Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 27-03-09 10:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nė qeki jan ringjallurr forca destruktive antiperendimore te nxitura nga qarqe te dyshimta q e te rreshtohen ne grupim pas sllovakisė rusisė kines serbisė dhe aleancave tjera anti shqiptare antiperendimore ---
perendimi fjeti shum gjat dhe nuk e shfrytzoj potencialin e shqiptarve -qe jan populli i vetėm nė europė-aleat --
qė jan natyralisht pro perėndimorė-perendimi mendoj s e siguroj qekinė si aleate -
por harron se forcat tjera destruktive antiperednimore qė shkatrrojn gjithqka ne prapavija -
nga prapaskena veprojnė -
pas shpiness e perendimit perendimi nuk i ka radhėt e konsoliduara-
dhe nuk jan unik po thuajse mbrenda perendimit jan armiq spanjollėt franqezėt anglezėt gjermanėt italianėt
spanja nuk bashkpunon ne rreshtimin e duhur properendimorė as italia as franca -
prandaj ka aq shum cunga nen rrota te angloamerikes e gjermanisė-

sllovakia u la anash me nji gabim fatal te perendimit---
dhe i kushtoj kjo perendimit sllovakia ajo u rreshtua ne anen ruse kineze -
po ashtu perendimi nuk i shfrytzoj shqiptarėt si duhet---as nji per qind edhe ky gabim fatal i perenedimit - perendimi po tregohet shkurtpams ne shum drejtime ---

ishte edhe ky nji gabim fatal-i perendimit zvarritja e shqiptarve duke mos i forcuar ata ne asnji aspekt - as -duke mos i regrutuar qe tė punojnė per zhvillim dhe orientim prorerendimorė as kapital as te punsimit i la te varfer te mjerė -
duke mos i pasuruar shqiptart qe jan ---

aleatet ma te sinqertė te perendimit--- siq jan shqiptarėt ----- perendimi do ti humbė aleatet me keto sjellje tejet shkurtpamse -

KRIZA DHE DESTABILITETI I DOLLARIT DHE KRIZA E PErENDIMIT ne pergjithsi PO SHIHET---
MENJIHER
fillojnė daljet nga binarėt dhe lajmrohen forca proruse pro kineze rreshtime te anve tjera ---

deri tani qekia ka heshtur---

sa u dobsua dollari filloi ndryshimi e tendencat per rirreshtime tjeter kah -

dollari menjiher duhet te stabilizohet ---perndryshe do te qojnė koken edhe te tjerėt aleat te kines e tė rusisė -
qekia ishte nėn ndikimin rus -
fundi e fundit ata sllav jan se bashku me sllovakėt e ukrainėt-
nuk jan pak kėto shtete e kombe kan teritore te mdha---

dhe po paraqitet rrrezik situata -

PERENDIMI GABOJ---
KA Bė GABIM KATASTROFAL me nji fjetje e burokraci me nji qendrim
jo te mirė a s ndaj shqiptarve -
perendimi u dasht ti aftesoj shqiptart per gjithqka -
dhe ti rreshtoj tamam pas vetes ---jo ti injoroj beri gabim fatal perendimi si gjith qe gaboj
ne raport me ne pa e kuptuar drejt situaten ---
esht dashti ti pasuroj shpejt shqiptarėt e ti rrrwshtoj si duhet e kah duhet te angazhoj e ti aftesoj -
ti bej pasanik te mdhej pronarė e biznesmena dhe ti bej faktorė ne europė -
sepse jan vital shqiptarėt dhe jan muri i granitit kunder depertimeve tjera ne europė
kunder depertimeve pansllave kineze etj ---

gaboj perendimi europa amerika australija anglija kahdo e ku do---


qė i la kaq pas dore shqiptarėt---

perendimi ka bė gabime te pafalshme -qe i la shum gjėra pas dore jam shum i zhgenjyer ne perendimin-
perendimi si duket akoma nuk po e kupton se ne gojen e kujt esht europa ---

se rusija e kina dy krokodila gjigand e kan hapur gojen per gllabrimin e europes amerikes dhe demokracisė se sajė sa i zvarritur sa i paaft e shkurtpams u tregue perednimi-
Nese bie dollari nuk ėsht qudi qė edhe nė kosovė e shqiperi tė lajmrohen forcat antikombtare-
te ali shukriut basri pllanes rrahman morines koqi xoxes esat pashes -
ku ta bejn pastaj patriotet shqiptarė vendin -------
ndoshta mbi re te qiellit dikund ------------
sa kohė cinike per atdhetarėt patriot qe i shqelmon gjithkuash -

gjermania austria amerika anglia kanadaja australia turqia duhet te mendojnė-
ėsht koha tė bien alarmet e kembanat aleate -
te ndryshoj gjithqka - pra nji ndryshim rrenjesorė kerkohet nė kontrolle dhe rirreshtime- aleancash e forcime pozitash sepse rreziku para dyerve te perendimit ėsht-
-----------

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 27-03-2009 mė 04:38.

lirik 28-03-09 01:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nder vampir ku myk ėsht gjaku
xhelal ferizi liriku
dalin tė zi djaj nga varreza
e vardisen rreth bajraku
me ja prishė shqipen nder breza-
-------

ata jan farė e gjarpėrisė
pjellė e ligė n 'shėrbim tradhtarė
jan shėrbtor't e trinitrisė
ble n' dhrahmi e me dinarė
----------
por se kurr nuk u dha liriku
kot armiku u mundue
penda e mbreht me shtat qeliku
vazhdon shqip me ligjerue
------------

Autori xhelal ferizi liriku ne mergim
me gjak te kuq iliro dardan njiqind per qind shqiptarė-
ju pergjigjet provokimeve sulmeve te nji numri te madh provokatoresh
mercenarve -
shqipfolsave sherbtorė vegla te famkeqit bollanos se himares ne sherbim te cilit ishin shum shqipfolsa qe sulmuan autorin e vargjeve shqiptare lirikun -
dhe e kercnuan veglat bollaniste sherbtorė te omonias organizates greke famkeqe antishqiptare -

sherbetoret e serbo greko trinitrisė qe e sulmuan neper disa forume shqiptare -
sidomos gjarpijt e zi te grekut bollano qe mshefeshin prapa pseudonimeve-

si angjķ viking sm poetik shkelqesia indruder g 2 angjelina pink ndersa udhheqsi i tyre ishte deliriium tremens
qe nuk u ndanė nga provokimet qe nga vitit 2006 kur i fillaun kunder atuirit shqiptar lirikut -autori kishtee edhe mbrojtsa te flakt te vertet shqiptarė qe mbanin anen e aautorit -
nji numer i madh provokatoresh ne disa forume shqiptare -ishin nga zonat e jugut saranda delvina himara -
e zona tjera kryesisht ortodoks-
por ksishte edhe te tjerė qe mshefeshin pas pseudonimeve ne forum- ata shpifen sulmuan fyen jashtzakonisht shum autorin e mija vargjeve shqiptare xhelal ferizin lirikun dhe ishte shum numer i madh i provokatorve -keto sulme beheshin te drejtuara nga dikuush me qellime te caktuara te poshtra shpifse
por shqiptaret e vertetė po ashtu ju kundervunė atyre fuqishem -provokimeve barbare antikombtare te ndyra ju printe krye manjaku me pseudonimin delirium tremens -


-----------------

Isinqerti25 28-03-09 09:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Gjdo Poet per mua ka qen shum i mir sepse kan mesuar shum te tjer Prej tyre..............

lirik 28-03-09 11:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Isinqerti25]Gjdo Poet per mua ka qen shum i mir sepse kan mesuar shum te tjer Prej tyre..............[/quote]
-------------------------
Faleminderit per fjalen e mirė dhe perkrahjen i nderuar i sinqerti -
tregoju disa dashakqijve te poetve qe edhe ata ta kuptojnė -

lirik 28-03-09 12:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
----------------------------------------------
Rusia imponoi garat ne armatim shkakton krizen e parasė dhe ekonomisė -
rusija esht boshti i se keqes ne glob e i njerzimit-rusija me anė te agjenturave nxitė kriza botrore -rusija vepron gjithmonė nen dhe me spiunime e ngatrresa kunder njerzimit dhe imponon situata- per shkak te rusisė ne shqiptarėt i patem gjith kto vuajtje e mjerime varfri ikje eksode e lot e oushtime -
-rusija ka perqa njerz shtete e kombe-rusija imponon situata gara ne armatim imponon ndezė luftra- ajo i futi hundet ne irak qe detyroj ameriken te marr masa ushtarake me miliarda shpenzime - -rusija qet cunga nen rrota vazhdimisht perendimit-rusija grupoj iranin kinen -rusija e perkrah iranin i nxitė shtetet arabe latine kunder jetes se njerzimit dhe interesave te perendimit kunder shqiptarve -
kunder civilizimit--rusija i konsolidoj i formoj talibanėt ekstrem-agjenturė ruse esht edhe veprimi i sjelljes se wehabve ne kosovė e shqiperi-
rusija nxiti sadam hyseinin kunder perendimit-rusija nxiste kuben kunder perendimit-rusija nxitė spanjen kunder europes -rusija nxiste serbinė dhe malin e zi kunder shqiptarve per te ua shkatrruar trojet jeten ekonominė per te regrutuar spiuna -rusija nxitė dhe grupon kinen kunder botes -
rusija ja mori tokat japonisė sahalinin-rusija i grabiti tokat e findlandes -rusija i robroi qeki gjermani perendimore hungari poloni qeki sllovaki rumani dhe provoj te futet -edhe ne jugosllavi qe te ja mbyll rrugen europes perendimore-
dhe tregjet rrugen per ne azi e ne europė neper turqisė dhe greqisė e bullgarisė-
Rusija sillej rreth turqisė dhe delte me anije luftarake ne bosfor pa e pyetur fare turqinė -
dhe bente plane per destabilizimin e turqisė- pushtimin e sajė-
deri sa ajo turqia pra u fut ne nato dhe u sigurua nga rreziku rus -
rusia planifikonte me anė te anglisė frances jugosllavisė bulllgarisė greqisė me nji aksion te shpejtė plaifikonte marrjen e stambollit dhe te bisforit e ndoshta krejt turqinė-
nendetset ruse nuk e pyesnin turqinė asnjiher kur kalonin andej te armatosura me kercnim e me atom duke planifikuar pushtimin e turqisė-
nuk merrnin leje te kalonin neper bosfor e dardanele-
deri sa turqia u antarsua ne nato -

RUSIJA MOBiLIZIN VENDET LATINE KUNDER ANGLO AMERIKES -
VENEZUELEN BRAZILIN KUBEN E TE GJITHA ME RADHė -
VETEM E VETEM QE TA SHKATRROJ AMERIKEN-
Rusija na shkaktoj vuajtje te pa shembullta ne shqiptarve-
neper shekuj 500 vjet i ka perkrahur turqit kunder nesh -
ndersaa serbet e malazezt maqedonėt greket bullgarėt i nxit qe nga vitit 1878 me egersi te pa shoqe kunder shqiptarve per ti dhunuar masakruar e grabitur tokat e tyre stergjyshore dihen mjerimet qe nuk ka libra ass laps qe i pershkruan -
qe ata pastaj bėnė kerdi kunder tokave tona popullit tonė me dhunime ne gra e masakra te pa para e pushtime skllavrime kolonizime dhunė vrasje shfarosje vuajtje lot gjak varfri e mjerim -
plane ruse ishin keto te zbatuara aty ku mundi rusia edhe kreret malazez knjaz nikollen e nxiti kunder shqiptarve edhe serbinė e edhe rankoviqin e te gjith -
me radhė ne menyr qe te ndertonte perandorinė pansllave ortodokse ne botė e ti shtypte popujt e eruopes e te botes -sot ka vende qorre si regjimi kinez e i iranit qe i shkojn prapa rusisė me besnikri -

nxitjet agjentureske ruse i spjegon edhe i madhi Gjergj Fishta ne lahuten e tij te malsisė -
qe u bė e famshme ne gjitth boten -
e qe agjentura pans llave ortodokse urdhroj qe te zhduken eshtrat e te madhit Gjergj Fiishta homerit shqiptarė -
dhe talentit te madh shqiptarė te pandes shqiptare -
rusija esht boshti i se keqes iniciatorja dhe nxitesja e te gjitha te kqiave -
ne ballkan dhe destabilitetit -
dhe propagandave e programecve antishqiptare e botrore te ndasive dhe shkatrrimeve e perqarjeve ne ballkan ne europė e ne botė -
ajo sikur te mos ishte nuk do t e beheshib gjith keto luftra -
e shpenzime te parave-e kriza botrore ekonomike -

per gara ne armatime spiunim gjithqka qe shpenzon amerika esht per te ja ndal turrin rusisė qe ajo te mos e gllabroj boten-e bota nuk e kupton -
sikur te mos ishte amnerika gjuhė zyrtare botrore do ishte rusiahstja -

Rusia nxiti iranin homeinin kunder perendimit -
spese irani ishte aleati ma i afert i amerikes ne kohen e shahut Reza Pahlavi -
rusija e vendosi aty me ndihmen e satelitve te vet agjenturesk e vendosi regjimin anti perendimorė te iranit -qe amerikes i duhen miliarda dollarė per te ja ndalur turrin iranit-
tash -
sepse paraqet rrezik botrorė me regjimine tij fanatik ekstrem dhe armatimin e tij -dhe aleancen qe e mbanė me ruset -
dhe me fe ekstreme radikalizem e cila e rrezikon demokracinė botrore dhe paqen -pra te gjith te kqijat dhe burimet e krizat njerzore i vijn botes nga rusia dhe agjenturat e ndrya e rreziqet qe ajo i bėn
kunder njerzimit-
bota do t e jetonte sot krejt ndryshe me shumqetsi e pasuri me standarde tjera -
sikur te mos ishte shfrenija e pa ndalur ruse dhe imponimet qe dikton ajo -
e cila don me prishė ekulibirin e botes -
edhe familjes time e keqja nga rusija i erdhi neper breza -
se pse ne vitin 1947 1948 serbet urdhruan plaqkitjen e madhe ne kosovė -
me direktivė ruse dhe na i moren pronat tona pasurinė dele dhi bagti drith para dukatin misrin te hambarave-
para edhe dukatin e mblodhen dhe e derguan si ndihmė rusve -
serbet pra si ndihmė per vllezrit e tyre -
dhe e shkatrruan fisin tim per pesdhjet e ma teper edhe sot pasojat i vuaj un i perndjekur nga ajo politikė-

shkatrrime dhe kriza a ekonomike botrore sjell vetem rusija i cila u vu plotsisht tash ne anen e kines dhe irakut-lufta e tretė botrore veshtir se mund te ket shmangje dhe kje perseri per shkak te sllaveve pansllavo ortodoks -
e planet sa fat te keq paske pasur me ket farė te mallkuar vrasesish qe shkatrrojn stabilitetin njerzorė-
keta qe e shkatrruan edhe gjerogjinė osetinė qeqeninė e shum vende te kakukazit pasta moldavinė gruzinė dhe asimiliuan sa e sa kombe andej kah vladisvostoku e kazastani e mongolija e tunguzia e kufijt rreth kines qe suulmuan pastaj afganistanin -
e dhunuan e mbajten dhjet vjet ne gjak e lot ku dhunuan femra poshtruan jerz ashtu si ne qeqeni ashtu siq bėn serbet
panslalvo ortdoks ne bosnje e kosovė -ne sangjak ne slloveni kroaci e ne vojvodinė ku i kan shuar po thuajse hungarezt e atij vendi -

-------------------------------------------------
Esht edhe ky nji shkrim publistik i autorit te vargjeve shqitare xhelal ferizi lirikut -
i cili u sulmua nga bandat ordokse pansllave e panhelene
neper disa forume shqiptare-ku individ te ndryshem agjenturesk e sulmonin me shovenizem antishqiptarė te shfrenuar me fjalet ma te ndyra armike -por u mbrojt nga shqiptaret e vertetė
kryesisht nga ata shqiptarė te shqieris qe nuk ishin te prekur nga asimilimi virusi ndikimi e tradhtija greke
-
autorin xhelal ferizi ne ato forume e kan kercnuar edhe fizikisht -
autori ju tha dilni per mejdan -ballė per ballė jo si laviret pas shpine
ata armiq me gjuhė te keqe njerz te dyshimt e sulmuan neper disa forume qe nga viti 2006
ne ato forume rrall kishte ndonji
nga kosova qe e mbronte autorin xhelal ferizi me perjashtim te nji numtri te vogel -
ishte nji numer i vogel i tyre por ma teper e mbrojtjen shqiptart nga zonat veriore te shqiperis nga tirana dibra elbasani kruja tropoja etj

lirik 28-03-09 18:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
DeLiRiUm TrEmEnS
Nihilist
Anėtarėsuar: 27-04-2004
Postime: 208
Citim:
Postuar mė parė nga INFINITY©
Delirium,

Me ler rehat se Xhelua, idhulli im, ka nderliqur qe kur ju me paturpesine me te madhe filluat t'i bini me qaf, dhe tani ka filluar te behet analist politike ne vend te poetit per cmim Nobel qe ishte me pare.

I lutem Allahut xh.sh qe t'i kthej mendjen prape sepse me ka marre malli per poezite e tij, shumeeeeeeeeeeeeeee fare biles.

Te pershendesYouTube - Ozzy Osbourne - See You On The Other Side "HQ Widescreen" Mbylle
2You need to upgrade your Flash Player2

Qekur Xheloja qenka vetem i yti?! Xheloja eshte i te gjitheve, Xhelo per te gjithe!!!

Xheloja ka qene analist politik i lindur, prandaj edhe UDB-ja e rreshtoi ne rradhet e saj. Prandaj, edhe ... ne jemi ketu te takohemi me Xhelon, te bisedojme me te, sepse sic shprehet Xheloja ne kengen e tij te fundit Melat te rrymes DOOM:

Bota me vrasės kudo
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
vrasje e therrje mbi glob
mos dhėnje askund llogari
njerzim i lindur pėr kob
gjak tė pafajshėm me pi-
-------
qajė o liri mbi dhe
paqen ta vjedhin tradhtarėt
dielli pėr ty s' ka me nxe
sa tė jen pėrmbi mbi tokė vrastarėt
----------
sa tė jet pėrmbi tokė intriga
sa tė jet pėrmbi dhe ndasija
e shtytjet me caqe tė liga
sa tė jet mbi planet dyftyrsija
------

nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim-
----------------------------

... me te cilen gjej rastin te pershendes Force-intruder, *Angi*, Eni, Shkelqesine e tij, Angelina o2, Inteligjenten, Ani-d, Pink, padiskutim juve, Infinity, si dhe gjithe anetareve te TPK2 <--- long Life to it!!!!.

Tema "Situata ne Iran", ruan ekskluzivitetin e kesaj kenge.

Error: unsupported media type.2
Njekohesisht ju ftoj te nenshkruani peticionin e Nalt madhnise se tij Xhelal Ferizit derguar udheheqesit te popullit Iranian, Ahmedaxhin.

