Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 04-01-20 00:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
populli shqiptar ka aq shum armiq merreni me mend edhe irani esht prorus
dhe kunder kombit shqiptar vetem e vetem se keto shtete e duan serbine dhe rusine
i duan shqiptaret emasakruar te dhunuar nga serbia
nuk e pranojn kurr te drejten e nje populli antik te lashte per te jetuar
si shtet i lire ne atdheun e vet siq ehst kosova

lirik 04-01-20 01:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
sa e pa kuptimt esht bota pra ne vend q e bota ti kunderviihen rusis e serbise
per shkak te veprimeve te tyre makabre kanibale gjenocid vrasje masakra
te pa krahasueshme ne histori njerzore
per dhunen dhe masakrat neper shekuj ndaj nji kombi te pa fajshem

kina irani e shum vende tjera rreshtohen ne anen e rusis
ne anen e serbise kunder shqiptarve

per te shuar nje komb autokton ne te drejten e tij dhe ne token e tij
per te shuar pa drejtesisht kombin shqiptar

per hir te serbis kanibale gjakpirse vamipireske barbare hordhi te egra qe jan me te zi se
qdo bishe dhe kina pa pike turpi mbrone barbarine
hordhite serbe duke qite qdo her veto ne kombet e bashkuara
kunder shqiptarve
dhe pse behet kjo pa drejtesi behet pra per shkak te nje karakteri te lig dhe gjithqka antinjerzore si pa drejtesi per shkak te rraces dhe rracizmit e perberjes s e semure
dhe antnjerzor e antisocial ne qdo edukate vampiire gjaksore gjakpirse sadiste
qnjerzore dhe si kriminel gjaksor qe e perkahin krimin e serbise krimin me makaber qe kan pa syte e njerzimit
e kjo esht kina e pa ftyr anti shqiptare qe rrshtohen me krimin makaber serbo rus
prandaj duke e pa se ne jemi te pa rrugdalje dhe kemi pune me bisha antinjerzore
gjaksor sadist te pa drejtesive shqiptarve nuk ju mbetet shteg tjeter
per veq se ameriken ta quajn nene dhe shpetimtare
te rreshtohen me ameriken perjetsisht dhe te forcohen te armatosen te jen vllezer te perjetshem me ameriken
per te ekzistuar seps e gjasa tjera per ekzistence nuk kan shqiptaret
per veq se te bashkuar me ameriken

lirik 04-01-20 09:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Evropa, nė ēdo rast nė fakt u ka treguar serbėve ju ka mundesuar serbve
,se mund te masakrojne e te pastrojne etnikisht shqiptaret ,duke i larguar nga trojet e tyre
antike
,
Europa ka bashkpunuar edhe me truqit neper shekuj kunder shqiptarve
Europa i ka forcuar serbet i ka perkrahur kunder shqiptarve
dhe te bejne si te duan dhune ekrime e masakra gjenocid mbi ta ,
Europa ju ka treguar gjithmone serbve metodfen e bajonetes e thikes kunder shqiptarve
dhei ka perkrahur ne rrugen ne idete ne gjithqka kunder shqiptarve
duke i mesuar ata se rruga drejt suksesit te serbise ėshtė ajo rruga e krimit dhunes
e tradhtisė dhe vrasjeve pastriimit etnik kunder shqiptarve .
Shqiptaret vuajten edhe nga tradhtaret embrendshem dhe idiotet kokshkrete qe nuk ishin numer i vogel

lirik 04-01-20 09:58

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Askush prej shqiptarve nuk duhet ti thot ndryshe amerikes ,

per veq nena jone e shqiptarve nena amerike ,
Zyrtarisht ky emer duhet te zyrtarizohet edhe ne shtet ,
EMertimi nena amerike kjo duhet te zyrtarizohet,
sepse shqiptaret e shum vuajtur me ndihmen e amerikes
do ti bejm hi e shkrumb te gjith armiqt dhe egersirat bishat hordhite e egra manjake psikopate shizofrene antishqiptare

Shqiptaret se bashku me ameriken ne do ti hakmerremi panslavizmit ,
hordhive barbare , dhe te tjerve per gjithqka qka na kan bere ata me shekuj ,

te gjitha te zezat e vuajtjet q e na i kan shkaktuar
Armiqt e shumt q e i kemi ne dhe amerikanet jan armiqt e shqiptarvedhe te amerikes
forcimi i amerikes ne qdo aspekt eknomik ushtarak duhet te behet edhe forcimi i shqiptarve
aleat te amerikes
Teritorialisht shqiptaret duhet te kthejne trojet etnike nishin kurshumline dhe shum vedne q e sot i mbane te pushtuara serbia e jan troje te shqiptarve
Shqiptaret ne mal te zi e ne sangjak do te duhet te forcohen shum
ky do te ishte muri me i sigurt per shqiptaret dhe per ameriken qe serbet dhe ruset te mos dalin ne detin adriatik

lirik 04-01-20 09:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Amerika duhet me kalue ne veper per forcimin e shqiptarve
forcimi i shqiptarve si shtet ne eknomi ne ushtri dhe forcimi i qdo shqiptari
por qdo shqiptar duhet ti ndihmoj amerikes ashtu si edhe shqiperis etnike

lirik 04-01-20 10:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tė dua o varg
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
tė dua o penda ime
te dua ty o varg
shkruaj me kujtime

secilen germė e mtaforė

shekull dashurie e kam

e di se ty e mua ziliqarėt mizorė

na mbajnė larg
por ti je diell
e un qiell
qiell i pa fund

shpirte i pashterrur
i vargut jam

''''''''''''''''
mos prit asgjė nga tradhtia
as nga tradhtari
mos prit nga harbutėria
mos prit nga mohimtari
mos prit asgje nga dyftyrsia

shkruaj pėr bilbila
shkruaj per zogj tė pa djallzi
shkruaj pėr karajfila
shkruaj per bukuri
qė i shpalosė idilia
beharet me bukuri
se shekulli ka kopila
ka satan te zi


'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-01-20 10:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shqiptari i mjerė
''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi jeta ne vise te huaja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
Shqiptari i mjerė
ka filluar tė mendoj
edhe dinakėrisht
shqiptari i mjerė
sa shum ndryshoj

ka filluar tė mendoj
si fisnorė
si krahinor
puthador

nuk mendon ma atdhetarisht
por si klanorė
gruporė i gjore
u be i ftoft si borė
mbaroj shpirterisht


''''''''''''''''''''
shqiptari i mjerė
edhe kur atdheu esht ne rrezik
ėsht nė zgrip
nuk mendon aspak
per dheun etnik
thua s e nuk ka gjak
i vetvetes armiknuk mendon ma si atdhetarė

nuk mendon kombtarisht shqip
mendon fisnorisht
mendon sishkatrrimtarė
''''''''''''
shqiptari i mjerė
nuk mendon ma
per shqipe e bajrak
nuk mendon per gjuhė
e tokė amtare
mendimi i tij u bė partiak
vajto o toka shqiptare
---------
shqiptari i mjerė
mendon mahallė'risht
nuk mendon ma me tėrsi arbėrore
mendimi i tij ėsht mahallė
mendimi i tijė
do ti dal djallė me bisht
me keto mendė djallėzore
sa i gogel do te mbetet
i vogel

dheu as toka
nuk do i mbetet shqip
as sa i kokėrr zallė
'''''''''''''''''''

shqiptari nuk po mendon
ma per tė vetin dhe
mendon per interesa
te ngushta e klane

mendon per ndasi e fe
e jo per token iliriane
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-01-20 10:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Poshtė zemer hiqat
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
poshtė zemerhiqat
shpirte hiqat dobiqat
poshtė hijezijtė zuzarėt

poshtė edhe zemer rriqnat
zemer iriqat
poshtė trutharėt
trutharet

''''''''''
poshtė poshtė
edhe skeletėt e pa shpirtė
poshtė trazuesit e jetes
poshtė prangat e zingjirtė
dhe mbytsit e zi te vertetes
poshte edhe ata te pshtirė
qe vrane fjalen e lire

'''''''''''''''
rrnofshin engjujt e lirisė
poshtė le te bie lugati
llart te mbahet morali
qellimi i dashurisė
shqipėrisė etnike
tė mos i thyhet shtati
as drita e ardhmeris

