Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 20-04-08 22:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Per Shkaqe Te Veprimtarisė Sė Pa Nderprereė Udb Ja Shpifi Shum Fjalė Tė Ndyra Dhe Tė Poshtra Pėr Mua Ashtu Siq Shpifi Per Shum Shqiptarė Tė Tjerė Me Dezinformime Te Poshtra Para Disa Vitesh Nuk Ka Shum Vite Dy Apo Tri
Nji Shok I Imi Ish I Burgosur Politik Kėrkoj Shtetesinė Gjermane
Dhe Kur Kėrkoj Tė Hiqte Shtetesin ė Jugosllave Pra Meqense Nuk ėsht Sekret Po E Ceku Emrin Dhe Mbiemrin E Personit Quhet Xhavit Topallaj Nga Fshati Vitak
Drenicė
Xhaviti Ishte Disa Vite Bashk Me Mua Ne Burg I Akuzuar Per Grup Per Veprimtari Armiqsore
Mbas Burgut Ka Shkuar Ne Sherbim Ushtrak Ku Mezi Me Gjysem Shpirti Ka Shpetuar Pa U Ekzekutuar Ju Ka Shpetuar Kurthave Ne Ushtrin Jugosllave Ku Deshten Ta Vrasin
Mbas Kryerjes Se Sherbimit Ushtaka Jugosllav Xhaviti Detzyrohet Me Ik Pwer Shkak Te Ndjekjes Nga Udb Ja Martohet Me Qefsere Malajn Kusheriren E Te Njohurit Heroiin E Popullit Regjep Malajn
Pas Disa Vitesh Ne Gjermani Xhaviti Kėrkon Shtetėsinė Gjermane
Gjermani E Kushtzon Xhavitin Dhe I Thot Duhet Hequr Ajo Jugosllave Pra Shtetesija Jugosllave Serbija Nuk Pranon Te Ja Heq Shtetsinė Gjavitit Dhe Zyrtarisht I Raporton Se Xhavit Topallaj Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak
Ne Jugosllavi Prandaj Nuk I Mundsohet Heqja E Shtetsisė Jugosllave
Perveq Asaj Zyrtarisht Jugosllavia Nuk Pranon Se Xhavit Topallaj Ishte I Burgosur Politik Ja Pra Se Si Vepronte Kjo E Zezė Jugosllavi
Xhaviti Kishte Kryer Sherbimin Ushtarak Ne Jugosllavi Dhe Kishte Vuajtur Shum Nga Provokimet Ne Ushtri Sepse Kishte Qen I Burgosur Politik Por As Njėren As Tjetren Nuk Ja Pranon Tash Jugosllavia Zyrtare Dhe Ja Se Qfar Raportesh Shtetrore I Paraqet Ajo Gjemranisė Se Gjoja Xhavit Topallaj Nuk Eka Kryer Sherbimin Ushtarak Dhe Nuk Njihet Si I Burgosur Politik Turp Apo Jo Turp I Zi Njė Shtet Zyrtarisht Te Merret Me Kso Mashtrimesh Ja Pra Se Si Shpifte Jugosllavija Shpifte Dhe Shpifte Asnjiher Nuk E Fkliste Te Verteten Dhe Asnjiher Nuk Mund Ti Besohet Merreni Me Mendė Njeriu Kryen Burgun Kryen Sherbimin Ushtrarak Dhe Na Del Me Qendrim Zyrtarė Shteti E I Thot Shtetit Gjerman Se Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak Personi Ky ėsht Kulmi I Paskurpullsisė Nji Shtet Zyrtarė Lshon Kshtu Shkresa Zyrtare Qfar Turpi
Ja Pra Tash E Treqind Vjet Kta E Genjyen Europen Genjyen Dhe Shpifen Per Ne Shpifin Dhe Vetem Shpifin Por Europa Ma Asnjiher Nuk Ju Besonn As Bota Kjo U Diskreditua Dhe Njerzimi Ma Kurr Nuk Do Ti Besoj:
Sa Katastrofale Me Duket Kjo Dhe Ne Disa Raste Jam Vet Deshmitarė Per Disa Njerz Qe Mundoheshin Te Merrnin Vertetime Nė Kosovė Dhe Mohoheshin Si Banorė Atje Disave Nuk Ju Leshonin Fare Per Disa Thuhej Kekrohet Per Hajdutri E Per Disa Thosbnhin Esht Terorist Kerkohet Se I Ka Ik Sherbimit Ushtarak Etj
Shpifje Vetem Shpifje Keshtu Shpifen Edhe Per Mua Genjyen Dhe Shpifen
Gjithmon Shpifnin Siq Shpoifnin Per Shum Shqiptarė Siq Shpifte Millosheviqi
E Serbet Tjerė Ne Gyjgjin Ehages Per Masakrat E Dhunimet Kur Thoshte I Kan Bė Vet Shqiptart Ja Pra Te Tillė Jan Dhe Kshrtu U Sollen Me Shekuj Me Shpifje
Vranė Dhe Shpifen Sepse Per Shpifje Te Lindur Jan
Pra Shpifen Edhe Per Mua Gjithqka Ishin Njerzt E Veqant Ata Qe Shpifnin Per Secilin Veprimtarė Patriot Ishin Ata Postiert Qe I Banin Fjalt Por Tash Ma Askush Ne Botė Nuk Emerr Seriozisht Ma Serbinė Edhe Sikur Ajo Gjithmon Ta Flas Te Verteten Askush Ne Glob Ma Nuk E Beson Sepse Kjo U Gjvesh Para Gjith
Botes Me Veset Esaj Shpifse Intriguese Qe I Tregoj Dhe Fytyren E Vertet Te Dhunes Perbindshmerisė
Prandaj Populli Yne Nuk Duhet Me Ra Viktim I Shpifjeve Dhe Trillimeve Por Te Maten Mirė E Mirė Per Secilen Fjalė Qė Dėgjojnė Seüse Shpifja Sot U Bė Forma Ma
Praktike Qe Perdoret Kunder Njerzve Epa Verteta Dhe Dezinformata Jan Ba Ushqim Sot Dhe Shum Peprhapet Per Te Trullosur Njerz Kjo Nuk Esht Asgjė Vetem Propagand E Ligė Mashtruese Ne Kurthen Ese Cilies Nuk Duhet Te Bjen Kurr Populli Ynė Populli Yne Duhet Te Tregohet I Matur I Menqur T E Ju Besoj Bijve Te Vet Atdhetar ė E Jo Shpifjeve Te Armikut Shekullorė

