Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 13-02-08 11:33

Titulli: lirik
 
Si i shoh shpirtat mikroskopik

AUTORI XHELAL EFRIZI

Shpirtrat mikroskopik un i shoh nga lartsia
me nji zmadhues sa hapsira
kur bie poshtė e mė fton mėria
o zot sa shum shoh qudira

si ka mundesi nė shpirtė kaq tė vogel
qė nuk e sheh dot qiellorė teleskopi
me miliona her ma mikro se nji gogėl
mbanė gjithfar trup ciklopi

habitem me ket fenomen natyre
gjithfra shpirti mbi dhe
qe mbanė gjithfar trupi e fytyre
qė tė mdhej po quhen nder ne

ata me at shpirtė te vogėl cilimik
kan vu pasuri tė mėdha dollari
por zemra e tyre nuk ka kaqik
sa i ushk i thatė as sa i fije bari


ka shpirtra tė vegjėl qė jan bė madhorė
ne fron kan hypė si mbreti
shpirti i tyre nji trend mikrokohorė
po mbanė aq famė sa deti

habitem mahnitem me ket fenomen
dikush shpirtvogel karrierist politikan
dikush demagog dikush biznesmen
legjanda po bėhen per vatan

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 13-02-08 17:40

Titulli: lirik
 
Qe tridhjet vjet

autori xhelal ferizi ne mergim

qe tridhjet vjet me vargun dhe tė vargut qeliza
dhe nuk po arrijė me asnji gjuhė tė magjisė
as me artin qė e pėrmbanė aroma e puhiza
as fjala shpirt'rrezja e njerzisė

sa do qė kam hy nėpėrmes portes sė margaritarit
me tė gjith fjalorėt qiellorė
edhe me vizllimen ma tė bukur tė arit
e me qelsin e portes se dashurisė nė dorė

me sa kalorse vargje e heshta kureshtare
me sa shigjeta loti e joshje sherbet vlime
me ma tė bukurat vargje nga huazimet ylltare
me ma thelbsoret fjalė e botkuptime


qe tridhjet vjet nuk po mund te hyj nė mbrendi
te porta e kalasė sė dashurisė po sillem
her her imagjinarisht talentin gjenial duke e pi
rreth zemres sė sajė fenomen po mbshtillem

pse dashuri qenke aq magjike
cili qels tė qelė ty i karajfilit
cila gjuhė oj ndikimtare diellorike
cila cicėrimė apo kėngė e bilbilit

qe tridhjet vjet neper qeliza lulesh me varg
asnji bletė kshtu nuk thithi nektare
her afer saj isha e her larg
por thelbin s' ja deshifroj dot ksaj lulje magjistare

a thua perendija me denoi mua poet
i mohuar e pshty nga dheu i tė parve
qė tė hulumtoj nė yje nė qiell e nė det
e prap dashurinė tė mos u zbėrthej nektarve

pse mua mė zgjodhėt simbol tė mundimit
tė hyj nė kėt kala qudije
kur mua nuk mė mjaftojnė tė gjitha artet e shkrimit
tė hyj deshifrueshėm nė kėt art mahnije

a nuk ju dhimbsem un qe tridhjet vjet
viktimė e kėrkimeve magjike
a nuk e shihni se shterra me varg secilin det
sa vargje tė gjata lirike

e kot tė gjitha lulet i thitha tė mjera
pranverė nuk lash pa vjelė
nuk lash kund mbi dhe as lule qė i mbanė vera
pa i marrrė at sharm nė kordelė

nuk lash kund krah tė larm tė shpenisė
tė zogut tė fllanxes e pllumb
pa e pyet per sekretin dehtarė tė dashurisė
u bėra tash hi e shkrumb

u djega u dogja u pėrvlova u mahnita
kėrkim mbas kėrkimi n' sekrete
nėpėr qelsa shpitrash m' kaloj shekulli e dita
nė margaritarė nėpėr fund dete

ajo qenka maja finale e jetes
ajo qenka fjala qė nuk thuhet
ajo qenka ma u bukur se qdo art i fletes
n' krahasim edhe hana i druhet

fjala nuk paska qels thithtarė
nuk paska shprehje nė shkollė
dashurija qenka mbi qdo margaritarė
arti mbi dhe ma i hollė


neper nektare kahdo laboratore
nuk paska shprehjefjalė as nder analiza
dashuria qenke shprehje mbi qiellore
prandaj i nenshtrohet aroma e puhiza

ajo qenka zemra qiellore dehė ėmbla qė nuk pėrshkruhet
mbretresha e pėrhershme qė nuk mund tė thuhet me fjalė
deri sa te jenė yjet han e diell nuk shuhet
as vargjet e ndjenjat e ėmbla s' ka me i ndalė

ajo qenka vėrtetė burim kėrkimi
zemėr magjike qė nuk shterret kurrė
e un i gjori jam nji varg mundimi
qė dot nuk e shterri kėt gurrė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 13-02-08 18:41

Titulli: lirik
 
Lulja nė mes te gjembave

xhelal ferizi autori ne mergim

oh lulja trupi po i shpohet
gjembat po shtohen pėr ditė pa kriter
ajo ma kruspull gjithmonė po tkurrohet
por gjembat po e therrin lulen e mjerė

gjembat kahdo po hapen
e lulja nė trup po hahet
ato sa shum po pėrhapen
e lulja nė trup po thahet


ma shum gjemba se lule
pse o i madhi zot
si njiher nuk i shkule
gjembat qė shtohen mbi botė

qė lulet tė mos i therrin
qė fletėt tė mos i vrasin
gjembave ua shohim sherrin
lulet gjėmojnė e bėrtasin

gjembat erdhen nga ferri
ato shpojnė qdo bimė
ato burojnė nga sherri
edhe vargjet i therrin nė rimė

autori xhelal ferizi

lirik 13-02-08 18:43

Titulli: lirik
 
Qerpikt e pa faj

autori ne mergim xhelal ferizi

si shiu si loti si moti
ranė nėpėr shekuj mbi ta
nuk e di pse e ka shkrua zoti
qerpikt gjithmonė me qa

pse qerpik nė qepallė
si strehė gjynahqare
me pikė si ujė me mallė
lot e dhimbje shqiptare

qerpik pėrse ju prore burim
kush ua shkruajti kėt fat
a thua qielli im
o larg ndonji lugat

mos qani ndaluni
mbani ndonji rreze
se nji dit fundi i lotit
do tė vijė pėr ju o breze

mos qani ju mbi dhe
mos qani ju nėn diell
se gzim do tė ket si she
i derdhur porsi qiell

pėr ne do tė ket gazmore
mbi tokė edhe mbi troje
kangė lojė dasmore
shqip ėmbėl si hoje

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 13-02-08 18:50

Titulli: lirik
 
XHELAL FERIZI

Nė PREHRIN TėND MėSOVA DASHURINė
E NINULLAT ME BIBRON GOJE
ne prehrin tėnd ndėgjova pėr shqipėrinė
pėr etnike tė lashta troje

nėna ime kosovare
ti ma mėsove fjalen
dhe gjuhen e bukur shqiptare
a i ndjenė tash vargjet qe s' ndalen

te guri i vorrit tėnd me kujtime
do tė vij me tė zgjedhur varg
por tash o nėna ime
shekujt mė treten larg

e di se mė don ti te guri
ti them tė bukura do fjalė
t' betohem nė gjak flamuri
se lotin e mbajė tė valė

e di se ishe ėngjull mbi dhe
e di se vdiqe kur un isha nė mergim
por o nėnė armiqt kokat kerkonin me i pre
tė derdhur e donin gjakun tim

mos mė gjyko o nėnė fisnike
un ika nga armiku
ti ndejte gjat si qelike
por tė qau i mjerė qerpiku

tė qau o e mjera o nėnė shqiptare
tė qau se edhe tradhtari
na ndiqte sė bashku me hordhitė barbare
sa i zi qė ishte tinzari

o nėnė te guri i varrit tėnd do tė sjell gojtarinė
dhe artin e tė shprehurit tė zgjedhur
dhe dhimbjet gjithkah kujtimet qė vijnė
e lulet nė trojet etnike mbledhur


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 13-02-08 18:52

Titulli: lirik
 
Nė PREHRIN TėND MėSOVA DASHURINė

Nė PREHRIN TėND MESOVA DASHURINė
E NINULLAT ME BIBRON GOJE
ne prehrin tėnd ndėgjova pėr shqipėrinė
pėr etnike tė lashta troje

nėna ime kosovare
ti ma mėsove fjalen
dhe gjuhen e bukur shqiptare
a i ndjenė tash vargjet qe s' ndalen

te guri i vorrit tėnd me kujtime
do tė vij me tė zgjedhur varg
por tash o nėna ime
shekujt mė treten larg

e di se mė don ti te guri
ti them tė bukura do fjalė
t' betohem nė gjak flamuri
se lotin e mbajė tė valė

e di se ishe ėngjull mbi dhe
e di se vdiqe kur un isha nė mergim
por o nėnė armiqt kokat kerkonin me i pre
tė derdhur e donin gjakun tim

mos mė gjyko o nėnė fisnike
un ika nga armiku
ti ndejte gjat si qelike
por tė qau i mjerė qerpiku

tė qau o e mjera o nėnė shqiptare
tė qau se edhe tradhtari
na ndiqte sė bashku me hordhitė barbare
sa i zi qė ishte tinzari

o nėnė te guri i varrit tėnd do tė sjell gojtarinė
dhe artin e tė shprehurit tė zgjedhur
dhe dhimbjet gjithkah kujtimet qė vijnė
e lulet nė trojet etnike mbledhur

KUSHTUAR NėNėS TIME QE VDIQ KUR UN ISHA NE MERGIM


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 13-02-08 18:53

Titulli: lirik
 
AH JU

xhelal ferizi autori ne mergim

ah ju njoh un ju
ju doni te bėni hile
doni qė arti me u shu
me tallaven tuaj kopile

xhelal ferizi

lirik 13-02-08 18:55

Titulli: lirik
 
Qdo dit lutem

Xhelal ferizi autori


qdo ditė duke u lutur
do tė arrijė qėllimin madhorė
nuk do tė mbetem ma fije e kėputur
qė hasmi mė kėputi me dorė

zoti do t ė mė ndihmoj
nė qėllimin tim final
qielli do tė mė dhuroj
fat sa deti me mal

lutja do tė pranohet
e shkruar nė librin e zotit
robėria do tė largohet
rob nuk do tė jem ma i lotit

xhelal ferizi autori mergimtarė i vargjeve shqiptare

lirik 13-02-08 18:59

Titulli: lirik
 
Nėse bėhem lule

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

nėse bėhem lule nuk jam ma mėri
psehet i kam thėnė me lot
nuk dua qė tė jem ma njeri
tė derdhi gjak e hile nėpėr botė

nuk dua tė jem rob as tank e hekur
nuk dua tė jem barot
nuk dua luftra masakra e tė vdekur
tė gėnjej tė madhin zot

lule ėsht mirė qdo kush tė don
me tė larme fletė
dielli me gaz gjithkah tė rrezaton
si lule shekujve ju jep sharm e jetė

lule ma mirė ėsht se njeri ' krim
lufra gjaqe konflikte e prish natyren
lule tė jeshė nga zoti je bekim
s a tė bukur ta jepė perendia fytyren

njeri pėrse tė jem mbi dhe
ma mirė lule me fat
njeriu ka hile me kombe e fe
globin nuk e len rehat

njeriu don raketė
nuk e njeh aromen paqsore
un dua jetė
lule mė quajn toksore

autori mergimtarė xhelal ferizi

lirik 13-02-08 19:02

Titulli: lirik
 
MOS O DET

xhelal ferizi autori ne mergim

Mos o det mos derdh mbi zemren time aq shum dashuri
aq shum vargje mos zbraz
se un pastaj nėpėrmes pendes time plot dhembshuri
po i derdhi nė botė plot maraz

mos o qiell mos lsho aq shum fjalė
nė shpirtin tim tė vetmuar
se penda ime nuk din ma me u ndalė
yjet duke i pėrshkruar

mosni o lule aq shum nektare
mos derdhni mbi ndjenjen time
se un me penden e gjuhen shqiptare
nuk ndalem pastaj me shkrime

xhelal ferizi autori ne mergim

selvija 13-02-08 21:44

Titulli: lirik
 
lirik disa vargje per ty ta kam borq..
[URL="http://koti.mbnet.fi/~akvanet/Pkuvat/tuntruusu1kukka.JPG"][IMG]http://koti.mbnet.fi/~akvanet/Pkuvat/tuntruusu1kukka.JPG[/IMG][/URL]
[COLOR=sandybrown]trendafili i bardhe...[/COLOR]

