Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 26-10-08 01:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne Forumin Emadh Shqiptar Kan Dhan Shum Njerz Dorheqje Pernjiherit
Ka Pas Shum Qe Shkruanin Me Plot Pezm E Demostrim
Bile Aq Shum Shkruanin S Ahabitesha Me Qfar Shpejtesie
Ne Kamb U Quen Shum Njerz Dhe Forumi Ishte Ne Rrrezik Per Tu Destabilizuar
Prandaj Fshinin Nat E Dit Te Gjith Lexusit Dolen E Than Per Shkak Te Largimit Te Poeti Kombtarė Do T E Largohemi Edhe Ne
Un Nuk Epaskam Dit Se Edhe Adidu Paska Qen Ne At Hallakamė
Se Nuk Po Me Kutohen Shum Pena E Shum Njerz Me Pseudonime
Por Ai Nuk Esht Forum Shqiptarė Pamvarsisht S E Ne Fillim Na Ka Gzuar Se
Duke Menduar S E Sht Forum Shqiptarė Me Titullin Q E Mbante
Ma Vonė Mora Vesh Se Plot Numer I Madh I Protestave Fshiheshin
Dhe Nuk Ka Ndodh Te Reagohet Kshtu Rrall Kund Por Qellimi I
Armikut Ishte Neper Gjith Kohrat Q E Un Te Mbetem Me Zerin E Mbytur
Pa Perkrahje I Vetmuar Dhe Armiku Ket E Ka Arritur Ather Me Kohė Dhe E Ka Arritur Se Vet Ne Jemi Njerzit Ma Te Quditshem Qe Ka Bota Globi
Sikur Ti Spjegojm Nganjiher Isa Sjellje Tona Te Habisin
Ne Kemi Shum Gjana Q Epopujt Tjer Nuk I Kan Per Shembull Kemi Aftesi Intelgjente Jemi Vital Kemi Vjetersi Kemi Nganjiher Gjana Qe Qudisin Boten Me Potencialin Dhe Talentin Efares Tonė Shqiptare
Por Nganjiher Jemi Aq Absurd Aq Te Quditshem Aq Te Paspjegueshem
Ne Rastin Tim Sa E Sa Biznesmen Kan Heshtur Qfar Qudije Qfar Logjike Njerzore
Edhe Me E Sha Njeriun Ose Me Tallė Duhet Njeriu Ta Kthej Nji Pergjegje
S Ele Ma Se Nuk Ishte Fjala Per Nji Qka Do Njeri Por Ne Letra Jupsjegoja Mjaft Hapur E Drejt Shum Ide Pse Kekroj Bashkim Jo Vetem Qeshtjen E Vargjeve
Mandej Disa Prej Tyre Flsinin Me Mua Thua S Epo Behet Nami E Ma Ne Fund Hiq Kurgja Vetem Ma Humbnin Kohen Kot Me Llafe Pürandaj Un Bertas
Jo Pse Nuke Dua Kombin Tim E Popullin Tim
Por Nga Disa Perthurje Te Disa Njerzve Ngatrrohem E Bertas Duke Qortuar
E Nganjiher Flas Mbarė E Mbrapsht Si Ajo Era Kur Rremben Qka Gjen Perpara Pa Prit Pa Kujtu Se Jam Mbushur Me Dofar Pervojash Te Lodhshme E Neveritse
Te Perthurta
Njerz Te Quditshem Jemi Shepshher Them Jo Shum Praktik Kemi Vlera Te Shkelqyeshme Q Enodshta Boten Mahnisin Por Kemi Do Far Vesesh Nganjiher
Te Quditshme Por Kjo Esht Te Te Gjth Popujt Secili Individ Apo Popul I Ka Vlerat Dhe Qudirat E Veta Por Ndryshojnė
Njerz Perfekt Nuk Ka Kjo Botė Kshtu Qenka Kjo Qqe Kur U Ndertua

lirik 26-10-08 03:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gurbardhi ti nuk e ke nji ide ose nji te menduar tjeter qė tė ja vendosėsh arsyes tėnde mu nė qender
gjatsia e vargjeve qenka problem pėr ty
por ti nuk e kupton as motivin as arsyen e disa gjatsive
JE TI AI Qė THUA POR KA NJERZ Q EKJO FARE NUK I PENGON
Nuk dua te fyejas te nenqmoj por te pyes a ke le xuar ndojher roman
Un pėr vete nuk do tė“ isha ngopur sikur tė lexoja te gjitha bibliotekat e botes
qfardo librash qófshina ato vargje apo proza romane apo lieteraturė qoft shekncore qoft teori te ndryshme histori apo qka tjeter
PO TI SIKUR TI KISHE LEXUAR NGA TRI GAZETA NE DITJE DERI NE RESHTINE FUNDIT
PASKE PAS ME KAPITULLU NE QE KEMI QENė BURGJEVE ME VITE DHE NUK I KEMI HUMBUR
NERVAT AQ SHUM SA I PASKE HUMBUR TI BRE BURRė NUK PASKE NERVA ME LEXU SHUM KEQ
UN JAM DEKLARUAR NE NJI FORUM TJETER PER KET PROBLEM JU KAM THAN KUSH DON LEXON VARGJE TE GJATA KUSH DON I KALON ATO DHE I LEXON VETEM Tė SHKURTAT
KA ZGJIDHJE KJO PUNė KA VARGJE TE MIA TE SHKURTA PLOT POR EDHE TE GJATA ATO TE GJATA JAN MA TEPER KANGė PO THUAJSE OSE TREGIME NE VARGJE NE VARGJE
PRA TREGOHET NJI DIQKA NE VARGJE LIRKE ATO NUK BEJN PJES NE GRUPIN E POEZIVE
POR EDHE DIQKA PO TE THEM NES E NE NJIQND VJERSHA TE NJI POETI TRI VJERSHA DALIN TE BUKURA ESHT SUKSES PER POETIN
NUK ėSHT E THANUN QE TE GJITHA T E JEN TE BUKURA MJAFTON TE JEN DY APO TRI SEPSE FJALA POEZIA VET KRIJIMTARIA EKA NATYRENE TILL QE POETI NE SECILEN NUK ESHT I SUKSESSHEM
PO MENDOJ S ECILA NUK MUND TE QUHET POR NDER SHUM SHKRIME 10 PERQIND ME QEN MIR ESHT OSE EDHE TRE PERQIND PRANDAJ NUK MERRET TRAGJIKE NES E NDER 30 VJERSHA D Y APO TRI JAN TE MIRA TE TJERAT NUK JA VLEJN PRA SECILI POET NE BOT E KA KET DUKURI KU SECILI PUNIM I TI NUK ESHT PERFEKT POR JAN DIASA QE VEQOHEN