lirik 13-07-08 21:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O vargu im i lirė

o vargu im i lirė
mbi dhe shqip tė vlon dėshira
pėrse tė mbajnė nė zingjirė
tė mohuan mosmirnjohjet e pshtira
---
sa kohrat tė kan shkelur e akuj'hije
e pėrbuzjet shkelse shpirt'ftofta satanike
ti u shkrive pėr halle etnije
ndėr motet mohuese ironike
---
Autori xhelal ferizi

lirik 25-07-08 09:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'
-------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

Deri SA Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana
----------
Edhe Gjuha Do t 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga e Bilbilit
E Dashuria ajo Kombtare
Si e Ka Gjaku i Karajfilit
-------

Edhe Mallkimi Pėr Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin e Rruzė tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim i Bajrakut
----------

E Perqarsin Do ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do t' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala e Besa
----------

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin e Dijetarin
Do t' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qė tue Puthė Rrin Gospodarin
-----------

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qė Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me i Mbrojtė tokat Arbnore
----------

Do t' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues e Sharlatanat
Qė Atdheut ia Shpojnė Krahnorin
---------

Autori Xhelal Ferizi l-i-r-i-k-u- i vargjeve tė lira shqiptare nė mėrgim

-----------------------[/COLOR]

jEtA_1 25-07-08 09:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sa i perket mendimit time per poetin tone te madhe lirikun kame mendime pozitive ne baze te shkrimeve qe po i dhuron forumit tone Dardan kame respekt per vargjet e tije te shkruara dhe e falenderoj qe forumin tone e pasuron me poezi shqipe kushtuar popullit tone shqiptar i vuajtur neper dekada poashtu keto vargje kane nje histori kombetare dhe une jame shume e sigurt se ne kete forum ka forumista qe jetojn ne mergat qe shume e shume vite dhe nuk kane njohuri per vendin tone per historin e popullit tone pra vargjet e lirikut jane edhe si ndihmes per mergaten tone shqiptare .
Respekt per ju i nderuari lirik ..............jEtA_1

lirik 25-07-08 09:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]TRIDHJET VJET OJ HALLė E MADHE
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana
-------------
edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku
-----------
e mbas dore mua m'lan fiset
hiq ma pak se tridhjet vjet
mua vargu tash po mė niset
por si lum si gurrė e det
-----------