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te ēelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet

lirik 13-02-08 23:02

Titulli: lirik
 
E nderuara Selvi

vargjet shum miqsore dhe te bukura qė mi keni kushtuar nėse nuk tė vjen keq ti vendosni aty
te tema Mendimi mbi poetin lirik sepse at mandej edhe jam ma i lirė tė shkruaj edhe komente e vargje.
Ktu ėsht rubrika ose faqja ku lexohen poezi nga lexuesit ndersa atje te tema ėsht edhe e nderuara mikesha ime Natyra qė mi ka shkruar vargjet mi kushton mua sepse jemi miq te vjeter te forumeve
shqiptare.

kėTO VARGJE TE BUKURA VENDOSI ATY NE TEMEN TIME ME TITULL
MENDIME MBI POETIN LIRIK TE LETERSIA
ATY PASTAJ JEMI M A TE LIRė PER DISKUTIME E VARGJE FALEMIDNNERIT PER MIRKUPTIMIN dhe vargjet shum te bukura qe mi kushtove .
VARGJET JEN SHUM MIQSORE DHE TE KENDSHME KE VARGZUAR BUKUR

lirik 13-02-08 23:29

Titulli: lirik
 
NUK KAM ATDHE

shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

o glob nuk kam atdhe
nuk kam as fat as shpresė as shpetim
o botė sa shum ne besė jemi pre
shqiptarė sa komb i gjorė jetim

oj botė un jam i tretur
si qyqet neper an e mbanė neper huj
un jam dhimbje barrė e globit kam mbetur
me ikje neper dhe e ujė

o botė loti im esht det
esht oqean esht ujvarė
un jetim i tokes s e djegur udhkryqeve te botes qe jam tretė
emri i vuajtjes qenka shqiptarė

oj tokė me fise e me fe
me kombe e rraca e kultura
A nuk e shihni se un jam i biri i lotit mbi dhe
me jan keputur shpresa e rreze ura

o tokė rrumbulllake
qe permbanė flori argjend diamant e metale
un jma i biri i rradakes idhnake
po me grryhet dheu nen fusha kodra e male

por jam i biri i pafatsisė
pran detit i lindur e pran fushave te pa ana
jam i biri i rropatjes i biri i pafajsisė
jetime quhet shqipni etnike ajo qe me lindi nana

o dhe elipsorė
me formė si gjysem vezake
qe sillesh neper gravitimin qiellorė
un jam shqiptarė gjaknxehtė ne rradake

nuk kam as fe edhe kam shum fe
nuk kam as vatan stabil
te gjitha ato fe i kam shitė e nga te huajt i kam ble
un jam gjysem qyqe e jam gjysem bilbil

jam pak shqipe dy krenore
pak jam edhe shpreskotė
jam nga te gjitha kombet i lanun pas dore
nuk me don as qiell as i madhi zot

o glob
ne fron me vijnė mjegullarėt
disa jan mish me sy
sa kob
a shihni si jam thy

jam mbush o glob deri ne grykė
nji dit do te shperthej
o glob a thue ju me keni mykė
se bashku me romak me sllav me akej

me keni mbytė me shum fe
me perzierje qorbash katrane
ne secilin gurė e dhe
me rrin anarkia mjerane

o glob nuk kuptoj kush jam un
q far rrace qfar fisi qe ecė
i varfer nder shekuj pa punė
kot si hije tue ecė

ne fron hypur demoni
i kujt esht ai mbi karrigė
kopil i juaj apo i joni
e kujt esht kjo dhuratė e ligė

botė un jam shqiptarė
po me vritet krenaria
pse heshtni o nderkombtarė
ku esht perthurė shqiperia

bujku nuk e ka faren
as punes nuk i buzqeshė
nder shekuj ne luftė per idaren
nder shekuj varfrija me gjveshė

shqiptar jam nuk kam pushtet
nuk kam minister as deputet
i kam po jan vetem per vete
dhe vetem per veten e vet

nuk kam kah te ja mbajė
ju solla rrotes globale
o botė sa hallet i kam qe nuk mund ti mbajė
ma shum kam halle s e male

botė mizore njerzore me kandare
me thuani nji fjalė me vulė
pse toka e pergjakur shqiptare
gjithmonė me rrėnjė bijt e vet i shkulė

pse mbi ket dhe si askund mbinė anarkia
pse nuk na zgjatet dorė
ne as nuk vdesim as nuk na jeton etnija
her shpresojm ne akull e nganjiher ne borė

fund nuk kan oj botė nder ne kto klane
ndrrohen pronart e shtetit ne qast e ne qdo orė
sipas radhes se tyre mjerane
sa shum sa shum oj botė sa shum puthadorė

per atdhe vetem flas
ne veper jam punėvogel
deri ne qielll qjerrem e bertas
dhe ne fund mbetem nji hiq a nji gogel

nji ide e nxjerri ne dritė pastaj nji te vogel punė sa per rend
por sa i paqendrueshem jam
nuk e mbaj punen as idenė ne mend
harresat un ushqim babė nanė shpresė te jetes i kam

nuk me hiqen qafet urdhernxitsit e mbrapsht ngatrrestarė
as ata qe endin pelhura marimange me rrjeta
un kam mbet perthurur i varė
as gjall as vdekė por as i premtuar kah jeta

kambanat minaret me perzihen
sa shum mejtepe fetare
sa shum falltorė qe ngrihen
ne kembė me fjalime shqiptare

duart me shrengohen e nofullat
me shum te ftuar ete paftuar ardhacak
sa shum me jan mbushur strofullat
agjent sabotatorė e dhelprak

oj botė un jam shqiptari
nėna ime shqiperi etnike jetime e mjera
pse me merrni krom zink plumb baker nikel e ari
me vjedhni aq shum tendera e miniera

botė o kazan pezhgve e pa meshirė e pa kuptim
un nuk kam atdhe
ne vend te luleve me kan mbjellur krim
me flasin per miqsi e fe

deputeti partia projekti
kufomat e mia prej mishi
kam mbetė lypsarė un shqiptari i vobekti
se punet mi drejton padron kamishi

botė qfar borgji te kam
qe te zezat me sjellė me grek
konsum plehrash un nuk jam
nuk dua i varfer me vdekė

po llafet boshe neper parlament
sorollatjet me gojė
un jam pa atdhe botė jam pa president
qe tre mij vjet me ket lojė

botė e garave maratone qe shkelė
pa meshirė me qizme mbi vrap
qe tremij vjet demoni nga mbrendija e jonė nuk po del
a ju a vetvetja kush po na mbanė ne zap

botė ti ke shum dije
intelekt mendjehollė
a mundesh me i ra ne fije
demonve te mi me shkollė e pa shkollė

un flas per punė
por punen se kam ne farė
disi mbeshtillem neper dhunė
te gjith jemi kryetarė

ma mbeshtollen udhen me mjegull
as punes nuk ja gjej ma koken
nuk me lan as themel as tjegull
ne sy kam marr tash token

token shpernda globit neper shum pendime
me gjakun qe me zien plot vnerė
ne dofar caqesh te huaja e pa percaktime
pa nam pa nishan e pa nderė

nuk kam vatan as strehė askund
se me ndjek ne qdo hap varfrija
jam lindur per dhimbje per lot e per mund
fabrika ime prodhuese pshtjellimi e anarkija

me quajn shtet por jam i pa shtet
a ky qenka ideali
ardhmeri mos me pasė ne jetė
si qyqet me kja buzė mali

shtet vetem me emer ne leter

dhe luftė per mbijetesė
por loja gjithmonė e vjeter
shqiptari i varfer po lind e po vdes

vjen pushtet mba s pushteti
e gjithfar lloj taksidari
dikush me emitim si mbreti
dikush si shpetimtari

atdhe nuk kam un jo
oj botė me fe me kryq e me dinė
sa per kufij e etni ata mos i shiko
ne gjak me duhet disciplinė

shpetimin e shoh gjith nga qielli
e jo nga kazma e lopata
ne ara as buka as mielli
ne magje sa shum duar vendase e te gjata

projektet askund oj botė as fabrikė
as brengė e ndoj deputeti
kahdo kush te mundet me ik
kah ajri kah toka e deti

kravatat i ndrrojn ne per foltore
agallaret e shilteve moderne
por urdhrat percjell dor mbas dore
pshtjellime akciza koncerne

nuk dihet se ku e kah shkojn kta emra
ku esht ai destinacion
dikush shet ndoj prrrall e dikush shet femra
formohet her pas here komision

sa shum komisione sa shum parti
oj botė nuk kam atdhe
nuk kam ku te mbahem ne dheun e zi
ndihmoni o kombe e fe

kalojn vitet shekuj kalojn edhe epoka
shqipnija etnike ne vaj e lot
oj botė nuk i kam vetem dy por kam me mija koka
si dje ne kohra si sot

shqiptar jam e nuk merrem vesh
bajrak mbi bajrak krenari e zbrazur pelim
un planet i nxjerri por me behen pershesh

nga psehja ne pse ne ngatrrim

shqiptar jam por punė nuk kam
as buk as plang as shtepi
dua lavdi dua emer e famė
dhe dua pa shum mund me ngranė e me pi

per mbijetesė oj botė
po e sjelli trurin verdallė
nuk lash kund nder skuta pa e sjell fatin rrotė
por mbeta si peshku mbi zallė

ne atdhe rruget mbyllur’ gjithkah drejt meje me gisht
me quajn dembel e satan
shqiptar me quajn te eger me bisht
por shteg kah jeta s’ me lan

nuk kam atdhe nuk kam qeveri
as nanė a s babė as pushtet
jetim ne europ jetim n glob te zi
pse glob shpresat mi vret

puna nuk me ecė se nuk kam ku te punoj
se dheun ma dreJtojn ushujzat e nates
un kot me pak shpresa si hije mbijetoj
i zbathur po eci permbi teh te shpates

i rrethuar me viza i rethuar ne qakaj
oj botė q’ esht ky rrethim
nuk e di a ma shum kam miq e shok a djaj
ardhmeritė me sabotim

