Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 28-01-08 21:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
zoti ju u dhashtė dhurata
te gjith pait jetė te gjata
motet bardh kan me ju shkue
per sa germė qė m' keni shkrue

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

lirik 28-01-08 21:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dikurė Motit Ne Trotoare
Fort Kam Kja Per Gjuhė Shqiptare
Sjellu Posht Sjellu Perpjetė
Zymt Tu U Tha Neper Gyrbet

Autori Xhelal Ferizi Liriku

lirik 28-01-08 21:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mė Besoni Nuk Dijsha Fjalė
Loti Gjat Mua S Me Esht Ndalė
Ah Me Gishta Jam Ma Rr Vesh
Me Merzi N Qdo Hap Tu U Ndeshė
Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim

lirik 28-01-08 21:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sillu Posht E Lart Pa Fjalė
Kurr Pa E Dit Kah Dua Me Dalė
Ne Dhe Te Huaj Qfar Akullnaje
Pi O Shpirt Lot Veten Mbaje

Mbaje Veten Veq Me Lot
Tue Mbajt Besė Ne Te Madhin Zot
Tue Besue Ne Dinė E Fe
Se Do I Shoh Prap Gurė E Dhe

Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim

lirik 28-01-08 21:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
SE DO E SHOH PRAP UN VATANIN
SE DO TE JEM BASHK ME TUPANIN
ME FLAMURIN E ME VALLE
SE VALLZOJ PRAP N' DHE E ZALLE

POR KALUAN SHUM VITE E MOTE
PORSE SHUM JAN DERDHUR LOTE
NUK U PA DHEU Ķ SHTREJT I NANES
NUK PAT KTHIM MBI TROLL T# DARDANES

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 28-01-08 21:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nuk jan pa ma ato fate
bjeshk e vrri as monopate
bungu e ahu bredhi as qarri
veq kurbet e heshtje varri

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 28-01-08 21:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ore zot ti qe krijove
shpirt shqiptari qe ndėrtove
a pėr fat ja dhe kurbetin
nė lot me i mbushė t 'huaj lum e detin

AUTORI XHELAL FERIZI MERGIMTARI LIRIK NE MERGIM

natyra 28-01-08 21:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nderimet e mija me te larta miqsore, per autorin dhe poetin e njohur z.Xhelal Ferizi...
gjithnje me shtohet nuri,mbi vargjet tuja kur lexoi dhe aqe me shum kur mesoi per te bukuren...Dardani e Lashte...faktikishte per lexuesin duhet kohe per ti ren ne fund nje poezie shum te gjate.... te perbera me shum strofa,megjithate per lexuesin e vemendshem,e ben per t'mesuar dhe kuptuar,lashtesin e nje frymzimi te larte cilesor...krahas me Librin e shkrimtarit te Madh At Gjergj Fishtes ".
Citoi...
"O vargu yt"!
O vargu yt si kokerr gruri
nga i lexova sa ngusht ma pruri
ren me ren kah i lexova
lotet e mija s'mund i ndalova
se shum mir kete po e di
se q'ne halle, ke ra ti
kujt ti shkruash poezi?
kur lexohen me ironi,
larte e posht barten fjale,
ky autor nga ka ardhe?
hajt,se emrin paska shqiptar!