Error: unsupported media type.2
Nje citat i shkurter kryeveper:

"O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes sė bashku me tė gjitha shtetet
arabe te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin- ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do te ulin kokat-sepse te gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik per paqen-dhe globin e njerzimin -
irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -
agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike e e angloamerikes- e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet
dhe e orientoj ne antiamerikanizem -
per te ja kundervu amerikes dhe perendimit . dhe qysh at'her filluan problemet ne ket rajon-
ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve -"

Dhe ..., gjej rastin te pershendes gjithe UDB-istet, dhe pjesetaret e Trashjes pa Kufi 2, ku Xhalali eshte i ftuar nderi me:YouTube - Hasta Siempre - Boikot Mbylle
2You need to upgrade your Flash Player2 __________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF


DeLiRiUm TrEmEnS
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek DeLiRiUm TrEmEnS
Dėrgoi email DeLiRiUm TrEmEnS
Gjej mė shumė postime nga DeLiRiUm TrEmEnS
Shto DeLiRiUm TrEmEnS nė Listėn e Miqve

Faqja 46 prej 46 « Fillim < 36 44 45 46« Tema e Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Anulo ndryshimet

-------------------------------------

Dhe ja shifeni armiqt e ndryshem ne at forum se si me jan turrė si egersira kud o per shkak te percaktimit tim prorerendimorė dhe kombtarė-
ku nuk lėnė vend e zi pa shpifur per mua-
ky shkelqimi g 2 angji forca intrude
angjelina delirium tremens shkelqesia e tij spiro ilia -
dhe shum e shum tjerė te gjith njerz shqipfolsa te ortdoksisė antarė te organizatres omonia-
te bollanos te gjith bollanist te flakt sespe ua kam sulmuar qerdhen ne nji blog te nji gazete ku i kam goditur me vargun e me publicistiken per politikene tyre te asimilimit te jugut te shqiperis e cila dal nga dal po greqizohet-
mbi pesdhjet mi shqiptarė te gjorė kan pranuar te ndrrojn emrat e mbiemrat ne grek e e te punoj kunder atdheutt e vet shqiperisė himara ne rrezik prandaj me sulmojn aq shum per shkak te percaktimit tim antisllav e antigrek

lirik 29-03-09 09:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Janullatosi i ardhur nga barku i kalit trojan nga barku i kalit grek zbarkuar ne shqiperi pėr qėllime agjentureske antishqiptare per misione greko mdha -per shpartallimin e shpirtit shqiptarė per asimilimin dhe coptimin e shqiperisė se jugut per aneksime siq i quajn greko sėt vorios epiros -
kryesisht shihet se sa ka arrit rezultate te greqizojė elementin shqiptarė dhe te greqizoj shpirtin e tyre ky mbi njindmi e ma teper aq sa kishte mundsi ne jug shqiptarė te zi po thuajse nen ndikimeve e janullatos eviqit kumbares se millosheviqit me shpirtė jan greqizuar eh sikur te ishte gjallė Ali Pashė tepelena Qerqiz Topulli
Petro Nini Selam Labi Oso Kuka Abdyl Frasheri e Samiu i Madh -
Selam Labi ne bashkpunim me Mic Sokolin Oso Kuken e Adem Jasharin do e rregullonin punen ne jug-ata te gjith cubat grek e progrek t e paguar e te derguar nga greku do ti pastronin- e di ndiqnin me gjith dobiqet e dobiqet e tyre qe ju sherbejnė me besnikri-
Kur do te degjohej pushka e vikama e tyre

Bollano e Janullatosėt me harrnat dhe leckat e tyre nėpėr kėmbė as nė greqi nuk do tė guxonin te ndaleshin -
ndoshta vetėm nė moskė prapa diellit andej-
do iknin sė bashku me hilet e veta antishqiptare -
por ja q ė vdiqen burrat e mdhej tė kombit-
e erdhi koha qė oficerėt e sigurimit grek janullatosat -
te mbeshtjellur me rroba fetare te shetisin lirisht ne zonat e shqiperisė te vllezerve tanė shqiptarė te gjakut ne jug-
te cilve ju vardisen me trinitri e kisha gjoja autoqefale kush tjeter veq greket e ardhur nga fiset endacake te egjiptit te shkretirave te azisė te ardhur ne trojete europes -
bashk me sllavt -
por nen rrobat e janullatosit e shum janullatosve e milloesheviqve -
mshefen direktivat dhe porositė greko mdha- konstriksionet antishqiptare si ato te bollanos grekoziut te bashkisė se himares kryetarit te agjetures greke te quajtur omonia -
e te disa tjerve -
ne ket forum- qe kan dal me antishqiptarizėm kunder meje e dihen kush jan ata -
a nuk u deshmua deri ku ka shkuar e ashtuqujtura autoqefalia o njerz -
jugu i shqiperisė po thuajse ka mbaruar-
andej kemi nje qameri te re tash ma te greqizuar nga paraja e agjentura greke ku jan ndrruar rreth njiqndmij emra shqiptar jan bė grek te zi - tokė per te cilen duhet te luftojmė me shekuj forcat patriotike shqiptare -
.esht vetem qeshtje kohe kur do te shpallet e pamvarur himara -greku andej ka mbaruar punė me kisha gjoja autoqefala -
ne njimij e njiqnd forma e menyra -
me kisha me me shkolla me ndihma gjoja humanitare nen maskat e agjentures dhe blerejes se njerzve -
me projkete me shoaqata gjoja miqsije me programe-
me mallra kamata kredi kisha fe misione me radio televizion te greizuar -me muzikė
me pagesa mujore te dembelve debil qe marrin para paga mujore nga greku per veprime
a gjentureske -
qe nuk deshten te djersiten e te punojnė me nderė e te mos nenshtrohen-
por hynė ne shrbim te janullatosve-
ashtu si wehabet e kosoves qe marrin nga pesqind euro ne muaj per te arabizuar kosoven dardane -
e per tė ja bė gjamen -at mision e ka kisha e ashtuqujtur autoqefale e katoliko centrizmi -
vatikanesk-
nuk ka ma shqipni etnike -etni atdhetare siq e don dhe e e ndrron autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi -
eni te qajmė o patroit te te gjitha zonave shqiptare -
e te ftojmė pashko vasė shkodrana e me vargje shqiptare te vajtojmė shqiperinė etnike te mjerė--te roberuar nga wehabija e trinitrija -e te presim pastaj kohen e pushkes e te krismes se parė te ndonji Adem Jashari te ri per tokė e atdhe ku feja shqipe o t ejet sehjteria ie dashur para se ciles do te perkulemi te gjith te bijt e Teuetes e te Agroni e te Kastriotit

dhe ja vajtimet -


Qani ju vasha qani ju gra-
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodoli
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėri e lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''
vazhdon ne pjeset tjera
me vargje shqiptare e penden qelike ne dorė liriku qe nuk e thejn
as nuk e joshin as paratė e ndyra as diamanti i gjith botes as bankat botrore me ja falė nuk ta jep nji krande te te thatė te maleve shqiptare as nje kokerr dhe te shqiperisė etnike per gjith paratė e botes
nga autori xhelal ferizi xhela i Mitrovices liriku i vargjeve shqiptare
i cili ėsht kundėr rusofilisė kunder grekofilisė kunder
tradhtisė se shqipfolsave -
kunder parasė me zhgjyre kunder pa besisė-
kunder tradhtarve mercenarve tregtarve te trojeve tona kunde r pedofilisė kunder -
agjenturave te huaja-
kunder imponimeve qe u behen trojeve tona etnike-
kunde r te pa moralslhmve pleshtave dinak qe kercejnė sa n e nji vend ne ni tjetrin -
me demagogji ne trojet shqiptare-kunder lavdit te ndyrė pa meritė e atyre qe mbrenda nate u bėnė heroj e pasanik -
kunder lahperave kurvarve zuzarve tradhtarve mercenarve barbarve vrastarve mashtruesve demagogve pisave fundrrinave hajdutve -
dhe atyre qe shqiperinė etnike e mykun
qe na e la tė kulluar Teuta A groni e Kastrioti Mic Sokoli Oso Kuka Selam Labi Jakup Feri
Adem Jashari Shote Galica Azem Galica Ismail Qemali
Eqrem Qabej Ukshin Hoti Luigj Gurakuqi Faik Konica -

lirik 29-03-09 18:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=INFINITY©;2205969]Kjo hands down eshte nje nder kryeveprat me madheshtore qe ka nxjerr levizja e gishtave te Xhelal Ferizit. E lexova dy here sepse po me dukej si enderr qe nje poet te kete dhe nje dhunti te tille per thirrje nderkombetare.

Une them qe Xhelali te rekomandohet si kryetar i United Nations sepse me punen e tij te palodhur me penen dhe me injorancen, me falni inteligjencen e tij ne fushen e politikes, do arrij maja me te larta se Himalajet.

Ti Delirium prano qe nuk ke kapacitetin mendor te lexosh dhe te kuptosh keto fjali te mbushura me thesare.

Xhelal vazhdo kete pune te nderritur qe ke marre persiper dhe leri keta agjent te paturp dhe te paskrupullt te vazhdojne punen e tyre. Ti pergjigju me vepra te tilla si kjo dhe emri jot do shkoj lart e me lart ne letersine dhe politiken nderkombetare.

Te pergezoj dhe ke nje pershendetje te madhe prej meje.

Nje adhuruesja jote e flakte.

INFINITY[/quote]
-----------------------------------------------

Talljet kur bėhen tė teperta dalin bajate -e di se talleni me mua-
por nė fund tė fundit talleni me vetveten - un jam me pėrvoja nė politikė -
dhe ngjarjet politike -i kam pėrcjellur shum heret -
kam qenė edhe me ilegalen e viteve 1975 me veprimet e hershme-
per lirinė e trojeve shqiptare ne sherbim te qeshtjes kombtare -
edhe ne kohrat e rinisė -kam vepruar
aq s a kam mundur -ate llafin --- injorancen intelegjencen -- mbaje per vete -
un do e grij nji shalqin dhe nji kungulll ne rriska te vogla ne nji tepsi te madhe per ty- do i perziej dhe do ti jap me i ngrėnė ty - shum do tė shijojnė do te vie nji shije e larmishme pastaj- na i spjego ato shije se si te vijnė e si te duken -
kur e han her shalqinin e her kungullin-
Sa i perket Revolucionit islamik dhe ligjeve te sheriatit ne iran -
mua nuk me pelqejn ė ato fanatizma as diktatura fetare ekstreme imponuese qe rrezikon lirinė e individit -dhe njeriun ne te menduar ne progres e porsperitet ne drejtim te vizioneve dhe civilizimit
as diktatura komuniste e nji mendsie diktat i partisė i pa alternativa por detyrim i dhunshem jo vetem i te vepruarit por edhe i te menduarit --
por as anarkija vrastare e utopija e demagogjija mos efikasitetit e dogmat e pa dobishme per shoqerinė moderne -
Me ka pelqeye pak a shum altruizmi i amerikes“-
dhe prirja per demokraci e liri si dhe kozmopolitizmi-per shkak se nuk i frynė shum zjarrit nacionalist shovenist primitivizmave te egersisė nacionale me komplekse te dhunes dhe kanibalizmit pushtues e konfliktuoz-

ne kombe liria dhe demokracia duhet te qendroj si themel i jetes -
dhe rrespekti reciprok i kombeve e shtresave njerzore por edhe i grupeve
per shkak se si arsye bazė themelore esht te qenja njerzore pra jemi njerz -
kryesisht njerz si qenje me te menduar ku mund ta perdorim logjiken marrveshjen dhe kompromisin dhe kemi interesa te perbashkta jetsore ne planet si qenje qe dijmė te mendojmė e te dialogojmė-
ne parim jam ne ideal per moscenimin e asnji feje apo grupi etnik ose ndjenja me te cilat dikush ushqehet esht embelsi e tij ajo me te cilen ai ushqehet dhe nuk kam deshirė me ja prishė shijen por nuk kamd eshirė qe ai me shijen e tij me i derdh dikuj pafajshem lotin le te shijoj shijen e tij pa e demtuar tjetrin sepse nuk ka te drejt ta demtoj tjetrin prandaj e kam idealin qe sevili q emendon ndryshe le te ushqehet me te menduarit e tij por me talentin ne mbrendesi per te ja besuar tjetrit dhe per te mos e demtuar tjetrin -
e per te mos shkatrruar demtuar prekur integritetin e tjetrit

por nuk me pelqen sistemi amerikan - ne shum pika sidomos ne aspektin social e mashtrues qe bazohet ku shum ka rekalmė e mashtrime mbi bazat emashtrimit behet shfyrtzim i madh i njeriut dhe mashtrimi shkatrron viktimen
ne kapital dhe ne shum drejtime mashtrimi quhet aftesi nje sistem te till nuk e dua per atdheun tim shqiprin etnike -mashtrimi nuk esht aftesi te mashtrosh dikend ne mallra e ne miliona dolalrė esht krim e jo aftesi -


Ligji u gjungles ku njeriu duhet te siguroj me veshtirsi mbijetesen NUK ME PELQEN -
shteti social duhet te ekzistoj gjithnji mbni bazat humane pa bazat humane qenja njerzore nuk mund te quhet qenje njerzore -
se ka gjithmon njerz qe vuajn-
jan me te meta invalidore - nuk mund te punojnė vuajn nuk kan aftesi nuk gjejnė punė ose nuk i ka krijuar perendia per te siguruar ekzistencen ne garat e kafshrisė dhe mashtrimit sepse etika e tyre ka tjeter bukuri shpirttrore -
sespe kan prirje humane -
per jeten e pikpamjet etike i shohin si ideal e nuk perballojn mashtrimin-
genjeshtren -
disa vetvaren nga keto morale te zeza mashtruese kriminale te pa rrespekt ndaj jetes e shoqerisė njerzore -
te shoqerisė me kaq shum gjungla e kurtha ku mbijeteasa esht e evshtirė disa dorzohen-
duke mos e gjet vetveten -
disa kalojn ne devijim duke e gjet mbeshtetjen te alkooli droga-etj disa zhgenjehen-ky lloj feudalizmi i eger i mbshtjellur me masken e modernisė qe nuk esht kapitalizem i ndershem me moral un nuk e dua ket sistem ky esht antinjerzrorė-sepse shum njerzve ua thyen idealet - thyerja e idealit esht krim njeriu pa ideal esht ma i zi se kafsha-

prandaj un jam per nji shtet human- si suedia e norvegjia me siseteme te tilal te buta e njerzore humanitare sociale qe e i jep shansin qytetarit te ngritet ne profesion e te aftesohet ata te cilet nuk aftesohen ju ndihmon te jetojnė sepse jeta ne planet esht diqka qe esht maja e arsyeve dhe domosdoshmeria esht rrespekt ndaj njeriut njeriu duhet te jetoj secili ka te drejt dhe duhet te jetoj --
ne planet nuk qendron ai mendimi i disa te padrejtve ku thuhet dikush duhet te jetoje dikush jo jo nuk qendron kjo te gjith duhet te jetojnė kan te drejtė toka si glob e eshte hapsirė ete gjithve nuk ben kursesi pa ket mendim te talentuar demokratik -

suedia norvegjia findlanda qė ėsht per banorėt mėmė e jo njerkė -
at sistem kulturorė e dua si ato shtete skandinave e vet per qytetarėt e vet-
e cila ka nji sistem humanitarė social kulturorė e ua krijojn kushtet jetsore qytetarve -ju jep shansin per prosperime e suiksese ne fusha te ndryshme -

qytetarve
te vet- por nuk jam per sisteme te gjunglave te egersirave -
per sisteme te gangsterve te mosperfillsve e feudalistve modern te zhgrryesve e grryesve te pa shpirtė bisha ma te kqija se qdo bishė qenje antinjeri as feidal i zi bile edhe ma i zi se ky titull qe njeriun e sheh si qenje shfyrtzimi ne formen ma perbuzzse nenqmuese skllavopronare -
sistemi mashtrues shfyrtzues me plot mashtrime si bazė ne secilin aspekt
qe ne paraqitet modern me kravatė e parfumosje -
por jan nga mbrednija te pa ndjenja te eger te pist qe e njeriun e injorojnė-
e gjithqka per ta esht paraja e kapitali -
e forma mashtruese -e suksesit esht vizllima kozmetika e jashtme e mashtrimi- ndersa nga mbreenda qellimi kriminal i perfitimit mbi viktimen-
-jam kunder kafsherive te tilla anti humane -antinjerzore sisteme keto nuk jan sisteme por forma kriminale qe duhet rrezuar kjo kalbsi e ndertuar sistem te shendoshė njerzorė ku baza e njeriut te jet synimi kah lumturia e civilizimi integrimi e mirkuptimi ne mes kombeve per liri e paqe e per stabilitet ekonomik -
por gjithsesi jam kunder ekstremizmit te muslimanizmit radikal dhe ekstermizmave tjer te qdo feje feja duhet te jet krejt paqsore dhe e perendisė njerzt nuk duhet ta kepqerdorin per qellime shovene mizore pushtuese
feja esht shije qetsim mbeshteteje per shpirtin e njeriut ajo esht e pa prekshme cila do qoftė por secila duhet te jet e vetedijshme se edhe tjetra fe don jetė e e besim dhe nuk duhet ngacmuar as perqmuar e renduar as rrezikuar intergitetitn as njera tjetres perkundrazi fetė botrroe duhet te jen te gjitha aleate te njera tjeteres dhe perendisė -
un jam kunder diktaures se tillė talebaniste wehabiste etj
-jam per shtet laik dhe te lirė me sistem human demokratik por jo mbi bazat e feudalizmit e sklalvpronarisė e te krimit mashtreuse devijues mbi bazat e utopisė e premtimeve rrenave mashtruse e sabotimeve -
shtetti nuk duhet te ket fe as institucione fetare -
ne shtet duhet te jen njerz vizionarė- per jeten lirinė dhe demokracinė-per humanizmin dhe bashkpunimin ne mes te kombeve -
integrimin botrorė-
te jen talent dhe te prirur per progrese e dashuri per njerzimin dhe ne te menduar pozitiv e ndertim e jo shkatrrim -
pra jo destruktiv por produktiv -
qe te punojnė ne funksion te paqes te stabilitetit rendit te paqes botrore te demokracisė e lirisė-dhe lumturisė se popujve por jo te shkaktojn kaq shum dhimbje gjake vrasje e lot emjerime varfri neper botė pra bota dhe sistemi i saj duhet te ndryshoj ky rendė nuk esht rendė human duhet rendė tjeter shum ma humanitarė -
ky esht pra edhe nji punim i imi publicistik qe i jam pergjegjur nji diskutuesje ne nje temė tjeter te ati forumi artikull i imi ky ose ta quajmė opinion i imi i lirikut-

lirik 29-03-09 19:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Postuar mė parė nga lirik