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė mė ka satani
lot kam derdhė ma shum se deti
-------------
veq tue kja nėpėr mėrgime
edhe nė errsira n' burg tė namur
tridhjet duke mshefė shkrime
tue e pėrkundė varfrinė e s'kamur
---------

ik nė njė skutė e ik n'njė tjetėr
kombi kurr pa dėrgua kund t' fala
her nėn kthetra e nėn lugetėr
kahdo nė gjamė ku m'shtynte vala
----------
pashė at zot qė mbanė shum fe
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuaj ti mua kush m' ka bre
e m' ka mbajtė aq larg t 'vėrtetes
------------
po mua mshefė m' kan zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė
--------------
mua m ka mshefė edhe pasaniku
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrejdhė me gjuhė shqiptari
----------
e si qeliku forcė qė mbanė
kam me i mbajt un vargut fjalen
e kahdo shqip ku i thonė vatan
kam i derdhė si lumi valen
----------
kam me i derdhė vargjet shqiptare
porsi derdhen shkumbt valėzore
porsi hjeshmja gurrė ujvare
me i burue me gjuhė arbnore
-----------
e do ta joshi vet bilbilin
me u currue kah rima e vargu
do ta qeli karajfilin
shqip tue kndue n' mėrgim prej s' largu
----------------

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kurr bilbilat s'kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė
-----------

tridhjet vjet shpirti i vatanit
e ka pritė vargun t' poetit
tridhjet vjet n' pranga t' satanit
kam qenė lidhur andej detit
----------

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang'tė mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka pritė sharkija
----------
tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e kurtha shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje
------------
m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat
-------------
porsi qyqja shteg mė shteg
pėr pak buk perbuzė pa'' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare
-----------
tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah' e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta
--------

pashė at zot qė u ka krijue
a ju tash ndėr mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua loti tash ,m' ėsht tha
-------------
po ju a tash ju ra ndėr mendė
o pashė at shpirtė tė karajfilit
me mi pa vargjet me mendė
tue cicrue si za i bilbilit
-----------
a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' pėr mėrgime pa ja nda
--------------
a thua vonė mori etni
si gjithmonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue
---------
ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shqiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin
--------------
tė gjith me radhė pėrbuzė i keni
se ju mendja u rrin n' harresė
n' vargjet tona s' ju vloj gjeni
nė gji tuajin kurr sa i vesė

----------------
se ju msue jeni n' tallava
e jo nė vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike
---------

se mua yje e dielli e hana
mė kan mshefė nga toka e tė parve
mė ka nxjerrė jasht dheu dardane
thue nuk jam zog i shqiptarve
---------------
prandaj vuani tash e rrini
se un vyshkė jam tridhjet vjet
ndoshta tė freskt ma nuk mė pini
as lirik e as poet
-----------

as me varg s'jam si nė rini
kur vullkanet i kam vlue
kur kam zbritė shum dashuri
nga ato yjet tue lodrue
------------

e her tjera kur tė jen gjasat
pėr me i pa ju krijmtar't
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatar t

-----------

ndoshta tash edhe pak m ka mbetė
ndoj gurrė deti nė shpirtė tė vlimit
vargje e art me ju mbjellė n' jetė
n'meteor me i pa t'vizllimit
----------

TJETėR HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MėRGIMTARė
----------

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA
------------

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANgA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MėRGIMTART
---------------
SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE
-------------

SHKRUAR NGA AUTORI Nė MėRGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET ME VARGJE Tė LIRA LIRIKė ARTSITIKE SHQIPTARE
------------------------------[/COLOR]

lirik 25-07-08 09:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
][COLOR="Blue"]TRIDHJET VJET OJ HALLė E MADHE
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana
-------------
edhe bjeshk't ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku
-----------
e mbas dore mua m'lan fiset
hiq ma pak se tridhjet vjet
mua vargu tash po mė niset
por si lum si gurrė e det
-----------