lirik 26-10-08 03:14

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Poezia mund te zgjedhet cila te lexohet lexuesit asnjiher nuk i imponohet ka njerz q eme kan than zotri ferizi me pelqejn vetem vargjet lirike tuat nders a poezit ma nuk ti lexoj ndersa lirikat po i ke
shum te bukura
ka njerz q eem kan than jo lirkat nuk me pelqejn poezit i ke ato na pelqejn
KA LEXUES QE E PELQEJN variantin ellojitt e vet pra asnji lexues nuk eka shijen e njejt
kujt nuk i prelqen gjatsia e tejkalon dhe del ne tjetren
tE THASH KA NJERZ Q EME KAN THAN LIRIK SHKRUAJ VETEM NE VARGJE LIRIKE SE KTO TE SHKOJN E KA QE ME KAN THAN SHKRUAJ POEZI DIKUSH THOT NA PELQEJN KTO LLOJE DIKUSH ATO LLOJE POR UN KAM SHKRUAR KUSH DON MUND TI LEXOJ VETEM DY A TRI
NES ENUK KA NERVA TE MOS LEXOJ MA SHUM
POR BOTA KA GJITHFAR LLOJ NJERZISH SIKUR TE MOS ISHIN LIBRAT NE BURGJE SI DO TI KISHIM KALUAR NE BURGJET LEXIMETE GJATA NA KAN NDIHMUAR GJITHFAR LLOJ ROMANESH LIBRA HISTORI KEMI LEXUAR
PRA I NDERUAR GRUBARDHI PER HIR TENDIN NUK MUND TI NDRYSHOJM METODAT SEPSE SHKRUAJM EDHE PER NJERZ QE KAN DESHIR TE LEXOJN NGJARJE TE GJATA EJU KNNAQET SHPIRTI EKALOJN KOHEN DIKU SIDOMOS ME PAS UDHTIM APO PUSHIM DIKUND APO
NE VENDE TE NDYRSHME E KALON KOHEN PER BUKURI DUKE LEXUAR GJAT
DIKUSH TE SHKRUTAT ASQE DON ME I KQYR SE THOT QKA PO ME DUHEN KTO DY FJAL♪7 E KSHTU PRA ESHT KJO BOTė I NDERUAR GURABARDH

lirik 26-10-08 08:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

Poezia mund te zgjedhet cila te lexohet
lexuesit asnjiher nuk i imponohet
ka njerz q e me kan thanė
zotri feriz lirik
me pelqejn vetem vargjet lirike tuat
nders a poezit ma nuk ti lexoj
ndersa lirikat po
i ke
shum te bukura


---
ka njerz q e m kan than
jo lirikat nuk me pelqejn
por poezit i ke ato qe na pelqejnė


KA LEXUES QE E PELQEJNė
variantin e llojit t e vet
pra asnji lexues nuk eka shijen e njejt
kujt nuk i prelqen gjatsia
e tejkalon
dhe del ne tjetren

---
TE THASH O GURBARDH
KA NJERZ Q E ME KAN THANė LIRIK SHKRUAJ VETEM NE VARGJE LIRIKE
SE KTO TE SHKOJN
E KA QE ME KAN THAN SHKRUAJ POEZI
DIKUSH THOT NA PELQEJN KTO LLOJE DIKUSH ATO LLOJE
POR UN KAM SHKRUAR
KUSH DON MUND TI LEXOJ VETEM DY A TRI
NES E NUK KA NERVA TE MOS LEXOJ MA SHUM

--- TE GJATA -----


POR BOTA KA GJITHFAR LLOJ NJERZISH ---SIKUR TE MOS ISHIN LIBRAT NE BURGJE--- SI DO TI KISHIM KALUAR NE BURGJET---E GJATA--- LEXIMET E GJATA NA KAN NDIHMUAR ---GJITHFAR LLOJ ROMANESH TE GJATA -----
LIBRA HISTORI KEMI LEXUAR---
PRA I NDERUAR GURBARDHI ----
PER HIR TENDIN NUK MUND TI NDRYSHOJM METODAT---
SEPSE SHKRUAJM EDHE PER NJERZ QE KAN DESHIR TE LEXOJN NGJARJE TE GJATA---
E JU KNNAQET SHPIRTI --- E KALOJN KOHEN DIKU ----:SIDOMOS ME PAS UDHTIM ---
APO PUSHIM DIKUND ---APO TE MSUR PENXIONIST E GJITTHFAR MOSHASH
---------
KAM MENDUAR PER KET --------
DHE NUK KAM MENDUAR VEQ PER TY Q E NUK KE SHUM NERVA ME LEXU GJAT-----
NE VENDE TE NDYRSHME E KALON KOHEN PER BUKURI DUKE LEXUAR GJAT
DIKUSH TE SHKRUTAT ASQE DON ME I KQYR SE THOT QKA PO ME DUHEN KTO DY FJAL♪7 E KSHTU PRA ESHT KJO BOTė I NDERUAR GURABARDH

