Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 18-12-12 05:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
pergjimi i sami lushtakut e adem grabofcit -ne nje ane me duket krejt diqka private pa marr para sysh se se situata nuk esht e pelqyeshme -dhe ne partine demokratike ka plot gabime e sabotime te kesaj partie e ngadalsime -por megjithat ne nuk mund te quhemi eksperta analist ne kosove sepse nuk i njohim rrethanat se po jetojme jasht dhe me perjashtim te ndonje informacioni ne nuk mund te paraqesim diqka analitike te thelle dhe te persorur -
Pergjimet jan vetem disa pergjime private -kundershtimet e tyre ne mes te jakup krasniqit dhe atyre jan pune te cilat nuk jan kush e di se qka ata deri dje bashk ishin -por ne rastin ektyre pergjimeve veq u korit euleksi se asgje konkrete nuk gjeti diqka per ti prezentuar popullit -per veq disa bisdave te thjeshta private krejt pa peshe pa vlera -
secili njeri privat normalisht shprehet ndryshe dhe nuk esht ai siq duket zyrtar ose para kamerave

lirik 18-12-12 05:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne anen tjeter kush ehst euleksi -njerz te majm qe jan maje prej vjami e shkojne neper vikende neper dubrovnik e neper budve neper vende te ndryshme me avion marrin rroga te majme e asgje nuk ju shihet hajri veq qojne pluhur ne kosove se per nji hajr s jan ardhe aty as me ta zhvillue kosoven -
Populli shqiptar duhet te zhvillohet vet me djersen e tij dhe ti shtrengoj ligjet vet-ne nuk kemi nevoje me ja lene askuj shtetin ne dore e as te huajve sepse nuk e dogj per ne prapanicen ai por e paguam ne shqiptaret shtrejt me eksode gjenocide masakra vuajtje burgje sakatosje vrasje perjetime shfarosje varfri lot dhimbje perndjekje -e po vjen euleksi aty po na tregon ne se qka duhet te bejme -
E dijme ne mire se qka duhet te bejme e si duhet te ndertohet shteti edhe pa ndihmene tjerve -
ajo qka ne na duhet jan kredi paraja per zhvillimin e vendit dhe te mos na pengojne

lirik 18-12-12 05:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Marveshja me kosoven per stabilizim asocim po lidhet me levizjen drejt perparimit te zhvillimit te stabilitetit politik e me gjere me serbine dhe kjo po behet nga disa antare te shteteve te bashkuara te europes perkatsisht te unionit europiasn-
ky esht nji gabim i madh sepse shkiet i shohin gjithmone shqiptaret nga pozita armiqsore-
dhe nga qellimi i gjithonshem per ti pushtuar perseri per ti masakruar mundsisht perseri per ti dhunuar sabotuar varfrua per te keqsuar poziten e tyre ne qdo drejtim prandaj koosva nuk esht fajtore nese shkiet sillen me ne keshtu dhe mendoj se kosoves do te duhej ti jepej perparsi si e pa fajshme dhe te avancohej ne drejtim te kushteve europiane per te hy ne bashkimin europian.
Shtetet satelite te rusise si spanja portugalia dhe tjera qe nuk e njohin koosoven dhe qe frenojne zhvillimin e kosoves ato e frenojne kosoven edhe ne be ne bahskimin europian

lirik 18-12-12 05:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
format sabotuese qe i behen kosoves jan te mdha dhe prandaj koosva vuan nga pengesat sepse ka shum shtete ne europe q ee pengojne kosoven dihet dhe dihen specifikat q e ka kosova dhe pikrishtnne ato pika ndertohet strategjia eshum kuj ne europe per te zvarrite qeshtjet -
kosova epafajshme e han gjithmone -
dhe kjo dihet -por kjo nuk duhet te ket gjithmone ket ecje ndryshimet jan te nevojshme qe kosova te shperblehet per vuajtjet e saj shekullore qe i ka pague shtrejt ne histori-dhe shqiptaret si fis i vogel i shkelur i vogel dhe ne shenjester te dhunes ne ballkan ne europe te paret ne goditje -
erupianet e tjere nuk e hengren dhunen si shqiptaret -prandaj europa mire duhet te peshoj njerzisht vuajtjet e shqiptarve te gjitha vuajtjet dhe dhimbjet nji nga nji

