Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 09-09-09 18:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kėrkim

Shkruan xhelal ferizi

kahdo me krah,imagjinarė kerkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te huaja,udhtova
sa shumė rrugtova e u,treta

ku ta gjejė nje shije skur te fijeve tė mia
te barit tė fjeres qė mė flet
ku ta gjejė nji vend siq' ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 09-09-09 18:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sikur te isha
autori xxhelal ferizi

sikur te isha akullthyesi me depertim
do te thyeja te gjith akujt zemerzi
me te pasura rrezet ne magjikshkrim
ftoftsitė e shekujve me vlim do i kisha shkri

pastaj me shpirtshekullin tim
si nji laborator diellorė
me te vluarin sherbet ledhatim
i kisha shndrru ne qenje gazmorė

sikur te isha ,jet'kthyesi rigjallrim
do te kisha ngjallė akuj gurė
askund ne popullin tim
nuk kisha lėnė akuj'heshtur te semurė

SIKUR TE ISHA SHPIRT'KTHYESI KOHORė
ME SHEKUJ'FORCA pėr VETEDIJE
ASKUND AKUJ NJERZ E SHPIRTBORė
NUK KISHA LANė MBI DHE SHQIPNIJE


Sikur te isha ndertimtarė
arkitekt i qenjeve te reja
me nji material imgjainarė
do te ndertoja tjer shpirtra me thot zeja

shkruan xhelal ferizi mergimtari nga diaspora
krijues qe e mbuloj pluhuri i kurbetit
_________________

lirik 09-09-09 18:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sikur te isha
shelal ferizi
sikur te isha akullthyesi me depertim
do te thyeja te gjith akujt zemerzi
me te pasura rrezet ne magjikshkrim
ftoftsitė e shekujve me vlim do i kisha shkri

pastaj me shpirtshekullin tim
si nji laborator diellorė
me te vluarin sherbet ledhatim
i kisha shndrru ne qenje gazmorė

sikur te isha ,jet'kthyesi rigjallrim
do te kisha ngjallė akuj gurė
askund ne popullin tim
nuk kisha lėnė akuj'heshtur te semurė

SIKUR TE ISHA SHPIRT'KTHYESI KOHORė
ME SHEKUJ'FORCA pėr VETEDIJE
ASKUND AKUJ NJERZ E SHPIRTBORė
NUK KISHA LANė MBI DHE SHQIPNIJE


Sikur te isha ndertimtarė
arkitekt i qenjeve te reja
me nji material imgjainarė
do te ndertoja tjer shpirtra me thot zeja

shkruan xhelal ferizi mergimtari nga diaspora
krijues qe e mbuloj pluhuri i gyrbetit

lirik 09-09-09 18:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse nuk lind

shkruan xhelal ferizi

nėse nuk lindė ajo qe duhet
qe nuk po mund te lindė as nuk shkruhet
qe sa shekuj don tė lindė e po druhet
se nuk don te lind mbi ket kob
e' nėse nuk lind
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
dhelal ferizi autorė

lirik 09-09-09 18:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Derr e skile e derr

dhepler e ari

njėri varr e tjetri ferr

shum qakaj te zi

kohė e mbushur me shtriga e sherr

mjerani dinakri

kush o shekull kush

kush

mund te quhet njeri

xhelal ferizi autorė

lirik 09-09-09 20:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Oh tha me ofshamė poeti

se e shpoj ne shpirtė i permallshmi moti

dhe koha me kujtime qė treti

e penda pikon si loti


oh tha vargu i kujeteses


dhe u mallengjye emocioni


si pika mbi lule e veses


ishte ai cak i jonipoeti flet tash me lotin

me te largtin kujtim dikurė

dhe pyet ne qiell zotin

pse kohen e bėri gurė

autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik 09-09-09 20:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nese them dashuri
--------------
autori xhelal ferizi
---------------
nėse un them padjallėzisht dashuri
koha do tė mė shanė
se caku e loti i kohes tash po del i zi
njerzit njeriun po e hanė

e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
ne artin tim mbėshtes shpresen
q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
qė peng e mbajnė tė qdo mode besen
---------

autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik 09-09-09 20:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po vjen dora tradhtare
--------------------
autori xhelal ferizi
....................
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik 09-09-09 20:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si nuk dite tė thuash jo
----------
autori xhelal ferizi

si nuk dite tė thuash jo vendosmėrisht o koha ime

tė mashtroj e vizllueshmja lakmija

te gjitha pasthirrmat pastaj ti bėri copė e thėrrime

kohė hilja qė erdhi n'pėrdredhime

--------

si nuk dite tI thuash jo! qoftė edhe ofertė dhurates kohore

kur koha nuk dhuroj kurrė ndonjė rreze me fe

si nuk dite me i pshty ofertat pa kurrizore

qė shtyllė nuk mbanin mbi dhe

----------------------------

autori xhelal ferizi

.......................

lirik 09-09-09 20:59

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nese per ty e shpirtzoj melankolinė
autori xhelal ferizi

a art e metaforė bė j fjalen

nese per ty e bėj diell poezinė

e vargjet e mia nuk ndalen

---

ather me thuaj perse mi shpalosė emocionet palė palė

perse ti fjalen ma bėn shpirtė

e penden ma bėn gurrė magjike e valė

per se mė bėn engjull te dlirtė
-------------------

a thua pėr dashuri mė bėn emocion

qe te ndjej nė gjithqkajen time

vetėm ti nė qdo qelizė mė shpirtzon

currilas mė bėn varg rime

---------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik 10-09-09 07:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dilni o vargje artistike

-----------------------------
autorė xhelal ferizi
Liriku nė mėrgim
---------------------
Dilni o vargje artistike
ta pershkruajm njė vajzė magjike
qė na e sollen ktu nder ne
rrezet tė para kur jan le
-------------
a nuk e shihni ju ne qdo pore
si e flet rrezja pikturore
thue pikturė ka mbrri prej dielli
thue ndoj art ka zbrit prej qielli
---------
a thue emrin si ja thonė
mos ėsht sharmi i dheut tonė
qė nuk len shoqe nder zana
e m “ja thonė emrin dardana
-----------
ajo vret me bukuri
kahdo sytė nė rrokulli
e perqark kah rrin qdo fe
thonė si e sajė qehre s ka le
-------------
as s' ka le kund as S'ėsht shprehė
thonė shum yje nė qiell jan dehė
kur shpalosė ka kjo si fletė
lvizjen n“ ftyrė si lulja vet
---------
porsi lulen qė e lvizė era
kur nė sharm qėndisė pranvera
nė ma tė bukuren stinė mahnije
tu i shartue rrezet me hije
-----------
nė ma tė kėndshmen e ma tė qetė
nė ma tė flladshmen eren vet
mu nė kulmin e knaqsisė
lozje ere e sharm t ' harlisė
----------
ashtu leht si ato ndrrime
qė i lvizė lulja n'ė ledhatime
kur shum erna leht rrymue
i lvizin fleten tue shpalue
----
tu i shpalue nji art esteti
si me u ndrrue ngjyrat mbi deti
si me u bė bashk n'shtresė behari
me ngjyrė t: diellit n: qehre ari
---------
ashtu del kjo vajzė shqiptare
qė i kndojn hymnin shpezt shtegtare
per kah arti e bukurija
i kėndojn zogza e kumrija
-------
i k“ndon vargu ma idili
e ma i bukuri zog bilbili
dallendyshe e tė larm shpend tjerė
kahdo kraht i shtrijn mbi erė
---------
kahdo shkojn e cep me cep
kah flutrojn mbi mal e shkrep
mbi dhe shqip tė lashtė tė nanens
tue cicrue per sharm t l*dardanes
----------------
tue cic“rue e tue lavdrue
shkojn nder shtigje tue kėndue
thue se sqepi u pikon rima
thue diamant po u pikė cicrima
-------------
autori xhelal ferizi
kushtuar luanes vash shqiptare kėngė lirike artistike
liriku ne sherbim te vargut e artit shqiptar
-----------------

lirik 10-09-09 07:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Oh mendja e madhe esht nje kiq
autori xhelal ferizi

nje shund i pa vlerė

oh mendja e madhe esht nje hiq

kur koka nisė e merr erė
---

dikush me mendjemadhsi mundohet te ngritet

por koka bosh nuk njitet kurrė ne maja

dikush si fodull mundohet lart te njitet

mbi bjeskė te mendqurive mbi kodra e pllaja

----------
por atje mendjevarferi nuk duhet te niset

ku lart e ma lart rrin dija

se mendjemadhsia teposhtė rrokulliset

e bjen e rrejshmja ma dheshtia


---------
atje lart mund te rrin permbi maja

vetem e ndritura vlerė

por jo pseudomendja sa i fletė nder dushkaja

e lehtė qe tretet ne erė

------------------

prandaj o te zi te mendje madhsisė
qe vuani ne komplekse mjerane

rrini aty ne vend te vogelsisė

mos msyni mbi maja vigane

---------------
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik 10-09-09 07:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Oh mendja e madhe esht nje kiq
autori xhelal ferizi

nje shund i pa vlerė

oh mendja e madhe esht nji hiq

kur koka nisė e merr erė
---

dikush me mendjemadhsi mundohet te ngritet

por koka bosh nuk njitet kurrė ne maja

dikush si fodull mundohet lart te njitet

mbi bjeshkė te menqurive mbi kodra e pllaja

----------
por atje mendjevarf'ri nuk duhet te niset

ku lart e ma lart rrin dija

se mendjemadhsia teposhtė rrokulliset

e bjen e rrejshmja ma dheshtia


---------
atje lart mund te rrin permbi kreshta e maja

vetem e ndritura vlerė

por jo pseudomendja sa i fletė nder dushkaja

e lehtė qe tretet ne erė

------------------

prandaj o te zi te mendje madhsisė
qe vuani ne komplekse mjerane

rrini aty ne vend te vogelsisė

mos msyni mbi maja vigane

---------------
autori xhelal ferizi

lirik 12-09-09 10:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sa t'ket tokė e dhe e det

autori xhelal ferizi
do tė ket kosovė dardane
emri i shqipes s' ka me u tretė
sa t' jen yj diell e dritė hane

