Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 26-10-08 12:07

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Abedin BALA UKSHIN HOTI KISHIN NII HOLLSI MENDJE TE JASHTZAKONSHME NJERZ ME PRIRJE INETLEKT TALENT GJENIAL
KSHTU MENDOJ EDHE PER INLEGJENCEN E ADEM DEMAQIT PRIRJE BRILANTE ENJI TRURI TEPER TE HOLLė MENDJE TE NDRITURA
TE TRE KTA DESHMORė HERO DY TE VDEKUR E NJI I GJALLė
JAN SIMBOLI I KOSVES PAMVARSISHT SE ABEDINIT NUK JA LAN ME DAL ROMANET PREJ BURGUT
GJITHQKA U BA MEURDHER TE BEOGRADIT
KUR KAM SHKUAR TE VLLAU I ABEDINIT PAS DALJES NGA BURGU
TE VLLAU I MADH HAMDIU E KAM TAKUAR DUKE PUNUAR NE BANKOS TE KOSOVES
E GJETA DHE BISEDUAM ME THA LIRIK
ABEDININ E KISHIN MASAKRUE JA KISHIN THYE KAFKEN E TRURIT PER MBRAPA PASTAJ JA KISHIN VU NJI LAK TE FORT NE FYT
KJO ISHTE VRASJE MIZORE
ME NDOJ HEKUR TE FORTė SIGURISHT
I KAN RA MBAS KOKE
MBRAPA SHPINE
SE NUK KA PAS BIRė
NANE SHKJA I SHKINES
Qė I DEL ABEDINIT PARA E ME I RA
BALL PER BALL ė

PA E FSHI ABEDINI SI REJA SI VETIMA
ATA JU KAN TREMB ATI
MA SE TEPERMI NE BURG
PREJ TE GJITH SHQIPTARVE
QE KA PAS NDOJHER BURGU


VETEM PER NJI FAR JUSUFIN KAM NDEGJUAR NE VITET 1970 ---1979 NE BURGJET E SLLOVENISė
NE KOHRAT E TITOS
QE KAN QEN NJERI I TMERSHEM TRIM I QARTUR
QE E KISHIN MASKARUAR PRE NE FYT E KI SHIN GUL GOZHDA NE KOKė PATAJ DORA E UDB S E KA VRA EDHE ATE NJI TRIM I RRALLė
MANDJE EDHE BEJTUSH PECIN QE EKAN VRA NE NISHė POLICIA SERBE GJAT VIETEVE 1975
SHOVENISTAT E REGJIMIT JUGOSLLAV PRA
VRISNIN SHQIPTAR E I SHKATRRONIN HER PAS HERE ME BURGJE TE GJATA MALTRETIME PSIQIKE IZOLIME PROVOKIME DHE EDHE VRASJE KUR SHIHTE VLERA TRIMA E NJERZ T E HOLLė NGA MENDJA DHE PENA E TTRIMAT OSE I SHKATRRONTE
NE FORMA TE NDRYSHME
-------
UN ISHA I PREGATITUR E DIJA SE E NJIHJA NGA AFER ABEDININ'
PER GJITHQKA ME THA HAMDIU VLLAU I TI E MORA ME MEND SE ABEDININ VETEM DIKUND NEPER QELIA ME DINAKRI DO TA KEN MASAKRUAR ABEDININ
E PSE VETEM PSE ISHTE NJERI I PENES
NUK E LSHUAN KAMBSH TE GJALLı MALTRETIM PAS MALTRETIMI MONTIM PAS MONTIMI DERI SA E MBYTEN NJERIUN EMADH TE PENES E TE ARTIT TE BURGOSURN POLITK I DENUAR 9 VJET NJERIUN QE I LA PA TEKST GJENE“RALAT USHTARAK TE SERBIS ME GJYKIM 6 JAVORė KU ABDEINI TERGOJ INETELGEJNC E MBROJTJE T E JASHTZZAKONSHME

