Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Hapėsirė filozofike-psikologjike (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Thėnie filozofike. (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13185)

Murgesha 13-02-04 01:25

Thėnie filozofike.
 
Thėnie tė Famshme nga Jim Morrison i MADH:

[COLOR=darkred]Pėr Jetėn dhe Veten.....[/COLOR]

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje ēast te jetes sesa jeten ne nje ēast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -[COLOR=red]Pėr Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhėrimet e Dashurisė...[/COLOR]

11. Prapa ēdo loje ekziston ideali i vdekjes.

12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeē kur mund te vdesim ne ēdo moshe?!

15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -

16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -

17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

18. Jeta eshte veē nje enderr ne rrugen e vdekjes

19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -

20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille

turisti 26-07-04 23:59

Juhu,mire se erdha.Prap une.TE JESH I MADHE DON TE THOT TE JESH I PAKUPTUAR.Jim Morisoni ka qene viteve '70-ta ndoshta pothuaj me mendimet e veta dhe vizionet e tij para kohes kur ka jetuar,per ate ndoshta nuk ka qene i kuptuar mjaft...boll,a?Pershendetje. :wink:

Gurbetqari 18-08-04 03:07

Thenje Filozofike qe me pelqejn mue
 
Dyshimet tona jan [b]TRADHTAR[/b] se shpesh na i humbin te mirat qe ne mund ti fitoijm, duke na frikuar, qe te mos perpjekemi sa duhet per to.
William Shakespear, Matje per matje

Na jena Maqina-Mbijetuse, Rrobota, verberisht te programum ti pertrijm moleculat egoiste qe ne i quajm gjene. Kjo eshte nje e vertet qe me ban te mahnitur sa her ta kujtoji.
Richard Dawkins, Gjeni Egoist.

Veprimet tona ose jan te percaktume kshtu qe na nuk jena pergjegjs per to, ose ndodhin rastsisht kshtu qe na nuk jena pergjegjes per to.
Fjalor i Filozofis se Oxfordit.

Nje smundje e veshtir kerkon nje ilaq te rrezikshem.
Guy Fawkes

Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gurbetqari 24-08-04 02:10

Thenje filozofike
 
Kohrat e lashta kan qen rinia e botes.
[i]Francis Bacon[/i]

Trashigushmeria siguron pertrirjen e makines se vjeter.
[i]James Baldwin[/i]

Karakteri i nje njeriu eshte destinia e tij.

Njeriu me te gjitha kualitetet e larta qe posedon, mbart ne vete vulen e pashlyshme, te nje origjine te ult.
[i]Charles Darwin[/i]

LABI 12-10-04 21:46

[b]Rene Dekarti – admirimi ėshtė prirje e shpirtit me tė cilėn jo vetėm qė e vlersojmė njė objekt por edhe i nenshtroheni nė njė dozė tė frikės . [/b]

Gurbetqari 30-11-04 15:29

Ne nje vend ku te gjith jan te verber :( ai/ajo qe ka nje sy eshte mret/mretnesh :)

Ne nje vend ku te gjith jan te verber njeriu me nje sy eshte mret
H. Wells (sa e bukur eshte jeta)

Pessimiste 05-12-04 15:49

hmm?
 
[quote=turisti]Juhu,mire se erdha.Prap une.TE JESH I MADHE DON TE THOT TE JESH I PAKUPTUAR.Jim Morisoni ka qene viteve '70-ta ndoshta pothuaj me mendimet e veta dhe vizionet e tij para kohes kur ka jetuar,per ate ndoshta nuk ka qene i kuptuar mjaft...boll,a?Pershendetje. :wink:[/quote]

s'pajtohem me jim morison, eheh ndoshta ka qene pak si ne hava kur ka thene ate?? Ka pasur sigurisht nje trip te vecante.. JO shaka..
Sigurisht cdo njeri shikone se pari interesin e vete, por pse i pakuptuar?
edhe gjithe keto thenje jane shume sa per sy e faqe, dmth s'vlejn per cdo njeri...
por sigurisht per disa njerez :)


diten e mire

Engjellushja 09-12-04 09:10

Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gjdogj c ka emer "Ekziston"dhe asgj nuk shuhet sepse ka "Emer"Fjala dhe Shpirti" edhe nese une vdes" m tutje dot Jetoj, ne Shpirtin "(mendja) e huaj mua do t Rrigjallon....
Sherlock Holmes, Perfundimi i t vertetes.