lirik 26-10-08 09:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Por O Gurbardh Diqka Deshta Me Thanė Shum Pak Disa Njerz Kan Thanė Ktu Diqka Ne Lidhje Me Vargun Tim Qka Po Me Ban Me Dyshue S Ekan Lexuar Ma Gjat Ekan Shtjellue Sikur Te Ksihe Shtjellue Ti Diqka Nuk Ka Mundsi Pa I Thanė Se Paku Dy Fjalė Per Ndoj Titull Por Po Te Them Se Shum Pak Ke Lexue Ndoshta Dy A Tri Edhe T Ato Nuk Besoj Se I Ke Logjikue
Njeriu Q Enuk Eleogjikon Esencen E Domtehnjes Ne Varg Ma Mir Mos Ta Lexon Hiq
Sikur Te Kishe Qen Pasoionant I Ose Kureshtarė I Zbeerthimeve
Fjala Jote Do Te Ishte Plot Gjevahire Ebuilure Ose Pershtypje Fjalesh
Per Ndoj Varg Por Njerzt Qe Nuk Eskponohen Per As Ma Te Vetmin Varg Prej Kaq Mija Vargjesh Te Miat Ktu Flet Per Llojin E Gurit Te Njeriut Njeriut Pa Amocion Qe Nuk Mund Ta Prekesh Ne Shpirt Me Asnji Lloj Vargu As Me Kurfar Vajzi Qoft Etik Emocional Fetarė Edukativ Ndikues Preks Motivues Atdhetar Liridasht Tragjik Te Dhimbshem Srakastik Apo Qfa Rdo Se Vargu Nuk ėsht Per Gurė Ekam Shfaqur
Edhe Ket Lloj Dukurie Ne Vargjet Emia Me Titul Gurėt E Heshtur
Te Cilin Nuk Ebesoj Se Ndokush Eka Lexuar Per Ta Zberthyer Ne Te Kutuar Thelbsorė
Te Shum Njerz Gjėrat Lexohen Siperfaqsisht M Shtresa Te Cekta Jo Me Lavrime Te Thella Ndergjegjsore E Mendore Ne Per Fusha Te Krijimtarisė Prandaj Nuk Jan Te Aft As Per Kurfar Kosnstatimesh As Nxjerrje Sh Definuese
Arti I Fuqishem Mos Me Lan Pershtypje Flet Per Nji Emocion Gurorė Nji Emocion Te Ftoft Te Shum Qenjeve Njerzore Qe Mandej Zemra Etyre Apatike Nuk Arrin Me Nxe Kurfar Loti As Kurfar Shpirti As Kurfar Ringjallje
Un E Perxcjelli Nga Afer Situaten Dhe Llojin E Njeriut
Dukuritė Dhe Fenomenet
Kam Shkruar Neper Vargje Shum Fenomene
Me Ka Pelqyer Njiher Nji Lexuese Dikurė Qe Nuhaste Mirė Meprirjet E Saja Neper Vargjete Mia Dhe Kur Delte Vertet Gjente Formula Gjente Emocion Gjente Cakun E Domtehanjeve Dhe Shkruante Fjalen Me Plot Fuqi Intelekt Te Sterhollė E Te Persosur
Por Ka Edhe Njerz Qe Ju Mungon Aftesia E Perceptimit Sepse Nuk Kan Zhvillim Emocional
Autizmat Dhe Mos Zhvillimet Shpirtrore Shum Faktor Jan Ndikues Faktor Te Se Kaluares Te Mos Asrimimeve Neper Shekuj Pasojave Te Prapambeturive Te Mos Emancipimit Sa Duhet Te Shoqeris Sonė Per Shkaqe Te Pushtimeve Shekullore Ku Ngeci Secili Aspekt I Jetes
Nuk Pres Un Prej Secilit Thellsi Horizontesh Me Vargjet Emia Ka Kush Merret Ma Hollsisht Me Fjalen Artine Dh E Shekujt T Tyre E Vullkanet Q E Permbajn Nga Mbrenda
At E Di Un Dhe Edin Profesionisti I Lartė I Vlerave
Nuk Pres Un Prej Secilit Lexues Te Perceptuar Te Lartė Mendorė Te Niveleve Te Larta Filozofike Metaforike Artistike
Per Te Teoriziuar Epraktikuar Per Te Ideuar Emocionuar Neper Vargjet E Mia
Duhen Laboratore Te Thella Shpirtrore E Zhvillime Te Thella Lavrime Sensesh Te Gjalla Per Levizje E Motivim E Ndezje Te Emocionit
Te Gjitha Kto Komponente Talentuese Veshtir Esht Me I Pas Qdo Kush
Sepse Perveq Ktyre Majave Ta Larta Te Dijeve
Mund Te Ngjitet Ne Kto Shkallė Te Vetdijeve Vetem Ai Q E Ka Mendje Shum Te Ndritur
Qka Secili Nuk Eka Zhvillmin E Tillė Prandaj Kritika Letrare Duhet Prej Qarqeve Tjera Te Vie Jo Prej Lloj Lloj Mediokėrve
Referencat Caqet Mditimet Ndjenjat Dhimbjet Oratoritė Ciceronizmat Thumbi
Gjendjet Shpirtrore Domethenjet Artistika Apatia Vetmbrojtja Alegoria Metaforikja Artistikja Mtilogjikja Imagjinarja Filozofikja
E Shum E Shum Tjera Q Ekarakterizojn Nuk Perceptohen Nga Njerz Me Aftesi Kufizuese Ne Shum Raste Kur Vargu Im Me Nji Fjalė Flet Shum
Vetem Vizionarė Te Sprovuar Neper Dije E Shkallė Diturishė Mund Te Permbledhin Neper Qendrat Mendore Te Analizave E E Te Arsyeve Te Zberthejn Artsistiken Mitiken Gjenealogjiken Zanafillen E Sencen Dhimbjen Nostalgjiken
Kritiku Letrarė Duhet Me Qenė Pirisht I Gjithanshem Jo Vetem I Nianshem Por Duhet Me Pas Njohuri Filozofike Art Shpirtror Emocion Gjersi Horizontesh Dije Ne Fushen E Letersis Te Artit Te Fenomeneve Tru Teper Zberthyes Te Nyjeve Gordiane Neper Vargjeve Te Enigmnave Qe Mshefen Parapa Nji Rezymeje Nji Citati Vargu Nji Shprehje Ne Varg Nji Titulli Nji Eksponimi Shpirtror Dhe Duhet Ne Secilin Shpirtzim Shpirtrisht Ta Materializoj Artstik E Thellė Nevoitet Edhe Per Ato Vargjet Qe Fare Nuk I Ka Pa Lexuessi Deri Me Tani Prandaj
Nuk Pres Prej Secilit Kritikė Tė Mirfillt Letrare
Megjithat Ekam Vrejt S Enjerzt Duke Mos Kutpuar Shpeshher Heshtin
Un Kam Thejshtzuar Shum Her Vargun Duke E Lidh Me Realistiken Qe Te Jet Ma I Perceptueshem Per Lexuesin
Shkruaj Per Shkallė Te Ndryshme Te Vetedijeve E Trurit Me Nivele Shkallė Shkallė Te Diturive