--------
poshtė le tė bien legenat
yjet le tė rrijnė kah qielli
kalatė nė etni e bedenat
e zemrat qė nxejnė si dielli
----------
keshtu le te duket etnija
me zemra gjithkah diellore
poshtė le te bie tradhtije
liri per token arbnore
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim

tridhjet vjet me penden ne dorė e me vargje shqiptare

GJITHMONė NE GETO E MOHIME NEPER VITE E MOTE
pendė qe nuk dorzohet vuajtje me pervoja

as nuk thyhet -

edhe pse te poshtrit tentuan ta thyejn pamshirshem -

kohrat dhe disa harbut ishin mendjeceket
ishin edhe disa kohra mendjecekta-
dhe jan akoma sot -
prandaj penda shqiptare
po qanė me varg e lot-
po qanė po kurr nuk ndyhet
kjo din edhe me qeshė
per te gjallė mbi dhe nuk thyhet
me besė qeliku esht veshė
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė

lirik 04-01-20 10:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Tė dua pa maske
--------
autori xhelal ferizi
.............................
tė dua tė thash
jam kureshtar
o enigmė e quajtur fytyrė

te dua pa maskė
dhe e ndjejė tash pėrkushtimin
si tė shejtė detyrė
tė mos dua ma kurrė
maske as laraskė
''''''''''
fytyra
qka qenka kjo
lekure me pore
kush e shtresoj
nganjiher kozmetikshėm
si llastikun
qė duket shum her ėngjėllore
por mashtron

ne lot e shendrron qerpikun
fytyra shpesh maskon

'''''''''''''''''
kur te duash nje fytyrė
shpalose tė sajė
secilen lekurė
secilen s htresė
ka fytyr zemer gure
fytyr te pa besė


dhe shih thell
nė secilen mėnyrė
se ka fytyrė
qė tė len si qyqe mbi gurė

''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-01-20 10:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pėrse te mos qaje me lot

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
pėrse tė mos qajė me lot
kur kam mbetur shkret
ne ishullin e zi
rrethuar me stine te pa jetė

si dje si ather si sot

e pėr nesėr akoma nuk e di
nganjiher derdhi lot
nganjiher lot pi

'''''''''''''''
pėrse tė mos qajė me lot
kur engjujt nė ket ishull
nuk vijne
pa krah mė lan
luget e satan

si mund ta quaj
kėt ishull !sa e humbur
si quhet ky ishull botė
ku shkrihem si qiri nė zandan
e fjala shkruhet kot
argetimet ketu jan vetem per satan
shtegun nuk e gjej dot
''''''''''''''
qė tė notoj
nuk mundem
per veq te lotoj
se uji pėr rreth
esht i zi
pezhgve qenka prandaj renkoj

rrethime me inate

kahdo pėr rreth me mohime
e smirė
me klane tė zeza
mjerime
cektesi tė mendjeve
e tarikate
as krah nuk kam tė lirė
edhe re te ketij qielli
duken krahthate

'''''''''''''
ishulli vuan me plot mėrzi
kahdo shkretirė e pa fe
mė duhet pėrshtatje me pi
qė to mos vdes nga etja mbi dhe

'''''''''''''''
nuk delet dot nė breg
se edhe bregu si duket u prish
nuk mbet as kund dritė nė shteg
veq ego e pshtymė me mish
''''''''''

ne ket ishull nuk rrihet
ketu nuk ka rreze me diell
pershtatje gjithmonė nuk pihet
o penda ime mu bėn krah
dua tė fluturoj nė qiell
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-01-20 11:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O art mos qajė
xhelal ferizi autorė
mos qajė
o arti i jetes
mos qajė

nėse majat e thikave
ty te therrin
nes e kohrat e zeza
te bien ferrin

e thikat e ferrit
tė godasin
ata duan shpirtin e etikes
tė shkyejn
duan te vrasin

shekujt e mirsisė
kahdo po bertasin
ata duan te thyejn

kur peshat e ferrit
duan te shkyejn
pendat me lot po pelcasin

nga teoritė e shundit e kiqit
e te hiqit
nga peshat e zeza
te krrusin ty
o art

normat pse duan ti ndyjnė
e qthurjet
pse duan ti mbjellin per breza
fjalen bukurine
duan ta ndryjne
sa shum te shemtuara
kohra te zeza

'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

lirik 04-01-20 11:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nėse qiellin me peshė ma shihni mbi kokė
----------
xhelal ferizi autorė
--------------
Nėse qiellin ma shihni mbi kokė
e diellin e saqin e skuqur

pėrse nuk ma hiqni
o kohra
o e pa mėshirshmja epokė
un nuk linda per vuajteri
nen kuroren e skuqur

pėr tė qenė pendė e huqur
-----------
nėse ma shihni mbi kokė
si saq te skuqur
qiellin e skuqur me zjarrė

pėrse o ju engjuj
nuk kėrkoni pėr mua mėshirė te zoti
nuk dua vetem plage e varrė

un nuk jam lindur sizif
per vuajteri
pėr krrusje e barrė

nuk linda un per hi
e veq pr varr

perse me krijoj zoti
qė tė mė nėpėrkėmbė stina
shekulli e moti


'''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk linda un
qė tė jem gjithmonė i biri i mohimit
i hijeve tė zeza
i qizmeve mosmirnjohse
qė tė shkelin
nuk linda
qė tė jem
nė mes tė grumbuijve tė aktrimit

e interesave tė qastit
qė kur ju duhesh tė vjelin
djajt e perfitimit


--------------
nuk linda pėr hijet e ftofta
e maskat
tė mendjeve tė mdha
as si nji numer
i kohes
indiferente
e dinakėrive tė qifligarve
nuk linda
qė tė rritem
pėr sė gjalli me u tha
i ndarė nga trojet e adtheu i tė parėve
si qyqe ne dhe te huaj me qa

------------
nuk linda prore pėr tu pėrbuzė
pėr qizmet shkelėse indiferente
e tė thundres
sė pa mėshirė
nuk linda pėr tė qenė nji thingill nė hi
e nė shpuzė
as rob i kohes maskė e pshtirė
--------
un u linda pėr tė mbi mbi tokė
pėr tė pasė rrėnjė nė mėmėdhe
me rreze shprese deshta me u veshė
un deshta nėn diellin shqip
me fis e farė me u nxe
por pshtymė zezat
kohra
me mua jan zgėrdheshė
'''''''''
me mua u zgėrdhesh
edhe akull hieja
edhe veset e blozat
e zemrat e liga
me mua u tall edhe ftoftesia
e shpirtngushtėsia
e djajt qė kcejnė mbi karriga

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 04-01-20 11:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ankesat e shpirtit-

ankesat e shpirtit

titull

shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im
sa tė shumta i paske ankesat
*mos mė fajso e ngarko
me peshen e brengave
me kureshtje te dijeve
e materive e me ide
*nuk te kam dhuruar
vetem helme te zeza
e rruge fatzeza

kalvare odesieada nga njihe rte pa krye

por edhe qaste magjike
e mėlmesat
*diellin nganjeherė
ta kam sjellė
dhe knaqsisht je nxe
--------------
*ti mua mė solle rrudha
! o' i padukshmi fenomen subjekt
neper udhe

*me solle larmi
e antagonizma
lot e vaj neper mot
ngapak gzim
e dėnim
pak defrim
e nji pikė qasti dashuri

*mė bėre bashkvuajtės
nganjiher
tė pėrjeteshėm
o i padukshėm objekt
fat i zi

*qė mbanė me pendė
spontane

vullnet mekanik e qudi

*gjithqka me tė instiktshmen
tė vet'dukshmen
nga jasht bukuri
*nga brenda diktat
e pėr hirė tė kohrave
rrudhė ne pėrjetsi

*i paguar vuajterisht
nga vetvetja
por jo nga te tjeret

asnjiher
pa i marrur shperblimet shpirtrore
zog i pa pranver

*eh sa te gjorė jan hapat e mi
neper iliuzione
ata hapa te mjeret
*neper shpresen e hiqit
qe duket si cak
nganjiher e mendje e cekt

*per hir te ardhmerisė se dikujė
si gjysem i vdekuri i gjallė
ė qenėsohem per obligimin
* e perkushtimin e dikuj
te quajtur hirė
per hir te se quajtures brezni

*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem
nganjiher
varg shkrimin
*per hirė te qenjeve te dashura
po behem fli
*dhunshem artist
i diqkajave te aktruara
e nganjiher rob i shpirtit
*dhunshem
akujt me mundim
e ofshama
duke i shkri
*dhunshem i denuuari
prej shekull gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan xhelal ferizi mergimtari ne mergim

lirik 05-01-20 13:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Donald Trump, presidenti amerikan ka shkaktuar denoncime tė tjera pasi kėrcėnoi tė sulmonte 52 shėnjestra tjera nė Iran, disa prej tė cilave vende ku kishte civilė, nėse Irani hakmerret pėr vrasjen e komandantit ushtarak Qassem Soleimanit.