fajtorė me quajn edhe kur me grryejn
ne mish ne asht e ne gjak
edhe kur m’ ringjallin edhe kur me thyejn
edhe kur me varin ne lak

oj botė nuk kam atdhe
kam vetem kufij per hartė
un jam mozaik shqiptar me tri fe
qe lojrat me ndrrohen me kartė

oj botė me dhe e me ujė
me ngjyra me sy e qerpik
un ne ket glob dukem si i huej
nuk kam kumbar a s mik

ne fshat nuk kam as dalje as udhė
n qytet nuk kam fabrikė
me duket si jetim globi me ka hudhė
ne paqe me quan armik

me dofar rruza me do far kryqe mercennare
pastaj me do pedofila
vijn gjithar llojesh grupesh misionare
ne duar me karajfila

e u dalin para puthadoret me fjalore
me plot vagona fjalė
sa shum flasin per zhvillimet arbnore
zhvillimin gjithmonė tue ndalė

kercejn permbi banka mbrenda parlamneti
shajn e hanė e ulerijnė
ministri zyrtari antari presidenti
mandej shkojn e hanė e pijnė

nuk dihet se qka jan artist nenpuns a teater
qe her mbas here vjellin
thue s e njeri tjetrit koken ia duan n sater
por bashk pastaj sherre mbjellin

e pret i mjerė shqiptari pret
me shekuj e vite oj botė
loti e vujatja e dhimbja po shtohen si det
s po ndalet gremines kjo rrotė

shqiptar jam oj botė
as shtet as punė nuk kam
as dje as ne kohra as sot
askund mbi dhe nuk jam

me thuaj botė ku e kam vendin
ku bej pjes si rracė
ku ta bejm nji ditė s e bashku kuvendin
nuk rri ma mbi zjarr e gacė

jo jo keshtu nuk dua as gjall as ne jetė as vdekė
me le pak fat oj botė edhe mua SHQIPTARIT
a nuk sheh n’ mjerime se si jam stermekė
NGA DORA e zgjatur e tradhtarit

kalojn vite muaj e shekuj edhe stinė
kalojn edhe shum mote
e un shqiptari nuk shoh ardhmerinė
mos jam ndoj tepricė bote

botė un nuk kam atdhe
as fis as farė a formulė
hije jam hije qe po silem mbi dhe
me rrenjet qe me jan shkulė

ftoftesija me endet neper bijt e mi
un jam shqiperia
etnikja e akullt e ngrirė pa dashuri
ne fron me rrin anarkija

satan ma shum se engjuj ne leter
teater llum politikė
prodhues rrenues pengues e lugeter
n’ mergim o burra me ikė

shkruar nga mergimtari autori xhelal ferizi

lirik 13-02-08 23:39

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Ku kam ardhė

KAM ARDHė Nė HESHTJEN Qė VRET

SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU KAM ARDH ORE Mė THUANI SE NUK PO DI
KėTU PASKA VETėM MEMEC
KTU NATA QENKA MBULUE ME HI
FJALA KėTU PASKA NGECė

KėTU S' PASKA NJERI Nė KTO DJERRINA
AS NE KėTO ANė GJUMI
O ZOT PO ME DUKET PA GJALLRI SI SHKRETINA
KėTĮ Tė HESHTUR QFAR BRUMI

TRISHTOHEM NGA ATA Qė HESHTIN

S; KAM ARDHė KėTU PėR HESHTJE QE VRET
IKA NGA DJAJT E SA KOHRAVE ;Qė DESHTEN Tė;Mė ZHVESHIN
PO JU QFAR GURėSH JENI SE EDHE GURI FLET

KOSOVA JENI JU THONė DARDANIA
DHE GJUHA FLITET SHQIP
JO QE BESA ;KETU QENKA E TRISHT VETMIJA
Tė RRIN SI GREMINA N ė;ZGRIP

KėTU S' PASKA NJERZ KėTU S' PASKA FJALė
ASKUSH S' Tė FLET ME PENDė
KėTU AGU I DIELLIT FARE S' PASKA DALė
S 'PO FLITKAN AS QIKė AS DJALė ME SHEND

AS MIRSEARDHJE AS GJUHė KURFARE
NUK PASKA AS GERMė PėR FARė
KTO ANė THONė SE JAN SHQIPTARE
POR S; SHIHET ME SY KUND SHQIPTARė

SA Tė HESHTUR KėTU Tė PA LIDHUR ME URA
NGA ZEMRA Nė ZEMER ME FIJE
A THUA DARDANI ;KJO ėSHT MODė KULTURA
ME HESHTė SI LAPSI PA DIJE


AS MIRSEARDHJE NUK I DESHTėT POETIT
ME FJALė AS ME NDOJ FTESė
Qė VARGJE U SJELLė SA SYPRINA E DETIT
; S' ME SHKRUAT NJI FJALė SA I VESė

ME IKė MA MIRE PREJ KTU QE BESA
Mė THOT AH PENDA E SHKRIMIT
SE KUND NUK KA FJALė NUK RRIN AS JETESA
AS GJAKU NUK NXEHET PREJ VLIMIT


KALUAN SA DITė POR ASKUSH NGA JU
POET E TJERė LETRARė
ASKUSH NJI GERMė PER VUAJTARė ME E SHKRU
S' PO DEL KUSH NDER SHQIPTARė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lirik 13-02-08 23:47

Titulli: lirik
 
Djeg'ja nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi per njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

lirik 14-02-08 08:16

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Djeg'ja e nji pend'tari nė shekull

xhelal ferizi autori ne mergim

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi per njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

lirik 14-02-08 11:46

Titulli: lirik
 
Krimet e tmerrit

autori xhelal ferizishiheni pra ,ju shqipe mali
farė e fise djalė mbas djali
deri mė sot nė ditėt tona
se qfar sjellė e mjerė zezona
shum t' , pa pritura ,n' viset tona
ku me vepėr , e tmerr barbari
vritet fmiu ah nėnd vjeqari
digjet guri digjet ,hana
digjet turpit shqipni nana
se shkaktarė ėsht e mjerė,varfrija
mos kujdesi e anarkija
por edhe mendsia jo stabile
qani o lule karajfile
qani medet sa shum ka krime
po ku jeni o edukime
po qajnė yje e galaktika
te nji pjesė ka humb logjika
edhe mendja ka dalė binare
mirė nuk ecė n' koka shqiptare
krimi don me na qitė fare
mendja nuk duket aspak stabile
vrasje e krime shum katile
se q' po prishin kuptim jete
edhe duken shum defekte
ne kanalet pa vetėdije
mendja e krimit prej kėrdije
nuk po ecė e shendoshė binarit
nėpėr matjet e kandarit
as nuk mbanė at baraspeshen
vrasjet krimet veq po reshen
porsi breshri pėrmbi tokė
shqipja u prish nė gjak e nė kokė
e ka mendjen veq me vra
zemra nanash veq me tha
vrit e prej e grij nė thikė
burrė e grua e djalė e qikė
krimi i zi kahdo llahtare
po e mbulon token shqiptare
ah q po prishet e mjerė etnija

n'edukim,,s,flet ma shqipnija
sot nuk ecė ma shkolla as feja
as,per t' ri e as pėr t'reja
thua se vendin,e vrau rrfeja
humbi ,dija e mendjeholli
humbi nderi e,kontrolli
po kjanė koha ,ditė e nata
humbi shqipja e edukata
humbi nami ,e karakteri
humbi besa e fjala e nderi
gjith ma shum , lidhen bizneset
per kah krime e,intereset
prandaj kshtu na del vrastari
krimineli edhe barbari
e shendrrohet,n bishė,me kthetra
me gurė tė ashper merr shum jet'ra
vret pa ,nda,pa mshirė ,n logjikė
kend ta gjen kund djal a qikė
dikush sater e diksuh n thikė
disa tjerė me psitoletė
sa i poq kundgulli shkon nji jetė
thue se tregje jan a pazare
kshtu shkon lirė jeta shqiptare
prehet grue eprehet fmi
qoft i djepit,,a,qoft i ri
pa u thellue aspak mendrisht
jan shqiptar po kta mjerisht
per kah fisi e per kah fara
derdhet gjak por si ujvara
nuk po ndalet vrasja as krimi
thue nė kokė s' ėsht ligj mendimi


per me pri per kah ,e mbara
sot shqipnis thonė po i humbė fara
se po ndodhin ,shum bizare
krime tė zeza,sa barbare
komb e fe na i qesin fare
na turprojnė nė sy t'planetit
para ftyres tė dheut e t'detit
Shėmtojnė arat t' bereqetit
edhe tė zi na e nxejrrin namin
e na nxijn porsi katranin

para bote e qytetrimi
me shemtime e mendje krimi
duhet te ndalet tė shėrohet
mndja duhet tė tjetėrsohet
tė jet e shndoshė e nė binare
t' mos koris fise shqiptare
XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM
autori i vargjeve shqiptare

lirik 14-02-08 12:45

Titulli: lirik
 
Nė vargjet tua te bukura Selvije nderuar e kuptova shum drejt zemren tėnde dhe shpirtin e
bardhė qellimin fisnik kur thua harroj vuajtjet harroj mundimet shpirtrore qe ka ke kaluar
dhe kalo ne miqsi me njerz ne optimizem te flameniderit per vargjet e bukura shum miqsore e ndruara bashkatdhetare te flamendirit per kshillat dhe perkrahjen morale te gjith ktu miq shoė e shoqe mikesha e bashkatdhetarė flaminderit nga ju per simbolet ebukura pershendetjet dhe vullnetin
gjithsesi miqsija esht diqka eshejtė dhe njerzore ,perkrahja ehst humane kur njeriut i jep shpresa dhe optimizem humanitarė duke ja besaur vuajtjet dhe te kaluaren.
Me gongje trendafilin e bardhė un nen kuptoj mos vuaj rilin ktheju vullnetit dhe shpresave optimizmit
rignjallu nga vuajtjet harroje te kaluaren vargje shum te bukura dhe miqsore selvi natyrisht miqsija njerzore nuk kputet dhe nuk trubullohet faleminderit per vargjet tua shum humanitare dhe perkrahse
e simbolike te uroj gjith t mirat e nderuara bashkatdhetare mikeshė .

lirik 14-02-08 14:25

Titulli: lirik
 
E nderuara mikesha humanitare selvije -----------------------------------------------

Nė vargjet tua te bukura me titull """ Disa vargje per ty liri9k ti kam borgj """ e nderuar e kuptova shum drejt zemren tėnde dhe shpirtin e
bardhė
qellimin fisnik
kur thua harroj vuajtjet
harroj mundimet shpirtrore qe ka ke kaluar
dhe kalo ne miqsi me njerz nė optimizėm.
Tė faleminderit pėr vargjet e bukura, shum miqsore,, e nderuara bashkatdhetare
te flamendirit per kshillat dhe perkrahjen morale te gjith ktu miq shoė e shoqe mikesha e bashkatdhetarė faleminderit nga ju
pėr simbolet e bukura nė luelen e bardhė miqsore
pershendetjet dhe vullnetin qė ma nxitė pėr optimizėm.
Gjithsesi miqsija esht diqka e shejtė Pėr mua dhe njerzore ,
perkrahja ėsht humane
kur njeriut i jep shpresa dhe optimizem humanitarė
duke ja besaur vuajtjet dhe tė kaluaren kshtue kutova mesazhin .
Me gongje trendafilin e bardhė un nėn kuptoj mesazhin apelin mos vuaj rilind
ktheju vullnetit dhe shpresave optimizmit,
rignjallu nga vuajtjet
harroje te kaluaren.
Vargje shum te bukura dhe miqsore selvi ; natyrisht miqsija njerzore nuk kputet dhe nuk trubullohet faleminderit pėr vargjet tua shum humanitare dhe perkrahse
e simbolike;
tė uroj gjith t mirat e nderuara bashkatdhetare mikeshė .

