Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 21-12-19 11:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kush me shkja ka bashkpunue
xhelal ferizi autori
ka genjye ka mashtrue
e sa rrejshem e krejt kot
paraqitė esht patriot
por ka rrejtė ka sabotue
per pozita ka luftue
shihni vet veprat e tyre
si vepruan ne qfar menyre
del qdo kush qka ka veprue
si ka rrejt si ka tradhtue
e gjat luftes si kopil
ka ecė kot por si debil
te pa mbrojtur sa shqiptar
kan ra n' kthetra nder barbar
veq prej rrene e mashtrimi
shum ka vuajt ky komb i imi
shum kan ra vasha nen shkja
nuse te reja edhe gra
se me rrene mashtroj tradhtari
demagogu e bajraktari
po a ka ma zi mbi dhe
se me shkele permbi atdhe
e shqiptaret veq me i thye
popullin tend gjith me e genjye
oh ata po i vraft zoti
ka ma i vra i atdheut loti
po si diten si rruspija
me genjy eme prralla t kqia
se qdo shpi qe esht shqiptare
me pas e mende duhet e pare
arme fuqi e me qene gati
jo ne bes e me e pre lugati
jo mashtrime aq naive
me fitue kjo ajka e thive
ajka e derrave mashtrimtar
gjith kerdi tue ba n shqiptar
u nda atdheu e u mbush me shkje
sot ka dale hasmi me ble
ndertoj kisha qirilice
andej ibri e mitrovice
e komuna kan be shtet
per me e lene kosoven shkret
e kah do kisha deqane
po i lshon rrenjet vampiriane
me marre toka te shqiptarve
pe rme i fute n kthetra t barbarve
oh ne jete kurr mos qoft gzue
ai qe rrejti e ka mashtrue
tue luftue veq per karrig
tue perdore rrenen e lige
po deri kure ma me shitė rrene
e verteta kurr s po vjen
e prej rrene vuan shqiptari
por ket ves nuk na e la i pari
por na la tradite fisnike
pe rme i mbrojte trojet etnike
shum kan dale mashkuj rruspija
prandaj shtete ben serbia
edhe fshatin e ben shtet
n toke ilire e sundon vet
po e ka syrin shkjau a rmik
pe rme dale n adriatik
po shqiptart pse jan shkretue
jan per qa e jan ligshtue
po pse kshtu keq jan perqa
po pse vritet vllau me vlla
po pse ndahen neper klane
n per partti t zeza satane
as nji hajr atdheu s po e ka
e po rritet i ziu shkja
e shqiptare keq esht thye
nga atdheu ike si pa krye

lirik 21-12-19 11:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Rreziku q e ju vjen dshqiptarve nga varfria papunsia anarkia shpernguljet e kombit dhe sabotimet


Sabotimet vijn nga tradhtaret e vijn edhe nga nga klasa
debile neokomuniste-
shqiptaret po pesojne demtime te medha-
Tradhetia e madhe dhe koha me armiqw te jashtem e te mbrendshem
paraqet rrezik ,

Ushtarakisht ekönomikisht as ushtria e shqiperis verilindore
nuk esht e aft per ta mbrojt atdheun nga serbia ,nuk esht ushtri
ne funskion -
sepse e pengojne qeveria dhe presidenti neokomunist
poashtu shum armiq te jahstem e te mbrendshem q e sabotojne
Poashtu europa esht e disponuar si antishqiptare

shum parti te djathta ne europe jan anti shqiptare jan parti proruse ,esht koha q e amerikes ti kerkojm mobilizim te perbashket shqiptaro amerikan per te shpetuar nga rreziqet e medha qe po ju kanosen shqiptarve

lirik 22-12-19 07:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kohėve tė fundit flitet per rrezikun e madh te vet ekzitences s e kombeve
,Kush nuk ka armė tė forta arme te persosura kush nuk esht me i forte se armiku
nuk do te mund te mbroj nderin e kombit do te perdhunohen vajza e gra e do te bien nen poshtrimin makaber siq perjetzuan boshnjaket kroatet e shqiptaret,qe nuk mund te ket krahasim ne histori dhuna dhe poshtrimi q e ka ndodhe nga kanibalet shkie

kush nuk ka arme te forta nuk do te mundet te mbrohet nga egersia e armiqve


per tė u vetmbrojtur si komb , do te poshtrohet do te dhunohet
do te shuhet ,
ne menyrat me mizore e me barbare me te dhunshme
,
siq perjetuan shqiptaret kroatet e bosnnjaket,