O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes -sė bashku me tė gjitha shtetet
arabe muslimane -
te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin- ---ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do te ulin kokat-sepse te gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik per paqen-dhe globin e njerzimin -
Irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -
agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike e e angloamerikes- e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet -dhe ne kombinim e bashkpunim me politiken ruse pansllave antiperendimore e ktheu ne pushtet ne Iran neper mes puqit rrezoj regjimin proamerikan te Reza Pahlavit ne iran
dhe e orientoj ne homeinin dhe revolucionin islamik ne antiamerikanizėm -ne anti perendim -

per te ja kundervu amerikes dhe perendimit .si gozhdė ne te cilin po i hasė sharra perendimit -
dhe qysh at'her filluan problemet ne ne botė e ne at rajon-
ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve dhe antiperendimorė kunder reformave ne sistem kunder demokracisė-e lirisė se njeriut -ndersa mbi bazat fetare urren komplet jeten ne perendim dhe rendin i motivuar nga pikpamja fetare -


Triliardat dhe shpenzimet botrore shkojnė nė keto satanizma grupore agjentureske neper botė per qellime dominimesh politike ---
strategjike dhe ekonomike--ushtrake te bazave e te tregjeve teknologjive e spiunimeve tjera -
dhe perpjekje -per aleanca e grupime te qellimeve te perbashkta grupore e interesave me caqe ne grupe kunder njeri tjetrit kjo esht jeta e kombeve e mjerė dhe shkaqet e vujatjeve pra grupimet dhe shpenzimet e intrigat te kqijat shkatrrimet qe nxiten nga keto vepra te liga ne sherbim te djallzive
por jo te qellimit te mirė te paqes ete njerzisė e mirsis as stabilitetit ---
ku triliarda e triliarda dollarė e para te popujve te pa fasjhem te puntorve -
shpenzohen per spiunime e grupime neper shtete e neper boten satane mbi bazat e ndasive e motiveve armiqsore --

qė kurrė nuk garanton as nuk do te ket qetst -

qe po te kurseheshin ne sherbim te jetes dhe popujve keto pare e t- lirisė-
bota do te jetonte me lugė diamanti do te ushqehej-
me vitamina dhe do te kishte standarde jete prrallore aq te bukur sa q e do te mahnitej njerzimi -----
--por e prishin keto vrapime e shpen zime e hajduteri per grupime satanike politike dhe qellime luftrash -
-
e sot njerzia ne vendet e varfra vdesin per buken e gojes -
ja se q 'ėsht kjo botė satane-

Ne shqiptarėt vuajtėm si popull i vogel qė ishim-

armik jetik kundershtarė i patėm pushtimet e pa meshirshme perandoritė e invazionet sllavet serbet grekun hun avar truq bullgar romak bizantin nomad pra shum pushtime neper shekuj -
- atdheun etnik te ndarė ne tri fe -varfrinė si fat te zi te pa ndarė neper mote me shum mjerime _
Te ndarė ne injoarnca e grupe -
pastaj me religjione e fe -

ortodoks katolik musliman ---
q e te tri keto fe te ardhura dhe te ndikuara nga pushtuesi shekullorė i pergjakshėm i dhunshėm i egėr -

qė dhunoj me mija femra shqiptare dhunoj jeten lirinė shkatrroi pengoi shkollimin prgresin varfroi vandalizoi dhe sabotoi ndaloi arsimin -----

-neper shekujt e pushtimit ---greku roma stambolli-etj etj
pra tri grupime te ndryshme- edhe sot jan pasojat e grindjeve te pa fund-qe na shkaktojn perqarje te pakapercyeshme-

U rreshtuam ne paktin e varshaves ne kohen Enver Hogjes - per te shpetuar nga coptimi i trojeve qe na i bėnte franca e anglia e berlini -

qė donin ta shuanin etninė shqiptare--- duke ju falė toka tona fqinjve -pastaj u rrreshtuam me kinen -
per ti shpetuar lukunisė se ujqrve te pangopur pansllav bullgar rus serb -qe donin te na shuanin e te na i merrnin tokat stergjyshore te na glalbrorin kekronim pra mbshtetje me shpres te tė fuqishmit se ata do te na shpetonin -
dhe pas hileve te kines u rreshtuam me perendimin---
ku tash sulmohemi nga kina dhe nga pansllavet dhe vendet muslimane--- qe jan bė nji bllok andej te rreshtuar-
kunder nesh dhe perendimit -qfar rokullosjesh te perhershme -neper shekuj qfar fati e vuajtrie kombtare
neper vuajtje te mjeruara--- bota ėsht e ferr i mundimit sadist asgjė tjeter -

ndersa nga mbrenda jemi tė orientuar nė njiqind drejtime te coptuara -

dikush kah vehabėt ---dikush ka shiitėt dikush dervishėt dikush kah izraelitėt dikush kah greku dikush kah latini dikush kah shqiptarizmi-
i dikush kah judaizmi europianizmi amerikanizmi - e kush ka te mundet me u rreshtu - ja kjo na qenka jeta satanike-
qė sa po tė lindet fmiu nė djep tė rrreshtohet dikah kunder dikuj -
per te shpetuar ---
kjo jetė quhet vuajtje - lind - nė glob nė mes tė flakes e tė satanve tė intrigave e grupimeve qė jan kunder paqes dhe ėndrro per te jetuar i lumtur iluzion ! --ne ket mes te qakajve mund te shpetosh ?
Perjeto luftra ikje lot uritje shkatrrim te shtetit - a arrin me shpetu?ME MBIJETU?
Puno shtat tet stėrgjyshėr qė tė kan lėnė plang e shtepi e pasuri -
mė nė fund tė vie dikush me ta marrė pasurinė per disa minuta -me ta djegė mallin e shtepinė -

dhe ik pastaj ne ekzil-qajė e vuaj kur tė mohon populli yt -bėrtit nga varfria nėpėr ekzile zhgenjeu-
nga mosperfillja edhe ne atdheun e qeverinė tėnde qė nuk tė pėrfillė-
mbijeto nėn trysninė e krizave manjake- nėn presionin e pėrditshem tė stresit --
-prish qdo ideal dhe vrapo pas paraje duke shkatrruar ndjenjat njerzore-
Prandaj un nė vargjet e mia e kam shkruar titullin- ik o rendi botrorė-
i frymzuar nga kėto tė vėrteta botrore qė po i shkruaj-

Ja pra qfar shkatrrimi e stresi i shkakton bota njeriut e politika e grupimeve ------
e mish masheve --- qė vret lirinė dhe demokracinė e njerzve--- lirinė barazinė dashurinė dhe harmoninė frymen e mirkuptimit epaqes ne mes te kombeve shkakton varfri te mjerė varfria esht ma e zez se qdo epidemi shkatrro popujt qė duan paqen ---politkė avntrusite e malkuar e qarqeve mafioze nderkombtare
qė e shemtojnė mbi glob jeten --- qe popujt qe eduan jeten satanėt e satanėt nuk i lėnė qė ta jetojnė at-ne qetsi e pasuri e begati---

por aq shum e kan veshttirsuar jeten---me sabotime e varfi me intriga e shkatrrime barbare me qmime ne stratosferė
sidomos me veshtirsinė eekzistences materiale -ku dikush vjedh mbrenda nate bėhet padrejteisht milioner me anė te krimit kriminal -
e dikush nji jetė coptohet e nuk e arrinė fitoren qė ta siguroj buken e gojes-

KJO BOTė PLOT absurditete LOT E GJAK E PADREJTESI ferri -
nuk esht ndryshe vetem keshtu -e mallkimit e mjerimit -

njerzimi pra jan ne ferr per se gjalli ---mbi lemshine dheut te quajtur glob tokė me dhe

ky esht ferri pra ky qe po e jetojmė- ku paqja gjithkund ne qdo moment rrezikohet---

pastaj o burra ikni me gra e fmij neper ekzile---

leni atdhe mbas atdheut i kerkoni ardhmeri si te huaj neper vende te botes -

ku gjithnji e ma shum po ngushtohet hapsira ------

do te vie nji ditė qe secili njeri do te jet krenarė nes e quhet ose shendrrohet ne hajdut hajn -


keshtu po vepron pollitika satane e padrejtesive- qe as ne ferr nuk pjellen keso intrigash e padrejtesi kaq te zeza kriminale duke prish moralin njerzorė te shoqerisė -
e cila po i qon njerzt drejt shkatrrimitt e moralit te zi -
duke mos ju dhėnė shansin per jetė te lumtur e ne paqe -
por vetem duke ja trazuar jeten me mjerime e perndjekje - po shkohet drejt greminavve sepse satanet po fitojnė me dinakri e destruksion -
bota duhet te ndryshoj rendin dhe sistemin poshtė shkatrrimtaret le te jetoj mirsia

artikull i shkruar nga autori i vargjeve xhelal ferizi liriku

lirik 29-03-09 20:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE=DeLiRiUm TrEmEnS;2205924]

Qekur Xheloja qenka vetem i yti?! Xheloja ėshte i tė gjitheve,
Xhelo pėr tė gjithė!!!

Xheloja ka qenė analist politik i lindur, prandaj edhe UDB-ja e rreshtoi nė rradhėt e sajė.
Prandaj, edhe ... ne jemi ketu te takohemi me Xhelon, te bisedojmė me te, sepse sic shprehet Xheloja ne kengen e tij te fundit Melat te rrymes DOOM:
-----------------------------------

Bota me vrasės kudo
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
vrasje e therrje mbi glob
mos dhėnje askund llogari
njerzim i lindur pėr kob
gjak tė pafajshėm me pi-
-------
qajė o liri mbi dhe
paqen ta vjedhin tradhtarėt
dielli pėr ty s' ka me nxe
sa tė jen pėrmbi mbi tokė vrastarėt
----------
sa tė jet pėrmbi tokė intriga
sa tė jet pėrmbi dhe ndasija
e shtytjet me caqe tė liga
sa tė jet mbi planet dyftyrsija
------

nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim-
----------------------------

... me te cilen gjej rastin te pershendes Force-intruder, *Angi*, Eni, Shkelqesine e tij, Angelina o2, Inteligjenten, Ani-d, Pink, padiskutim juve, Infinity, si dhe gjithe anetareve te TPK2 <--- long Life to it!!!!.

Tema "Situata ne Iran", ruan ekskluzivitetin e kesaj kenge.

[url]http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2204007#post2204007[/url]

Njekohesisht ju ftoj te nenshkruani peticionin e Nalt madhnise se tij Xhelal Ferizit derguar udheheqesit te popullit Iranian, Ahmedaxhin.

[url]http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=2203997&postcount=220[/url]

Nje citat i shkurter kryeveper:

[COLOR="Navy"]"O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes sė bashku me tė gjitha shtetet arabe -----e muslimane ne botė dhe te jenė ne miqsi me perendimin ---
te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin-
ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do tė ulin kokat-sepse tė gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik pėr paqen-dhe globin e njerzimin -

irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -

agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike t e angloamerikes-
e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet
dhe e orientoj nė antiamerikanizėm -
pėr tė ja kundėrvu amerikes dhe perėndimit . dhe qysh at'her filluan problemet nė rajon-
e ne kundervenje iran amerikė grupimi i aleancave rusi iran -----ne nji anė--------
dhe aamerika ne anen tjeter ne perendim -------ku tash ma jan armiq te njeri tjetrit dhe pritet konflikt i rrezikshem -

ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve -

"[/COLOR]

Dhe ..., gjej rastin te pershendes gjith UDB-istet, dhe pjesetarėt e Trashjes pa Kufi 2, ku Xhalali eshte i ftuar nderi me:

[url]http://www.youtube.com/watch?v=GmiNqHc8v8Q&feature=related[/url][/QUOTE]

----------------------------------------------------------------------------------------------
REAGIM I XHELAL FERIZIT NE AT FORUM

O DELIRIUM KURVA PROSTITUTA GREKE AGJENTURESSKE MASHKULLORE
Ne sherbim te agjentures greke -

kot e ke qe emrin tim mundohesh me e nxi me poshtėrsitė tua PSIKO MANJAKE TASH D Y VJET E MA TEPER

ti je i shitur dhe vepron ne sherbim te armqive te kombit shqiptarė-


atdhetarizmin tim e njohin i madhe i vogel tash ne kombin sqhiptarė-
E kan njoft rrethina ime e kan njoft shum njerz-
un kam kaluar vuajtjet e ferrit ne kthetrat e udb s ju gosllave si rrall kush i maltretuar-
NGA TE BURGOSURIT POLITIK PER SHKAK SE GJUHA E PENDA IME NUK NDEJTI RAHAT
sii te tjeret qe hehsten e nuk folen
por ha ti m.. ha ......se ka me te dal per hundėsh -o m...i lig .....
se agjent ne sherbim te grekut je ti o manjak i semurė psiqik ---

qe edhe ketu paske dalė me e nxi emrin tim ne faqe te internetit -
por me ty po qeshė gjith bota tashmė te gjith e kan kuptuar poshtersin tėnde agjentureske -
te pa fytyrė e kan kuptuar qe dole njeriu ma i poshter ne forumet shqiptare i te gjitha kohrave ---

rekord-
por forumistet duhet te shkruajn kunder teje te gjith ---

te behet mbledhja e te gjith antarve te forumit shqiptar---

per ty o fundrrinė ---

se ty stafi i forumit te lejon me mė provoku e me nxi emrin tim me ato zhgarravinat dhe diorektivat greke -agjentureske -
kunder meje me qellime te caktuara o i poashter urith i zi -
sepse un e mbrojta shqiprinė e jugut ne opinionet e mia- me shkrim ----

HIMAREN NUK DO TA MERRNI KURR o agjent grek te mallkuar ---
qe ju e quani vorioepir

ti je ne organizaten famkeqe antishqiptare omonia pran bollanos famkeq antishqiptarit ma te madh te kohrave te fundit -
o qenef i mallkuar krymb i zi -
dhe del e shpifė kunder meje me zhgarravinat tua antishqiptare antikosovare i i poshter -
por dije mirė kunder kujt ke vepruar -
ka kush merret me ty sepse nji dit do te biesh ne sy te forcave patriotike shqiptare-
mos ke merak - kam adhurues sa te duash un nuk jam vetėm -
emrin e xhelal ferizit nuk arrijn ta nxijn edhe te gjith agjenturat e moskes beogradit e athines bashk -
sepse populli e din kush esht i biri besnik i ti ---

xhelal ferizi i cili han gjujt e vet e rjepet per se gjalli ---por nuk pranon me e shitė shqiptarin---
edhe sikur ta kishin pre ne fyt udb ja nuk do kishte pranuar i gjallė nje gje te tillė prandaj e munduan aq shum duke e pa penden e tij vendosmerinė dhe shqiptarizmin e flakt e pastertinė dashurin oer atdhe -
nuk jam i pa fytyr e i lig si ti o delrium tremens o agjent i ndyrė grek qe han m... pa ja nda neper forum kunder autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi--------
por aq shum je diskredituar e je gjveshur para mase ne sytė e popullit kėtu ne forum -
sa qe askush nuk don me ti pa syt-te lumtur do te ishin rreth pesdhjet mi antarė te forumit nese ti do ishe larguar nga forumi mos me ti pa syt-
edhe ktu paske dal me perhap propaganda te zeza--------
por me i pyet forumin ktu per ty mbi tridhjet mij vet sa jan antarė te gjith do tė kishin pshty ty o krymb i zi i agjentures greke ---------
boll ma mos ha m...... ik nga forumi o i smurė psiqik -------
se e dijm po shihet se ne sherbim te agjentures greke je--- po shihet veprimi yt -
qe dy vjet nuk ndalesh o i smurė gjysmak i flliqur -
TI SHKRUAN
ndaj nji njeriu q e nuk te njeh as nuk te ka pa kurr ne jetė-
pra kush te nxitė ty per qellime te tilla per veq armiku-- shekullorė i shqiptarve ---------

lirik 29-03-09 21:05

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Provokimet e njeriut ma te poshter i te gjitha kohrave qė provokimin e filloj nė vitin 2006 nė forumin e madh shqiptarė ---
delirium tremens ortodoks i dyshimt grek ose greko vlleh ose shqiptarė i zi i asimiluar nė grek -
andej nga jugu I SHQIPERISė ku nuk po dihej nė disa zona se kush qka ėsht ETNIKISHT -

NE VIZITEN TIME NE DISA ZONA TE HIMARES E SARANDES-
kur isha me disa shokė tė mi mirditorė e laqjanė PRA NGA ZONAT VERIORE TE SHQIPERISė
ne shkuam andej per disa dit me vetura -
ne bisedime me ato zona himara saranda q ejan perlat ebukurisė se bregdetit shqiptarė bisedoj me njerz te atyre anve .-----
per qudi sa koncentrohheshim ne ne biseda tjera ata ne mes vete bisedonin greqisht -


duke filluar te nevrikosem i pyes pse flisni ju greqisht jeni grek apo shqiptarė ju-
po ja qe kshtu e ashtu filluan disa arsyetime te cekta te cilat nuk shiteshin te un-
por e vrejta se nji numer i madh i shqiptarve te atyre zonave nga sherbimet sekrete greke marrin para rroga mujore qe te shkruhen grek me emer e kombsi -
ky rrezik i kanoset shqiperisė mėmė qe ti shkeputet jugu zonat e bukura shqiptare -
ndaj ketyre dukurive e veprime antishqiptare un kam folė shum ne shqiperi un kam marrė pjesė pastaj me disa shkrime opinione kunder ketyre dukurive qe i kan ra ne sy ketij delirium tremens fundrrines i cili tash organizon poshtersisht ortodoks tjerė grek kunder meje ne forum per te nxi emrin tim ne faqete a tij fotumi stafi i forumit e lejon kjo ju ben pershtypje te gjith forumistve
qe jan kunder agjentit te ndyrė delirium tremens te mallkuarit manjak te poshter i cili nuk ndalet me veprimet e tij te zeza kunde rmeje duke u munduar te nxij emrin tim ne publik -
autori i kti shkrimi liriku

lirik 29-03-09 21:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nje qenje e qmendur aq eterbuar agjentureske shpifse si e ketij delirium tremens nuk esht pa ne forumet shqiptare i cili me psikopatinė e tij la nam te paparė ne forum duke grupuar rretrh vete
disa fudbnrrina te tillė si duket minoritar grek te shqiperisė te gjith antarė te organizates omonia -
organizatė shovensite greke ne krye me halldupin e shitur te kombit shqiptarė bollano-
ata tash me jan kundervu ne forum ku nuk bėjn shpifje provokime postersi te zeza per t ete nxi emrin tim jan grupuar dhe me dinakri e pa besi gjuajn me fjalė te liga -
UN SI ZAKONISHT Q ENGA RINIJA IME S A TE JEM GJALL DO E VAZHDOJ KONTRIBUTIN
ME PENDEN TIME NE SHERBIM TE ATDHEUT SI GJITH EDHE NE SE QOHET NE KEMB E GJITH GREQIA E SERBIA UN NUK DO TE NDALEM E JO SE JAN QUA DISA PALAQO E FUNDRINA TE AGJENTRURES GREKE SEPSE NE NJI BLLOG TE NJI GAZETE KAM REAGUAR NE SHUM VENDE NE LIDHJE ME POLITIKEN E ASIMILIMIT TE SHQIPTARVE NE ATO ANė SHKOLLAT GREKE QE PO QELEN NE LIDHJE ME cenzuren e gjuhes shqipe ne televizion sepse si muzika ne radio ne televizion e qdo kund atje greqizma ma teper reklamohet si formė dinakee asimilimit te shqiptarve te atyre anve -
ne himarė kemi nje rrezik te madh te asimilimit sepse ndikimi grek andej esht teper i madh fryma dhe kultura greke si ne art si ne televitzion radio media e qdo kund dominon dhe shum shqiptarė te shitur jan grupuar rreth bollanis situata paraqet rrrezik per at teritor te shqiperis etnike mund te na dnodh qameri e re nese nuk i rrijm gati mbarė kombi shqiptarė prandaj zagaret shovenist dhe shpirttrat e shitur qendrat agjentureske greke kan reaguar dhe janparaqit edhe ne forum per te nxi emrin tim
me shpifje e poshtersi ata kan bė bė edhe intriga tjera te pista por nuk po e qoj ma andej kryesorja lexuesi dardan i kosoves duhet te infromohet per ket sulm ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhekak ferizit nga mitrovica -
UN JAM SULMUAR NEPER FORUME kahdo diku ma pak e diku ma shum por grupi i ketij greko vllehut melez delirium tremens esht grupi qe nuk ndahet me zullume qe nga vitit 2006 ne forum dhe nuk len vend ne forum pa nxi e flliq me fjalė te ndyta e intriga kunder autoritt e vargjeve nga kosova

lirik 29-03-09 21:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Postuar mė parė nga goca-bules
Po mir ore dhe ktu tek kjo tem nuk i lat ofendimet ......Moderatoret ta mbyllin kte ane se ktu esht per pershendetje me kenge ...dhe jo per ofendime ose fshijeni kte postimin