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė mė ka satani
lot kam derdhė ma shum se deti
-------------
veq tue kja nėpėr mėrgime
edhe nė errsira n' burg tė namur
tridhjet duke mshefė shkrime
tue e pėrkundė varfrinė e s'kamur
---------

ik nė njė skutė e ik n'njė tjetėr
kombi kurr pa m' dėrgua t' fala
her nėn kthetra e nėn lugetėr
kahdo nė gjamė ku m'shtynte vala
----------
pashė at zot qė mbanė shum fe
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuaj ti mua kush m' ka bre
e m' ka mbajtė aq larg t 'vėrtetes
------------
po mua mshefė m' kan zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė
--------------
mua m' ka mshefė edhe pasaniku
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrjedhė me gjuhė shqiptari
----------
e si qeliku forcė qė mbanė
kam me i mbajtė un vargut fjalen
e kahdo shqip ku i thonė vatan
kam i derdhė si lumi valen
----------
kam me i derdhė vargjet shqiptare
porsi derdhen shkumbt valėzore
porsi e hjeshmja gurrė ujvare
me i burue me gjuhė arbnore
-----------
e do ta joshi vet bilbilin
me u currue kah rima e vargu
do ta qeli karajfilin
shqip tue kndue n' mėrgim prej s' largu
----------------

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kurr bilbilat s'kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė
-----------

tridhjet vjet shpirti i vatanit
e ka pritė vargun t' poetit
tridhjet vjet n' pranga t' satanit
kam qenė lidhur andej detit
----------

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang'tė mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka pritė sharkija
----------
tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e kurtha shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje
------------
m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tridhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat
-------------
porsi qyqja shteg mė shteg
pėr pak buk perbuzė pa'' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare
-----------
tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah' e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta
--------

pashė at zot qė u ka krijue
a ju tash ndėr mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua loti tash ,m' ėsht tha
-------------
po ju a tash ju ra ndėr mendė
o pashė at shpirtė tė karajfilit
me mi pa vargjet me mendė
tue cicrue si za i bilbilit
-----------
a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' pėr mėrgime pa ja nda
--------------
a thua vonė mori etni
si gjithmonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue
---------
ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shqiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin
--------------
tė gjith me radhė pėrbuzė i keni
se ju mendja u rrin n' harresė
n' vargjet tona s' ju vloj gjeni
nė gji tuajin kurr sa i vesė

----------------
se ju msue jeni n' tallava
e jo nė vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike
---------

se mua yje e dielli e hana
mė kan mshefė nga toka e tė parve
mė ka nxjerrė jasht dheu dardana
thue nuk jam zog i shqiptarve
---------------
prandaj vuani tash e rrini
se un vyshkė jam tridhjet vjet
ndoshta tė freskt ma nuk mė kini
as lirik e as poet
-----------

as me varg s'jam si nė rini
kur vullkanet i kam vlue
kur kam zbritė shum dashuri
nga ato yjet tue lodrue
------------

e her tjera kur tė jen gjasat
pėr me i pa ju krijmtar't
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatar t

-----------

ndoshta tash edhe pak m' ka mbetė
ndoj gurrė deti nė shpirtė tė vlimit
vargje e art me ju mbjellė n' jetė
n'meteor me i pa t'vizllimit
----------

TJETėR HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MėRGIMTARė
----------

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA
------------

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANGA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MėRGIMTART
---------------
SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBAS DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE
-------------

SHKRUAR NGA AUTORI Nė MėRGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET ME VARGJE Tė LIRA LIRIKė ARTSITIKE SHQIPTARE
------------------------------[/COLOR[/COLOR]]

lirik 25-07-08 10:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Shum e nderuara Jeta
JU keni shpalosur zemren tuaj karajfile dhe i keni dhėnė qehre brilante faqes hjeshi
me ket koment tuajin sepse komentet e hjeshojnė faqen kur jan kaq te qela e te sinqerta
ti aq hjeshem si lulja pranveren gjithkund e ke hjeshu forumin me shkrimet tua
dhe mund te them se jeni vertet e mrekullushme
shum tė falenderoj qe i dhe ksaj faqje atraksion ne shprehje ene koment
faqja vetem me komente te sinqerta te bashkatdhetarve ka bukuri e gjallri
nuk i dua tipat e heshtur e tė shkretė qyqarė qė mbi vargjet e bukurinė kalojnė pa koment pa emocion sikur kur kalon qyqja pran varreve
Vargu i fuqishem zgjon gurin e jo njeriun por qka tė bėsh se kjo botė nuk ėsht e pėrbėrė vetem nga lulet por edhe nga guret e varreve e qyqet qė kan heshtur
ti je vertet lule madheshtore qdo kudn ke dhanė kontributit tend te kulluar si diamanti e drita e ti
fantastike je edhe ti ne shkrimet tuaja si dhe vargjet tua qe i kam lexuar shum brilantike
poete e mrekullueshme me shpirt margaritari
UN TE PERSHENDES TY DHE TE FALENDEROJ QE KONTRIBON NE FAQEN I JEP SHKELQIM
dhe rrezatim me komentet e kulluara shqiptare dhe shum te sinqerta fjala jote tingllon shum bukur tatam siq esht tingllima shqiptare e e ndoj melodie me plot kėndshėri shpirtrore
Tė PėRSHENDES E NDERUARA SHQIPTARE E KULLUAR O JETA VAJZ E MREKULLUSHME
DHE TE UROJ MIRSI DERI NE QIEL E REALIZIM TE GJITHA ENDRRAVE TUA VERTET JEN MBRESLėNSE
FALEMINDERIT[/COLOR]