Ata q e nuk kan arme per tu vetmbrojtur nga bishat kanibale siq jan shkiet ruset
ato kombe do te pejetojn tmerrin
dhunen siq ishte dhuna e pa krahasuesheme ne histori
e barbarizmit shkie qetnik
te barbarizmave qe shkaktoj serbia kuncder boshnjakve dhe shqiptarve

dhuna me e eger ne histori te njerzimi

Gjithqka ne kete bote esht arma forca aftesia persosja ne teknike armatim
dhe persosja e ushtrise forces te vetmbrojtse,

dhe esht vetem fuqia e nje vendi, eknomia ushtira armatimi garanton ,


Forca arma e forte ushtria e forte dhe puna perpartimi arma
e , aftesia fuqia ne arme e garanton vetmbrojtjen pra fuqi re forte forca e nje shteti
esht garancioni i sigurt arma e forte eknomia ushtria e forte
puna dhe perparimi ekonomik pderparsia e madhe kunder armikut

dhe fuqia e njsive speciale ushtarake shum te
fuqishme


Vetem forca e nje shteti mbromnde nderin popullin e pa
faj te pa vetem arma fuqia e nje shteti kombi e nje ushtrie njisie
super speciale me arme te forta e force te veqant ushtarake armatimi
pra arme njisi speciakle super te forta dhe shum veqanti superspeciale
me arme super speciale super te te forte ushtarake

ne perparsi teknologjike ushtarake ne arme e armatime

superspeciale ,
asnje garancion tjeter nuk ehst gjithqka tjeter esht mashtrim iluzion dhe diskriminimn kunder nje kombi dhe asnje mbrojtje tjeter nuk ka,prandaj amerika duhet te fe superfuqizoj kombin shqiptar,sepse europa shkine deshiron kombin shqiptzar gjithnji te dhunuar te poshtgruar nen shkja
europa vertet e sht e rrezikshme fund e krye anti amerikane anti shqiptare
esht nje prostitute kurve ruse shkineEulexi dhe vende tjera jan shum te pa kuptimta ndaj amerikanve dhe ndaj shqiptarve jan shum dinake armiqsore

dhe jashtzakonisht proserbe dhe proruse dhe
absurde ne qdo vendim drejtesie ,dinake


jan padrejtesi te korruptuara dhe jan kunder shqiptarve

jan kunder amerikanve jan ma shkie se shkiet
dhe jan grupime ide anime politike ,
fetare interesa te ulta bastarde proserbe fundrrina te lindura per dinakeri e dyftyrsi
t e korruptuara dhelpra antiamerikane antishqiptare


.Si mund te ndodhe kjo para syve te gjith botes
te mos ndodhe denimi i serbise kanibaliste egersire vrasjesh
e pa krahasim

, Nje nder gjygjtaret e eulexit thot se

kam kuptuar se njė varg rastesh ,
qė kanė tė bėjnė me viktima serbe ishin shqyrtuar nga Kolegji i EULEX-it pėr tė Drejta tė Njeriut,

dhe ata i kishin thėnė EULEX-it t’i hetonte kėto raste
por ne rastin e shqiptarve

. Asnjėri nga kėto raste nuk ėshtė hetuar

. Kjo duket tė jetė neglizhim i rėndė i detyrės

. Ėshtė gabim nė thelb, ėshtė nė kundėrshtim tė ēdo parimi tė drejtėsisė sė natyrshme. Edhe viktimat si ne rastin e shqiptarve , kanė tė drejtė pėr njė gjykim tė drejtė.

Edhe populli i Kosovės e ka tė drejtėn tė presė nga EULEX-i drejtesi tė sigurojė procese gjyqėsore qė janė tė drejta dhe pa ndėrhyrje politike. Thjesht, kjo nuk ka ndodhur”, ka thėnė ajo.

