Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 06-02-08 02:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
NDEGJO TI ADIDU QE QENKE MASHKULL DHE QENKE SHQIPTARė

Mė vjen keq q ė nuk kuptoni shqip
sepse te gjitha vargje t e mia shqip jan te shkruara
Ti zotri Ardian Dule nuk ka nevoj te perkulesh para vujatjeve te mia
s e nuk jam un i vetmi shqiptar qe kam vuajtur
ka shum te vuajtur neper shekuj
ky komb esht kombi i vuajtjeve
gjysmen na i ka sjell armiku e gjysmen ia sollem vetvetes me sjelljet tona alla shqiptarqe.
Por un he r pas here i shkruaj disa gjėra e si qellim ėsht te ua mbylli gojėn serbve te cilet shpifin per shqiptarėt zi e ma zi me genjeshtra te paskurpullta:
Qe treqind vjet ata shpifin propagand dhe na parqesin si fajtorė ndersa mua te gjitha ato vuajtje te tmershme q ė mi shkaktuan deshten tė mė zhduknu si emer fare gjoja s enuk kam figuruar
se le ma si i burgosur politik ndersa ata gjith jeten me ndoqen posht elart
le ta dij europa se qka bėnin kta shovenist te eger te karpatve prandaj vendosa te dal me
emer dhe mbiemer
Treqnd vjet politika serbe shkruan gazeta elibra e propagandė literaturė kundr shqiptarve me vagona
rasti im ehst intresant prandaj dola me emer dhe mbiemer se deri sa serbet kan transportuar vagona propagand e literatur mashtrime per ne europ se paku ne kemi fakte te verteta nese ata gejjshtren e
plasojn ne do ta themi te verteten
Kur kam pas paraqit kekresen per azil ne gjermani gjermant kan pas pyetur sepse ather ishte ashtu kekresa einfromimit ish jugosllavia ku serbet ekishin timonin ju ksihin pas thanė nuk ka xhelal feriz ne shtetin jugosllav haaaaaaaaaaaaaaaaa qfar shtei na ishte ai por gjermant e menqur nuk esht leht me i genjy ata me gjeten ne dokumentacion si banor i mitrovices dhe gjeten komplet dokumentacionin
q eisha i burgosur politik neper amnesty international london
ja pra rrenat serbe te mbajn ne burg te shkatrrojn dhe te mshefin tash ata jan diskrdituar nuk ju beon ma kush mbi dhe ndrsa dikur fjala etyre ka qen vulė ne erurop.
KY ISHTE SHKAKU PSE KM DAL MEEMER NE FORUME ME EMER TE VERTET QE TE DIHET KUSH EHST XHELAL FERIZI THEJHST BANOR I KUJT JAM UN KU BEJ PJES UN KAM FAREFIS
KAM FAMILJE KAM SHOQERI ME NJEH GJITH MITROBVICA NDERSA JUGOSLLAVIJA JU THA GJERMANVE KY NUK EKZISTON NE SHTETIN TONė KET E BėNė ME QELLIM QE TE ME SHKATOJN VUAJTJE TE REJA SABOTIME DHE MUDNSISHT QE GJERMANT TE ME DORZOJN PASI SERBET JU KISHIN PAS THANė JU MUND TE NA E SJELLNI NE E VERIFIKOJM
E di un se si do te me kishin verifikuar ata siq verifikuan shum tjer shqiptar qe nuk ju dihet nami as nishani .
Por nuk esht mirė nga an ejuaj q epo me detroni te sqarohem per gjithqka DHE TE ARSYETOHEM SIKUR PARA GJYGJIT THUA SE I KAM BORGJ DIKUJT DIQKA JAM XHELAL FERIZI DHE PIKė KUSH DON TE ME VERIFIKOJ E GJITH MITROVICA NA NJOHIN JAM BANOR I ATIJ
QYTETI ATY JAM I LINDUR :
I NDERUAR ARDIAN DULE ME DUKET SE PAS REAGIMITTIM TI SIKUR FLET E NJI GJUH TJETER
NE VARGJET TE CILAT I ZBERHTEVE U DHE HIRI E HTE SHKELQYESHEM MELODIN ė DHE DOME THENJEN
UN E KAM SHETIT SHQIPERIN NE QDO PLLėMBė HERT DHE KAM DNEJT ANDEJ SHUM
KAM SHUM MIQ E SHOKė ANDEJ DHE JAM DHėNDėRR LEZHE PRANDAJ MOS PANDEH SE JAM
NDONJE PROVINCIALIST I PA DALUR:
TASH Q E DOLE ME PRONONCIM TE RI DHE THUA NUK KUPTOJ ASGJė ENJIHER KUPTOVE SHUM MIRė ME VJEN KEQ POR UN NUK KAM MA INTRESIM TE SHKOJ MA GJAT SA PER PERKTHYES SHQIP SHQIP NUK KA ASKUND:
Ti the diqka per ndiferencen nuk ėsht e vertetė kjo fare un dal ngadal po ju shkoj punve dhe kam qenė neper forume tjera por un nuk i kam njiqnd krena se mbaj familje ne kushte te jashtzakonshme
UN I PERCJELLI LAMET EMISIONET DIKUMENTARE NE TELEVIZION LEXOJ GAZETAT LIBRA MEREM ME DETRY T E FEMIJVE DHE VRAPOJ MBA FEMIJVE E ORAREVE TJERA UN JAM ROB I JETES DHE I VARGJEVE LIRI FARE PAK KAM NES EMMERRRNI EDHE KET SE UN HER PAS HERE RRI ME INTELEKTUAL GJERMAN ATHER QKA ME MBETEM MUA :
UN EDHE PO KAM DHIMBJE TE SYVE NGA NGARKESAT ETEPERTA DHE NGANJHER NUK ESHIKOJ FAQEN EINTERNETIT KUR SHKRUAJ KTU PO LINDIN GABIMET ORTOGRAFIKE:
KUR NISEM NGA FAKTI QE SHQIPTART NJ NUME RI MADH POO E SHAJN EDHE KADARENė
NUK MERZITEM SHUM EDHE PER MUA DO TE KET GJITHFAR LLOJ SHARJESH E LAVDATTASH
SA PERNE INTERNET JU VET DUHET TE ME LIRONI NGA OBLIGIMETE SHUMTA JU VET O T EDUHEJ TE THONIT MOS U NGARKO SHUM UN KAM FAMILJE DHE LEXOJ SHUM DHE NGA KTO NGARKESA TE TEPERTA DO TEKEM PASOJA PRANAJ SE PAKU GJYSMEN ME DUHET TI REDUKTOJ
DO TE ISHTE HMANE SIUR TE THONIT I DNERUAR BASHKATDHETAR XHELAL NE DO TE NDIHMOJM NE QELLIMET TUAJA CILAT MUA ME DUHET SELEKSIONIMI I SHUM VARGJEVE E DORSHKRIMEVE Q E IKAM SHKRUAR VET ME DUHET TI PERMRISOJ KJOS ZJGAT NDOSHTA ME MUAJ ASKUSH NUK M*E ME NDIHMON
KJO QE JU THONI ADIDU NUK KUTPOJ NDESA ATY VLERSOVE PER BUKURI TE THEM TE DREJTEN ADIDU UN JETOJ ME GJERMAN QE SA VITE DHE JAM MESUAR ME KET POPULL ME KET KULTUR QE NUK ENJOHIN GJUHEN E TENDENCES POR JAN GJITHMON KONSTANT
Pamavrasisht s ejam shqiptar e dua kombin tim un mendoj s se shumqka shqiptart duhet te ndrrojn ne veset etyre ti heqin ato sejeta nuk shkon me ngarkesa por duhet liriuar nga ngarkesat dhe duhet te kalojm ne nji identitet sa ma kulturor europian
NE GJUEHN DHE EDUKATEN TONė NUK DUHET TE KET THERRA BALLLKANIKE POR DUHET KONSTRUKTIVITETE MODERNISTE DHE TE PERPUNUARA SIPAS EDUKATES EUROPė
SEPSE NE ERUOPė P SYNOJMė KAH KULTURA E INTEGRIMI
NUK KUPTOJ ASGJė NE T GJITHA ATO VARGJE KUR MUA ME KA RASTIS EDHE FORUMITAT E THEJSHT KAN THėNė DIQKA KAN KUPTUAR MUA MELEN PA TEKST KJO SHPREHJE DHE NUK ME LEN PERSHTPYJE SE JENI NE BINARė KONSTANT TE EKSPONIMEVE ME DUKENI SIKUR DELNI JASHT KONSIDERATAVE ME NJI TIMON EKSPERES DHE KJO PARAQITJE NUK LEN VEND PER NJI
KONSIDERIM SERIOZ APO QELLIM MIRė ME DUKET SIKUR KUDNERSHTOHENI ME SITUATAT
NES EEDHE MA I THEJSHTI KUTPON KTU ETI NUK KUPTON MELEN PERSHTYPJEN E GJITHFAR LLOJ HAMENDJEVE
SA I PERKET TEMAVE NE FORUMIN DARDANIA UN I KAM KONRTROLLUAR DISA POR KAM ARDH TASH S E NUK ISHA KTU NE K ET FORUM SIHS APARA DIISA MUAJSH POR U KTHEVA PRAP TASH DHE UN VETEM KUR KAM KOHė SHFRYTZOJ RASTIN DAL NGADAL E HYJ NE TEMA
PRANDAJ MOS ME NGUTNI SE DO TISHIKOJ ATO POR MEKOHEN DAL NGADAL DHE ME KUJDES NHUK MUND TE HYJ NE TE GJITHA ANET PERNJIHER UN JAM DUKE PA TEMA POR ANDEJ AKOMA S KAM DALė SE NUK PO MUND TI PERBALLOJ TE GJITHA NGARKESAT

lirik 06-02-08 02:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Un e mora vesh se jeni i gjinis mashkullore dhe quheni Adrian Dule dhe mos ke merak he Burr se
tash e di e mora vesh e kam te kjart tash e kuptova

adidu 06-02-08 02:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E kuptoj se serbet te kane bere aq dem, sa edhe vellain tend ta shohesh si armik per nje fjale.Une te dua vellai im cfaredo qe te thuash dhe te me fyesh. Mos harro se jam mik ne shtepine tuaj(ne kete forum) dhe nese ndjehem i keqpritur ,sipas rregullave shqiptareske qe kemi i bie te largohem , por te turperuar do te jemi te dy.[B]Me fal nese te kam fyer dhe nuk me mbetet gje tjeter vece te largohem.[/B]
Ti rrite e te mbete ndera ty dhe te gjithe antareve ketu.