Ndėrsa bombat ranė pranė ambasadės amerikane nė Bagdat, presidenti amerikan u quajt “pėrbindėsh” dhe u akuzua se kishte pėrgatitur krime lufte pasi premtoi se do tė sulmonte shėnjestra tė nivelit tė lartė “me rėndėsi tė madhe pėr kulturėn iraniane”, shkruan Independent.

Ndėrkohė, parlamenti iranian u hap me politikanėt qė brohorisnin “vdekje Amerikės”, ndėrsa edhe Iraku mbajti njė takim emergjent pas presionit pėr t’i dėbuar mijėra trupat amerikane nė vend qė po luftojnė kundėr ringritjes sė ISIS-it.

“Ne mund ta sulmojmė edhe vetė Shtėpinė e Bardhė, ne mund t’iu pėrgjigjemi atyre nė tokėn amerikane. Ne kemi fuqinė, dhe me bekimin e zotit ne do tė pėrgjigjemi nė kohėn e duhur,” tha Abolfazl Abutorabi, njė parlamentar i sertė iranian, sipas agjencisė sė lajmeve ILNA.

“Kjo ėshtė shpallje e luftės, qė nėnkupton se nėse ju ngurroni atėherė humbisni. Kur dikush tė shpall luftė a doni qė t’i pėrgjigjeni plumbave me lule? Do t’iu qėllojnė nė kokė.” Tha z.Abutorabi.Periskopi.
Nena e shqiptarve esht amerika dhe shpetimi i shqiptarve esht amerika
amerika esht eshejte dhe mbrojtsja e shqiptarve
kriminelet teroristet fashist fundamentalist primitiv panslav egersira hordhi panslave e isiso islamike teroriste me prirje fashiste jan bashkuar kunder amerikes demokratike
kunder botes demokratike kunder perendimit
gjermania anglia finlanda suedia veendet baltike kanadaja japonia
kanadaja australia shqiperia etnike e komplet nato pakti duhet te mobilizohen
dhe te jen ne gatishmeri te plote
kina tash ma ka deshmuar dhe vendet arabe e irani e rusia se jan armiqt e perendimit
dhe armiqt me te mdhej te shqiptarve
ata me pas mundsi e zhbijne nga faqja e dheut perendimin ameriken gjermanin
dhe krejt perendimin e shqiptaret

perendimoret duhet ti thrrasin mendjes qe kines te mos i japin kurfar teknologjie
kina shum ka que krye dhe po i tregon hapur ambicjet e saj pushtuese
shkatrrimtare
viktime e kines do te behet edhe japonia
prandaj 130 miljon japonez duhet te mobilizohen kunder kines korese verire dhe kunder rusise
Japonia duhet te rrshtohet per krah amerikes amerikes s perendimit ,po ashtu shqiperia etnike duhet te rreshtohet me perendimin shpetim tjeter nuk kemi aspak ,iranin aleat te rusis e kemi armik
irani esht aleat i serbis armik i madh i shqiptarve
irani rusia kina po bejne plane ushtarake per asgjesimin e amerikes dhe asgjesimin e shqiptarve
mobilizim i perendimit esht detyrė e shejte po
shpetimtare

lirik 05-01-20 14:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shpetim tjeter nuk kemi prej serbve dhe prej rusve e prej shum vendeve fundamentlaiste
fanatike primitive wehabo arabe isise diktaturave te sheriatit fanatik
ne duhet te jetojm modern dhe me demokraci te perparuar q ytetruese jemi europian jo taloban
europa duhet te mobilizohet me shum per ti ndihmuar amerikes
shpetim tjeter nuk ka qytetrimi

lirik 06-01-20 04:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nė njė bazė ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Kenia kanė vdekur tre pjesėtar tė ushtrisė nga sulmi i grupit terrorist, Al-Shabab.

Kjo u bė e ditur nė njė deklaratė tė ushtrisė amerikane.

Komandanti amerikan Stephen Toėnsend, tha se lutjet e tyre janė me familjet e shokėve tė ekipit qė humbėn jetėn sot, shkruan Euronews.

Ky ishte sulmi i parė i grupit tė lidhur me al-Kaidėn kundėr forcave amerikane nė Kenia.

Nxitja e agjentures ruse serbe greke iran kine dhe te tjere qakaj
hordhi barbare per te shuar nenen tone ameriken
mbrojtsen jetike te shqiptarve shqiptaret ndjejne dhimbje gjak e lot
sepse esht humbje e aleatit tone me te mire ne jete q e na mbrone na shpeton
nga qdo rrezik

Amerika esht nena e shqiptarve ,
dhe duhet me falni ne shprehje te ua shkerdhej nenen te gjith armiqve
teroristve e fundrrinave makabre te gjith atyre q ee sulmojn ameriken

dhe qdo ushtar q e i vritet amerikes esht nje humbje e madhe per shqiperin e mjere te pa mbrojtur etnike ehst heqje e nje cope mishi qe i heqet nga trupi shqipnis etnike
Amerika duhet te shuaj te gjitha organizatat teroriste agjente te poshtra q e i dirigjon rusia
Ne iran duhet te kthehet rexhimi proamerikan me qdo kusht nder sa organizatat q e vrasin amerikan duhet te shuhen te gjitha mbi dhe te behen hi e te shkrihen
Fitorja e amerikes esht fitore e shqiperis etnike per ndryshe turiqt arabet ruset serbet greket malazezet bugaret dhe tjere qakaj ehordhi do e dhunojn shqiperin etnike kroacine bisnjen dhe gjith europen

lirik 06-01-20 04:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mobilizimi i amerikes dhe shuarja ete gjith teroristve q e ja prekun vetem nji ushtar amerikes amerika duhet ti shuaj nga faqja e dheut amerika duhet me qene ne bote esht nena e shqiptarve dhe pike mbrojtsja e shqiptarve dhe pike por amerika duhet te mobilizoj komplet perendimin dhe shqiptaret tani kan ardhur kohrat per nje bashkim fuqie dhe forcim
qe te ua shkerdhejme nenen te gjith armiqve hordhive barbare te ndyra q e na dhunuan nepoer shekuj na poshtruan na vrane dhe ushtruan sadizem teroro e dhune te pa pare
Mobilizimi i amerikanve kanadezve dhe perendimit krejt e shqiptarve esht detyre eshejte nacionale e secilit shtet te rreshtohemi pas nene amerikes dhe ti shfarosim armiq e ndyre terorist diktaturat proruse fundamentaliste qakajt hijenat hirdhite barbare primitive te cilat vertet me qdo menyre po e e rrezikojn boten
amerika duhet toi perdor te gjitha mjetet
per te ju shkaktuar humbje armiqve barbar q e jan grupuar kunder amerikes
qe mos te ngriten ma kurr ne kembe
amerika duhet te shpike mjetet me te sigurta teknologjike super speciale per te ua shembe te gjith potencialin e rrezikshem te armatimit potencialin terorist barbar vrastar
dhe tu shuaj armiqt nga faqja edheut ne menyr q ene te ardhmen hordhite barbare te mos rrezikojn civilizimin
Mobilizimi nacional i amerikes dhe i tjere perendimorve duhet te behet perfekt i organizuar
ndersa ne shqiperi etnike te vijn te gjitha potencialet armet fuqia forca e te forcohen shqiptaret ne menyr qe shqiptaret ku do te jen perkrah amerikanve

lirik 06-01-20 04:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shqiptarve nuk ka qka ju duhet jeta as atdheu nes e humbin amerikanet
do te versulen te gjith mbi ta te paretq e do versulen do jene serbet barbar bisham me te egra te rusis e shum shtetee e kombe tjera do te behet nami ne shqiperi etnike dhe shqiptaret do te shuhen e do te ju merret atdheu nuk do te ken atdhe ,por do te fshihen nga faqja e dheut kina rusia serbet greket do ta shuajn shqiperin etnike dhe do ta bejne njimij copash duke ndertuar shtepi publike me femra shqiptare per nevojat serbo ruse e te tjere qakajve te botes

lirik 06-01-20 04:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shqiptarve nuk ka qka ju duhet jeta as atdheu; nes e humbin amerikanet
KUSH DO TI MBROJ SHQIPTARET
FRANCA ESHT ANTISHQIPTARE E LINDUR DHELPER ARMIKE E PERJETSHMEE SHQIPTARVE