Prokurorja nga misioni i EULEX-it Maria Bamieh, i kishte akuzuar kolegėt e saj pėr marrje ryshfeti, ēka i kushtoi asaj me shkarkim.
1

lirik 22-12-19 07:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne facebock kan dale spiun dinak cenzurist vegla te rusis e te serbise
dhe para syve te amerikes e diskriminojn xhelal ferizin
amerika te neverite me vepri,met e saj mendjeshkurta
ajo duhet te kaloj n eveper dhe te forcoj qdo shqiptar
shqiptaret duhet ta mbajn nen fre europen shkine proruse proserbe
kush tjeter veq shqiptaret perndryshe ushtria ruse e gazi rus ndikimi rus po vjen ne adriatik

lirik 22-12-19 07:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shqiptaret nuk kan te ardhme ,,ne qfotes e nuk e bejn nje lidhje te forte vepruese
1 lidhja lobiste jo vetem politike por mbi te gjitha politiko ekonomike
2 lidhja duhet me qene ajo lidhje qe quhet lidhje q e i mbledhe shqiptaret per ndikim dhe
fuqi ku do ne bote me nje ndikim te jashtzakonshem veprues
3 shquiptaret duhet me pas qdo inovacion teknike para baza materiale
force organizative qdo mjet metode organizim bashkveprim aleat
dhe qdo force qdo fuqi qdo pasuri
per ti penguar ruset kinezet dhe armiqt e tjere antishqiptar ,te cilet e duan shkatrrimin
tone si komb ne te gjitha format
shqiptaret duhet te marrin nen drejtim turqine iranin europen ku do ne amerirke ku do shqiptaret duhet te jen ne detyra dhe te drejtojne

lirik 22-12-19 08:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kush mund te degjoj kush mundet te pajtohet me neveritsat bastard e primitiv negativa
te qthurur e te qoroditur shizofrenet barbar qe nuk dijn te ndalen kurr me prite radhen per diskutim ne emsioon televiziv
nepermes emsioneve televizive te qakerdisura neper diskutime te pa krahasueshme
ne histori njerzore ,po ky ehst kulmi i turpit maja e turpit botror

Kush mundet te degjoj lahperat diskutues ne emisione televizive q re perfaqsojn turpin
qnderojn kombin shqiptar turproj para gjith botes me karakterin e tyre neveruites
te pa pike vlere as edukimi
kush mund te ket e te ket nerva te degjoj
bastardet qe flasin te gjith pernjiher ne
intervistat neveritse te tryezave
te bisedimeve, diskutime si lehjje te qenve rrugaq pernjiher

ne emisione bastarde televizive ku te gjith diskutuesit
flasin pa pike turpi e hyjn ne diskutime lehjesh si qendt endacak pa pike cipe turpi te gjith flaisn pernjiher pa radhe pa leje dhe te gjith nderhyjn ne fjale
pa pike edukate e pernjiher duke mos i leshuar radhe njeri tjetrit
per diskutime analiza bisedash folje me radhe si duhet me qene njeriu

Dukuria aq negative aq e shemtuar kohet e fundit sidomos ne emisione televizive
dukuri e ndyre neveritse me e shemtuar e pa pike edukate e diskutimit

po na turpron para bote duke paraqite karakterin me negativ
diskreditim ne emisione te pa pike qytetrimi edukate ,

Diskutime pa pike vlere ,

nderhyrjet e foirmave neveritse duke marre fjalen pa radhe secili ne emision televiziv
publikisht ne forme neveritse primtive
duke fole te gjith pernjiher ne emsion televiziv ,
pa pike ftyre publikisht , ne forme prezentimi
te disa harbutve qe nderhyjn e bejne emisione si zhurma e qenve endacak duke marr fjalen pa pike radhe ne emsion ,
, qe nuk dijn q. esht diskutimi kultura e dialogut, logjika dhe analiza ,

edukata e dialogut ne emsione e pse dalin ne emisione


,se bashku , Pse behen emisione aq degraduese duke degraduar e perfaqasuar
ne publik
Pse behen e mbahen tryeza bisedimesh diskutime kur publiku nuk merr vesh asgje
nga nderhyrjet e fjales ne emision si lehje e te gjith qenve pernjiher
Ketto jan turpe e jo emisione teölevizive
pse behen emisione pa logjike me ata d rejtues idiot televizionesh