LABI 09-12-04 09:23

[quote=Engjellushja]Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gjdogj c ka emer "Ekziston"dhe asgj nuk shuhet sepse ka "Emer"Fjala dhe Shpirti" edhe nese une vdes" m tutje dot Jetoj, ne Shpirtin "(mendja) e huaj mua do t Rrigjallon....
Sherlock Holmes, Perfundimi i t vertetes.[/quote]

Paskemi edhe perfaqesues te spiritualizmitt ne kete forumm... :?

Engjellushja 09-12-04 09:40

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: kesh pak mos ma be ashtu Fytyren sepse m vije gjynah :cry: per TY

Ejona 03-02-05 08:00

Njerezit munde te rrisin te verteten, e verteta nuk munde t'i rrite njerezit.(konfuci)


E verteta eshte lloj i mashtrimit, pa te cilin nuk kishte mund me jetuar nje lloj i gjallesave te caktuara ( Nice)

alfa 05-02-05 19:43

Edhe toka me e mire nese nuk punohet prodhon therrat me te egra!
Anaksagora


Njeriu eshte zoterues i fjales se pathene,ndersa rob i fjales qe thote!

Aliu(r.a)


Cdo send ne natyre eshte i mrekullueshem dhe cdo mrekulli eshte e natyrshme!

Imam Gazaliu

Do te deshiroja qe Jimi te ishte me optimist dhe idete e tij ti shrehte ne ate menyre qe riniate pakten mos tedeshprohet prej te mirave te jetes dhe qe mos ti dorezohet vdekjes pa lufte me te![/b][/list]

ARVANITI 15-04-05 18:22

Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet

Dante Aligheri

bellezza 20-04-05 13:12

Asnjeri s`do te beje gjera te keqija ne jete ;arsyeja qe i bene eshte mangesia e njohurise qe ai person ka per te kuptuar se bene gabim. SOKRATI


Madhesine dhe rendesine e nje dashurie nuk mund ta vleresojme , me qe cdo dashuri vlene po aq sa mund ta beje te lumtur ate person te cilit i ofrohet kjo dashuri. BELLEZZA

Murgesha 24-09-05 20:48

Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
[b]Erik Holar[/b]


Ati im qe je nė qiell mshelma gojėn kur skam asgjė pėr tė thėnė!!!
[b]Faik Konica [/b]

Kėshilla mė e mirė qė mund t`japėsh tė rinjėve pėr karrierrėn ėshtė:
Zbuloni ēfarė ju pėlqen tė bėni mė shumė dhe pastaj gjeni dike t`ju paguajė pėr kėtė.
[b]Oscar Wilde[/b]


Gėnjeshtra ka shtatė variante, e vėrteta vetėm njė.
[b]Shekspiri.[/b]

doGzona 24-09-05 22:05

Eshte gabim i madhe qe te ėnderrosh per vete mė shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mėposhtė sesa duhet.

[b]Gete[/b]


Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar pėr veten.
[b]M.Montenj [/b]


Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin.
[b]Aristotel[/b]


Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes.
G.Spenser

Sjellja morale nuk qendron nė ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate.
[b]M.Gandi[/b]

Ne qofte se nuk ke mendime tė keqija , uk do te besh as veprime te keqija.
[b]Konfuci [/b]

Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija.
[b]Tolstoi[/b]

Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita tė perkoheshme.
[b]Zh.Renar [/b]

doGzona 06-10-05 00:33

Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq.
[b]E.Eceverija [/b]

Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti.
[b]T.Gobbs [/b]

Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel.
[b]I.Zejme[/b]

doGzona 07-10-05 12:26

Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera.
[b]Beaumarchais[/b]

Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.
[b]ZORBA[/b]

Heshtja jo gjithmone deshmon menquri; ajo deshmon edhe per pranin e budallakut.
[b]P.Buast[/b]

doGzona 10-10-05 00:07

Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
[b]M.Montenj[/b]

Bindja eshte ndergjegjja e arsyes.
[b]Kant[/b]

Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua.
[b]Aforizma antike[/b]

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia?
[b]Dostojevski[/b]

Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje.
[b]Spinoza[/b]

doGzona 12-10-05 23:48

Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme.
[b]T.Man[/b]

Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t“i duash dhe ti urresh njerezit.
[b]Konfuci[/b]

Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte.
[b]M.Gandi[/b]

Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror.
[b]Demokrit[/b]

doGzona 13-10-05 12:55

Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten
[b]Tolstoi[/b]

Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.
[b]Sofokli[/b]

Maturia e shton gezimin e jetes.
[b]Demokrit[/b]

Shpirti i gezuar eshte i fuqishem
[b]Lukreci[/b]

doGzona 15-10-05 00:18

Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira.
[b]P.Shelli[/b]

Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.
[b]D.Rjoskin[/b]

Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake.
[b]Gete[/b]

Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire.
[b]Kant[/b]

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin
[b]Tolstoi[/b]

Tomori 15-10-05 12:40

Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė

spirl_girls 20-10-05 10:18

[color=darkred]Drurin e bren krimbi ,njeriun hidhėrimi

Inati tė plakė,gėzimi tė rinon...

Mos keni kurr qėllim pėr tė qen diqka,nė qofse nuk jeni me par Njeri

Fali armiqėt e tu,po kurr mos u harro emrat!

Jeta ėshtė njė libėr i hapur , ku ēdo ditė lexon njė flete.
[/color]

doGzona 22-10-05 23:09

Nuk jemi skllever te ligjeve qe te jemi te lire
[b]Ciceroni[/b]

Lufta e gjate per drejtesi e gelltit dashurin e lindur prej saj.
[b]Kamy[/b]

Njohja e pabarazis sociale i jep secilit mundesine e plote te behet njeri.
[b]A.A.Bllok[/b]

Puna e lire i duhet njeriut per te mbajtur gjalle dinjitetin.
[b]K.D.Ushinski[/b]

Njeriu i lire gjithe mendjen e ka te perqendruar te jeta dhe shume pak te vdekja.
[b]Spinoza[/b]

Cmira eshte armiku i te lumturve.
[b]Epiktet[/b]

Ziliqari thahet nga lumturia e tjeterit.
[b]Popullore ruse[/b]

doGzona 03-11-05 23:44

Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
[b]Bjellinski[/b]

A nuk duhet te perkrahet njeriu i ndershem ne fatkeqesi te medha , te cilen ai edhe mun ta menjanonte po te mos linte pas dore detyren e tij , deuke e ditur qe me vetdije e ruajti dinjitetin njerzor dhe ska asnje njeri qe mund te turperohet ose frikesohet prej tij.
[b]Kant[/b]

Duke e bere njeriun prone te saj , kafsha kenaq egoizmin e vete.
[b]L.Vovenarg[/b]

Kush vdese por nuk harrohet, eshte i pavdekshem.
[b]Lao-Czi[/b]

doGzona 09-11-05 13:41

Me mire me arsye te jesh fatkeq , sesa pa arsye i lumtur.
[b]Epikur[/b]

Sillu siq te udheron detyra njerezore.
[b]Ciceron[/b]

Grate me te vertet ,jane me afer idealit njerzor se burrat.
[b]V.Humbold[/b]

Karakteri eshte aftesia per te vepruar sipas parimeve.
[b]Kant[/b]

Asnje vyrtyt nuk e lan fajin e vesit.
[b]Juvenal[/b]

Sy_kaltra 20-11-05 12:26

Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija ..(Bekon)
NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

NJeriu esht sherbetor i jetes ..

doGzona 20-11-05 19:30

Trimeria me e larte pasqyrohet kur kryen nje veprim ne vetmi , te cilen , njerezit e tjere do te guxonin ta kryenin vetem ne prani te shume deshmitarve.
[b]F.Laroshfuko[/b]


Shpirtrat ngadhenjehen jo me arme , por me dashuri dhe shpirtemadhesi. [b]Spinoza[/b]

Eshte e drejt vetem ajo dashuri qe synon tek te e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
[b]Demokrit[/b]

doGzona 26-11-05 18:34

Kush me ndergjegje hidhet ne rrezik per hir te miresis dhe nuk i frigesohet atij , eshte i burreruar dhe pikerisht kjo eshte burreria.
[b]Aristotel[/b]