MbI shqiptaret e mjere do te versulen te gjitha bishat hordhite e egra ruse serbe kineze
do te versulen per te dhunuar shqiptar e per te bere kerdi mbi ta ,

Aemiqt jetik te shqiptarve te paret q e do versulen
mbi shqiptaret e shkrete do jene serbet barbar , bisha ,
dhe hordhi egersisra me te egra te rusis e shum shtetee e kombe tjera,
qe e duan shuarjen e shqiptarve ,

Do te behet hie ploje shqiperia etnike do te behet nami ne shqiperi etnike ,
masakra gjenocid ,
dhe shqiptaret do te shuhen e do te ju merret atdheu ,
do te perdhunohen poshtrohen ku do q e jan
, nuk do te ken atdhe
,por do te fshihen nga faqja e dheut,

Armiqt e shqiptarve kina rusia serbet greket do ta shuajn shqiperin etnike,

dhe do ta bejne njimij copash
duke ndertuar shtepi publike me femra shqiptare,

per nevojat serbo ruse e te tjere qakajve te botes

#
prandaj amerika esht e shejte esht nena e shqiptarve ehst mbrojtsja e shqiptarve

lirik 07-01-20 18:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Arrestohet kosovarja qė kėrkoi hakmarrje ndaj Amerikės pėr shkak tė vrasjes sė Kasėm Sylejmanit
Aktuale janar 07, 2020 - 17:10

Shpėrndaje:

Policia e Kosovės e ka arrestuar sot Ikballe Berisha – Hudutin qė ditėve tė fundit u bė temė nė media pasi qė doli kundėr vrasjes sė gjeneralit Iranian Qasem Soleimanit, derisa, e njejta kritikoi edhe liderėt e shtetit qė pėrkrahėn sulmin e SHBA-sė, merr vesh Televizioni T7.

Rastin pėr televizionin e ka konfirmuar policia e Kosovės.

“Mė datė 07.01.2020, Drejtoria Kundėr Terrorizmit ne Policinė e Kosovės, nė bashkėpunim me PSRK-nė dhe nė bazė tė urdhėresės nga organet kompetente te drejtėsisė ka kryer bastisje ne lokacionin e tė dyshuarės. E dyshuara ėshtė sjell pėr intervistim nė Polici dhe me urdhėr te prokurorit nga Prokuroria Speciale ėshtė dėrguar nė mbajtje pėr 48 (dyzet e tetė) orė, deri nė vendim tjetėr nga Gjykata kompetente”, kanė deklaruar pėr T7 nga policia e Kosovės.

Themeluesja e njė fondacioni fetar islamik ishte deklaruar kundėr Amerikės dhe Izraelit duke thėnė se gjenerali i vrarė Iranian nuk do tė vdesė kurrė.

“Njerezit si ti nuk vdesin, por te vdekurit qe ecin mbi toke e qe mbajne gjak kriminile ata jane te vdekur por vetem frymojne per tu turperuar vet dhe kombin e vet kriminel”, kishte shkruar Huduti-Berisha.

Ajo ka thėnė se hakmarrja ndaj kėsaj vrasjeje ėshtė obligim.

“Zoti i dhasht durimin ngase te mbysesh zotin e shtepise i ke mbyt tere antaret e shtepise, e pastaj hakmarrja eshte obligim por nuk ka kufi”, kishte deklaruar ajokjo kurve prostitute e isist duhet te pushkatohet menjiher haram i qofte buka e kosoves
kurva prostitut anti amerikane qe flet shqip a esht e mundur qe dikush q e flet shqip me qene kunder amerikespor ja q e paska e ka por te gjith ata q e shqifolsa tradhtar
qe jan kunder amerikes nuk jan asgje tjeter per veq agjent serbo rus


qe duhet pushkatuar dhe nuk duhet lene as varret e tyre ne token shqiptare

rrnofte nena amerike nena e e mbrojtsja e shpetimtarja e shqiptarve
poshte fundrrinat tradhtare

lirik 07-01-20 18:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kjo kurve prostitute e isisit, duhet te pushkatohet menjiher haram i qofte buka e kosoves
kurva prostitut anti amerikane qe flet shqip a esht e mundur qe dikush q e flet shqip me qene kunder amerikespor ja q e paska e ka por te gjith ata q e shqifolsa tradhtar
qe jan kunder amerikes nuk jan asgje tjeter per veq agjent serbo rus


qe duhet pushkatuar dhe nuk duhet lene as varret e tyre ne token shqiptare

rrnofte nena amerike nena e e mbrojtsja e shpetimtarja e shqiptarve
poshte fundrrinat tradhtare
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Redakto/Fshi Mesazhet

lirik 07-01-20 18:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nena amerike esht nena eshqiptarve nena me e shejte me mbrojtsja me shpetimtarja
shqiptaret ja n per jete te jeteve me ameriken

lirik 08-01-20 00:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pas disa kurvave mashkullore qe e shkatrruan atdheun
qe erdhen ne skene neper kosove gjithfar profiterii e rrugaqi na doli tash edhe kjo lahperica qe po e urrejka ameriken e shejte nenen e shqiptarve

lirik 08-01-20 00:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
deri sa hordhite kanibale qnjerzore me qnjerzoretq e ka njofte njerzimi
ortodoksia ruso serbe dhe slav tjere
shfarosnin kombin shqiptar

irani dhe shum vende tjera gezoheshin per ket fakt per shfarosjen e shqiptarve
vetem nena amerike vetem ajo mori guximin dhe organizimin luftarak
e rrezikoj jeten e vet amerika e luften botrore ishte ne fije te perit lufta me rusine me kinen

vetem e vetem per kombin shqiptar

per shpetimin e shqiptarve
prandaj shqiptaret ne jete te jeteve jan me ameriken
dhe deri ne perjetsi do te jen e me ameriken

te gjith ata tradhtar e harbut
ndytsira e legena q e nuk jan me ameriken

e qe flasin shqip qofshin te mohuar nga kombi shqiptar

ata nuk jan shqiptar dhe do te arrestohen dhe do ishte mire te pushkatohen
qdo anti amerikan esht antishqiptar

lirik 08-01-20 07:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Fuad Ramiqi, i dėrguari i shėrbimeve serbe qė shtynė agjenda islamike nė Kosovė
Nga
Zėri i Kosovės -
November 6, 2013
0
351
Shpėrndaje nė Facebook
Tweet nė Twitter

Ushtarak i suksesshėm dhe agjent i Kundėrzbulimit serb (KOS), por politikan deri tash i dėshtuar.

Kėshtu e pėrshkruan inteligjenca kosovare Fuad Ramiqin, njė person kontrovers, ish-zyrtar i sė paku dy partive, kandidat i pavarur, dhe tash lobues i vijės ekstreme tė tė drejtave tė myslimanėve nė Kosovė si dhe fytyra e partisė sė dytė islamike nė vend, partisė LISBA.

“Besohet se Fuad Ramiqi ėshtė rekrutuar nga KOS-i qysh nė fillim tė viteve tė 90-ta…personeli qė i ka mundėsuar veprimtarinė ushtarake Ramiqit nga KOS ishin: Zdravko Tolimir, Dragan Stojmenovic (Mlekce) dhe Simon Tomanov, zėvendės i eprorit tė KOS-it Aleksadėr Vasiljeviq”, thuhet nė disa dokumente analitike pėr figurėn e Ramiqit tė cilat i ka siguruar Gazeta Express.