,qe te nderprejn ne qdo pyetje,
vet e bejn pyetjen e e vet te nderprejn
dhe nderhyjn te tjeret pernjiher te gjith si kidiot
,qfar logjike ka emisioni televiziv dhe shpenzimet
me keto emisione dhe qfar kuptimi ka ktu
, q e diskutojn pastaj te gjith pernjiher , pa pike logjike,
pa pike turpi edukate , duke mos ja lene kurr radhen njeri tjetrit ne dialog ,
Me mire esht te mos behen hiq as ftesa e diskutime ne emisione televizive
,se sa te del turpi barbar i formave anticivilizuese antikulturore shemtuese neveritse barbare
te diskutimeve pa pike cipe e turpi ne emisione televizive
,Ato jo vetem qe jan diskutime shemtuese ,
dhe pa pike kuptimi
jo vetem q e jan bisedime te pa asnje radhe
, por jan paraqitje e karaktereve te smura
te pa pike kulture, jashtzakonisht antipatike neveritse

Poshtersi sjellje antivlere dhe intervista
televizive ku shihen karaktere negative
pa pike turpi
duke mos dite kurr se kush po flet duke fole te gjith pernjiher pa asnje radhe

ku publiku asgje nuk kupton s e kush qka po flet e
e pse po flet sepse nuk kan edukate qe te flasin me radhe ,

prandaj shum me mire esht q e emisione bisedimesh televizive, te mos behen fare ose te behen si duhet

Esht neveritse kur qdo kush e nderpre ne fjalen,

ne dialog ,
edhe vet drejtuesi i emisionit ,qe shtron pyetje dhe ta nderprene pergjegjen ,
jan neveritse edhe intervistat te blendi fevziu

e shum tjerve
,por neveria e fundit e monika kryemadhit ne interviste televizive rreth temave te termetit ,
ishte kulmi i pa ftyrsis , ku aty a s nuk dihej fare s e kush po flet e qka po flitet ,
per veq nje zhurme barbaresh bastard qe flisnin pa radhe nga lakmia ,
dhe psikopatia per te fole ne skene televizive
pa fund dhe duke fole pa e prite asnje radhe te askuj

Emisionet e kan humbur interesimin e publikut
dhe shpemzohet kot per emisione

Te ngjane diskutimi i disa tryezave ne emisione televizive
si lehje qensh e bushtrash ,
ku nuk dihet se kush po lehe ne nje baterdi diskutimi
te smure
debate te hallakatura

,
Jan paraqitje qe lene pershtypje te shizofrenve te smure manjak te debateve te hallakatura ,te destabilizuara
ku e shemtojn emisionin televiziv ,
dhe publiku nuk merr vesh asgje se pse u be ai emision
dhe bisedat e pa pike radhe te qytetruar
dhe aq neveritse primitive duke mos kuptuar asgje se qka u fol

anti edukate anti qytetrim antikultur

te disa emisioneve ,
dhe bastardve qe kurr nuk leshojn radhen tjetrit
e nuk diskutojn e nuk ndegjojn me radhe
qe te diskutohet e te kuptohet edhe nga publiku
s e per qka flite
t
Paturpesia pa cipe e fjalve si ne nje treg kafshesh
ku nuk dihet a skush po diskuton

duken neverits nevrik si psikopat

egoist te pa qytetrim qe diskutojn aty ,

si shizofren lakmije te pa kufij per te paraqit vetem egoizmin e vet te smure

per ta pase vetem ata fjalen

Emisione ashtu a s nuk dua ti shoh me sy dhe krejt kot hargjohet e shpenzime nga ana e televizionit ,

per te bere emisione kot,
ku del shplarja e qdo karakteri dhe degradimi para te huajve, duke pa nivelin kulturor zero bastard