ME ABEDIN BALAJN
NE NA KAN NDA PASTAJ PER SHKAQE RREMUJASH TE SHEPSHTA NE BURG
NA KAN LARGUAR NGA AI BURG KU BEHEHSIN GREVA E TELASHE GJITHFARE HER PAS
HERE POR RRREMUJAT NA I SHAKAKMTONIN Q ETE NA QORODISNIN TE MOS ARRIJ NE ME SHKRU DIQKA ME NA E NDALU PENEN
NE VIZITA KUR ME VININ TE EFRMIT NE BURG JU DELNIN NE PRITA DHE NJI DJAL AGJE E KAN GJEVSH PO THUAJSE LAKURIQ NE RRUG DUKE MENDUAR MOS I KAM DHAN DNOJ LETER ME QIT JASHT
NGA BURGU KU ME KAN NDA ABEDININ '
MUA MEKAN DERGU NE TJETER BURG
E ABEDININ NE BURG TJETER
MBAS NJI VITI E GJYS E KAN VRA
PASTAJ ABEDININ SHKRIMTARIN E MADH JASHTZAKONISHT TE TALENTUAR
VIZATIMET EVTEM VIZATIMET DHE DISA VARGJE TE THEJSHTA JAN KAN LIRUAR E DISA KRIJIME TE TJERAT JA KAN MSHEF E SIDOMOS ROMANIN ME TITULL
UN UA TREGOJ SLLAVT PER TE CILIN VENDOSEN TA MBYSIN
SEPSE ME AT ROMAN ABEDINI DEMSKONTE SLLAVT QE NGA ARDHJJA E TYRE NE BALLKAN VESET PUSHTIME NATYRENE TYRE GRABITJET VRASJET POSHTERSIT QE ATA KAN BA DEMSOAKONTE GJITHQKA EDHE TRAJTIMET E TE BURGOSURVE E QKA JO ME NJI MEJSHTRI TE HATASHME ARTSITIKE TE TAKENTUAR

NE NA KAN NDA NEPER BURGJE
SE NE TE DY DISA HER U GJETEM BASHK TE RRETHUAR NGA

POLICIA ATY
POLICIA NE NA NA SULMONTE NE BURG
ME LOTSJELLS E ME SHKOPI E ME QENė NA
I LSHONTE QENT E USHTRUAR QENė POLICORė Nė SHPINė
ATA NA RRXONIN PER TOKE SE SE QNET ISHIN TE MDHEJ SI UJQ QEN TE SHKOLLUAR MA RRXONIN SE ISHTE E PA MUNDUR ME JU QNEDRU ATYRE NA KAN TRULLOSUR EDHE SA HE RME GASR LOTSJELLS E NJIFAR GAZI TJETER QE ABEDINIT JA ACAROJ SYT SHUM SE ASHTU KSHTU SYT I KIISHTE TE LENDUAR
E PSE EBENIN KET AS NUK ISHIM TERORISTA AS NJERZ TE RREZIOKSHEM POR NJERZ TE FJALES S E LIRė NJERZ T EPNEES DHE IDEALIT
NA SULLMONIN QE TE NA DESTABILIZONIN TE MOS NA BIE NDER MEND ME SHKRUE

lirik 26-10-08 12:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
SHKRIMI I PENGONTE SHUM ATA
sidomos romani i Abedinit i ka terbua
ATA DEGJENERIKT E REGJIMIT JUGOSLLAV
FJALEN EKAM PER DEGJENERIKT POR JO PER NJERZT QE NUK MERRESHIN ME KTO TE KQIA PAMVARSISHT S E KAN PUNU NE AT REGJIM KA PAS NJERZ QE NUK JAN MARRė ME KSO POSHTERSIRASH DHE KA PAS NJERZ TE CILT MUNDSISHT KAN DNUIHMUAR DIQKA
dhe kurrsesi nuk mund te themi per te gjith flas vetem per te degjenruarit se i degjeneruari dihej menjiher pisi dhe ndtytsira por nuk mund te them kshtu per te gjith zyrtatrt e asaj kohe s ekishte ehe te atillė q enuk kishin qef me hy ne sherre me njerz e dihej se ishin ne at detyr per buken egojes mundsisht nuk ishin per ata me ba keq duhet t ejemi real sepse un vrojtoja gjithqka e shihja me fakte
por ka pas pisa re cilt kan qen zyrtar dhe antarė te sigurimit t e msheft nuik eka kqyr detyren evet si zyrtar mbrenda ligjit e kushtetutes qka ja garanton ligji por ka kqyr me u ba antar i udbes e zez asi poicsh e zyrtar ka pas ata kan qen provokatorė te zi njerz te poshter se ka pas polic qe ekan kry detyren mbrenda uniformes dhe rroges enuk kan qen antar te sigurimeve te mshefta
arrogant provokator shoevn manjak te zi te cilt vetem kah silleshin kekronin sherrr
me ata mjer kush takohej me shpirta qetniku
sepse ka pas disa qe nuk ishin te poshter shikonin rrogen dhe pujnen evet mbrenda ligjit
dhe nuk ngacmonin ishin rrishin ne punene vet