lirik 06-02-08 02:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dhe sa i perket vuajtjeve te mia dhe te tjerve ne atdheut i kemi gjithmon borgj pa vuuajt numdo te ksihte atdhe te gjith ne vuajtem vuajtenb edhe te paret tanė nejeten time kam menduar pse ore shqiptart nuk shkruajn libra efilma e ti perkthejn ne te gjitha gjuht e botes qe serbia ma kurr te mos guxoj as te dal e te hap gojen neper botė por meqense shqiptart gjithmon rrijn dhe jan dhan pas qejfeve e jo pas detyrimeve e punes pse te mos flas serbia dhe tashq et shkelma dhe akoma ka shum dyer te hapura neper botė s eshqiptari i mjer vet po ja jep shansin
N evend s ete shkruaj libra elibra et realizojn filma per tmerret shekulore e ti shperndajn neper
botė faktet qe jan te gjalla le ta sheh bota per shembull se si me futen mua dis dit ne nj far sanduku
kriminelat eposhter ne nji temrr te paparė vetem evetem qe te me destabilozojn psiqikisht
mandej mi lenduan vesht q ete me lanė te shuredher e me merreshin mendt tmershem
na fusnin ne makin apa ajr dhe na transportonin prej nji burgu ne nji burg mbrenda ishte aq sa zen nji njeri tmerr errsirė pa ajr gati neper kthesa mandej em dergonin ne dofar te quajtura quqalica ku duhej te rrij njeriu gjysem i germuqur ku mezi merrte frym nejriu aty me lan disa dit mandej ne ni podrium te tmershem po thuajs e nen tok me nji errsir ta hatashme sikur te filmohesin kto gjera e ti
shihte bota njerzore kto gjėra duhet ti filmojn sshqiptart e jo te meren me njeri tjetrin kto dokumentare
ejo mitroviva akoma nuk i njeh bijt e vet sepse neper komuna jan vendos disa nga ata qe na
torturuan njeri nder ata esht inspektori GJAKSORė miku i ngusht is serbve sylejman arifi torturusi is shqiptave ne vitin 1981 qe ishte nji dner inspektort ma te kqi se bashku me faruk mehmetin me porkurorin kapllan barutin me kryetarin e gjygjit ismet emren nji berllog i seerbve me isuf mejzinin nji antishqiptart i flliqur me regjep kaqanikun gjykats hetues edhe ky nji berllog
KSI LLOJ HIENASH KAN HY NE ADMINISTRAT SOT E TE ISH TE BURGOSURIT POLTITK
AS QE DIHET KU JAN BILE AS QE PERMENDEN HEROJ JAN ATA QE NA TORTURUAN ATA EGZOJN LIRIN DHE ATHDEUN NE DUHET T EVUAJM NEPER MERGIME NEPER DHE TE HUAJ
NE MITRROVIC AS Q E KA KURFAR MANIFESTIMI ATY GJITHQKA KA VDEKUR
SEPSE NE DOR E KA TJETER KUSH TIMONIN KA VDEK EKONOMIA DHE SHPRESA PER BASHKIMIN E QYTETIT SEPSE NE DOR E KAN GJITHMON MASHALLAHAT SITUATEN
PATRIOTAT LUFTOJN E ISNPEKTORT VULOSIN HAJDE SHQIPTARI HAJDE
NUK SHEH KUND MBI DHE KSO MASKARADASH VETEM TE SHQIPTART
TE POPUJT TJER DENOHET REND TRADHTIA TE NE E KA GJET SI NE BASHQE
TRAHDTARI JETON SHUM MA MIR S EPATRITI DHE ESJEL ESJELL PUNEN DHE BEHET PRAP MA I RRESPEKTUAR AI SE I STERVUAJTURI KJO NDODH TE SHQIPTARIA
:PIKRISHT KTA FAR KUKULLASH EKAN SHKATRRUAR QESHTJEN EMITROVICES SIKUR TE KISHIN PAS ATDHETART NE DOR SITUATEN NE KOHEN ELUFTES NJERZT VIZIONARė
MITROVICA SOT NUK DO T E KISHTE KAMB SERBI ATY DO T EISHTE PROBLEM I ZGJIDHUR
POR Q TI BESH Q E BAJRAKUN EMERR GJITHMON AQI QE SHEH SHKURT
DO T EISHTE NJJET SIKUR ME EMARR UN SIMENSIN FIRMEN GJERMANE ME E DEJTU
me ithan shqiptarit a po emerr aeroplanin a din me e dejtu kurr nuk thot jo po more thot
edrejtoj un mos ta nin ty nuk esht mare me than nuk di se dituria nuk ka fund ka dije mbi dije ka vizionar e largpamsa s ate duash prandaj nuk duhet me marr detyra te rėnda persiper kur nuk i zotron
per shkak s emerr ne qaf nji milet len shere prapa qe nuk zgjidhen me shekuj.
SITUATEN MUND TA MARRESH NE DOR VETEM NESE JE QIND PER QIND I SIGURT SE JA DEL NE KRYE POR JO DIN TRIDHJET PER QIND E SHTATDHJET PERQIND JO SI THONIN TE VJETRIT
NJI E SHEH E NJQIND SI SHEH PER DREJTIME KOMBTARE DUHEN NE BALLė ATA MA MMENDJEHOLLET MA VIZIONART TE TJERET DUHET TE JEN NDIHMSA TE TYRE KSHTU VEPROJN POPUJT E ZGJUAR NEPER EUROPė

lirik 06-02-08 10:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Vujtjet e te burgosurve politik shqiptarė jan interesant per nji gjė qė ti mbyllet goja serbve dhe tė tjerve
te cilet me pompozitet propagandonin vllazrim bashkimin ,e popujve dhe i genjenin boten me prralla
mashtrime “mafioze .
Ne fakt ishte sistem mafioz dhe mjer ai qė hynte nė doren e tyre ne at kohė dhe tė shihje pėr sė afėrmi
fytyren shoveniste barbare tė tyre dhe mmfebnin shoven qė mshifgej nėn masken e bashkim vllazrimit.
Mė kujtohet nė vitet 1993 deri sa isha ne burg ne vuajtje te denimit me kujtohet kontakti me shum nacionalitete ne burg jo vetem te jugosllavis por edhe me te kombeve tjera kishe hungarez te pakicave kishte armen qe kalonin kufirin eish jugosllavis ilegal kishte turq arab indian e qka jo.
UN GJITHMON KAM QEN MERAKLI DHE KURESHTAR TE NJOH NJERZ DHE KULTURA TE SHKEMBEJ MENDIME:
Mė kujtohet kontakti dhe bsiedat me te burgosur te shum nacionaliteteve me kujtohet edhe me boshnjak kontakti.
Boshnjakt ather ishin tmerrsisht te dahsuruar ne jugosllavi ne politiken e bashkim vllazrimit q ene fakt ishte asgja tjeter vetem politik e moderuar rankovqiste maskė sho vene vetem ne formė tjeter.
GJat diskutimeve me boshnjak e kroat aty ne burg me kujtohet nji prej dialogeve te shumta.
Mė kujtohet nji intelegjenti boshnjak aty kur tha mua dhe atyre boshnjakve te vet,ju po ekundershtoni te gjith xhelal ferizin ne dialog po dijeni se jeni mendjeleht ma largpamse i ka ka parashikimet,
sepse mendoni nji diqka ne serbet na ushqejn me bashkim vllazrim me politikė mashtruese
per te ne dehur me opium mashtrues per te na droguar ne bashkim vllazerrim e kur te ju vejn dita me na pre nė fyt u qova pip n kamb dhe ja shtrengovca doren atij boshnjakut dhe it hash ke thėnė nji fjalė nji thėnje as filozofike dhe aq te sakt sa q e nuk do ta harrojn shekujt.
KėT FJAL I THASH DO TA SHKRUAJ DHE NESE DAL GJALL NGA BURGU DO T E MUNDOHEM TA SHKRUAJ DIKUND NE PUBLIK SėRBėT I THASH NUK JAN TE TILLė vetem per ju por se bashku me ruset jan te till per gjith boten mundohen ta mashtriojn boten me opiume mandej ti ushtrojn d sadizmat etyre dhunen e tyre qe mshefin gjithmon ne shpirtin dhe truirin e tyre e ruajn per z ta zbarazur kur te ju vjen rasti.
Dhe u deshmua kjo serbet ne ballkan qfar veprimesh kan ba e rusėt ne qeqeni qfar veprash mizore
NE AT KOHė kroatet me tregoninse serbet qetnik te evshur si oficer s ushtarak ne zonen e dalmacis shkojn e martojn femra kroate te gjitha i bejn me informacion marrin informata cila familje kroate ka vetem nji vajzė dhe mandej ja kurdis martesen sepse kroat ekan zakon te japin gjithqka per vajzen pasuri e q ka jo dhe mandej oficerat serb arrinin ne bregdeti te gjitha objektivat poltitk.
NE KET MENYR ATA MERRNIN EN DUAR QELSAT KRYESOR TE BREGDETIT e asimilonin femren kroate femiu i oficerit msonte qirilicen zgjedheshin ofeķcer ma qetnik te lidhur ngusht me sigurimin ushtarak dhe udb n koncentroheshin ne marrjen e kalas nga mbrenda marrjen e koracis per nji serbizim total per ta larguar nga orientimi perendimorė dhe per te marrr gjithqka nen kontorll.
Ata zgjedheshin
OFICERET KU JANMA TE PASHEM DHE STIMULOHESHIN GJOJA ME SHKOLL TE MADHE E ME GRADA ne fakt luhej politika asimiluese shkatrruese e komponentes nacionale kroate.
NE ANEN TJETER SIGRUIMI NE BURG DERGONTE SIPUNA DHE BENTE VESHT PIPZ SE QKA BISEDOJA UN E KU RRIJA QKA FOLA E QKA THASH isha i percjellur hap pas hapi dhe shpesh jan derguar raporte me shkrim dhe esht trashur dosja ime.
Saper dosjen e tarshė per mua kisha info rmata te sigurta por duarkryq nuk rrija as un dija te organizoj mbrojtjen time qellimin e kisha te dal njiher gjallė perjashta.
jA PRA KSO VEPRASH TE FLLIQURA ME PLAN BENIN SERBET PER TA MARRR NEN KONTROPLL BALLKANIN E TA BEJN ZONė NDIKIMI TE RUSIS ne zonat bregdetare ata kan pas gjeneral
qe kan paur jeten praallore dhe kan pas te koncentruara raketa te tkhyera nga perendimi dhe kan pas lidhje te mshefta me rusi kan qenė te gjith te drejtuar me shpirt t ezemer kah rusija per ta instaluar ndikimin pansllav dhe qirilicen andej me tregonin dalmatint dhe histriant e boshnjakt per politiken qė behej andej por shum her edhe nuk kkisha mundesi te shjkoj thell ne informime pasi paraqiteshin edhe rrreziqe pasi me percillnin zagart e udbbes nes esecilin hap.
EUROPEN ATA E MASHTRONIN ME MASKEN EBASHKIM VLLAZRIMIT NDERSA ARMET KONCENTRONIN E I SOFISTIKONIN PREGATISNIN MARTESAAT E PERZIEREA DHE
nepermes kuadrove te shitur te bashkim vllazrimin ne masken e te ashtuqujturit patriotizem socialist jugosllav te cilin un e diskreditoja me gjith fuqinė e shpoirtit si maskė pansllave shovene mbredna se ciles fshihej gjarpri i gjatė me bisht ne vladivostok te rusis e me krye ne zonat eballkanit e bile mundsisht te fius thinin edhe ne europ vetem priste rastin.
JA PERSE KEQTRAJTOHESHA UN SEPSE ME INTRESONTE SECILA VOGELSI DHE ISHA NE SHERBIM TE KOMBIT TIM PRANDAJ ISHA NE RREZIK JETE GJITHMONė
SEPSE KA PAS RASTE KUR DIKUSH I QONTE FJALT DERI NE BEOGRAD dhe ket e hetoja ne kurrizin tim pastaj kur fillonte zullumi.
NE TE BURGOSURIT SECILI EKEMI PAS DOSJEN DHE PER QDO SJELLJE PER NE KAN QEN TE UINFORMUARA ORGANET E LARTA DOSJET TONA I KAN PAS TE GJITHA QENDRAT jurispondenca sigurimimi is htetit partia kreu i shtetit kshilli ekzekutiv sepse jugosllavia ishte
vendi ma burokratik ne botė dhe spinunimi ishte buka e tyre ndersa shqiptart q ekishin nuhatje dhe intelekt sa do pak ishin ne rrezik jete e sa per shenime nuk guxoja te mbajė ata q ekan provuar ket te mbajns shenime jan sakatosur ose zhdukur ose i kan shkatrruar psiqikisht nji nder ta ishte ABEDIN BALA POETI DHE PUBLICISTI TE CILIN EMBYTEN NE BURG E VRAU SIGURIMI JUGOSLLAV:
SHUM NE SHENJESTER ISHTE EDHE JETA IME DHE KET MONTIM E KSIHIN LANė KUR TE SHKOJ NE KAZERMAT JUGOSLLAVE ku menjiher disa dit pas lirimit nga burgu me derguan ftesen per sherbim ushtarak edhe pse isha ne moshen tridhjet enji vejqare gati kishte kaluar mosha e ushtris por donin ne kazerm te ma kryenin tallkinin me metoda serbo qetnike.