Ato emisione nuk vlera te arkivore dokumetare

Kultura zero e nen zero po e degradon gjithqka
ne televizion e n e media ne pergjithsi

dhe po e paraqet karakterin primitiiv te pa kultur e te pa cilsi dialogu t e disa njerzve shqipfols mjeran ,
q e na e moren ftyren para bote me keto diskutime ,

lehjesh, psiqikisht te hallakatura katrahura diskutimesh ku disa vertet diskutojn si harambasha te hallakatur
as kurr nuk dihet se kush po diskuton kur flasin te gjith pernjiher ,duke prishe qdo rregull etike te emisionit

Paraqitje te njerzve ne keto debate
pa edukat pa kultur pa a rsimim ,
jan do vertet disa tipa te veqant me defekte
karrierist psikopat
pa qytetrim ,

Barbari e primitivizma debatesh edhe ne shkrime portale gazeta po ka aq neveritse ku do
ne media ,dhe diskutime te pa nivel ,

dhe esht e pa kuptueshme pse behet a shtu
ku gjith kjo paftyrsi del , dhe publikisht
degradon degjeneron
e krejt degraduese qthurje degjenerim diskutimesh ,
ne shum vende e rrethana e individ edhe ne politike edhe ku do neper tema te ndryshme
Ne shum raste edhe publisitika kan dale negativa
rrenacak dezinformues ne shkrime
qe lejohen fyerjet me te ndyra barbare ,

publikisht,

Bastardet deshmojne se kush n ete vertet jan ;

Por kur jemi te emisionet televizive dhe si ka mundsi q e emisionet televizive lejojn ashtu dhe bejn shpenzime kot kur emisionet ku flitet pa radhe nuk kan asnje vlere , dhe jan shemtues e neveritse pa qytetrim pa kultur , keto debate te pa pike qytetrimi e kulture, ku te gjith pernjher diaskutojn , duke mos i leshuar radhe njeri tjetrit per te degjuar, ose per te analzuar dhe per hire te shikuesve apo per te fole si duhet ne diskutime, mendoj s e emsionet televizive ne te ardhmen ne kete forme duhet ndaluar sepse na e moren ftyren si komb neper emisione

Xhelal Ferizi Liriku

lirik 22-12-19 08:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
turpet dukurite shemtuese paraqitjet debile kohet e fundit po degradojn po degjenerojn

lirik 22-12-19 08:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
stop degjenerimeve

lirik 23-12-19 04:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
politika amerikane po ben gabime te medha e te pa falshme jashtzakonisht naive ne raport me shqiptaret
amerika do te duhej te forconte shum kosoven dhe tropojen si rexhion
forcimi i kosoves dhe tropojes perben siguri absolute per te ardhmen e shqiperis
nga tropoja do te duhet te dalin dijetar te medhej dhe te pasur te forte dhe drejtues te shtetit shqiptar te shqiperis
te gjith drejtuesit e shtetit shqiptar te shqiperis duhet me qene pikrisht nga zonat e tropojes
nuk mund et me pase shqiperi pa qene d rejtues aty tropoja
zona e troopojes urgjentisht duhet te behet zone embrojtur nga amerikanet ne qdo aspekt
amerikanet duhet te investojn shum ne tropoj dhe te tropojanet te merren ne mbrojtje ata te gjitha zonat e katundet e tropojes
per ti bere gati ata si jahstzakonisht te vlefshem per marrjen e timonit te shtetit
nga ajo zone dhe vetem nga aty mund te niset baza e shpetimit te shqiptarve kur esht fjala per shqiperine
forcimi i koosves dhe tropojes esht shpetimi i shqiptarve per ndryshe edi rama i biri i kristaqit do ta shkatrroj shqiperin deri ne themel
ne qoftes e amerika don te shkatrroj shqiptaret deri ne themel te vazhdoj me kete politike antishqiptare siq po veüron deri tani ku esht duke ju dhene perkrahje mbeturinave me negative antikombtare
pjellave te ortodoksis pro serbe proruse
vllehet arumunet cincaret ortodokset pro rus pro serb q e nuk jan me prejardhje shqiptare
kan marre poshtet dhe po e shkatrrojn shqiperin deri ne themele
politika naive dhe krejtesisht deri me tani anti shqiptare ne amerike e ka perkrahur edi ramen
i cili nuk ka origjine shqiptare dhe nuk esht shqiptar
ne shqiperi ka mjaft pakica antishqiptare q e nuk jan shqiptar dhe nese ata e marrin drejtimin e shtetit shqiptaret do te shuhen
ne shqiperi ka shum pak shqiptar ose ka me prejardhje vlleho cincare arumune ortodokse ose golobordse bugaro helene ne jug ose turkoshak ne shqiperin e emsme
ose disa me prejardhje romake ne veri shum pak ka shqiptar te vertet ne shqiperi
dhe ket fakt amerika si duket nuk po e din dhe nuk ka aftesi vepruese qe amerika te vepron ashtu si duhet e ku duhet
amerika duhet te bisedoj me autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizi port jo te bisedoj vetem me antishqiptaret,sepse deri me tani u pa shum mirfe se ku e derguan antishqiptaret shqiperin etnike buze varrit e greminave
amerika duhet me gjete shqiptar te vertet per bashkpunim dge te mos bej lojra me kombin shqiptar qe po shuhet sepse se shpejti rusia do te ulet kembkryq ne trojet shqiptare
pikrisht per shkak te vlleho cicncarve bugaro ortodoksve helenve e tjera nacionaliteteve q e jan aty

