe mendja qe ceshtja Kombetare eshte prone private e jotja?

Boll mo me ate burgun tond, e te hekat tua. Na ke bind sa s'ka ku shkon ma.

Tash eshte koha me u kthy per se mari. Si nje Lirik i forumit, qe iu ben qasje me normale temave, e nuk i personalizon, me te kalumen e Xh. F. dhe punen e tij te madhe ne sherbim te kombit.

GURI SYLAJ 27-09-09 12:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Faleminderit i nderuar Guri Sylaj
edhe pse nuk e kuptova shum kjartė se me cilin shkrim timin pajtohesh-

sepse pak ket u nuk shoh definicion te kjartė-
edhe pse po ma merrmendja se ku e ke fjalen -

****************

Me asnje shkrim tjeter por me ate qe gjendet afer shkrimit tim...!

lirik 27-09-09 16:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Arb]More burre po ti na mbyte me kete ceshtjen Kombetare. A mos te ka hi edhe mendja qe ceshtja Kombetare eshte prone private e jotja?

Boll mo me ate burgun tond, e te hekat tua. Na ke bind sa s'ka ku shkon ma.

Tash eshte koha me u kthy per se mari. Si nje Lirik i forumit, qe iu ben qasje me normale temave, e nuk i personalizon, me te kalumen e Xh. F. dhe punen e tij te madhe ne sherbim te kombit.[/quote]
---------------------------

Ti nuk le kund pa u perzie ne qeshtje politike e nuk le vend pa kritiku qeveri e njerz -qe sa esa vite je duke e bė ket far ankese -

po un qe me esht ndaluar fjala me vite e vite -
si rrallė kuj perse deshiron te ma ndalesh fjalen -

vetem pse i shpalosa disa te verteta e keto nujk jan hiq asgjė ne krahsim me ate qka duhet shpalosur neper shkrime - -
me vjen keq por qeshtja kombtare nuk kryhet kurr -

ajo ka gjithmonė -diqka per t shkruar rreth saj-
ka ikur koha kur ndalje fjala e diskriminohej njeriu nuk jemi ma ne komunizem -fjala elirė dhe vrejtja i permrison dhe i korigjon deri diku civilizimet dhe rendet sistemet-
sepse heshtje esht pajtim me te keqen por duhet folur duhet me ja qellu problemit -
jan msuar te lvadhsin si te duan pa ua prishur kurr kush -
jo jo ngadal pak se del dikush ete thot troq faktin dhe at qka mendon -
prandj ty o arb mos te prishet shum terezia per shpalosjet e disa rasteve -
keto nuk jan asgjė duhet treguar shum e shum sakatosje qe u jan bė te burgosurve politik-
duhet shkruar romane per ta -
ata e dhanė jeten humben dashurinė familjet shkuan ne qelijat e errsirave me nga 15 vjet duke shemtuar e flijuar jeten e tyre perjetuan hata u shkattruan ju iku jeta e lulja e rinisė i lan te dashurrat dhe hyn burgjeve vuajten naten neper pyetje te maltretuar duke i shkatrruar edhe psiqikisht neper burgje te serbisė e pse -
vetem qe ti dhe te tjeret ta lironi prapanicven tuaj sepse ata per vete i kishin punet mirė edhe me stduime i kishin te dashurat etyre dhe ishin te ri te shendoshė si molla-
por tipat si ti u tallen dhe po tallen me ta -
ata ehumben shkollen ardhmerinė punen nu ndaluan studimet e disa e dhan edhe jeten e te mos llogarisim sa e sa deshmorė tjerė e ti thua mos fol per qeshtjen kombtare a te flasim per nipatr e ali shkurisė e te sinan hasanit dhe farefisin e tyre si thua ti o arb -
Serbia e qoj boten ne kembe per organe gjoja se ju jan hequr organet ne burrel shqiperi-
serbve -

duke u munduar te genjej gjėra te pa qena ndersa ne nuk paskemi te drejt o arb as te flasim per qeshtje kombtare e as per hallet tona -
ndersa per hajan po ka bukė spote reklama kravata vizllima merita te pervetsuara -
per hajduta po ka gjithnji emisione fryrje propagamnda te rrejshme mashtrime dhe ytre kurr nuk ju thua boll-tash po besoj se ti jeton ne beograd -
dhe se kjo esht e vertet sepse kam lexuar nga nje antarė ketu ne dardani qe tha se ti jeton ne beograd -
dhe kur un te pyeta ti nuk reagove qk a do te thot se qenka e vertetė

lirik 27-09-09 16:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Lirik ti patriot je ne gjendje te Bėsh analize te qarte te ngjarjeve ne trojet shqiptare

pasi flet me dije dhe jo me militantizem partish.
Fatkeqesisht shqiptaret ne mbare trojet shqiptare s 'janė nė gjendje ta gjykojnė situaten

dhe jane mberthyer ne tifozllek partishė qe interes kane vjedhjen dhe zhdukjen e kombit.

rezultatet e tyre po i shohim perdite si ne shqiperi, ashtu dhe ne kosove
e maqedoni.

ne jemi pak zera qe kerkojme ndryshim.


shumica ketu jane te kenaqur me ate cka kane sot.

ndoshta keshtu e deshten shtetin kosovaret.

shtet pa shtet,


pavaresi pa qene i pavarur, ushtri pa ushtri, kufinj pa vije kufitare dhe pa ushtri.

keshtu e don dhe serbia kosoven.

une dhe ti po jua themi qarte situaten por lokalistet dhe krahinaristet s jane ne gjendje ta kuptojne.

do e kuptojne kur tu kete rreshqitur prape nga duart kombi

dhe kur atyre qe sot ju falin komuna neser te shpallin pavaresine ne keto komuna sic bejne serbet e bosnjes.
----------------------

Te nderuar bashkatdhetarė po e jap ketu edhe nje mendim te antarit te forumit dardania te bertit-

qe e gjeta te tema politika -

Arb 27-09-09 20:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Lirik,

Paske dal shinave krejt. Kete pune e din ma se miri.

Nuk po ta ndalon kush te shprehesh more njeri. Shprehu, se ndoshta ketu ke gjete vendin e vetem me i shpreh ato te hekat tua.

Krejt ne rregull, bere ate pune. Por, mos e personalizo secilen teme me te kaluaren tende, dhe idete e tua te madherishme ne sherbim te ceshtjes Kombetare.

Nje njeri qe eshte kombetar, nuk i shkon ndermend te Beogradi, e hic se hic te permend Beogradin. Ty dhe atij qe paska permend Beogradin, po ju lidhka dicka me ate vend.

E ti vazhdo me perrallat, poezite tua...


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:13.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.