lirik 06-02-08 10:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Disa Tregime Edhe Pak Vazhdojnė

legenda 06-02-08 13:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[SIZE=3]....kete mendim te ADIDU-se[/SIZE]
[SIZE=3]e perkarh me pike e prese,...[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]--------------------------------------------------------------[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]....Zonja Urata,nuk mendoj se eshte e arsyeshme qe te impononi lexuesit tjere ne at se c ““fare te shkruajne,qofte ato ane pozitive apo negative,si psh me rastin e anatres [/SIZE]
[SIZE=3]E_martumja,ky eshte nje forum liberal,dhe secili ka te drejte te shfaqe mendimin e vet.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[INDENT][quote=adidu]Se pari flm i nderuar urata per kete fraze qe me ka prekur sinqerisht thelle. Po e nis pergjigjen me ju, perpara postimit te mesiperm drejtuar mua, te Zotit Xhelal, megjithese postimi yt eshte i meposhtem. Pra po e nis me kah nga poshte, per te arritur lart.
Me vjen shuuuume keq i nderuar urata qe ne njefare menyre prenoncimi im apo edhe i te tjereve(nuk dua te flas aspak ne emer te tyre) trajtohet si "keqardhje" dhe "lutje" per zotin Xhemal dhe vuajtjet e tij. Nese duhet ta shohim si nje qenie te vuajtur, qe ka hequr pafundesisht ne burgjet famekeqe, jam i pari kete cast qe i bie ne gjunje ketij martiri. Madje e kam per nder ti bie ne gjunje si nje guri themeli te ngjizur me gjak, mbi te cilin ngrihen muret e lirise tone. Kete cast , ne kete fraze, flet zemra ime prej shqiptari dhe jo profesioni im prej artisti dhe letrari.
Por nese diskutohet per vepren letrare te ketij martiri, atehere punet dhe kahu i tyre ndryshojne.Nje shkrim letrar(poezi, apo proze) nuk eshte domosdoshmerisht e bukur vetem duke patur parasysh se c'ka hequr krijuesi. Bota ka shume shembuj qe njerez qe nuk kane vuajtur aspak ne trysni fizike ,kane hapur epoka dhe revolucione me vargjet dhe rradhet e tyre. Ne kete kontekst mendoj se zoti Xhelal nuk eshte per tu "meshiruar", pasi ka vertet vargje me vlera midis atyre qe kam lexuar, por dhe te fetishizohen vargjet dhe te ngrihen ne piedestal vetem e vetem per vuajtjet qe ka hequr, kjo nuk eshte e drejte.Nisur nga kjo edhe une i bera nje prenoncim te disa vargjeve te tij, pa e ditur aspak se sa ka hequr dhe martir eshte.
Shkurt, nese vargjet e martirit desheroni ti shohim nen kendeveshtrimin martirizues te siguroj edhe nje here qe une i pari ju ulem ne gjunje.Por nese do ti shohim ne aspektin profesional, atehere une do te jem i pari qe po aq sa i vleresoj , po aq edhe do te jap kritiken time ne aspektin profesional.
Si duhet ta trajtojme kete martir me pak fjale? Si nje martir artist, apo si nje artist martir?
Ju pa kuptuar kerkoni ta ndihmoni , por ne fakt e meshironi dhe mua nuk me vjen mire aspak, pasi si artist ndjej se ky njeri ka vlera , por duhet te pranoje qe ka edhe amatorizem ne menyren e te perifrazuarit te vargjeve te tij.
Respekte te gjitheve martirisht dhe artistikisht
p.s nese lexoni me vemendje se ckam shkruar me lart do ta kuptoni se une nuk kam pasur aspak tendence gjykuese per kete zotni, por jam prekur qytetarisht ne verejtjen e tij qe nuk i kam bere copy paste edhe emrin teksa i jam referuar.[/quote]
[/INDENT]

Urata 06-02-08 18:10

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=adidu]

[b]Martir ishe,
martir je,
martir do jesh,
dhe neser,
edhe pasneser,
edhe kur,
une te mos jem,
ai qe jam,
vargeshkrues,
martiresh, te kombit martir.
Poet jam,
poet do jem,
dhe neser,
edhe pasneser,
ne nje varr do ndryhemi,
perqafimtas mes nesh,
poezite e mia,
te tua,
vuajtjet e tua,
te miat.
(poezi per veten dhe Xhelal Ferizin)Adrian Dule[/b][/quote]


Vllai adidu, me shkrimet e tij te bukura, artin, fjalet e artikuluara ku permes vizionit te tij poetik/intelektual shperthen nga vetja-ndegjegjshem dhe behet domethenie, porosi, dhe mesazh per te gjithe ne!

O sa mire per ne qe kem rast t'lexojm!

lirik 06-02-08 19:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Faqja 89 Mund Te Fshihet Nga Administratori Ndersa 90 Esht Ne Rregull Ku Ehst Shkruar Permirsim Ne Faqen 89 Ka Shum Gabime Dhe Mund Te Fshihet
Ndersa Kjo Rubrika 90 Esht Kontrolluar Dhe Permrisuar Flm

Murgesha 06-02-08 19:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pėrshėndetje Lirik.
Isha unė qė tė fshiva "faqen" 89 e 90.
Mė duhet patjetėr tė tė pėrkujtoj se kėtu gjindemi tek nėnforumi letėrsia e presim biseda letrare.

Tė falemnderit pėr mirėkuptim.

Murgesha!

lirik 06-02-08 19:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Respekt Per Te Nderuarin Adrian Dule Per Vargjet Q E Mi Kushton Un Kam Besim
Se Do T E Mirkuptohemi Vargje Me Keni Kushtuar Ti Dhe Shum Kush I Kam Te Regjistruara Ktu Flm Prej Jush Te Dashur Bashkatdhetarė Edhe Nga Urata U I Ruaj Shum Vargje Qe Mi Ka Kushtuar Por Edhe Nga Te Tjeret Tash Po I Marr Vargjet E Adrianit E Po I Memorizoj Hami Deshti Ta Shuaj Xhelal Ferizin Te Jeni Te Bindur Me Shum Veshtrisi U Regjistrova Ne Komunen Time Pas Lufte
O Zot Sa Veshtirsi Hoqa Per Fat E Patem Fqi Kryetarin Ekomunes Mursel Ibrahimin Djali I Agjes Se Patriotit Te Madh Hysen Ibrahimit Ne Suedi Aktivistit Qe Ka Mbi Pesmij Procese Te Mbajtuar Politike Njeriut Ma Aktivist Te Te Gjitha Kohrave Ne Shtete Skandinave Njeriut Qe E Don Atdheun
Hysen Ibrahimit Ju Vra Vllau Ne Demostrata Ne Vitin 2004 Me Rastin E Mbytjes S E Tre Femijve Ne Lumin Iber Nga Serbt:
Para S E Te Dalin Ne Demostrata Isak Ibrahimi Nga Lagjja Shupkofc E Mitrovices
Emerr Ne Telefoion Hysenin Dhe Tu Ju Dridh Zeri Gati Si Ne Vaj Thot Ah Bre Vlla
Hysen Ma Kputen Shpirtin Tre Femijt Eqabres Shu Ih Qka Po Na Ben Shkjau
Po Me Duket Sikur Jan Fmijt E Mi:
Zemra E Shpirti Po Me Qet Tym Ishin Kto Fjalt E Vllaut Te Hysenit Isakut Deshmorit T E Kombit Shqiptarė:
Pas Nji Bisede Ku Hyseni Jashtzakonisht Merzitet Nga Suedia Ky Aktivist Patriot I Madh Hysen Ibrahimi E Pyet Vllaun Isakun Qka Ekeni Ndermen D Me Ba
I Thot Isaku Vlla Ma I Vogel Hysenit Hysen Vlla Po Pregatitet Demsotratė E Madhe Nuk Durohet Kshtu Ma
Ishalla Hjar O Vlla I Dashur I Thot Hyseni Dhe Te Dy Vllezrit Me Lot Ne Sy Si Zoti Me U Trgeu Se Nuk Do Te Ndegjohen Ma Pershendeten Per Te Mos U Ndegjuar Ma Me Isakun Isaku Vritet Ne Demostrata Nga Serbet Me Snajper Mu Te Ura E Ibrit Direkt Goditet Ne Zemer Nga N“snajperist Serb Matan Ures S E Ibrit
Dhe Mbetet Deshmor I Kombit
Kjo Familje Patriotike Dhaa Shum Per Kombin Edhe Djalin E Agjes Se Hysenit Qe Ja Vran Serbet Pa Meshirė Para Luftes Ne Vitin 1997 Abaz Ibrahimin
Ndersa Hysenit Jeten I An Nxiu Tradhtari I Kombit Gjyktsi Jusuf Mejzini
Tradhtari I Ndyr Q Edenonte Shqiptar Si Kasap Ekishte Hysenin Gjak Te Zi Se Ishin Grindur Sa E Sa Her Dhe E Futi Ne Burg Eja Mori Nji Pjes Te Rinis
Vetem Pse Hyseni Mendonte Edhe Ather Kombtarisht
Sa Hakmmarrsa Dhe Sa Njerz Te Poshter Ishin Ather Kta Udbasha Ishalla Nuk Thon Sot Neper Popull Ne Kemi Ndihmuar Larg O Zot Qka Kan Ba Kta Ne At Kohen Etyre S A Tradhtar Ishin Jam Vet Deshmitar I Kohes

natyra 06-02-08 21:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kushtuar poetit Atdhedashas z.Xhelal Ferizi