shum te burgosur i kan lexu krijimet e Abedinit ne burg
kur te dal nga burgu thoshte ABEDINI
dua ti botoj ai nuk mshefej
shkruante hapur
fjalen ua thoshte hapur armiqve
nji nder te burgosurit me rrezistent qe ka pas historia e burgjeve jugosllave

lirik 26-10-08 12:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Te burgosur te till trima ka qen edhe nji far lepaja qe ekan vra ne at kohė policia
ata gjithmon trembeshin mos po shruaj un diqka rreth kytre rasteve nuhasnin si qent i trembeshin penes time se mos diku diqka po shkruaj un ruhesha nga ata qetnik te zi se jeta ime ishte ne fije te penit
i trembeshinn nuhatejve te mia dhe dininmir se sa larg shoh un si skile silleshin
krymbat e udb s
LEPAJEN E VRANė SE ISHTE I BIRIR I SHQIPTARIT BABAIN EKISHTE TE DNJEKUR E KY NUK DURONTE SHOEBNISTAT NE BURG ISJ HTE FAMILJE Q EKISHTE SHKUAR SI FMI NGA KOSOVA NE RRETHINENE SPLITIT
KET E SULMUAN DISA HER NJISI POLICORE DHE TE BURGOSUR SPIUNA TE TYRE
KY MANDEJ DISA PERJ TYRE I AK THERR ME THIKė DHE NUK DORZUA
MA VONė ME NJISI SPECIALE EKAN MARR E KAN QIT JASHTA BURGUT E GJOJA SE RREZISTOJ E KAN VRA
NDERSA NJI TEJETE RPOASHTU DJALOSH TRIM SHQIPTARė EMRIN E TE CILIT NUK PO E MBAJ NE MEND PER MOMENTIN SE KOHė SHUM E GJATė E KAN MBYT NE LUBLANė POLICIS NE MENYR MIZORE DUKE EGODIT NE NJI KAFANE PAS I KA DAL NGA BURGU
POASHTU NJI SHOK TIMIN QE EKAN PAS NE SY NGA GJAKOVA E KAN THERR ME THIKA MBI NJIZET HER EKAN THERR JA KAN BA SHOSHė TRUPIN PER TE CILIN UN KAM QA DHE JAM MERZIT SHUM POR ATE DORA E MSHEFT NE TLAI E KA VRA
SI DHE NJI SHOK TIMIN TJETER NGA VERMICA E PRIZRENIT
FERDI FANAJ DJAL SHUM I MIRė I BESES SHOK I IMI NE BURG KEMI NDEJT BASHK
E KAN QIT NE PRITė UDB JA KUR KA DAL NGA BURGU SE KA QENė DJALė BESNIK
TRIM DHE I PASTER PRA SHOKET E MI OSE I KAN SHKATRRU OSE I KAN
LENDU NE SHENDET EDHE MUA PO ASHTU MI KAN DEMTU VESHT VESHKAT DHE RITMIN EZEMRES QE PO E MBAJ ME ILAQE POR EDHE DAMARėT E QARKULLIMIT TE GJAKUT
HUNDEN MA KAN DEMTUE ME RRAHJE E POR SIDOMOS VESHT QE NJI KOH TE GJAT ME MERRESHIN MENDT PREJ KTYRE PASOJAVE TE DEGJENERIKVE KANIBALVE

