Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 15-12-12 10:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ka shum diskutime q ė po bėhen her pas here per sigurine e shkollave por ansjiher ne praktike nuk u ndermorr nje gje e tille dhe mendohet se shkollat duhet te ken nje rrethim te veqant -qe me ane te mikrogfonit te pyetet personi se kush ehst e qka don ne shkolle dhe nga distanca qe shihet ne kamere speciale -
te gjitha shkollat duhet te ken pajisje speciale te tilla te sigurive absolute

lirik 15-12-12 11:03

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ndodhi edhe kesja here vertet ė nji tmerr -
njė tragjedi e hatashme pikėrisht ndaj lules sė rinisė t
kjo masaker ndaj kėtyre engjujve ndaj fėmijėve tė pa asnjė faj

vrasesi verte duket nji psikopat ose i üpsikopatizuar i droguar
per ndryshe nji veprim te tille nuk mund ta bėnte
-Zoti e dergofte ne ferr at psikopat at bishe te eger kanibale
i cili aq pa mshirshem i masakroj fmijte e shkolles amerikane
Ne shqiptarėt i ngushllojme nga zemra dhe te prekur thell ngushlloojme familjet amerikane dhe ameriken

per ket tragjedi te madhe nacionale e cila vertet na preku dhe shpirterisht ndjehemi me dhimbjen e tyre bashskohemi me vuajtjen dhe dhimbjen amerikane
te amerikes dhe te atyre familjeve

- Ne parajse i dergofte Perendia te gjith ata te vrare te pafajshem engjuj

-Arkivlet e engjujve te pa fajshem te tmerrojne ne keso rastesh neper shkolla
ku shkohet krejt pa fajshem dhe si engjuj filiza per te msuar
mendoj s e amerika duhet te ndaloj shitjen publike te armve
dhe te gjenden format me te persosura te sigurive te shkolalve te nderteave publike etj
ka ardhe koha te mendohet ne ket o drejtime shum seriozisht jan probleme jetike te shoqerise qe duhet montuar te gjitha teknologjite ma moderne per te identifikuar vraesit me kohe me ane te kamerave nga largisa dhe disatnca ku i armatosuri nuk do te mund te hynte ne shkolle kursesi nga se dyert duhet te verifikojne ma pare dhe nga gjamat e trashe te qelqit me pamje speciale duhet te pyetet nga te autorizuarit ne shkolle duhet te pyetet personi qka ka me vete dhe te behet pyetja nga mbrendia e shkolles -duke pas e aftesi te kamreave qe personi te shpaloset se qka ka me vete edhe nga distanca te verif“ikohet
ndryshe nuk sigurohen sugurite absolute as ne shkolla e as ne vende tjera
e ndertesa

-

lirik 15-12-12 11:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ndodhi edhe ket here vertet ė nji tmerr -
njė tragjedi e hatashme pikėrisht ndaj lules sė rinisė t
kjo masaker ndaj kėtyre engjujve ndaj fėmijėve tė pa asnjė faj

vrasesi verte duket nji psikopat ose i üpsikopatizuar i droguar
per ndryshe nji veprim te tille nuk mund ta bėnte
-Zoti e dergofte ne ferr at psikopat at bishe te eger kanibale
i cili aq pa mshirshem i masakroj fmijte e shkolles amerikane
Ne shqiptarėt i ngushllojme nga zemra dhe te prekur thell ngushlloojme familjet amerikane dhe ameriken

per ket tragjedi te madhe nacionale e cila vertet na preku dhe shpirterisht ndjehemi me dhimbjen e tyre bashskohemi me vuajtjen dhe dhimbjen amerikane
te amerikes dhe te atyre familjeve