--------------------------------------------------
Hė moj po ti -----
moj e pa drejtė e zotit ---kujt ti thua ti -kujt i drejtohesh -
ti duhet ti drejtohesh kti agjentit grek qe ka hy ne forumin shqiptarė-
dhe trazon lexuesit shqiptarė pa pik fytre e turpi ky gjarper grek i zi

nese ju jeni qenje njerzore dhe ecni neper tokė e keni mendė ne kokė-
a nuk e shihni drejtesin kush cili flliqsirė provokon e fillon provokimin un apo ky ---

dhe nxinė emrin tim neper forume -pa i pas borgj pra -------
kush pra kush fillon un apo ky pedofili grek ky delirium tremens -----
grek delirium tremens-------
qe nga viti 2006 nuk ndalet ky agjent i zi---------

perse me akuzon mua e me thua mua -----
perse i gjith forumi nuk ngriteni kunder kti tardhtari i qujturi delirium tremns qe grupon edhe tradhtar tjerė grek te himares e hyn ktu ne forumin shqiptar eprovokon autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin-
a jenni shqiptar ju a qka jeni ------
ky njeri nuk me la as te shkruaj vargje nuk le vend pa permend emrin tim ------
nuk len rast ky i zi i krisur mental ------
si nuk merzitet ky i qmendur ky delirium tremens -


dhe nuk eka ndermend te ndalet ------
kur i gjith forumi e sheh dhe neveritet prej ti -----
ky njeri ose esht dikund moderatorė ose ka ndonje perkrahje nga dikush ne forum ktu -ose esht vet pronarė i ksaj faqeje-----

perndryshe si k mundsi qe kurr nuk ja terheqin vrejtjen ----

si ka mundsi qe e toleron stafi ket provokatorė kaq gjat-deliriujm tremens ėsht shembulli dhe simboli i poshtersisė se te gjitha kohrave ne forumet shqiptare ----

per shpifje te pa ndalura -


un nuk them se qka meriton ky-----por dihet se qka meriton ky -


por ky njeri ėsht gjysmak qė nuk ndalet-me provokime -----


perse ky kur fyen e shkreton ju nuk i thoni asgjė kėtij -njeriu -


ky keqperdor emrin tim te vertetė---

ku do ndersa ky qen bir qeni esht me maskė------

me pseudonim-------
dhe provokon pa ja nda ------

kend duhet ta mbroj stafi i forumit mua qe jam me emer te vertetė-------
apo ket urtithin grek qė ėsht me maskė pseudonimi-


pse jeni kaq te padejtė apo vetem pse un jam kosovarė veproni keshtu ---

perse pra perse nuk i the njiher ati boll o delirium bushtra qeni se le nam e nevrikose e dhe forumin shqiptarė --------

lirik 01-04-09 14:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Qielli
more Lirik, je dashamire i njerezimit dhe sidomos i kombi tend. Te uroj per idene. Te tregoj dicka. Ketu ku jetoj une (ne Gjermani), ne nje qytet me shume shqiptare, nuk ka asnje klub, apo shoqate, apo dicka te tille qe do te mblidhte shqiptaret. Dikur thone se ishte nje por aty mblidheshin per t'u share e goditur, per te pire e thyer dhe arsyetimi: "hajt more se shqiptar eshte, shkojme pime dhe nuk paguajme!" Keshtu kane thene, nuk kam qene aty. Edhe po qe se e tera nuk eshte e vertet, gjysma se pakut po. Sepse diskoteka shqiptare qe ishte ketu pas nje viti e mbylli policia. Pse, sepse gjermanet nuk mund t'i duronin bemat "E mira" te shqiptareve. Pra, gjithmone, sa here kishte kengetare, intervenimi policor ishte i pashmangshem. Megjithate, mire eshte te provohet
------------------------------------------------

ėsht ky mendimi i nji antari tejeter ne nji forum shqiptarė

lirik 01-04-09 23:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Se mos ėsht diqka e re
europa na ka nda europa na ka shitė gjithmonė dhe ajo
tė njejten gjė e mendon perseri -sjelljet e sajė nuk me peqlejnė dhe qendrimi ndaj shqiptarve ja shihni spanjen per shembull
Shqiptarėt duhet tė jenė me ameriken deri nė vdekje nuk paskam besuar se
nė botė ka aq shum kundershtarė tė jetes dhe zhvillimit tė shqiptarve-
kina rusia shtetet arabe shtetet e europes -
ndoshta edhe shum shtete tjera jan kunder-
prandaj shqiptarve nuk ju mbetet kurgja tjetr perveq te kuptojnė -
e te veprojn ne kuader te situates -dhe rrethanave -
shpetim i vetvetes ekkzistim kombinim e aleancave te cilat jan te interesuara qe ne te ekzisotojmė ose te na ndihmojnė ne caqet drejt suksesit pra alet te sibqert pa taktizime -

nė kuader te asaj qka mund tė bėjnė-
nė bashkpunim vetem me ata te te cilet gjejn perkrahje-qe nuk jan kunder interesave tona ne botė ka kombe te tilla e shtete
Bota dhe jeta sot jan lidhje interesash dhe mbijetesash ku secili
gjen vetveten dhe interesat e tij jetike
djalli nese te perkrah me djallin bashkjeto
kshtu ka ardh koha dhe jeta sot -
Pėrndryshe vetem zhgenjime lot vuajtje fatkeqsi luftra kolonizime
tradhti mujerim do tė gjenė njeriu nga pushtuesit e fuqishem
qė sot ka sa tė duash ne glob qe te rrezikojnė identitetin teritorin
U dėshmua se qfar pėrjetimesh patem ne kohen e fundit me serbianin kanibal millosheviq -

dhe qfar tė kaluare patėm nga tradhtija e shitja e interesave tona nėpėr shekuj -
nga tė tė gjith ata qė na e shkaktuan gjamėn e rėnkimet-
nuk duhet tė pėrsėritet naiviteti
Na duhet tė kėrkojmė bashkimin e trojeve etnike dhe tė zhvillojmė mardhėnje
vetėm me vendet aleate te tė cilat gjejmė pėrkrahje dhe mund te bejm kordinime interesash ne perputhje dhe marrveshje -

dhe aleanca tė vėrteta- qofshin edhe ato vende kush do e kahdo qofshin-
rėndėsi ka tė lidhesh me at qė tė pėrkrahė- por jo me ata qė tė tė shtyjnė drejt gremines dhe mjerimit

xhelal Ferizi, Mitrovicė

ishte ky nji artikull i imi shkruar para disa muajsh

lirik 02-04-09 00:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
a e ka lindė nana ndoj djalė
''''''''''''''''''''''''''''''''
a ,ka,lindė,nana,ndo,j djalė
a e,ka lindė nana ,ndoj qikė
n,konferencė,me,tė, zjarrta fjalė
qe ,lshon n'fjalė e shkrim me ,pikė

me fjalė te ėmbėl n' gjuhė shqiptare
ne asamble n' kombe t' bashkue
me,i dridhė binat nderkombtare
neper akte,me ligjrue

siq ligjron n' pėr degė bibili
si,q,ligjron,zogu,mbi,fletė
se ne u vyshkem si kandili
mėrgimtarė,me shpresė s' ka mbetė
kan harrue po gur ė e dhe
kan harrue,po diell e hanė
cubat rrugen ua kan pre
gji s,po,u jep,shqipnija nanė

nuk po ka kund deputet
as minister as shkrestarė
nja dy fjalė per ne qė i flet
ku jem tretė si mėrgimtarė
ne kem mbetė ,me lot ,tue dnesė
vyshkė na jan,vulat e beses
fjala e dhanun,me qėndresė
na ka mbetė sa i pikė e veses
se ne rruga na u ka pre
prej shum cubash t, pansllavisė
dielli lindė me i shpresė te re,
por nuk nxenė per bij t ' shqipnisė
se jetima n, dhe te huej
sot ne mbetė,jem' si pa krye
tue pi lot si me pi ujė
veq nji shpresė na mban pa u thye

eh e mjera e mergimtarit
jetė e vyshkur kputė ne krah
lot,e gjak,shartue damarit
ti,skurrojnė,ata qė ' gjah
gjah e,kan at politiken
edhe synnimin,e kan gjahtarė
jo,atdheun as te mjerė etiken
veq me nxanė kund ndoj,sirtarė

ndoj sirtarė me plot shum shkresa
ku e,ven vulen,mbi pushtet
jo me u mbajtė kah ligji e besa
s, po ka djalė kund deputet

as minister me ndergjegje
burr as grue as president
kemi mbetė ,lidhur kndej megje
pre me tokė e pre me det
as kush synin,pa na e hjedhė
kush pa rrjedhė ndoj lot per ne
veq ndoj pare,per ta mbledhė
rrejshem n ,shekuj tue ba be

sot ne pre na esht qdo udhė
margimtari fort loton
njimij shekuj n' halle e,n, rrudhė
dheu i huaj po ia ngarkon

e nuk del kund djalė si zana
ndoj shqiptarė kund delegat
n, gjuhen shqip qe i msoj nana
as nuk duel ndoj diplomat

me na e qelė nji rrugė te lehtė
gjithkah jemi mergimtarė
me nji dije e shkresė te mbreht
me prek,n,shpirt ndoj nderkomtarė
me prekė ,n,ligj,me dridh kto,akte
n,konferencė,gjithkah,shkon,bota
me nxjerrė,n bina,fjalė,e,fakte
mos me u mbytė me fjalė tė kota

siq po mbyten sorollaten
neper mjegull,n,per zhgenjim,
vendnumro,shih delegaten
dpetueten,ne endrrim
kush ne endrrim kush me jargė goje
tue endrrue sekretareshė
se,q,po,sillen,rreth,ksaj,loje
kush ma i parė,dikah me e u gjveshė
kush ma i parė,per me grabitė
ndoj vashė t're ndoj fond,te mjerė
kshtu shekojnė vitet muaj,e dit
po kjajn bari e,lule e fjerė
gur e dhe po qanė qerpiku
,
n,dridhje tė rėndė,tue d'nesė,shkon fleta
se ne,, rrugė ,,,na preu armiku
su gjet shqipe n' krih te lehta
me na e dhanė ndoj ndihmė a dorė
rrugė e shteg me i qelė pa vizė
per me shkue biri arbnorė
kah dheu i t' parve me levizė
'''''''''''''''''''''''''
vazhdon ne pjesen -II-
NGA AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 02-04-09 01:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Po nuk po ka shqipnija etnike
pjesa -II-
qeveri as gjak as fe
e me dalė me fjalė qelike
kahdo i ka shqiptart mbi dhe

qe i mbronė me zemer shqipe
me fjalė te bardha si lirija
degė me degė ku i ka n per pipe
shpernda botes djaleria

rruget i kan ata plot me viza
ua mbyllė shtegun kroacia
u shtrojn kurthat ne ferra e driza
te mos levizin kah etnija

e nuk del kund pushtetarė
qe me rrogė ku i thonė shqipni
me i ra ne mend per mergimtarė
me u qel shteg me u qelė liri


e me folė per mergimtarin
qė bėn mundin grimė e copė
fort me e dridhė at nderkombtarin
rrugė te lirė me lanė n' europė

mos me e,lanė malin e zi
me dy ftyra me lue lojė
as ndoj cub kund zemerzi
qe n' kufi,rrin e bėn rojė
as kroatin qe luan lojė
ja ndalė rrugen kalimtare
tallė shqiptarė me shkronjė e gojė
si len te lirė kund rrugė shtegtare
--
e dredhė per qejf cubi mustakun
e krekosė tue ndejt,ne pritė
nanė motres me i ngri gjakun
e shqiptarin me e merzitė

pse kshtu qejfit don serbija
me lojė teke e kandare
me lue botes,n,per punė t'kqija
me do shkresa krejt barbare
malit t' zi,per kah kufiri
tu ndejtė gati,n urdher t' prerė
kur t' kalon ndoj djalė,iliri
jepi helm e jepi vnerė
djegja shpirtin nuses, t' re
trembja foshnjen q e e' ka n' djep
ndiqe prore n' gjuhė e fe
mos i le kund skutė as cep

kshtu jep urdher serbijani
n,shlivovicė gajaset,n'shekuj
me u prangosė ah iliriani
leht tu i lidhė n' pranga si lepuj

tu ia lanė nusen me kja
djalė e qikė e fmi ne djep
veq pse qejfit don ai shkja
shpirtė e gjak e lkurė i rjep

as kalim s,po ka te lirė,
ne shtepi,per fest ė ,n bajrak
me e que gzimin e ndoj mot t, mirė
me i pa te aferm fis e gjak
pse ata cuba i rrin n,ė udhė
gjithkah shkojnė ,djemt e shqiptarit
e qeverija i ka hudhė
soj e fis te mergimtarit

thue se ne nuk jem me gjak
te asaj toke ne dhe e ujė
por mish per shkje e karadak
me i thanė vuajtes shih e shkruj

kahdo nisem kahdo shkojmė
kahdo ecim neper mot
mergimart,gjith po gjemojnė,
s, po ,na sheh i madhi zot,

as , s' na , pau ,kund qeverija
deputet as ndoj shtetarė
thue se jem,do pendla t' kqija
e jo farė e fis shqiptarė

okb,o.nderkombtare
edhe unmik,administratė
ti shqipni oj nanė shqiptare
ku t,rrijn lisat gjer e gjat

ku t' rrin dheu,ku tė rrin zallina
ku te rrin shteti me tri fe
ty etnike moti e stina
gjith t' kan shkue,gjak,e,lot rrke

a ,se ngrit ti nji apel
ne okb,ne at ,famshen zyrė
pash ata diell,n,rreze,qe t' del
a,,s,,na,i,mbron,ti,erz,e,ftyrė
edhe nderin e dinjitetin
bisedo me ameriken
po na i dridhin tokė,e,detin
tue na e,marr,ė n,pėr,kambė etiken,

se sot bota s' rrin n' kaquba
mbushė me ,prita ,djaj e cuba
por ka ligje ,sa,do,pak
ju betue jeni n' bajrak

keni thanė se ,s,do t' kurseni
gjak,as,mund,pa,e,shtrue s' do t leni
ne sherbim,te nanė shqipnisė
t,gjith,ju,burra t ministrisė
keni dhanė t' shejtin betim
per atdhe , me gojė e shkrim
po ju sot,pra,ku, ma keni
ju shqiptarė me gjak,a' jeni

po a keni kund ndoj gjen
kur ai lajm ju' edhe ju vjen
se u burgos,filan,shtegtari
u,burgos,po,mergimtari

u burgos ,ai,kalimtari
pa,ndoj faj,pa,ndoj,kandarė
veq pse n' gjak e gjuhė shqiptarė
kalon,gurin nderkombtarė

kalona megja e kalon,vi
per me u lidh n' pranga n' kufi
prej,gjandarve t' malit t' zi

se ky n mergim punon me vite
e kur niset si zog dite
per me me mbri ne troje te veta
n per kalime i nxihet jeta
------------
kahdo viza i kerkojnė
her kroati e her taliani
si shqiptarė gjith enen qmojnė
cernagor e serbijani
----
se mergimtari esht jetim
nuk ka shtet as qeveri
nuk ka shteg kund me kalim
per me u qmallė njihe r ne etni
---
rrin pasiv ajo qeveria
kahdo i thonė t mjeres shqiptare
nuk i dhimbset djaleria
shpernda botes mergimtare
me i ndihmua as per nji vizė
qe ja nxen shtegun kroati
e mhojnė thua se esht mizė
mergimtaė o i mjerė krahthati

qe nuk ke kund shtet as vlla
qe nuk ka kush brengė pe r ty
prej tokes tende te kan nda
te duan ne n 'vullnet per t gjallė me t' thy

se qaknė koen sali berisha
hashim thaqi as jozefina
se ty te tjajtojn ne viza si bisha
te mbyllen shtigjet ne mote e stina

as kalim kur te lirė nuk ke
ne dhe te huaj me vujat ke mbetė
i pa krah e i pa atdhe
loti lotin nuk ta pret

se ty ta duan vetem paranė
tjeter nuk te duan ndoj emocion
nga atdheu ata te ndanė
or ty gjaku shqip te vlon
--------
autori xhelal ferizi vazhdon ne pjeset tjera

lirik 02-04-09 01:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kruks

Qka tuj thanė z. ferizi, poezitė e tua jan plot me frymė shpirtnore, kan bashku diell e hanė
.Ju Jeni poeti ma i madh i ditve tona tė kohėve moderne.
Esht nje kėnaqsi e madhe me u lexu ju,- e gjithn vargjet tua.
Kam lexuar se shum antarė nuk ju kuptojnė qka doni me thanė nė vargjet e tuja, -
kam lexu se si jan tallė me ju rreth prones sė babait tuaj,po hiq mos i ndigjo, ti ata-
ata jan vet provoktorė tė paguar prej grekut e shkieve.
A nuk nuk kupto pse u ngacmojnė ju nėpėr forume.
Ju dojnė ju me kenė ndėr kėmbėt e tyre .
Tuj ju kan me ardhė n' kosovė, , kam me ta dhanė kerrin tem-
me dalė e me i pa pronat e babės tė marruna prej shkieve e tash prej hajdutve.

k.r.u.k.s.
Kosov Republik United Kosova State

ISHTE EDHE KY NJI MENDIM I NJI FORUMISTI NG A NJI FORUM TJETER

lirik 02-04-09 10:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Titulli: Tė dėnohėn Antarėt e pasjellshėm