lirik 18-12-12 06:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Europa esht nji bashkim shtetesh ngjajshem si federata e asaj kohe e jugosllavise -
ne at kohe ishte beogradi udhheqs me primat dhe federata drejtohej politikisht ushtarakisht nga serbet dhe ekonomikisht -
Vendet qe ishin te bashkuara ne ket federate ishin te gjitha ne kundershtim me njera tjetren -
dhe kishin secila ambicjet e veta dhe buxhetin e vet ku secila ankohej se po shfrytzohet nga federata -
Poashtu europa ka federaten e bashkuar qe jan vende krejt te ndryshme gjuhe te ndryshme kombe shtete te ndryshme me tradita te ndryshme me mentalitet krejt te ndryshem -
ky bashkim esht i quditshem dhe esht nje politike mish mash e politikes burokracise krizave tregjeve te diktuatra dhe te pa barabarta e kontratsev e disa po ashtu kan shum veshtrisi per tu munduar ti rregulloj raportet qe jan shum te padrejta ne ke t bashkim -ku primatin e kan nji apo dy shtete

lirik 18-12-12 06:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nese shohim destruktivitein e serbise dhe politiken e asj tejet arqmiqsore ndaj europes kryesisht ndaj gjermanve si shenejster q e ekan dhe kunder hungarezve e te tjerve -serbia mbane thiken e pa besė pansllave thiken vrasese pas shpine kunder europes dhe popujve te europes-
Serbia hyn ne europe per te perfituar dhe paraqet buzqeshjen e nje vamipereje pansllave -
ne fakt esht pjelle emoskes dhe syte i mbane kah moska rusia -
Ajo don me hy ne gjirin europes jo si konstruktive jo si qenje njerzore por si gjaprer i pansllavizmit dhe rusise -per te spiunuar gjithqka per te pase me te lehte levizjen parazitizmin duke shfrytzuar parane e europes mundin dhe djersen e te tjerve si greqia armike jetike e europes dhe te bej spiunimin ndaj europes dhe amerikes per te ja dhene te dhenat rusise per gjithqka si te dhenat ushtarake dhe raportet tjeraa sepse duke qene dembele dhe e pa hajr hjrin kurr europa s ka per te ja pa serbise veq sherrin

lirik 18-12-12 06:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Rusia gjithnji ma agresive dhe me shum drejt ofanzivave synues e te rreziqeve per te ardhmen sidomos ndaj njerzimit e popullit shqiptar--zhvillimi i saj ekonomik dhe ushtarak per qdo vit duhet te jet brengoses per njerzimin e civilizimin -synimi i saj per te shkatrruar civilizimet me lufta botrore ne aleanca me kinen e cila esht marrosur pas pansllavizmit -kjo duhet te ndalet dhe ekonomie e tyre te shembet

lirik 18-12-12 06:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O mos qani shekuj e mot-
autori xhelal ferizi
gurė e dhe pse i then kjo kohė
se tradhtari u bė patriot
atdhetari mbet ne moh-

po mohohet bukuria
po mohohet lulja e arit
larg ne famė ka shkue tradhtia
kshtu e don loja e mashtrimtarit

sot edhe gjaku i damarve
ka nisė trupit edhe po djeg
se drejtesia ne toke te shqiptarve
as ne qiell s- gjen udhė as shteg

se mbrenda nate me lavdi
del ne famė ai qe deri dje
ka shitė fis farė e komshi
dy gurė bashk si la mbi dhe

mbasi sitė as shoshė s- po ka
pun't shqiptare me i shoshitė
prandaj derdhen lum e va
kah do duan mbi dhe tradhtitė

e del ne shesh edhe puthadori
qe deri dje ju shtrue armikut
qė i ka puthė kembet i gjori
per nje rrote te metelikut

del me lavd edhe ndoj jargė
qe i lavdroj gjith grek e shkja
e sot pallė ne kuvende varg
per atdhe flet pa ja nda

po a durohet ma kjo tokė
qe prodhon veq padrejtesi
po a ka kund qiell a zot
a ka ligj kund mbi shqipni