PERMIRSIM

lirik 14-02-08 15:48

Titulli: lirik
 
Paqja me fjalė

shkruan xhelal ferizi

paqen e bėjn me fjalė,e mbshtjellin ,me shkelqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,neper konferenca botrore

plot mėditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perėndimit

duar qė premtojnė e shtrėngohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemėr ferri
me thika mbėshtjellur n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli nder ne e shejta stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq pėrmbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me vepėr thanė
ne fytyrė engjull nė zemėr laraskė

pikturė vėrrtėtė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qė ,t' besojmė kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qė mbulohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qė brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qė nėn dhe e mbi dhe i rrin pėrjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel qė mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qė mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle gėnjeshtare
me fjalė qė ndėrton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemėr
pronė konferencash lavire e padronve
qe nuk dijmė se si quhet me emėr


xhelal ferizi autor i vargjeve paqja me fjalė

PėRMIRSIM

lirik 14-02-08 16:26

Titulli: lirik
 
KUR Tė DASHUROHENI

kėshilla brezave

AUTORI XHELAL FERIZI

Kur tė dashuroheni mos u dashuroni nė lėkurė
nė buzėt e mahnisė
dashurohuni nė secilen qelizė shpirtė urė
nė bukuritė e kristalta t' fisnikrisė

mos u dashuroni nė lėmim
qė e ka vizllima e mashtrimit
as nė teatrin e fytyres plot mashtrim
as nė pseudo aktin e ledhatimit

mos u dashuroni nė zgėrdheshje
as nė belin e hollė
as nė mashtrimet plot buzqeshje
se krymbi rrin edhe nė tė bukuren mollė

mbani kėto kėshilla tė poetit
qė nga palca e pėrvojave i nxorri
dhe kur tė keni lot sa ujt e detit
eni mi lexoni te vorri

kėshillat falas jan
se un nuk jam shpirtzi biznismen
nuk blejė shpirta e me shitė katran
nga shiprti mua fjala mė vjen

dashurohuni nė secilen bukuri
qė ka besė nė qelizė
e mos pini art me tradhti
mos dashuroni mashtrim si zhivė qė lėvizė

mos dashuroni fjalė tė maskuar
matuni shumher para se me pre
mos dashuroni fat tė mallkuar
qė jeten si myk mundet me u a bre

dashuroni bukuritė shpirtrore
jo artin e maskes kozmetike
nė secilen madhėshti njerzore
dashurohuni ku ka kualitete etike

ikni nga pamja e jashtme mos besoni
ato mashtrojnė edhe pikturen
aty mbrapa artit mund te mshefet demoni
qė me fatin ua kėputė perjetsisht jetė uren

mė ndėgjoni mua mė besoni prore
se mua mė beson qiellie ylberi
mė mbani ma fort ju shtresa arbnore
dashuroni palcen aty ku rrin nderi

ju dashurojeni mbrendinė e secilit vyrtyt
por jo artin e fjales e fytyres reklamė
mos u dashuroni n shkelqim qe u merr sytė
as ne madhėshti e te rrejshmen famė

fytyrave mos ju besoni
kontrolloni secilen rrudhė
kujdes ku mshefet demoni
se humbni nė udhkryeqe pa udhė

ju jeni breza te ri
nuk dini qka mshefet nėn lekura tė pshtirosura
ju vdkjen per se gjalli nuk ekeni pi
nga vulat satane tė damkosura

prandaj ju kėsholloj falas pa pare
nga dhimbja e kam per ju o filiza
kujdes nga maskat tradhtare
se vyshkjet ju thajnė nė qeliza

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 15-02-08 00:04

Titulli: lirik
 
Deshta te ndertoj kala

xhelal ferizi

me optimizmin tim
u turra pėr tė ndertuar kala marrveshje nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka nji punė e kotė

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejt pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak

ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirsije
pėr tė gjith ju pėr paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe

jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shendrroj mundin plot pelim

sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjeter
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugeter

mandej u ngrit nji tjeter i zi e nji tjeter i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė tė kuq e tė zi

nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė

po pse ore thash un dua mirsinė
tė gjith qė tė rrini tė lirė
kala kjo qė perfaqson njerzinė
qė kohen ta keni ditmirė

jo tha nji tjeter shoven pėr kah gjeni
me lkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė bedeni
priti luftnxitsi e foli


dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nanat i kishte tha

ndalu ti me tha paqsorė i ballkanit
gojen e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil

pse don ti kala kėtu miqsije
per kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam tė shembim ne

po jo thash s e globin
si lamsh me dhe e ujė
e fali zoti e pse ju kobin
ja doni mosni a nuk e shihni se vuaj


qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti nderton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombet e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten

ore un dua thash dua kala dhe besė pėr breza
me leni tė lirė mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qė ju priu gjithfar demoni

mė leni tash e kėrkon modernija
e koha e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr liri

jo mė than do tjerė me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė mandej klanorė
dhe dolen disa tjerė qė perzienin qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė

kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin me mua kėt skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrke
mos e nis mė than se nuk ja vlenė

dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
kur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė

mė than morem vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė tė renditur varg
por kėtu servili nuk ka

e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat adete

pse ju kėrkoni servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit dhe nė themel
jo jo se gurėt nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė

un me gurė nėpėr mure nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė

po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti plane
se nuk don askush ndėrtim tė miqsisė
se bota po mbahet me klane

po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė kam nisė
kjo kala permbanė paqe e dashuri
ndėrtue nga peni i drejtsisė

qeshen edhe kta dhe ma than mos e nis
se naten do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabart


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt ne latim
me nji kėngė lirije nga e shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi e vllazrim

o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė

ndėrton kala jo pėr njerzinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e me fe

un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash kuptoni
kala po dua pėr mqisi e liri
ku vend nuk ka demoni

leni ato prralla mė than me akuzė
ne duam vetėm tradhti
qė boten ta bėjm shkrumb e hi e shpuzė
me sllav se bashku nė nji trinitri

un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhėn dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe

e duart me dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė piku nji lot

e nė qiell tė gjith kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje

tė gjith sikur mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jon ėsht n' rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik

e un per hirė te yjeve pėr hirė tė dheut e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė te hallit
gurve po ju flisja nė gjuhėn e nanes

secilit nė palcė nė rudhė e nė qėndresė
secilin nė latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė e me besė
pėr pe pa u lekundė nė lakim

xhelal ferizi autori ne mergim therrė nė sy tė armiqve

lirik 15-02-08 00:33

Titulli: lirik
 
*Bilbilit qė shtegton


*Shkruan xhelal ferizi

*nė qoftė se o zog shkon tu flutrue
*me cicėrimen qė shkrinė shtegtarė
*vendit tim ti me i tregue
*thuaj tė ėsht tha nji mėrgimtarė

*thuaj se varė nė fije t' qerpikut
*loti i dhimbshėm i pikon
*tregoj sharrit e pashtrikut
*mitrovices qė rėnkon

nga cicėrima e jote e sqepit
le ta dijė dheu gurė e zallė
tregoj malit fushė e shkrepit
se po digjem gjith me mallė

e kur tė ulesh me pushue
nė fushė dardane e mbi drenicė
thuej se motet mė kan pėrvlue
ta dijė rrafsh e qiqavicė

e kur tė ndalesh nėpėr kroje
nė lugina e nder burime
me at vaj ti qė nxjerr goje
thuaj se tha ėsht zemra ime

kur tė ndalesh n, pėr degė lisi
mal me mal ku i thonė shqipni
n' qoftė se sheh kund bardhsi plisi
thuaj s e u dogja pėr etni

tregoj shkrepit e majave tjera
kah rugova gurgullon
kahdo nė shndritje shkrinė pranvera
kahdo flitet gjuha jonė

o bilbil krahshkruar me gushė
kur tė biesh pėrmbi tropojė
kah mbi shkodra e nė lezhė mbi fushė
thuaj se shpirti me ėsht ba plojė

e kur t' flutrosh kah buna e deti
vala valen ku e harkon
thuaj se mė thau i zi gyrbeti
thuaj se nė gji joshja po mė vlon

thuaja mallin edhe drinit
vjoses bunes e semanit
matit dibres edhe ulqinit
anė e mbanė mbi dhe t' dardanit

kahdo sheh fusha e grunaja
neper mat e albulenė
n'myzeqe mbi fusha t' mdhaja
pėrmbi korqė e tepelenė

tregoj vlores e gjirit jon
edhe kepit e atij zallit
thuaj se shpirtin ma pervlon
plot kujtime zjarri i mallit

kahdo shkon bilbil me lara
tė fala kahdo nė gurė e dhe
kur tė dalin fusha e ara
thuaj se u dogj nji moshė e re

kur t'flutrosh kah kaqaniku
mbi pollog e mbi tetovė
struga e ohri e iliriku
pėrmbi diber e kėrqovė

fol andej me qdo fije fjere
me at fllad e me freski
ti bilbil o zog pranvere
dil kah kuksi e' n' peshkopi

nė maja tė larta e kah valbona
mbi mirditė e dukagjin
kahdo shndrijnė ah viset tona
kah kullon i bardhi drin

edhe kah ibri me zallina
ku e kthen vala pėrmbi erė
at shkumbardhen nė breg n 'ledina
ku njomson e bardha verė

dil bilbil nėpėr burime
mbi qytete e mbi qdo fshat
kah do shtrinė shqipnija ime
mbi delvinė e lazarat


fluturo pėrmbi ato brigje
ndalu nė shkurre nė dushk e glli
kah butrinti nė ato shtigje
dil nė erzen e mbi danglli

ndalu nė fllad e ndalu nė hije
mos harro pėr vyshkjen tonė
nė qdo pllambė e dhe etnije
kahdo me kangė ti fluturon

pike mallin e mergimtarit
nė qdo anė mbi gurė e dhe
edhe lotin e gyrbetqarit
dru as gurė mos le pa bre

kur mbi druj e fletė qetine
mbi ahije tė ndalet udha
mos harro o shpendė mahnije
me vajtue pėr halle e rrudha

edhe pėr mija ato qeliza
qė qdo njena nė gjuhė tė vet
digjet pėr erna e puhiza
qe brushojnė mbi grunė e det

kur cicrrimen nė gjuh tė nanes
edhe dėnesjen tė dridhur ty
ta ken pa rrezet e hanes
mbi lot tua kan me u thy

mos harro dil kah qameria
kah flutron e mbi follorinė
anė e mbanė mbi vise te mija
me sqep te bukur e cicerimė

edhe n' preshevė e ne anė te malit
mbi malsi ne grudė e hot
plav guci ne bardh t' temalit
mbi kastrat e bardhanjot