....kerkoi falje nga lexues te nderuar.
Mund t'jet qe dikush te preket nga keta rreshta qe krijova ne form poezie,por fatkeqsishte, kesaj radhe,eshte diqka mbi injorancat,nga disa shqiptar/e qe po trajtoin jashte dinjitetit dhe moralit te tyre,duke fyer,dhe ofenduar me fjale me brutale,po mbi autorin e njohur z.Xhelal Ferizi...a s'sehte per tu ardhur keqe a po jo?
Prandaj e tera eshte kjo qe me ka shtyre te beja publike,ne ket Forum dhe ku do neper faqe interneti,edhe po te ishte donji autor tjeter? une do ta beja ket zhurnal,mbi deshmi dhe fakte,
se si ni autor shqiptar po trajtohet nga anetar,dhe njerez te ndryshem,(te maskuar) po te forumeve shqiptare konkretisht nga vellezer shqipetar te Shqiperise...!
Fakt ky qe kam deshmi dhe po ua sjelli menihere ketu disa nga keto Website ku autori eshte i regjistruar dhe qe ka shkruar poezi duke u ndjekur, here ni forum e here ni tjeter,athua valle? do ia kan perkujtuar autorit te mjere, ditet kur po e ndiqte UDB-a ish,Jugosllave udheve te Kosoves...!
aqe me pak dhe kjo antishqipatre,(absurde)!,
ja ketu po i sjelli mbi forumet shqiptare...jen keto...
http//www.Zemra Shqiptare.net
Forumi
Esht tjetri Forumi Shqiptar ...shum lehte per ta gjetur ne google..prap tjetri ne Forumin Ferizaj.net
Do t'thot ne keta tre venda jen ku dhe une kam qen e anetarsuar...
fakti se dhe une dhe gjithe ai/o qe kemi dal ne mbrojtje te autorit na jen kundervu dhe ne, duke na fyer me fjale,dhe duke na i fshire komentet tona si dhe disa nga poezit..keto jen me se konkrete dhe te sakta...sa i perket autorit z.Xhelal Ferizi ka dhen Emrin dhe Mbiemrin e njohur ne qdo poezi dhe tem...me pseodonimin Lirik&Angerti(me germa te vogla)keto jen informata te sakta nga anetare "Natyra"....faleminderit ne mirekuptim...
ju pershendes...
ps..shkeputem nga keto larte,

Duke mos dalur nga tema,shfrytezoi rastin qe te jap me pak fjale, mbi autorin e njohur dhe shum te larte z.Xhelal Ferizin...
dhe tashme te konsideruar si mik te vjeter ku do neper Forume shqipatre...
Autori Xhelal ferizi ka ni cilesi te larte artistike dhe biografike te gjitha stineve dhe moteve gjate gjitha periudhave qe kaloi neper to,autori i shkruan vepres dhe jetes se vuajtur te tij,kur UDB-a ishe Jugosllave ia kaloi rinin burgjeve dh kalldremeve,te errta!
autori Xhelal Ferizi... me gjithe perkushtimin e tij te denjet, nuk pushoi duke shkruar jetes se tij,dhe torturat qe po beheshin mbi te dhe familjen Patriotike-Ferizi...
ku dhe bab e babgjysh,sakrifikuan jeterat e tyre,per vendin dhe Atedheun e dashur dhe te shtrenjten, Kosoven Martire...per tua perkujtuar brezit qe po vjen,dhe per ti mesuar ata/o se si duhet ruajtur Atedheun Traditen dhe kulturen gjithe shqiptare...ju mund ti gjeni dhe mesoni ku do neper vargjet e ketij autori me perspektive te larte te gjuhes dhe letersise shqiptare... vargjet e autorit "tipike lirike" mesoin mbi letersin,dhe gjuhen e paster te nanes,meson per Shqiperin etnike,qe aqe shum ia deshiroi ket fat,per te cilen ka sakrifikuar jeten e vet,qi ne femirin e tij.Vargjet e autorit te mesoin dhe tregoin per vuajtjen e tij,qe ka kaluar rinin neper burgje te errta te ishe Jugosllavise...duke u maltertuar ne menyra ma mizore nga UDBASHET DHE QETNIKET e ishe Jugosllavise...e pikerishte ne vitet e 1980-81-tes- e me radhe...me shum shok te vet shqiptar...!
Prandaj uroi qe autori te gjen rrugen me te drejte dhe me te avancuar,nga perkrahje te njerzve te respektuar,duke ndihmuar dhe ne menyra financiale,ne botimin e njemilion poezive.... per te cilat shkrini jeten dhe tere potencialin energjetik,me penen e pa shterruar duke ju shkruar trojeve nderetnike shqiptare pa dallime feje...!!!