qe ua lidhe gjuhen tradhtarve
qe u lidhė gjuhen puthadorve
qė ua ndalė lavdin zuzarve
qe ua ndale turrin te gjorve

edhe ata qe deri dje
strukurr rrinin nen dimija
mbas ushkurve e te pa fe
kur ne robri vuante shqipnia

sot po del pseudo merita
edhe del fjala e qyqarit
qe i len pas yjet me drita
shkel mbi jete te atdhetarit

eh mbaroj mbaroj shqipnia
gjithkah esht ajo etnike
mbasi sot kjo kohe rruspija
jep meritė per duar armike

kohė pse shkelė pa mshirė me hile
edhe ata qe binin ne zjarre
per shqipni e gjuhe bilbile
atdhehtart i len pa varre

i len pa shenj pa dokė pa hise
i zhdukė fam't kah do kreshnike
farė te mirė s len kund as fise
mbi shqipni kah do etnike

e i jep fatin mercenariit
edhe atij qe breu nė atdhe
veper hiqit e qyqarit
qe s -ka bė hajr se ė sht le

kohe qe shkele trima e sokola
me do vula ne duar mizore
sot deri ne qiell po shkruhet shkrola
per do koka taravole

por se kokat gjeniale
keq po mbesin gjith mbas dore
qani pra o fusha e male
qajė renko oj toke arbnore

autori xhelal ferizi

lirik 18-12-12 06:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kosova e shum vuajtur e varfer e sabotuar -
vazhdon tė ketė nivel tė lartė tė varfėrisė-
dhe pa plane ekonoomie pa platforma ekonomike -
dhe si pasojė e kėsaj gjendje , shumė familje pėrballen me vėshtirėsi
pėr tė siguruar ushqimin.
Sipas tė dhėnave tė Bankės Botėrore, varfėria nė Kosovė kap shifrėn deri 45 pėr qind, ndėrsa varfėria e skajshme prek 12 pėrqindėshin.
Sipas kėtij raporti, pak mė shumė se njė e treta e popullsisė jetojnė nėn vijėn e varfėrisė absolute me 1 euro e 55 centė nė di
tė, ndėrsa 12 pėr qind jetojnė nėn vijėn e varfėrisė sė skajshme me mė pak se 1 euro nė ditė.
Sikurse nė tėrė botėn, tė martėn, edhe Kosova ka shėnuar Ditėn Ndėrkombėtare tė Ushqimit,
ku u tha se bujqėsia konsiderohet njė prej sektorėve mė tė rėndėsishėm
pėr sigurimin ne mas e te duhur te ushqimit.
Ndėrkohė, nė botė, 1 nė ēdo 8 persona ėshtė i kequshqyer
, ka njoftuar Agjencia e OKB-sė pėr Ushqim,
duke paralajmėruar se progresi nė uljen e numrit tė njerėzve tė uritur
ka ngecur qė nga viti 2007,
kur rritja e ēmimit tė ushqimit shkaktoi trazira nė disa shtete tė varfra-
pasoja t ė rėnda po shihen ne shum vende te krizave nga varfria

lirik 18-12-12 06:53

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
bleona qerreti mohon se e sht shqiptare ne nje interviste te shkurter ne amerikė- ajo ka marr nen shtetsi shqiptare dhe ja se q ka do te thot mohimi i atdheut dhe sjellja ndaj atdheut mosmirnjohja