Nė SHKODER LOKEN E Nė FUSHė KRUJė
E MBI KALA Nė ATA GURė
GUR E DHEUT ME SQEP IA THUAJ
SE PO DIGJEM PėR AT NURė

SE PO VYSHKEM E MALLėNGJEHEM
se po ndryshkem nėpėr mote
nė dhe tė huaj jetim po ndjehem
po mė djegė nanė largsija jote

thuaj bilbil dridhu qerpikut
nėpėr brigje e nėpėr shkurre
bregut tė jonit e adriatikut
nėpėr valė t' qdo uji e gurre

kahdo i ka nė kullim shqipnija
nana e jonė e lashtė etnike
thuaj nė dhe t' huaj tu dogj etnija
me at kangė tande melodike

dil mbi pejė e mbi gjakovė
pėrmbi shkup e mbi prishtinė
nė fusha t' gjera mbi kosovė
ku e kan yjet dashurinė

edhe u thuaj se per ato vise
tha ėsht gjaku i damarit

ku dikur nder tonat fise
perkundė jemė me gjuhė t' shqiptarit

SOT HARRUE TI NANė NA KE
KAH SHPERNDA JEMI N' MEJRIME
LOTIN N' SY PėR GURė E DHE
NUK NA E SHEH NėPėR MėRGIME


NE PER TY AH ME MILIONA
KAHDO JEMI BIJT SHPėRNDA
SHOHIM ENDėRR VISET TONA
THUAJ BILBIL NE JEMI THA

KSHTU MI THUAJ FLETES E DEGES
EDHE BLINIT DUSHK E MALIT
FLET QERSHIJE MAN FTUE SHEGES
DO Tė VUAJM BREZAT DJAL PAS DJALIT


SIQ PO VUAN EDHE SOT ARBRESHI
PERMBI DHE E TJERė TU U DRIDHė
MI THUAJ DIELLIT Qė TE VESHI
NANė SHQIPNISė NJI BESė ME E LIDHė

MI THUAJ PRA O TI BILBIL
KAHDO SHKON NDER LULE E FLETė
PERMBI GONGJE E KARAJFIL
THUAJ ATDHEUT NA KTHE NE JETė

SHKO BIBIL TI N' PER QDO HIJE
N' PER QDO SYTH E N' PER QDO PIP
na i dėrgo kto lot mėrzije
malin tonė pėr gjuhen shqip


e mos le kund bimė as fije
pėr pa e thirrė me tė dashurin emer
thuaj tė lashtes nanė shqipnije
mergimtart tė duan me zemer

thuaj s e vuajn pėr dushk e bari
vuajn pėr bjeshkė per stane e gllija
thuaj se vuajn digjen si zhari
pėr per ato arra e lajthija

edhe per miser me grunaja
kah valzojn si vala e detit
kah kavalli e gjuraja
i luajn kreshta e gurė te shkrepit


thuaj se vuajn edhe pėr dele
vuajn pėr t' pa edhe dhen e dhi
neper fusha e zabele
kah kullosin n' dushk e glli

THUAJ BILBIL TI ME GJUHė TANDE
PER KėT SHKRUMB TE MERGIMTARIT
THUEJ PA KRAH KAN MBETė SI KRANDE
PA I NJOMSUE AI DHEU I T' PARIT


SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI MERGIMTARI NGA MITROVICA E KOSOVES
KRIJUESI I VARGJEVE

lirik 15-02-08 01:08

Titulli: lirik
 
Monologjet e shekujve

shkruan xhelal ferizi autor i shum vargjeve shqiptare

nė kėt shekull,kush ma tepėr me veten flet
se poeti,qė,kėrkon,shteg e fjalė
kujt' ma shum loti i pendės i rrėshqet
nėpėr monolog kur flet
me sasinė e vetmevetes si i pa shterrshmi det
kush ma teper se poeti
oqeanik flet
me vetveten e vet me monolgun nė jetė
si i mahnitshmi
poet
kush ma shum shekujfjalė
nė mbrendinė e vet
si poeti
nėpėr monolog qet
kush ma rekord nė kėt shekull ka dalė
nėpėr etje kush ma shum u tha
nėpėr lule kush ua hapė shpirtin si det
aromen pyetne kush ma shum se poeti
me vetveten flet
ai nėpėr enigma vet me vete bertet
nėpėr monolog
kėrkon mendtare tė komplikuara enigma
nėpėr nyje fenomene
nė dritė don ti qet
me monologun e vet
i mahnitshmi poet
dhe shpresat pyetni
kush ma shum ju flet
nė monolog
si
madhėshtori poet
mbrenda nė vetveten vetėm nė nji pikė gjak
ecė me shekullmndje
nė zbėrthim aq larg
nė kėrkim cak
pėr nji pikė shpresė e cak
nėpėr labirintin
plot lak
kush ma shum se poeti
me vetveten pėrthuret e shpėrthuret
nė monolokun fjalė
nė secilen fjalė labirinte dije diku drejt diku lak
kush ma shum me vetveten ka dalė
nė log
me tė ashtuquajturin meditim
e i pafundmi monolog
si me pendė si me mendim
si me fjalė si me shkrim
nė monologim
si poeti
nuk besoj se aq shum
me vetvete ka folė as qielli as toka as deti
si i pashterrshmi poeti
si shipirt qiell poeti
poeti shkon aq larg nganijher nė imagjinim
nga qė nuk e kuptojnė tė tjerėt

nė materje
ndjehet nė monolog jetim


kush ma shum ka mbjellė iluzione,nė gjak
lirinė,ma teper kush e deshti,tė kristal't
idealizmin kush e thrret
e lulen,me qehre tė allit
kush ma tepėr nė pendė ,i ushequ fjalėt
e dhe' e kokrrat e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė meditive
monolog hulumtimi
per berthamat e gjithqkajes
pėrbėrjen mbrendinė prejardhjen kuptimin nisjen
me fjalė sikur poeti
nė monolog gjenialo gjuhsorė
nė mbrendi tė monologut tė gjerė shpirtqiellorė
kėrkim sa deti
kush ma mirė nga shpirti nė shpirtė e zbret
se poeti vet
shprehje monologo definime n'kėrkim
tė gjuhė pendes nė monolog vet me veti
kush pra kush thėrmon
kaq shum imtėsi mikro zbėrthime
nė monolog
si poeti
e nėpėr botanika

per ti shpirtzuar
nė zanafillė nė origjinė

fije
nėpėr rasa gramatikore shpirtjetike
tė gjitha
objektivat e subjektivat
qka i ka qielli e mbi qielli pafundsia
dheu toka e deti
kush pra
monologon
me to
si poeti
kush vetmeveti
flet me dhe me gurė
me ujė me bimė e me deti
ne monolog
si
poeti
e me sytė
e qiellit
e me fijet nervore te barishteve
e me ndjenjat e fletve
kush monologon
kush behet vet ato
kush njehsohet me to
vet me veti
e shkrihet
me to
nė monolog
si poeti

monolog,qė,nė gji,aq fort mė ka pervlu
si me me ra i vluar uj't e botė's ,e deti
dialog , me veten,monolog me veten
se fjala s' me ecte nė ,udhė
si q' nė monolog mė ecte nė brenga e nė rrudhė
nėpėr yshtjet e vetveteve poetike
nėpėr majen e quditshme tė quajtur vetvete
qė ka vetpyetje e joshje teorike
dėshira kurreshtje det'fjalė tėrheqėse sa ka dete
qė pėrmbajnė poetėt pashterrshėm nė vetvete
nė pendat me aq shum ngjyrė vargje
sa oqeanet e imagjinuara
qė nu k' bėjnė pjesė nė planete
por jan menduar
tė gjera tė pafundme nė madhsi
pė shprehje poetike a fjalė pasuri
odqena dete
pėr ti shtjelluar
vet me vete
per monologjet
dhe zbulimet
e pafundme
pėr poet
e poete
pėr monologje
pėr zbėrthime
nė gjuhen
qė flitet
vet me vete
ah pendė monologe, ti je det
na thuaj oj e gjerė
kush ma shum me vetveten
se poeti flet


autori xhelal ferizi,nga mitrovica

pershendes lexuesit shqiptarė
nga mergimi

adidu 15-02-08 02:34

Titulli: lirik
 
I nderuar Xhelal Ferizi!

Ti jeton me vargun,
vargu jeton me ty,
si ne burg perserini vetveten,
pafundesisht perserimtaz,
luftimtaz luftoni,
ne liri burgoseni,
ne burgosje shpertheni,
ne perseritje te vetvetes,
ne sasi pa mase te sasise,
ne cilesi te pamase ,
te mases pa cilesi,
te vargut te vlere,
te humbur te mase,
te lodhjes per te jetuar,
me poezi,
pa poezi.

Respekte nga adrian dule

lirik 15-02-08 23:25

Titulli: lirik
 
t♪7 faledneroj i nderuar adidu pėr pėrkrahjen tėnde tė vazhdueshme morale qė po mė jep ti dhe tė tjerėt her pas here por ma i lumtur do tė isha sikur tė shkruanit aty te tema me titull mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi sikur mė duket se aty disi tema qėndron ma qėllueeshem per kualifikme
megjithta ju tė kos ju mbetet hatri pse un sugjeroj ose them diqka miqsisht ku t♪7 doni shkruani

nuk ua prishi qejfin dhe e shoh se ti ke vullnet e em kushton vargje e shoh se i ndjen dhimbjet e te klaueres time dhe vuajtjet egurit dhe her pas here shprehesh .
UN NJERZVE UA BESOJ VUAJTJET E DIJ SE QKA JAN ATO U TREGOFSHIM NATES SE VORRIT TEHMI NE NE KOSOVė ISHIN VAUJTJE TE LLAHTARSHME POR PASI ISHIN PER ATDHE NUK
ME DUKEN SHUM TE MEDHA .

Kur njeriu ka motiv dhe arsye te fortė ma leht i perballon por pershtypje mė bėn armiku
habitem dhe mbetem pa tekst me armikun serb se si mundi te na i bėj tė gjitha kto tė zeza habitem sa njerz te poshter jan dhe per qka na i bėnė kto te zeza vetem pse kekruam liri ne trojet
trojet tona stergjyshore.
S a intresant jan serbt jan ne gjendje te qajnė per nji shuplakė te shkruajn gazeta e tonelata propah gandistike per nji ndodhi krejt t e vogel ose per nji padrejtesi ndea ata ju bėjn tmerre te tjerve
sa histerik qe jan sa njerz tė quditshėm dhe te pa logjikshem le qė na burgosnin per nji kerkesė te drejt krejt paqsore na denonin me shum vite te gjata burgim por ne burg na bėnin zullum e e provokime te padurushme te mos flasim pastaj per masakrat e vuajtjet qe ja shkkatuan popullit tonė neper shekuj
ndersa vet vetem per nji gervishje jan ne gjendje te qirrren neper te gjitha kancelarit e europes
i tmerrshem ky komunitet jashtzakonisht i quditshem dhe mendoj sa e mjer esht europa qe i ka ne teritor te vetin ksi llojesh .
Si ka mundesi i jepen njeriut 15 e 10 vjet burg tortura per nji kerkesė te ju humbet rinija njerzve
e ardhmeria shkollimi jeta neper burgje te zeza dhe te ja m,byllin secilin shteg te jetes kshtu vetem kta dijnn zi prandaj sa te jenė shkeujt e jetes me serbi te pameshirshme shqiptart
as qe do te takohen me ta as qe duhet te bisedohet as n eket botė as ne at botė sa antinjerz qe jan dhe u treguan me barbarizmat etyre mizore habiten boten dhe prap sot dalin pa pik turpi dhe kerkojn drejtesi ata bėn tmerre te cilat nuk ka logjik njerzore neper shekuj qe mund ti mendoj a s ti kuptoj

lirik 16-02-08 13:45

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Tė faledneroj i nderuar adidu pėr pėrkrahjen tėnde tė vazhdueshme morale
qė po mė jep ti dhe tė tjerėt her pas here
por ma i lumtur do tė isha sikur tė shkruanit aty te tema me titull mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi sikur mė duket se aty disi tema qėndron ma qėllueshėm pėr kualifikme
megjithat ju tė mos ju mbetet hatri
pse un sugjeroj ose them diqka miqsisht
ku tė doni shkruani

nuk ua prishi qejfin
dhe e shoh se ti ke vullnet e mė kushton vargje
e shoh se i ndjen dhimbjet e te kalueres time dhe vuajtjet e gurit
dhe her pas here shprehesh .
UN NJERZVE UA BESOJ VUAJTJET se i kam perjetuar vet
E DIJ SE QKA JAN ATO
Ua TREGOFSHIM NATES SE VORRIT ThEMI Nė NE KOSOVė
ISHIN VAUJTJE TE LLAHTARSHME
POR PASI ISHIN PėR ATDHE NUK
ME DUKEN SHUM Tė MėDHA .