Gurbardhi 26-10-08 13:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
O Xhelal burri,
te pasna qite shume pune o njeri!Ti mos i merr krejt me te keq fjalet e mia.
Me duhet ta pranoj qe me preku sinqeriteti yt ne postimin e pare,ne reagimin tend.
S`di si te them… m`u duk vetja qe papritmas u gjenda para njeriut te vuajtur,shume te vuajtur dhe po e ndegjoja me kuriozitet e respekt rrefimin e tij!Mue me duket qe ne ate postimin e pare qe e bane si reagim ndaj shkreses sime,ti je ai Xhelali i vertete.Ni njeri i vuejtun, po ne thelb shqiptar.

Ti ke te drejte, une ta kam pas vleresue poezine edhe ne nje vend tjeter.Mendimin e kam te njejt si atehere.
Ti ne shpirt je poet.Sipas mendimit tim, ti je poet mjaft origjinal!
Ti ke vargje qe jane me vlera te verteta artistike, kete s`mund ta mohon njeri!Por shume here i zgjate poezite pa nevoje.
Vargjet e tua me poshte, jane xhevahire qe shkelqejne e rrezatojne drite nga shpirti i poetit t`vuejtun :

[B]O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
SA DO Tė DOJA Nė ZGJERIM
SIKUR TA KISHA DIELL SHEKULLIN MA TE MIRė
VARGUN E LIRė DET TA NDRIQOJ Nė ZBERTHIM![/B]

Problemi yt mbetet drejtshkrimi.Nuk dua te diskutoj per kete pike, se kjo dihet.

Diku me quajte „mendje zbehur“, ani…s`ka problem.
Ne lidhje me kete, ne nje pike tjeter te jap te drejte.
Poetet jane shpirtnisht te farkuem me tjeter kod.Kodi i poetit te vertete gjallnon ndryshe nga kodi i njerezve te zakonshem.
Poeti e kap shume ma hovshem castin e pikellimit dhe te gezimit, se sa qe e bajne kete njerezit tjere…me i fjale, poeti ka tjeter kod pranues(receptor) per te verteten njerezore.

Ndoshta eshte si the ti, ndoshta une s`i kuptoje porosite(mesazhet) nga vargjet tua.
Po ti s`ke nevoje te ma marresh per te keq.Njeriu flet aq sa di.


Se gati e harrova punen e romaneve... se me kishe pas pyet se a e kam lexue ndonje roman....
E kom pa nise ni roman nje here, po sun e lexova deri ne skejt...se s`kisha kohe.
Emrin edhe mund t`ia kem harrue...Sikur t`isha qike... a djale..qaty diku...


Xhelo,
mos u merzit ti cka shkruajne gurbardhat e hamamat...shkruaj ti, edhe shkruaj me qef.
Tung