duke shkatrruar shqiperin deri ne themele
Edi rama nuk ehst me prejardhje shqiptar dhe ehst personi q e paraqet rrezik per shqiptarizmin dhe ardhmerin e shqiptarve te cilet jan shum pak ne numer

amerika te gjitha forcat e saj vepruese pozitive duhet ti koncentroj ne tropoj
duke e forcuar faktorin shqiptar aty ne qdo siguri e zhvillim perparim special
duke i forcuar banoret e atij vendi aty per ti bere gati per drejtimin e shqiperis


partia demokratike e paster me shqiptar te vertet duhet te marr drejtimin nacional shqiptar
dhe ne at parti duhet te drejtojn vetem patriotet shqiptar duke mos pase qasje tipat si sali berisha dhe forma e dikurshme e degjeneruar e qeverissjes se partis demokratike
,

lirik 23-12-19 08:14

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O vetqenja ime
----------
Autori xhelal ferizi

-----------------
Rri
Rri o vetqenja ime
rri me mire nganjiher
nė mbretėrinė heshtjes
rri
se gjithmone
nuk ka pranverė


mos kalo kufiij kureshtjesh


mos kalo neper shekuj kureshtarė
nėpėr gjithqkaja
neper kerkime te mėdhaja

se kohrat tė bėjnė art
art mundimesh

art larmishė e dėnesjesh
nuk tė kuptojnė

as pendat e mdhaja
udhet e veshtira
te
dermojne


--------
rri o vetqenja ime
rri nė tokė
mos shko nė hapsira
neper kerkime
pa mbarime
e materje tė pa fre
se gjithqkajat
nuk i mbanė dot nė kokė
se kohrat
jan si rreke
se udhet jan me shum padrejtesi
se kohrat
nė shpirtė tė kan bre
------------

Autori Xhelal Ferizi

lirik 23-12-19 08:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kot

Shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l.i.r.i.k.u.
''''''''''''''''''
kot qė ju bie zareve
mundohem te kerkoj fat
duke shprushė fatet
neper hi
vuajtja esht me e gjate
e pak ka dashuri
pa numer fitimtarė
pak ka uratė

demonėt mi kan grabitė
edhe ato pak bukuri
e neper etiketa
me kan nxi
me pa drejtesi

se un i vonė jam
i mbushur me farė
plot vuajteri
rruget plot mekatar

i gjykuar
me pa drfejtesi
sa her kam rene ne hi
per toke
me koke
me shkoj jeta
duke kerkuar drejtesi
ah kerkim
neper caqe te shkreta
ku e ka fundin shikimi im
e syte e mi
deri kure e pa drejte jeta
deri kure neper hi
ku jan stinete drejta
ku ka dashuri