lirik 26-10-08 09:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=GURI SYLAJ]Edhe pse nuk njihemi dhe ndoshta nganjehere edhe nuk pajtohemi,se njerez jemi ,une sinqerisht ndjeje rrespekt per vargun e juaj dhe kam nje rrespekt te vecant per Ju!
Do te kisha dashte qe nje dite te takohemi dhe te bisedojm shtruar se pa pike dyshimi kam nevoje te ju njoh edhe personalisht!Do te ishte nder per mua!
Ju pershendes!
Guri Sylaj![/quote]GURI SYLAJ I NDERUAR
UN KAM PAS FOLė EDHE ME GURIN E MADH I KAM PAS THANė HAJDE KUR TE DUASH MERRE GURI SYLAJN NESE DONI RRIM NE SHTEPI TIMEN NESE DONI JU PRES MA SHUM NJERZ
NE KLUBIN TONė E ORGANIZOJ KU TE DONI NES EVINI MA SHUM ME QEN S E QENKI KTU
NEPER RRETHET JO TE LARGTA NGA UN
NE MUND TE ORGANIZOJM NJI PIKė TAKIMI KU MUND TE FTOJ SHUM NJERZ
E TE RRIJM BASHK OSE ORGANZIM VIZITE NJE TE DIELE
DIKUND
JAM PER SHOQERI E MIKRPITJE BUK EKRYP E ZEMER SIQ E PAT NDER SHEKUJ ZAKON SHQIPTARI
DHE MOS MU HIDHRO PER MENDMIET E NDRYSHME SE NUK E PATA ME TY HIDHRIMIN
AS KUNDERSHTIMIN E DIN TI S E JO TEJETER KSUH PO DIN ME KOPILI ME SHTI XEKRRA NE MUA
KUR TE DONI MERNI FAMILJET E HAJDENI APO SI TE DONI EHE VETEM JU PRES KU TE DONI NE NDONJI KLUB A SALLė A SI TE DONI E ORGANIZOJ UN
PER T E INTRESUAR MUND TA BEJM AT LLOJ TAKIMI
NJIHER KA QEN EPLANIFIKUAR Q ETE TAKOHEN TE GJITH FORUMISTAT SHQIPTAR NE FORUMIN SHQIPTAR KUPTOHET KUSH MUNDET ME ARRITė
MANDEJ DOLI DJALLI I ZI E I FSHINTE GJITH NATEN KTO FAR INICIATIVASH E SHKRIMESH TE FORUMIT SEPSE U PALNIFIKUA TE ME ORH GANIZOHET NJI PRITJE E LIRė PRIVATE
DJAJAT KAN PUNUAR HERET ZOTRI GURI SYLAJ POR MUA ME RRIJN MOTET TE
QTA SE EDIJ UN KUSH JAN DJAJT KAM PRAKTIKA PERVOJE QFAR TE DUASH ME DJAJ BILE EDHE E DI SI VALLZOJN ATA NEPER PRROJE ASHTU SIQ E DIJ SI VALLZOJN ENGJUJT
TE PRES KUR TE DUASH E SI TE DUASH TY DHE SHOKET TJERė E SHOQET
NESE VINI BASHK DHE MUND TA ORGANIZOJM TAKIMIN
NJOHJA DIREKTE ESHT KNAQSIA MA E MADHE NE JETė SEPSE TE GJITHA NJI DIT DO TI LAMė DHEUN GURET TOKEN PASURIN KERRIN MATERIALET E DO TE SHKOJM NGA KJO BOTė KALIMTARE QE NUK ISHTE AS GJE TJETER PERVEQ NJI URė MASHTRIMI KALIMI VUAJTJE LOTI E PRVOJE E LAKMIJE E TE USHQYERIT TE PERDITSHEM TE VRAPEVE PER KAFSHATEN
GARė PER MBIJETESė
NA URDHRO GURI SYLAJ NE FAMILJEN SHQIPTARE KUR TE DONI NA URDHRONI
A PO SI TE UA MERR MENDJA JU SE ESHT MA MIRė TE TAKOHEMI
NJIHER KA PAS Bė PEPRJEKJE NATYRA TE VJEN ME BURRIN ME FAMILJE POR NUK ARRITI
SE KISHTE ME SHKUE NE KOSOVė DHE I KISHIM LARG QYTETET KTU NGA KU ZBRITI AJO NGA KANADAJA DHE NUK ARRRITI TE NA VIZITOJ
KJO KA QEN FORUMISTJA E PARė QE KA Bė PERPJEKJE TE NA VIZITOJ DIREKT
PAS ASAJ INICIATIVES QE I U SHPALL NE FORUMIN SHQIPTARė
DESHTA TE FLAS DIQKA RRETH UDB S NE KET RAST POR ME KUPTO DREJT
DIKUR SI NE BURG SI NE LIRI REGJIMI JUGOSLLAV ORGANIZONTE NJERZ ME PERFLLIQ E ME FOL KUNDER MEJE ZIE TERR DHE KUR ARRIJA TE INFORMIMET DHE BURIMET PREJ KUJ KA DAL FJALA E VREJSHA SE QFAR LLOJ NJERZISH JAN ATA PERGOSJAT
DHE ME THONIN NJERZT MOS U BRENGOS LIRIK
SE VERTET TY KAN DESHIR ME TE IZOLUE E SHOHIN S EKE NDIKIM TE NJERZT DHE I TREMBEN AFERSIS TENDE ME NJERZ KET PRAKTITK E KAM VREJT NE BURG KU KOMPLET DHOMA IME MBI NIZET TE BURGOSUR QITESHIN NE NDRRIMIN E PARė PėR Tė Mė LėNė MUA NE NDRRIMIN E DYTė ------------- PRA FLAS PER VUAJTJEN E DENIMIT NE BURG SE NE PUNONIM SI TE BURGOSUR NA SHFRYTZONTE ISH JUGOSLLAVIA PER NJI PJATė QORBė SA MUNDDTE
UN NUK GUXOJA ME FJETė SE NUK JU BESOJA KURR DINAKRIS SE TYRE ISHTE TEPER PROBLEM KJO PUNė SE ENJIHSHA DINAKRINė E TYRE EDHE ATA E DININ AFTESIN TIME TE NUHATJES DHE RRINIM SI UJKU ME DHINė NE GATISHMERI
U MUNDOVA NJIHER ME DIPLOMACI ME DAL NGA KY RRETH SESPE NUK KISHA BESIM ME FJETė NE MENGJEZ

I LIRė SE PRITSHA NE SECILIN MOMENT KUR DO TE HYJN TE ME MBYSIN E MANDEJ TE ME SHPALLIN TE VARUR SIQ VEPRONIN ME DIKEND QE E KISHIN NE SY ATA GJITHMON THONIN VARI VETEN SE I VDEKURI NUK FLE“T KUR E VREJTA SE NUK SHKON ME DIPLOMACI JA FILLOVA ME MBLEDHJE ME TE BURGOSUR NE SALLė TE BURGUT

lirik 26-10-08 09:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nė salllen e burgut behej nji rremuj aq emadhe rreth temes time shkonte hallakamė te burgosurit kerkonin sqarim pse me kėmbngulje nji pjes e madhe e tė burgosurve
Ne mbledhjet qe mbaheshin jugosllavia e ka pas sistemin e te drejtess e fh jales s elirė gji oja socializem vetqeverises demokratik per ti hedhh hi syve perendimit
por ka qen sistem fund e krye mafioz fannatik dhe i degjeneruar
Ai qe fksite fjalen e drejt shenohej e vihej ne shenjester mandej ata ja organizonin pasojat tjera
me shum kopili qe nuk dijshe ka h po t e vjen taksirati
NE SALL U BA RREMUJė PSE LIHET LIRIKU VETEM NE DHOMė ME QFAR QELLIMI KY NUK PUNON ME NE NE SHOQERI TE BURGOSURIT ME DONIN NJI PJES E MADHE
SEPSE UN KAM GJYKUAR DREJT DHE KAM PAS HUMOR E MBRENDA BURGUT KAM ORGANIZUAR TURNIRE SHAHU “ME TE BURGOSUR MANDEJ NE MBELDHJET I KAM PAS TEMAT PER ALKOOLIZMIN DHE DROGEN E SHUM NDIKIME TJERA TE KARAKTERIN RESOCIALIZUES
NUK DUA TE LAVDROHEM POOR SHUM TE BURGOSUR NENJI FAR FOMRE KEKRONIN KSHILLA
NGA UN QKA PAS BURGUT KUR TE DALIN
NE BISEDA E SIPER NUK E LEJA RASTIN PA E GJVESH E PA E PERQESH SISTEMIN POLITIK TE ASAJ KOHE ME PROPAGANDA GOJORE
PUSHTETI GJITH INATIN EKA PAS ME MUA PSE NUK ARRINTE ME MA MBYLL GOJEN
DHE SIQ PO E SHEH O GURI SYLAJ GOJA NUK PO ME MBYLLET AS SOT E KSAJ DITE EDHE PSE ME KAN THAN SHUM NJERZ JETOJE JETEN TENDE TE QETė S E KE VUJTUR SHUM
MOS E KAP GAJLEN E BOTES SHIKOJ HALLET TUA POR JA QE DIKUSH QENKA LINDUR
I TILL MUNDOHET SECILEN BIMė TE NATYRES ME E DREJTUE QENKA KATASTROFė NJI SMUNDJE E TILLė PER NJERIUN KJO QENKA ROBRI SHPIRTRORE
GRUAJA IME ME THOT MA MIR TE KISHE QENė PUNTORė MARANGOZ VEQ TE MOS ISHE POET BRE AMAN VEQ POET JO SE NUK I DUA POETET NUK I KAM DASHT KURR
BILE QESHI E THEM PSE ME MORE PRA THOT PO NUK EKAM DIT SE DERI KTU
SHKON PUNA ---------
UN E KUPTOJ ATE E DI PSE EKA KET NEVERI SE E SHEH ME DY SYT EBALLIT SE JETA DHE SHPIRTI IM JAN TE ROBRUAR SE SHKRIMI E IDEALI QENKAN VARGOJ ZNGJIR PRANGA QE TE LIDHIN AJO KA PAS DESHIR NJERI TE LIRė TE THJWESHT ME NJI RROGė ME NJI JET TE QET E JO SI MUA KSHTU QE RROPATEM ME VARGJE E HALLAKAMA TE BOTES QE NUK KA BIR NANE QE I DREJTON E I VEN NE VENDIN EVET SE BOTA KA LIND PER TE SHTREMTEN POR JO PER TE DREJTEN