- Ne parajse i dergofte Perendia te gjith ata te vrare te pafajshem engjuj

-Arkivlet e engjujve te pa fajshem te tmerrojne ne keso rastesh neper shkolla
ku shkohet krejt pa fajshem dhe si engjuj filiza per te msuar
mendoj s e amerika duhet te ndaloj shitjen publike te armve
dhe te gjenden format me te persosura te sigurive te shkolalve te nderteave publike etj
ka ardhe koha te mendohet ne ket o drejtime shum seriozisht jan probleme jetike te shoqerise qe duhet montuar te gjitha teknologjite ma moderne per te identifikuar vraesit me kohe me ane te kamerave nga largisa dhe disatnca ku i armatosuri nuk do te mund te hynte ne shkolle kursesi nga se dyert duhet te verifikojne ma pare dhe nga gjamat e trashe te qelqit me pamje speciale duhet te pyetet nga te autorizuarit ne shkolle duhet te pyetet personi qka ka me vete dhe te behet pyetja nga mbrendia e shkolles -duke pas e aftesi te kamreave qe personi te shpaloset se qka ka me vete edhe nga distanca te verif“ikohet
ndryshe nuk sigurohen sugurite absolute as ne shkolla e as ne vende tjera
e ndertesa

-

lirik 15-12-12 18:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Zanave te Malsise
nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
Mora udhen nė- male t- mia
autori xhelal ferizi
neper curra e bjeshkė e vrrija

dola bjeshkve bregut t- drinit
ne maja t- larta t- dukagjinit

ne theth e nė- shalė e n- bjeshkė vigane
nder krahina ilirane

kah kelmendi e kah vermoshi
kah malsia e taraboshi

ne ato troje aq kreshnike
ne fusha e pllaja idilike

ku rrijnė zana e shqipe te lehta
ne kmisha ari e nė gjubleta

gra e vasha iliriane
me ata sy e shikim zane


kah do te famshme i kah hjeshia

si shqiponja i ka shqipnia

qe e kan shtatin si selvia
e i ka rritė kah do malsia

malet tona aq magjike
toka e jone e lashte etnike

si hynesha jan ne krahrore
me ato pamje madheshtore

syrin pisha me rrathė shkrue
ballė si yje me ndrique

te holla ne bel e n' shtat si atlete
vallet te lehta si fryme erlehte

hapin te lehte si e malit fleta
ne sharm mahnits ju l-vize gjubleta

vallet te famshme te tradites
me i mahnite yjet e dritės

ne vetulla kthye plot sharm me vija
s ka hjeshi si e ka shqipnia

as nde r kombe e fise e fe
siq ka zana i shejt ky dhe

si kah shndritja e bukuria
si qeshe vasha kah malsia

nuk ka gaz ne natyreė magjike

si e vashes te shqipnise e tnike

qe si zanė e sokoleshė
arti i saje qelet tue qeshė

i kan hije kenge e vallet
kur vallzojne i gjallrojnė malet

nuk ka art tjeter mbi dhe

gurgullime qe bjen ne rrke

as shkumbardhė e curril
as nuk ka zogze e bilbil

por si vasha ajo arbnore
qe e ka qehren te qele gazmore

qe din embel si shegė nare
me kendue ne gjuhe amtare

qe din artin me e gjallrue
ne tinguj te shqipes me vallzue

qe din shpirtshem ne sy me pa
qe din hapin ne takt me e nda

edhe fjalen kur ta flet
por si shega e shija vet

drejt ne zemer me ta mbi
por si lulja ne bukuri

por si qelet ajo fleta
qele malsorja ne troje t- veta
Autori xhelal ferizi i frymzuar nga kontaktet ne malsi para shum vitesh
i kushton vargje zakoneve maleve traditave valleve muzikes rraces se bukur
mahnitse shqiptare shqipotare

lirik 15-12-12 18:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Zanave te Malsise
nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
Mora udhen nė- male t- mia
autori xhelal ferizi
neper curra e bjeshkė e vrrija