lirik 18-12-12 07:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Qetniku Lubisha petroviq po kerkon qe serbia te shtrij autoritetin shtetror ne ne token e kosoves -keta jan qetniket te cilet nuk e akceptojne kurr shqiptarin me shtet e as me tradite keta nuk e akceptojn askend sepse nuk kan faj se bota i ka perkdhel shum -
kan harrue harrnagjite se kur erdhen ne ballkan me lekura te arushes nuk kan pase kurr shtet e as kurfar rregulli veq kan pre krena te njerzve -
por kur te gjejne qyqe e qyqarė le ta bejn lesh kah te duan sepse me pas qene shqiptart te organizuar keta shkiet ishin neper shkretirat e siberise sot duke kerkuar ushqim neper akulll te siberise atje kah erdhen ne europen juglindore mesdhetare -
Harrojne se shqiptaret paten shtet se iliria ishte shtet kur shkau ishte duke jetuar neper vende endacak me e me maqka e arusha e me lekura me harrna duke henger mish te pa pjekur duke pre maca e ngrene pislleqe udhve per te gjete dikund vend per tu vendosur edhe sot era i vjen lerdi nga te ushqyerit si fare e endacakve -
Megjithat mbasi shqiptart kan shum llafe e nuk dijne kurr te organizohen sqi duhet me discipline edhe nje shoqate gjuetie qe del per qejf me gjuajt me u defrye mundet me ua marr shqiptarve te pa disciplinuem krejt token e vatanin
neveritem kur njerzit me fajet e veta qajne pas humbjeve qyqare -
iliret ishin veq qyqare te pa organizuar dhe pa discipline strategjike -kur krahasojme gjermanet dhe popujt e disciplinuar te europes dhe mentalitetitn e tyre me prirje te persosura per shtet dhe krahasojme shqiptaret e pa disciplinuar te pa organizuar aty jan shkaqet e qdo deshtimi te shqiptarve -sabotimet dhe mos organizimiet vetedija e dobt dhe pshtjellimet mos puna dhe mos organizimi i persosur mos disciplina smira dhe hijanetizmi vetedijet qorre te ndasive te kqia bashibozuke dhe harambashat e tjere te pa ndegjueshem secili krye n evete sipas tekave

lirik 18-12-12 07:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
TE metat e mdha harambashlleku dhe pa disciplina mos degjueshmeria dhe inatet primitive inatet ndaj zotsise s e tjetrit kan que te deshtimet shekullore dhe parregullsia smundja per lavd e qthuurja neper egoizma pa vetedije ndaj rrezikut qe vjen nga te tjeret -edhe sot
sillen harbutqe shum grupe dhe pa dashuri kombtare -pa qene te brengosur per secilen pllembe te vendit-
Adthetari e ka strategjine dhe ndjenjen per secilen pllembe te tokes shqiptare dhe brengoset me ndjenja te thella atdhetarisht thell si per secilen pjes enjejt duke bahskuar ndjenjat kombatre ne nje qellijm dhe trajtim te atdheut si pjese te shpirtit te vet -per ndryshe nuk mundesh me qene atdhetar i vertet kurr dhe ansjiher

lirik 18-12-12 07:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Serbo shkiet qetnik nga natyra dhe smundjet e tyre per te gllabruar boten me ndihmen e rusise kanibale-
qe syte i mbane te dhuna e gllaberimet e popujve dhe per qellime te tilla armatoset
RUSIA E SERBIA -
keto duhet te kuptojne se nuk mund te fusin ushqime te smundjeve te rrezikshme ne koosve ne shqiperi sepse aty shkojne edhe turist te jashtem dhe ushqimi i serbise e sht i dyshimt i rrezikshem dhe paraqet rrezik te madh jashtzakonisht per shendetin e turistvve te huaj dhe shqiptarve poashtu -
Mallrat duhet ti kontrolloj shteti ne kufijt e kosoves kosova esht shtet e pranon apo se pranon srbia bota e ka pranuar dhe kjo per shqiptart nuk ehst intresant nese e pranon apo se pranon serbia -
Doganat duhet te jen funskionale ne gjith kufijt dhe kosova duhet te funskionoj si shtet i europes me te gjitha rregullat e disciplinuara te standardeve te larta -shteti esht shtet dhe s ka dallavere ktu e harambashat e serbise nuk guxojne te fusin mallra kontabande -te cilve mallra shendeti i popullit ne kosove po ua sheh sherrin por edhe popuj tjere u pa me konstatimin emisrit te serbise se sa i rrezikshem esht e qfar smundjesh sjelle -
Me ne fund europa esht vetedijsuar pak por jo sa duhet se kosova duhet te kontriolloj te gjitha pikat kufitare doganat dhe mallrat kosova esht shtet dhe nuk duhet te jet shtet me harrna dhe ne leter ose shtet banane por shtet serioz europian i rregullt me rregulla teper te forta te discplines per shkak te stabuilitetit te ndjeshem e rrezikut ne rajon kosova duhet te jet faktori ma i sigurt ne ato zona te ndjeshme -esht koha e discplines dhe rregullit -
europa duhet ta kuptoj ket qarte dhe ti dergon ultimatume te prera pansllavizmit -
Fjet per te gjitha keto telashe qe i kan dale europes i kishte franca neper vite te historise per keto sjellje qe priviligjonte pansllavizmin dhe donta ta shtrinte pansllavizmin ne gjith boten -
esht e pa kuptueshme kjo sjellje kaq bastarde dhe antnjerzore e frances e cila kurr nuk mori qendrim te rrept ndaj shfrenimit panslalv qe po destabilizon boten -