----------------
sa te ket ujė e shkumbė prej vale
qe perplasen me ujė t' bilurit
sa te ket bjeshkė e kreshta e male
do te valoj shqipja e flamurit

''''''''''''''''
e sytė e rrezes kan me e pa
gjith kah shtrihet kjo magjike
gjith bilbilat pa ja nda
kan me kndue n' gjuhė shqip etnike
--------
kan me i thanė kosovė shqiptare
nuk do i vdes per jetė morali
deri sa te jen pushket batare
do te mbrohet djal pas djali
--------
nuk do te ket kurrė per mbi dhe
qe e nenshtron token me plisa
nuk ka grup as fis as fe
qe e perqanė atdheun me plisa
-------
do ti thonė gjithmonė shqiptare
tokė e agronit e teutes
do ti kndoj gjuha amtare
sa te jet gjallė teli i lahutes
--------
do te jet gjithmonė kreshinke
qe ma te bukur s' shohin yjet
kan me e mbajtė armet besnike
per ti mbrojtur fusha e pjyet

.......
per ti mbrojtė te lashtat troje
ara e te gjera ato ledina
porsi bletėt neper hoje
do t' flutrojnė flutrat n 'per stina
-------
e do te quhet heroike
tokė lirije me bajrak
do ta ruajn armet qelike
se e fitoj lirinė me gjak
---------
do te mbetet prore ilire
tokė qe zoti e ka bekue
porsi e shejta gjevahire
ne fusha t' gjera me blerue

-----
me ato vasha si sorkadhe
ku e pushon syrin lakmija
me gjelbrim neper livadhe
ku e shtrinė sharmin bukuria
-------
ku natyra thue se flet
tokė e gjallė me karajfila
ku e lvizė era at bereqet
ku shqiprojnė pika e currila
------
ku bjen shi i lehtė me pika
fletė gjlelbrimi i lanė si loti
ku ka te bukur djem e qika
per trimri qe i fali zoti

-------------
nga autori xhelal ferizi
nga autori xhelal ferizi
----------------------------

lirik 12-09-09 16:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sa t'ket tokė e dhe e det

autori xhelal ferizi
do tė ket kosovė dardane
emri i shqipes s' ka me u tretė
sa t' jen yj diell e dritė hane

----------------
sa te ket ujė e shkumbė prej vale
qe perplasen me ujė t' bilurit
sa te ket bjeshkė e kreshta e male
do t' valoj shqipja e flamurit

''''''''''''''''
e sytė e rrezes kan me e pa
gjith kah shtrihet kjo magjike
gjith bilbilat pa ja nda
kan me kndue n' gjuhė shqip etnike
--------
kan me i thanė kosovė shqiptare
nuk do i vdes per jetė morali
deri sa te jen pushket batare
do te mbrohet djal pas djali
--------
nuk do te ket kurrė per mbi dhe
qe e nenshtron token me lisa
nuk ka klan as fis as fe
qe e perqanė atdheun me plisa
-------
do ti thonė gjithmonė shqiptare
tokė e agronit e teutes
do ti kndoj gjuha amtare
sa te jet gjallė teli i lahutes
--------
do te jet gjithmonė kreshnike
qe ma te bukur s' shohin yjet
kan me e mbajtė armet besnike
per ti mbrojtur fusha e pjyet

.......
per ti mbrojtė te lashtat troje
ara e te gjera ato ledina
porsi bletėt neper hoje
do t' flutrojnė flutrat n 'per stina
-------
e do te quhet heroike
tokė lirije me bajrak
do ta ruajn armet qelike
se e fitoj lirinė me gjak
---------
do te mbetet prore ilire
tokė qe zoti e ka bekue
porsi e shejta gjevahire
ne fusha t' gjera me blerue

-----
me ato vasha si sorkadhe
ku e pushon syrin lakmija
me gjelbrim neper livadhe
ku e shtrinė sharmin bukuria
-------
ku natyra thue se flet
tokė e gjallė me karajfila
ku e lvizė era at bereqet
ku shqiprojnė pika e currila
------
ku bjen shi i lehtė me pika
fletė gjlelbrimi i lanė si loti
ku ka te bukur djem e qika
per trimri qe i fali zoti

-------------
nga autori xhelal ferizi

kėngė lirike shqiptare

kėngė qiftelije sharkije fyelli kavalli dhe violine shqiptare

lirik 12-09-09 16:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Por se smira nuk ėsht fe
autorė xhelal ferizi
ėsht nje e ndyrė hije mbi dhe
ajo ėsht nje hije ferri
simbol varri e hije terri

edhe mundet me ju thye
por se s' duhet me e ushqye

se ushqim duhet per shpirtė

mendjendritur e cak te dlirtė

duhet varg me pi magjik
te diamantit qė ai lirik

e nxjerr drejt prej vet burimit
shpirtit gurrė tė bardhė rimimit

edhe pse smirzijtė e pshtyjnė
nuk i lėnė nė atdhe tė hyjnė

vargjet e arta tė lirikut
sepse i nxitė hilja e armikut

me pėrbuzė me pshty me sha
ruso greku bashk me shkja

por se shpirtin ju ta dlirni
mendjes tuaj prore ti thirrni

jo lirikun ta mohoni
jo me djaj ju tė vallzoni

e jo hije kahdo qorre
por si hija ne gropa e vorre

qe te shtrini mbi atdhe
per me i vra ju komb e fe

prandaj shpirtin bėje art
zemer vlerė si yllė i lartė

qe ta shndritė zemren si diell
tė gjerė e tė bardhė sa i kaltri qiell

--------------
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė
qe numer i madh i bashkatdhetarve smirzi
e gjelozuan me smirė pa arsye dhe e poshtruan neper forume
edhe duke ja fshi vargjet me barbari

duke u sjellė si kafshė te egra e mosmirnjohse
me vlerat dhe krijimtarinė e lirikut

duke u tallur duke bė krim mbi krijimtarinė e autorit dhe kulturen
e gjurmet e vargut e vleres shqip

treguan barbarinė e tyre dhe mendjen e ult kundrejt vleres dhe artit

smiren e zezė dhe veprimet e pa matura


kjo nuk esht tjeter per veq se mohim dhe barbari

qe nuk ndodhė te asnji komb tjeter

ne botė e mbi dhe

autori xhelal ferizi
----------------------------


mallkuar qoftė administrata e forumit kosova de dhe e forumit shqiptar net qe te dyja jan administrata trahdtare te shitura te shkiet e te ruset e e te greket ata i kan fshi per veq temave dhe vargjeve te gjitha punimet e sa viteve barbar te ndyrė me shpirtė krimineli bastardi rrugaq te poshter vrases te kultures shqiptare
e te gjurmve te forumeve shqiptare njerz te prishte te ndyrė
armiku po na lufton gjithqka deri sa te na shuaj deri ne themel
tradhtia ka hy deri ne qelizen e fundit besen nuk mund esh me ja pas m a kuj dinakria dhe tradhtia mbas shpine dhe pa besia jan bė ushqim i disa shpirtrave katran

lirik 13-09-09 22:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[COLOR=#40BF00]Qani ju vasha qani ju gra-
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodili
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėri e lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''[/COLOR]
autori xhelal ferizi

lirik 13-09-09 22:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Porsi Qelet Lulja E Drinit
Autori Xhelal Ferizi
Por Si Qelet Hana E Detit
Buzqeshė Vasha E Dukagjinit
Siq Buzqeshė E Bija E Mbretit

Po E Bukur Si Zanė Pylli
Por Si Fleta Karajfile
Gazin Tė Qelė Por Si Ai Ylli
Kur Del N' Qiell Me Shndritė Pa Hile

E Ka Zemren Gjevahire
Bija Shqipe E Bardhė Rrafshiane
Balli I Sajė Hjeshi Ilire
Por Si Lulja E Tok 's Dardane

