Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Hapėsirė filozofike-psikologjike (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Thėnie filozofike. (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13185)

doGzona 24-09-05 22:05

Eshte gabim i madhe qe te ėnderrosh per vete mė shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mėposhtė sesa duhet.

[b]Gete[/b]


Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar pėr veten.
[b]M.Montenj [/b]


Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin.
[b]Aristotel[/b]


Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes.
G.Spenser

Sjellja morale nuk qendron nė ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate.
[b]M.Gandi[/b]

Ne qofte se nuk ke mendime tė keqija , uk do te besh as veprime te keqija.
[b]Konfuci [/b]

Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija.
[b]Tolstoi[/b]

Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita tė perkoheshme.
[b]Zh.Renar [/b]

doGzona 06-10-05 00:33

Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq.
[b]E.Eceverija [/b]

Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti.
[b]T.Gobbs [/b]

Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel.
[b]I.Zejme[/b]

doGzona 07-10-05 12:26

Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera.
[b]Beaumarchais[/b]

Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.
[b]ZORBA[/b]

Heshtja jo gjithmone deshmon menquri; ajo deshmon edhe per pranin e budallakut.
[b]P.Buast[/b]

doGzona 10-10-05 00:07

Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
[b]M.Montenj[/b]

Bindja eshte ndergjegjja e arsyes.
[b]Kant[/b]

Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua.
[b]Aforizma antike[/b]

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia?
[b]Dostojevski[/b]

Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje.
[b]Spinoza[/b]

doGzona 12-10-05 23:48

Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme.
[b]T.Man[/b]

Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t“i duash dhe ti urresh njerezit.
[b]Konfuci[/b]

Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte.
[b]M.Gandi[/b]

Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror.
[b]Demokrit[/b]

doGzona 13-10-05 12:55

Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten
[b]Tolstoi[/b]

Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.
[b]Sofokli[/b]

Maturia e shton gezimin e jetes.
[b]Demokrit[/b]

Shpirti i gezuar eshte i fuqishem
[b]Lukreci[/b]

doGzona 15-10-05 00:18

Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira.
[b]P.Shelli[/b]

Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.
[b]D.Rjoskin[/b]

Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake.
[b]Gete[/b]

Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire.
[b]Kant[/b]

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin
[b]Tolstoi[/b]

Tomori 15-10-05 12:40

Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė

spirl_girls 20-10-05 10:18

[color=darkred]Drurin e bren krimbi ,njeriun hidhėrimi

Inati tė plakė,gėzimi tė rinon...

Mos keni kurr qėllim pėr tė qen diqka,nė qofse nuk jeni me par Njeri

Fali armiqėt e tu,po kurr mos u harro emrat!

Jeta ėshtė njė libėr i hapur , ku ēdo ditė lexon njė flete.
[/color]

doGzona 22-10-05 23:09

Nuk jemi skllever te ligjeve qe te jemi te lire
[b]Ciceroni[/b]

Lufta e gjate per drejtesi e gelltit dashurin e lindur prej saj.
[b]Kamy[/b]

Njohja e pabarazis sociale i jep secilit mundesine e plote te behet njeri.
[b]A.A.Bllok[/b]

Puna e lire i duhet njeriut per te mbajtur gjalle dinjitetin.
[b]K.D.Ushinski[/b]

Njeriu i lire gjithe mendjen e ka te perqendruar te jeta dhe shume pak te vdekja.
[b]Spinoza[/b]

Cmira eshte armiku i te lumturve.
[b]Epiktet[/b]

Ziliqari thahet nga lumturia e tjeterit.
[b]Popullore ruse[/b]

doGzona 03-11-05 23:44

Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
[b]Bjellinski[/b]

A nuk duhet te perkrahet njeriu i ndershem ne fatkeqesi te medha , te cilen ai edhe mun ta menjanonte po te mos linte pas dore detyren e tij , deuke e ditur qe me vetdije e ruajti dinjitetin njerzor dhe ska asnje njeri qe mund te turperohet ose frikesohet prej tij.
[b]Kant[/b]

Duke e bere njeriun prone te saj , kafsha kenaq egoizmin e vete.
[b]L.Vovenarg[/b]

Kush vdese por nuk harrohet, eshte i pavdekshem.
[b]Lao-Czi[/b]

doGzona 09-11-05 13:41

Me mire me arsye te jesh fatkeq , sesa pa arsye i lumtur.
[b]Epikur[/b]

Sillu siq te udheron detyra njerezore.
[b]Ciceron[/b]

Grate me te vertet ,jane me afer idealit njerzor se burrat.
[b]V.Humbold[/b]

Karakteri eshte aftesia per te vepruar sipas parimeve.
[b]Kant[/b]

Asnje vyrtyt nuk e lan fajin e vesit.
[b]Juvenal[/b]

Sy_kaltra 20-11-05 12:26

Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija ..(Bekon)
NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

NJeriu esht sherbetor i jetes ..

doGzona 20-11-05 19:30

Trimeria me e larte pasqyrohet kur kryen nje veprim ne vetmi , te cilen , njerezit e tjere do te guxonin ta kryenin vetem ne prani te shume deshmitarve.
[b]F.Laroshfuko[/b]


Shpirtrat ngadhenjehen jo me arme , por me dashuri dhe shpirtemadhesi. [b]Spinoza[/b]

Eshte e drejt vetem ajo dashuri qe synon tek te e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
[b]Demokrit[/b]

doGzona 26-11-05 18:34

Kush me ndergjegje hidhet ne rrezik per hir te miresis dhe nuk i frigesohet atij , eshte i burreruar dhe pikerisht kjo eshte burreria.
[b]Aristotel[/b]

Friga para fajit te ulet mund te jete i mire ne fatkeqesi.
[b]Marcial[/b]

Turpi eshte firga para cnderimit.
[b]Platon[/b]

Eshte e drejte vetem ajo dashuri qe synon tek e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
[b]Demokrit[/b]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:15.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.