'''''''''''''''''''''''''
kot e lus perendinė
neper toke
neper qiell
dikund nji pikė mėshirė
pėr ta gjetė
kur lutesha te jem i lirė
koha ishte eshkretė
me vargoj
me zingjir
tradhtari
armiku ishte mbret
jeta ime ishte e nxir

si duket askush
nuk dashuron drejtesi
nuk mė pėrfillė
vrapi esht lufte neper jetė

se shekulli im ka ra ne prush
ne hi

e ne hi esht tretė

''''''''''''''''''''''''''''''''''
sa vonė qenkam zgjuar
tė tjerėt kan grabitė
qdo embelsi
une i harruar
nuk pashe ditė

para meje -
shum grabitqarė
dhe numer fati


kund nuk paskan lėnė mbi dhe
sa shum qenka mbushė
toka me luftarė
mejdan tinzzarė
si quhet kjo fushė


sa shum bien neper lakmi
sa shum
qenkan kthye nė fe
dis a jan ra ne hi
disa neper lot rreke
oh nuk di
pse
si quhet ky shekull nuk di


''''''''''''''''''''''''
un ku bėj pjesė
i biri i askundit hiqi
ndoshta nė askundin
nėpėr te padukshmen kthesė
kurtha
dore e zgjatur e pa besė

nė ndonjė therrė
ne ngatrresė

i paftuar e her i ftuar

nė konak iriqi
her i merguar
ne ferr
shkofsh
o shekull plot sherr
me plot te pa besė


'''''''''''''''''''''''''''''
mbas vuajtjes
dal me pa

se mbushė qenka toka
plot me njerz me fat

qė dualen me numra tė vjedhur

sa shpejt i kan mbledhur
se doren e kan tė gjatė
si hjeshėm
meritat i kan mbledhur
e stėrvjedhur

dit e nat
mbledhin
e une pa uratė

fatet mi vjedhin
kjo udhe e pa kthim sa e gjatė

'''''''''''''''''''

eh sa hisedarė
e sa shum atdhetarė
dje e sot
patriot
i biri i karriges trashgimtare
nė secilin shekull
nė secilin mot
her demon
e her kameleon

mbret mbi token shqiptare

keshtu ece rrisku jone

''''''''''''''''''''''''

un nuk do tė kem
as hise pėr vorr
se isha nė qelija tė gurit

je i vonuar nė grabitje
mė thonė tash
o qorr
q' tu desht ty
shtiza e flamurit
''''''''''''''''
dhe qeshen
kur un tokė
nuk kam as hise
e as shtėpi
se babait ia plaqkiten
qdo kokerr dhe
e djersė e mund
na lan pa atdhe
na lan askund

ia moren hektart
e mallin me tapi
ne tė hiqit jemi
askund
te tjeret do te ngrisin dolli
me zgerdheshje e gajasje te pa fund

''''''''''''''''''''''
ne tė qelijave jemi
qyqet e gurit
pa atdhe
pa numra fati
na quajn me harresa
me fshirje
hiqa
na quajn
te pa meritė
ata
do far dobiqa
qe jan ujite
me hile
e kohra kopile

si dje si sot
si neser
ne
gjaku e loti
na ece rreke
e armiku
tradhtari

do te jet nė pritė
ne tiken time
nuk do te me lene me u rritė


'''''''''''''''''
vatani i hajdutit qenka
o njerzim
dhe numrat e fatit
te liga
lakmi
mbi karrigė
pėr ne nuk ka punė
a s buk
as ujė
veq dėshtim
se i forti po quhet i ligė
e i ligu po quhet trim


''''''''''''''''''''''''
i ligu i fortė po quhet
edhe me dekret
tė stėrvuajturit po mbeten
ata
qe nuk ishin me shkja
tė huaj po mbeten mbi dhe
e ju o patriot
ju nuk keni atdhe
as shtet
se s' jeni me fat si ne
po thone ataqe per krahjl e mbret
kan punue
me fis e far
e dy gure si kan lenembi dhe

'''''''''''''''''''''''