Jufalemnderit
Natyra

Shtoi, nese autori don te publikoi ne ndonje, Gazet Shqiptare?eshte i lire nga une ti beje publike per krejt kete deshmi qka shkrova me eper...Flm

po me pseodonimin
Hajla

lirik 28-01-08 21:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ore zot ti i lumtirisė
gurė e dhe ti qė i ke nisė
i qė dhe kto rrugė mbi globe
pse shqiptarit i sjell kobe

po pse i sjell dhimbje mbi dhe
qe s'kan shembuj n' kombe e fe

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 28-01-08 21:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

ore zot ti i lumturisė
gurė e dhe ti qė i ke nisė
i qė dhe kto rrugė mbi globe
pse shqiptarit i sjell kobe

po pse i sjell dhimbje mbi dhe
qe s'kan shembuj n' kombe e fe

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 28-01-08 21:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kush m' ka fye kush m' ka kercnue
ata jan miza per mue
m' kan kercnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m ka lindė nana

shu e veglat te serbianit
edhe tjerė te atij junait
qe kan dalė me lehė mbi leter
pe hesap t lugatit t' vjeter


Ata jan virus grek'tari
gjak si kan dy pikė shqiptari
dis a tjer jan djaj serbijani
por shtrengue mua m rrin tagani

mua m rrin fort ajo rrethatore
me i pritė bushtrat armiqsore

se shum kohrat kan kalue
ata prap kan nisė me shkrue

prap si rrriqni sorollaten
por se mir jam tue mbreh shpaten

se qe besa s rri duar kryq
edhe falė si la pa gjyq

mjaft ather m' kan torturue
lidhur n pranga m kan robrue

por se sot kam duart e lira
rrnoft grykholla zemer mira

se dushmani leht s e ka
bashk jan ba po grek e shkja

kuner meje e kan msy
pior aq leht s ekan me m' thy

S E KERCNIME FORT PO ME QOJNė
POR SE VARGJET PO M LIGJROJN

E ME MUA JAN KREJT KOSOVA
tash sa kohė un e besova
tue dal n vargje ah lirike
tu i kndue bardh shqipnis etnike
sot me mua jan krejt shqipnia
edhe ne brez do t m rrin alltia
ne qoft se msyn turri i armikut
ka me u ndje pushka e lirikut

autori xhelal ferizi lirku ne mergim

lirik 28-01-08 22:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O enderuara natyra paske dal kendej po qetsou se un jam msua me kercnime qysh ne rini kur udba me thsohte ndali fjalt s ete qesim ne kufi te shqippnisė te gjith e dijn se ti pshtillesj andej po merr gazeta e ke lidhje dhe tamam te ekzekutojm dhe themi s ete ka vra ushtrija pasi qe ke dasht me dal andej
edhe tash ata kercnues qe doen aty pisa dhe po me kercnojn
le te llomotisin kshtu i nxitnin edhe ne burg shkoni ngacmojeni xhelal ferizin lirikun nervozone mos e leni te qetė ai reagon pastaj e qojm neper podrume dhe qelija
udba shpirtin eka pas gjithmon te zi dhe jam tash e tridhjet vjet me ta ne armiqsi sepse te mjeret nuk e kuptojn qe edhe shqiptari duhet me jetue ne glob ata kan qef krejt globin me epas rsu e serb adhe antarktikun medet qfar katastrofe te menduarit
por ti mos u merzit natyra se mua shum kercnime me kan adrhe edhe ne privat veq kombi shqiptar po e fiton lirinė tash po vjen pavarsia
kurgja nuk me befason ma dikur nuk ekisha te kjatrt nuk me hynte ne kokė thosha si more mundet shqiptari me qen tradhtarė ku ekziston kjo por qebesa oj natyra gjat jetes time jam befasuar
sidomos ne luft u gjeten edhe asi shqipfolsa qe masakruan shqiptar katastrof katastrof
tradhtarve nuk ka me ju shku gjithmon kshtu kombi shqiptar nji dit ka me ishtrengu kriteret per tradhtart
kush tradhton atdheun vaj halli per te kombi shqiptar ka me e forcue aq shum kontrollin mbi tradhtinė sa qe gjithqka ka me shkun neper birė t gjylpanes mjaft ekan luajt atin tradhtart q e besa sepse nuk pat organizata te shendosha kombtare qe percjellin tradhtinė dhe veprimet e tradhtarit