lirik 26-07-08 02:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Gjak po u rrjedhė o stinė tė mjera
--------------------------

Autori xhelal ferizi
--------------
nėpėr shekuj pa ja nda
plagė e lot nėpėr pranvera
her nėn grek e her nėn shkja

-----
toka jote shqip rėnkon
o ti kohė me fat lėngimi
shpirti e gjaku tė gjėmon
nėpėr thundra prej pushtimi
--------
vuajtja mbjellet e varfria
nder ju o troje shqip etnike
u gjakos mbi dhe liria
veq pse besė s' mbani unike
----------
as nuk mbani punė nė gjak
as nuk mbani fe shqiptare
as nuk keni sa do pak
pika gjaku atdhetare
--------
prandaj shkelė hasmi mizorė
kahdo fushes e mbi bari
se nė atdhe s' shtrėngohet dorė
me njė besė me u lidhė shqiptari
----------
as me u lidhė kta me nji fis
me njė fe me nji zakon
me njė gjuhė e me nji plis
kahdo shqip ėsht toka e jonė
--------
veq shpėrnda kahdo me klane
synin lak joshjen n' kuletė
kah karriga demoniane
msynė me cak me dalė pėr jetė
---------
e qėllim ky ja ven veti
paren brrylin e me shkelė vlla
prandaj gjak si gurra deti
derdhė etnija pa ja nda
---------
e shqiptari nget vetimė
me lakesa e grupacione
prandaj dheu ka mbetė jetim
mblue shkretire e vaj zezone
---------
edhe i varfer rrin shqiptari
e pret urdhrin tė hasmit t' huaj
i pėrqarė e si rrogtari
thua se gjakun ma ka ujė
------------
nuk bashkohet nji grusht dhe
ndahen nė djaj ndahen n 'regjion
e me hile shkojnė tue bre
dheun e t' parve autokton
----------
veq pse te cekt mendje vrastari
ka n' kaptinė e shkurt gjykon
pėr njė zllotė a ftyrė dollari
dheun e t' parve e shiton
----------
mbase syri si zhpina
nuk i shndritė pėr tjeter fe
me zaptue post e makina
me gjveshė kund ndoj vashė tė re
-----------
prandaj qajnė sot gurė e zalle
vendi blozė u bė me zemer
toka etnike u mblue me halle
se shqiptarė s' mbet kund me emer
-------
i jan shtrue te gjith vrapimit
interesit rrokullisė
hahet buka nė qark t' aktrimit
prandaj qanė dheu i etnisė
----------
se gajret ' po ka as pare
kult na u bė nji thes i miellit
nė interes zemrat shqiptare
kahdo shkojnė si re tė e qiellit
-----------
prandaj qajnė gjith stint kohore
me krye nė hi ka ra etnija
po pijnė shqipet skllavri prore
kahdo vyshkė ėsht besnikria
--------
besė nuk ka as dashuri
se vllau vllaun e don me pare
tash ndoj maskė me bukuri
i mbanė kukullat pushtetare
----------
shesin fjalė sa male e kodra
aq tė mdha por me punė hiqe
vijnė mashtrimet me do lodra
qe na i sjellin rren'tė dobiqe
--------
rrenat z ihen ner kazane
si e don vet ajo receta
nderkombtare demoniane
nė zi shqiptarve me u ecė jeta
-----------
e na u shtrue sot shqiptari
i merr dorė kolonit t huaj
se monedha nė ftyrė barbari
ja lvizė vesin kahdo t' luaj
-----------
SOT PėR FAQE LOT VARFRIJE
KAHDO I SHKOJNė SHQIPNISė ETNIKE
KUAJ TE TROJES ANARKIJE
JA KAN THYE ZEMREN QELIKE
----------
JA KAN BLE SHUM DJEM E VASHA
JA KAN VESHė KODIN ME T ' ZI
SOT SHQIPNIJA N' HALLE T' TRASHA
RRIN MA E VARVRA NDER ETNI
----------
VEQ PSE KSHTU E DON KOLONIJA
EDHE VESI I Tė ZI PADRONIT
MOS QESHė SI DIELL SHQIPNIJA
E ME I MBETė QEHRE E DEMONIT
--------
MOS ME PASė AS BUK AS UJė
ME JU NDA DJELMNIJA N' KLANE
ME PLAN N' DORė AI DJALLI I HUAJ
JA NDALė RRUGEN PROGRESIANE
---------
MOS ME PASė KJO BUK AS DREKė
MIELL Nė MAGJE E NDERė Tė MOS KET
AS Tė GJALLė PO AS Tė VDEKė
NUK E DUAN MBI GLOB E JETė
-------------
PORSE MIRė PO E SHEH SOT VULA
KH PO BJEN ME URDHėR T' HUAJ
MBI SHQIPTARė SOT URDHRON PULA
GJERAQINA U Bė E HUAJ
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------[/COLOR]