lirik 26-10-08 10:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te Dalim Pra Te Tema Te Burgu
Ata Paskan Pas Qellim Qe Te Me Izlojn Mua Nga Shoqeria Nga Njerzit Nga Te Burgosurit Qe Un Te Vuaj Ma Teper
Te Mos Kem Kontakt Me Njerz Sepse Ka Pas Raste Me Kujtohet Te Nji Burg I Madh Ku Isha Ishin Rreth Tremij Te Burgosur Me Blloka Ndertesa Me Numra
Organet E Burgut Na E Shtruan Zullumin Me Ushqim Te Keq Nuk Hahej Ushqimi Vertet Aq I Keq Ishte Mos Pyet Nuk Shkonte
Ka Mjaftue Vetem Nji Fjalim Me I Shkurtė Nemenxen E Burgut Dhe Te Gjith Te Burgosurit Kan Dal Jasht I Kan Hjedh Lugt E Pjatat Dhe Kan Kaluar Ne Grev Urije
E Mos Punė
Ndalja E Makinave Dhe Mospunes Ne Prodhim Kushtonte Miljona Ku Burgu Dhe Degjenerrikt E Byrokracis Prej Te Burgosurve Perfitonin Miljona
Per Te Tu Knaqur Burokracia Jugosllave Me Orgji Te Ndryshme Neper Pushime E Jet Luksoze Ne Shpinė Te Puntorit E Te Burgosurit Te Gjorė
Prandaj Nuk Ekam Qellim Me Than Por Ka Shumdeshmtarė Se Qfar Ndikimesh Kam Pas Neper Burgje Ku Shum Na Cionalitete Me Rrepektonin Jasht Mase Me Perjashtim Te Veglave Qorre Spiunat E Regjimit
Nepermes Tyre Mandej Regjimi Organizonte Sulmet Ndaj Meje Per Te Ma Komplikuar Situaten
Njerzve Me Ndikkim Ne Shoqeri Ju Trembeshin Si Dreqit Dhe Jeta Ime Ka Qen Nerrezik Se Ata Kan Parashikuar Se Kur Te Dal Nga Burgu Do T Ekem Ndikim Te Masat Dhe Pikrisht Ktu Ka Qen Ajo Droja E Madhe E Regjimit Qė Pėpriqej Me Qdo Kusht Tė Me Izolonte Ete Me Destabilizonte
Por Un Ekam Perdor Edhe Diplomacinė Per Te Mjegulluar Kto Gjurmė Kto Dyshime Te Tyre Aq Sa Kam Mundur Se Dhelprat E Perzieraa Me Ukk Skile E Qakaj Shartim I Zi I Satanit Te Ish Jugosllavisė
Duhej Diplomaci Shum E Fortė Teper E Hollė Per Ti Pritė Qakajt E Pansllavizmit
Qe Rrinin Gati Per Te Me Shkye Por Kam Pas Metoda Shum Te Forta Per Ti Neutralizuar
Sidmos Karta Me Te Cilen Luaja Kan Qen Te Burgosurit Te Cilet Nuk Pranonin
Ma Te Me Lenin Vetem Me Fjet Ne Dhomė Por Kercnonin Me Greva Te Punes
Nuk Shkonin Nė Punė Kjo Ju Ksuhtonte Shum Shfrytzuesve Borgjez Anarkistave Jugosllav Faqezijve Teregjimit Antinjerzorė Dhe Rtembeshin Sepse Ne Makineri Nji Pordukt Prodhues Kkushtonte Se Ma Than Sot Der Na Sa Euro Ka Pas Shum Produkte Te Shtrejta Te Prodhimit Kamionat Transportet Prej Burgu Nat Edit Leviznin Plot Pordhime Te Ndryshme Ekur Ndaleshin Makinat Ata Shkumbzonin Prej Goje Nga Inati Dhe Nuk Kishin Llogari As Dy Dit Greven Me E Mbajt
Vinin Pastaj Ne Qeli Eme Thonin Eja Se Drejtori U Tregua Zemergjerė E Te Fali Prej Qelije
Mandej Un E Shfrrytzoja Situaten Per Te Ju Hedhur Hi Syve
Vet Me Vete Ju Thosha
E Moj Dhelpra Plakė Pansllave E Regjimeve Te Kalbura
Nuk Jemi Ne Shqiptart Analfabet Siq Mendoni Ju
Te Na E Hejdhni Nuk Ke Has Ne Njerz Naiv E Shkurtpamsa Siq Ju Mendoni