prandaj tradhtart jan que peshė dhe jan trimnu shum por ja gati ekemi shtetin shqipria dhe kosova
do ta nxjerrin nji ligj se bashku per ata qe tradhtojn atdheun dhe punonjn ne sherbim te armikut
se pasha buken tradhtari aq lirshem me vallzue nuk shkon ma kshtu per hater te zotit e te tokes ete vaujtjeve te ktij kombi ete femijve lotve gjakut e djepave jo jo qe besa tradhtari nuk ka me vallzu siq ka vallzu si ka dasht pa u ndeshku edhe ata q eme kercnuan dihet s eprej cilit kompjuter kan shkruar
nji dit do t e zbulohen

lirik 28-01-08 22:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--Kush m ka fye kush m ka kercnue------------------------------------------------------------------------------

kush m' ka fye kush m' ka kercnue
ata jan miza pėr mue
m' kan kercnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m' ka lindė nana

shum e veglat te serbianit
edhe tjerė tė atij junait
qe kan dalė me lehė mbi leter
pe hesap t' lugatit t' vjeter


Ata jan virus grek'tari
gjak si kan dy pikė shqiptari
dis a tjerė jan djaj serbijani
por shtrengue mua m' rrin tagani

mua m' rrin fort ajo rrethatore
me i pritė bushtrat armiqsore

se shum kohrat kan kalue
ata prap kan nisė me shkrue

prap si rrriqni sorollaten
por se mirė jam tue mbrehė shpaten

se qe besa s' rri duar kryq
edhe falė si la pa i gjyq

mjaft ather m' kan torturue
lidhur n' pranga m' kan robrue

por se sot kam duart e lira
rrnoft grykholla zemer mira

se dushmani leht s e ka
bashk jan ba po grek e shkja

kunder meje e kan msy
por aq leht s e kan me m' thy

S E KERCNIME FORT PO Mė QOJNė
POR SE VARGJET PO M LIGJROJN

E ME MUA JAN KREJT KOSOVA
tash sa kohė un e besova
tue dal n' vargje ah lirike
tu i kndue bardh shqipnis etnike
sot me mua jan krejt shqipnia
edhe nė brez do t' m' rrin alltia
ne qoftė se msynė turri i armikut
ka me u ndje pushka e lirikut

autori xhelal ferizi lirku ne mergim

lirik 29-01-08 12:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E Nderuara Natyra Megjithat Mos U Brengos Shum
Administratori Ne At Faqe I Ka Fshi Ato Kercnime Dhe Fyerje Ne At Forum
Tash Argtou Ktu Ne Dardania Knaqu Me Shoqerinė Dhe Diskuto
Hap Tema Dhe Shkruaj Punime Vargje Ne Forumin Dardania