Kur Si Drita Del Ne Valle
I Qeshė Arti I Bukurisė
Kahdo Ecė Mbi Dhe E Zalle
Ja Hjeshon Sharmin Shqipnisė

Se I Thonė Qikė E Dukagjinit
I Thonė Vashė Shqiptare E Bukur
I Zbret Prore Zogjt E Vrrinit
Kur E Luan Shtatin Si Flutur

Ajo E Qelė Zemren Dardane
Si Ai Shendė Qe Qelė Me Ngjyra
Me Dy Vetulla Si Grep Hane
Tue Shendritė I Rrin Fytyra

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1742786"][IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif[/IMG][/URL]

lirik 13-09-09 22:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Porsi Qelet Lulja E Drinit
Autori Xhelal Ferizi
Por Si Qelet Hana E Detit
Buzqeshė Vasha E Dukagjinit
Siq Buzqeshė E Bija E Mbretit

Po E Bukur Si Zanė Pylli
Por Si Fleta Karajfile
Gazin Tė Qelė Por Si Ai Ylli
Kur Del N' Qiell Me Shndritė Pa Hile

E Ka Zemren Gjevahire
Bija Shqipe E Bardhė Rrafshiane
Balli I Sajė Hjeshi Ilire
Por Si Lulja E Tok 's Dardane

Kur Si Drita Del Ne Valle
I Qeshė Arti I Bukurisė
Kahdo Ecė Mbi Dhe E Zalle
Ja Hjeshon Sharmin Shqipnisė

Se I Thonė Qikė E Dukagjinit
I Thonė Vashė Shqiptare E Bukur
I Zbret Prore Zogjt E Vrrinit
Kur E Luan Shtatin Si Flutur

Ajo E Qelė Zemren Dardane
Si Ai Shendė Qe Qelė Me Ngjyra
Me Dy Vetulla Si Grep Hane
Tue Shendritė I Rrin Fytyra

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1742786"][IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif[/IMG][/URL]

lirik 14-09-09 13:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ostimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Romansa
'''''''''''''''''' nga autori xhelal ferizi

ah romansa dikurė me gitarene time nostalgjike
kam kenduar afer lumit e detit me mallengjime
o gitara ime sa romansat i kam kenduar me ty oj magjike
secili varg zemer secila rimė shejetėri me ri imime
'''''''''''''''
un kam kėnduar me gitaren time nėn fletė te lisit
kam kenduar per dashurinė nėn qershija
i kam kenduar edhe kombit tim gjubletes e plisit
kam qa nė tel gitares kur ėsht rimuar etnike shqiperia
''''''''''''
un kam kėnduar me gitarė edhe pėr secilin ind tė qiellit
pėr secilin damarė nė atdhe
un nė emocion me tinguj i kam prekė ndjenjat diellit
nė palcė tė rrezeve ku ai shqip ka nxe
'''''''''''''''''
gitara ime aq melankolike
gurėt i ka bė qė tė ndjehen tė gjallė
ajo me notat e saja magjike
kohrat i ka shpirtėzuar me mallė
''''''''''''
ah romansat e mia me gitarė dikurė
kan shpirtzuar lidhje te mahnitshme bukurije
nga zemra nė zemer nė jetė kan lidhė magjike urė
kan lidhur fjalė me art si dehje ne aromė dashurie
'''''''''''''''''
a tė kujtohet gitarė fjala ime romantike
ti kur e shpirtėzoje nė secilin tel
kur ndonje romansė e shkruaja pėr dashurinė idilike
liriku me varg sot prap si dikurė po del
''''''''''''''''''''
gitarė nė shkallėt e qytetit tė bukur nė hyrje un me ty
kemi shpirtzuar kohrat me tė shpirtit tela
kemi kėnduar bashk magjikshėm per sa te mahnitshem sy
qė vashat shqiptare i kishin e flokun krela krela
'''''''''''''''''
mua loti tash o gitarė po mė pikė
se un isha djalė qyteti
a tė kujtohet nata me plot yje drite e galaktikė
kur un romansa me ty kėndoja pran nji deti

nga autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik 15-09-09 02:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shqiptaro mjerim i
Se llafet oj mikeshė pa mbulesa
autori xhelal ferizi
kurr nuk kan mbajtur troje e atdhe
as rezultate nuk dhan qe besa
as hajr kush nuk pa prej fjalve te kota
se shqiptart jan nda me fise e me fe
me ne po qesh kahdo ne rruzull bota
sa i gogel ne europ nje i lashtė dhe
kah po do i huaj andej i sillet rrota
jan nda ne njidiqnd kryqe jan nda ne njiqnd fe
se dy kokė si ka jo ma gjeraqina
veq se n per qdo fshat nga nji shtet po e ke

---
e secili mahallen po e bėn shtet te mjerė
hilet e provincat po dalin si kepurdha
sa i gogel n kokė t shqiptarit esht e vogel vetedija
se mendja e mykur po na del bajrakatare
se shtat miljon shqiptarve ne oborr ju ka humbė udha
po vuan ne varfri e tnike shqiperia
se nuk mbet ma besė as nuk mbet ma nderė
edhene shpinė na jan gjue rusia e kina
europa e greku franca e armiq tjerė
na ka mbetur shkret toka e bujqsia
njeriu sa i flet dushku nuk po ka ma vlerė
na kan mbetur djerrė ara e ledina
e fjalen po e ka hajduti i pa vlerė
nuk pyet ksuh per te aferm per prind as per nderė
kan ikur neper dhena kahdo larg rinija
qyqet neper treva kendojn ne pranverė
kahdo ndjehet dhimbje kahdo ndjehet loti
u mbulue me hile e jona etbija
thue se shqiptarin e ka denue zoti
e mbuloj mohimi edhe papunsia
kahdo neper ikje po shihet eksodi
ku brenė miza hekur po ikė popullsia
neper shekuj prore kshtu po na ecė moti
e per veq mohimit s njeh tjeter qeveria
qe as pes pare si jep per shqiptarin
as nuk don me e dit zyrtarja parija
se kah neper botė shpernda e ka shqiptarin
per veq me ja zhvat ndoj dollar a pare
kur te vjen ne dhe te vet me u qmallė ai i gjori
krim pabesi zhgnejim ashiqare
mashtrim e mohim kahdo ka shqipnija

nga autori xhelal ferizi
prandaj ne mua mos u hidhroni kurrė
pse un te verteten e them qe s e sa vite
e le ta merr vesh qdo grue e qdo burrė
se un liriku qe kndoj si zog dite
me varg shqiptari e me penden time
e fjalen ua them hapur e nder sy
me penden e pa shtershme me varg e rimime
qe deri sot as hasmi se ka thy
po ju them se po vuan shqiperia trime
prej gjithfarkurthe e prej gjithfar prite
e un por si diell po mundohem me ju nxe
me te verteten sheshit e me fjalen e lirė

shqiptarve hapur e me fjalen rreke
po ju them sinqert pa mask e i pa pshtirė
veq ne totine madh gjith po ju bej be
qdo her koha e zez po vjen ma veshtirė
se ndarjet kahdo po behen me fe
po e lidhin te huajt shqipninė me zingjirė
------------
siq rrjedhin kullimit prrue e kroje e gurrė
ashtu fjala ime hapur po ju flet

dijei te gjith grue e djal e burrė

ua kam thanė qe besa si sot si dje

sa pa punue te gjith e se bashku per atdhe
shqipni etnike jo nuk do t ket kurrė

pes pare liria nuk ka me na vle

se armiku mshefur na rrin ne qdo skutė
ne dushk ne prita ne fjer e ne qdo cep

kahdo ne qdo mal ne qdo dushk e shkurrė

pergjon me na vra emena perqa
ne nji an ai rusi me grek e me shkja

ne anen tjeter qe na ndanė me copa
kinez ukarain e besa edhe europa
se nuk esht mbi dhe vetem e shtrejt lirija
e kush kah te don si te don me kalirue
por duhet unitet e puna e dija
shqiptart si nje zemer kahdo me u bashkue
vetem atheer mund te mbahet shqipnija
etnike shqiptare ne flamur me value
por sot o miq shum krena e djaj

ne kamb jan que me perqarje e klane
me e shkel vatanin me mbrapshti e shkatrrim
kahdo ka shqipfols prej te gjitha ane
dikush sjell ndoj fe dikush sjell ndoj krim
e pa unitet e virusa me mbjellė
kahdo neper zhgnjime e me nda zemra si prrue
hendeqe kombit e egoizem te thellė
ndasi e klane kahdo me grupue
------

e mandej me bertit kahdo me hakrrim
pe mend kahdo ballkanit me ushtue

zėri i jonė i pa arsye shkaqe tue kerkue
per se shqiptari po mbetet jetim

nga zoti qdo dit ma shum tu u largue
se hatri mos me te mbet o i gjorė shqiptarė
se mend dy pika kund ne kokė s po i ke
se nuk po njeh fis as nuk po njeh farė
as diell as hėnė nuk po len me nxe