dola bjeshkve bregut t- drinit
ne maja t- larta t- dukagjinit

ne theth e nė- shalė e n- bjeshkė vigane
nder krahina ilirane

kah kelmendi e kah vermoshi
kah malsia e taraboshi

ne ato troje aq kreshnike
ne fusha e pllaja idilike

ku rrijnė zana e shqipe te lehta
ne kmisha ari e nė gjubleta

gra e vasha iliriane
me ata sy e shikim zane


kah do te famshme i kah hjeshia

si shqiponja i ka shqipnia

qe e kan shtatin si selvia
e i ka rritė kah do malsia

malet tona aq magjike
toka e jone e lashte etnike

si hynesha jan ne krahrore
me ato pamje madheshtore

syrin pisha me rrathė shkrue
ballė si yje me ndrique

te holla ne bel e n' shtat si atlete
vallet te lehta si fryme erlehte

hapin te lehte si e malit fleta
ne sharm mahnits ju l-vize gjubleta

vallet te famshme te tradites
me i mahnite yjet e dritės

ne vetulla kthye plot sharm me vija
s ka hjeshi si e ka shqipnia

as nde r kombe e fise e fe
siq ka zana i shejt ky dhe

si kah shndritja e bukuria
si qeshe vasha kah malsia

nuk ka gaz ne natyreė magjike

si e vashes te shqipnise e tnike

qe si zanė e sokoleshė
arti i saje qelet tue qeshė

i kan hije kenge e vallet
kur vallzojne i gjallrojnė malet

nuk ka art tjeter mbi dhe

gurgullime qe bjen ne rrke

as shkumbardhė e curril
as nuk ka zogze e bilbil

por si vasha ajo arbnore
qe e ka qehren te qele gazmore

qe din embel si shegė nare
me kendue ne gjuhe amtare

qe din artin me e gjallrue
ne tinguj te shqipes me vallzue

qe din shpirtshem ne sy me pa
qe din hapin ne takt me e nda

edhe fjalen kur ta flet
por si shega e shija vet

drejt ne zemer me ta mbi
por si lulja ne bukuri

por si qelet ajo fleta
qele malsorja ne troje t- veta
Autori xhelal ferizi i frymzuar nga kontaktet ne malsi para shum vitesh
i kushton vargje zakoneve maleve traditave valleve muzikes rraces se bukur
mahnitse shqiptare shqipotare

lirik 15-12-12 19:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
gezimi im shkon deri ne qiell--si adhutes i madh i sportit sidomos futbollit -
fifa po e pranon kosoven ne lojra nderkombtare -njiher miqsore epastaj te tjera-
po ashtu persnlaisht i lutem nderkombtarve e fifas qe ta denoj serbine -serbia nuk ben pjese ne njerzim -
izolimi i serbise pas ketij kanibalzimi te treguar si kurr ma pare ne historine njerzore dhe krimet q eberi ky vend -pastaj paraqitjet ne bote te shkieve ku menjiher treguan se jan po ata kanibal
izolimi i srbise do te ishte diqka e jashtzakonshme ku me mija e mija peticione e permbajtje letrash duhet te behen nga shqiptaret qe te denohet serbia -te mos marr pjese ne sporte-
sepse ata nuk jan njerzor dhe qenje njerzore

lirik 15-12-12 19:57

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
gezimi im shkon deri ne qiell--si adhutes i madh i sportit sidomos futbollit -
fifa po e pranon kosoven ne lojra nderkombtare -njiher miqsore epastaj te tjera-
po ashtu persnlaisht i lutem nderkombtarve e fifas qe ta denoj serbine -serbia nuk ben pjese ne njerzim -
izolimi i serbise pas ketij kanibalzimi te treguar si kurr ma pare ne historine njerzore dhe krimet q eberi ky vend -pastaj paraqitjet ne bote te shkieve ku menjiher treguan se jan po ata kanibal
izolimi i srbise do te ishte diqka e jashtzakonshme ku me mija e mija peticione e permbajtje letrash duhet te behen nga shqiptaret qe te denohet serbia -te mos marr pjese ne sporte-
sepse ata nuk jan njerzor dhe qenje njerzore

lirik 15-12-12 19:59

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ku do q ejan shqiptarėt duhet te shkruajn letra ne qendra nderkombtare te sportit -
te niset iniciativa e sporteve boksit futbollit dhe disciplinave tjera sportive ku kosova do te jet pa dyshim nji nder vendet epara ne bote ne sporte

lirik 15-12-12 20:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Shefi i ushtrisė sė Iranit, gjenerali Hassan Firouzabadi, ka thėnė se vendosja e raketave “Patriot” nė kufirin Turqi-Siri mund tė ēojė nė “luftė botėrore”, e cila “do ta pėrpinte Evropėn”.

“Secila raketė ‘Patriot’ ėshtė njė shenjė e zezė nė hartėn e botės, qė ka pėr qėllim tė shkaktojė luftė botėrore”, ka thėnė Firouzbadi.