Kur njeriu ka motiv dhe arsye te fortė me sakrifiku
ma leht i pėrballon vuajtjet
por pėrshtypje mė bėn armiku mizorė dhe i pameshirshem
habitem dhe mbetem pa tekst me armikun serb
se si mundi te na i bėj tė gjitha kto tė zeza
habitem sa njerz te poshter jan
dhe per qka na i bėnė kto te zeza per qfar motivesh kur ne atyre as gjė nuk ju kemi shkaktuar
ndonji te keqe apo vuajtje habitem me shizofreninė etyre shoveniste
arsye e krimeve dhe masakrave e zullumeve
vetem pse kerkuam liri ne trojet
tona stergjyshore.
S a intresant jan serbt
jan ne gjendje te qajnė per nji shuplakė ose gervishje jan ne gjerndje te shkruajn gazeta
me tonelata
propagandistike
pėr nji ndodhi krejt t e vogel
ose per nji padrejtesi te thjesht
ndėrsa ata ju bėjn tmerre tė tjerve dhe nuk ndjehen fajtorė
sa histerik qe jan
sa njerz tė quditshėm
dhe te pa logjikshėm u treguan ne gjenocidet dhe masakrat nda j koosves dhe shqiptarve ne pergjithsi
le qė na burgosnin per nji kerkesė te drejtė
krejt paqsore
na denonin me shum vite te gjata burgimi
por nė burg na bėnin zullum provokime psikologjike teror psiqik maltretime
e e provokime te padurushme
te mos flasim pastaj per masakrat e vuajtjet qe ja shkkatuan popullit tonė neper shekuj.
sa per vetveten vet vetem per nji gervishje jan ne gjendje te qirrren neper te gjitha kancelarit e europes
i tmerrshem ky komunitet
jashtzakonisht i quditshėm
dhe mendoj sa e mjerė ėsht europa qė i ka ne teritor te vetin ksi llojesh te njerzve si serbet .
Si ka mundesi i jepen njeriut 15 e 10 vjet burg tortura per nji kėrkesė paqsore
te ju humbet rinija njerzve
e ardhmeria
shkollimi
e jeta neper burgje tė zeza
duke ua m,byllė secilin shteg te jetes
kshtu vetem kta dijnnė serbet e ardhur nga karpatet
prandaj sa te jenė shekujt e jetes
me serbi te pamėshirshme shqiptart
as qe do tė takohen
me ta
as qe duhet te bisedohet
as nė kėt botė as ne at botė
sa antinjerz qe jan
dhe u treguan
me barbarizmat e tyre mizore habiten boten
dhe prap sot dalin pa pikė turpi dhe kerkojnė drejtesi kerkojn kosoven iliriane
ata bėn tmerre te cilat nuk ka logjikė njerzore neper shekuj qe mund ti merr me mend
por faj ka shqiptari i mjerė q ė kurr nuk u organizu si duhet me persosmeri
per ti bėrė ballė armiqve siq jan kta
por gjithmonė ne jetė te perthurur e te pa organizuar pshtjellen nėpėr do far mjegullash te pa kuptimta
armiqt i shfrytzojn pastaj dobsitė dhe i shkaktojn tragjedi gjithmonė kti populli
te cilit bajraktart dhe karrieristat e sbaotatort uti opistat e interesagjijt klanorėt e anarkistat
dembleat e te pershtatshmit po ja nxijn jeten kti populli antik .

lirik 16-02-08 14:10

Titulli: lirik
 
Majat e deshirave

shkruan xhelal ferizi

nė ėndrrat e mija hypa nji dit nė majat e dėshirave
sa vlim i pakapshėm qudije
lakmiqarė i tė gjitha tė ėmblave ego e tė mirave
sa pėrvetsim vetiak lakmije

nėpėr majat e dėshirave po fluturoja
prekjet i ndjeja nė qdo dhele
dėshirė mbas dėshire pangopshėm po e kėrkoja
nėpėr majat e dėshirave tė larmishme modele

un nuk jam anakronik
por joshjet qenkan pushtet
sa lakmueshėm qenke o njeri laik
i uritur nuk tė dalka me dėshira nji det

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 16-02-08 14:14

Titulli: lirik
 
Leximi i fatit

xhelal ferizi autori ne merrgim

ah sikur tė lexohej qė pa lindur
ndoshta do ta kishim pshty
ndoshta me vetveten do tė ishim grindur
pendueshėm nėpėr luhatje lakmije do tė ishim thy

votat do tė na ishin joshė nėpėr deshira
mashtrueshėm nėpėr vrap
nuk do tė frenoheshim nga ato tė pa fre qaste tė mira
por trishtimi do tė na bėnte zap

kėshtu nėpėr luhatje tė pa aft me vendosė
do tė kalonim afatin e lindjes nė hamendje
tė gjith nė joshje tė larme duke u vet prangosė
dyshimeve dėshirave stėrmunduese nė tė quditshme ngarendje

Autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 16-02-08 14:25

Titulli: lirik
 
Vlimet e pa shprehura

xhelal ferizi autori ne mergim


Vlimet pėrvlime ishin
sa her kam dashtė ti shprehu djegtaret
sa shum zjarmi flakė pėrcėlluese nė pėrmbajtje kishin
sa shum mė kan djegė afatgjatat shekulltaret

mė djegnin por nuk i kam shprehur
se kohrat nuk punonin pėr mua
edhe kur mė kan shkrumbuar zgėrdheshesha duke u krehur
duke u thėnė vrastareve vlime me digjni se un ju dua

nga jashtė kėshtu u thoja
nga mbrenda pėrbijshėm kam qa pa lot
se lotin kur vertetė e doja
nuk doli as dje as sot

pėrse sepse ishte shėndrruar nė gurė
a bėhet guri lot
sa herė kam kėrkuar nji urė
tė mė lidhė me fatin i madhi zot

vlimet pėrvlime dhe valė
qė nė fytyrė i mbuloja me lėkurė
dhe nuk kishin si lot kah me dalė
se loti ishte bė gurė

e guri nuk rrjedhė n' pėr qerpik
por mbrendia e mbante si peshė
pėrvlimi sa i gjatė ky armik
qė s' doli njiher hapur n' publik pėr tu gjveshė


shkruar nga xhelal ferizi autori mėrgimtarė

lirik 16-02-08 14:28

Titulli: lirik
 
Dinake ėsht jeta

xhelal ferizi autori ne mergim

dinake shum dinake ėsht jeta
thue se skilen e ka mėmė e at
pėrdridhet gjithmonė e vėrteta
mashtrimi po del ma jet'gjatė

sa kthina ka jeta e quajtura befasi
sa hilet i mbanė nėpėr fije
sa shum njerz genjeshtren e quajn dashuri
dhe hilen e jetes e pijnė n' kupė tradhtije

sa dinake ėsht jeta kjo maskė me fytyrė
pėrvidhet me qehre njerzore
gėnjshtren e ka ligj detyrė mbi detyrė
e masken nji hjeshi aktore

xhelal ferizi autori ne mėrgim

adidu 16-02-08 15:53

Titulli: lirik
 
[QUOTE]shkruan xhelal ferizi

nė ėndrrat e mija hypa nji dit nė majat e dėshirave
sa vlim i pakapshėm qudije
lakmiqarė i tė gjitha tė ėmblave ego e tė mirave
sa pėrvetsim vetiak lakmije[/QUOTE]

Lirik!Kjo eshte nje nga strofat me te bukura te tuat, qe e kam lexuar disa here me endje.

lirik 16-02-08 16:33

Titulli: lirik
 
Falėnderohem qdo her i nderuar adidu pėr vlersimin tėnd dhe perkushtimin qėllimmirė dhe miqsorė si dhe pėrkrahjen morale e vlersimin real te vargjeve tė mia ,jeni njeri real ne vlersime.
Tė pėrshėndes i nderuar bashkatdhetarė i talentuar artist i novelave.