Ti Hero i Dardanise
Bukur po i kendon Lashtesise
Penda jote s'din te ndalur
Vuajtja jote e pa parur,
Ti Hero permbi shkrepa
Po ju kendon trojeve t'vjetra
Dhe nese zeri nuk te shkon,
E ke penden qe t'ndihmon
Qe nga dora kurr se l'shon
Sa pa pertim ajo qe shkruan
S'ka maqin qe ja muan
Sa me zelle dhe krenari
Eshte e bukur per stoli
Oh,sa shum po ia kan zili
Penda jote si ujevara
Nder penda tjera, eshte e para
Shkruna zi dhe shkruan bardh
Por gjithnje shkruan real
Ti bre penda e Xhelalit
Gur e shkemb e qelibarit
Rrofshe ti pend sa motet shekull
Paske qen gur e hekur
Se qyshe duhet t,jesh poet
Njemije vargje ne nje flet
Sikur t'jen o vale me det
Sikur t'jen o bjeshk me bore
Qka nuk ben o mendja e holle
Mendja e holle me aktivitetin
Sikur valet qe shperndain detin.

T'pershendes o i larte Xhelal...
shkruaj o vella
vargun kurr mos e ndal

Gjithnje me respekt
nga mike e juaj
natyra

lirik 06-02-08 22:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ju falenderoj o bashkatdhetarė o popull Qė Mė KUSHTONI VARGJE PER SE GJALLI JU FALEMINDERIT VLLEZER E MOTRA TE DASHUR DHE TE NDERUAR
TE GJITHA KETO VARGJE QE JU MI KENI KUSHTUAR NEPER FORUME UN DO TI RUAJ KUJTIM
NGA TE GJITH FORMISTET JU FLANDEROJ SHUM DHE JU JJM MIRNJOHS PEER MORALIN VULLNETIN Qė ME JEPNI JU FALENDEROJ I BIJ EBIJA TE TOKES SE SHEJT SHQIPTARE
BREZAT E BREZAVE TE KSAJ SHQIPTARIE NE JET TEJ JETVE I KENDOFSHIN E I GZOFSHIN
JU JENI MREKULLIA VET JENI YJE TE PASHUARA TE QIELLIT SHQIPTARė JU SHNDRISNI
ARMIKU I JONė SHEKULLORė PO VYSHKET PO SHUHET NE URREJTJEN E TIJ TE DJALLIT
KUR T EJU SHOH ARMIKU SE JU E DONI BASHKATDHETARIN TUAJ E MBANI NE GJIRIN E POPULLIT QE ELINDI BIRIN EVET ENUK E HARRON DO T E PELCAS ARMIKU
ARMIKU MENDOI S EPOPULLI IM DO T EME HARRON POR KJO NUK NDODHė S EUN E NJOH POPULLINTIM TE DASHUR DHE NUK PENDOHEM PSE JA KAM KUSHTUAR RININė
EDHE SOT SIKUR TE KEM MUNDESI EDHE GJITH POPULLIT TIM DO TI SHERBEJA AQ SA MUNDEM
NATYRA MOJ POETE POPULLORE S ABUKUR Q ETE KA HIJE VARGU DHE SHKELQIMI YT POPULLORė“ TI JE VET BUKURIA E FORUMEVE SHQIPTARE VETERANE
FJALA JOTE URTSOJE NJERZ E QETSOJ SHPIRTA TI JE VET MREKULLIA
FJALA JOTE EURT SHQIPTARE QETSOJ E NGAZLLEJ NJERZ NEPER FORUME
SA BUKUR DIN TA SHPREHEHS AT FJALEN TENDE TE URT DHE MAGJIKE LUM ATDHEU Q EKA KSO MALSORJE SHQIPTARE ME KSO VYRTYTE VARGATARE E VERTET POPULLORE
TE FALA NATYRA E NEDERUARA MOTER SHQIPTARE VERTE JE TALENT VERTET JE BRIOLANTE
O ZOT SE SI TE DESHTEN TY FORUMET SE SI I PERVETSOVE NJERZIT KAHDO ME FJALEN TENDE MAGJIKE
PAQ FAT E GZIME ME FAMILJE DHE TE UROPJM MIRSI E LUMTURI DHE TE UROJ TY NE MALET EBUKURA SHQIPTARE ATJE NE QERDHET E SHQIPOMNJAVE TE GZOSH LIRN E AJRIN E KOSOVES DARDANE
KUR TE SHPALLET PAVARSIA DUA TE SHOH NE VALLE SI NJI SHQIPE Q ETE SHNDTRIT TOKA SHQIPTARE NGA SHQIPTARIZMI YT SI BILURI
PAQ FAT OJ E URUAR ME TY QOFSHIN VITET E LUMTURISė VERTETė JE NJI ENGJULL I MIRSISė
I MIRSJELLJES DHE I FJALES PRANDAJ SECILI FORUM TE ADHURON TY DHE ME SHUM DESHIRė TE MBANė SI NJI MARGARITARE
AUTORI MIKU JUAJ I FAMIJES TUAJ TE SINQERT SHQIPTARE XHELAL FERIZI LIRIKU

Pupi 06-02-08 22:58

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[FONT=Courier New][SIZE=3]Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Loriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar ![/SIZE][/FONT]

lirik 07-02-08 14:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
E Po Gjuha ėsht Me Tule

Autori Xhelal Ferizi

E Po Gjuha ėsht Me Tule
Kah Ti Jep Kahje Kritiku
Ka Ti Je Jep Po At Mish Vule
E Kah Tė Don E Qon Armiku

Edhe Miku Si T' Ja Don N 'hater
Qejfi E Gara E Shpirti I Valė
Disa Tjerė Dalin Me Sater
Turrin Vargut Me Ja Ndalė

E Po Mishi Kah Mbrendsija
Ka Gjithfare Helme Toksike
Ne Sa Kahje E Shtynė Mėrija
Edhe Gjuha Elastike

E Gjuha Mbanė Edhe Dashuri
Porsi Palca E Mjaltes Nė Hoje
E I Mbjellė Fjalėt N' Bukuri
Kur I Nxjerrė Nga Shpirtė Goje

Po Gjuha Ka Edhe Katran Ferri
Ka Shum Tė Idhta E Plot Bela
Ajo Nga I Her Esht Nji Tul Sherri
Qė Rrėnon Kshtjella E Kala

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

Paradox_13 07-02-08 17:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Urata]Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin [B]lirik[/B]! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata[/quote]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Ka kohė qė lexojė rrethė dhe pėr autorin nė fjalė edhepse mendimet e mia shpeshė bien ndesh me ate qa flitet e pėrflitet apo pėr tė qenė sa mė real edhe vetė bindja ime rrethė kėti autori nuk mundė pėrqendrohet dhe nuk munde te funksionoj si njė bindje e plotė.[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Disa shkrime mė lėn pėrshtypjen sikur pas tyre qėndronė njė autorė,poet qė letėrsisė shqipe i jepė njė zė tė qartė individual, porė pėrnga mėnyra e artikulimit tė tekstit shpesh delė nė pahė njė ndryshimė .Zakonishtė vjershat e tija nisin nga fusha e revoltit tė theksuar pėr tu qfaqur mė vonė si kėngė me ngjyra tė ndieshme elegjiake.Kjo vrehet mjaftė edhe nė mėnyrėn e ndėrtimit tė vargut tė poezisė ,nė njė anė, vjershat e barazpeshuara me njė vargė tė matur e tė rimuar me figura tė ndėrtuara mbi trashėgimin poetike shqipe.[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Kurė lexojmė kėto vargje vetvetiu shtrohet pyetja;a barazohet poezia me tė vėrrtėtėn..??[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Pėrgjigja mungon,..ngase as pyetja nukė ėshtė shtruar e eksplikuar.[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Megjithatė mendoj se vargjet e kėti autori tė cilat nuk ndjekin ndoj model shkrimi posė qė mbėshteten nė rrėfime personale japin para sė gjithash njė dėshmi,dėshmin pėr ankthin e jetės nėpėr tė cilėn kaluam si popull.[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Kurė figurimi I vjershės gjenė mbėshtetje nė trashėgimin popullore si urti e nė kėt process hyjnė ndjesia personale nė njė anė e ndodhura reale e rrethit nė anėn tjetėr,vjersha nė tė shumtėn e rasteve del e suksesėshme,ngase fiton jo vetėm ndjeshmėri porė edhe njė dramacitet tė mbrendshėm.[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Pėr tė mos e zgjatur ngase shpeshė kurė lexoj ksajde mė bėhet sikur jam nė ndoj fushatė paralektorale dua tė theksoj se nė njė masė tė konsiderueshme ndaj mendim te njejtė me disa paradiskutues, e nė veqanti me tė nderuarit Adidu dhe Legenda rrethė kritikave dhe sygjerimeve nė adres tė autorit.[/I][/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Paradoxi…[/I][/SIZE][/FONT]

Dilaver 07-02-08 23:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Eh, dhėmbi i kohės ėshtė i pamėshirshėm, me shekuj na gici etnosin tonė.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Poezitė dhe vargjet e poetit Xhelal Ferizi, gėrshetojnė njė kolorit tė pasur figurativ. Edhe pse tė papėrpunuara mirė, kanė vlerė tė patjetėrsueshme.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi rrėshqet nėpėr formalitete e mejdane pėr tė shprehur lėndėn dhe figuracionin e tij duke e shtrirė nė gjersinė dhe thellsinė e vargjeve tė veta. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Poeti Xhelal Ferizi duke jetuar larg bukurive tė atdheut, larg miqėve e shokėve, shpesh nuk mund tė pajtohet me epokėn e tij e cila ėshtė e begatshme edhe me njė dozė jo simbolike trishtimi. Nė kėtė botė plot me dhembje e mallė poeti ndihet se ka mbetur fillikat, si zė i vetmuar e i humbur andaj shpesh edhe kėrkon pėrkrahjen e bashkkombasve.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT]
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Xhelal Ferizi pena jote mos pushoftė kurrė sė dhėni perla poetike zemrave tona.[/SIZE][/FONT]

lirik 08-02-08 00:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Faleminderit Te Nderuar Pardox Dhe Dilaver Per Fjalet Tuaja
Vertet Ne Vargje Jan Dis A Gabime Teknike Ortografike Por
Dal Ngadal Do T I Permirsoj Kur T Ekem Kohė Se Dhe Po Lodhem
Prej Ngarkesave Te Teperta Nga Obligimet
Dhe Shkrimet E Shumta E Leximet

lirik 08-02-08 00:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kan Fillue

Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi

Kan Fillu Fjaltė Vlersimtare
Kush Me Ndezje E Vrull E Rrke
Ah Kritika Kjo Letrare
Pėr Lirikun Porsi She

Her Po Vijnė Do Fjalė N' Gurgllima
Her Po Dalin Andej Shtrati
Disa Turr Por Si Vetima
Dikush Thumbit Ti U I Ndejt Gati

Tridhjet Vjet Harruan Lirikun
Tridhjet Vjet E Lan Pa Atdhe
Tridhjet Vjet Se Luan Qerpikun
Zemra E Tyre Kur S' Ka Nxe

Kurrė S# Ka Pyyt Zemra Shqiptare
Kurrė S# Ka Pyet Kombi E Etnija
Ku ėsht Penda Vargatare
Qė I Nisė Rrezet Kah Shqipnija

Tridhjet Vjet Me Kokė Perpjetė
Tridhjet Vjet Doren Pa I Dhanė
Varg As Strofes Pa I Dhanė Jetė
Qe Kan Shkri Kto Diell E Hanė

Tridhjet Vjet I Kan Shkri Yjet
Tridhjet Vjet Tue Kja Liriku
Tridhjet Vjet Ka Kndue Per Pyjet
E Pėr Breg Adriatiku

Tridhjet Vjet Ka Kndue Per Fusha
Tridhjet Vjet Per Kokrra Zalli
Ah Per Zogj E Shpend Me Brusha
Per Etni Tue Kja Nga Malli

Tridhjet Vjet Ngjyra Lotonte
Dilte Pendes Magjistare
Tridhjet Vjet Mua Me Mohonte
Nanė Etnija E Lashtė Shqiptare

E Ju Pyetni Mote E Stinat
E Ju Pyetni Ndjenjat E Eres
Pytni Shegt Pyetni Qetinat
Kah Ka Kandue Ai Zogu I Veres

Se Ju Koken Lart E Mbani
Ju Shkon Mendja Lart Mbi Rrfe
Un Si Qiri Kah Zandani
Shkri Jam N' Lot Pėr Komb E Dhe

Por Ju Lindė Jeni Kryelartė
Prandaj Shkelni Ndjenjė E Nyje
E I Perbuzni Vargatartė
Hanė S# Ju Leni Dritė A S Yje

Triidhjet Vjet Vargun S E Lshova
Tridhjet Vjet Prita Besnik
Por As Shqipnija As Kosova
Nuk Kan Luajt Sy As Qerpik

Kund S'kan Kthye Ndoj Ndjenj Kah Shija
As Nuk Kthyen Ndoj S Y Vrojtimi
As Kah Penda E Kah Vetmija
Kah Po Qante Penda E Shkrimi

Tridhjet Vjet Un Tu I Thirr Vlerat
Tridhjet Vjet Kan Kja Bilbilat
Mirė E Dijnė Kroje E Pranverat
E Dijnė Gongje E Karajfilat

Veq S E Dini Ju Shqiptarė
Qe Me Kokė E Prekni Qiellin
S E Lart Mbahni Qiellatarė
Drue Me Shkelė Mbi Hanė E Diellin

Se Ju Nuk Shihni Se Ju Nuk Ndjeni
Mbrendi Tė Lotit Mbrendi N' Gjamė
Karajfilat Gjith I Theni
Tue E Perbuzė At Gjuhen Amė
Autori Shqiptarė Ne Mergim Xhelal Feerizi

BE LK 08-02-08 11:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mua me duket njeri i sinqerte dhe ka nje pasion te madh per poezine....

une nuk kam lexuar shume poezi te tija ketu ne FD pasi spo kam shume kohe, por nga ato qe kam pare me kane pelqyer....

Shkruan bukur dhe qarte, mundohet te nxjerre ne pah ate qe njeriu duhet te ndjeje ne shpirt dhe te ndjeke ne rrugen e tij ne kete jete dhe mendoj se ja arrin mjaft mire.....

Keshillon per ndjenje dhe ndjen vertete ne ate qe shkruan......

Respekte nga ana ime...

EB LK

Preshevar 08-02-08 11:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Njerezit kane nevoj per nje qetesi shpirterore dhe poezia jote ne menyren me te mir arrin te depertojn ne zemrat e mendjet e tyre. Kjo eshte arma ma e mire e nje njeriu per te depertuar me urtesi brenda shpirtit njerezor, kur nje njeri lexon poezin tende "lirike", ai kupton shpirtin e krijimit te saj, dhe mundohet te implementoj prej saj, sepse eshte pikerisht ajo urtesi e te shkruarit bukur, qe zoti jua jep disa njerezve per te nxjerr shoqerin nga zullumi dhe llomi qe ne ditet e sotme, shumica edhe jan futur ne to....

Eshte pikerisht Poezia dhe frymezimi qe paraqisni ju si nje shpat qe pret shpirtat e te pa ndershmeve siq jan ata qe po i pershkruani ne postimet e juaja!....

Pra te inkurajoj edhe nje here qe te vazhdosh te shkruash se kjo te nderon tek Allahu, kjo eshte keshilla me e mire qemun te bej nje njeri ndaj fenomeneve, duke e keshilluar ate me fjal te bukura dhe fisnike. me qellim qe ai te ndjehet i qete ne ate qe lexon dhe mediton....

Gjithashtu poezia eshte nje mjet shum i mir per ti qetesuar njerezit e ndryshem, nga hallet dhe monotonia e perditshme. Ata kur lexojne poezin, frymezohen dhe kjo ndikon ne te gjitha aspektet e jetes se tyre...(per mire sigurisht,)!

Te thash edhe ne nje postim te me hershėm qe luften qe ke filluar nuk duhesh ta stoposh dhe ti japesh fitore te paditureve!, vazhdo keshtu se emri i shkrimetareve kurre nuk vdes... dhe se do perkujtohesh gjithmone nga ata qe e lexojn poezin tende !

Sun po e mbaroj me kaq ket postim pa te lajmeruar qe shperblimin qe kane njerezit per lenjen e trashegimnise se dijes pas kesaj bote jan ato qe na ka paralajmėruar i dashuri Muhamed a.s. ne nje hadith ku thot qe : [COLOR=DimGray][I]

Njeriu kur vdes i shkeputen te gjitha maredhenjet me kete bote dhe ska me sevape apo gjynahe per te. por vetem ne 3 raste atij i shkojne sevapet dhe pas vdekjes.;

1. kur ka ndertuar dicka, nje xhami apo ndonje krua qe njerezit kane miresi prej saj,...

2- dhe kur ka lene dijeni dhe libra dhe prej ketyre mesojne ato qe vijne pas.

3- gjithashtu dhe ata pasardhes qe luten per te...![/I][/COLOR]


[COLOR=Black]Pra te pershendes, dhe mirpresim poezija tė reja nga dora e dija jote.

Miku nga Presheva,
[/COLOR]

Guri i madh 08-02-08 12:02

Titulli: Si do tė ju dukej
 
kam pas rastin edhe nė nji forum tjter me lexue poezit e lirikut


LIRIK tė lumt keni shkrime tė bukura shkronjat tuaja jan tė ARTA


respekt

lirik 08-02-08 16:22

Titulli: Si do tė ju dukej
 
KAM MENDU SE DO Tė Mė MBROJNė
Autori xhelal ferizi ne mergim

Kam mendue se se dot ė jem prore
nė nji mbrejtje ombrellė kombtare
ku do tė mbajnė zemrat arbnore
nė mbrojtje mbshtjellė n' roje rreztare

kam mendue e i kam thanė qerpikut
o mos kjani o lott te mia
se mua e vargjet ne dorė tė armikut
nuk mi len e jona etnija

kam mendue se zemer bardhė
ėsht shqiperia e jonė etnike
kam mendue se dita ėsht ardhė
mos me m' lanė n'kthetra armike

kam mendue oj shqipni loke
se ti djalė e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun

kam mendue se nuk jan akull
ato zemra tė mdha shqiptare
se nuk me lanė kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare

kam mendue e i kam thanė qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot te mia

i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjė n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanė lot karajfile

tridhjet vjet mirė e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha qė s'ma harrojn mue

tirdhjet vjet qanė vargu i arit
mbshtjellė en gji me amanete
pa i dhanė ndihmė dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujė e dete

kahdo rrrin n' male shqipnija
nė kambė jan que ara e ledina
po i kėrkojnė vargjet e mia
shum bilbila e kanarina

e qajnė bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnė trojet arbnore
stinė e tė ardhme kohra t' motit

e ėsht tu ju thirrė zoti i gjithsisė
e kahdo ka engjuj qiellorė
pėr qdo varg tė letėrsisė
por ju rrini si tė gjorė

rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujė
tridhjet vjet ju mirė e dini
se m' kurthoj mua dheu u huaj

qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
qė pėr ju la i kam me lot
me fjalė t' bardha ma tė mira

me ato germa nxjerrė me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimė s i t' ciceronit

qka tė ju them un tash mahnive
edhe Ylberave nė qiell tė huaj
un pėr ju nė art t' bukurive
pėrjetsu u kam n 'shekuj muaj

qka tė ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet mė ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikė e brisk tradhtije

mbi gjasht her mė kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrė me thikė
tinza krahve m' kan pėrvlue
tue pėrdorė rrenė e taktikė

her ne burgje e her nė jetė
se i ndėresente gospodari
hiq ma shum s e trdihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari

as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ėsht vendi
m' jan servilė pėr interese
por nji her su mbajt kuvendi

as nuk foli aksionari
e zemėrvogli biznesmeni
as su gjet kund birė shqiptari
qė e ka zemren si bedeni

a thu s paske zemer bujare
a thue trim s' ka mbeė mbi dhe
pėrmbi tokė tė lashtė shqiptare
qė ma jep ni shpresė tė re

pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nėn rrota
kur ky heret i doli armikut
me sternipa kastriota

veq per ju per tė juaj fėmi
pėr gra tuaja e per ata breza
veq se ju me pasė liri
mbi armik mėrinė e ndeza

pse a kshu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' shndet dritė e lkurė
gjithmonė shpresen tė ma theni
kur e mbajta nė burg si gurė

kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo mė ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalė t' pelimit

tridhjet vJet po kjo praktikė
tridhjet vjet luftė me tradhtarė
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenė hasmi shqiptarė


e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnė vargje t' mia
qė si yj shndrijnė qiell e deti

hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava

jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindė per hile e sherre


tere miljon vargje shqiptare
qe i kėrkon shkolla e urtsija
qė n' pėr breza si rrejdhė ujvare
kan me ecė kah shkola e dija