se mbush e ke token me tradhtarė
secili ma lirė tu u shit e tu u ble

njeri per arab e nepeer nderkombtarė
ca thonė jem latin e disa thonė jem shkje
disa mendjemdhej e disa trutharė
qe kurr nuk punojnė per etni e atdhe
--------------
nga autori xhelal ferizi vazhdon ne pjesen
II

lirik 15-09-09 03:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Heshtjen qe kurr nuk ekam dashur
-------------------
autorė xhelal ferizi
-------------------
heshtjen qe kurr nuk e kam dashur me ėsht bė kėshillė
vonė e mėsova gjenialitetin e sajė
heshtja ėsht gjeniu qe nuk flet
ajo ėsht menquri qė greminat e kohes i perfillė
ajo esht arti qe me fluturim e kalon qdo det
ajo edhe mbi ura si pej mundet peshat ti mbajė
se gjykimi koken nuk ia pret
heshtja esht shteg iurtesisė
dhe menquri
art i mrekullisė
kur heshtė ne kohrat e quajtura qyqari
ne shekujt egos
ne qielin me mjegulla indiferente
ne qarqe qe ngrisin dolli me mohime
ne udhet e pa krye te epokave
ajo ėsht formulė e bardhė
ne kohen e zezė mburojė
ajo esht roje e kokave
qe zemren e ben gojė
dhe pret raste me tjera zhvillime
heshtja nuk don ajo nuk don plojė

lirik 15-09-09 03:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Edhe vizllimes i kam thėnė te dua
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------
edhe vizllimes i kam thėnė te dua
ajo me vrau me te rrejshmin shkelqim
syt mi mori drita esaj
ajo qe dikur me aq iluzion ka vizlluar
sa qe ilzuzioni mu shėndrrua ne vaj
edhe bores i kam thėnė te dua
e ajo me ka ngri
edhe fjales e mikut
e dhe te seciles lule vesė
e kohes me hile
edhe pseudo engjujve
e seciles karajfile
ne te n te cilat mshefej nji pasojė e pa besė
kohė q epo vinte
e quajtura interes
edhe shiut i kam thėnė te dua
e ai bresher papritmas mu bė mbi kokė
neper ilizione e peerqafime sa kam marrė ne thua
sa shum kam dashur miq e shokė
sa shum ne besime jam dashurua
sa her jam ra per tokė
as puthjeve ma nuk ju them te dua
as buzve me sharm magjik
premtimet me sy te bukur
e lavdin ironik
dhuratat e stinve ne bark te kuajve danaj
as rrahjet e shpatullave
te duarve qe formalisht lmojnė
as pergdheljeve te stilizuara
nuk ju them ma te dua
per veq kohes se menqur
qe prore punon per mua
i them besnikrisht te dua

lirik 16-09-09 08:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deri sa te ket qielli hjeshi
vargje te autorit xhelal ferizi
e toka e deti te jen mbi dhe
do te ket t 'bukur shqipni
dielli e hana kan me e nxe

deri sa te jet ne qiell kaltrija
e po r si dalin a to vullkane
do t' m' vloj ne gjoks gjith dashurija
per shqipni e tokė dardane
----------
e sa te rrijn yjet tu u endė
sa t' m'rrin shpirti n' pul s t 'damarit
ty shqipni kam me t'permend ė
kam me t' kndue me gjuhė t' shqiptarit

-----------
kanga shqipe ka me u kndue
porsi kndojnė ne degė bilbilat

gjuha shqip ka me lulzue
si q lulzohen karajfilatsa te jen gurra e gurė e zalle
te bardhat mote kan me t' veshė
zemra e jote ne kangė e valle
neper festa ka me qeshė

por si qeshė gjithmonė pranvera
ne mes te prillit me gjelbrime
por si e bardha e bukura vera
ka me qeshė shqipnija trime
---------
siq qelė pema ne qdo degė
per kah fleta e kah larmija
do t' lulzojn kshtu toskė e gegė
n' bukuri me rrnue shqipnija
-----


si ligjerimi i zogjve ne sqepa
porsi i hapė kraht gjeraqina
do ti rriten ata djepa
ne kangė do i ecin mote e stina
--------
e nder kombe rrin e para
plot me shije e me hare
si ylber ne qiell me lara
sharmi i sajė do te rrin mbi dhe
---------
autori xhelal ferizi

lirik 16-09-09 08:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dikun i njoh gjithqkajet e dikun shum qkajat-
------------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
dikun i njoh gjithqkajat
e dikun shum q'kajat
mos me detyroni ju disa
qe a gjitHkjat te ua ua ahprushi
sepse un me qiellin e sytė e tij kam lidhje
---
ai ju sheh andej lart nga majat
e disa qe jan kerkushi
qe jan mbi dhe vetem hije
te mos me deetyrojnė
se krejt qka ka pa qielli ka shenime
dhe ndjejat e tij mua me tregojnė

se ksuh esht me hile e kush esht me krime
te mos paraqiten ata si lule manushaqe
se un i di i kam infromtat nga qielli
i shkruaj te gjitha ato neper faqe
mandej ata do te vuajn ne pendime
---
kur un te ua zbuloj sa ngatrrresa e sa gjaqe
kan bė e hajduteri e akte poshtrimi
kur dobsitė e tyre rrugaqe
ne secilen pasqyrė erė te kundermojnė
sepse qielli ka shenime

e ndjenjat e qiellit mua gjithqka me tregojnė
prandaj te mos fryhen ata legena
te mos pjelin ma maskė e aktrime

le te heshtin tash
se nji dit do te me detyrojnė

te sjell nga arkivi i qiellit shum shenime
kunder atyre qe shumqka po aktrojnė
-----------------
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 16-09-09 08:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Medet rrin shqiptari i gjorė
---------
ng autori xhelal ferizi
kushtuar disa shqiptarve qe dallohen per dembeli
jo te gjith shqiptarve por vetem nji numri qe jan dembela
-------------------------------
sa i mjerė e i pa puntorė
tu i mbajtė sytė ne diasporė

tu mbajt sytė tej kodre e deti
kah mergimi e kah kurbeti

e mbanė doren shtri me lmoshė
per ndoj lek ndoj cent a grosh

per ndoj pare e rrotė dollari
me ja sjellė po mergimtari

edhe i mjerė po rrin i pa dije
her ne kafe e her nen hije

kahdo shkon si parazit
shkon tue lypė si ndoj jevgjit -

pa mendue per krenari
veq per mish e per raki

por se i mjeri ne kokė se ka
as ndoj mendje se ka nda

per ndoj punė a ndoj zanatė
por se rrin ai dit e nat

por si qyqja e e her gerthet
ngai her shfryhet e bertet

gjith tue sha e tu u ankue
ne qeveri ai gurė tue gjue

tue e sha prore q everinė
e tue e sha demokracinė

pse ajo kot nuk i sjell pare
pse si gjenė ndoj shteg a qare

me i ngopė cullen pa punue
prandaj rrin ky tue vajtue

porsi qyqja a jo mjerane
rrin ne ankime llafazane

por se kurrė s' mendojnė ndoj plan
ndoj ide mbi dhe me e nxanė

as ndoj dije kund te re
disa m'blohen veq me fe
disa pijnė e disa rrijnė
disa e shajnė farefisninė

pse su gjeten shteg as qare
me ju que dollarė e pare


se kta t' mjerė jan parazit
lypin prore nat e dit

tjeter rrrugė nuk shohin t' shtegut
veq si te qyqes ne maje tė' bregut-

as nuk vlojnė ne shpirtė e gjak
me i bashkue forcat veq pak

e ndoj mendje a kordinim
veq se ne ego e bastardhim-

ah medet mori shqipni
kahdo je etnike ti

qe disa bij mi ke te gjorė
shum dembel e te pa puntorė

nuk e shohin ndryshe jeten
veq dikujt tu i kqyrė kuleten

por s bazohen ne kraht e vet
prandaj toka ka mbet shkret

dikund djerrė e pa punue
kund prodhim nuk ka lulzue

as fabrikė as fush'- as arė
thue s ka mbetė mbi dhe shqiptarė
nga autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik 16-09-09 16:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pamvarsija
nga autori xhelal ferizi
digjet hana e bukurisė
pamvarsinė me i pa shqipnisė
shqipėrisė qė i thonė dardane
qė flet shqip me at gjuhė nane
-----
qe i kan kja po gurė e, dhe
n ,shekuj t' motit ,shkelė ,nen shkje
fushat n 'zap,e shkelė ne ara
dikurė motit ish ma e para
lule antike qelė nė, europė,
kur pa,u shkelė, ish n, gur e tok
pa e verrshue fiset t, sibirit
kish lashtsi bija e ilirit
kishte zhvillim n' gurė e n 'kala
vena e rrushi ,s'ju kan tha
veq jan derdhė po mjalta e hoje
shqip ėsht shkri ajo gjuhė goje
edhe ka pasė bibila n' fusha
kanarina e plot zogusha
-----
qė kan kndue bukur me sqep
iliriane ish me djep