lirik 26-10-08 10:30

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te Burgosurit Kam Dit Me I Shfyrtzu Me Mjeshtri E Situatat Atyre Pastaj Ju Vinte Inati Me Plasė Sepse Nepermes Te Burgosurve Qe Delnin Nga Burgu Kam Qit Letra E Ankesa Ne Jurispondencė Ne Kshillekzekutiv Ne Komitetin Qendroė Ne Lidhjen Socialsite Ne Qeveri E E Kudo Neper Organe Duke I Alarmuar Se Me Pregatiten Kurtha Te Rreziikshme
Ata Mendonin Dhe Dyshonin Se Ku Mund Ta Kem Un Lidhjen Si Po Arijn Letrat Me Dal Jasht Seper Te Gjall Letra Nuk Dilte Ata E Lexonin Mafia E Degjenruar
E Gjuanin Mandej Ne Berllog Ankesen
Por Kur Ju Shkonte Kshillit Ekzekutiv Ata Ua Terheqnin Vesht
Dikush Sigurisht Dikush Po Se Jepja Mjaft Fakte Per Sjelljet E Montimet Ne
Burg Te Disa Rrymave Aty Te Pista Qe Pregatisnin Kurtha Ne Bashkpunim Me Beogradin
Kan Qenė Njerzt E Caktuar Aty Qe Kan Mbajt Lidhje Te Tilla Me Beogradin
Se Jo Secili Ka Qen I Keq Por Kan Qen Qetnik Aty Sidmos Ne Nji Burg Njifar Zavends Komandanti I Burgut Me Kompanin E Vet Nja Pes Gjasht Shokė Te Vet Aty Polic E Me Nja Disa Administratorė Pisa Te Sigurimit T E Burgut
Ndersa Ka Pas Diosa Tjer Q Enuk Ishin Te Intresusar Per Zullum Dhe Padrejtesi
Neper Mbledhjet Ehapura I Demsakoja E Mendej Ne Forma Grevash Me Te Burgosurit
Prandaj Mi Kan Shkruar Karakteristikat Ky Njeri Nese Del Jasht Paraqet Rrezik Per Shtetin
Dosja Ime ėsht Madhe E Trashė Me Thoninata Vet Ata
Pse Ka Qen Dosja Ashtu Sepse Spiunat Kan Ndejt Si Skilet Duke Pergjuar
Dhe Ua Kan Raportuar Fjalt Regjimit Si Ne Kohen E Rinis Time Jasht Si Ne Burg Gjat Vuajtjes S E Dinimit
Pra Jeta Ka Qen Me Shum Larmi Ka Pas Te Kqi E Te Mirė Ka Pas Zyrtar Q Enuk Kan Qen Te Intresuar Per Sherre E Per Zullume Por Ka Pas Vegla Te Beogradit Sa Te Duash
Kuzhina Helmatuese E Beogradit Shperndante Helmin Qe Te Gjith Popujt Jugosllav Ather Te Na Urrenin Bsohnjak Kroat Slloven Hungarez Italian E Gjith Qka Gjeta Andje Pakica Tjera Neper Ato Burgje E Kazamate Ku Na Transferuan
Nga Kosova Ma Mija Kilometra
Me Secilin Duhj Me Shum Kujdes Me Folė S Ene Shkuam Ne Kohen Kur Nji Jugosllavi E Kishim Ne Shpinė Te Gjith Popujt Pa Perjashtim
Por U Dasht Kohė Ne Burg Per Shum Sqarime Me Vite Mjeshtri E Fjales
Sepse Shtypi Villte Helm Te Zi Kunder Shqiptarve Nga Intrigat E Beogradit
Ata Nuk Arrinin Me Kuptue Dhe Na Thonin Sipas Jush Shtypi Po Rrenė Vetem Ju Po Flsini Drejt E Qka Propaganda E Mediat Ishin “opiumi Ma I Keq Per Trurin

lirik 26-10-08 10:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
U Dashke Me Muaj Spejgim E Demaskim Te Prrallave Emiteve Serbe
Gazetat Shkruanin Se Shqiptart Dhunojn Varre Kryqe Serbe Dhunojn Plaka
Propaganda Me A E Zez Agjentureske Qarkullonete
Ne Ekmi Ps Shum Veshtir Ne Fillim Ne Emsin E Tyre Ku Na Derguan Larg Kosve Ne Vuajtjen E Denimit Por Fjala Jon E Te Burgosurve Shqiptar Dal Nga Dal Ka Ndryshuar Bindjet E Shum Kuj Por A Ishte Eleht Kjo Gjė
Ne At Rrethana Ku Spiunet Mbanin Vesht Pipzė Ne Te Gjitha Anėt
Pra Ktu Dua Te Them Se Agjenturat Nuk E Pelqenin Asnjiher Ndikimin Tim
Edhe Ktu Ne Diapsorė Spiunat Mi Heqnin Mikrofonat Prej Dore E Delnin Ne Bina Pa Kurfar Turpi Gjithfar Lloj Bastardi E Her Gjoja Nuk Punojn Mikrofonat
Kur Ishte Ne Pyetje Fjala Ime E Vargu Im Me U Lexue
Kan Vepruar Shum Agjenturat Edhe Ne Perendim Serbijani Kishte Pas Vegla
Boll Shqipfolsa Dhe Mjaft Me Kan Penguar Ne Aktivitet
Aq Ma Shum Kan Pas Sukses Se Un Nuk Ekisha Krahin E Fortė As Kuleten E Fortė As
Mundsit E Forta Te Levizjesve As Ndikimin Ne Media
Sot Mu Ka Qelė Nji Dritare Pėr Fjalen E Lirė Ather I Kam Pas Shum Te Mbyllura
Agjenturat Nuk Rrijn Ato Punojnė
Mjafton Nji Agjent Me Ta Ndal Nji Regjion Me Sherre E Ngatrrime
Ne Vetem Nji Njeri Na Eka Prish Klubin Me Vite Dhe Ka Qit Ngatrresa Eperqarje Qka Habitet Njeriu Ka Penguar Ka Nda Njerz Ne Grupe Ka Shti Sherre Ka Ndjek Njerz Prej Klubi
Klunet Ishin Qendra Te Fuqishme Te Perkrahejeve Te Atdhuet Sepse Ishte Informimi Dhe Dergoheshin Paratė Ishte Kultura Dhe Kontakti Me Te Huaj Muzika Prezentimi E Sidómos Paraja Ishte Nji Lloj Ambasade
Dhe M Enjiher Shihej Pisi E Tradhtari Q Ekishte Interesa Me I Prish Kto Qerdhe Shqiptare
Ne Shenjester Nji Nde Rte Paret Isha Un Me Patriot Tjerė Prishja E Shoqatave Ishte Cak E Kishte Derguar Armiku Per Ket Qellim
Pastaj Hajde Ti Merru Me Vagabonda Kur Nuk Eke Mjetin E Fuqishem Si Adem Jashari Po Tregojn Ne Nji Rast Ne Skenderaj Kur E Shtren Per Toke Nji Spiun Ne Oborrin E Shkolles Q Enuk Lente Me U Zhvillu Msimi Shqip Pengonte
Kunder Spiunvbe Duhet Me Pas Ilaq Ma Te Fort Se Armiku
Veq I Thue Ushtarit T Eliris Rregulloje Njiher Ket Far Pisi
Njiher Duhet Te Kercnohet Ai Pis Nes En Uk Merr Vesh Duhet Te Rrehet Deri Sa Te Pshurret Mandej Nese Vazhdon Me Pengue Inetresin Kombtarė Ka Metoda Tjera Boll Interesi I Kombit Nuk Guxon Me U Prekė Prandaj Per Mua Kan Qen Shum Te Veshtiar Kushtet E Punes Dhe Kryesisht Esht Punuar Q E Te Izolohem Nga Ndikimet