--------------------------------------------------------------------------------

Fajtorėt po diskutojnė per drejtesi po dua me plas duke qeshur nga ironia
-shpotitsit perqarsit shkretuesit e uniteteve ciniket gjuajstsit e lalfeve negative shkaktaret e perqarjes se kti forumi aktoret ziliqarė -
lojtaret aktoret e teatrave demagog llafatorė qe rrenojnė gjithqka edhe unitettin e forumistve shqiptarė pikrisht nga gjelozija e smurė -
e pastaj dalin e flsin per kodin e ndertimit te drejtesisė te unitetin plas o guri
- hajde botė e namur hajde -
pikrisht ata qe ne secilin forum ku do qe shkoj pengojnė idetė e mia per punė dhe bashkim -
ne funksion te qeshtjes kombtare -ose i vjedhin e i tjetersojnė mendojn se un ha bari e nuk e di
po secilen germė kur te shoh dikun ja di qellimin e prejardhjen -

kur un me shqiptaren nga turqia po benim projektin per nji qellim kombtarė per shqiptarėt ne turqi meqense ajo ishte aktiviste kombtare e njihte turqishten e un ka vite qe jam interesuar per nji bashkim te shqiptarve te tuerqisė dhe diaspores ku qdo kund e kam deshmuar me vargjet e mia edhe para se me ardh ne ket forum -
por ja qe dalin disa e ta rrenojn si te duan ata vet -

qellimi im per bashkim afrim te shqiptarve nen nje lobi njihet ne diasporen shqiptare shum heret ku ka shum vende publike ku i kam lexuar fjalimet emia e vargjet qe ne vitet shum te hershme
- ndersa ajo ide tash ka dal edhe para televizionit sepse televizionie gazeta vjedhin shum ide prej internetit -
e un ket aktivitet gjithkombtarė me vargje e kam shkruar qysh ne vitin 2005 - ne kompjuter-
se kshtu ne leter e kam shkruar shum ma heret e jam i inqizuem neper kamera te dores-
ku e kam lexuar neper tubime ne vargje qe ne vitet 1991 -
e pa inqizim e kam lexuar qe ne vitin 1989 ne vargje-
por gjelozet e smurė me kan kriju vetem pengesa -

pa marr para sysh ku do qe jan shqiptarė t e kisha qellim organizim in e tyre ne funksion te bashkimit-
e kam deshmuar me secilen veprimtari -
dhe ne secilen kohė ne forma te ndryshme u pengova -
dhe u rrenuan planet athere neper tubime nga shqipfolsit uritha skutha qakaj iriqa skile zemerzi katran perthursa penguesa sherrgji dinak te pa morlashem budallej ahmaka gjujstsa te gurit te cilin njind te menqem pastaj nuk e nxjerrnin dot -
qe donin me vdekė me ngordhė nga inati primitiv e zilia kur shihni nji njeri qe pepriqet per te mirene atdheut -
e mandej me pengonin qellimisht vetem e vetem pse un shkruaja vargje e frymzoja popullin
e ata nuk arrinin sa te poster qe ishnin---
shkonin e prishnin mikrofonin me qellim ne sallė pak para fillimit te recitimeve kpusnin kabllin e benin gjithfar djallzishė -
qe te moa ndihet zeri im e recitimit kur pregatisja recitate por edhe recitatin per korin e fmijve -

e njoh mirė poshtersinė e vamporve gjeloz ata gjak te vorreve kan jo gjak njeriu -
pervoja ime flet neper vite edhe neper forume -
por un edhe pa mikrofon ndihesha me zerin e kumbueshem athere edhe tash -
nuk ka tank as artileri qe me ndalė drejt qellimit e vargjeve e kontributit -
dhe nuk jam mangut hiq per shqiptaren nga turqia per gjinin e per shum te tillė -
ka aktivist e aktiviste boll shqiptaria -ne stamboll un njoh njerz i kam edhe te afermit nga nana andej djemt e dajve sepse dajat kan ikur pas luftes s edyt botrore e tezet ne turqi -

kam pervoja jetsore mjaft un e di se kush jan ziliqarėt -


e ata perqarsit e penguesit gjeloz-

te smurė me zemra katrane ---
e di se gjat aktivitetit tim kur un me shum mund disa mujor bėja nji projekt organizim e me mund te madh kur ralizohej vinin ata parazitat e zi falltort

dalin vet pa program pa pyet kend dilnin ne bina thua se ata kan vrapua tre muaj per at ditė kan pa syt e mi poshtersira mjaft por kur vinte dita me e marr persirper diqka ndonji detyrė kombtare iknin si mijt shperndaheshin qysh jemi hilegji ashtiu po na e jep zoti mos keni merak se bukur nji numer i njerzve jan te pa moral e te pa fe -pa tru pa lidhje te paaft -
as per dy fjalė as per dy koncepte -kombinuese kordinuese nuk jan -por duen me ken aty te majat e lavdisė e vemendjes edhe nuk e zotrojnė zotesinė per ato punė duan me ken atje ne maje atje te skenderbegu e kaqikun nuk e kan s a bubrreci sa thnegla


ISHTE PASTAJ QESHARAKE KUR DILNIN kur delnin NEPER BINA ishte e tillė paraqitja e tyre sa qe edhe gomari me qeshė se qka flisnin-pa tru e pa lidhje mundoheshin te m,errnin fjalime te gatshme nga dikush-
as ti lexonin nuk dinin - nga pervoja ime jetsore mund te flas per katastrofa ne shum raste -E
sa per bashkimin e shqiptarve

por edhe atyre te turqisė si ne shum forume tjera edhe ktu dolen dolen perqarsit dhe e rrenuan gjithqka qe ndertova -aktoret ishin premium dhe ky gjini qe po lfet per morale bashkim e ankesa -
kta ishin qė e larguan shqiptaren e turqisė nga bashkpunimi kombtarė -
me qllim me plan e fjalė te qellimshme e turbulluan situaten -
ne qdo qellim timin pozitiv si ne mbledhje ather ne kohrat dikurė si ne gazeta ne gazeten bota sot qe nuk esht aspak kombtare por mahallegjike provinciale -
si neper forume kan dalė trubullues te qellimeve te mia -ashtu edhe n e mjedis mbledhje qoheshin gomarė te caktuar e thenin shishe me qellim vetem me eprish ,mbledhjen
dhe ky esht fakt i pa mohueshem -e di un shum bukur qka ka ndodhė keshtu i kan prish edhe te gjitha grupet muzikore kombtare e aktivitetet e grupin e recitalit e i kan vjedh fondet e shoqtatat -
xhelal ferizi liriku juaj te dashur lexues ka pervoja shum vjeqare dhe besoni se ai i njeh shum mirė sabotatorıt dhe ua flet te verteten keshtu ishte dhe keshtu ndodhi besoni

Edhe ket projekt timin siq e rrenuan te tjeret shqipfolsa- ashtu si ne secilin forum shqiptarė-
deri me tani -ne at forumin andej ishte prijsi i te gjitha te zezave nji poetuc qe mundohet e i thot vetes
poet njeriu ma i zi se djalli qe ka n pa ndonjeher forumet shqiptare quhet me pseudonimin delirium tremens ndersa ketu perqarjen e fitu prem,ium dhe iku e vazhdoj ky gjini dhe misioni u krye kaq e pat-zilia gjelozia primitive inatet manjake te smura pengesat e mdha- e mora shembull ket pengesė sepse ato tjerat pengesa qe me jan bė ne organizime gjat jetes time duhet shkruar romane -


pastaj po na dalin e po flasin per pafajsi e drejtesi -ehe gjelozi mjerani medet o tokė shqiptare qka te ka gjet tty po ku ne botė si shqiptari qe ja qet nderskamcen shqiptarit -
edhe nuk dijn ti krijojn dy vargje as dy koncepte strategjike e as forma per bashkim kombtarė-
jan te pa talent e vizion e aftesi edhe e pengojn tjetrin-
me pervoj mbi tridhjet vjeqare ne aktivitet kombtarė -
qenje intresante shqiptari ėsht baco - nuk pyet a ke punu tridhjet vjet a gjashtdhjet vjet -
veq vjen e ulet aty si mbret e ta rrxon krejt mundin qka ka punue babė e babgjysh -
se jemi milet se jo mahi qysh jemi punet i kemi neper kohra e vakte

lirik 03-04-09 21:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[LIST=1][*][B]KOSOVARI-SHQIPETAR[/B]
[URL="http://blog.shekulli.com.al/2008/01/22/nuset-shqiptare-ne-serbi/#comment-30622"][COLOR=#800080]13/02/2009 ne oren 23:39[/COLOR][/URL]
486 Ketu ne kete portal esht me u befasu se si shkruhet dhe pasqyrohen temat.Moza,me vjen keq, por ju si duket jeni MINORITARE.Gjate leximit vrejta tek ju shum gabime ne drejteshkrim.Te familjet qe akoma kane NDER dhe identitet te Shqipetarit femijet nuk marrin asnji vendim pa u konsultuar me pinderit.Me vjen shum keqe se si shprehi?!.Ne kete bote ka Shqipetar e Shqipetare te ndryshem.I kame lexuar nji per nji komentet.
Jane te ndryshme me vler dhe pa vler,natyrisht eshte e drejte e cdo indivdi te shkruaj si deshiron,por duhet te i vret pak ndergjegjeja.Te martohesh me ARMIKUN -ketu nuk duhet koment,nuk ja vlen te komentosh.Nr:2 Komenti nga:Xhimi Gjilan-Kosove,me ka habitur se si Vajza e Mehmet Shehut qenka e martuar per Serb.Nr:110 Komenti nga:Burrelsi eshte per tu vlersuar.Nr:122 Komenti nga:Jashari,Rrespekt i nderuar e keni bere nji veshtrim te Shkelqyer rrespekt per komentin eshte i veqant dhe brilant.Nr:162 Komenti nga:Elda Gashi, zonje jane disa fjale qe te prekin ne shpirt,rrespekt.Nr:281 Komenti nga:Lora-Kosove,rrespekt.Nr:339 Shqiptarja zonje e nderuar rrespekt.Nr:354 Komenti i juaj Konculi ishte shum domethenes ai qe e kuptone.
Nr:443 Komenti i Shkodranit me emocionoje jashtezakonisht, i keni ra pikes i nderuar.
Pa e harruar edhe te nderuarin Xhelal Ferizin Rrespekt per shkrimet.
[/LIST]

lirik 03-04-09 21:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
TE KETO KOMENTE ISHIN SHKRIMET SE SI I JAM KUNDERVU POLITIKES GREKE SERBE
ME DISA KOMENTE TE MIA NE NJI PUBLICISTIKė NE AT VEND JEVGO GREKU VLLEH ARMIK I KOMBIT SHQIPTARė SPIUN GREK PA DYSHIM I QUAJTURI DELIRIUM TREMENS-
KETU FILLOI TE AKTIVIZOHET KUNDER MEJE PASI QE NE SY TE LEXUESVE KAM RA PER MBROJTJEN E QESHTJES SHQIPTARE DUKE EDEMASKUAR POLITIKEN GREKO SERBE NE DEM TE SHQIPTARIZMIT-
DELIRUM TREMENS NE AT DISKUTIM ISHTE ME NOFKė TJETER PASTAJ NGA INATI DHE URREJTJE PAS QE ESHT NE SHERBIM TE OMONIES GREKE KRYEKPUT FILLOJ TE EM KUNDERVVIHET NE FORUMIN SHQIPTARė KY ARMIK I ZI EDHE GJERGJ FISHTEN E PERQESHė DHE E POSHTRON ME FJALė TE NDYRA ESHT SHQIPFOLSI PA DYSHIM MA I NDYRė I TE GJITHA KOHRAVE QYSH SE JAN HAPIR FORUMET SHQIPTARE-
DELIRIUM TREMENS KY NICK FUNDRRINė E POSHTER I LIG DYFTYRSH LAVIRE MASHKULLORE SIQ E QUAJ UN VAZHDIMISHT PERFLLIQ E FLET FJALė TE NDYRA NE FORUME DHE GJOJA I KA KRIJUAR KY NDYTSIRė DISA VARGJE I DUKET VETJA EDHE POET KETI PISI TE MALLKUAR SHPIFS DHE FALCIFIKATORė-
KY ESHT NJE ELEMENT KRYEKPUT BASHKPUNTORė I BOLLANOS DHE RRYMES MA ANTISHQIPTARE GREKE RRETH EVTES KA TUBUAR DISA ME DNER ME THENė PSHURRQA FRIGACAK TE CILVE JU KAM THėNė PO QE SE JENI BURRA ME DILNI PER BALL O BIJ BUSHTRASH E MOS LEHNI ME MASKA NESE DILNI PERBALLė DO TE SHIHET PASTAJ SE KUSH SA VLENė POR TE BIJT E BUSHTRAVE KURR NUK GUXUAN TA NXJERRIN KOKEN KESHTU E KA I LIGU I NDYRI VETEM TE LEHIN DIJNė POR KURSESI NUK UA MBANė TE ME DALIN BALLė PEER BALLė SI BURAT SEPSE JAN KRYMNBA QENEFASH JAN LEGENA JAN SHERBTOR TE ARMIQVE TE KOMBIT QE MUA VERTET ME KAN PENGUAR E GJUJTUR ME FJALė TE NDYRA SI ANONIM ME QELLIM QE TE ME PENGOJNė NE FORUMIN SHQIPTARė-
QELLIMI IM ISHTE QE TE JEM PREZENT NE FORUME SHQIPTARE PASI Q E VARGJET E MIA DUHET TE PERHAPEN NEPER FORUME LEXUESIT NEPER SHUM FORUME TASH MA I KAN PA I NJOHIN DHE NE KET PERHAPJE KU ME QINDRA LEXUES I KAN LEXUAR VARGJET FILLUAN TE DALIN PASTAJ TE NXJERRIN KRYE ANTISHQIPTARėET E ZI DINAK AGJENT SHQIPFOLSA -
KRYESSHT NGA REPUBLIKA E SHQIPERISė NJERZ TE DYSHIMT LEGENA FUNDRRINA ZILIQARė QE GJUANIN ME FJALė TE LIGA POR ME QINDRA SIMPATIZUES DO TE ISHIN NE ANEN TIME POR MDOERATORET E STAFI FSHININ KOMENTET E SIMPATIZANTVE -
POSHTERSI E PAPARė TURP PER FORUMIN SHQIPTARė .COM qe lejonte fjalet e liga te sulmuesve ekomentet e simpatizantve i fshinte kjo deeshmon se forumi shqiptarė .com mbahet nga disa shqiptarė apo shqipfolsa me fe ortdokse kryesisht perzierje te jugut te shqiperisė q e nuk dijm a jan vlleh grek minoritarė te cilet i kam vrejtur se kan urrejtje te madhe edhe ndaj veriut shqiptarė edhe ndaj kosoves sipas dialekteve ne te shkruar e dija perafersisht nga cilat zona jan kryesisht nga himara kishte nga berati korqa saranda delvina ndonji ishte nga gjirokastra dropulli e zonat per rreth ndersa nga zonat tjera shqiptare qe ishin shqiptarė ma ne veri te gjith ishin simpatizant te mi-
ja pra keshtu u zhvillua e gjith lkjo andej por me pri printe gjithmonė krymbi legeni ma i poshter delirium tremens me fjalete tij t ezeza e te poshtra

lirik 05-04-09 02:14

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dėshmorėt: Abaz dhe Isak Ibrahimi

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

N J O F T I M

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Pėr tė gjithė tė interesuarit, jeni tė mirėseardhur qė tė merni pjesė nė Akademinė Pėrkujtimore me rastin e 19 vjetorit /5 vjetorit tė ramjes sė dėshmorėve tė Kombit, Abaz dhe Isak Ibrahimi. Njoftimi vlenė edhe pėr media telivizive, tė shkruara dhe elektronike.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

AKADEMI PĖRKUJTIMORE

Mbahet tė shtunėn, mė 21 mars 2009 me fillim nė ora 12:00

Adresa: Shkolla fillore ”Abaz Ibrahimi” nė Shupkovc.


PROGRAMI

Moderatore e programit: Florentina Hajdari.

Fjala e rastit: Z. Besa Gaxherri, Deputete e Kuvendit tė Kosovės.

Fjalė pėrshėndetėse e musafirėve nga: Institucionet e Kosovės.

Poezi kushtuar dėshmorėve nga poeti dhe veprimtari i ēėshtjes Kombėtare z. Xhelal Ferizi.

Kėngė pėr dėshmorėt Abaz dhe Isak Ibrahimi: Do t’i kėndon solisti i mirėnjohur z. Agim Fejza.

Fjalė pėrshėndetse nė emėr tė Familjes Ibrahimi: Lumnije Ibrahimi.

Fjala pėrmbyllėse: Moderatorja.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

HOMAZHE
Te varret e dėshmorėve, sė pari shkojmė nė Shupkovc, pastaj nė Shipol.,

pėr transport ėshtė i siguruar autobusi.

Pjesėmarrės nė kėtė Akademi Pėrkujtimore vinė nga mėrgata edhe motra e dėshmorit Abazit, Lumnije Ibrahimi dhe vėllau i dėshmorit Isakut, Hysen Ibrahimi.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Ardhja e Juaj do t’a nderojė veprėn e dėshmorėve tė Kombit Abaz dhe Isak Ibrahimi, e po ashtu edhe Familjen Ibrahimi nė pėrgjėthėsi.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Me shumė konsideratė pėr Ju nė emėr tė Familjes Ibrahimi:

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Lumnije dhe Hysen Ibrahimi.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

lirik 06-04-09 07:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
DRENICA
________________________________________
te pershendes se vertet ke poezi te bukura per cka te deshiroj sukses kam qen ushtare me njerin nga drenica icili vrtet ishte burr si edhe i takon ati vendi ka qen lufta dhe kisham me pase deshire te di per te emrin e ka BAJRAM ZYHRANI prej fshatit LLAUSHE te flm ndoshta me ndihmo te dije dicka per te
------------------------

ISHTE KY POASHTU NJI MENDIM I NJI LEXUESI

lirik 06-04-09 08:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Lirik te flm per mundimin qė e ke marr te mė shkruash vlersimin e ksaj vjershe .
E ke analizu poezinė pikrisht ashtu si kam dashtė tė them.
por...unė shkruaj, dhe jo cdo gjė qė shkruaj ėsht personale.
Ata sytė e pėrvajshėm aty, mund tė jenė tė kujdocoftė,
bota ėshtė e mbushun plot sy tė tillė dhe jo vetėm tė ndoj gruaje shqiptare aty ktu.