Kėshtu po thot
parolla e karrigtarve
qė luften e paten biznes
dhe blerėsit e meritave
pasardhs tė bajraktarve
e froni mbi interes
'''''''''''''''''''

dhe ne prap tė mjerėt atdhetarė
me shkop neper botė nė dorė
nuk guxojmė tė themi s e jemi shqiptarė
se merita s' kemi ble ne tė gjorė
'''''''''''''''''''''''''''

prandaj pėr ne nuk ka kund mbi dhe
as pėr vorr nji pllambė mbi vatan
nėpėr fe tė huaja pa gjurmė e pa vle
do te pijmė gjith lot e katran
'''''''''''''''''''
buk pėr ne nuk ka as dhallė
as nji pikė tė tokes tonė ujė
do tė mbesim si peshku i tha pėrmbi zallė
rrogtarė nė token e huej
''''''''''''''''''''

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
liriku
lirik

lirik 23-12-19 10:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tropja tropjanet duhet te drejtojne shqiperine
shqiperin duhet ta drejtojn shqiptaret e vertet
shqiperia te drejtohet nga tropojanet nga nje parti e forte demokratike

e besnike si parti kombtarisht e fuqishme
dhe perparimtare

lirik 24-12-19 00:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tropoja tropojanet partia demokratike e paster ata duhet te drejtojne shqiperine

shqiperin duhet ta drejtojn shqiptaret e vertet

shqiperia te drejtohet nga tropojanet nga nje parti e forte demokratike

e besnike si parti kombtarisht e fuqishme

dhe perparimtare

lirik 24-12-19 00:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
tropojen duhet ta ndihmoj veqanerisht amerika qe te behet qendra me e forte ne shqiperi
qe te behet qender e forte drejtues e politike ushtarake eknomike shqiptare

lirik 24-12-19 23:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kush esht europa
spanja proruse franca proruse portugalia proruse
kush esht amerika latine esht venezuele proruse
brazili prorus kuba proruse argjentina proruse
pra kemi te bejm me armiqt
Ne shqiptaret duhet ti d rejtohemi me nje pyetje direkte uashigtonit
si do te ja bejme si do te ja dalim kunde rnje bote proruse
ne europe kemi plot shtete tjera proruse
esht greqia proruse slovakia por ka edhe shum tjera
se sa gabim ka bere amerika dhe anglia gjat luftes s e dyte botrore
jan gabime te pa falshme qe nuk lejuan te shkatrrohet rusia
sot e gjith bota po thuajse esht rresshtuar me rusine
ky rreshtim me rusine sidomos kina dhe rusia bashk duan te ja han ekoken amerikes
kina po gabon shum po gabon
rreshtimi kines kah rusia esht gabimi me i madh politik historik
kina do te pendohet duke forcuar rusine dhe do ti kthehet si nje e keqe e madhe ne te ardhmen
japonezet gjat luftes s e dyte botrore gabuan shum
ata japonezet nuk dio te duhej aspak te shkatrronin raportet dhe te shkaktonin armiqsi e lufte
me ameriken ishte gabim i madh i japonis
japonia dhe gjermania do te duhej te gjenin kompromis e marrveshje me ameriken per te shkatrruar kinen dhe rusine kjo do te ishte fitorja etyre me emadhe ne histori dhe e te gjithve
shkatrrimi rusis do te ishte caku me i mqneur ardhmeria me e mire e botes siguria me e mire e botes
#bota sot komplet paraqet nje rrezik te madh me forcimin e rusis
rusia ka grupuar me shum se gjysmen e botes ne rreshtim ne nje bosht te rrezikshem
qe paraqet rrezi k te madh per boten dhe rendin botror
vet natyra e rusve dhe si anti njerz dhe si barbar ruset jan shum rrezik i madh per te ardhmen e botes

nga ata bota do te ket pasoja shum te renda
komplet strategjia e japonis gjermanis amerikes gjat luftesse dyte botrore ishte e gabuar
synimi dhe caku kryesor do ishte shkatrrimi i kines dhe rusis dhe bota do te ishte krejt ndryshe


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:47.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.