Kalo Mirė Ne Ket Forum Dhe Qetsohu
Me Vjen Keq Qe Edhe Ti Je Fye Per Shkka Timin Por I Ligu Kshtu E Ka Kurr Nuk Matet Me Burra Veq Me Gra
Te Uroj Suksese Ne Ket Forum Ti Je Nji Veterane E Forumeve Shum Heret Ja Ke Filluar
Krenohu Ti Ke Filluar Para Meje Neper Forume
Se Un Ma Vonė Arrita Ta Blej Kompjuterin Ne Fakt Edhe Kur E Bleva Nuk Dija Ta Perdorja Si Duhet Dhe Me Nervozonte Kaloj Bukur Nji Kohė Deri Sa U Mesova
Edhe Kur E Bleva I Hupsha Vargjet E Punimet Se Nuk Disha Me Punu Me Te Nervozohesha
Shum Pak Kam Dit Ather Te Punopj Me Kompjuter
Dhe U Msova Mandej
Pak Aty Pak Aty Dhe Ja Tash Po Shkruaj
Un Ather Kam Shkruar Me Dorė Poezi Neper Fletore Kur Ti Ke Qenė E Antarsuar Ne Forume
Mandej Erdha Un Dhe Ti Fillove Perkrahjen Time Te Faleminderit
Ti Qe Me Mbrojte Qdo Kund Me Trimni
Si Nji Femer Qe Je Dhe Nuk Tu Tremb Syri Fare Ti Je Heroin Malsore
Ndersa Aty Ishin Disa Qyqarė Mashkuj Q E Kurr Gojen Nuk E Hapnin
Vetem Shikonin Si Iriqa Te Mbledhur Kruspul Ne
Dobsitė E Qyqarit E Veta Ata Edhe Ja Thonė Vetes Por Nuk Dolen Ta Mbrojn Kurr Drejtesinė Ndersa Ti Po Vendosmerisht Prandaj Neper Forume Ne Jemi Ku Do Bashk Nuk Ndahemi Dhe Jemi Tash Miq Te Sinqert E Te Shkelqyeshem

