Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Hapėsirė filozofike-psikologjike (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Thėnie filozofike. (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13185)

rastesishT 02-12-05 21:18

Njerr 1 kashte dalin 5 a 6-te - Populli

Tufen vjerr , mbrapa Shtjerr- Babi i gjyshes- gjyshja e perserit gjithe..! (kush se din kuptimin e kesaj byjrem)

Politika eshte zjarr, qe me nxe nuk nxen , a me pervelu te pervelon...! (populli)

doGzona 04-12-05 19:34

Kaq te veshtire e kan njerzit ti edukojne femijet e tyre , sa nga paaftesia edhe i turturojne.
[b]Hercen[/b]

Ne kerkojme qe edukata te synoje ta beje njeriun te moralshem , jo simbas zakonit , por sipas ndergjegjjes dhe bindjes.
[b]Dobroljubov[/b]

Asnje detyrim i jashtem nuk mundet ta mbaje njeriun ne lartesin mendore apo ne lartesin morale kur ai vete nuk deshiron te mbahet prej saj.
[b]Cernishevski[/b]

Gurbetqari 05-12-05 19:38

[i][b]Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja[/b][/i].
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
[i][b]Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses[/b][/i]!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?

Reana 05-12-05 19:42

[quote=Gurbetqari][i][b]Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja[/b][/i].
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
[i][b]Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses[/b][/i]!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?[/quote]

Po mundohemi :P :arrow:

Gurbetqari 05-12-05 20:51

He he Reana, dhe reall entertaining dhe ndoshta shum Vajz guximtare ne forum.
Ciaou, miau Reana…. Vazhdo e mos u ndal se menduari of Martin Reeses’ philosophical wisdom.

Reana 05-12-05 21:00

[quote=Gurbetqari]He he Reana, dhe reall entertaining dhe ndoshta shum Vajz guximtare ne forum.
Ciaou, miau Reana…. Vazhdo e mos u ndal se menduari of Martin Reeses’ philosophical wisdom.[/quote]

Thuhet "Cdo gje qe nuk eshte e ndaluar me ligj, supozohet te jete e lejuar" :arrow:

Gurbetcari, me ka pelqyer nje teme ne lidhje me DNA replication, per te cilen keni shkruar njehere...me intereson te dij me shume me per rrolin e ushqimit (anti-oksidante, acidi folik etj) ne replikimin korrekt te qelizave, i.e. DNA &RNA, dhe e kunderta e saj, mudesite per "degenerative diseases"!
kur te keshe kohe, na sill dicka ne forum ne lidhje me kete :P !!!

Gurbetqari 28-01-06 15:36

reana shkruan
[quote]


Heji Reane, pasi qe ti je nje Karizmatike (duke u bazuar shkrimeve tua ne forum), I can't ignore you forever :D.

Eshte gjynah, dhe nuk ka mundsi te te injoroji ty pergjithmon.........

Jam mundu ne at timen me tu pergjigjje, me ne fund (at last) :D :D.
[b] Rubrika stuidme fantastike apo........ [/b]

[b]Dituria ska kufi,[/b] kshtu qe referohu tek libra apo informata tjera ku informata me te thellsishme, dhe ne detale mund te gjinden sa i perket pytjes suaji....
[/quote]

hasanmehmeti 17-04-06 14:34

[B]Problemi sot nuk eshte Energjia atomike ,por Zemra e Njeriut.[/B]
[COLOR=red][B]Albert Einstein[/B][/COLOR]

GURI SYLAJ 17-04-06 18:12

E Mjere Eshte Ajo Zemer Qe Mendon, Se Vetem Ajo, Dhe Gjithmone Ka Te Drejte!!!!

shkembi sylaj 21-04-06 20:56

[COLOR=red][COLOR=black]Jeton vetem ,ai i cili,duke jetuare,perpiqet ta ndryshon jeten, e jo ta perserit ate.[/COLOR] :confused: [/COLOR]

LABI 06-05-06 13:46

[COLOR=#666666][FONT=Arial][SIZE=4][COLOR=royalblue][B][COLOR=#666666][FONT=Arial][FONT=Arial][SIZE=3][COLOR=black][B]Martin Luther King Jr.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#666666][FONT=Arial][SIZE=4][COLOR=royalblue][B]Askush nuk mund tė kalėrojė mbi kurrizin tėnd po qe se nuk i pėrkulesh.[/B][/COLOR][/SIZE]


[/FONT][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][COLOR=#666666][FONT=Arial][COLOR=#666666][FONT=Arial][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]

Paradox_13 06-05-06 20:42

Njeriu dashuron jo se eshte ne interes te tij te doje nje send me teper se nje tjeter, por se dashuria eshte thelbi I shpirtit te tij , sepse nuk mund te mos dashuroj.L.TOLSTOJ.


Ne ndjenjen e dashurise ka diqka te veqante qe mund te zhgjidhe tere kontraditat e jetes dhe t`I jape njeriut te miren e perhershme , te kerkuarit e se ciles eshte qellimi I jetes.L.TOLSTOJ.

Gurbetqari 09-06-06 11:20

sa me shum te kesh dituri aq me shum do te kesh pergjegjsi...

Daja POLIC 23-07-06 22:09

qe nje gjermanisht, u mundova edhe me perkthy ne shqip , spo di valla

-Aus nichts kann nichst werden-

Drinni 23-07-06 22:24

"Oh, sa e varfer ėshtė ajo mendje, qe nuk ka asnjė shkėndije humori!"

[B]Shekspir[/B]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.