lirik 26-10-08 13:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
NJI NDER RREZISUTUESIT E MDHEJ NE BURG KA QEN EDHE ENVER NIMANI
TE CILIN DORA E ZGJATUR E UDB S NEPERMES TE DISA FUNDRRINAVE SERBO BOSHNJAKE NE LUBLANė DUKE PUNUAR E KAN THERRė ME THIKA TIN“ZA
DUKE ELAN ME PASOJA
THERRJA ME THIKA NE ANEN E DJATHT TE MUSHKRIVE I SHKAKTOJ ENVERIT ASMEN
AI VUANTE JASHTZAKONISHT NGA FRYMMARRJA NE BURG ISHTE I DENUAR 7 VJET BURG
PER DEMOSTRATAT E PRIZRENIT
ENVERI ISHTE I NJI FAMIJE DRENICASE QE KISHIN SHKUAR NE DUSHANOVė Tė PRIZRENIT
PER ARSYE GJAQESH BABA I ENVERIT PER NJI SHARJE NGATRRESE NE DRENAS KSIHTE VRA NJI NJERI ATHER dhe kishin shkuar ne mandej me u largu nga belaja
shum familje nga shum anė te kosoves ka ne dushanovė nga te gjitha anete kosoves
Enveri u denua PER DEMSOSTRATA TE VITIT 1981 ne prizren i kan gjet policia edhe bomba ne gjep prapa nji muri i kan kce nja njizet polic ne shpinė nuk ekan lan me levizė e kan gju me ftyr per toke dhe ja kan marr bombat ekan lidhė
NE DEMOSTRATAT E PRIZRENIT ENEVERI E KA MARR KISKUN E JA KA QIT TANKEVE SERBE PARA MU NE SY TE USHTRIS SERBE NJI TRIM I QARTUR SHQIPTAR SY PA TREMBUR
SHOK I IMI I BURGUT QE BASHK JEMI MBROJT SA E SA HER NE BURGUN E
MARIBORIT PREJ HORDHIVE DEGJENERIKE
NE NJI RAST ENVERI U ANKUA NE SKERETARIAT PER MALTRETIME NDAJ SHQIPTARVE
ISHTE SEKRETARIATI I BURGJEVE PER JURISPEONDENCė POR POLICT E PROVOKUAN KEQ DHE DREJTORI I BURGUT E ADMINISTRATA SIDOMOS DY ANTAR TE ISH SIGURIMIT JUGOSLLAV QE FLISNIN I GJITH BURGU SE JAN MILAN GERMEK ME KUJTOHET EMRI I ATI POLICI QE PROVOKONTE SHQIPTARė POR EDHE NJI FAR KOSTIQ
KA QEN EDHE NJIFAR MIQA MALALZEZ QE KA KA VRA NJI TE BURGOSUR DIKUR DHE EKAN PAS TRANSFERU NGA MALI I ZI NE MARIBOR
NE RREMUJ ESIEPER ENVERI E NXJERR THIKEN DHE JU TURRET KORIDORIT TE GJITHVE
PER FAT DY POLIC ARRIJ N TE JA MSHELIN DYERT ME HEKURA TE PAVILONIT
PERNDRYSHE ATO ZONJAT I KAN THYE KAMBT SHKALLVE KUSH NUK KA ARRIT ME I DATH KPUCAT ME IK SHKALLVE S EKUR U QART ENVERI ME THIK NE DORė VAJ HALLI PER TA
TE BURGOSURIT MARONIN TJ HIKA NEPER PUNTORI DHE JETA E NJERIUT NE BURG
ISHTE SHUM LIRė
MJAFTONTE NJI SHERR APO KONFLIKT DHE NDEZEJ PERLESHJA
ISHTE SHUM VSHTIR ME QEN ė QENJE NJEZRORE TE IMPOOPNOHESHIN RRETHANAT
ENVERI KA VUAJTUR SHUM NGA PROVOKIMET DHE KA PAS SHUM VUAJTJE KUR E DRGONIN
NEPER QELIJA NE ERRSIRA ELAGSHTI SE E KISHTE ASMEN NGA GODTJET E THIKES
QE JA KA DEMTUA NJI PJES TE MUSHKNIS E KA LAN ME PASOJA JETSORE
NDER SHUM TE BURGOSUR TRIMA QE KAM DEGJUAR KA PAS PLOT QE KAN TREGUAR RREZISTENCė NE BURG NUK KAN LEJUAR ME U SHKELEė S E GJALLI ESHT EDHE SHOKU IM UJKAN NIQKI NGA RUGOVA TRIM I QARTUR STERNIP I ZHUJ SLEMANIT
QE MA VONė U INKUADRUA ME TRIMRI NE LUFTEN E UQK S NE BR IGADEN E VET
E NE SA BETEJA DHA KONTRIBUT LUFTOJ PER ATDHE
ME UJKANIN KEMI NDEJT NE BURG BASHK NE CELE TE SLLOVENISė
TE GJITH TE BURGOSURIT POLITIK QE VININ MA VONė TE TRANSFERUAR
NGA KOSOVA NEPER REPUBLIKA TJERA TE ISH JUGOSLLAVISė
POR GJENERATA E PARė E TE RTANSFERUARVE ISHIN NE TE VITIT 1981
KU PATEM SHKUAR NJI AUTOBUS TE DENUAR NGA KOSOVA