lirik 18-12-12 07:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Bota duhet te ket siguri absolute dhe stabiltet dhe siguria e europes duhet te jet stabile -
serbia duhet te kuptoj se shpenzimet aq te mdha per siguri e ushtri e per kfoorin qe jepen tash sa vjet dhe lufta e intervenimet e perpjekjet per siguri e shepnzojne me triliarda e triliarda kontinentin e eruopes dhe vet serbia duhet te ndale keto probleme e sabotime e nxitur nga rusia
sepse do ti vendosen sanksione te perjetshme -
europa nuk mund te paguaj perjetsisht para dhe suhtri e angazhime per problemet tona ne ballkan per te ruajt stabilitetin-
definicionit duhet ti jepet vule definitive -
Vula e stabilitetit dhe e gjith strategjise afat gjate te paqes dhe nje europe stabile esht kosova me kufij te integruar dhe prishtina kryeqytet qe kontrollon gjithqka dhe qdo cep te atdheut te kufirit e secilin kamion q ehyn e del e mallrat dhe doganat shkojne ne kryqytet e prej aty shperndahet plani per te gjith banoret e kosoves -
Shkiet erdhen nga rusia e deshten gjith ballkanin e ilirve te thrakve e popujve tjere shkuan deri ne greqi me invazione e ju afruan bosforit ata duan tash edhe presheven edhe bujanofcin edhe medvegjen edhe leposaviqwin edhe mitrovicen edhe zveqanin edhe zubin potokun edhe luginat edhe lojanen edhe graqanicen edhe kishene deqanit edhe token ne peje patriarkanen edhe prizrenin edhe kriujen edhe durrsin e dhe mandej te shtrijne sllavizmin ne itali e ne afrike -
Mendoj se europa duhet te ja ven gishtin kokes dhe spanja efranca me sjelljet e tyre kan per ta pague keq me keto sjellje -
S e pari katalonasve duhet te ju jepet e drejta e shkeputjes nga spamnja e baskve se dhe bretonve nga franca e popujt tjere te fitojne lirine

lirik 18-12-12 07:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
barbaria pansllave serbiane shkie qe ju qet gjithmone probleme europes jan qellime politike -te gjitha trazirat q e behen andej kan prapavija politike nen dktatin e prapskenes se s rusise-
askush ne bote nukm i qet nderskamca e probleme poerendimit sa rusia-
Rusia ka pervetsue kinen ne ket qellim rusia ka pervetsue vendet arabe ne qellim te grupimit per shkatrrimin e amerikes dhe te europes -
Rusia aktivizon te gjith agjentet e vet ku do ne bote per ti qite pengesa sa ma te mdha perendimit -historia po tregon se gjermanet kan pas te drjete qe ne luften e dyte botrore deshten te ja ulin koken rusise nje destabilizues ee rrezikshme e globit -
Agjentura e russise i nxite gjithmone serbet ne prapsakena per probleme por te mos lene stabilitet ne europe dhe per shkatrruar perendimin duke e perqa duke perqa shqiptaret franqezet spanjollet gjermanet anglezet amerikanet e te tjeret -
dhe duke krijuar beshtrisi te mdha krizash vatra krizash per tu be shpenzime te mdha ushtarake e shpenzime tjera per destabilitet te madh-
Ndaj ketij vendi kaq te rrezikshem duhet qendrim krejt tjeter por jo qnedrim perkdhels siq e ka mbajt deri tash europa -
Europa ja uli hunden greqise por duhet perfundimisht te ja ule hunden edhe ruise sé srbise -


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:11.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.