“Besohet qė edhe sot Ramiqi vazhdon tė jetė i lidhur me strukturat ushtarake tė Serbisė qė trashėguan KOS-in; si VBA apo VOA…. Por tash e vazhdon aktivitetin pėr kėtė organizmit si mbrojtės i vlerave tė islamit”.

Nė kėto dokumente analitike inteligjenca kosovare si fakte pėr kėtė lidhje tė tij pėrmend ngritjen e tij nė karrierė, sidomos pozitat qė ai mbajti nė ushtri nė Krahinėn Autonome tė Bosnjės Perėndimore. Kjo krahinė njihet edhe si “Shteti i Fikret Avdiq”, njė figurė kontroverse pėr popullin boshnjak, tek i cili, sipas kėtyre dokumenteve, Ramiqi u gradua si kapiten i klasės sė parė i deleguar nga KOS-i e ku pėr detyrė pati ndėrtimin e shėrbimit tė kundėrzbulimit tė “Shtetit tė Fikret Abdiqit”.

Fuad Ramiqi, njė figurė publike kosovare, pėr inteligjencėn mbetet i dyshimtė si njeri qė punon i lidhur me strukturat qė trashėguan lidhjet e KOS-it edhe pėr faktin qė ai qe i martuar me njė grua boshnjake, si dhe pėr ta ai vazhdon tė mbaj takime tė rregullta me persona qė pėr strukturat e shtetit mbesin shėrbėtorė tė shtetit serb nė Kosovė (gazeta i posedon emrat).

Ramiqi nė makinėn e Erdoganit?

Pėr figurėn e Ramiqit, qė tash po ndėrton njė parti e cila nuk mori pjesė nė zgjedhjet lokale, por po pėrgatitet pėr hyrje tė fuqishme nė skenėn politike kosovare nė zgjedhjet e ardhshme nacionale, inteligjenca e vendit ngrit dyshime edhe pėr kontributin e tij nė Forcat e Armatosura tė Republikė sė Kosovės (FARK).

Ramiqi, qė tash ėshtė person kontaktues nga komisioni pėr verifikimin e veteranėve, vetėm pėr njė pjesė tė ushtarėve tė FARK-ut, njė formacion ushtarak i krijuar nga Qeveria kosovare nė ekzil e Bujar Bukoshit, thuhet qė u kyē nė mėnyrė tė dyshimtė.

Pėr strukturat e shtetit mbetet i dyshimtė edhe njė moment kur Fuad Ramiqi, sipas tyre, nė vizitėn e parafundit tė Kryeministrit turk, Reccep Tayyp Erdogan, qe vozitur nė makinėn zyrtare tė kėtij tė fundit qė nga Prizreni, nė kthim, deri nė Aeroportin “Adem Jashari”.

Inteligjenca beson qė Fuad Ramiqi vazhdon tė mbajė lidhje tė fuqishme edhe me iranianėt, dhe si pikė-kontakti pėrmendet njė organizatė jo-qeveritare me emrin “Kosova” nė Prizren si dhe shoqėrimi i tij me njė imam tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Mazllum Mazllumi, i pėrmendur edhe mė herėt si imam kontrovers.

Ku ishte Fuad Ramiqi kur u vra Ahmet Krasniqi?

Inteligjenca pretendon qė ka nė dorė faktet qė ai u betua nė FARK dhe para ministrit tė mbrojtje sė Bukoshit, Ahmet Krasniqit, vetėm njė ditė para atentatit kundėr kėtij tė fundit. Ēuditėrisht, sipas inteligjencės, ai ditėn e dytė tė tij si ushtar i FARK-ut, ditėn kur u vra Krasniqi, nuk u duk askund, derisa mė vonė ai do tė bėhej kėshilltar i zėvendėsit tė Krasniqit, Halil Bicaj.

“Asnjėherė nuk u kuptua se ku ka qenė Fuad Ramiqi ditėn kur u vra Ahmet krasniqi”, thuhet nė dokumente qė posedon Gazeta Express.

Mė vonė, inteligjenca beson qė Ramiqi u ngrit nė detyrėn e ndihmėsit tė Bicajt si dhe vazhdonte tė shoqėrohej me Nebi Rexhėn, kushėri i Abedin Rexhės – Komandant Sandokanit.

Nebi Rexha u emėrua edhe si shef i inteligjencės ushtarake nė FARK, pozitė qė do ta merrte pas tij Ramė Maraj, njė kėshilltar politik i ish-Presidentit Ibrahim Rugova.

Karriera e dėshtuar politike e Ramiqit

Fuad Ramiqi pėr inteligjencėn kosovare deri tash mbetet njė politikan i dėshtuar. Ai ishte njė nga krijuesit e Partisė sė Drejtėsisė, partia e parė, sipas inteligjencės, me disa pjesė tė programit tė linjės islamike nga e cila u largua nė vitin 2004. PD aktualisht drejtohet nga Ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani.

Ata pretendojnė qė nga aty u pėrzu, dhe ai vazhdoi mė pastaj si kandidat i pavarur, edhe nė garėn pėr Kuvend tė Kosovės e edhe nė garėn pėr kryetar tė Vitisė, ku dėshtoi.

Ramiqi nė zgjedhjet e vitit 2010 hyri si kandidat i LDK-sė pėr deputet, por dėshtoi edhe kėsaj herė, vlerėson inteligjenca. Ai do tė provonte edhe botėn e OJQ-ve, por jo fillimisht me Lėvizjen “Bashkohu”, qė mė vonė u bė edhe parti, tash partia LISBA.

Ai nė listėn e OJQ-ve tė Kosovė figuron edhe si themelues i OJQ-sė “Forumi Mysliman i Kosovės”, ku bashkė-themelues janė edhe Ismet Salkovic, Mihret Salkovic, Zahit Ibrahimovic, Halil Ibrahimi e Faik Miftari.

Ai mė vonė nisi aktivitetin publik nė ēėshtje tė mbrojtės sė vlerave islame me Lėvizjen “Bashkohu”, ku loboi pėr ndarjen e njė copė toke nė Prishtinė pėr ndėrtimin e njė xhamie mė tė madhe, mundėsisht pėrballė Katedrales, vlerėsohet nė raportet e inteligjencės.

Ēėshtja tjetėr pėr tė cilėn loboi “Bashkohu” e Ramiqit ishte e drejta e femrave pėr mbulesė islame nė shkollat e mesme publike.

Inteligjenca e vendit beson qė Ramiqi ėshtė kryesori i partisė LISBA, ani pse ai nuk emėrua kryetar i saj as nė krijim e as nė kuvendin parė tė saj. Ata besojnė se Ramiqi nėpėrmjet kėsaj partie do tė vazhdoi kryerjen e obligimeve qė ka si i rekrutuar nga KOS.

Megjithėse LISBA gėzon njė certifikim nga Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ), inteligjenca vlerėson se pati fakte pėr ta refuzuar kėrkesėn e tyre pėr regjistrim si subjekt politik. Madje vlerėsojnė se edhe tash mund ti merret certifikata kryesisht nė emėr tė qėndrimeve tė tyre kundėr rendit kushtetues tė Kosovės.

Inteligjenca ka bėrė edhe njė analizė tė zhvillimit tė partisė LISBA, qė ata e shohin vetėm si partia e Fuad Ramiqit.

Besojnė qė ata nė tė ardhmen do tė hapin zyra nė krejt Kosovėn, dhe si pėr fillim do tė shfrytėzojnė pėr kėto qėllime hoxhallarėt e BIK-ut, qė i takojnė rrymės sė islamit radikal.

Gazeta Express kėto ditė ka botuar edhe njė intervistė me Shefqet Krasniqin, imamin e Xhamisė sė Madhe tė Prishtinės dhe profesorin e Fakultetit ėt Studimeve Islame (FSI), i cili nga inteligjenca pėrshkruhet si bashkėpunėtor shumė i afėr i Ramiqit. Nė kėtė intervistė, Krasniqi ka thėnė qė drejtuesit e LISBA-sė janė konsultuar me tė, si dhe konsultohen edhe me hoxhallarė tė tjerė.