autori xhelal ferizi nė mėrgim

Vargjet me titull kam mendu se do tė mė mbrojnė
kan qenė tė shkruara ngjajshem por shum ma gjat dhe i reduktova
pas te gjatat vargje po krijojnė monotoni te lexuesi

kto vargje shqiptare q e i kam pasė te shkruara jan shkruar
ne qadte pezmi dhe deshprimi
nga zhgenjimi kur nji prej ngatrresave qė epata ne qytetin
tim me disa shqipfolsa njeri esht nga peja etjetri nga malisheva
bij te baballarve spiun te rankoviqit
bile njeni ekishte baben kumarė te shkieve qe nga koha e rankoviqit
ku tregojn njrezit ne oborr te vet ua ka pre shkieve derrat eka hanger e ka pi kumarisht me ta
ksi tradhtarsh dhe gjaksorsh shum her e sulmuan xhelal ferizin
neper klube nė gjermani ashtu siq e sulmua neper forume te internetit nga virusat e shkieve
qe flasin shqip
kur ju kam thanė shqiptarve kahdo se kombi jonė do te myket nese nuk i pastron tradhtart
nuk me besonin ndersa po them prap pa pastrimin etradhtarve toka shqiptare as kombi nuk sheh dit
se ata nuk jan numer i vogel sidomos ne kosovė ene shqiperi tash shkon numri deri ne dhjetė perqind
mendoj qka un mendoj se ky ėsht numer i madh dhe demton interesat kombtare
dhe kur shikon njeriu per qka jan shitė te rgeku ete serbi veq per pak para endoshta edhe nji makinė
kerr veturė siq themi ne shqiptart kosovarė.

iNTEPRETIMI im ne vargjet artistike dhe stilizimi ne varg i dhimbjeve vuajtjeve dėshprimit
dhe zhgenjimit u shkrua shum her por ka edhe vargje shum pozitive por ne s disa raste fort u helmua jeta ime nga tradhtart edhe sikur t ejaqes bomben atomike udbes serbe me dorė te zgjaturshqipfolse
nuk mund te hakmerrem ne jeten time se qfar kurthash ne organizuan ata .
NUK PO MUNDEM PA E ZBRAZė REVOLTEN NE VARGJE SE NUK MUND TE DUROJ MA
dikurė kam heshtur por tash jo ma nuk mund te heshti se pelcas tridhjet vjet u grumbullua mmlefi e zhgenjimi duhet te zbrazem s ema leht po ndihem shpirtrisht e psiqikisht se pa rrena ne jeten time jam shum i zhgenjyer nga f disa gjėra qe akoma nuk ju besoj syve se aq ne sherbim te armikut mundet me qen ai qe buken e han te kosoves eujt ja pin asaj toke e punen eben te armikut medet qfar absurdi medet qfar berllogash jan ata lloj kafshėsh
pra vargjet kan qenė ne dorshkrim pak ma ndryshe jan qeth♪7 pak dhe jan shkrtue s eka pas pezm t' madh ktu kutpohet te shrehurit e autorit nuk duuhet me qen gjithmon pozitiv dhe vetem me bukuri
por edhe te metat e tradhtitė e intrigat dudkurit negative duhet me u intepretu artistikisht zhgenjmi denimi vuajtja etj sepse vargu i ka edhe te mirat edhe te kqijat s ashtum me te gjitha zhdavarit e hallkamat q ei ka jeta mizore

lirik 08-02-08 18:36

Titulli: Si do tė ju dukej
 
O ju shekuj
shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

o ju shekujnė gji qė mė vloni
o jue t% mbjellura ideale
o ju detė lot n' qiell qė notoni
mė thuani tė vuajtura fusha e male

mė tregoni ju pėr hirė tė zotit
at segret qė mbani nė guri
eu dėshmitė qė jeni tė motit
e ti oj shtizė ku tė rrin flamuri

ah per hater tė lirikut
ah per hater t vargut me magjik
ah per hater te qehres t ' fikut
pse u bė jeta metelik

metelik u bė bė edhe fjala
metelik u bė edhe votra
meteliku shkon si vala
metelik u bė nanė e motra

metelik u bė bė kaptina
metelik u bė miqsija
metelik nė bė krahina
shteti kombi e etnija

metelik u bė edhe vllau
baba e nipi e kusheriri
n metelik ai greku e shkjau
bleu shum mish e gjak e iliri

metelik u bė kryetari
metelik edhe muhabeti
metelik na u mbush tradhtari
qe po derdh vnerė porsi deti

po derdh helm n torje etnike
#se ėsht ble prej metelikut
kjani o vargje ju lirike
se fitoj loja e armikut

me thuani o te mshefta ju sekrete
qė e ndertuat at bukuri
pse nuk vlejn ma fjat poete
mete liku a thue i ka pi

metelik o metelik
sa shum ble ke kukulla jete
ty porodhue t' ka ai armik
n' metelik shndrroj shum adete


n' metelik shndrroj shum zakone
n' metelik shndrroj dashurinė
n' metelik gjet formė zezone
per me me mbjell n zemra tradhtinė

meteliku shum ka ble
zemra qorre e ujq e derra
meteliku u derdh si she
per me lanė vyrtytet t' djerrra

ah mallkoje metelikun
sa shum njerzi prishi n tipare
ai se deshti kurr lirikun
qė kėndon me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 08-02-08 18:44

Titulli: Si do tė ju dukej
 
-------------------------------------------------------------------------

O ju shekuj

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

o ju shekujnė gji qė mė vloni
o ju o t' mbjellura ideale
o ju detė'lot n' qiell qė notoni
mė thuani tė vuajtura fusha e male

mė tregoni ju pėr hirė tė zotit
at sekret qė mbani nė guri
e ju dėshmitė qė jeni tė motit
e ti oj shtizė ku tė rrin flamuri

ah pėr hater tė lirikut
ah per hater t' vargut magjik
ah pėr hater tė qehres t ' fikut
pse u bė jeta metelik

metelik u bė edhe fjala
metelik u bė edhe votra
meteliku shkon si vala
metelik u bė nanė e motra

metelik u bė kaptina
metelik u bė miqsija
metelik na u bė krahina
shteti kombi e etnija

metelik u bė edhe vllau
baba e nipi e kusheriri
n' metelik ai greku e shkjau
bleu shum mish e gjak e iliri

metelik u bė kryetari
metelik edhe muhabeti
metelik na u mbush tradhtari
qė po derdhė vnerė porsi deti

po derdhė helm n' troje etnike
se ėsht ble prej metelikut
kjani o vargje ju lirike
se fitoj loja e armikut

mė thuani o tė mshefta ju sekrete
qė e ndėrtuat at bukuri
pse nuk vlejnė ma fjalt poete
meteliku a thue i ka pi

metelik o metelik
sa shum ble ke kukulla jete
ty porodhue t' ka ai armik
n' metelik shndrroj shum adete


n' metelik shndrroj shum zakone
n' metelik shndrroj dashurinė
n' metelik gjet formė zezone
per me mbjellė n' zemra tradhtinė

meteliku shum ka ble
zemra qorre e ujq e derra
meteliku u derdh si she
per me lanė vyrtytet t' djerrra

ah mallkoje metelikun
sa shum njerz prishi n' tipare
ai se deshti kurr lirikun
qė kėndon me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 08-02-08 19:02

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e to gjuhė o magji goje

mėthuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qe mbi ta nuk bien si rrfe

mėthuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijn kaq shum tradhtarė
qė vallzojn bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje me ndihmoni
ju tradhtinė mos e perligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet permbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe
xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik 08-02-08 19:10

Titulli: Si do tė ju dukej
 
--------------------------------------------------------------------------------

Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qe mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik 09-02-08 03:26

Titulli: Si do tė ju dukej
 
--------------------------------------------------------------------------------

KAM MENDU SE DO Tė Mė MBROJNė

Autori xhelal ferizi ne mergim

Kam mendue se se do t ė jem prore
nė nji mbrojtje ombrellė kombtare
ku do t' m'ė mbajnė zemrat arbnore
nė mbrojtje mbshtjellė n' roje rreztare

kam mendue e i kam thanė qerpikut
o mos kjani o lott te mia
se mua e vargjet nė dorė tė armikut
nuk mi len e jona etnija

kam mendue se zemer bardhė
ėsht shqiperia e jonė etnike
kam mendue se dita ėsht ardhė
mos me m' lanė n'kthetra armike

kam mendue oj shqipni loke
se ti djalė e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun

kam mendue se nuk jan akull
ato zemra tė mdha shqiptare
se nuk mė lanė kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare

kam mendue e i kam thanė qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot te mia

i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjė n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanė lot karajfile

tridhjet vjet mirė e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha qė s'ma harrojn mue

tirdhjet vjet qanė vargu i arit
mbshtjellė nė gji me amanete
pa i dhanė ndihmė dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujė e dete

kahdo rrrin n' male shqipnija
nė kambė jan que ara e ledina
po i kėrkojnė vargjet e mia
shum bilbila e kanarina

e qajnė bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnė trojet arbnore
stinė e tė ardhme kohra t' motit

e ėsht tu ju thirrė zoti i gjithsisė
e kahdo ka engjuj qiellorė
pėr qdo varg tė letėrsisė
por ju rrini si tė gjorė

rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujė
tridhjet vjet ju mirė e dini
se m' kurthoj mua dheu i huaj

qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
qė pėr ju la i kam me lot
me fjalė t' bardha ma tė mira

me ato germa nxjerrė me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimė s i t' ciceronit

qka tė ju them un tash mahnive
edhe Ylberave nė qiell tė huaj
un pėr ju nė art t' bukurive
pėrjetsu u kam n 'shekuj muaj

qka tė ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet mė ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikė e brisk tradhtije

mbi gjasht her mė kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrė me thikė
tinza krahve m' kan pėrvlue
tue pėrdorė rrenė e taktikė

her ne burgje e her nė jetė
se i ndėresente gospodari
hiq ma shum s e trdihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari

as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ėsht vendi
m' jan servilė pėr interese
por nji her su mbajt kuvendi

as nuk foli aksionari
e zemėrvogli biznesmeni
as su gjet kund birė shqiptari
qė e ka zemren si bedeni

a thu s' paske zemer bujare
a thue trim s' ka mbetė mbi dhe
pėrmbi tokė tė lashtė shqiptare
qė ma jep ni shpresė tė re

pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nėn rrota
kur ky heret i doli armikut
me sternipa kastriota

veq pėr ju per tė juaj fėmi
pėr gra tuaja e per ata breza
veq se ju me pasė liri
mbi armik mėrinė e ndeza

pse a kshtu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' shndet dritė e lkurė
gjithmonė shpresen tė ma theni
kur e mbajta nė burg si gurė

kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo mė ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalė t' pelimit

tridhjet vJet po kjo praktikė
tridhjet vjet luftė me tradhtarė
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenė hasmi'! (shqiptarė


e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnė vargje t' mia
qė si yj shndrijnė qiell e deti

hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava

jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindė per hile e sherre


tre miljon vargje shqiptare
qe i kėrkon shkolla e urtsija
qė n' pėr breza si rrejdhė ujvare
kan me ecė kah shkolla e dija

autori xhelal ferizi nė mėrgimarmiku ka duar tė zgjatura shum ma shum se q ė ne mendojmė pervoja ime u jep ket keshillė
mallkuar qioftė udba e zezė nder shekuj se bashku me tradhtart dhe veglat kuisilinge

vdekje tradhtarve liri popullit
poshtė armiqt e kombit shqiptarė


rnnoft paqja botrore
dhe miqsija ne mes popujve nė nji botė te lirė dhe demokratike
liri brezave
vdekje dinakrisė rrnoft sinqeriteti dhe civilizimi i ndershem
poshtė kanibalizmi shoven fashit rracist

rrnoft liria demokracia dhe barazia

rnoft shqipria etnike e bashkuar me troje

nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik 09-02-08 11:23

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjainate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik 09-02-08 11:24