ajo, dardana mesdhetare
gjuhė kulturė tu i pasė shqiptare

edhe tradita e kultivimit
gjuhė ,kultura n' kulm te vlimit
plot punime shkri,n' piktura
gurė,e trej kala e ura
n ,paqe i,kish,fusha e ledina

i kan kndue shum kanarina


edh ka qenė, me karajfile
me lulkuqe e ,trandafile
me ato gurra te kullimit
me liqej te, avullimit
ne ballkan ne europė antike
me hjeshi te lasht ilirike
n' ,pasqyrė t sajė thon ėsht kqyrė qielli
kan pi uj,shum rreze dielli
----
edhe kan shue etjet ,shum yje
erė e malit ,qė flladson pyje
edhe puhizat e kan lmue
e qerpikt hana i ka shkrue
ka pasė ,n flatra dallendyshe
sot ,ka mbetė,ajo ma ndryshe
------
duan ta mbushin ne shkje e kisha
djep qakajsh ta bėjn per bisha
qe kan ardhė me ngrėnė me hile
turr me lkura e dhelpra skile

tue shkel gongje e karajfile
---
tue shkelė trupit la me gjak
tu e gjuejt ,n shtiza e n, mizdrak
ajo serbia me karadak
edhe kulqedra ajo rusia
e tjera lavire e rruspija
per me i bdekė mbi dhe etnija
-----
e kan shkelė ket tokė me ari
por nuk vdes jo kurr shqiptari
deri sa te ket martina zhari
--------
por se hasimi shum ka gjue
ne shpuzė e hi e ka shkrumbue

gjuej, me top e gjuej ,n gopeder
lshou arij e lsho kulsheder

e dardana me belholla
tu e lidhė gjarpij e bolla
her tue pre shpata e qeliku
her tue e lidh n pranga armiku

sibirgjijt qe erdhen me akull
tu ia rrxue shum mote shakull

shtrue lashtsinė me gjurmė per dhe
tu i ndrrue kishė e tu i ndrrue fe
----
mbasi ate e la latini
therrė me shpatė e me i far thini

helmatisun shtri me vdekė
gati vyshkė me gjuhė stermekė
edhe e mbloj n' asimilim
e la gjveshė pa armatim
ja rrenoj kala e gurė
ia shėmtoj po dhe e nurė
e kan shkelė perandori

e kan shndrrrue me shkrumb e hi

i kan marr po shum tapi
-----
pansllaviant thue se u la baba
me ia nxjerrė shpirtin me krraba

per me e djegė e me e ,shkretue
me nomad etninė me i ndrrue

me ia ndrrue ato adetet
me i pi krojet bereqetet

me ia pshty besimin t' diellit
me e mbushė lot deri n kup te qiellit

me i a,shtrue zogzat per dhe
me i ndrrue farė e gjuhė e fe

e qka jo zi e ma zi
me skllavrue po mal e vrri

mos me pas mbi dhe shqipni

mos me lanė nė hise t' vet
me i derdhė lot si lum e det

me i krijue n zemer , t lashtsis
prralla e mite t', pansllavisė

kur ktu s' kish as gjurmė as ,gjak,
pansllavisht,kush s' bėnte ,njak

jo as njak, besa e gak,
s', shihej gjurmė kund as ogjak
as ndoj germė ,as emer shkja
toponim,askush s'ka pa

per veq rreze te gjevahirit
gjith ku i thonė toka e ilirit

,
emertim askund mbi troje
dej sa i dit na,mbluen me ploje

ktu n, kto t, plleshme ,te paana
ku dlirsin e shtronte hana
toka te lashta e pjellore
erdh me e shkel qizmja mizore
ktu ku shndriste bukurija
fusha t, shtrime si mahnija
mbush me nurė,me plot perrija

qe ai qiell i kish bekue
por, fat t' keq zoti u kish shkrue

pse mbas do kohe s' do,t kenė ma
n,gurra e,kroje ,lirė me ra

me mbushė uj me ato bucele
as me i ruejt po dhi e dele

pse ai shkja me karadak
do t' ua, laj mrizet me gjak

edhe krojet e kullimet
tu i dhunue ah, vashat trimet

ilirianet shtat ylbere
qė jan zogza e lule vere

qė me bel mahnisin dhe
qeilli kjanė me lot si rrke

tue pa tmerrin kah shkelė ,n, kambė
mbush zaptues toka n' qdo pllambė

e rrenue kishat me,kryqe
kjajė ,e n gjamė,vajtojnė shum qyqe

edhe dyer shum mblue me therra
ikun n ,fusha dhi e derra

edhe keca ,dhi e e dele
ikun vashat lidh n 'kordele
e jan mblue fushat n' ,katran
tym,e zjarrė mblojnė diell e,hanė

ikun shpirtė me shptue ,n' per vrrije
kush n'per lugje male e pyje

me i shpetue kthetrave ,t egra
mos me vu n' qafė zgiedh e zhegra

me iu hyp shkjau kalirue
gjuhė e doke mos me i ndrrue

e kshtu shqip ah tue bertitė
thon se yjt kan dash t, me zbritė

tha s' dy syshė atje njitė qiellit
desht me u ndalė thonė drita e diellit

se me ploje e shkrumb,verbue
e s'po mundej me e kundrue

poshtė kah ndrrohej e mjerė etnija
fara e jonė ,perzie ,me bija

edhe me bij qė t' lasht ,n' kanu
n' sllav te ardhur me u shendrru

vazhdon nga autori xhelal ferizi

lirik 16-09-09 16:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė dua
-----------
nga autori xhelal feriz
-------------------------
tė dua ėsht fjalė e madhe sa nji glob
e madhe sa nji dhe
por nganjiher del sa nji kob
sa shum lote rreke

-------------
te dua esht sa nje lum
qe rrjedhė me burim dashurije
te dua esht sa nje det i mbushur me sherbet e agrum
te dua mund te jet edhe simbol perjetsie

por fjala te dua ehde mund te vyshket
ajo mund te mbetet ne fyt
ajo nji dit mund te ndryshket
tradhtija ate e mbytė

te dua mund te dal edhe zhgenjim
mund te dalė edhe e pa besė
ajo mund te thahet ashtu siq mbinė
e kputet si lule pa shpresė

ajo mund te te thehet
ajo mund te behet pendim
ajo ne vaj mund te zhgrehet
e te ikė e vrarė ne pa kthim
-------------
ajo pra fjala te dua
ajo esht sa nje mal
ajo sa libra ka shkrua
sa zemrat ne puls i ka ndalė
--------
te dua esht e madhe si koder
esht maja ma elartė e dashurisė
ajo mund te behet si loder
kur kėmba e shkel e tradhtisė
------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 17-09-09 01:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qani qani o ju male
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė [B]xhelal[/B] ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
qani qani o ju male
e ju rreze te atij dielli
se s po ka ma ideale
thue se shterrė jan toka e qielli-
-----
nuk po ka ma dorė per dorė
askund shqipe solidare
sa shum vuajn disa te gjorė
nga varfria ajo bizare
---------
qofsh mallkue mori varfri
e mos te pafshin toka e deti
sa shum ke mbjellė mbi dhe vuajtri
a thue e din vallė kombi e shteti
'''''''''
se varfrija nje pjesė po e thanė
askush brengė per ata s' po ka
guri e druri per dikend qanė
dikush ne luks lahet pa nda-
-------
ah medet shihni o rreze
qe ju prej dielli niseni prore
sa sa shum vuajti nder breza
nga varfria toka arbnore
------
sa shum njerz kan shkelė etiken
permbas pares tue vrapue
shihe o zot shqipni etniken
si u plandos n' varfri shemtue
------
po le ta din edhe perendija
edhe engjujt kah do jan
se e shemtuara ajo varfria
i ka nda po bi e nanė
-----------
babė e djalė vlla e moter
ka nxitė prishje me lakmi
e ka tha sa hise e voter
gjith ku i thonė vendit shqipni
-----------
eh varfrija ajo varfrija
sa i ka zbardhė njerzit me thija
sa shum shpirti ka qa prore
per pak buk e tė thatė kafshore -

----------
por se mshira askund su pa
shum shqiptarė mbi dhe jan tha
i ka tha varfria armike
ua ka thye zemren qelike
''''''''''
dikend qitė e ka prej nderit
disa plasė jan ra prej vnerit
prej ati vnreit te varfrisė
disa ne t' zi jan katandisė
---------
o mallkue qoftė prore varfria
qe ka joshė njerz kah lakmija
e i ka ndryshue e tjetersue
zog ma shqip s' po del me kndue
-------
se varfria i ka stermekė
disa ne shpirtė per t' gjallė jan vdekė
e jan nda me shum hendeqe
mbarė etnijna leqe leqe