Me respekt per ty lirik mikesha e jote ---
----------------------------------------------------------------
ketu autori xhelal ferizi merr nji leter nga nji mikeshė ne nji forum shqiptarė ku autori xhelal ferizi vjershes se sajė i ka bė nji vlersim kritike letrare

lirik 06-04-09 15:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Janullatosi i ardhur nga barku i kalit panordodoks panhelen nga barku i kalit grek zbarkuar ne shqiperi -
ne jug te tokave tona shqiptare e veqanrissht ne himarė tonė shqiptare qė ėsht nji nder perlat e bukura botrore -
Janullatosi grek qe erdhi pėr qėllime agjentureske antishqiptare-
per misione greko mdha -per shpartallimin e shpirtit shqiptarė- per asimilimin dhe coptimin e shqiperisė se jugut nepermesė se fesė ortodokse -
per aneksime siq e tokes siq e quajn greko sėt! vorios epiros -

kryesisht shihet se sa ka arritė rezultate asimiluese ne jug te greqizojė elementin shqiptarė me para te gatshme -
dhe te greqizoj shpirtin e tyre -ky janullatosi ka arrit qe neper mes pelhures se zezė kishtare fetare ti regrutoj nė grek nepermes ndrrimit te emrave -
mbi njiqindmi e ma teper shqiptarė ne jug te shqiperisė -
me nji dinakri aq sa kishte mundsi ne jug shqiptarė asimiloi nen masken e petkun fetarė te ortdoksisė -
ketra arqmiq te zi te zi te popullit shqiptarė po thuajse nen ndikim te janullatos' eviqit!
kumbares se millosheviqit me shpirtė jan greqizuar-
eh sikur tė ishte gjallė Ali Pashė tepelena Qerqiz Topulli -

Petro Nini- Selam Labi - Oso Kuka Abdyl Frasheri e Samiu i Madh -

Selam Labi ne bashkpunim me Mic Sokolin Oso Kuken e Adem Jasharin e Azem Galicen -
do e rregullonin punen ne jug-
ata te gjith cubat grek e progrek t e paguar e te derguar nga greku do ti pastronin-
e di ndiqnin me gjith dobiqet e dobiqet e tyre qe ju sherbejnė me besnikri grekve -
Kur do te degjohej pushka e vikama e kushtrimi i tyre

Bollano e Janullatosėt me harrnat dhe leckat e tyre nėpėr kėmbė as nė greqi nuk do tė guxonin tė ndaleshin -
ndoshta vetėm nė moskė prapa diellit andej-

do iknin sė bashku me hilet e veta antishqiptare -

por ja q ė vdiqen burrat e mdhej tė kombit-

e erdhi koha qė oficerėt e sigurimit grek janullatosat -

te mbeshtjellur me rroba fetare te shetisin lirisht ne zonat e shqiperisė te vllezerve tanė shqiptarė te gjakut ne jug-

te cilve ju vardisen me trinitri e kisha-
gjoja autoqefale- kush tjeter veq greket e ardhur nga fiset endacake te egjiptit- te shkretirave te azisė te ardhur ne trojet e europes -
bashk me sllavt -

por nen rrobat e janullatosit e shum janullatosve e milloesheviqve -

mshefen direktivat dhe porositė greko mdha- konstruksionet antishqiptare -si ato te bollanos greko'ziut -shqiptarit te mjerė qe per para u greqizua deri ne at masė sa e shet edhe nėnen e vet per grekun-

bollano i zi
kryetari bashkisė se himares kryetari i agjentures greke te quajtur omonia -
e te disa tjerve bashkpuntorė te ti -
qe ne ket forum te ashtuqujtur shqiptarė -
qe kan dal me antishqiptarizėm-
kunder meje e dihen kush jan ata kryesisht antarė e simpatizant te omonias organizates shoveniste pan helene qe ben kerdi ne jug te shqiperisė-

a nuk u deshmua deri ku ka shkuar e ashtuqujtura autoqefalia o njerz -

jugu i shqiperisė po thuajse ka mbaruar-nuk mund ta quajm ma shqiptarė por po thuejse esht greqizuar nji pjesė e madhe andej

andej kemi nje qameri te re tash-tash ma te greqizuar -
nga paraja e agjentura greke -
ku jan ndrruar rreth njiqndmij emra shqiptarė jan bė grek te zi -
tokė per te cilen duhet te luftojmė me shekuj forcat patriotike shqiptare -

.esht vetem qeshtje kohe kur do te shpallet e pamvarur himara -
greku andej ka mbaruar punė me kisha gjoja autoqefala -por qe aspak nuk jan autoqefale por bizantizma greke nen masken e ciles zhvillohen asimilimet shqiptare ku secili prift vjen me para te shumta te cileve nuk ju dihet prejardhja
ne njimij e njiqnd forma e menyra -po asimilojnė vllezrit tanė
me kisha me me shkolla -
me ndihma gjoja humanitare nen maskat e agjentures- dhe blerejes se njerzve shqiptarė duke i greqizuar -
me projekte me shoaqata gjoja miqsije me programe-
nen te cilat mshefen maskat greke shovene asimiluese

me mallra kamata kredi kisha fe misione me radio televizion te greqizuar -me muzikė
me pagesa mujore te dembelve debil qe marrin para paga mujore nga greku per veprime
a gjentureske antishqptare -
qe nuk deshten te djersiten e te punojnė me nderė e te mos i nenshtrohen grekut -
por hynė ne shrbim te janullatosve-ashtu si wehabet e zi ete mjerė taliban te koosves

ashtu si wehabet e kosoves qe marrin nga pesqind euro ne muaj per te arabizuar kosoven dardane -

e per tė ja bė gjamen -at mision e ka kisha e ashtuqujtur autoqefale e katoliko centrizmi -
vatikanesk-per ta shkombtarizuar shqiptarizmen -

nuk ka ma shqipni etnike -
etni atdhetare siq e don dhe e ėndrron autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi -

eni te qajmė o patriot te te gjitha zonave shqiptare -

e te ftojmė pashko vasė shkodrana-
e me vargje shqiptare te vajtojmė -shqiperinė etnike te mjerė--te roberuar nga wehabija e trinitrija -e te presim pastaj kohen e pushkes e te krismes se parė te ndonji Adem Jashari-
te ri -
per tokė e atdhe ku feja shqipe o t ejet shejteria shqipe e dashur idealete rilindasve-
para se ciles do te perkulemi te gjith te bijt e Teuetes e te Agroni e te Kastriotit -

lirik 06-04-09 15:09

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
per keto shkaqe te ketyre shkrimeve dolen harbut e smirzi simpatizant te grekut e te tjerve -
te shpotisin me gjithfar lloj sulmesh e ironije autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferzin-
ja pra pse xhelal ferizi esht ne shenjester publiku lexuesi duhet te dijnperse dhe kush e sulmon -
nese sulmohet ky autorė sulmohet vetem -
nga forcat e errta antikombtare shqiptare -

lirik 06-04-09 15:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qani ju vasha qani ju gra-

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodili
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėrinė e shejtė e tė lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 06-04-09 15:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Me vargje shqiptare e penden qelike ne dorė liriku qe nuk e thejnė dot sulmet as rrugaqeritė
e endcakve ne sherbim te armiqve -

as nuk e joshin as paratė e ndyra as diamanti i gjith botes-
as bankat botrore me ja falė -
nuk ta jep nji krande te thatė te maleve shqiptare-
as nje kokerr dhe te shqiperisė etnike per gjith paratė e botes -

nga autori xhelal ferizi xhela i Mitrovices liriku i vargjeve shqiptare

i cili ėsht kundėr rusofilisė kunder grekofilisė kunder
tradhtisė se shqipfolsave -

kunder parasė me zhgjyre kunder pa besisė-

kunder tradhtarve mercenarve tregtarve te trojeve tona kunde r pedofilisė kunder -
agjenturave te huaja-

kunder imponimeve qe u behen trojeve tona etnike-

kunde r te pa moralslhmve pleshtave dinak qe kercejnė sa n e nji vend ne ni tjetrin -

me demagogji ne trojet shqiptare-
kunder lavdit te ndyrė pa meritė e atyre qe mbrenda nate u bėnė heroj e pasanik -

kunder lahperave kurvarve zuzarve tradhtarve mercenarve barbarve vrastarve mashtruesve demagogve pisave fundrrinave hajdutve -

dhe atyre qe shqiperinė etnike e mykun

qe na e la tė kulluar

Teuta A groni e Kastrioti Mic Sokoli Oso Kuka Selam Labi Jakup Feri
Adem Jashari Shote Galica Azem Galica Ismail Qemali
Eqrem Qabej Ukshin Hoti Luigj Gurakuqi Faik Konica -

lirik 06-04-09 15:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
kjo e fundit ishte pergjegjja qe ua dhash provokatorve te cilet me nji poshtersi te pa shoqe te provokojn dhe po provokojnė tash dy vite e ma teper kunder emrit tim -
me rrespekt per shqiptart e vertetė liriku -

lirik 06-04-09 15:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
PatateAntarėsuar: 25 Mars 2009 07:32

Poste: 61-------

ti shkinė e ndyrė , xhelozuse i portretit gjigand autorit te 1000000 vargjeve -
... ptuuuuuuu---------------------------------------------------------------
dhe ja se si u ngatrruan pastaj ne at forum shqiptarėt e vertetė me antishqiptarėt-
ku nji pjesė ishin ne anen e shqiptarizmit kombit ndersa te tjeret ishin ne anen e antikombit -
janullatos bollano wehab millosheviq qetniko andart -


reagimet tjera do te perbledhen te gjitha ne nji rubrikė-
qe te shihet se si esht i ndarė kombi ne te shitur dhe besnik te atdheut ata qe e duan e ata qe nuk e duan atdheun ---------

lirik 06-04-09 19:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Akademi pėrkujtimore nė trevjetorin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova
28 Janar 2009
Akademia u hap me himnin Dardan tė propozuar nga vetė Presidenti i ndjerė dr.Ibrahim Rugova, ndėrsa tė pranishmit me njė minutė heshtje nderuan punėn dhe veprėn e dr.Ibrahim Rugovės.
Salla ku ishte organizuar Akademia perkujtimore me rastin e trevjetorit te nderrimit jete te Presidentit historik te Kosoves dr.Ibrahim Rugova, ishte e mbushur perplot me bashkeatdhetare qe kishin ardh nga te gjitha viset e Suedise per te nderuar kete njeri qe te gjithe jeten e tije ja kushtoj Dardanise se tije antike.
Akademinė pėrkujtimore qė u mbajt nėn patronatin e LDD-sė, Dega pėr Suedi e udhėheqi moderatorja e cila ėshtė njėherit edhe miss Kosova 2007 z.Yllka Berisha, e cila pasi pėrshėndeti tė pranishmit tha: "Tė nderuar bashkatdhetarė dhe ju miq tė popullit shqiptar, zonja dhe zotėrinjė, ju faleminderit qė keni ardhur nė kėtė akademi, qė sė bashku ta pėrkujtojmė trevjetorin e mosprezencės fizike tė Presidentit historik tė Kosovės, dr.Ibrahim Rugovės. E them tė mosprezencės fizike ngase emri i tij pėrherė do tė jetė i gjallė nė mendjet e shqiptarėve, si njė ndėr emblemat me komplete tė kauzės sonė kombėtare." Jemi mbledhur sot tė pėrkujtojmė njeriun, politikanin, burrėshtetasin, atdhetarin, vizionarin dhe arkitektin e Pavarėsis sė Kosovės dr.Ibrahim Rugovėn.

lirik 06-04-09 19:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Fjalė e rastit nė kėtė Akademi pėrkujtimore e mbajti Kryetari i Kėshillit qėndror organizativ, vellau i heroit kombetare Isak Ibrahimi dhe njėherit Kryetarė i Degės sė LDD-sė per Suedi, veprimtarė dhe aktivistė i dalluar pėr qėshtjen kombėtare ne Suedi, z.Hysen Ibrahimi, i cili shumė i emocionuar tha:
Jemi mbledhur sot nė kėtė Akademi pėrkujtimore pėr ta kujtuar tre vjetorin e vdekjes sė presidentit tė parė tė Republikės sė Kosovės
Dr.Ibrahim Rugoven, i cili lindi dhe mbeti njėra ndėr figurat mė emblematike tė kombit shqiptar, i cili ndėrrojė jetė nė kohėn kur mė sė shumti ju desht popullit shqiptar dhe Kosovės. Ēfaqja e tij nė skenė si figurė politike, ishte atėherė kur tė gjithė tė tjerėt hezituan t’u dalin nė ballė proceseve, pėr shkak tė paaftėsisė dhe guximit tė tyre.
Dr. Ibrahim Rugova, u shėndrrua nė engjull qė paralajmėrojė shfarosjen etnike shqiptare nga regjimi i serbisė. Zgjodhi rrugėn e durimit pėr t’a ruajtur popullin shqiptar nga bishat e egra ēetnike qė ishin nė krye tė regjimit serb.
Diti tė drejtojė popullin nga Perendimi me nė krye Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ishte ideatori qė e ideojė rrugėn e Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, mė me pak viktima sepse populli shqiptar kishte derdhur mjaft gjak. Shkoi me bindjen se Pavarėsia e Kosovės duhet tė njihet formalisht, sepse ajo tani mė ishte e pavarur dhe shtet sovran.
Udhėheqja politike e tij, ndonėse me shumė alternativa pėr t’a shpėtuar popullin nga njė gjenocid, por me njė filozofi dhe temė qėndrore qė ishte Pavarėsia e Kosovės dhe Uniteti Kombėtar Shqiptar, filozofi qė u shtri nė tėrė rrafshin Kombėtar, qė ėshtė aq e pasur sa qė kjo u dėshmua me ēlirimin e Kosovės dhe Pavarėsinė e saj, sipas ideologjisė sė tij.
Do tė ishte shumė interesant tė bėhet njė kronologji politike e Presidentit Dr. Ibrahim Rugova, prej daljes nė skenė tė tij, nė vitet 1989, kur ai diti tė pėrdor me mjeshtri tė rrallė nė gjithė procesin drejtė pavarėsisė sė Kosovės, zgjėrimin e raporteve nė lidhje me shtetet e Perendimit e nė veēanti me SHBA-tė, kurse nė anėn tjetėr zgjėroi fuqishėm iden se populli shqiptar nuk ėshtė fundamental qė ishte njė demantim i hapur i regjimit tė serbisė dhe diti qė nė ate kohė tė largojė luftėn nga Kosova, qė ishim krejtėsisht tė pa pėrgaditur.
Nga kjo politikė, figura e Dr. Ibrahim Rugoves u shėndėrrua nė idhull kombėtar, u shėndrrua nė kėmbanė tė Kosovės qė paralajmėroi arenėn ndėrkombėtare pėr rrezikun qė po i pėrgaditet popullit shqiptar. Filozofia e tij ishte shumė bindėse pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, qė mė nė fund u bind se serbija duhet tė largohet nga Kosova njėherė dhe pėrgjithmonė.
Mund tė themi se populli i Kosovės u lidh aq fortė pas bindjeve tė filozofisė politike tė Dr. Ibrahim Rugova, sa qė mund tė themi se ishte dhe mbeti si lidhje nė mes mishit dhe ashtit. Ai detyrėn e vet pėr Pavarėsinė e Republikės sė Kosovės me shumė mund dhe sakrifica e kreu me nderė.
Tė gjitha idetė e avansimit tė politikės sė Dr. Ibrahim Rugova, nė politikėn e tij karshi bashkėsisė ndėrkombėtare ishin tė avansuara shumė hapa para politikės serbe, ndonėse ky dallim shihej qartė ndikimi i tij, edhe pse me njė politikė paqėsore dhe demokratike, kishte diēka ekstreme nė vetvete, ajo ishte Pavarėsia e Republikės sė Kosovės. Kėtu nuk ke mundur tė hasėsh nė kompromis me Dr. Ibrahim Rugoven.
Kthimi nga njė gjendje kaotike e popullit shqiptar tė Kosovės nė njė realitet tė krejtėsisht tė ri, i cili asnjėherė mė parė dhe nė asnjėherė nė kohė tė kaluar nuk ka qenė e sigurt, por plot e pėrplot rreziqe pa ditur se si tė veprohet kundėr politikės serbe qė ishte superfuqi pėr ne, Dr.Ibrahim Rugova me politikėn e tij tė menēur, e nxuar nga kaosi popullin e vet, me politiken e tij paqėsore bėri qė ajo tė fitojė simpati nė njė rrafsh gjithėkombėtar dhe ndėrkombėtar, me njė qėndrim tė motivuar politkisht nė arritjen e pavarėsimit tė Kosovės qė nė njė tė ardhme jo tė largėt tė bashkohet populli shqiptar me njė shtet tė vetėm e qė ai shtet quhet SHQIPĖRI.
Pėrsėritjet e shpeshta tė qėndrimeve tė tijė politike si para lufte ashtu edhe pas lufte, kanė qenė njė mesazh mėse i kjartė pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, kanė qenė mesazhe tė llojit tė caktuar pėr njė qėllim, qė nė esencė kuptimi i qėndrimeve tė tij internacionalizohen, madje edhe si i vetmja rrugė pėr dalje nga kriza.
Kėto mesazhe kishin fuqinė mbrenda pėrmbrenda sa qė e kanė mbytur zėrin e politikės serbe me kohė. Kjo pėrsėritje me qėndrime tė kjarta politike, bėnė qė tė komunikojė me botėn pėr realitetin e gjendjes sė Kosovės duke shprehur ma zėshėm pėr kėrcnimet qė po i pėrgaditen dhe rruga pėr dalje nga kjo krizė katastrofale.
Politika e kryetarit Rugova, ēfaqet nė tė gjitha fazat duke prezentuar kėrkesat e tija krejtėisht legale, qė ishin kėrkesa tė domosdoshme. Nga kėto kėrkesa del edhe aftėsia politike e tij, i cili mer guximin qė ta flas tė vėrteten dhe vetėm tė vėrteten para botės. Pėr fat tė mirė kjo politikė ndikojė nė vleratė e pėrgjithshme tek bota e qytetėruar e perendimit.
Poltika shqiptare e Kosovės sot ka mbetur jetim pa ty, kjo po vėrehet nė ēdo ditė, nė ēdo orė dhe minut, e mos tė flasim pėr javė, muaj dhe vite.
Pas tė gjitha kėtyre pėrpjekjeve, e shumė herė nė rrezikė pėr jetėn e tij personale dhe familjare, ai ndėrrojė jetė duke shkuar nė amshim, e qė ne mbetėm nė dhimbje emocionale pėr vdekjen e tij tė natyrshme.
Ai la shumė vepra, por njė vepėr dallon nga tė tjerat e cila ka njė tingull, qė tingėllon: Dardani Antike, Pavarėsi, Paqė, Prosperitet, Vetėvendosje, Demokraci, tingėllon pėr vendėlindjen, tingėllon kultivimin njerėzor, , tingėllon ngritjen e zėrit pėr padrejtėsitė qė i bėhen kėtij populli, tingėllon nė ēdo zemėr tė shiptarit qė i thot veti shqiptar, tė gjitha kėto e pėrbėjnė njė vepėr qė ai e quan, Pavarėsia e Republikės sė Kosovės. Me kėtė fjalė nė gojė, ai ndėrrojė jetė. Nuk deshi tė ndijė pėr dhimbjet, as pėr vdekjen, nuk la askend qė ta pyes pėr shėndetin, por vetėm arritja e njohes ndėrkombare e Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Zoti past mėshirė nė shpirtin e tėndė o Ibrahim Rugova. Tė qofshim falė pėr tė gjitha ato qė bėre pėr Kosovėn, pėr ne dhe pėr tė gjithė shqiptarėt.
Zoti e bekoft dhe past mėshirė nė shpirtin e Tijė.
Zoti e bekoft veprėn e madhe tė Dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoft Republikėn e Kosoves dhe mbarė popullin shqiptarė.
Zoti i bekoft miqt tanė tė Europės dhe SHBA-tė.