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imagjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik 10-02-08 21:44

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falenderoj i nderuar pupi per perkrahje te sinqert dhe angazhim ne temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes mosmirnjohje dhe egoizem.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes dhe qė quhet treg i shpirtrave vetem kush eka shpirtin treg po bėhet hero tė gjtiha ta qė nuk ekan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si duikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtror i shum njerzve

Guri i madh 10-02-08 22:43

Titulli: Si do tė ju dukej
 
[quote=lirik]Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falenderoj i nderuar pupi per perkrahje te sinqert dhe angazhim ne temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes mosmirnjohje dhe egoizem.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes dhe qė quhet treg i shpirtrave vetem kush eka shpirtin treg po bėhet hero tė gjtiha ta qė nuk ekan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si duikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtror i shum njerzve[/quote]i nderuari lirik ju pershendes edhe lirisht munem me than se je njeri nder ata forumista qe i respektoj shum

dy her ju kam pershendet nė privat dhe une kam konstatue se ju nuk deshironi me komunikure me mue dhe mue mu kan mbyll te gjitha rrugt ku mundem me dhan mendimin per juve nė temen nė fjal


po mendoj se vlersimi i juaj ėsht pak i ngutshem

lirik 10-02-08 23:10

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falėnderoj i nderuar pupi per pėrkrahje tė sinqertė dhe angazhim nė temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja
gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes
mosmirnjohje dhe egoizėm.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes
dhe qė quhet treg i shpirtrave
vetem kush e ka shpirtin treg po bėhet hero
tė gjtiha ta qė nuk e kan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si dikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtrorė i shum njerzve
tė fala nga liriku nga mitrovica autori nė mėrgim

lirik 10-02-08 23:26

Titulli: Si do tė ju dukej
 
pershendetje

--------------------------------------------------------------------------------

lirik per her te dyt po ju pershendes nė privat nuk ma ke kthye heren e par pershendetjen

tani kur lexova shkrimin tuaj mu mbushen syt me lot


-------------------------------------------------------------------


Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falenderoj i nderuar pupi per perkrahje te sinqert dhe angazhim ne temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes mosmirnjohje dhe egoizem.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes dhe qė quhet treg i shpirtrave vetem kush eka shpirtin treg po bėhet hero tė gjtiha ta qė nuk ekan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si duikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtror i shum njerzveta them te verteten nuk te dalloj nga familja ime qe i kam nė kosov po une deshta me dit ma shum per juve

nga shkrimet tuaja kam vrejt se jeni nji kok gjeniale bile ket ja kam than edhe nji antari te dardanis ne privat

e kam vrejt se keni vujt nga pa drejtsit


ju pershendet Guri i Madh nga komuna e vushtrris
__________________
Duke demaskuar vehabizmin i beni nder kombit

Rujna ZOT nga komandantat e canhanit tė krumes e tė bllacesPėr tė bindur ty se ndryshe ėsht puna dhe nuk ti mbylli ty shtigjet sa erdha nga loja e futbollit isha te nji turnir gjerman i futbollit ku djali i merr pjesė dhe me duhet ta dergoj neper turnnire sepse merret me futboll dyqind kilometra andej e dyqind kendej sepse shkova pertej mynchenit ne nji sallė ku u mbajt turniri dhe kulbi i tij mi kishte terheq nga kontoja 80 euro paguaj aty paguaj aty shpenzimete naftes u knaqa edhe vet iisha futbollist dhe edua futbollin te meos them e dashuroj por koha nuk ishte e imja un linda ne kohen e keqe vetem ata breza ku linden ne kto kohra mund ti quani ndoshta me fat
ne urritem me lot emohime.
Gjevat Prekazi arrriti shkoj ne beograd se spe luani i vllu i tij ka luajtur atje futboll mitrovicasit jan talentt e medhej merja pjes ather neper turnire kush me mban ne mend nga gjeneratat e din si kam luajtur por shtigjet per mua ather ishin te mbyllura ne secilin drejtim sa per ne beograd un nuk kisha shkuar edhe sikur t e me benin mbret ndersa ne trepqe ishin udhheqsit ather qe ma mir nuk po i qi uaj me emer nejse tash ishalla brezat qe rriten ne liri kosova nxjerr talenta ne sport pa liri nuk
i duhet kujt jeta duhet kuptoni brezi yne po plaket fjalen e keni ju rinija


i nderuar guri i madh nuk te jan mbyllur shtigjet un po komunikoj me ju a nuk po e shihni nuk esht evertet se un ua mbylli juve shtigjet nė temė por per tu pergjgijur nganjiher vonohem nga shum e shum oblogime qe i kam por zakonisht pergjigjem te fala keni nga un ju pershendes
dhe urdhroni
shkruani
shtegun e keni hapur nuk j a mbylli askujt rruget
tė fala i nderuari guri i madh dhe ju falenderoj pėr rrespektin
besoj se me kuptoni mbarova nga terminet qenkam rob i termineve dhe vrapimeve e shkrimeve

lirik 11-02-08 15:19

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Populli im

AUTORI XHELAL FERIZI

Populli im me mjegull i mbuluar
me shi tė pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i pakapshėm

nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonje isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese

ky ėsht popull pėr dhimbjet e tė cilit nuk gjenden fjalė
bora ju skuq me gjak
diten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt ja kan mbshtjellė rreth fyti si lak

pėr popullin tim nuk gjej fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjej pėr ndalesa askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zottėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja perzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

natyra 11-02-08 15:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=lirik]Harrova Edhe Nji Diqka Shum Merendesi Te Flas Per Agim Hajrizin
Nji Nder Patriotet E Mdhej Te Kombi Ttonė Ne Mitrovicė Ishte Edhe Agim Hajrizi
Kryetar I Sindikates Ne At Kohė
Me Agim Hajrizin Kemi Qen Edhe Ne Shkollen Fillore Bashk Me Vllaun Etij Kam Qen Nji Klas Me Gzimin Edhe Kjo Familje E Mitrovices Esht Shum Familje Patriotke
Dhe Shum E Edukuar Agimi Dhe Gzimi Si Shokė Te Mi Te Dy Vllezer Qe Njiheshim Qash Nga Klasat Epara Fillore Ne Bankat Shkolore Kan Qen Te Dy Aktiviist Dhe Pjesmarrs Te Dmostratave Te Vitit 1981 Per Her Te Fundit Me Agim Hajrizin Ne Demostrata Jam Pa Ne Demosrtarat Evitit 1981 Kur Jemsi Shtrengue Duarsh Dhe Na U Mbushen Pothuajse Syt Me Lot Per Hajr Na Qoft Shpetuam Shpetuam U Vram♪7 S Kmei Q Bejm Nuk Jemi As Te Paret As Te Fundit
Fjala E Agimit Me Preku Shum S Emendova He Dreq O Jetė Po Ne Shqiptar Per Tu Vra Paskemi Lindur Ne Vend Q Ete Ju Dergojm Krajafila Te Dashurave Tona Neper Shkola Ne Duhej Te Dilnim Para Plumbvae Ajka E Rinisė Medet
Thue S Eky Serbi Pak Ardhe Ne Ket Botė Q Ete Na Vras Ne Andej Kah Karpatet Dhe Mbrrini Ne Ballkan Ne Trojet Ilire:
Agimi Isht Shum Trim Ai Ekishte Edukuar Edhe Djalin Evogel Ne Atdhetarizem
Agimi Zhvilloj Nji Aktivitet Te Jashtzakonshem Patriotik Per Te Tash Ekzistojn Libra U Vra Ne Lugften E Vitit 1999 U Masakrua Tmerrsisht S Ebashku Me Nane E Cila U Mundua Ti Mbuloj Me Tru Emjera Ne Shkallet E Shteis Kur Hyn Qetnikt
Naten Per Ta Vra Agimin Me Gjith Djalin Dhjet Vejqar U Vra Agimi Dajali Dhejt Vejqar Dhe Nana Gruaja Shpetoj Emshehur Ne Tvana Me Nji Femi E Mjera Epau Skenen Nga Lart Duke U Munduar Te Shpetoj Evladin
Edhe Kjo Familje Me Kan Dasht Dhe Me Kan Rrespektuar Shum
Ketu Shfrytzoj Rastin Q E Ti Pershendes Te Gjitha Ato Familje Shqiptare Q Ene Nji Formė Me Kan Ndihmue Dhe Strehu Kur Un Ather Isha Nejet N Ilegale
Ne Vitin 1989 Jam Strehuar Edhe Ne Prekazin Historik Dhjet Dit Ne Kullė Ku Vinin
Shum Njerz Me Mustaqe Burra Te Prkzit T Eme Shihnin Ne Odė Aty Kan Qen Edhe Disa Nga Jasharajt Hamza Dhe Shum Tjer Ku Kemi Zhvilluar Biseda Politike Per Hallet Atdheut
Ather Veq Sa Pata Dal Prej Burhgut Tet Vjeqar Per Demostrata Evitit 1981
Un Isha I Akuzuari I Parė Dhe U Denove Me Tet Vjet E Gjasht N Muaj Burg Te Cilat I Mbajta
U I Akuzuari I Dyt Ishte Ujkan Zemneli I Treti Skedner Hajredini I Katert I Nazmi Shaqiri Dhe I Pesti Sabit Veseli Te Gjith Kta Kan Kaluar Neper Tortzura Te Mdha Neper Burgjet Serbe Ndrsa Sabitin Ekan Demtuar Shum Nepozhrevc Te Serbis
Te Jeret Gjaviit Bajraktari Imer Galica Ismet Kadria E Hysen Ibrahimi Behgjet Veseli Eshum Tjer Kan Qen Te Denuar Me Nga Disa Muaj Dhe Kan Dalur
Ne Te Akuzuarit Kryesor Jemi Denuar Ndersa Ne Gjygj Kemi Qen Si Grup Rreth Tridhjet Vetė Si Organizatort E Mitrovices Me Rrethinė Te Vitit 1981
Sa Po Kam Ardh Nga Burgu Menjiher Ma Kan Krijuar Kurthin Me Me Derguar Ne Sherbim Ushtarak Ku Planifiknin Vrasjen Time Qetikt Ne Kzerma Te Ushtris
Si Familje Q Eisihm Ne Sx Dhe Sidomos Mua Kuptohet Qe Isha Hale Ne Sy
Te Tyre Por Un Ika Dhe Dola Prap Ne Ilegalitet Nepr Oda Dh Fshtra Te Kosoves
Her Shkoja N Eprishtin Her Ne Drenic Ilegal Her Ne Istog Pej Deqan Egjakov♪7 Prizren Dhe Prap Prishtin Vuqitern Mitrovic Drenic Deri Sa Hypa N Enji Lidhje
Treni Ather Dhe Ika Per Sllooveni Enga Atje Ps Dis Amuajsh Ika Ne Gjermani
Dehst Opak Te Ja Bej Te Njohur Publikut Nji Biografi Timen Te Shkurtė
Sot Jetoj Dhe Punoj Ne Gjermani Kam Shkruar Dikur Poezi Dhe Kam Qen Aktivist
Poltik Sportist Futbollin Shum Ekam Dashur Dhe Edua Akoma
Nuk Jam Ne Asnji Parti Politike Dhe Nuk Ekam Ndermend Te Nantarsiohem
Te Gjith Shokt E Mi Qe Jan Neper Parti I Ngacmoj Ujun Them Une Kam Dejt Se Jam
I Paanshem Jam Krjiues I Vargjeve Mund Te Ju Them Qka Te Dua Te Ju Ngacmoj E Ata Qeshin Hyseni Po Me Ben Presion Te Madh Me Me U Antarsu Un Ne Ldk
Ne Fakt Tash Ata Jan Ldd Ja Por Le Teplas Se Un Nuk Hyj Neper Parti
Asnji Nuk I Ndegjoj Hiq Dua Te Jem I Pavarur