lirik 16-02-08 20:24

Titulli: lirik
 
Vraje o zot gjithmonė armikun

autori xhelal ferizi liriku

kushtuar sykaltres

edhe tradhtarin e munafikun
qė sykaltren na e ka tha
mu nė zemer na e ka nda
e paska nda nga nji zog mali
e ka nda nga i sokol djali
e kjo nė lot po e nxjerrė cicrimen
si ai zog qė nxjerrė bėrtimen
nga dikush kur tė jet plague
dhimbshėm ndjehet tue cicrue
dhimbshėm i del vaji prej sqepit
dhimbja i ndanė ah gur't e shkrepit
i ndanė lisat pėr mejdisi
dru prej ahu e qiparisi
e qanė nė lot pikueshėm n' degė
kokėrr bukura e kuqja shegė
nuk e mbanė lotin zallina
as zymbyli e kanarina
as ledina e maja e malit
kur qanė vasha me mallė t'ė djalit
qė ja ndau ai munafiku
qė pa nda i loton qerpiku
kush ka nda zemer t' virgjreshes
mallkua qoftė ah maja e heshtes
ajo heshtė aq helmatare
qė e ka shpue zemren shqiptare
tė ksaj vashe tė pa djallzisė
e mu nė zemer tė dashurisė
ka goditė me helmatare
mos me lanė kėt vashė shqiptare
me u dehė nė art tė dashurisė
e nė shijen e magjisė
per me i marrė lakmi ai qeilli
yje hanė e ylbera e dielli
vraje zot at heshtė a shtizė
qė theu t' flladit kėt puhizė
kėt vashė tė lehtė si era e malit
e la zbrazt pa krah tė djalit
e ja muar at ktrahnorė t' gjerė
e ka lanė mbi dhe tė mjerė
tash me vargje me vajtue
me cicrimė qė shkon tue shpue
e shpon zemren e gurines
mal e vrrije e prrue t' lugines
e nuk mbetet dushk as fletė
lot qerpikut pa ju gjetė
as curilit e as ujvare
qe nuk ndjenė kėt vashė shqiptare
dhimbjet tė sajė vargut t'VARGISUR
kah s' len lule me u harlisur
KAH S' PO LEN KėRCYELL PA THYE
ME ART VARGU FUND E KRYE
ah sykalter moj vashė kristali
ty at zemer ta theu djali
zemra jote ajo ylltare
ka thye fiq e shegenare
ka thye shum edhe karajfila
ka thye rrushin n' gigje e vila
ka thye lisa me levore
mallku qoftė shtiza mizore
qė t'ka shpue ty mu nė zemer
dashurinė ta la pa emer
ti la motet tue vajtue
porsi zog ti me cicrue
vargu yt me tha shum mote
sa e dhimbshme fjala jote
kah del vargut sa e pa faj
n' poezi me dnesje e vaj
ah sykaltra e mendimit
ah robresha e kujtimit
sa shum tė vrasin ato mote
si ti quaj tash ato lote
qe nuk t 'ndalen kurr qerpikut
veq me t' que vargje t 'lirikut
me do shpresa artistike
me ti mbshtjellė n# fjalė qiellorike
plot me art qė m' ka falė hana
me ti nisė ty kah dardana
ne qerpik tandin me ti ndalė
kah po tė rrjedhė dnesshėm si valė
pėr kullim tė dashurisė
e me art t' melankolisė
e me t 'dhanė ndoj pikė sherbeti
me tė sjellė gzim sa mali e deti
me ti la ato varrė e plagė
se me lot ti dhe po lagė
e spo len kund lulė n' ledinė
as bilbil as kanarinė
pa ja dridhė zmren e vogel
s' po len dushk lejthi as gogel
s 'po len guri permbi dhe
as po len kund kombe e fe
pa Ua lue gjakun e lotin
nuk po e len kund stinė as motin
as lulkuqe as zambakun
pa ja lue lotin e gjakun
po prekė qiell e fundin t' detit
S# PO LEN FUSHA T# BEReQETIT
as kallij s' po len as va
prrue as ujė spo len pa tha
me ato dhimbje tė dashurisė
prandaj vargjet ti kam nisė
si mehlem me ta ndal lotin
mirėme i que ti stinė e motin
e me i gzue ti dhe e zallė
ah me u nisė tash me u ringjallė
mos me ra loti si vesė
veq me u nisė me jetė e shpresė
per me dalė nė maja t' reja
e me tė nisė gazi e hareja
e me nis bashk me bilbila
me cicrue nder karajfila
e me dalė me at kangė goje
me shijue burime e kroje
kroje tė reja tė dashurisė
ah me ndihmė te perendis
e me ndiihmė tė madhit zotit
me ndalė dhimbje e ecicrimė t 'lotit
porsi zogu i plague
dhimbshėm nė degė ma mos me kndue
veq me kndue me ngjyra tė arit
me art t' diellit rrezatarit
e me e mbajtė ti zemren nxe
me pikue si shegė nder ne
me at art qė e ke t' kullimit
e me kangė tė re t' burimit
siq din ti bukur me e nisė
me art t ri te dashurisė

autori ne mergim xhelal ferizi

lirik 16-02-08 22:01

Titulli: lirik
 
Nese un nuk jam ma poet

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

nėse un nuk jam ma poet
nė mesin tuaj me mallė
kush do tė hyn nėpėr qdo fletė
nėpėr qdo kokėrr mbrendsije nėpėr qdo kokėrr zallė

lulet do tė bėrtasin do tė qajnė kur ma nuk shkoj me pendė
nektarshėm me dije shekullmendjesh tue prekė
edhe mikropikat e padukshme tė gjitha me nga njimij shekuj mendė
kush do ti shqtetsoj me tru pende n' kėrkime kur un nji ditė tė kem vdekė

kush zėrin e bilbilit me miliona spjegime
nėpėr mendjependė do tė ua shtjelloj
kush me shekuj fenomene ato qudi zė formuese cicrime
nė miliona zbėrthime mendjesh zanafillen do tua pėrceptoj

ndoshta ndonjė pendė tjet%r me menqurake qė nėpėr rrudhat mendjeqeliza
ku qdo rrudhė me miliona botkuptime paraqet
kush do tė ju thot nė esencė se q' jan vetlevizėset era e puhiza
e tė shkencė mahnitshmit ballancusit det

detin qe i lėngshėm me avull bėhet nji hiq dhe nji plot
nėse dielli nė mendje e nxenė
ata tė gjith me penden time ne nji marrveshje perjetsije spjegim lot
kan ra nė marrveshje per ta spjegu fenomen cak pse' nė

penda ime ėsht veshė me nji tru magjepstarė
qė nuk e sheh syri i zakonshėm njerzorė
pėrveq nji mendjequdije largshekuj udhė qe jan imagjinarė
nė pakapshmėri kuptim thjesht' vetėm nė tė veqant pėrthekues supermendorė


ku do tė gjeni ju pendė supermendore
qė supermendjet i tejkalon
nė kerkime paranismash formim toksore e jasht toksore
kush kaq bukur nismave nė zanafillė do tė ju gjemon e kėndon

penda ime supermendje e din kur' hiq
ishin lulet dhe u bėnė pastaj forma mbi dhe
penda ime e din si u krijua i paqenshmi fiq
kur u formua nga nji plan i padukshėm mbasi dielli nisi me nxe

penda ime e din pėr tė gjitha krijesat
kėrkuese ėsht kjo supermendore
e din edhe gjuhen e nismen kur e filluen ekzakt gjallesat
dhe objektivat e dukshme te prekjeve toksore

q'do tė thonė karajfilat bilbilat
kur damarin e kėngės nuk ua njeh qdo kush
qdo tė thonė yjet qė kur ngjyr' mendjet si currilat
nuk do tė dalin ma pėr ta' nė diturinė e paanė dije fushė

un ne varr do tė jem e penda pa mua nuk ecė
un vetem me nji tė thjeshtė mbuluar hije
ju nė merak pastaj tė gjthve ka me ju ngecė
me i shku tė pergjithshmes nė thelb fjalorė dije

edhe rimes sė larmishme me ja njoftė tingllimen
qė un e di si flet
kush do tė ua tregoj kodin pėr tė lakueshmen rimen
qė kndon ajo' vala mbi det

ku do tė mė gjeni mua kur un ma nuk flas
kur mua mė keni perbuzė
kur ju mendje? e pakuptueshme tė shihni duke plasė
gjallesat e tė qen'shmet duke ju gjua me akuzė

ju do tė mendoni se ato erėrat vetėm fryjnė
e yjet ashtu dalin me nxe
nuk e dini ju sa gjuhė dijesh fjalė shekujsh ato mbrenda ndryjnė
qfar tė foluri lėshojnė pėrmbi dhe

ju nuk e dini s e edhe vala flet
por gjuhen nuk ja kuptoni
bilbili mbas drit'rrezeve kur nget
se ju' n' kėt gjuhė nuk ligjroni

ndoshta ju do tė gjeni tjera pendė mendtare
qė do ti quani poet
per tė hy n' kto gjuhė mahni planetare
nė gjuhen e vales mbi det

cicrrima e shpėrndarja e currilit n' shartim
qfar gjuhe ėsht pėr ju
nė penden time supermendje shkrim
n' ligjėrim e kam deshifru

ndoshta nuk do tė vuani pėr supermendje poet
pėr supermendje pendė
por dijeni vėshtirė ėsht me hy nė shprehje det
nė ujin e kripur me mendė

ajo gjuhė nė vete ėsht ku nė qdo ujė pikė ka fjalė
dhe flitet vetėm me stėrthellim
atje supermendjet akoma s'ia kan dalė
POET AS NDOJ SHKENCė ME SHKRIM

A E SHIHNI S E DO T ė VUANI SE JENI VONUAR
vetėm pėr nji vulė formale kot
kur tė vdes un me gjuhė s' keni pėr t' kuptuar
se q' ėsht ai qė flet shiu n' planet si lot

ju qė nuk ndegjuat gjuhen time pendtare
kushtrimin e qdo germe qė flet
dhe jeni nėnshtru nėn urdhrat barbare
qė urdhruan tė mos quhem poet

q' do te bėni tash kur lulet tė kėrkojnė
e fijet e barit me fletė
nga ju me ju qė nė gjuhė tė komunikojnė
pa pėrkthyes poetin kur ju tė keni mbetė

a do te kėrkoni ndoshta supermendje
ma tė hollė ndonji pendtaro mendtarė
kahdo nėpėr qielle dhe e tokė n'ė ngarendje
me gjetė tė kjartė spjegimtarė

un nuk do tė jem pėr ju pėrkthyes
se ju mė keni perbuzė
do tė jem vetėm nisėsi me pend akullthyes
qė mė deshten vrastarėt shkrumb e shpuzė

ja ku e keni dėshiren vrastarė
vraponi pa ndihmen time
dhe gjeni formulat mbi fjerė e mbi barė
qfar thonė nė pranveren me gzime

a e shihni s e nuk e dini
dhe me keni pengu
tash do ta kishit a' e shihni
sa keq qe m' keni ndalu

ATHER KUR ISHTE KOHA
KUR UN ME SECILEN BIMė
NE MIKROSKOPIKė SA KOHA
DOJA Tė HYJA ME SHKRIM

e ju o tė sakatosur
sa keq me keni djegė
kush flet tash ma pėrsosur
me druj e fletė e degėse un nė fjalė tė damarit
sa her kam hy nėn lėvore
unė me gjuhė tė shqiptarit
kam hy nė kuptim nė qdo pore

them se do tė gjeni poet
kur un ma tė mos jem
do tė flasin me tokė e me det
me perime me bimė e me pemė

me rrudhat e tyre e shije
qė un kam folė me ngazllim
sa her kemi shartue dije
e ju s'keni ditė kombi im


botanika nuk do tė ju len tė qetė
do tė kėrkojnė nga ju tė mė ringjallni
pėr fajin qė ju vet
po mė digjni tė gjallė po mė kallni

ato pastaj ju sulmojnė
me gjuhė nuk ju lanė tė qetė
se mua me lot mė kujtojnė
cicrueshėm kur flisnim nė jetė

se un at'her nė rini
poet kur isha nisė
kam vu veshin nė' freski kuptimisht tė di
si e lmon era ndjenjsisht at fletė tė bimsisė

dhe deshta me e' shkrue n' superpendė
qė ju ta njihni me mendė
por s' mė lan qapojt
qė robėrisht mi kan vu vargojt

e sot s' po mė lėnė shpirtzijtė
tė gjysėmvdekurit qė gjallojnė
sa tė kqi qė jan derėzijtė
se flas me lule s' mė kuptojnė

xhelal ferizi autorI ne mergim

lirik 16-02-08 22:27

Titulli: lirik
 
Mbretėrija E Akullit

Xhelal Ferizi

Ne Mbretėrinė E Akullit Arrita
Pas Shum Ecjesh Nėpėr Thepa
Dhe Aq Vonė Me Kėt pendė U Ngrita
Po ngrihet nėper ftoftsi e ime Pend'lehta