Inteligjenca kosovare nė pėrgjithėsi ngrit dyshime pėr lidhjet e Ramiqit me KOS-in serb, mbajtje e lidhjeve tė tij nga organizata qė trashėguan punėn e KOS-it, dyshimet pėr veprimtarinė e tij nė FARK e sidomos mungesėn e tij nė ditėn kur u vra Ahmet Krasniqi. Pėr kėtė beson qė ka fakte, dhe qė e njeh mirė figurėn e tij, sa qė ka pėrshkruar edhe lokalet ku ai rrinė.

Inteligjenca beson qė e njeh aq mirė sa qė shkruan nė fund qė “Pija e preferuar e Ramiqit ėshtė “kapuēino e vogėl””.


................................................................................................................
Kurvat mashkullore vegla te serbis qe flasin shqip na i demtuan bukur shum raportet me perendimin me ameriken
kurvat mashkullore fadil hoxhet e ri e ali shukrite e ri qe pas lufte u futen ne pushtet erdhen me diirigjimin e serbise
ata nuk i ngacmoj askush qe deshmon per qyqarizmin e popullit tone ne vend qe ata me pushke e me sdopata te ndiqeshin nga atdheu yne i shum vuajtur
shum njerez qe me par as babe as gjysh nuk i kan pas fetar e disa i kan pas spiun e matrapaz te serbis u bene gjoja fetar fundamentalist islamik duke ndertuar xhamija politike buze rrugve ku ato duken ekstra per ti dhene koosoves e shqiperis nje pamje talibane
pamja talibane esht politike e taktike mizore per te larguar atdheun kombin tone sa ma shum nga amerika e bekuar shpetimtarja e shqiptarve
ishte kjo lufte politike e fe politike strategji armike antishqiptare
e spiunve te paguar tradhtar armiq te kombit shqiptar q e jan vegla te paguara te serbis rusis dhe vendeve armike te shqiptarve qe po mundohen me qdo kusht te bejn shfarosjen e kombit shqiptar
Ata duhet te pushkatohen te gjith ata talibanist isisit shqipfolsa e wehab te mallkuar q e luajn rrol maske gjoja fetare por jan armiq numer nji te kombit shqiptar jan pjese e shitur e jan alkaida al nusra etradhtar jan kunder interesave te kombit shqiptar

lirik 08-01-20 07:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
fuad ramiqet veglat eshkieve e te rusve e te wehabve
njerz te degjeneruar e shitur antishqiptar
e shum tjere fundrrina qe kan demtuar shum imazhuin e kombit tone ne te gjitha format dinake
dhe forma tjera ,nena amerike nena e dashur e shqiptarve duhet ti ndihmoj me shum shqiptaret e vertet qe te ua marrim anen fundrrinave te shitura e ti pastrojme nga toka shqiptare

lirik 08-01-20 07:28

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
fuad ramiqet dhe shum agjentura tjera duhet te burgosen te gjith dhe te mos i mundsohet asnji fundamentalisti e a snji tradhtari te mos i mundsohet kurfar ndikimi negativ ne token shqiptare
ne trojet shqiptare vetem atdhetaret duhet te ken ndikime

lirik 08-01-20 07:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
rrnofshin atdhetaret dhe modernistet shqiptar te perparuarit bashkoohor modern q e e duan q ytetrimin modernist shqiptar progresiv dhe perparimtar e properendimor

lirik 08-01-20 07:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
po s kam kurr jo tjeter f e
veq shqiptar e veq atdhe
se po jemi iliriana
jo wehab e talibana
se shum shtete na rane thike
po e duam nenen amerike
nuk po e duam krimin mashtrimin
po e duam jeten perendimin
s po e duam jeten wehabuste
veq shqipni duam moderniste
nuk po i duam klanet tradhtare
nuk duam maska mashtrimtare
as zgerdheshje talibane
nuk duam ftyra vampiriane
as al nusra as bande mizore
e duam n- drite token arbnore
si e la vet i pari i joni
nene teuta e babe agroni
autori shqiptar ne mergim autori xhelal ferizi nga mitrovica
autorin xhelal ferizi nuk e perkrahen kurvat mashkullore
pro wehjabiste dhe fadil hoxhet e ri e ali shukristet e ri
qe dolen ne skene si profiter pas lufte
ne pergjithsi atdhetaret nuk u perkrahen dhe ky ishte gabim i madh
edhe i politikes perendimore i politikes amerikane
ket vonese te madhe te amerikanve e shfrytzuan qindra a gjentura te
huaja dhe dobsuan mjaft kosoven dhe shqiperin
e perlyen me gjithfar etiketash e vendosen vegla te tyre ku do

lirik 08-01-20 08:00

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me vjet per te qare o shqiptare.
Eshte e njejta gje qe ben Edi Rama ne tirane.
Kure gjithe bota e qyteteruar e perendimi amerika
ka ndryshuare mendim per ne shqiptaret
dhe e ka ne plan te na perkrah ne shqiptarve
e po punon te na fuse ne gjirin e saje ne qytetrimin perendimor
,te ne vepruan disa agjent serb e rus qe flasin shqip dhe po bejne kerdi
ne trojet shqiptare ishin pra talibanistet fuad ramiqet shefqet krasniqet
e shum tjere qe ishin shum tinzar dhe financoheshin nga serbia
per ti paraqite shqiptaret para botes se ja kush jan shqiptaret
Po e tregojme veten me naiv me te cekt ne mendje me primitive se kurre.
duke i lejuar keta palaqo te rrezikshem wehabo taliban anti kombtar

Kombi shqiptar esht ne rrezik qfar hallesh ka kosova
e shqipnia dhe trojet i ka ne rrezik
e ne mes te prishtines i terhiqet vemendja gjith botes
se gjoja ketu qenka nje qerdhe e talibanve

dhe ne vend q ete perkrahen atdhetaret modernist per probleme qe zgjidhen ndryshe
perkrahet talibanizmi e spiunet profiteret demagoget e ndyre.Po plicija e shteti i kosoves e i shqiperis ishin shum te ngahtt ndaj ketyre dukurive
qe u shfaqen sa te dobet e te pa formuar sa naiv ishin shqiptart q e i lejuan keta
taliban te livadhisin ne trojet tona me dirigjimin e agjentures serbe ruse dhe agjentura tjera


Ju garantoj se kan dore spiunet e serbis e disa spiun mbrenda ne vet qeveritaret
shqipfols si ne kosove si ne shqiperi

Dukurite talibaniste dhe elementet tradhtar
ne ate cka ndodhi ne trojet shqiptare ishin njerz te paguar nga agjenturat e huaja
siq kan dore ku do edhe ruset agjent e serbet

shkiet hordhite dinake
,per ti treguare botes ja kush jan ne pergjithsi shqiptaret e shqiptar kosovaret.

Te njejten gje po bejne ne tirane serbo grekerit me shum agjent shqipfls vegla te huaja
antishqiptar shum antishqiptar jan infiltruar dhe po bejne veprime antikombtare

Keto ndodhi po ndodhin tash si ka filluare te levize qeshtja bashkimit komtare.

Kure do e mledhim mendjen ne shqiptaret e do te punojme per vatanin e kombin tone duke i larguar te gjitha fundrrinat e agjenturat e huaja bizare

lirik 08-01-20 08:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sikur te ishte Kosova me rini te pregatirur largapamse e atdhetare
e poashtu ne gatishmeri edhe ne vitin 1999
serbet sdo kishin guxuar te benin masakra as dhunime

e as te rrinin me ne kosove.por si para lufte e si pas lufte kishte dobsi te medha e mangesi te medha qe i shkaktuan tradhtaret


Sepse kjo rini qe megjithat eshte ndergjegjsuar
u drejtua nga shum sabotator e antishqiptar

drejtimi ishte negativ

Rinia shqiptare duhet me qene unike atdhetare patriotike nacionaliste
moderniste pa ndikime talibaniste
per te kerkuar te drejtat e saj si rini e shendosh atdhetare

dhe me cdo kusht te punoj qe sa ma shum shkie te largoj jo vetem nga kosova por nga i gjith rajoni

Edhe ne vitin 19899 e me heret kishte sabotime tradhti
Shum qarqe punonin per te dehur rinine shqiptare per ta mashtruar
edhe para vitit 1988 viti 1999
qe e kishin degjeneruar e drejtuar me mashtrime
rinine shqiptare e kishin mendjen tek qejfet dhe ishin vene ne gjume.ishte gabim ky rinia shqiptare duhet me kene nacioanliste ne gatishmeri dhe shum puntore e me plan te aft e te gatshem perher per te ndjeke shkiet per ti largua nga europa juglindore per ti qite shkiet ne rusi dhe kete strategji te forte atdhetare rinia shqiptare duhet te bej ne bahskpunim me miqt nderkombtar me ndihmen e tyre por edhe me ndihmen e unitetit kombtar e kordinues
me intelegjence
Ambasada amerikane ju mbeshtet ne cdo levizje,
progresiste shqiptare
Shqiptar vllezer ju duhet te bahskoheni ku do q e jeni
te largoni nga trojet tuaja kolonet dhe tradhtaret qe po ua marrin shpirtin agjenturat e huaja
taliban serbet e Egjiptianet,
Politika e huaj agjentureske e ka si plan shuarjen e kombit shqiptar
pe rte mbushe token tone me gjithfar radikalizmash e kolonesh Tunizianet dhe Sirianet
slavanet bashkohuni fuqishem me perendimin me ameriken
pse mos ju mbeshtes amerika dhe ju per te drejtat tuaja legjitime.