lirik 26-10-08 15:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
GURBARDHI I NDERUAR
nuk ekam ne gjak ta fyej njeriun ky nuk ėsht zakon i imi nuk me thot shpirti ashtu te them ty mendje e zbehur por me thot dyshimi ne at kuptimin sa e ka mendjen perthekuese per te thelbsuar per te depertuar deri te kuptimsitė MESAZHET POETIKE METAFORIKE
Gurbardhi un kam rrespekt per shum kend ktu edhe per at qe gabon pa qellim por ata qe gjuajn akuza te vshtira te qellimshme e shum diskredituese e qe nuk kan te bejn me te verteten
lanė ma gjat gjurmė vuajtje e iritimi ne shpirtin tim por ti nuk ben pjes te ata njerz jo aspak
Un ekuptoj dhimbjen tėnde
Por un nganjiher i bie gjakoves me marrė vesh peja besoj se me ke kuptu me ket lloj meselje
sa i pėrket drejtshkrimit kam thanė gjithmonė ju keni te drejt un püo shkruaj me disa telashe e shpejt
qka edhe sjellė gabime por kto jan shkaqet e mos pasjes kohė shum
Nganjiher disa tema po i permrisoj e disa vargje kur po kam kohė
Gajtsia e di ku po te brenė e zbehja
por ndegjo un e spejgova ka njerz qe duan ta kalojn kohen mua me duhet me gjatsi me pershkrua disa gjėra kam edhe vargje jetsore te protagonistve qe duken si romane
por te pa bot uara
NDOSHTA ZBEHJA TI PO DO ME DALė SE UN KAM SULMUAR NJI KLAN NE UNIVERSITET
GJAT KAM LUFTUAR ME DNERGJEGJEN PER KET PROBLEMN TA SHKRUAJ APO MOS TA SHKRUAJ
Por njė gjė dije ky klan ka bė pa drejtesinė ma tė madhe ndaj njė ėngjulli tė kosoves
qe nga vitit 2000 e pnegojn kunaten time me ligjerue ne fakultet studentve si profesoreshė universiteti e kush se HYSNI DAKAJ E AFERDITA DAKAJ E REGJEP ISTREFI
KLANI MA I ZI NE UNIVERSITET
HIQ NUK E ZBEH VARGUN TIM GJATSIA DHE DEMASKIMI I KTYRE SOIT TE NJERZVE QE
JAN MA Tė ZI SE SHKJAU:
KUNATA IME KA MUNDUR LIRISHT TE JET MINISTRESHE SHENDETSISė NJERIU QE NA PREZENTON NEPER KONKGRESE BOTRORE KRENARIA E KOMBIT SHQIPTARė
EDHE SIKUR TE MOS ISHTE KUNATA IME AS SIKUR T EMOS ENJIHJA KSHTU DO TE SHKRUAJA
KUNATA IME KA SHERUE NJERZ QE NUK KAN ARRIT T E SHEROHEN JASHT SHTETIT TE GJITH PACIENTET NJERZT ISH NXANSIT E SAJ E MJEKSIA DHE KUADRAT E NJOHIN
ME QFAR TE DREJTE E POSHTERSIE EPENGON AFERDITA E HYSNIU KLANI FAMILJARIST NE UNIVERSITET
E REGJEP ISTREFI QE GJASHT KANDIDATURA QE JA MSHEF DOKUMENTET ME PSOHTERSI DUKE I THAN TI TE NE NUK KE DORZUAR KANDIDATURė ME SJELLJE TE QETNIKVE
ME TE PROVOKUE KPO KUSH EHST REGJEP ISTREFI KUSH EHST AFERDITA DAKAJ NJERZ TE DYSHIMT Q E NUK DIHET KU I KAN BLE DIPLOMAT E UNIVERSITETIT