----------
dikush i pasur dikush i mjerė
e ka humbė jeta qdo vlerė
sepse shpirti esht varfrue
thue mirėsitė mbi dhe jan shue
''''''''''''
nuk po ka ma kund mirsi
as te pa hile dashuri
veq se jan turrė njerz permbas vesi
mbas paraje e interesi
------
e thue vyshkė esht emocioni
thue se ne lule rrin demoni
permbi gongje e karajfile
s 'ka ma erė veq pare e hile

thue se edhe tokes i ra hileti
thue jan mykė zallina e deti
thue se vala ecė per pare
per me msy n' caqe tradhtare
''''''''''''
thue se u gjvesh edhe vet ylberi
thue se ra morali e nderi
thue nuk ka ma askund shpirtsi
per veq kultit pasuri
''''''''''
autori [B]xhelal[/B] ferizi
..................................

lirik 17-09-09 01:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O shqiptarė kah do qe jeni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori [B]xhelal[/B] ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
o shqiptarė ka hdo qė jeni -
kahdo shkoni vini e veni
jeta esht me kriza e zgripe
mos harroni gjuhen shqipe
''''''''''''
mos harroni e mos ngurroni
shqipen djalit te ja msoni
edhe qupes e vajzes tuej
te mos i shkrijė kurbeti i huaj
'''''''
e mbani lidhje me atdhe
e mbani besė e fjalė mbi dhe
edhe msohuni porsi rreze
per me nxe shpresa nder breze
----------
per me mbajtė lidhje e kulturė
per me i dashtė ju dhe e gurė
per me njoftė shqiptari te vetin
e jo me lot ta mbushni detin
'''''''''''
ne zhgenjime e gjith me qa
thue s' po jan shqiptart nji vlla
se po ndahen e po coptohen
me do klane po grupohen-
--------
pa ja ditė vleren kush kujė
thue se gjaku u bė ujė
e kur po bjen nder ne armiku
te gjith po behen porsi fiku
--------
te embel te urtė edhe te shtrue
te gjith si zogjt rrijn tu u afrue
por sa te ikė i zi armiku
ma nuk jan shqiptart si fiku

----
por se te idht njeri me tjetrin
kush me te riun e kush me te vjetrin
edhe nisin keq me u sha
tue harrue kta grek e shkja
-------
nisin e ndahen me krahinė
edhe e rrokun at mėrinė
vllau me vlla si munafk
edhe ndjehen si armik
-------
kush per klan e kush per fe
pik e pesė ndahen mbi dhe
kush mbas kishe e mbas gjamije
mbas inati e mbas ndasije
'''''''''''
kah thesari e kush kah thesi
kush mbas hilje e interesi
edhe nisin me shpifė fjalė
shum ne fron turren me dalė
--------
edhe veshen ne veshje idhnake
si ne huje si ne rradake
marrin erė kah koka e zjarrė
gjak e shpirtė i qelin varrė-
---------
vuaj e vuaj mandej ne ndasi
e jo ne punė e dashuri
ata rri e toka djerrė
mblue ne shkretira e mblue me therrė-

per pa i q eshė askund bujqsia
as agrari as modernija
as pa u mbjellė ndoj kund fidane
po qanė toka iliriane
........
e nuk mbanė kush hall vatani
por se msyjn permbas satani
her me grupe e me shum turra
se q 'po ndahen gra e burra
--------
thue se buk po esht ndasija
pa ju dhimb's askujt shqipnija
ku edhe guri ben apel
ku edhe zjarri nisė e del

..........
edhe vullkani po edhe vlimi
per me me thirr per kah bashkimi
edhe toka kahdo me dhe
thrret ne bashkim sie diell me nxe
-----------
por s' po nxejn zemrat shqiptare
thue ndasija do i qet fare
thue nji nanė ata s e kan
thue s' po ndjehen ilirian
--------
veq tu u shty n' brryla e perqarje
jug veri gjithkah me ndarje
si ne shqipni e si ne dardanė
thue me i thye duan diell e hanė
-------
kush me inate e tarikate
kush me i lojė si qyqja ne shpate
kush laraskė e kush si skile
shemtojn token karajfile

-------
thua su a la trashgim i pari
q' po vrapojn mbas gospodari
e jo mbas dheu e gjakut te vet
veq se nda jan ne deputet
---------
e ne parti e ne grupacione
tu u ngacmue me i lojė demone
por s e loja zjarrė po ka
te gjith n' krahina duan me u nda
------
amanetin tue thye te parve
tue shemtue dheun e shqiptarve
tue mos lanė kund n ' degė as pip
zog te lirė me kendue shqip
---------
por tue nisė sherrin ne krahinė
kush me krisht e kush me dinė
kush per pare e kush per fe
kund dy gurė pa i lanė mbi dhe
''''''''''''
veq se nxitė po i ka i far djalli
e renkojnė shqip toka e zalli
se me gjasė shum jan shemtue
kush si ujk kush si fajkue

-----------

lirik 17-09-09 01:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
-----------autorė xhelal ferizi
tue vrapue per mbas padronit
kush mbas djalli e mbas demonit
kush mbas hileve nderkombtare
tue zemrue token shqiptare
--------
her me vaj e lot tue veshė
kurr pa e lanė pak dheun me qeshė
as ndoj gurė as ndoj ledinė
a s ndoj prrue as ndoj luginė
''''''''''
se me hile e me shum klane
e mykun token iliriane
kush me hile e sabotime
kush me maska e bisedime
--------
i bėjn qejfin nderkombtarit
gjith tu i mbajtė unat e zjarrit
gati flaken per me e shti
ku do ne vend ku i thonė shqipni-
-----------
veq pse i joshė kjo hilja e huej
njeni luaj tjetri perbluej
ne nji parti e parti tjeter
nji me djaj nji me lugeter
-------
nuk din se cili po aktron
nji si djallė nji si demon
edhe terheqė si dreq me u nda
veq pse e msojnė kshtu grek e shkja
''''''''''''
pasha at zot qe endet qiellit
kurrė s' ju dihet lamshi i fillit
njeri thot se jam per dhe
tjetri qanė per komb e fe
----------
me do lot prej krokodili
tjetri duket si bilbili
por se grryejn shum nen atdhe
per me i shembė po gurė e dhe
---------
mos me e lanė bashk ndoj krahinė
as ndoj shqipe as gjeraqinė
veq me nda e me shemtue
“me at gjuhė tue ligjerue
----------
qė me ndje thua si ky s' ka
te shkon mendja me e bė vlla
por se vlla nuk bėhet djalli
nisė e flet si papagalli
--------
premton mshirė premton hjeshi
gjith ku i thonė vendit shqipni
gjith ku i thonė e lashtė etnike
don me e shitė per metelike
---------
si miniera e si qdo fletė
dushk n' shqipni ma mos me u gjetė
por me u grrye edhe nen deti
ara e fusha e bereqeti-

e mos me pasė askund n' tok'ė shtresa
per pa u grrye per interesa
pa ju grrye po fusha e male
me ja zhvatė ari e metale
--------
e ben varfrija gjakun ujė
veq se kshtu po e don i huaj
kahdo te mjerė nanen shqipni
per me e mblue ne shkrumb e hi
-----------
mos me e lanė ne tokė te vet
me i shfrytzue as dhe as det
veq e varfer me u sjellė motit
ne krim e gjak e pika te lotit -
-----------
qofsh mallkue o mercenarė
qofsh mallkue o nderkombtarė
qe nuk le njiher ne epokė
te qetė shqiponjen me dy kokė
-------
as si le qerdhe e fole
pa ja shitė e pa ja ble
as si le kund askund ndoj pare
me varfri e qite fare
--------
numrin tonė tue pergjysmue
e i ke nda po burrė e grue
e tu i ndjekė shqiptart kurbetit
kan derdh ' lot sa gurrat t' detit
-----
se shpernda jan veq per pare
se u ke nda tokat n' pazare
s' ju le punė as industri
s' ju le plang hise e shtepi
--------
ua pergjake tirqi e plis
e i ke nda me farė e fis
ku brenė gurin miza e hekur
mi ke lanė si gjysem te vdekur-
-------
her mergimit te pa shpresė
her ne atdhe ne varfri e stres
pa u dhanė dorė per ndoj fabrikė
tu i mashtrue me politikė-

.......
ndajė ne krahina e ndajė me klane
thue s' po jan t' bijt e nji nane
ndaj me pipa e ndajė me degė
mi ke nda po toskė e gegė
-----
edhe ne kosovė keq mi ke nda
kqyren mrijaz vllau me vlla
si ne drenicė e ne dukagjin
prej qakori n' boletin
-------
thue se djalli u ka hy ne bark
veq po sillen rreth e qark-
kush ne mėri kush ne parti
per karrigė po duan me u gri
---------
shkaju mbi krye u rrin e rusija
edhe tjerė rrijn kah pusija
kado ne prita armiku gati
rrin e pret kur te vjen sahati-
-------
por s e te mjert keta e te gjorė
thue ma kan zemren me borė
a me akull e kan lye
duan shqipninė per t' gjallė me e thye
'''''''''
per nji tė ligė e nji karrigė
sa nji koder mbajnė intrigė
edhe ndahen ne klane tė zeza
me i helmue shqipet nder breza-
'''''''''''''''''''
me ndasi e teritore
per me kja toka arbnore
kusn me pare e me skenare
kush me lavde ashiqare

kush me gojė e kush me shkrim
kush me helm e me pelim
por se jo me i qellim te mirė
per me u gzue shqipnija e lirė-
--------
kah ndasija keta kan msy
fjaltė e liga tu i ndersy
e jo bashk me fis e farė
me u bashku t ' gjith si shqiptarė
-----

lirik 17-09-09 01:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
bėn kerdi klani e partija
nda esht populli e qeverija
kush ne at anė e kush n' ket hanė
thue po ėsht shqipnija i sanė