Ambasada amerikane politika amerikane
ka mbeshtet shum shqiptaret

por amerika duhet te ket shum kujdes me shqiptaret sepse shum qarqe antishqiptare
kan hy ne trojet shqiptare per te vepruar si a gjentura
Isa mustafa nuk ehst njeri i progresit dhe i perparimit te shqiptarve dhe shum te tjerfe

poashtu te dyshimt jan edhe disa element te levizjes vetevendosja


Po amerika duhet te jet shum e vetedijshme forcimi i ushtris shqiptare njisive speciale
shqiptare rendi dhe Policia e shqiperis e kosoves e sidomos ekonomia

Ekonomi e forte i duhen shqiperis e Kosoves

Shteti ushtria nese do jete Polici e kombit shqiptar

le te shkoje fuqishem e e te vendose bazat ushtarake policore shqiptare ne veri te mitrovices

dhe te kthej shqiptaret ne shtepi e banime te veta andej

te vendos rregullin ne Mitrovice te forcoj shqiptaret atje


qe shqiptaret te jetojne te qete ne shtepite e tyre dhe mos rrezikohen nga enklavat serbe te UDB.

Shqiptaret e Kosoves nuk duan xhami politike as reklama fetare
as te falen ne rruge ata por duan atdhe te forte ushtri polici eknomi

dhe kjo eshte kretesisht normaleI bej thirrje amerikes e perendimit te marr shum me seriozisht qeshtjen shqiptare

qeshtjen efocimit te eknomis e rinise se Kosoves
dhe te ndalen a gjenturat e huaja ndikimet negative

qe mos bie pre e provokimeve te ndonje talibani

Nuk duam gjymtime shemtime duam pune dhe ndere
e jo degjenerime jo shoqata e Homove dhe travestiteve shqiptare
siq u deshmua edhe te ata shoqata pederaste te Tiranes

Ata kishin perfaqesuar shqiperine ne nje parade homoseksualesh


.Imagjinoni kur keto plehra perfaqesojne shqiperine ne parada homosh
po ju oj rinia e Kosoves qfare duhet te beni per te drejtat tuaja.

Heres tjeter do i bejme thirrje rinise patriotike nacioanliste

te Shqiperise qe tju bashkangjitet
dhe juve riise patriotike te kosoves
Te hapet perspektiva dhe perparimi
te hape dyert prishtina dhe tiranes dhe le te nise progresi atdhetarizmi
dhe te bashkohemi

dhe ta udheheqim kete popull drejt se mires dhe larg se keqes.

Rrofte Shqiperia e madhe etnike moderniste nacioanliste

lirik 08-01-20 08:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Fuad Ramiqi eshte nga fshati Pozharan ,
nuk ka te bej asgje me sllav por lakmoj ne pare
Iniciativa e agjentures serbe ka gjete shum lakmiqar ne pare dhe i regrutoj per keso veprime
te demashme antikombtare


FuAD RAMIQI NUK KISHTE LIDHJE ME FE
dhe gjithqka e i tij ne fe e keso aktivitete eshte si pasoj e deshtimit ne sferat e tjera
qe kishte fuad ramiqi
dhe serbet e nuhaten e pervetsuan e joshen me pare
Fuad ramiqi nuk ishte fetar as me gjysh as me stergjysh

dhe si pasoj e kushtet e renda ekonomike u regrutua nga serbet


dhe duke u imlikuar ne keso aktivitete
antikombtare
ai shpreson te perfitoj ekonomikisht,
ka informata te dores se pare qe ka gjendje te rende ekonomike

ishte shkaktare
.Perdryshe Ramiqet nga vjen ai nuk ia varin fese aspak !!!

lirik 08-01-20 08:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Eh kjo ėshtė e meta e disa shqiptarve qe ekonomine nuk e kekrojn ne menyra profesionale

por presin nga agjenturat e huaja per r ti ble e per ti vu pastaj ne sherbime antishqiptare antikombtare

Kam dėshirė t'i quaj gjėrat me emrin qė e meritojnė
dhe nga shpata ime e derjtėsisė
nuk shpėton asnjė hileqar asnji tradhtar asnji talobanist ali shukrist e spiun
as profiter

dhe kjo shpatė nuk i ndan mėkatarėt nėpėr krahina.

une jam per shqiperi te forte etnike moderniste atdhetariste

Kjo shpate e imja me shkrime godet aty ku bėhet dėmi dhe preken interesat e shqiperis etnike


Zoti ehst me shqiperin etnike ai e ruan shquiperin etnike
.
Mirėpo, pėrveē turpeve dhe tradhtise ka edhe shum gjana pozitive ne shqiperin etnike


Emancipimi drejtesia puna perpaimi eknomia
kultura
e sidomos pėr aktivitetet e tė rinjve
shqiptaret e bashkuar nėpėr botė, sepse e ardhmja jonė varet sa e kemi rininė tė emancipuar.

e jo sa ee kemi rinine talibane


Pėr mua, ėshtė e pakapshme injoranca dhe idiotztizmi sa sa me lehtesi e navitet mashtrohen disa idiot dhe regrutohen ne sherbim te armikut


Emancipimi kulturor puna dhe progresi shqiperia e forte etnike moderniste perparimtare

sepse shuihet ku ehst injoranca ne disa vende dhe situata e mjerueshme

neper shum shtete si ne afganistan taliban prapambeturia e injorances

te mos biem ne ato grancka
kur tė rinjtė tanė nė shkollė dolėn pozitiv dikund 30%
, ndėrkaq nė religjion disa dalin me shum sukses

Zhvillimi i njė vendi varet sa e ka tė shkolluar popullin
dhe emancipues perparimtar intelegjent shkencor dijetar pune dhe progres eknomi lufta kunde rvarfris
dhe jo sa religjioz e ka atė.
Shih vendet e mjera fanatike ku feja ėshtė aktive taliban
): mjerim, flliqėsira, injorancė...

lirik 08-01-20 09:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
I dashur kombi im shqiptar quhem xhelal ferizi dhe jam nga mitrovica

spiunet dhe tradhtaret me kan bojkotuar neper kohra por kombi im nuk me bojkoton

Neper shum kohra evite kam shkruar per interesat eshqiptarve
jo per intereaa klanore e sektare krahinore


,Jam nacio nalist modernist

kėtu ne disa artikuj jam vetėm unė qė kam shkruar

dhe nuk kam shkruar nė emėr tė .ndonje tendence per diqka
por i brengosur per te ardhemen e kombit shqiptarĖshtė i pasaktė nga disa konstatimi se po i sulmoj vendet shtetet ose myslimanėt.

jo nuk esht e vertet
por qarte shihet politika vrastare e shum vendeve kunde r nji kombi siq esht kombi shqiptar
duke u munduar q e ketij kombi me ja montue me mija sekte e parti e mija pengesaUnė vetė jam shqiptar mysliman

, por jam shqiptar mysliman i burimit dhe jo i fraksioneve e i alkaidave e al nusrave
e mija sekteve tjera q e shkatrrojn atdheun