lirik 26-10-08 10:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pikrisht kjo ishte deshira ime qe ti botoj dy miljon vargjet e mia ne te cilat kam spjegguar shum fakte jete e pervoja por nuk arrrita
JUGOSLLAVT TE NJI DIQKA KAN GABUAR
KAN MENDUAR SE UN DO TE BEJ GJėRA SHQTESUESE E ORGANIZIME ME SHKRIME
E NDIKIME NUK E KAN DIT E LLOGARITė
SE PER NJI GJA Tė TILLė Tė DUHET PERKRAHJA E PER TE Bė DIQKA EME QIT DIQKA NE DRIT NUK KA NEVOJ ME INTERVENU ARMIKU HIQ TURRIN TA NDAL SHQIPTARI VET
SHQIPTARI E PENGON SHQIPTARIN PRANDAJ NUK KAN PAS NEVOJ ATA ME PUNEU AQ SHUM
SE NE VET E KEMI DREQIN NE BARK SIQ PO SHIHET SE QFAR PENGESASH I QESIM NJERI TJETRIT
BILE UN JU KAM THAN SHUM HER JU A JENI QORRA PSE PO SHKRUANI KARAKTERISTIKA TE RREZIOKSHME PER MUA DHE I KAM SHKRUAR ORGANAVE ATHER JU KAM THAN KTO JANPROPAGANDA TENDENCIOZE PER NJI QELLIM QELLIMIN PERFUNDIMTAR TE ELIMINIMIT TIM FIZIK
GJėRAT NUK BėHEN ME SUSTė ME DYGME JU KAM THėNė DUHET ME PAS NJERIU NJIQND JETė ME I Bė ATO GJėRA QK A JU PO PJELLNI PREJ MENDJES SUAJ PO I FANTAZONI
ME KSO DIPLOMACISHė ELOKUENTE KAM SHPETUAR SHUM HER DUKE NXJERR FORMULA E DUKE I NEUTRALIZUAR NE TURRIN E TYRE KJO KA QEN LUFTA IME DIPLOMATIKE E SPECIALE
NE TE CILEN KAM RRESTUAR REGJIVE TE NDYRA KANIBALISTE
OENDA IME ERDH MANDEJ MA VON NE SHPREHJE S E PENEN MA KAN BLLOKUAR
TE KISHA PAS PERKRAHJE TE DUKUR PENA IME DO T E ISHTE AKTIVIZIUAR ATHERE
POR JA QE U BLLOKUA E SOT KOHA EKA BA TE VETEN NUK JAM AI I FRESKTI QE ISHA DIKURė KET PO E SHOH SE KAM FILLUAR TE BIE NGA E KALUARA E JETES PLOT ME MBIJETESA

lirik 26-10-08 11:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Besoj S E Me Ke Kuptuar I Nderuarai Guri Sylaj Eju Lexues Te Nderuar
Korat Ishin Shum Te Vshtira Dikurė Tash Janlehtesuar Dhe Lexuesi I Brezit Te Ri
Vėshtirė E Ka Me Kuptue
Abedin Bala U Mbyt Ne Burg E Vranė Embyten Per Nji Roman M E Titull Un Ua Tregoj Sllavt Ishte Prozator I Madh Dhe Njeri Shum Intresant Qe Kam Takuar Ne Jeten Time Djaloshi Nga Drenica Qe Meriton Permendore Prozatorė Artsit Kengtarė Publicist Pena Eti Shum E M Breht E Vranė E Mbyten Me Dinakri
Armiqt Pa Njji Demtim Nuk Te Lshonin Te Gjith Te Burh Gsourit Politik Kan Qen ė
Ne Forma Te Ndryshme Te Demtuar
Adem Demaqi Ukshin Hoti Abedin Bala Kan Qen Njerz Te Veqant Te Toikes S Ekosves Dhe Krejt Trojeve Etnike Te Cilet Rrall Her Mund Te Perseriten Ne Histori
Ashtu Siq Esht Veshtir E Perseritshme Historia Unikate E Lgjendes Adem Jasharri Qe Nuk Ka Unikat Nė Botė Njiher Dhe Vetem Njiher Mendoj E Them Vetem Njiher Lind Nana
Ukshin Hot Adem Demaq E Abedin Bala
Njerz Te Papperseritshem Ne Hsitorin E Kombit
Ademi Me Tridhjet Vjet Burg Nji Jet Sakrificė Legjendė E Gjallė
Shqiptarizmit Njeri U Mundimeve Ku Jeten E Qoj Ne Burg Per Te Lindė Per Ta Quar Nji Jet Ne Burg E Habitshme Ne Gjithsferene Trurit Njerzorė
Ndersa Ukshin Hoti Dhe Abedin Balaj Me Gjenialitetin E Tyre Te Nji Menjde Te Rrallė Te Intelegjences
Per Ukshinin Duhet Ma Shum Ndersa Abedinit Ja Shlyen Gjurmet I Ndejten Gati
Spiunimi Dhe Udb Ja Jugosllave Duke Pa Rrezikun Se Qfar Njeriu Ksihin Para
Njeriu Si Abedin Bala Qe Filloj Te Shkruaj Romane Ne Burg Romane Aq Te Holla E Te Perossura Njeriu Q Evdekjen E Quante Shaka E Nuk E Bente Hesap Per Pes
Para Thuaj Lirisht Nji Trim I Penes E I Fjales Hero I Popullit We Vdiq Ne Burg E Mbyten Regjimi Jugosllav Sigurimi Shtetrorė
Ishte Shoku Im Ma I Ngushti Ishte Nji Azem Galicė Sy Patrembur Ashtu Siq Din E Dhan Djem Sokola Drenica Trime Q Ekur I Jep Vertet Jan Madheshtorė
Kur Kjo Luanesh ė I Njxerr Njxjerr Me Te Vertet Njerz Te Mdhhej
Siq E Nxori Kamer Loshin Fazli Greiqefcin Njeriun Unikat Qe Mbi Tridhjet Dit Torturash Te Pa Nderpeera Nuk U Pendua Nuk U Shty Mbarapa Asnji Milimeter Per Flamur E Vdiq Ne Duart E Udb S Gjaksore

lirik 26-10-08 11:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Poashtu Abedin Bala Njeriu U Vuajtjeve Te Hatashme Te Jashtzakonshme Njeriu Qe Shkruante Ne Burg Romane Vizatuesi Ma I Talentuar Q E Kam Pa Ndonjiher Ne Jeten Time Sikur Te Ishte Gjall Galerit E Ti Te Artit Do T E Mahnisnin
Opinione Kengtar Me Za Te Bukur Shqiptari Q E I Thinin Ne Burg Mehmet Gradica I Dytė Qe Nuk Ua Merrte Ne Dorė Qe Embajten Mbi 13 Muaj Lidhur Ne Kushte Burgu Qelijash Hetuesie Por Nuk Pat Shkja Shkine Qe E Ben Nji Milmeter Me U Dorzue
As Me U Shty Mbrapa
Mbas Tremdhjet Muaj Torturash 6 Jav Ka Zgjat Gjykimi I Abedin Balajt
Njeriut Hero I Kombit Qe Duhet Ti Ngritet Permendorja Neper Qendra Te Ndryshme Te Kosoves Eshum Shkolla Te Marrin Emrin E Ti