Sa Per Menyren Se Si Eka Dhan Hyseni Vlersimin Evargjeve Mendoj Se Esht Shum Bukur Prandaj Kushdo Qe Thot Diqka Ju Lutem Vetem Kshtu Si Hyseni

Ju Pershendes Te Dashur Lexues Natyres Mikeshes Time Ktu Ne Forum I Bej Shum Te Fala Dhe Te Gjith Publkut Dardania[/quote]

Paqe te fala,Lartemadheria e juaj z.Xhelal ferizi kam nderin si dhe respektin ndaj teje dhe gjithe familjes tuaj ferizi per perkushtimin e paluhatur patriotizmi te gjitha koherave....Qofshi te bekuar

Me nderime te larta nga une dhe familja ime ne pergjithesi...

Te fala nga ne
Natyra

lirik 11-02-08 16:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Eni eni shoqėri

shkruan xhelal ferizi

eni eni tė kėndojmė
ti ftojm motet si dikurė
dor pėr dore tė vallzojmė
flakė ti ndezim dhe e gurė

eni ore eni s e pamvarsija
po na vjen porsi pranvera
eni o eni o fise tė mija
hidhnu vasha porsi era

dridhne belin e mindilin
e dehni yje me at nuri
art hjeshije e mindilin
tė ju shndrisin rreth flamuri

eni ore dilni me vallzue
pse ju strukė mė jeni sot
porsi gjyshet andej cucrrue
koha n' gzim thrret jo pėr lot

edhe lart shkoni krenare
kahdo vlon ajo muzika
n' qehre gzue e kangė shqiptare
ah vallzoni djem e qika


ah mos m' harroni mua lirikun
qojeni goten edhe me mue
e' ta plasim nji her armikun
n' kangė shqiptare tue vallzue

eni ore se rrezet e arit
permbi maja i lshon dardana
e pamvarsinė e tė lashtė t'shqiptarit
do e bekojn dielli e hana

eni ore eni pse jeni ndry
eni s e lindi pamvarsija
pse jeni vyshkė ejeni thy
festė mbi dhe ka dardania

eni se lott s' mbahen prej gzimi
ka dal deti n' shkumbardhė vale
zogjt t' lamrishėm nė gjuhė cicrimi
e po qeshinb fusha e male

autiri xhelal ferizi ne mergim

lirik 11-02-08 16:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Eni eni shoqėri

shkruan xhelal ferizi

eni eni tė kėndojmė
ti ftojmė motet si dikurė
dor pėr dore tė vallzojmė
flakė ti ndezim dhe e gurė

eni ore eni s e pamvarsija
po na vjen porsi pranvera
eni o eni o fise tė mija
hidhnu vasha porsi era

dridhne belin e mindilin
e dehni yje me at nuri
art hjeshije e mindilin
tė ju shndrisin rreth flamuri

eni ore dilni me vallzue
pse ju strukė mė jeni sot
porsi gjyshet andej cucrrue
koha n' gzim thrret jo pėr lot

edhe lart shkoni krenare
kahdo vlon ajo muzika
n' qehre gzue e kangė shqiptare
ah vallzoni djem e qika


ah mos m' harroni mua lirikun
qojeni goten edhe me mue
e' ta plasim nji her armikun
n' kangė shqiptare tue vallzue

eni ore se rrezet e arit
permbi maja i lshon dardana
e pamvarsinė e tė lashtė t'shqiptarit
do e bekojn dielli e hana

eni ore eni pse jeni ndry
eni s e lindi pamvarsija
pse jeni vyshkė e jeni thy
festė mbi dhe ka dardania

eni se lott s' mbahen prej gzimi
ka dalė deti n' shkumbardhė vale
zogjt t' lamrishėm nė gjuhė cicrimi
e po qeshin fusha e male

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 11-02-08 17:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dilni o vasha gjevahire

autori xhelal ferizi liriku nga mergimi

dilni o vasha gjevahire
me at shtat belhollė si fije
nė kėngė e valle e gjuhė ilire
t' pėrtrijmė nanen si i ka hije

ta pertrijmė nanen shqiptare
e ta shndrijmė si ngjyrė tė ylberit
e' t'kndojmė n' kor n' gjuhė kangatare
e gjith etnija pernjiherit

e me at hymnin e rrathė larmije
si dasmorė tue brohoritė
tė gjith n' nji ritėm dashurije
pėr kosovė qė erdh kjo ditė

dilni burra e ju puntorė
ju student e ju shkollarė
se do tė vijn shum yj qiellorė
me kėndue bashk me shqiptarė

se do t' kndojnė shekuj e stinė
do tė kndojnė mėrgime e malle
n' pamvarsi shqiptart do tė rrijnė
sa tė ket dhe e ujė e zalle

hani e pini e rrokni gota
mbushni verė mbushni raki
le te dridhen dhe e toka
sot ka festė pėr pamvarsi

pamvarsija pamvarsija
eni o djem eni ju biurra
sot n' dardanė do tė bjen larmija
si ylberat pėrmbi gurra

edhe ju nuse e ju gra
gzohuni shtresa e ju fėmi
dilni yje pėr me pa
n' pamvarsi si shndritė ai qiell

dilni e vloni nė valė sherbeti
edhe shfaqne mallin tuaj
se mjaft djegė ju ka gyrbeti
n' mote e stinė tu u ndje i huaj

ah jehona le te shkon si era
lugut t' kodrave n' vashington
edhe mbi dhe evende tjera
mbi paris e mbi london

le ta din roma e athina
le ta din edhe berlini
se sot qeshin moti e stina
edhe zogjt mbi maja blini

qyqet ndalen e nuk vajtojnė
kur etnija mbarė vallzon
kahdo yjet do t 'kėndojnė
kosovė nana kur t' feston

do tė vijnė kahdo nė stoli
veshur fllanzat me shum ngjyra
asnji zog s' do tė rrin n 'kuvli
kur do i qeshė kosoves ftyra

E DO TE QESHIN SHTAT TUPANA
SHTAT PALė FYYLL♪7EDHE KAVALLE
E VIOLINė E DIELLIE HANA
E T# KOSVES GURė E ZALLE

edhe ata per t' cilen kan vdekė
dh e e drrasa kan me i shmangė
e asnji qyqe s' rrin stermekė
dhe e qiellė do tė bien me kangė

autori xhelal ferizi

lirik 11-02-08 17:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

Dilni o vasha gjevahire

autori xhelal ferizi liriku nga mergimi

dilni o vasha gjevahire
me at shtat belhollė si fije
nė kėngė e valle e gjuhė ilire
t' pėrtrijmė nanen si i ka hije

ta pėrtrijmė nanen shqiptare
e ta shndrijmė si ngjyrė tė ylberit
e' t'kndojmė n' kor n' gjuhė kangatare
e gjith etnija pernjiherit

e me at hymnin e rrathė larmije
si dasmorė tue brohoritė
tė gjith n' nji ritėm dashurije
pėr kosovė qė erdh kjo ditė

dilni burra e ju puntorė
ju student e ju shkollarė
se do tė vijn shum yj qiellorė
me kėndue bashk me shqiptarė

se do t' kndojnė shekuj e stinė
do tė kndojnė mėrgime e malle
n' pamvarsi shqiptart do tė rrijnė
sa tė ket dhe e ujė e zalle

hani e pini e rrokni gota
mbushni verė mbushni raki
le te dridhen dhe e toka
sot ka festė pėr pamvarsi

pamvarsija pamvarsija
eni o djem eni ju burra
sot n' dardanė do tė bjen larmija
si ylberat pėrmbi gurra

edhe ju nuse e ju gra
gzohuni shtresa e ju fėmi
dilni yje pėr me pa
si shndritė qielli n' pamvarsi

dilni e vloni nė valė sherbeti
edhe shfaqne mallin tuaj
se mjaft djegė ju ka gyrbeti
n' mote e stinė tu u ndje i huaj

ah jehona le tė shkon si era
lugut t' kodrave n' deri n'london
edhe mbi dhe e vende tjera
mbi paris e washington

le ta din roma e athina
le ta din edhe berlini
se sot qeshin moti e stina
edhe zogjt mbi maja blini

qyqet ndalen e nuk vajtojnė
kur etnija mbarė vallzon
kahdo yjet do t 'kėndojnė
kosovė nana kur t' feston

do tė vijnė kahdo nė stoli
veshur fllanzat me shum ngjyra
asnji zog s' do tė rrin n 'kuvli
kur do i qeshė kosoves ftyra

E DO TE QESHIN SHTAT TUPANA
SHTAT PALė FYELL EDHE KAVALLE
E VIOLINė E DIELLI E HANA
E T' KOSVES GURė E ZALLE

edhe ata per t' cilen kan vdekė
dh e e drrasa kan me i shmangė
e asnji qyqe s' rrin stermekė
dhe e qiellė do tė bien me kangė

autori xhelal ferizi

PERMRISIM


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:06.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.