Turqia i ka kėrkuar NATO-s nė muajin nėntor qė tė vendosė sistemin “Patriot” tė mbrojtjes, tė dizajnuar pėr tė hedhur poshtė aeroplanėt apo raketat.

Kėrkesa ka ardhur pas shkeljes sė hapėsirės sė saj ajrore nga aeroplanėt luftarakė tė Sirisė, si dhe rėnies sė predhave siriane nė territorin turk.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, ka urdhėruar tė premten vendosjen nė Turqi tė dy raketave Patriot, sė bashku me 400 trupa pėr tė operuar me to.

Vendimi i Panettės ka pasuar hapa tė ngjashėm nga Gjermania dhe Holandapushka top tu befte more iran -esht nje shprehje popullore shqiptare kur i thot dikuj pushka top tu befte nisja kur te duash ti e te shohim -

pra ju e ti o iran kine rusi serbi greqi taliban aleanca teper fanatike e klane tjera te rrezikshme per boten civilizimin botror e rendin njerzor -
Nuk do te dorzohemi para jush ne shqiptaret gjermanet amerikanet anglezet austriaket keta popuj aleat jetiik qe mbrojne jeten dhe lirine e botes te kombeve te demokracise kunder dominimit dhe fanatizmit aziatik dhe sundimeve barbare
e ju te tjere armiq te globit e te njerzise - se shqiptaret e as europa nuk do te rrijne nen thundren tuaj asnjiher o ne o ju le te behet hi globi por sllavet nuk do te dhunojne ma femra sa her te ju do qejfi dhe te gjejne aleaance te kombet e rracat verdha te cilat lidhen me kaniba l pansllav per te shuar boten e nbjerzimin nuk do te

lirik 15-12-12 21:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
AI VET
autori xhelal ferizi
ai vet
thot un jam shtet
un jam sulltan
un jam pushtet
un jam
un jam vendim
e krim
shteti esht prone e ime
un bėj dallime
un mbaje dy thika
qe te ja nguli atdheut pas shpine
dy pasqyra
dy fytyra
nuk me intreson etika
metoda e menyra grabitqare
i sherbejne qellimit tim
ai thot
askush ne shprehje nuk vjen dot
per veq klikes sundimtare
kot atdheu derdhe lot
un dhimbje nuk kam
un pasdron jam
faraon
demon
shteti esht i klanit tonė
paraja
e pazaret e mdhaja
nuk me intreson
as i mjeri
as fukaraja
vetem pazari i jone
mbi popull le te bie murtaja
thot ai i pa fre
kur toka e qielli
derdhein lotin rreke
e vuajne pranvera e prilli
e zogu renkon pa fole
ai vardiset
kah do neper fustane
neper rruspia
vet begeniset
kur vuan etnike shqiperia
autori xhelal ferizi

lirik 15-12-12 21:16

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
AI VET
autori xhelal ferizi
ai vet
thot un jam shtet
un jam sulltan
un jam pushtet
un jam
un jam vendim
e krim
shteti esht prone e ime
un bėj dallime
un mbaje dy thika
qe te ja nguli atdheut pas shpine
dy pasqyra
dy fytyra
nuk me intreson etika
metoda e menyra grabitqare
i sherbejne qellimit tim
ai thot
askush ne shprehje nuk vjen dot
per veq klikes sundimtare
kot atdheu derdhe lot
un dhimbje nuk kam
un pasdron jam
faraon
demon
shteti esht i klanit tonė
paraja
e pazaret e mdhaja
nuk me intreson
as i mjeri
as fukaraja
vetem pazari i jone
mbi popull le te bie murtaja
thot ai i pa fre
kur toka e qielli
derdhein lotin rreke
e vuajne pranvera e prilli
e zogu renkon pa fole
ai vardiset
kah do neper fustane
neper rruspia
vet begeniset
kur vuan etnike shqiperia
autori xhelal ferizi

lirik 15-12-12 22:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Veprimtari Adem Demaēi ka thėnė se atė s’ka mundur ta blejė as Serbia e Jugosllavia, dhe se njė gjė tė tillė nuk mund ta bėjė as Hashim Thaēi. Por, ish i burgosuri politik ka treguar se ėshtė i afėrt me liderin e PDK’sė dhe ka kritikuar Ramush Haradinajn nė synimin e tij pėr t’u bėrė Kryeministėr.