lirik 26-10-08 11:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ABEDIN BALEN EKISHIN DIKTUAR NE INETELGJENCė PRIRJE DHE TRIMRI
SA ESA HER EKAN RRETHUE ME POLIC ENJISI SPECIALE KUR AI BARIKADOHEJ
E JU THOSHTE I O SHKJE SHKINE NUK KENIM PA HALA JU SHQIPTAR ME SY
MBI DYQND SHQIPTAR TE AAJ KOHE NE BURG E “ATJE E DIJN SE SI UA PLASI QENIN
QE JA LSHUAN POLICIA
PASI LA LSHUAN QENIN S ENUK GUXONIN EM EUAFRUE ME KAPė AI ME NJI MJESHTRI TE PASHOQE JA FUT QENIT GISHTAT NE FYT E UA PLAS QENIN E UISHTRIUAR TE POLOCISė DHE ME NJI HEKRU NE DORė I NDJEK SA E S A POLIC RRETH PUNTORIS S E FABRIKES SE BURGUT
NJERIU I PENDES QE TE DY SYT I KSIHTE NERREZIK SEPSE SYT I RRININ SHU M TE AJUR E GATI NDOSHTA PER TE JU DEMTUAR JA KISHIN PRISH TE DY SYTė QENTIKT ME URDHER T E BEOGRADIT POR PENEN NUK ELSHONTE NGA DORA SHERBEHEJ NGANJI HER ME DO PIKA ILAQESH Q EJA KISHTE DHAN MJEKU I BURGUT POR SYT NUK PERMRISOHESHIN SHUM VETEM NGA PAK QETSOHESHIN E VAZHDONIN AVAZIN
AI PRA ABEDIN BALAJ KA SHKRUAR ROMANIN ME TITULL
UN UA TREGOJ SLALVT NJI ROMAN I FUQISHEM AQ ME PLOT ARTSTIKė ME PLOT MENQURI
ME PLOT ZBULIME E ME PLOT DEMSKIME ME PLOT PERSONAZHE E FAKTE ME PLOT NGJARJE HSITORIKE PADREJTESI INVAZIONE TE KOHėTS S E SLLAVėVE ME PLOT TEMA PėR VRASJET EMSHEFTA
TE SHQIPTARVE
e vrasjet e ndrsyshme ne tivar ne luftene dyt botrore masakrat edrenices gjat luftes se dyt botrore
dhe me plot kolorit pasuri per historiu etregime te ndryshme nji roman me vellim
te madh
Abedini ishte prozatorė e un poet ABEDINI ISHTE I TALENTUAR PER ROMANE ROMANSIER
NE ISHIM SHOKET ME TE NGUSHT NE BURG DHE ME TE PERNDJEKURIT
UN MBETA GJALL E AI VDIQ PER HSITORIN E TI KAM SHUM PER TE SHKRUAR
E MBSYTEN NE BURGUN E QYTETIT CELE NE SLLOVENI NE VITIN 1985 DUKE ESHPALUR
SE GJOJA VARI VETEN“Nė QELI QKA HIQ NUKQENDRON NBUK ESHT EVERTET JO VETEM NE SHQIPTART POR EDHE T E TJER TE BURGOSUR KERKUAM ME KEMNGULJE TA SHOOHIM KUFOMEN DHE NUK NA U LEJUA NE ASNJI MENYRė
ATO DI TE ZISė PER NE SHQIPTART E MJERė TE BURGOSUR DHE TE RRETHUAR ME NJI SI SPECIALE TE KOKA QE NA RUANIN NE KORDI ORETE BUURGUT DHE RRININ GATI ME AUTOMATIK EVESHJE NE HEKUR DERI NE DHEMB SE MOS PO BEJM NE NDOJ GJė
E MUA ME PERCILLNIN ME SY SI KROKODILAT E QARTUR
ISHA UNE NE SHENJESTER TE TYRE MANDEJ
SE MI SHIHNINSYT E AJUR NGA VAJI ELOTI IM PER SHOKUN TIM TE DAHSUR E SHUM TE NGUSHT PER TE CILIN VUAJ EDHE SOT
E MA VONė NE VITIN 1986 POASHTU MA HELMUAN VLLAUN PATRIOT VEPRIMTARė I CILI I LA KATER VAJZA JETIME DHE GRUN E RE AI VDIQ NE MOSHEN 35 VJEQARE

ISHIM TE BURGOSUR POLITIK PA PERPKRAHJEN E ASKUJ NE MSHIREN E FATIT
ISHIN DIT T EZEZA MERZIJE E VUAJTJE PER NE
NA VDIQ SHOKU YNė SHKRIMTARI I MADH PROZATORI NOVELISTI
ROMANSIERI HEROI TRIMI VIZATUESI KENGTARI PATRIOTI NJERIU SHUM I MADH DJALOSHI
25 VJEQAR ABEDIN BALA QE ISHTE I DNEUAR ME 9 VJET BURG POLITIK
POLICIA NA RUANIN ME QEN DHE AUTOAMATIK NE KORIDOR
NA PERCILLNIN QDO LEVIZJE BEOGRADI POROSISTE ISHE VITIT 1985 ISHA NE VITIN E 5 PESTė TE DENIMIT T EBURGUT TIM 8 VJEQAR E 6 MUAJ SI ORGANIZATORė I DMEOSTRATAVE TE NJOHRUA TE MITROVICES ME RRTHIN ME GRUPIN TIM TE DJEMVE TADHETARė E SY PATREMBUR QE KU DO EDHE NE BURGJET E ESERBIS TREGUAN QENDRES ė DHE KRWNARI SHQIPTARE NJI NDER TA QE U DEMTUA RėND NE SHENDET ISHTE EDHE SABIT VESELI
QE MJAFT U DESTABILIZUA NE BURGUN E PO ZHAREVCIT TE SERBISė

lirik 26-10-08 11:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pak Ma Vonė Mu Verbua Babai E Kur Ekam Kryer Burgun Ekam Gjet Pa Dritat E Syve Nuk Epau Evladin E Vet Ne Liri Dhe Ndjekjet Emia Vazhdonin
Familja Vuante Prej Dnjekjeve Politike Ne Varfri Detyra Te Reja Me Prisnin Per Atdhe Pa Para Pa Perkrtahje Pa Lidhje Nen Msiren Ebores E Te Shiut
Ushtria Qlirimtare Ka Marshuar Me Shokė Neper Male Ndersa Un Vetem I Vujtur I Emrdhirė Nga Vendi Ne Nji Vend Tejete Ri Perndjkuur
Pa Buk Dhe Pa Te Kuptua Po Thuaj Se Pak Kush
Por Moralin E Kishim Qelik
Ne Ato Kushte Kam Shkuar Me Pa Vllaun Eabedinit Ne Regjionin E Drenices Ne Gllogofc Dhe Ia Kam Shnosh Kryte Siaps Zakonit Shqiptar E Kemi Q A Bashk
Per Heroin
Se Un Ja Kam Njoft Vlrat Abedinit Dhe Prirjet Por Nuk E Lan Armiqt Se Trembeshin Se Ai Mund Te Del E Te Shkruante Mrekullira Te Botonte Romane Te Hatashme Nuk E
Dinin Jugosllavt Se Penat Nuk Kan Krufar Perkrahje S Epengohen Nga Shpirttat E Zi Se Nuk I Perfill Kush Se Nuk Kan Nevoj Me Evra Asken Se Shqiptari Evret Evten Pa Pas Nevio Oj Me Vra Armiku Se Abedini Po Te Sihte Gjall Poashtu Sot Do Te Talleshin Me Shkrimet Dhe Vlerat E Ti S Emos Do Ta Kishte Ba Kush Hesap
Po Qfar More Hiq Kurr Paraja Paraja Esht Sot Je Hero Dhe Korrupcioni
Ajo Po Quhet Kult Sa Per Heroja Do T E B Vjen Ndoshta Dita Kur Do T Epshtyjnn N E Ta Si Ka Fillue Me U Rrokullis Kobi Ne Trojet Entike Shqiptare


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:41.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.