. Besoj se jeni nė njohuri se feja myslimane i ka mbi 70 sekte

#
fraksione vrastare kunde r njera tjetres
kush mundet me i perballu ato asnji komb mbi dhe nuk mundet me ekzistue
me gjith kto sekte se pse keto sekte duan qe te shuhen te gjitha kombet

te vriten njeri me tjetrin dhe jan ekstreme radikkale
qe jan shum rrezik per kombin shqiptar
. Unė do ta mbaj atė " fe shqiptare moderniste por nes eehst nevoja edhe ate mysliman e moderniste

me tė cilin kam lindur unė dhe bashkėmoshatarėt e mi

dhe cdo fraksion tjetėr ėshtė i papranueshėm,
i demshem per interesAT E ATDHEUT TIM
ESHT KUNDER SHQIPERIS ETNIKE

e sidomos ky fraksioni qė kohėve tė fundit po pretendon tė jetė shumė aktiv,
TALIBANIZMI WEHABIST isist aljaide al nusra

sepse ėshtė fraksioni mė i ndyrė dhe me i rrezikshem per kombin tim !

lirik 08-01-20 15:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Bujar Rogova nje kurve mashkullore armik i kombit shqiptar element spiun i rusis kunder amerikanve kunder amerikes nene amerika ehst nena ejone nena e shqiptarve
,Ky harbut armik i kombit duhet burgosur menjiher
ky i cili ėshtė nga Gjakova e qė i pėrket sektit shiia.

esht armik i amerikes

Ai vazhdimisht shpėrndan nėpėr rrjete sociale thirrje kundėr Amerikės

por edhe kundėr shqiptarve tradhtar i kombit

lirik 08-01-20 15:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne vend q e rusise ti mbyllen te gjitha dyert e turqise ai kanibali panslavian rus bashk me shkeit hordhite kanibale
ka marr pjese aty me erdoganin spiunin e rusve
ku aty po
Pėrurohet “Rrjedha turke” e gazit rus, nė ceremoni Erdogani, Putini e Vuēiqi

lirik 08-01-20 15:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
shqiptaret e turqis duhet te mobilizohen per te kthyer rexhimin pro amerikan ne turqi

lirik 08-01-20 23:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Metodat qe perdorte politika jugoslave ne burgje te cilet shqiptar i kishte ne sy per ti shkatrruar psiqikisht
me metoda speciale dhune speciale psiqike

PERSE ME LENIN ASHTU VETEM DHE ME NDANIN NGA TE TJERET
ME DERGONIN HER PAS HERE NE QELIJA DHE NATEN VONE VININ RRETH QELISE TIME E ATY KU ISHA I IZOLUAR
KJO DHUNE PSIQIKE PERDOREJ NE BURG NDAJ AUTORIT SHQIPTAR TE VARGJEVE XHELAL FERIZIT NGA MITROVICA

IZOLIMET Q E I BEHESHIN XHELAL FERIZIT NE BURG DHE SKENARET
NDARJA NGA TE BURGOSURIT TJERE I BEHEJ ME PLAN PE R TI KRIJUAR DHUNE PSIQIKE
TE RRORIS PSIQIK I KRIJOHEJ SKENAR NE BURG AUTORIT XHELAL FERIZI DUKE JA KRIJUAR SKENAT SE GJOJA DUAN TA LIKUIDOJN FIZIKISHT
KUR AUTORIN XHELAL FERIZI E VETMONI N ENDANIN NGA TE TJERET TE BURGOSUR
DHE TE TJERET TE BURGOSUR I QONIN NE NDRRIM PUNE E I LENIN BASHK
NDERSA AUTORIN XHELAL FERIZI E NDANIN E NATEN VONE I SHKONIN NE QELIJA DUKE I KRIJUAR PERSHTYPJEN SE DUAN TA VRASIN ISHTE KJO DHUNE PSIQIKE
E DIRIGJUAR NGA BEOGRADI NGA UDB JA DHE POLITIKA SERBE QE DIRIGJONTE BURGJET FORME SPECIALE EDHUNES
PSIQIKE
AUTORI SPEJEGON DESHMON PER VUAJTJET DHE PRESIONET
DHE KISHA FRIGė SE ME QELLIM E BENIN KET PRESION DUKE ME KRIJUAR BINDJEN SE DO TE ME LIKUIDOJN
RRIJA NE ANKTH DHE MENDOJA SE DO TE ME VRASIN NE QDO MOMENT QE DUAN ATA
E PASTAJ TE ME SHPALLIN TE VETVARUR -


Nuk besoja nuk ja kishe besen asnjiher ne burg ishte veshtirė-

mund te te mbysnin pa deshmitarė-

e pastaj thonin u vetvar--- POLITIKA SERBE NEPER BURGJE DIRIGJONTE DHE ISHTE TEPER MIZORE DINAKE ANTINJERZORE

URREJTSE NDAJ PATRIOTVE SHQIPTAR VEQANRISHT NDAJ ATYRE QE I KISHTE NE SY

prandaj ket problem e paraqita para te gjith te burgosurve ne mbledhje
kETE FORME PRESIONI DINAK

perse ju thash e perpiloni listen ku te gjith shoket e dhomes i leni
BAHSK E KU DO TE SHKOJN EDHE NE PUNE E ne ndrrimin e parė
NDERSA mua me IZOLONI ME LENI VAZHDIMISHT TE VETMUAR
DHE POLICET ECIN AFER DHOMES TIME NE GJENDJE LUFTE
DUKE ME KRIJUAR PRESIONE

PSE ME VETMONI ME leni ne ndrrimin e dytė
VETEM NE DHOME E ne puntori te burgut ku punonim -

perse un mbetem vetem ne dhomė me duhej te qohesha me ata bashk me te tjeret te burgosur

e te dal te menza e ushqimit kur qoheshin ata te tjeret te burgosur
por jo policia me mua vepronte ndryshe


ne burgje dhe ndrrimi i parė disa her gardiant ma terheqnin vrejtjen
kur dilja me shku ne menze bashk me te burgosurit tjere gardianet me thoshin
ku po shkon ti nuk je ne ndrrim
por un nuk ndahesha nga te burgosurit
sepse mendoja se pasi te shkojn ne ndrrim do te hyn njisi pseciale vrasesisht
per te me vra pastaj do me varnin me nniji qarqaf e do te thonin u vetvar -

pra nuk ju besoja dhe n e mbledhje para drejtoris
e te gjith te burgosurve ne sallen e mbledhjeve
e shfaqa hapur brengen dhe problemin - dhe para te burgosurve

kete dhune psiqike e ushtronin her pas here ndaj autorit xhelal ferizi
Hapur ne mbledhje kur mbaheshin mb ledhjet para te gjith te burgosurve ju thash
drejtoris e gardianve
ju ju thash po planifikoni diqka te keqe kunder meje me qellim
po me ndani nga te bugrosurit -
ather u bė rremujė e madhe dhe shum te burgosur vendosen te bejn grevė e te mos shkojnė ne punė ne mesin e tyre un hyra ne greva urije
dhe kerkuam te na vjen jurispondenca se bashku me perfaqsuesin e kshillit ekzekutiv
perndyrshe nga greva e uris nuk dal -

e kisha nje princip qe par ardhur dikush nga jurispondenca
asnjiher nuk e kam nderpre greven e urisė


pastaj shtroheshin problemet-

NE burgjet jugoslave politika ishte e ndarė ne dy rryma ishte rryma kunder regjimit
dhe rryma per regjimin kishte njerz qe ishin kunder regjimit ndersa slovenet

pjesa ma e madhe ishte per ndarje nga jugosllavia -

ky ka qen fati i ynė - qe edhe ne burgje luhej kjo lojė per shembull
zavendsi i komandantit te burgut ishte serb dhe qetnik
donte te na shkyente mish ne shqiptarve-
por komandanti i burgut ishte slloven dhe keshtu luhej loja e shkonin punet
me lobi e hallakama keshtu mbijetonim

Nga autori xhelal ferizi disa kujtime nga koha eburgut politik te autorit ne ish jugosllavi

lirik 08-01-20 23:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kujtime nga vuajtjet ne burgje nga autori xhelal ferizi

lirik 08-01-20 23:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
loti u be gure
e shiu u be gjak
ah flamur
liri atdhe
na ndjej veq pak
sa shum vujtem mbi dhe
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:24.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.