lirik 26-07-08 08:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Gjak po u rrjedhė o stinė tė mjera
--------------------------

Autori xhelal ferizi
--------------
nėpėr shekuj pa ja nda
plagė e lot nėpėr pranvera
her nėn grek e her nėn shkja

-----
toka jote shqip rėnkon
o ti kohė me fat lėngimi
shpirti e gjaku tė gjėmon
nėpėr thundra prej pushtimi
--------
vuajtja mbjellet e varfria
ndėr ju o troje shqip etnike
u gjakos mbi dhe liria
veq pse besė s' mbani unike
----------
as nuk mbani punėn n' gjak
as nuk mbani fe shqiptare
as nuk keni sa do pak
pika gjaku atdhetare
--------
prandaj shkelė hasmi mizorė
kahdo fushes e mbi bari
se nė atdhe s' shtrėngohet dorė
me njė besė me u lidhė shqiptari
----------
as me u lidhė kta me nji fis
me njė fe me nji zakon
me njė gjuhė e me nji plis
kahdo shqip ėsht toka e jonė
--------
veq shpėrnda kahdo me klane
synin lak joshjen n' kuletė
kah karriga demoniane
msynė me cak me dalė pėrpjetė
---------
pa meritė e me miqsi
e msyn postin e pėrvetsimin
mbrenda nate ndėrton shpi
se n hajni ma ka kushtrimin
-------
mbret shum shpejt bėhet hajduti
postin shohin si pazarė
me shum grada na del huti
e mbi dhe s len zog shqiptarė
-------
e qėllim ky ja ven veti
paren brrylin e me shkelė vlla
prandaj gjak si gurra deti
derdhė etnija pa ja nda
---------
edhe plojė po bėn varfria
nė hi me kokė shqipnija bjen
veq pse hilja e miqsija
lart po e ngritė sot qdo legen
----------

e shqiptari nget vetimė
me lakesa e grupacione
prandaj dheu ka mbetė jetim
mblue shkretire e vaj zezone
---------
edhe i varfėr rrin shqiptari
e pret urdhrin tė hasmit t' huaj
i pėrqarė e si rrogtari
thua se gjakun ma ka ujė
------------
ja merr doren gospodarit
e pėrkulet deri nė dhe
puthador i euro e dollarit
puthadorė ndėr tė huaja fe
---------
puthadorė edhe i armikut
puthadorė ma zi i pėrulė
ptuthadorė i metelikut
pėr nji lek po bėhet pulė
----
e nuk i dhemb shpirti edamari
as pėr vise as per troje
i mbanė syt kah gospodari
kah me u vu nė shėrbim loje
--------