Veprimtari Adem Demaēi u ka dhėnė pėrgjigje tė gjithė atyre qė po e akuzojnė se ėshtė blerė nga Kryeministri Hashim Thaēi.

Nė akademinė pėrkujtimore pėr nder tė ish-Komandantit Mujė Krasniqi, Demaēi ka thėnė se nuk ėshtė blerė as nga Serbia, as nga Mbreti dhe kjo nuk do tė ndodhė as nga Hashim Thaēi.

Por, edhe nė kėtė aktivitet ish-i burgosuri politik ka treguar se ėshtė i afėrt me Liderin e PDK’sė, ndėrsa ka kritikuar Ramush Haradinajn, i cili ka shfaqur ambicie tė bėhet Kryeministėr.

Ai ka thėnė se Haradinaj duhet tė presė zgjedhjet ose tė bėhet Zėvendėskryeministėr, pasi pozitėn e Kryeministrit aktualisht e ka Hashim Thaēi.

“Ramushi mė pėlqeu disa ditė, por njė ditė tha dua tė bėhem Kryeministėr. S’mė pėlqeu. Nuk mė pėlqeu sepse janė votimet, janė rrugėt e tjera, janė marrėveshjet, ėshtė njė Zėvendėskryeministėr. Besoj se nuk do tė ishte problem. Por tė bėhesh Kryeministėr, ku ta ēojmė z. Hashim, ku ta ēojmė”, ka thėnė Demaēi.

“Neve na ka kapur njėfarė flake e madhe pėr pushtet, edhe po i harrojmė disa sende, disa rende. Ne po mundohemi ta krijojmė njė shtet modern, njė shtet europian, njė shtet me rregulla”, ka shtuar ai.

Qeveria e Kosovės ia ka mundėsuar Demaēit tė ketė pagė mujore prej shtetit, ndėrsa kohė mė parė ia ka ndarė 90 mijė euro pėr botimin e librave tė kompletit tė tij.

Ndėrkohė, Demaēi ėshtė marrė edhe me Atifete Jahjagėn. E ka mbrojtur sa i pėrket largimit tė saj nga Presidenca, ndėrsa e ka kritikuar fort pėr nderin qė ia kishte bėrė Ahmet Zogut nė Shqipėri.

“Rasti i kėsaj zonjės sonė Presidente. Vetė u morėn vesh: A po e bėjmė, po e bėjmė. Kur e bėn, tash ta heqin. Por, s’ėshtė kjo lojė njėherė emėro, njėherė hiq. Edhe kėto sende duhet t’i qesim anash”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se Presidentja ėshtė dashur ta dijė se Zogu ka ardhur nė pushtet me ndihmėn e serbėve dhe rusėve, ndėrsa ka ikur nė kohėn mė tė keqe dhe i ka lėnė shqiptarėt nėn mėshirėn e fashistėve italianė.

“Nuk pajtohem me zonjėn Presidente qė shkojė atje nė Shqipėri dhe mori pjesė me Kryeministrin e Shqipėrisė pėr ta rehabilituar Ahmet Zogun. Nuk pajtohem me kėtė punė, nuk ėshtė punė e mirė”, ka thėnė ai.

“Ne jemi popull qė me gjak e kemi shkruar historinė”, ka thėnė ai.

Ai ka kundėrshtuar edhe kėrkesat e turqve pėr tė ndryshuar historinė, duke thėnė se askush nuk duhet tė ndėrrojė asnjė pikė tė historisė nė raport me Perandorinė Osmane.

“Atyre u pengon edhe Skėnderbeu kėtu, edhe Skėnderbeu nė Tiranė”, ka thėnė ai.

Ai ka kėrkuar tė depolitizohet shteti nga klasa aktuale, ndėrsa nga deputetėt ka kėrkuar tė mos imitojnė shembujt e kėqij tė rajonit dhe botės.

“Nėse dėshirojnė tė grinden dhe shahen, ka kafene sa tė duash, ka livadhe e Gėrmia, por kur tė hyjnė nė Kuvend le tė dalin si burra shembullorė, se rinia jonė duhet tė edukohet nga dikush”, ka thėnė ai.

Pas fjalimit tė Demaēit, Kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se nuk u hidhėrohet kritikave tė tij.