lirik 06-04-09 19:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Akademinė e pėrshėndeti edhe Kryetari i bashkimit tė shoqatave shqiptare nė Suedi z.Mustaf Mehmetaj i cili tha: Jam i nderuar qė mar pjesė nė kėtė Akademi sepse engjulli ynė dr.Ibrahim Rugova kudo qė shkonte krijonte miqė dhe aleat, dhe falė politikės sė menqur tė dr.Rugovės, dėshmorėve tė kombit dhe miqėve tanė ndėrkombėtarė ne sot kemi shtetin tonė tė Pavarur, Republikėn e Kosovės. Nė vazhdim tė fjalės sė tijė z.Mehmetaj rrefeu pėr njė vizitė tė tijė nė SHBA ku kishte takuar Kongresmenin Tom Lantosh i cili i kishte thėnė: Ju shqiptarėt duhet ti gėzoheni lirisė sepse ju e fituat lirinė pasi qė perėndia u kishte dėrguar njė shpėtimtarė tė quajtur Ibrahim Rugova. Njė njeri tė tillė do tė dėshironte ta ketė ēdo komb dhe ēdo shtet, sepse njerėzit e tillė si Ibrahim Rugova jan tė pa pėrsėritshėm dhe tė pa zavendėsueshėm. Dr.Ibrahim Rugova krijoi miqėsi tė pėrhershme nė mes tė SHBA-ve dhe Kosovės, dhe ai ishte i pa kompromis kur ishte nė pyetje Pavarėsia e Kosovės, kėshtu qė populli i besoi politikės sė tijė dhe ai i fitoi tė gjitha zgjedhjet e mbajtura nė Kosovė.
Nė vazhdim fjalėn e mori veprimtari shumėvjeēarė i qėshtjes kombėtare nė Suedi, krijuesi Sejdullah Zendeli-Daja, i cili nė fjalėn e tijė tha: 21 janari pėr shqiptarėt ėshtė dita mė e zezė nė histori sepse nė kėtė ditė shqiptarėt mbetėn pa njeriun e madh i cili me vizionin e tijė i solli vendit tė vet lirinė dhe Pavarėsinė. Fjalėt e dr.Ibrahim Rugovės nuk harrohen kurrė sepse ai gjithmonė foli fjalė tė mėdha dhe tė menēura. Dr.Ibrahim Rugova udhėhoqi popullin nė momentet mė tė vėshtira dhe ai nuk u tremb kurrė duke shpallur Pavarėsiė e Kosovės nė vitin 1992 para grykave te tanksave dhe automatikeve te policis dhe ushtris serbe. Ai kishte platform dhe vizion tė qartė se si tė arrihet deri tek Pavarėsia e vendit.
Nė vazhdim tė Akademisė u dha njė shfaqje teatrale e pregaditur nga koreografi dhe dramaturgu i njohur Kosovar Ahmet Ahmeti i cili ne Suedi me veprimtarin e tije, e mban te gjalle kulturen dhe traditen shqiptare permes artit skenik. Kjo shfaqje teatrale i kushtohej Presidentit tė ndjerė dr.Ibrahim Rugova dhe ishte shumė emocionale. Qindra bashkėatdhetarė qė kishin ardhur nga vise tė ndryshme tė Suedisė, u ngritėn nė kėmbė dhe i duartrokitėn gjatė kėsaj shfaqje teatrale.
Nė kėtė Akademi me njė recitim tė mrekullueshėm u paraqitė edhe vogėlushja 6 vjeēare Donjeta Rrahmani dhe mjaft emocionuese ishte edhe paraqitja e grupit tė recituesve qė recituan pėr dr.Ibrahim Rugovėn recitalin e autorit Xhelal Ferizi i burgosur politike i cili vepron ne Gjermani por permes penes gjithnje eshte ne Kosoven e tije te dashur, te ciles i dhuroi aq shume. Ky recital ishte pregaditur nga mėsimėdhėnėsi i gjuhės shqipe dhe njėherit nėnkryetarė i Degės sė LDD-sė pėr Suedi Osman Ahmetgjekaj dhe qė e ndihmojė edhe anėtari i Kryesisė sė LDD-sė Dega nė Suedi, z. Rrahman Rrahmani.
Ndėrsa rapsodi Isuf Hasanaj kėndoi njė kėngė nė qifteli pėr presidentin Ibrahim Rugova.
Nė kėtė Akademi u lexuan edhe dy telegrame qė kishin arritur nga Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Dardanis akademik Nexhat Daci dhe Kryetari i LDD-sė Dega nė Skenderaj mr.Fadil Geci.

lirik 06-04-09 19:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nė telegramin e Akademik Nexhat Dacit drejtuar Akademisė pėrkujtimore ndėr tė tjera thuhej:

E nderuara Kryesi e Lidhjes Demokratike e Dardanisė Dega ne Suedi,
I nderuari Kėshill Organizativ i Akademisė Pėrkujtimore,
I nderuari kryetar i Degės, z.Hysen Ibrahimi,
Tė nderuar tė pranishėm,

Nė kohen kur u mbushėn plot tri vite pa Presidentin e parė tė Republikės sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, shifet njė shprazėtirė e madhe
nė politiken e Kosovės, njė mungesė e madhe pa Kryetarin tonė, qė ishte shtylla qėndrore e politikės Kosovare. Prandaj, mė lejoni qė pėrmes kėtij
Telegrami Pėrshėndetės
Pėr Akademin tuaj nė Suedi, nė pėrkujtimin e njeriut mė tė madh tė tė gjitha kohėrave tė politikės shqipėtare, qė e ndėrtoj unitetin e faktorit shqiptar,
dhe sot lirisht mund tė themi se Rugova dhe Rugovizmi ėshtė politikė qė la gjurmėt e saj, si mbrenda pėrmbrenda faktorit kombėtar, po ashtu edhe ndėrkombėtar.
Unė me zemėr dhe shpirt jam aty me Ju dhe pranė jushė, nė Akademinė kushtuar ish-Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova dhe e ēmojė lartė angazhimin e mėrgatės shqiptare pėr kontributin dhėne pėr Pavarėsinė e Kosovės.

Tė nderuar tė pranishėm,
Mė lejoni qė nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė, dhe nė emrin tim personal, tė Ju shprehim ngushėllimet tona mė tė sinqerta pėr ish-Presidentin Dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoft shpirtin e Presidentit Rugova.
Zoti e bekoft Familjen Rugova.
Zoti e bekoft popullin Shqiptar dhe miqt e tij.
Zoti e bekoft mėrgatėn shqiptare.

Lidhja Demokratike e Dardanisė,
Akademik, Nexhat Daci, Kryetar.


Ndersa mr.Fadil Geci pasi qe kishte pershendetur Akedimin shkruan:

E nderuara Kryesi e Lidhjes Demokratike e Dardanisė
Dega nė Suedi,
I nderuari Kėshill Organizativ i Akademisė Pėrkujtimore,
I nderuari kryetar i Degės, z. Hysen Ibrahimi,
Tė nderuar tė pranishėm,

Kosova tash e tri vite pa Kryetarin Dr. Ibrahim Rugova, pa politikėn e tij, shifet se ėshtė njė mungesė e pazevendėsueshme. Kėto ditė janė tė pikėllimit dhe na kujtojnė humbjen e njeriut mė tė madhė tė Kosovės dhe Kombit Shqiptar. Prandaj, mė lejoni qė tė ju drejtohem pėrmes kėtij:
TELEGRAMI PĖRSHĖNDETĖS
Tė ju pėrshėndesim pėr mbajtjen e Akademisė Pėrkujtimore, qė e pėrkujtoni duke dėshmuar se ishit dhe mbetėt nė filozofinė politike tė "Rugovizmit".
Ne ēdo here do tė jemi bashkė nė edhe nėpėr akademi, edhe nėpėr organizime tė tjera qė frymojnė poltiken Rugoviste.
Tė nderuar zonja dhe zotėrinjė,
Mė lejoni qė nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė-Dega nė Skenderaj dhe nė emrin tim personal, tė ju shprehim ngushėllimet tona mė tė sinēerta pėr ish-Presidentin Dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoft veperėn e Kryetarit Rugova,
Zoti e bekoft Familjen Rugova,
Zoti e bekoft popullin Shqiptar dhe miqt e tij.
Zoti e bekoftė mėrgatėn shqiptare.
Lidhja Demokratike e Dardanisė-Dega nė Sekenderaj,
Magjistėr, Fadil Geci, Kryetar.

Akademia perkujtimore me rastin e trevjetorit te vdekjes se Presidentit historik te Kosoves dr.Ibrahim Rugova perfundoi me leximin e nje telegrami ngushellimi qe ju dergua familjes Rugova. Telegramin e lexoi anetari i Kryesise se LDD-se Dega per Suedi z.Hilmi Beqiri, njėherit edhe minator i Trepēės pjesėmarrės i grevave tė minatorėve, ku nder te tjera thuhej:

E nderuara dhe shumė e respektuara
Familje RUGOVA,

Juve familjar tė Presidentit RUGOVA, me pikėllimin me tė thellė, sepse me ndėrrimin jetė
tė Presidentit, ai u shėndėrrua nė figurėn mė emblematike tė Kombit Shqiptar.
Angazhimet e tija ishin tė pashterrshme pėr Pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, e cila u arrit nė saje tė filozofisė politike tė tij, pėr Pavarėsi tė Kosovės dhe Unitet Kombėtar Shqiptar.
Pėrherė do tė jemi pranė Jush, pranė filozofisė politike tė Presidentit Rugova, si politikė e Rugovizmit. Shpirtėrisht dhe nė lutje jemi me Ju nė kėto kohėra pikėllimi!
Zoti e bekoft shpirtin dhe veprėn e tij.
Zoti e bekoft Familjen Rugova.
Zoti e bekoft popullin Shqiptar dhe miqt e tij.

Me respekt, nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė-Dega nė Suedi,
Hysen Ibrahimi, kryetar.

Ne fund te kesaj Akademie madheshtore te gjithe te pranishmit u shenuan ne librin e zise dhe pastaj Keshilli organizativ kishte organizuar nje koktej per te pranishmit.

Komisioni per informim i LDD-se, Dega ne Suedi
Ali Rexhepi, sekretar.
--------------------------------------------------------------------------------
Komente nga lexuesit

--------------------------------------------------------------------------------
Koment nga GUEST mė 2009-02-03 20:02:17
Dr.Ibrahim Rugova pėr nga rėndėsia e Kombit shqiptar ėshtė identik me shembėlltyrėn e Skenderbeut. Burra si Ai lindin dhe vdesin shumė rrallė.

--------------------------------------------------------------------------------
Koment nga GUEST mė 2009-02-04 18:33:47
Dr.Ibrahim Rugova ashete i pa zavendesueshem .
Vetem muned te krahasohet me te madhin kombit, Mithat Frasheri.

lirik 06-04-09 19:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne tubimet per pjesmarrje ku jam ftuar qe ne prani te nji numri te madh ne suedi te marr pjesė un per shkaqe financiare nuk mund a te marr pjesė ne shum manifestime dhe tubime ku jam ftuar-
por jan lexuar aty disa poezi te miat ne at tubim te cilat jan prutur mirė nga te pranishmit-
liriku
i vargjeve shqiptare

lirik 06-04-09 20:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
XHELAL FERIZI

14/01/2008 ne oren 13:10

21
Nuk jam ndonji ekspert i qėshtjes sė termocentraleve,por besoj s e nuk jan shfrytzuar tė gjitha kapacitetet e ujrave ne teritoret tona shqiptare-
Un mendoj se ujra ka ne teritorin tonė hidrocentralet tona mund tė krijohen shum ekologjike -
nese shfyrtzohet dhe grumbullohet qofė edhe prrocka ma e vogel ne trojet etnike shqiptare.

Ne e dijm se serbia dhe rumania krijuan nji hidrocentral te madh ne danub gjerdapin,qė bashkarisht e shfrytėzojnė qė ather pa problem-
pėrse shqiperia nuk bėn dikund nji marrveshje me nji shtet tė fuqishem ne nji lum tė fuqishė botrorė -
ku do qoftė duke shfrytzuar kreditė nga bankat botrore pėr kėt qėllim ose te shfrytzoj shum ujra te veta qe i ka
PA ELEKTRIKEN AS Qė MENDOHET INDUSTRIA -
un nuk e di por nė
blog tė gazetes do te ishte mirė tė dalin edhe tjerė diskutues-

ekspert te hidrocentraleve-dhe ujrave qe te japin mendim in per kapacitettin e ujrave bne trojet etnike -

e te japin mendimin ka apo nuk ka ujra te mjaftueshme shqiperia etnike-
dhe cilat jan konstruksionet ma gjeniale per ti grumbulluar ujrat ne sherbim te hidrocentralit -
ato qoftė edhe nga nėntoka si burime qe duhet hapur ose gjetur pėr tė grumbulluar ujrat.

termocentralet jan vertetė ekologjike- dhe tė pa dėmshme pėr turizmin-

prandaj duhet hulumtuar secilin potencial ujorė -
dhe nėntoken ku mund tė gjenden damarėt e burimeve ujore .

DRITAT dhe energjia pa dyshim paraqesin problem per zhvillim kombtarė-
europa nuk e ka ket problem problemin e energjisė elektrike -
ajo e ka te zgjedhur ket problem heret dhe makineritė e industria i punojnė te gjitha pa pengesa -
pas asnji mungesė elektrike -
jetoj qe afro 20 vite ne gjermani-
dhe nuk ka ndodhė asnjiher as te levizė elektrika per te ndalur se le ma te ndalet-
dhe ne e dijm se me qfar industrie disponojn kėto shtete me zhvillim gjigand dhe nuk kan mungesė energjie elektrike-
dhe pse kan industri te rėndė dhe nuk kan probleme fare ne ket drejtim .


EDHE KOMBI YNė DUHET Tė MENDOJ PER NJI ZGJEDHJE TE PERGJITHSHME TE ENERGJISė ELEKTRIKE -
NE DUHET TE NDERTOJMė FABRIKA DHE UZINA -
REPARTE PRODHIME INDUSTRI USHQIMORE ETJ PRANDAJ NE NA DUHET ELEKTRIKA -
JO VETEM PER DRITA ELEMENATRE -
jo vetem per knaqsi lokalesh por
per zhvillim kombtarė PER INDUSTRI PORDHIM TEKNOLOGJI DHE ZHVILLIME TE PERGJITHSME -

QEVERITė TONA DUHET TE GJEJN ZGJEDHJEN BASHK ME EKSPERTėT E KOMBIT -


PėR ENERGJINė -
PERNDRYSHE KESHTU NUK DO TE ECET MA ME KETO ABSURDE NE SHEKULLIN 21 -
OSE TE JAPIN TE GJITH DORHEQEJE -
POPULLI TI KUSHTZOJ QEVERITARET ME ZGJEDHJEN EPROBLEMIT T E ENERGJISė ELEKTRIKE-
PRA NE PUSHTET MUND TE RRIJN VETEM ATA QE BEJN DIQKA PER ENERGJINė ELEKTRIKE-
OSE JAN NE RRUGė TE MIRė PER ZGJEDHJEN E KSAJ FORMULE KTI PROBLEMI KOMBTARė-
POR DUHET T E JEN TE BINDSHEM-
QE POPULLI TE SHOH NE EMISIONE TELEVIZIVE ME FAKTE DHE DETALE KET GARANCION-

NUK I KEMI SJELLė NE PUSHTET QE TE SHOHIM FRIZURAT E KRAVATAT E TYRE APO NGJYREN E SYVE TE TYRE S E NUK NA MERR MALLI -POR TE ZGJEDHIN PROBLEME TE MDHA KOMBTARE
ASKSUSH NUK DUHET TE HAN BUKEN KOT ---

POR NESE JE NE PUSHTET DUHET TA MERITOSH AT ME VEPRA---

ASHTU SI PUNA---

NES E KE SHKUAR NE FABRIKė PER QDO DIT KE SHKUAR DHE KE ARDHė

NUK KE NXJERRė NORMEN E PRODHIMIT NUK KE QITė GJė NGA DORA PERSE SHKON KOT E VJEN PA REZULTATE ---

MA MIR MOS SHKO FARE NE FABRIKė


KJO VLENė EDHE PER PUSHTETARė---- EDHE PER TE GJITH NE ---

SHKO NE PUNė POR DUAM TE DIJM Q KENI BėRė SOT PER ATDHEUN---


ASHTU SIQ DON TE DIJ SHEFI PER PUNTORIN -
SE QKA KA PRODHUAR

SEPSE KOT NUK E MBANė Nė PUNė---

PRA NE DUAM PRA KONKRETE NGA QEVERITARėT---

TE DIJM SE QKA KAN MUNDESI TE PUNOJNė E QKA PUNUAN POPULLI DUHET T E KERKOJ LLOGARI ME REZULTATE KONKRETE DHE TE SUKSESSHME -

DHE DOBI-

CILAT DOBI I KEMI NGA ATA ---


DHE CILAT PUNė MUNDEN TI KRYEJN E NUK I KAN KRYE-----

EDHE QEVERITAR'T DUHET TE PERGJEGJEN PARA POPULLIT
DHE TE GJITH NE QE PERGJIGJEMI -
PER TE GJITHA PER VEPRIMET PARA LIGJIT -
PARA DETYRIMEVE FAMILJARE APO QFAR DO QOFSHIN DETYRA T TJERA--

SE SA KEMI VEPRUAR APO PUNUAR DHE SI KEMI VEPRUAR.