Ti Si Nji Trimresh Dole Dhe Shkove Me Ta Fyt Per Fyt Ne Secilin Forum
Edhe Ty Te Kercnuan Dhe Ta Moren Inati
Gjithmon Me Ata Sulmuesit E Pa Cipė E Qe Me Kercnonin Mua Por Edhe Un Ju Thash
At Qe Meritojnė
Per Te Ua Thėnė
Pra Ne Secilin Forum Ti Ishe Nji Trimreshė Ti Je Veterane E Forumeve Shqiptare Te Uroj Knaqsi Dhe Qetsi Tash Ne Forumin Dardania Ti E Meriton Te Shpallesh Antare Nderi E Forumeve Shqiptare Ose Ma Mirė Te Them Mbretresha E Forumeve
Se Spe Pa U Lodhur Kontribove Ku Do Me Shkrimet Tua Te Bukura
Te Uroj Gjithmonė Mirsi E Fat Mikesha Ime Dhe Te Uroj Lumturi Ne Familje Dhe
Shum Te Mira Ne Jeten Tende Ti Je Nji Shqiptare Evertetė Me Vyrtyte Te Nji Malsorje Je Shembull Se Si Duhet Me Qenė Miqsija Dhe Emancipimi
Je Vazhdimsi E Ilirve Te Lashtė Malsorė Te Trevave Ku Femra Dhe Mashkulli Kuvendonin Lirshem Dhe Me Emancipim
Ky Esht Te Menduarit Antik I Brumit Ilir Dhe Kulturorė Ky Esht Identiteti I Shqiptarit Ejo Feregjja E Marrur Nga Shkretirat E Talibanve
Idetniteti Yne Kulturorė Ilir Duhet Te Kthehet Ne Secilen Pllėmbė Te Vendit
Tonė Harrni Dhe Mbulesa E E Maska E Dyftyrsis Nuk Embronė Karakterin Tonė As Etninė Por Pikrisht Kjo Tradita Ilire Qe Ke Ti Malsore E Nderuar Natyra
Zemra Dhe Emancipimi Kuktura E Mbronė Femren Dhe Karakteri I Sajė Edukata
Dhe Vendosmeria Ajo Esht Vula E Tipareve Por Jo Labiliteti E Cektesia Emendjes
E Harrnat Mbulesat E Ku Di Un Mshefjet Pas Gardhi Jo Jo Populli Yne E Ka Te Menduarit E Vet Kulturor Qe Nga Tradita Ilire E Lashtė Kur Greket Dhe Romaket Nuk Ekishin Te Gjith Popujt Europian Nga Ne Emoren Ket Te Menduar
Dhe Eprvetsuan Ndersa Ne Na Shkelen Turqit Dhe Na E Shkatrruan Kulturen Na E Mesuan Femren Te Mshefet Pas Gardhi
Shqiptarja Duhet Te Kuvendoj Lirshem Pa Ju Tremb Syri Dhe Duhet Te Shikoj Mashkullin Ne Drit Te Syrit Pra Ky Esht Emancipimi Dhe Te Menduarit
Te Emdnuarit Tonė Pjesruisht E Degjenruan Anadollakt Qe Peqsind Vjet Na Shkatrruan Kulturen
Per Mua Neveritse Jan Ato Femra Qe Shikojn Token Dhe Ne Shoirt E Kan Tinzrinė
E Nuk Te Flasin Emancipisht Femra Nuk Ka Qka Druhhet Nga Askush Ajo Duhet Ta Ket Te Menduarit Dhe Vendosmerinė Te Vulosur Me Percaktim Emancipues Qysh Ne Djep Dhe At Te Menduar Duhet Ta Mbaj Deri Sa Te Vdes Ky Esht Detyrim Ndaj Kultures Shqiptaro Ilire Te Tardites Dhe Emancipimit Tonė Dhe Te Jesh E Bindur E Dneruara Natyra Se Dhe Ne Malsinė E Tuzit Edhe Ne Rugovė Edhe Malsitė Etropjes Ne Malsin Emadhe Ne Mirditė E Kudo Kam Ndejt Gju Me Gju Me Malsoret
Te Cilat Te Shikonin Ne Sy Si Rrufeja Dhe Kubvendonin Si Gjeraqina
Prandaj Un Kam Aq Ndjeshmeri Dhe Perkushtim Ndaj Kultures Malsore Ndaj Identitetit Ilir
Duke Qen Se Heret E Lexova Historin E Popujve Dhe At Lilire Dhe Traditat E Tyre Antike Por Te Them Te Drejten Kshtu I Kam Pas Edhe Prind E Mi Per Fat Nuk Ka Prek Virusi I Kulturave Te Huaja
Ndersa Tash Po Dalin Gjitgfar Avmpirsh Epo Duan Ta Shkatrrojn Kulturen Tonė Tradicionale Llooj Lloj Talibansh E Wehabista Te Paguar Nga Irani Duan Ta Shkatrojn Identitetin Tonė Europian Teper Te Sterlashtė
Iiria Ishte Drita Dhe Prhapja E Rrezatimit Kulturor Ne Europė

Komnetoi Antari Liriku Te Fala Mikesha Ime Trimneshė Malsore
Mneper Malsi Ma Se Tepermi U Ruajt Tradita Eshqiptarit Prandaj Vuaj Dhe Edua Shum Jashtzakonisht Malsinė U Dashurova Ne Malsinė Shum Heret Dhe I Kam Shkruar Malsisė Me Dashurin Ma Te Madhe Se Shpejti Do Ti Keni I Kam Ruajtur Per Kto Dit T Ebardha