----
o ndoj kashtel a bari i fije
per me u tall ė me tokė etnije
qani qani o muza qani
shqipni nanen mos e ndani
-------
mos e ndani e mos e leni
mos mbytni e mos e theini

te m os i qajnė po ato yje
brigje e male e lugje e pyje
--------
te mos i qajė brezi i pa faj
se ka ujq e ka qakaj
qe po i rrijn gati ballkanit
shkje e nipa te car dushanit

''''''''''''''
edhe te carit e t e putinit
me i ra rrafshit t e dukagjinit
e duan ta bėjn drenicen hi
mos me mbetė si gjurmė n' shqipni
'''''''''
prandaj o shqipe me shum fe
gjith mendo per gurė e dhe
te mos ju qajnė ju si dikurė
me ju ra brezat n' qivurė-
---------
kush shkallmue e kush coptue
qikė e vashė ju jan dhunue
e ka qa e rrqethė ėsht hana
toka e deti dheu e rana
------
edhe engjujt gjith kah ka
kur jan ra vashat nen shkja
a thue ju keni harrue
a lakmija u ka verbue-

--------------
ai harruat tridhjet mij qika
qe u jan pre ushkurt me thika
edhe barku u ėsht qa
kur kan shfry epsh grek shkja-
---------
e ju tash mbas nji karrige
mbas nji paraje asaj te lige
krejt me gjasė i keni harrue
foshnje e nanė si kan gjėmue
''''''''''''''
si gjemonin e rėnkonin
qyqet degve si vajtonin
te shtinte britma te gjallė ne dhe
kur mbi shqipet binin shkje
''''''''''
ne vasha te reja ato shqiptare
binin bandat' gjakatare
edhe humbte me gjak virgjrija
e shkumbzonte pansllavija -
-------
sytė tu i qitė shkjau porsi bisha
jan tmerrue qetina e pisha
dushku e fleta kur kan pa
degė e rrema thonė jan tha
'''''''''''''
e ju sot po keni dalė
vllau me vlla me u grindė me fjalė-
a thue ne shpirtė su mbet kujtesė
veq pozita ne interes -
---------
e harrue keni at plojė
a ju duket se ishte lojė
kur kerdi bente armiku
kur me gjak lyhej qeliku
--------
thika e shkjaut mbasi te jet shfry
deri ne mellė tehun ka shty
edhe dalė ka andej shpine
tej pertej ah gjeraqine
--------
ka pre shqipe ka pre zana
e ka kja po shqipni nana
e ju sot qitni ngatrresa
per do vota e interesa -

--------
ju me gjasė keni harrue
si ka ecė gjaku si prrue
e sa vasha nuse e gra
jan qnejrzue nen grek e shkja -
-------
si kosova si qamerija
si kahdo ne etni shqipnija
shkoj romaku e erdh bullgari
dritė as diell s 'ka pa shqiptari
-------
e ju sot po thani degė
kosovarė e toskė e gegė
nda ne parti e per nji votė
qeshin kombet kahdo ne botė
--------
thon ė sa i vogel ky komb rrin nda
thue se kurr s' paten hata
thue se armiqt fat u kan sjell
thue se gjak kta nuk kan vjellė-

---------
prandaj bota sot mahnitet
edhe dielli kur shendritet
edhe yjet pyesin prore
pse bashkim s' ka n' tokė arbnore
'''''''''''
pse partija kaq pa mshirė
grryen nen dhe shqipninė e lirė
nji parti me i parti tjeter
shkojn si djajt po me lugeter
-

ne urrejtje e hasmeri
thue se jan nga nji etni
thue se jan hasem me gjak
thue s' betohen ne nji bajrak

----------
ne nji shqipe e ne nji simbol
por se del nji taravol
edhe i shtynė neper hendeqe
njiqind fise ne prrue e leqe -

----------
edhe i ndanė ne te zeza grupore
kahdo te bijt e tok's arbnore -
e nuk len mbi tokė e dhe
shpresė bashkimi per me nxe
------------------
strofa kengesh shqiptare
autori xhe lal ferizi liriku mergimtarė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 17-09-09 20:57

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sahit Muja gjak malsori
porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare
por si gurrė qe del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare
kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike
po kish ndjenjat patriote
i kish ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dasht token arbnore

fort i shkatht thonė si rrymė rrrfeje
gjaku shqip po i rrjedh nder deje

po ma kish zemren bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten te arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit
me i ndihmue prore shqiptarit

per biznes mjeshter i rrallė

vargu im ylė e ka shpallė

patriot me shenj t' simbolit

ky sternip i mic sokolit

fort i njohur per suksese
i leht si zog flutron n biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n maja t shpatit
lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer
po ma kish zemren bujare
perkushtue per troje te parve
shquhet ne punė por si vizllima
lindė n malsi e u rrit me trima
vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshk me male
depertues esht por si zhgjeta
lidhė me shpirt per troje t' veta
------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim
kontakti me autorin
[email][email protected][/email]strofat e kenges shqiptare
per sahit mujen vazhdojnė
pe ket shqiptar sternip te mic sokolit
qe e ndihmoj ushtrinė qlirimtare
te kosves si dhe per talentin e tij e kontribiutin kombtarė

dhe qe e sht i shkatht dhe i suksesshem ne biznese

lirik 17-09-09 21:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
sahit muja fisniku burri patrioti qe e ndihmoj financiarisht ushtrin qlirimtare veprimtari biznesmeni dhe miliarderi tropojan shqiptari i vertet me zemer te madhe trim e bujas malsije
nuk esht shaka me malsorė shqiptarė e jo si behgjet pacollat e disa qe tremben prej hijess se vet
e nuk deshten me kontaktu me lirikun per qeshtje madhore

sepse jan larg me shekuj nga shpirti trim eguximtar i malsorit shqiptar nga bujaria e fisnikria
malsori shqiptar jan vertet zana te malit dhe krenaria e kombit
duhet te jemi krenarė ne shqiptart me malsinė sepse ata jan ajka e shqiptarimit
prandaj shtoj o zot shtoje farene t<yre bujare faren e trimave
se me ta ka kuptim jeta sepse shpirtvegjlit e qyqaret kurr nuk i kam dasht e sidomos ata qe tremben prej

hijes se vet e nuk kan as guxim as bujari shqiptare

njeriu lind trim por nuk behet kurr enese ka dikun trima jan pikrisht malsort e shkrepave ne shqipeeri te cilet i dua jahtzakonisht per shkak te ktyre vlerave e qe i kan e pamjes qe e kan si skyftera gjuhes se bukur e kreshnikisė
ata jan sokola
mali
tamam si i peershkruan i madhi at gjergj fishta kolosi ynė i vargut e letersis

lirik 17-09-09 22:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse po rrijn motet n' kujtime
autori xhelal ferizi
kohė e stinė jan permallue
po ku mbet mikesha ime
vargu im rrin tu e kujtue

me thuaj oj lulja karajfile
ti qe qelė per erė mahnije
ku e mbajnė rrezet at idile
ku e lmon ffladi ne ndoj hije

ne hije a breg ja luen qerpikun
ndoj gjelbrim a breg i detit
qe me art po e joshė lirikun
porsi zogun ne maja t' shkrepit

per me ra ai tue cicerue
nder ledina e gurra e kroje
sqep e gushė per me i njomsue
e me kalue lugina e prroje

tue kerkue ai fllad mirsije
me gjetė prehje nder zabele
ku rrijn zogzat n' degė lajthije
n' brusha t' ballit si kordele
-------------
o bilbil qe qukatė vilen
te rrushit e kokrra te hardhisė
a ma sheh dikund idilen
zanė ma te bardhen ne mal t' shqipnisė

e nese e sheh kund tue pushue
nen ndoj lis a nen ndoj degė
thuaj se malli me ka pushtue
se ti je ma ėmbla shegė

nder ma te bukurat je n' blerime
lule e qelė e lehtė me fleta
por se shkri esht penda ime
don me te shkrue ty sa te jet jeta

--------
prandaj ktheu me fluturim
kalo fusha bjeshk e male
te pret krahapur vargu im
gurgullimė qe shkon mbas vale

edhe ne gurė bjen varė shkumbė dredhur
nda currilas neper pika
ne art te bukur e lart hjedhur
tue vizzllue por si optika

prandaj vargu sot ka ardh
ne maja arti me liri
kah po e rrjedh kjo penda e bardhė
ne rrokje e rimė e bukuri

autori xhelal ferizi
----------------------

lirik 17-09-09 22:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk mbaj fe te pansllavianit
liriku shqiptarė autori xhelal ferizi
as te turkut aziat
as te romakut e te junanit
se shqiptar un jam me gjak