nuk bashkohet nji grusht dhe
ndahen nė djaj ndahen n 'regjion
e me hile shkojnė tue bre
dheun e t' parve autokton
----------
veq pse te cekt mendje pazari
ka n' kaptinė e shkurt gjykon
pėr njė zllotė a ftyrė dollari
dheun e t' parve e shiton
----------
mbase syri si zhapina
nuk i shndritė pėr tjetėr fe
veq n ' zaptim n' post e makina
a me gjveshė kund ndoj vashė tė re
-----------
prandaj qajnė sot gurė e zalle
vendi blozė u bė me zemer
toka etnike u mblue me halle
se shqiptarė s' mbet kund me emer
-------
i jan shtrue tė gjith vrapimit
interesit rrokullisė
hahet buka nė qark t' aktrimit
prandaj qanė dheu i etnisė
----------
se gajret ' po ka as pare
kult na u bė nji thes i miellit
nė interes zemrat shqiptare
kahdo shkojnė si re'tė e qiellit
-----------
prandaj qajnė gjith stin't kohore
me krye nė hi ka ra shqipnija
po pijnė shqipet skllavri prore
kahdo vyshkė ėsht besnikria
--------
besė nuk ka as dashuri
se vllau vllaun e don me pare
tash ndoj maskė me bukuri
i mbanė kukullat pushtetare
----------
shesin fjalė sa male e kodra
aq tė mdha por me punė hiqe
vijnė mashtrimet me do lodra
qė na i sjellin rren'tė dobiqe
--------
rrenat zihen ndėr kazane
si e don vet e zezė receta
ndėrkombtare demoniane
nė zi shqiptarve me u ecė jeta
-----------
e na u shtrue sot shqiptari
i merr dorė kolonit t' huaj
se monedha nė ftyrė barbari
ja lvizė vesin kahdo t' luaj
-----------
sot pėr faqe lot varfrije
kahdo i shkojnė shqipnisė etnike
kuaj tė trojes anarkije
ja kan thye zemren qelike
-------
----------
ja kan ble shum djem e vasha
ja kan veshė kodet me t'zi
sot shqipnija n'halle t' trasha
rrin ma e varfra ndėr etni
----------
veq pse kshtu ed on kolonija
edhe vesi i tė zi padronit
mos me qeshė sie diell shqipnija
e me i ra qehre e demonit
--------
mos me pasė as buk as ujė
me ju nda djelmnija n'klane
me plan n dorė ai djalli i huaj
ja ndalė rrugen progresiane
---------
mos me pasė kjo buk as drekė
miell nė magje as nderė t' mos ket
as tė vdekur po as tė gjallė
vyshkė mbi dhe e duan me u tallė
-------------
vyshkė e duan e me i ardh era
veq pisllek e anarki
me ja grrye ato miniera
me i shitė prralla e kurvri
--------
prandaj qajė o mėmė sa deti
me lot shqip e gjamė lirike
biri yt i gjorė poeti
se tė kan tha kurthat armike
------------
porse mirė po e sheh sot vula
kah vuloset nė urdhėr t' huaj
mbi shqiptarė sot urdhron pula
gjeraqina u bė e huaj
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
l-i-r-i-k-u-
lexoni vargje nga autori mėrgimtarė xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
-------*****-------*****------***---------.......-----------[/COLOR]

lirik 29-07-08 20:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Un ti dhe dhimbja kosovė
---------
Autori xhelal ferizi
---------------
Un ti e dhimbja kosovė nji shpirtė jemi
jemi nji fis nji gjak
un jam loti nji dėnesje bashk e kemi
tė dy jemi tė pafasjhėm nė tė pėrthururin e kohrave lak
---------
tė dy tė njejten dėnesje e kemi shqip
tė dy jemi njė degė
un jam i yti i pėrndjekuri pip
ti je e pėrgjakur shegė
--------
dhimbjen bashk e kemi
lėngimet i kemi tė kohes racion
un vuaj nga ikjet absurd ky lloj veremi
ti vuan nga i larmi e i ziu demon
-------
tė dy nga nji lot e kemi qerpikun
ti dridhesh nga masakrimi
tė dy tė njejt e kemi armikun
un vuaj nga rrisku e mallkimi
-----------
vuajtjet i kemi nga i njejti burim
nga shekujt qė burojnė zi
ti je dhimbja vet o vatani im
un jam sizifi yt nė mėrgim e varfri
-------
Autori xhelal ferizi liriku mergimtarė
-----------------[/COLOR]