Por, Shefi i Qeverisė ka premtuar se do tė punojė edhe mė shumė pėr tė mirėn e Kosovės.

“Jeni heroi i gjallė i kombit tonė. Prandaj respekt. Po bėjmė gjithēka qė tė bėjmė punė tė mira, por do tė pėrpiqemi qė tė bėjmė edhe punė mė tė mira, baca Adem”, ėshtė pėrgjigjur Thaēi.


po i shfaqi disa komente rreth kesaj teme komente te ndryshme te njerzve shqiptarė qe ndahen ne mendime rreth kesaj se qka ka thene Adem Demaqi ---

lirik 15-12-12 22:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
koment nga nji kaqanikas -
kaqaniklia2012-12-15 21:13:03
po qysh nuk tė ka ble hashimi o adem demaqi
---,tė ka ble edhe mirė bile.
unė deri sot kurr nuk kum ndejguar prej teje qė e ke folė nje fjalė te mire per kryetarin legjendarė - Ibrahim Rugovesikur Hashimi je edhe ti o demaq -nuk e keni dashtė kurr Rugoven
. A zhua veq hashimi ja do n tė miren kosoves e ne te tjeret jo -

koment nga kaqanikasi ne nje teme reth kesaj tme te interbjus s e adem demaqit

lirik 15-12-12 22:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Koment rreth temes dhe intervistes se Adem Demaqit nga Drenicasi-

Mergimatari Drenicas
-itali

(E.N-VAJNIKE)

2012-12-15 21:12:10 -----------------
Pra ,z.Martin aty ku e lash. po e vazhdoj
..une po ashtu bashk me shoqen time jemi te arsimuar-,edhe pse per momentin
.ndodhemi jashte vendit.

e shef dhe dije njiher e mire pra se ne jemi te shklluar dhe jemi nji familje drenicase
e arsimuar -por nga drenica ka shum te arsimuar ka me shume te arsimuar-
se sa qe mendoni ju nenqmuesit e drenices-
ka shum te arsimuar drenica shum ma shum sa sa qe mendon shum kush ne kosove
..Duhet pranuar se jemi cinik- dhe jorealist-

,ne cdo pikepamje.


Ne shqiptaret e kemi vehten si shume ne huj,apo jo..
.siq duket kemi rruge akoma per te bere ,
qe te jemi krah-perkrah me europianet , me civilizim e kam fjalen,

Se ekonomikisht ,do na regulloj qeveria thaqi???...
E nuk e njihni gjendjen nė Drenicė apo nuk u pelqen ta thoni ndoj fjalė tė mirė ,mos u brengos-

(s-kam dyshim per kėt)
nuk je ti i vetmi qe keni urrejte per drenicen,por jeni ne gabim ama ...

lirik 15-12-12 22:50

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Koment rreth temes dhe intervistes se Adem Demaqit nga Drenicasi-

Mergimatari Drenicas
-itali

(E.N-VAJNIKE)

2012-12-15 21:12:10 -----------------
Pra ,z.Martin aty ku e lash. po e vazhdoj
..une po ashtu bashk me shoqen time jemi te arsimuar-,edhe pse per momentin
.ndodhemi jashte vendit.

e shef dhe dije njiher e mire pra se ne jemi te shklluar dhe jemi nji familje drenicase
e arsimuar -por nga drenica ka shum te arsimuar ka me shume te arsimuar-
se sa qe mendoni ju nenqmuesit e drenices-
ka shum te arsimuar drenica shum ma shum sa sa qe mendon shum kush ne kosove
..Duhet pranuar se jemi cinik- dhe jorealist-

,ne cdo pikepamje.


Ne shqiptaret e kemi vehten si shume ne huj,apo jo..
.siq duket kemi rruge akoma per te bere ,
qe te jemi krah-perkrah me europianet , me civilizim e kam fjalen,

Se ekonomikisht ,do na regulloj qeveria thaqi???...
E nuk e njihni gjendjen nė Drenicė apo nuk u pelqen ta thoni ndoj fjalė tė mirė ,mos u brengos-

(s-kam dyshim per kėt)
nuk je ti i vetmi qe keni urrejte per drenicen,por jeni ne gabim ama ...


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:03.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.