-----
gjeraqina ne maja prekė
ku rrijn te lartė qetina e lisa
shum ma mir shqiptarė me vdekė
ku zbardhon toka me plisa

ku hyn ne zemer melodija
e fyeelit rimė e kangė magjike
ku te shkrinė malli e nostalgjija
shqip ku flet toka etnike
----------
autori xhelal ferizi
...............................

lirik 18-09-09 07:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sahit Muja gjak malsori

porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare
por si gurrė qe del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare
kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike
po i ka ndjenjat patriote
e don token kastriote
kue kan lindur mėmė e at
prej tropje ene lazarat
prej kosove ne qameri
gjith ku i thonė vendit shqipni
i kish ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dasht token arbnore

fort i shkatht thonė si rrymė rrrfeje
gjaku shqip po i rrjedh nder deje

po ma kish zemren bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten te arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit
me i ndihmue prore shqiptarit

per biznes mjeshter i rrallė

vargu im ylė e ka shpallė

patriot me shenj t' simbolit

ky sternip i mic sokolit

fort i njohur per suksese
i leht si zog flutron n biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n maja t shpatit
lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer
po ma kish zemren bujare
perkushtue per troje te parve
shquhet ne punė por si vizllima
lindė n malsi e u rrit me trima
vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshk me male
depertues esht por si zhgjeta
lidhė me shpirt per troje t' veta
------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim
kontakti me autorin
[EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]

lirik 19-09-09 21:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Jo per te madhin zot te qiellit
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
jo per qehre te atdheut
per at buzqeshje te atij diellit
se jam sternip i skenderbeut


un se ndrroj per jetė lezhjanen
me asnji zogzė as flutur shkrue
as n shqipni e te lashtė dardanen
tjeter zogzė nuk lindė per mue


edhe fjalen dysh se ndajė
fjala ime esht vulė qe mbahet
veq qerpik e qehre e saj
tjeter qeshje aty nuk lahet

ne zemer time lahet prore
qeshja e saj qe esht magjike
porsi qehre ylberore
ma qelė ndjenjen qiellorike

prandaj qmim nuk ka n' planet
as n 'hapsira nuk krijohet
as mbi dhe e as mbi det
me asgjė lezhjanja s' ndrrohet

prandaj n' gjak mos me trazoni
motra e vllezer te detit jon
kur ne vlorė ju te me ftoni
per atdhe liriku kndon

e ju ligjroj vargje shqiptare
e do ti shihni valt e detit
si sherbet vijn n' trotoare
kur t' ju kndon zogu u kurbetit


te gjith lab e lazarat
vlorė sarandė edhe himarė
do te shkon zėri n) lugje e shpat
kur t' rimoj vargu shqiptarė

--------

jam sternip me gjak iliri
ne damarė m' rrjedh ė besė kullimi
per nji shpirtė prej gjevahiri
mė ėsht lidhė zemra e gjan i imi

edhe vet gjani i damarit
por si vesa e lule veres
ne emocion me besė t 'shqiptarit
m' vjen si aromė shpernda prej eres

e ma dehė zemren shqiptare
siq ja dehė flladi bilbilit
ajo lezhjanja bregdetare
siq ja dehė vala currilit


po ata jan malsorė tropoje
ardhė n' bregdet te adriatikut
porsi mjaltė qe rrin n' per hoje
i embelsoj zemren lirikute nuk shoh un zemer tjeter
per veq zemres se sajė dhuntije
dashuria nuk esht leter
pa lezhjanen mbetem hije

mbetem hije per mbi dhe
vyshkem shuhem bėhem hi
tjeter diell nuk din me m- nxe
per veq sajė qe esht mahni

prandaj mosni tjeter emer
mos ma thuani o udhtarė
mos ma prekni te ndjeshmen zemer
ku rrijn bashk dy zogj shqiptarė

ku kndon embel dashurija
arti i saj ku shpalosė vlerė
ku e lmon shpirtin melodija
ku e shkrinė artin gzim i gjerė

-------------
e sa per vargje o shqipni nanė
kahdo ty te thonė etnike
kan me zbrit edhe diell e hanė
kur t 'jehojn strofat lirike
------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
--------------------


zemra ime esht robrue
nga i princeshė qė i thonė shqiptare
ajo lidhė ėsht besatue
per nji zogze magjistare

edhe pse vlora ka shkelqim
e bija e detit perlė mbi dhe
por se lidhė ėsht gjani im
me i lezhjane te bardhė me fe

feja e saj esh shegė e kuqe
esht vet arti i dashurisė
e ka qeshjen si burbuqe
ja kalon mbi dhe mahnisė

zemra ime ka hapsirė
vend ku rrin vet dashuria
per lezhjanen zogzė ma e mirė
qe e krijoj vet perendia

zemrea ime nuk ka vend
per dy lule karajfile
ajo rrahė me shpirtė e mendė
shqip me rimė se esht pa hile

ajo vend ka per nje lule
tjeter lule s' mbinė ne at gjen
aty qelet nji art vule
dashuri qe askush se then


kur ja jap zemren dikuj
veq ndoj zogze a ndoj perrije
gjakun tim nuk e bej ujė
me e perzie me ngjyrė tradhtije
...............
nga autori xhelal ferizi

lirik 19-09-09 21:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk do te ket mbi dhe hjeshi
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
po nuk pat t' bukur shqipni
me ato male me ata lisa
me qetina e qiparisa

po nuk pat investitorė
gjak e gjuhė qe i kan arbnorė
qe e kan zemren fort bujare
qe e kan nderen atdhetare

biznesmen shqiptarė kah ka
te gjith bashkohuni si nji vlla
forcė e mendje e kordinime
ta forconi shqipnin trime

se aty toka esht magjike
i ka fushat idilike
si ne vlorė si ne dardanė
te mahnisin diell e hanė

prandaj zemres jepni zjarė
te gjith mbi dhe kah ka shqiptarė
kush dollarė e kush ndoj pare
ta shpetojmė token shqiptare

ti shpetojmė ne ato troje
qė jan te ėmbla por si hoje
qohuni djem te kastriotit
per me e u lidhė me besė te zotit

kah ka zemra shqip qe flasin
hap e vrap sot le ti ngasin
kush ma i parė si e lehta era
te vrapojn neper tendera

se ne kthetra te varfrisė
na la skilja e pan sllavisė
veq me humbė shqiptart shpernda
me sundue leht grek e shkja

edhe europa shtriga e motit
qe se ka besen e zotit
por esht shtrigė e zezė vampire
qe i shemton trojet ilire

mandej kina mendjezezė

tjerė hindus e shum kryezez
edhe arab e tjerė mizorė
hileqarė sabotatorė

-
duan qe ne te jem varfnjak
me na i prishė gjenet ne gjak
ne luftra prore me na kallė
ne mergim t' vyshkem me mallė

ikė prej babe ikė prej nane
si n' shqipni si ne tokė dardane
lene tokė e trollė e voter
lene nuse lene moter


farė e fis e kalo detin
djerrė le ara e bereqetin
tue kendue do zogj e qyqe
e shqiptart tue ndejt ne udhkryqe

veq pse e don europa e zezė
me na e vyshkė prore qdo brez
me na u thye shpresa e qeliku
se kshtu lojen e don armiku

por nje bese ju shtrengue
te gjith shqiptart per me u bashkue
pa dallim n' krahinė e fe
shqip t' lulzojmė mbi gurė e dhe

-----------------------------
autori xhelal ferizi

lirik 21-09-09 21:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Bota ne teh

Shkruan xhelal ferizi nga mėrgimi
---------------
neper teh ,mbi greminė,po ecė me shkop,planeti
i mbajtur,me shtylla,qelq'tare
kėtu nė kėt teh,tė mbreht po ec dheu e deti
a ,thue do t, praptohen,ne greminė bizare
-----------
me nje dru drejtpeshues po mbahet
ne nje anė te qmendurit kan hypė
ne anen,tjeter nga te menqurit ,po qahet
gjarpijt posht,terbimshem mish gjarprojnė duke lypė

nes e,bjen vaj halli per ne
di te bien engjuj e djaj bashk ne lemeri
nese tehu i mbreht nji dit ka me pre
nuk do t, mbes,ma lule as njeri

neper teh te mbreht , me helme e intriga
tehu qe po e mban esht plot
globin per me pre jan versul shum t e,liga
dheu po mbahet me lot

hiqjani tehun qe don per mjedisi
satani,i,zi, me e pre
nen glob vendosni kurora e flet lisi
e paqe nder kombe e fe

vendosni lule vendosni ylbera
e mbshtjellne me yje ari
vendosni drejtsi,e brumin,qe ,ka ndera
mos luani me teh e zhari

xhelal ferizi nga Mitrovica autori
i vargjeve bota ne teh

[URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/newreply.php?do=newreply&p=20759"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/quote.gif[/IMG][/URL]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:26.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.