lirik 29-07-08 21:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė hakrorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė per pėr fushė t flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue per fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t poetit
-------
ia kam fal edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje erimė
porsi zogu me cicrimė
shqip e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam kndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KDNUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mb ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptarexhelal ferizi
------------------------------------[/COLOR]

lirik 29-07-08 21:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė harkorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė pėr fushė t' flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue pėr fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t' poetit
-------
ia kam falė edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje e rimė
porsi zogu me cicėrimė
kėngė e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam k'ndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KNDUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dėnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mbi ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptarexhelal ferizi
------------------------------------[/COLOR]

lirik 21-09-08 09:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Gjithqka qė bė nė forma tė ndyra dhe tė pista
me rrena e propagandė
at'her kunder meje
si dhe tė ligat qe mi kurdisnin
e fjalėt qė i pėrhapnin diskredituese propagand ė
UDBASHE
si ne burg si pas daljes nga burgu
si para se tė burgosem si nė diasporė
ishin fjalė tė veglave qorre tė ndyra tė shėrbtorve pisa tė ndyrė e maskarej
pengues tė qėshtjes kombtare karrierist
dhe
shėrbtorė tė armikut
qėllimi ishte tė mė dobsonin sa ma shum tė me sulmonine tė me izolionin
deri nė demoralizim
por nuk arriten
ata qė vepruan kunder meje kshtu paqin faqen e zezė e tė ndyrė qofshin gjithmonė
tė gjith miqt e dashamirt q ė me mbrojten
ju jam mirnjOhs dhe i pėrgzoj
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM [/COLOR]

lirik 21-09-08 10:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]SABOTATORė
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
Sabotatorė ju jeni pjella e vorrit
ju nuk jeni pėr progres pėr atdhe as pėr dritė
ju jeni tė urithave qorra sherbėtorė tė qorrit
qė mbi glob nuk doni ditė
---------------
ju jeni prodhues tė qorrave prodhoni verbri
ju prodhoni terr furnizoheni nga nėndheu
ju jeni pėr zvarritje pshtjellime e vakarri
ju merrni sy hasmi kur tė verbrohet atdheu
----------
oh ju jeni vet nėnė toka errsira
urithat e shartuar kopila jan kan mbarsuar
tė ethur jeni nga tė zi vampira
nė veprim mbi dhe ata ju kan lėshuar
----------
zingjiri e lagshtija e jargve nėpėr kėmbė ju shihet
nė bishtin pėrpjetė ju shihen gjurmėt e palara tė padronit
nga zhurma nė zhurmė i vogli i pa vlerė i ju ju lėpihet
ju vdisni me e pėrflliqė majen e fronit
----------------
atje doni ju nėpėr leqe e krryla
dredhanisht me pallė me fjalė pa mbulesa
verbrisht tė mėsuar nga urithat qorra shtyheni me brryla
sabotimi ėsht e e juaja besa
----------------
ngatrresa e errsira pėrthurja nėpėr mote
ndalja e ecjeve vyshkja e zemres kombtare
urithėria o i zi kjo pra ėsht shkolla jote
dhe medaljet e mirnjohjeve tė huaja o lavire mercenare
--------------
arti juaj ėsht errsira e sabotimi
kotsija e fjales e zhurma pėr padronin
ju jeni shum mė tė zi se krimi
dashnorė e keni nėn tokė demonin
--------------
dinakri nė vesh ju pėshpėritė urdhėrore
urdhėdhėnsat prostitucionalisht ua caktojnė edhe kohen shtratin
nga dheu e toka nuk keni asgjė arbrore
djajt po ua rrisin shtatin
--------------
o ju nuk gjak i ksaj toke
ju jeni zhgjyri mbi pare
ju bushtrat i keni loke
e jo mėmė token shqiptare

--------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------[/COLOR]

lirik 24-10-08 00:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vargu im

autori xhelal ferizi

veshu o strofa im ne shpresė
gėzohu o penda ime nė zemer
piko o vargu im sa njė vesė
shpėtim e shteg'dritė pėr nji emer
---------
pėr emrin qė i thonė lirik
tradhtarėt kan dalė ME e shty
piko o varg veq nji gzim pikė
nė udhė mos e le me u thy
----------------

MOS E LE Nė RRUGEN KAH RRUDHA
MOS E LE Nė HISEN KAH HIEJA
NJOMSOE ME I CURRIL KA UDHA
SE E THAU PA FAJ TRADHTIJA
----------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:56.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.