Autori ne mergim xhelal ferizi

lirik 17-02-08 00:26

Titulli: lirik
 
Jam Shqiptari

autori i vargjeve me titull Jam Shqiptari xhelal ferizi

jam shqiptarė,lindur n' gjak,rrke
s' kam me u shitė as s' kam,me u ble
as me joshje t' metelikut
as ,n'dhelpri,e shkollė,t'armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t' parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t' bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krih tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pasė komb nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t' vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n' ket dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t' barit
pyet oj botė qiellin pasqyrė
pytni yjet t' shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pyetne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardh ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e 'n' pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t' lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qė lidhur n' gjak,
kam pas nderin,n' trollė e prak
kam pas gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pas qark
edhe trimrin e kam pas n' gjene
plot kala,rrethue n' bedene
kam pasė vasha vetullholla
qe lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n' puhi t' eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n' copė
edhe shpirtin ,n' lot pėrvlue
mua ktu hana m' ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m' ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
as sėrbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
se un tash nė t' lashtin dhe
ktu, e kam jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t', ket bota lum,e va
sa t' ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s' kam me u ble
as per kryq e as pėr dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t' zezė ,e demonian
por ai kuq qė rrejdhė nder vena
n, zemer t, fortė si gurė n' bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qė po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJt n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam per dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble
as pėr pare e joshje n' leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me i mbajtė duart pėr martine
laps e shkoll n' pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n 'gurė e dhe
edhe n' m'mbjellshin n' treqind fe
pse nji zot ėsht per t 'gjith ne
ai s, na len nė dorė t' , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lashtė e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t' zgjidhen s a,t' jet jeta
kan me ecė ujrat nder gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t' nji nane
kemi gji ,po tė nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndritė ktu n' shpirtė t' ballkanit
n 'gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t' lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qendisi nė rreze t' arit
jam shqiptari jam shqiptari
qe ju nda ,m' keni n' tri fe
ktu ku m' la n' shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as per zhele ,as,per,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime
m' ka dhanė,gji, t' kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t' rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i ka n ,pėr deje e dhe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t' marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n' mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n 'fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n' mes t' europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t' miren
pse m' ngatrroni n' fe e gjaqe,
a,thue bot'ė ma njeh dėshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n' pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t' drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė nė ag t' mjesit n' shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė permbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumbe e vije
me sterkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n' per lakmi
a s'mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
ne at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a' s' mi sheh re t, bardha qielli
a' s,ma sheh t' stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m' len pas dore
don ,me m' lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t' dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon , at 'fushė
,n,lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n' gjaqe
jo nė ujė n' paqe t 'kullimit
pse ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t' mirė
kob mbi kry edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t' reja e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n' hasėm t' vjeter n' hile e fe
edhe grupe e m' ke mbjellė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n' ne e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n 'qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajnė me parlament
pa na mbajnė me t' mbjella t' kqija
paqe kurrė ne shteg pa thurė
sot n' tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s' po ka n, flamur
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
he r mjedisit mu nė shkollė
si ata ujqt qė pėrmbi strofull
ulurijnė me nji za t' holl
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flakė lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ecė ma kjo e,keqe
prishė me fe e prishė n' qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n' ballė t 'shqipnisė i kan shkrue n' rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i dua kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak per ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don tė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nepėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjeter me suell kėt rrotė
dua punė e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s' dua me u mbytė
m' lshoni diell pa'shė t' madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n' hile
e mos m' flisni n' kto zhargone
me nji gjuh qe,e flet qdo skile
pse mua koka m' punon n' paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n' fe e gjaqe
t 'lidhur n' gaz e dor pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua arm nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m 'doni n' pėr rrmore
thepash pre e zbath mbi akull
a thue kuj't fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s' kemė n' fis a s n' fe
as s'kem pre as foshnje as djep
e ju nė besė na keni pre
na kan kndue qyqet n' qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n' gjak keni skurru
thye na i keni yjė e hanė
kan ecė shekujt n' gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
n' keqtrajtime shum ėsht thye
thye n' latin e thye n' junan
thye nder kelt thye nder ,bullgar
n 'rus sherggji e serbijan
n 'tjerė pushtues e n' tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj botė n' kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e le varun at shpresė
permbi ferr me t' holla fije
pse un n' ty e kam do besė
ndoshta zoti ,t' dha pak dije
per me e pa ku esht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jonė kėrkon etnija
me jetue n' paqe n' tri fe

vargjet ,,, me titull Jam Shqiptari
i ka shkruar mėrgimtari xhelal ferizi
nga Mitrovica mergimtarė shum vjeqarė

lirik 17-02-08 01:10

Titulli: lirik
 
Pamvarsija po vjen

--------------------------------------------------------------------------------

-Pamvarsija po vjen-
xhelal ferizi
*autori ne mergim shkruan titullin pamvarsia po vjen
*po vjen e veshur ,ne ,shpresa*
*e ,qendisur, ,me breza,qendrestarė
*po vjen e lidhur si besa*
*po vjen,me gzim nder shqiptarė
*po vjen kah toka e qielli*
*si drita,qe vjen prej dielli
*po,vjen,e qendisur,si hana*
*ėsht nisė ,ne rrugė kah dardana
*po vjen si hyjni qiellore*
**po vjen ne kosoven arbrore
*te gezoj ,qdo gurė e qdo dhe
*po,vjen perjetshem nder ne
*po ,vjen ,per te reja shpresa
*kaloj,neper shekuj me shtresa
*nė rrugen,plot lot e gjak
*po vjen e qendisur,n bajrak
*po vjen ,po,vjen pavarsija
*fest,do,te,ketė shqiperija
*qdo kund ,do,te,lozin yjet
*sa bukur do tė qelin pyjet
*e flladi,me gėzim nė qdo zemer
*e shekujt do t'Gėzohen n'Kėt emer
*po vjen njė erė e re
*shpetimi kombtar pėr ne
*po vijnė te reja freski*
*me veshė qdo gjė n'dashuri
*me veshė gurė e dhe ,me liri
*po veshet kurorė mbretrije
*kosova kjo bijė shqipėrije
*po veshet fjera me bari
*me ,shend po veshet shqiptari
*me nanė shqiperi kosovari*
*po ndanė tash gėzimet,,e reja
,*s,na,ndanė as hasmi as feja
*se bashk,do,tė,rrijm ne kala
*shqiperi e kosov,jan njė vlla
,*s,durojm ma grek as shkja
*se jemi t'pathyeshem qelik
*nuk shkel,mbi ne ma armik
*se ,fushat i kemi,t,paana
*se,detin,na e kullon rana
*se hana na shkruan n' lavdi
*Shekujt qe ranė pėr liri
*se zemrat na rrahin ,per dhe
*robrija,nuk,rritet nder ne
*lirija prangat i then
*e yjet,nder ne i bjen
*i sjell dritbardhat mbi dhe
*nuk ndahet shqipnija me fe
*se gjaku nder deje na vlon
*shqipėrija,ne na bashkon
*bashk na mbajnė ,per mishi
*gjuha,e ashti,shumfishi
*qe vlejn ma shum se qdo fe
*shqipnija esht ,fole
*ku ne shqipet jem le
,*s, na ndajn ,me gjak as me fis
*se tirqi,,n gajtana e,plis
*i kemi bashk e ,halle
*me dhe e gurė e,zalle
*nuk ndahen,si dielli,qe s, ndahet
*as shqipja per fe nuk perqahet
*as ,kurr nuk ndahen ogjaqet
*shqip do t' valojn bajraqet
*SI hana qe endet prore
*me driten e saj vizllore
*perjetshem ,n,larminė,qiellore
*po vjen e shtrejt pavarsija
*do vlojm ,kah e lasht dardanija
*kush me kėng e me gjak
*me shtiz nder duar e bajrak
*o toskė e gegė e vllazri
*mbledhuni ju tok, per etni
*ne festė ne ,bashkim,ne njė shtet
*te gzojm,nder shekuj e jetė
*punen e frytin ,t,lirisė
*vraponi ,ne prag t,pavarsis
*kush nė duar me lule e buqetė
*kush vrap si flutur e,bletė
*kush vrap e, n' flutrim;si krihlehta
*me penda e mendje te mbrehta
*te dalim,si yjet ,kur shndrisin
*si lulet mbi dhe kur harlisin
*te shperthejm gezimin,si,fleta
*kur,nė diell i buzqesh jeta,
*kur hapet,nder,pejza pa hile
*si e kendshmja ,ermirė karajfile
*vraponi vraponi ,si rrfeja
*pa kqyr ,kah klani e feja
*as grupimet,e,kota,mjegullare
*vraponi per ,lirinė shqipėtare
*po vjen e shtrejtė pavarsija
*po duken tash do shkendija
*mbi zjarr si ,zjarri i lirisė
*e kuqe flakė ,e,vegjelisė
*po skuqet tash qielli me ,dritė
*po ,vijn me hap ardhmeritė
*dardana po veshet me gaz
*sa yjet,dhurata kan zbrazė
*me rastin e festes nder ne
*po lind njė shqipri e re
*e quajn kosovė pamvarsi
*cop zemre, e lasht shqiperi
*njė asht,njė mish,me nji fytyrė
*e kputur dikur si gjymtyrė
*e lasht e madheshtore sa nana
*qe u lind ather ,kur hana
*mbi qiell filloj,rrugė rreztare
*atherė u lind kjo shqiptare
*pikrisht ne shekujt e vjeter
*me vulė te diellit ne leter
*e ngjajshme me diell e me hanė
*e shkruar nder ,shekuj dardanė
*e lashtė antike ilirianė
********************

autori i vargjeve me titull po vjen pavarsia
xhelal ferizi nga mitrovica autori ne mergim
****************************************

lirik 17-02-08 09:51

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

E sa me trup thonė ėsht ngranė buka

xhelal ferizi autori lirik i vargjeve shqiptare

E sa me turp thonė ėsht ngranė buka
eh sa maskat jan dalė tė para
prandaj un me vargje u duka
se tradhti na u mbush ujvara

don me dalė ma i pari me dalė armiku
edhe tradhtari me lkurė vizllue
zgėrdheshtari e kozmetiku
qė n' teater del me blue

del n' teater e n' skenė kombtare
oh sa i mjerė ėsht ky lojtarė
qė e mashtron etninė shqiptare
e del ne skenė si bajraktarė

eh medet qanė mikrofoni
se q' po qajnė ah germa e fleta
kur ky del porsi demoni
me shitė famė neper gazeta

ftyra e tij nuk qeshė me zemer
buzėt i ka porsi llastiku
caku i ti ėsht me pasė emer
zoti i tij ėsht meteliku

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 17-02-08 09:53

Titulli: lirik
 
E sa me trup thonė ėsht ngranė buka

xhelal ferizi autori lirik i vargjeve shqiptare

E sa me turp thonė ėsht ngranė buka
eh sa maskat jan dalė tė para
prandaj un me vargje u duka
se tradhti na u mbush ujvara

don me dalė ma i pari armiku
edhe tradhtari me lkurė vizllue
zgėrdheshtari e kozmetiku
qė n' teater del me blue

del n' teater e n' skenė kombtare
oh sa i mjerė ėsht ky lojtarė
qė e mashtron etninė shqiptare
e del ne skenė si bajraktarė

eh medet qanė mikrofoni
se q' po qajnė ah germa e fleta
kur ky del porsi demoni
me shitė famė neper gazeta

ftyra e tij nuk qeshė me zemer
buzėt i ka porsi llastiku
caku i ti ėsht me pasė emer
zoti i tij ėsht meteliku

autori xhelal ferizi ne mergim


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:25.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.