lirik 29-01-08 12:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Un ather ju kam premtuar malsorve se do te shkruaj dhe kammshkruar premtimin e kam mbajt por akoma ktu nuk i kam postuar:
Nuk mund ti harroj a to pritje te malsorve un kahdoq e kam shkruar neper malsitė tona jam frymzuar te shkruaj edhe ne rugoven e bukur kur isha ne bogaj qe me ka mahnitur
por edhe ne tropoj kah lugu i valbones te rjedha e valbones ku kelmendsit na priten me aq zemergjersi shqiptare duke na pjek mish e kryelana me mazė e specialitete malsore por nuk e e harroj as gashin krasniqen e geg hysenin ne majen e te cilve u ngjita ne vitin 1992
Nusja ime tropjanja ishte me mua kur shkuam te halla e sajė dhe un qesha duke u thanė malsorve dhe malsoreve me ka namė nana kur isha i ri si te gjith femijt e lazdruar ma .
N si teri kishim merak ne futboll pastaj beheshim me balt ehynin me marrr ndonje copė buk eme ik vrap te fusha me luajt futboll e benim vendin me balt dhe kso lloj sherresh nana im e ka qenė shum principiele ne pasterti e nana ime me ka namur dhe shperthente ne zemrim e me thoshte

hej djali im zoti te qoftė nė geg hysen
dhe ja ku erdha ju thash malsorve ktu me keni ne geg hysen dhe ata ja plasen gazit te gjith
qe besa te paska namė bukur mė than ty te ka ra mirė more nusen malsore
ore edhe ju nu ju ka ra keq jo jeni lidhur me rrafshin GJITHMON EKENI DASHT GRUNIN TONė JU E DRITHIN haaaaaaaaaaaa dhe qeshnim ME HUMOPRE
po si ore thash po ku ka maje ma te bukura turistike s e male t e malsisė te malsive tona dhe qeshnim me humor
e malsoret rrinin gju me gju me burra .
Tash po them nana ime kėshtu me ka namur sepse kosova e ka dit mirė ku bJen malsija
lidhjet me malsi kan qenė gjithmonė
nuk k jan kputur kurr lidhjet malsi kosovė
prandaj edhe gratė KOSOVARE i kan njoft vendet e malsis
kan ndegjuar nga burrat te cilet kan pas lidhje NEPER KUBVENDE DHE KAN MARR PJSE NEPER KUVENDE
kan levizur
sepse babai im ka qen ne shkoder me kali dikur per tregti DHE KA KALUAR KA BA KONAK NEPER FHSTRAT E MALSIS ė
shum her ka sjell tabak duhani
e artikuj tjerė qysh ne vitin 1930 se nuk kishte perndryshe si te me
kishte namur mua nana
peer majen e geg hysenit q e ishte nji maje aq e lartė dhe aq e bukur
KU RREJDHIN UJRAT E BARDHA
sa qe kur kam shkuar jam mahnitur nga bukuria
duhej nja TRI ore e ma teper me u nJit majave te larta andej.
KULTURA MALSORE me pelqen jashtzakonisht malsort kan nji shpirt Trim te pa epur dhe jan ilirt e vertetė
maslorve duhet te ju kushtohe rendesi e madhe ne rrugė dhe asfalt qe te mos i leshojn malet.
Njeriu mahnitet me pas lidhje me ta
me bukurinė e maleve dhe pritjen e malsorit me shtatgjatesin e trye dhe te gjeraqinave te tyre malsore .
Un vuaj shpirtrisht dhe me coptohet shpirti qe malsitė tonapo zbrazen
rugova ndoshta po shpeton s e u bė turistike por malsitė ne shqiperi jan ne rrezik nga zbrazja
nga kushtet e dobta te jetes pa asfalt .
Un mendoj s e urgjentisht zhvillimi duhet t e bartet neper malsi prandaj apeloj te qevritė shqiptare
mlsort urgjentisht ti ken para sySh
se aty esht ajka e shqiptarizmit dhe e bukuris shqiptare malsori duhet te shtohet e te fuqizohet dhe jet balli i kombit shqiptarė siq ka qen gjithnmonė ne histori
MLSIA DUHET T E ZHVILLOHET MENJIHER DHE PA VONESA NE S E SECILIN FSHAT KUDO Q E KA MALSI SHQIPTARE

nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:47.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.