Nuk paramendohet ne asnji mėnyrė e ardhmja pa energji ELEKTRIKE -
dhe duhet urgjentisht kjo praktikė te behet problem jetik aktual qe preokupon kombin dhe shtetin-


Pa elekritkė nuk mudn tė kemi atdhe as zhvillim as bukuri jete as truizem --
pėr kėt duhet tė jemi tė vetė dijshėm ---
prandaj ne aksion o komb o shtet o qeveri---


te kalojmė ne aksion konkret te gjith se bashku me ekspertat dhe kreditorėt--

tė kalohet ne veper --

ku dhe si mund te sigurohet energjia elektrike ---

ose nga deti---
ose nga lumejt ose nga bimėt ose nga dielli ----ose nga qka pa energji nuk mendohet e ardhmja ne do te duhej te prodhonim produkte te ndryshme
shqiperia do t duhej te ishte nji prodhimtare e fuqishme ne europė

me rrespekt mergimtari xhelal ferizi

nji opinion publicistik ne bllogun enji gazete nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi

lirik 06-04-09 20:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
SIKUR TI KUSHTONTE RENDESI GRUMBUKLIMIT TE UJRAVE SHTETI SHQIPTARė POR EDHE KOSOVA NE DO TE KISHIM HIDRECENTRALE EKOLOGJIKE-
DHE ENERGJI elektrike SA TE DONIM-
FORMAT E SHFRYTZIMIT T E UJRAVE NUK U GJETEN----

NGA EKSPERTėT--
NDERSA THENGJILLI
EDHE PER TERMOCENTRALE NUK U SHFRYTZUA SI DUHET---

POR GJITHQKA MBETI JO SERIOZE DHE E KUFIZUAR-

PERIUDHA E TRANZICIONIT MA TEPER U MOR ME LLAFE E ZHURMA-SE SA VEPRIME ME ANGAZHIME SERIOZE -
PATI ZVARRITJE SABOTIME

SI DHE SHPERDORIME FONDESH-
DHE VENDI MBETI NEN PERULJEN E FAKTORIT NDERKOMBTARė -
DUKE NDEGJUAR KESHILLAT E SECILIT KALIMTARė QE KALON NEPER TROJET TONA SHQIPTARE
POR AS SPECIALISTET E VENDIT AS QEVERIA AS BIZNESMENET SHQIPTARė NUK BASHKUAN FORCAT-AS POTENCIALIN
PER ZGJEDHJEN E PROBLEMEVE MADHORE KOMBTARE SI PRODHIMI INDUSTRIA E LEHTė AJO USHQIMORE DHE ENERGJIA ELEKTRIKE -
NUK I PERVJELI DUART KOMBI SHQIPTAR AS BIZNSEMENET AS Q EVERIA -
SI UNIK --

TE DALIN NGA KRIZA ENERGJETIKE ----

ME KAPACITETE TE UJRAVE DHE THENGJILLIN QE KA KOSOVA DHE TROJET ETNIKE --

DHE UJRAT TERITORIALE ---

QE KA SHQIPERIA ---

POR EDHE KOSOVA KA MUNDUR TE ZGJIDHEJ PROBLEMI I ENERGJISė

PAMVARSISHT SE KA ZėRA SABOTUES UN MENDOJ SE KA POTENCIAL TE MJAFTUESHEM PER KET PROJEKT DHE ENERGJIJA NUK DO TE ISHTE PROBLEM-

SEPSE TOKA JONė KA AQ SHUM UJRA----
SA QE SECILI FSHAT MUND TA KISHTE MINI HIDROCENTRALIN E TIJ-
TE VOGEL ---

PER NEVOJAT E VETA---

E QYTETET E FABRIKAT PER NEVOJAT E VETA---

POR NUK U ANGAZHUAN ASPAK NE KET DREJTIM -

NUK U TREGUAN SERIOZ DHE MOBILIZUES TE FORCAVE ---

PRANDAJ TASH MUNDOHEN ME PETROLIFEREN NDYTSE TE BEJN DIQKA MAGJIKE ---

TE BEJN DIQKA MBRENDA KOHES SE SHKURTER

POR KJO MA TEPER DUKET SI INTERES I BOSAVE TE NAFTES---


SE SA
DIQKA E DOBISHME PER KOMBIN TONė ---
PETROLIFERA RA TASH NE KONFLIKT ME POPULLIN ---

DHE HAJDE TASH TELASHE TE REJA ME POPULLATEN ---

PER SHKAK SE NJERZIT DUAN TA MBROJNė TURIZMIN EKOLOGJINė

KETO ANTAGONIZMA E PROBLEME KU NJERI SYNON DIQKA TJETER -

E POPULI SYNON DIQKA TJETER ---

MOLLAT E SHERRIT DHE NDASITė PO BEHEN GJITHNJI E MA TE MDHAPARTIA KOMUNISTE E ENVER HOGJES BERI HIDROZENTRALE NE AT KOHė--

DHE ARRITI SE PAKU FIERZEN DHE DISA TJERA TI NDERTOJ-
EDHE PSE NUK KAM QELLIM TE FLAS MIRė PER EPOKEN ENVERISTE---

POR KUR KTHEHEM TE TRANZICIONI PAS RREZIMIT TE DIKTATURES KOMUNISTE -
MENDOJ SE ARRITJET E KSAJ KOHE NE SHUM DREJTIME JAN ZERO VETEM VENDNUMRO-

NE SHQIPERI NUK FUNKSIONON AS HEKURUDHA E TRANSPORTEVE


AS TRANSPORTET MA ELEMENTARE AS NUK KA PRODHIME
NUK KA AS TREN TE UDHTARVE NEPER FSHATRA NEPER ZONA


KOMUNIKACIONI ESHT KAOS---

GJITHQKA PA PLAN NE MESHIREN E PRIVATIT DHE GRUMBUJVE-

NDERSA ENERGJIS DHE PRODHIMIT TE FABRIKAVE E PUNSIMIT NUK JU KUSHTUA RENDESI
KURFARE FARE SA PER TURIZMIN VETEM AT QKA
ARRITI PRIVATI---


SA PER ENERGJINė ELEKTRIKE NUK U PERKUSHTUAN ---

SEPSE KISHIN HALL VETEM ZHURMA DHE ELEKTORATE TE BEJNė -
HUMBJE KOHE E SOROLLATJE ---

KONCENTRIM NE ZHURMAT E ZGJEDHJEVE DHE FITOREVE PARTIAKE


POR JO NE KONCENTRIMIN E PROBLEMEVE MADHORE TE KOMBIT


TASH PO PARAQITET NEVOJA E ENERGJIS ELEKTRIKESI DHE QKA UN MENDOJ SE NE SHQIPERI E NE KOSOVė GRUMBULIMI I UJRVAE MUND TE BEHET NE SHUM VENDE ME KAPACITETE


DHE HIDROCENTRALE TE REJA--

PERSE NUK ANGAZHOHET SHTETI NE KET DREJTIM NEPERMES KREDIVE DHE BANKES BOTROREQE TI PERVJELET PUNES S E HIDROCENTRALEVE EKOLOGJIKE ME UJė -
KUR AQ SHUM UJRA KA KUDO NE TROJET ETNIKE --

KU SECILI GRUMBULLIM MUND TE BEHET KAHDO

MENDOJ SE DO TE ISHTE KJO NJI ZGJEDHJE SE PAKU PER NEVOJAT E VENDIT


SHQIPERIA TURISTIKE NUK GUXON TE NDYHET NGA KURFAR TERMOCENTRALI


NDYTJE QOFT AJO NAFTE APO TYMNASH OSE CENTARL BERTHAMORė

SEPSE VENDI ESHT TURIZEM FANTASTIK ME POZICION TE JASHTZAKOONSHEM GJEOGRAFIK-DHE NATYRE MAHNITSE NE SECILEN PLLAMBė --

DUHET TE GJENDET ZGJEDHJE TJETER EKOLOGJIKE PRA PER TROJET SHQIPTARE


PER ENERGJINė Qė NJIKOHSISHT TE MOS DEMTOHET TURIZMI DHE NATYRA


SHQIPERIA MUND TE JET VENDI MA TURISTIK NE EUROPė
NES E


ZHVILLOHET BUKUR-
DHE KRIJOJN KUSHTET E ZHVILLIMET E INFRASTRUKTURE S

MJAFTOJN PASTAJ TE ARDHURAT PREJ TURIZMI PER TE GJET EDHE ZGJEDHJEN PER ENERGJI-


MENDOJ SE NJE MARVESHJE ME RUMANINė BULLGARINė MUND TE NDERTOHEN HIDROCENTRALE TE REJA NE DANUB----


OSE NE LUMEJT E TURQISė NESE KTA I MUNGOJN SHQIPERISė
DHE NGA ATJE PASTAJ TE TRANSFEROHET ENERGJIJA ---

KA ME QINDRA VARIANTE --

POR NEVOITEN INICIATIVAT DHE PERKRAHJET


PERSE PROBLEMIN E ENERGJIS NUK E KA KROACIA APO SERBIA ----

PERSE NUK EKA PROBLEIMN E ENERGJIS AS TURQIA---

PERSE NUK E KA PROBLEMIN E ENERGJIS AS GREQIA ---

PERSE DUHET TA KEMI VETEM NE SI KOMB NE BOTė---

NUK E MAR VESH Q’ ėSHT KY PROBLEM----


PERSE NUK KYQEN NE IDE EDHE EKSPERTAT TE JAPIN MENDIMET S E CILA DO TE ISHTE ZGJEDHJA MA E MIRė---


Qė Tė ZGJEDHET PROBLEMI I ENERGJISė NE TROJET TONA ETNIKE PERGJITHMONė-


POR KUPTOHET AS NDONJI CENTRAL BERTHAMORė NUK DO TE LEJOHET NGA POPULLI ---


NE SHQIPERI---

NUK E BESOJ---


PER SHKKAQE TE RREZIQEVE TE MEDHA QE EKZISTOJN ---

PER SHKAK
PERGJEGJSISė SE MADHE QE KEKRON KY KUJDES- TE JASHTZAKONSHEM ---
CENTRALI BERTHAMORė DON GARANCION BOTRORė -


PER MOMENTIN SHQIPERIA AS KOSOVA NUK E OFROJN KET SIGURI---

TE KTI CENTRALI


PRANDAJ ZGJIDHJET DUHET TE KERKOHEN DIKUND TJETER


NDOSHTA DO TE ISHTE MIRė QE NE MARRVESHJE ME TURQIT TA GJEJMė

NJI LUM TE MADH NE VENDIN E TYRE KU DO TE NDERTONIM NJI HIDROCENTRAL TE FUIQSHEM---


TE PERBASHKT ---
ME MARRVESHJE NDERSHTETRORE ----
KU PASTAJ NE DO TE MERRNIM ENERGJINė BASHKARISHT

KSO PROJEKTE KERKOHEN SHUMA TE MEDHA MADHORE TE PARAVE -
POR NUK JAN TE PAREALIZUESHME---

NESE KOMBI ANAGZHOHET PER ZGJEDDHJE TE PROBLEMEVE JETIKE-
ATHER REZULTATET NUK DO TE MUNGOJNė-

NDOSHTA NUK KAM ARRIT TE JA QELLOJ PROBLEMIT-
POR DHASH NJI MENDIM TE LIRė SI NJI LEXUES I ZAKONSHEM -


AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 06-04-09 20:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
KėTU NUK KEMI Tė BėJMė VETEM ME kepqerdorimet qe behen me PARANė
POR KA GJėRA SHUM ME Tė THELLA DHE ARSYE e sabotime tjera -

veprime te mbrapshta sabotime- qudira dhe plane qė shqiperinė e dergojn ne drejtime te gabuara-


si duket frejt e fateve tona i mbanė nji dorė e padukshme e fortė dhe mizore ,

nėse vlora ėshė nji vlerė aq madhore turistike-
dhe komplet bregu i detit shqiptarė turistik-
perse ne na drejtojnė pikrisht kah shkatrrimi i turizmit ,her me plehra her na derdhin naften her na duan petrolifera -


kjo ndohė vetem e vetem qė tė na e humbin shqiptarėt pergjithmonė shpresen e fundit at te turizmit,

nese fitimi nga turizmi siq flitet nga shum kush esht dhjet her ma i madh se petrolifera---

ather me qfar guximi dikush guxon ta vendosė at ndotje ambienti ne trojet shqiptare-


bregu i detit tonė esht aq i virgjer ---

dhe fenomeni natyrė nė shqiperi ėsht fenomen mbi fenomene---

ku secila pllėmbė mund te shendrrohet ne turizem---

dhe ne te ardhura nga turizmi---
ku do te mund te punsonte jo vetem shqiptarė nga shqiperia por edhe diasporen shqiptare dhe trojet etnike---

me rregullimin e rrugve nuk do te jet ma largsi punsimi---

nga qdo regjion i shqiperisė etnike mund te punojn njerzt ne truizem -

prandaj dikush po e nuhatė ket formulė shqiptare -
dhe me nji strategji shkatrrimtare per kombin tonė don ta ndyjė detin---

si duket populli yne qellimisht mbahet nen zgjedhen e ksaj robberie ---

nen zgjedhen e varfrisė ---dhe hsktzarrimit te turizmit industrisė punsimit-e qdo gjėje
-
dikush i del para
dhe planeve tonas me sabotime shkatrrimtare e afatgjata---

te mos zhvillimit

duar te zgjatura--- te kujt jan kto--- duhet ta zbulojnė ekspertet shqiptarė ----
perndryshe si ka mundesi kur aq mbrapsht dhe me plan gjithqka u shkatrrua---

duke perfshi edhe at prodhim qe kishim dikurė ---

ndersa sot jo vetem qe nuk duan qe turizmi yne te zhvillohet ---

por duan qe ai te shkatrrohet---


perveq asaj duan te na lėnė si popull gjithmon i izoluar larg kontaktit botrorė ---

vetem argat te lobeve kriminale per qellimet e tyre perfituese---


duan qe ne te mos jemi vend turistik---
te mos vizitohet shqiperia--- por te jet perjetsisht e izoluar sa ma e izoluar ---

ne menyr q e te dominoj rrethi i zhgenjimit dhe izolimi---

dhe sa ma larg kontakteve me kulturat dhe boten---


gjelozojn turizmin dhe jeten tonė ne secilon aspekt ---

ndersa punsimin tonė e shkatrrojn me plane sistematike ---

afatgjata -----


duke na robruar me kamatat e krisura te bankave te tyre stratosferike ---

pra nuk mund te quhet kjo kurgja tjeter per veq nji skllavopronar---

i e perjetshme .------

zgjedhė e vendosur perjetsisht ne qafen e shqiptarve---

qe si duket shqiptart vet duhet ta shkundin me forcen e vet ---

tjeter gjė nuk ka mbetur
pas gjith ktyre britmave te kota dhe avazit te njejt.

Populli bertet per diqka tjeter ---

E VEPROHET KREJTSISHT NE KUNDERSHTIM ME INTERESAT E POPULLIT---


Sa i perket fatit te shqiperis etnike ma e keqja esht se rinia dhe populli kan nisur te topiten nga tehu ---

nuk jan si dikurė te gatshem per sakrificat ---
ketu hasmi shum mir ka nuhatur dhe tallet me ne pa meshirshem---


timonin tonė dikush tjeter po e drejton--- ashtu siq e drejtoj neper shekuj---
perse u shkatrruan te gjitha fabrikat ne shqiperi ---dhe prodhimi--- edhe gjėja ma ma elementare -
veshmbathja dhe industria e ushqimit e letres-

nuk ishte kjo rastesisht aspak ---
por me qellime te caktuara aftagjata per ta lėnė nji popull ne mvarsi---

ne nji sistem qifligaresh dhe skallvopronaresh---
vetem me nji ndryshim kozmetik--- pak ma modern se ne esencė ne fakt trojet shqiptare ne ket model udhhiqen dhe mbijetojnė me sabotime nga dikush -

se a do te jen te afta kto troje me ket popull qe te ndryshojn gjendjen-


te shohim ne kohrat q e vijnė---
perndryshe keshtu nuk do te ecet ma---
qe dirigjimet per gjithqka te imponohen -pa marrė para syshė nese kto behen me blerje njerzish-
me para mercenarizem- apo me diktim te pa dukshem - qe ne nuk e shohim- as nuk e degjojmė shum por shihet se vepra vlet vet ---
mbi ket dhe apo jo - secili nga ne mund ta shoh ne secilin seksion se sa mbrapa bote jemi duke filluar nga secili aspekt zhvillimorė industrial duke pa se ne shekullin 21 nuk kemi energji elektrike
shkruar
autori nė mergim xhelal ferizi-
artikull publicistik i autorit xhelal ferizi autorit te vargjeve shqiptare-
i botuar ne gazeten ma te madhe shqiptare shekulli ne republiken e shqiperisė

lirik 07-04-09 19:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
white-knight
done.


Anėtarėsuar: 11-05-2008
Vendndodhja: Larg...
Postime: 2,684
Pershendetje

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuar poet dhe atdhetar z.Xhelal Ferizi.

Po te informoj se armiqte tane (greko-shkijet) kane grumbulluar trupa te konsiderueshme ne kete teme ketu poshte
[url]http://www.forumishqiptar.com/showth...=106478&page=4[/url]

Ata po luftojne personin tend dhe shqiptarine e paster arbnore-ilire qe penda jote perfaqson.

Nderimet e mia vellazerore.

Rrofte Shqiperia e bashkuar!

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ja se si me lajmronte nji nder simpatizuesit e mi qe luftoj kunder bandes grekofile te delirium tremensit-
ky djalosh nuk ju trembej aspak bandave te atyre jevgjitve por me mbronte me kembngulje mus se bashku me Agim Doqin nga Tropoja dhe Publicistin e njohur Brarin shqiptarė ky me origjinė nga kosova i lindur ne lushjne por kishte edhe shum tjerė shqiptarė qe ishin ne anen time kunder agjentve te grekofilisė qe me sulmonin ne at forum

lirik 07-04-09 19:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Darius
Deny Ignorance
Anėtarėsuar: 25-04-2002
Vendndodhja: Agartha
Postime: 7,901
Pėr: po kriminelve

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postuar mė parė nga lirikk
po atyre kriminelve a ua terheq vrejtjen ti hiq a ke ti ndonji fije logjik te menduarit a e din qka do te thot
ne publik se si tallen ata degjenrik me emrin tim e si luajn te duket gjė evogel ty kjo te me denigrojn ata kaq pa mshir kur te gjith ju thonin mjaft si duket je ne anen e tyre ti un do te flas njiher me albon

Xhelal, nuk ja kam ngene llafeve te kota. Po mos beja detyren time, temat qe jane hapur me tallje per ty do ishin akoma sot e forum e jo te fshira sic jane fshire prej meje. Nuk kam kohe te merrem me gjera te tilla. Ti respekto vendin tend si antar i forumit. Per shkelje te antareve te tjere merret stafi administrativ. Nese ti fillon e ngacmon te tjeret neper tema te ndryshme atehere sben gje tjeter vecse bie pre e provokimeve qe te kane bere dhe kjo as te nderon e as te ben te mencur. Kaq kisha.
__________________
Absence Of Evidence Does Not Correlate To Evidence Of Absence... © Deny Ignorance

Gjurmet e Civilizimeve te zhdukura Dodona pjese e trashegimise se vjedhur Fshehje te Zbulimeve Arkeologjike Shtetet Ilire Antropologjia e Ballkanit
Mesjeta Shqiptare dhe periudha e pushtimit Osman Rilindja Kombetare Illuminati ! Kulti i syrit qe sheh cdo gje Lufta Dulces Mistere Histori e Letersise Shqiptare

-------------------------------------------------------------------------------------------------


ky esht nji dialog i nervozuar qe e pata me darius moderatorin ne at forum ku un ankohesha kunder
bandes se delirium tremensit magjupit spiun te bollanos i cili me banden e tij beri aq shum shkrime te zeza kunder meje ne forum per fat ato jan fshi nga administrata por sulm ma te ndyrė
me fjalė te ndyra provokime -
nuk esht pa neper forume-
ata sulmuesit ishin kryesisht nga zonat e jugut te shqiperisė por i falenderoj patriotet e vertetė
nga zonat tjera te shqiperisė q eme dolen krah e ju kundervunė bandes tradhtare te delirium tremensit


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:22.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.