Friga para fajit te ulet mund te jete i mire ne fatkeqesi.
[b]Marcial[/b]

Turpi eshte firga para cnderimit.
[b]Platon[/b]

Eshte e drejte vetem ajo dashuri qe synon tek e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
[b]Demokrit[/b]

rastesishT 02-12-05 21:18

Njerr 1 kashte dalin 5 a 6-te - Populli

Tufen vjerr , mbrapa Shtjerr- Babi i gjyshes- gjyshja e perserit gjithe..! (kush se din kuptimin e kesaj byjrem)

Politika eshte zjarr, qe me nxe nuk nxen , a me pervelu te pervelon...! (populli)

doGzona 04-12-05 19:34

Kaq te veshtire e kan njerzit ti edukojne femijet e tyre , sa nga paaftesia edhe i turturojne.
[b]Hercen[/b]

Ne kerkojme qe edukata te synoje ta beje njeriun te moralshem , jo simbas zakonit , por sipas ndergjegjjes dhe bindjes.
[b]Dobroljubov[/b]

Asnje detyrim i jashtem nuk mundet ta mbaje njeriun ne lartesin mendore apo ne lartesin morale kur ai vete nuk deshiron te mbahet prej saj.
[b]Cernishevski[/b]

Gurbetqari 05-12-05 19:38

[i][b]Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja[/b][/i].
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
[i][b]Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses[/b][/i]!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?

Reana 05-12-05 19:42

[quote=Gurbetqari][i][b]Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja[/b][/i].
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
[i][b]Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses[/b][/i]!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?[/quote]

Po mundohemi :P :arrow:

Gurbetqari 05-12-05 20:51

He he Reana, dhe reall entertaining dhe ndoshta shum Vajz guximtare ne forum.
Ciaou, miau Reana…. Vazhdo e mos u ndal se menduari of Martin Reeses’ philosophical wisdom.

Reana 05-12-05 21:00

[quote=Gurbetqari]He he Reana, dhe reall entertaining dhe ndoshta shum Vajz guximtare ne forum.
Ciaou, miau Reana…. Vazhdo e mos u ndal se menduari of Martin Reeses’ philosophical wisdom.[/quote]

Thuhet "Cdo gje qe nuk eshte e ndaluar me ligj, supozohet te jete e lejuar" :arrow:

Gurbetcari, me ka pelqyer nje teme ne lidhje me DNA replication, per te cilen keni shkruar njehere...me intereson te dij me shume me per rrolin e ushqimit (anti-oksidante, acidi folik etj) ne replikimin korrekt te qelizave, i.e. DNA &RNA, dhe e kunderta e saj, mudesite per "degenerative diseases"!
kur te keshe kohe, na sill dicka ne forum ne lidhje me kete :P !!!

Gurbetqari 28-01-06 15:36

reana shkruan
[quote]


Heji Reane, pasi qe ti je nje Karizmatike (duke u bazuar shkrimeve tua ne forum), I can't ignore you forever :D.

Eshte gjynah, dhe nuk ka mundsi te te injoroji ty pergjithmon.........

Jam mundu ne at timen me tu pergjigjje, me ne fund (at last) :D :D.
[b] Rubrika stuidme fantastike apo........ [/b]

[b]Dituria ska kufi,[/b] kshtu qe referohu tek libra apo informata tjera ku informata me te thellsishme, dhe ne detale mund te gjinden sa i perket pytjes suaji....
[/quote]

hasanmehmeti 17-04-06 14:34

[B]Problemi sot nuk eshte Energjia atomike ,por Zemra e Njeriut.[/B]
[COLOR=red][B]Albert Einstein[/B][/COLOR]

GURI SYLAJ 17-04-06 18:12

E Mjere Eshte Ajo Zemer Qe Mendon, Se Vetem Ajo, Dhe Gjithmone Ka Te Drejte!!!!

shkembi sylaj 21-04-06 20:56

[COLOR=red][COLOR=black]Jeton vetem ,ai i cili,duke jetuare,perpiqet ta ndryshon jeten, e jo ta perserit ate.[/COLOR] :confused: [/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:29.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.