KUNATA IME THIRRET NE TE GJITHA PUNIMET NDERKOMBTARE KA QEN IDEATORJA KRYESORE E BOTIMIT T E LIBRAVE TALENTE NJERI I RRALė FEMER Q EKA SHKRUAR NEPER FSHATRA KA SHERUAR NJERZ E MBI DHJET VJET PA PARE KA PUNUAR NE NANė TEREZė
DIKUR KU ASNJI SHQIPTARI KURR GJA NE BOTė ASNJI PACIENTI NUK I KA KEKRUE POR VERTTET ME VEPRA HUMANITARE KA SHERBYE GJITH JETEN DHE NE PROFESOIN NJERIU MA I AFT NE PROFESON TE VETIN
TE GJITH PACIENTAT E LKURES QE KAN PAS TE BEJN ME ATE NGA TE GJITHA VISET SHQIPTARE NGA KOSOVA MAQEDONIA E PLOT NJERZ I SHKOJN ASAJ NE KONTROLL
NJERIUT MA TE PA KORUPTUAR INETELEKTUALE JASHTZAKONISHT E SINQERT
ANA E DNERGJEGJES MA KA MUNDUR BARREN DHE MOTIVI I FORTėME KA SHTY TI DESMKOJ KTA PISA KTO KLANE SE AS SHKAU I SHKINES NUK BEN KSHTU
MER DOKUMENTIN HUMB DOKUMENTIN MERR DISKETEN PSHTJELL DISKETEN HAJDE NE PROVIM JO NUK DUHET NE KET DAT JO NE AT DAT JO AFATI JO NJIMI LOJNA E PENGESA EHILE DUKE JA VJEDH EDHE MATERIALIN E PUNIMIT VETEM EVETEM QE TE MOS BEHET
SEPSE AFERDITA DAKAJ EKA NXAN VENDIN ATY PA MERIT DHE I GJXMTON STUDENTET ME PA DIJEN E SAJė JIO KUALITET DHE I TREMBET AFTESIVE DHE KUZALITETIT TE KUNATES TIME DERMATOLOGJA VENEROLOGJA SPECIALISTE MAGJISTER QE KA MARR TITULLIN DOKTOR AKADEMIK ME GJITH MERITA E DIPLOMA E Qė KONKGRESET NDERKOMBTARE I PRANOJN PUNIMET E SAJA ME PLOT KRENARI HABITESH KUR DEL NE TELEVIZION ME FOLė PER SHKENCEN DHE DIJEN NE KET DREJTIM TE PROFESIONIT T E VET
DEL GJITH FAR PALAQOJE DINAK E SHPIRT HILE BISHė ME ZEMER SHKAU ME SHPIRT ė MILLOSHI E PENGON ENGJUJ TE DREJTT E PA KORRUPTUAR
DHE NJERZ TE AFT JASHTZAKONISHT
PO KU MUNDET ME U SHTY AJO FAR INJORANTJE ME KUNATEN TIME NE QDO ASPEKT SHKENCORė
KUNATES TIME I KA HIJE ME DREJTUE MINISTRINė E SHENDETIT ME POTENCIALIN QE E KA
E KA DAL NJI FAR KATASTROFE E PENGON TASH SA VJET KANDIDATUREN
NJI AKADEMIKU KUADER QE NUK E KA KOSOVA ME AT TITULL AS NUK EPAT NE AT PROFESION
AJO KA SHKRUAR LIBRAT E PARA ZBULUESE SHKENCTARE PUNTORE TE PARAT LIBRA
NE KET PROFESION KUR AFERDITA EHYSNI DAKAJ NUK EKAN AS EDHE T EVETMIN LIBER
NE KET DRETJIM TE KSAJ DISCIPLINE SHEKNCORE
KUR KUNATA IME KA BOTUAR RRETH TRIDHJET LIBRA RRETH KSAJ DIJE E KA NXJERR
FAKTE TE REJA SHKENCORE KA STUDJUAR METODAT KO INEZE AMERIKANE TE KSAJ DISCIPLINE DHE NJIHET NGA PUNIMET NDERKOMBTARE LIGJRON NE GJUHEN ANGLEZE
NE KONGRESET NDERKOMBTARE EKJO FAR INJORANTJE AS SHQIP ME FOLė NUK DIN
VETEM SE E KA NJI KLAN TE NDYRė E PENGOJN NJė ENGJULL NJė NJERI TE DIJES E SHKENCES
Ishalla nuk e i ke diqka kta aferdita dakajn e hysni dakaj ne universitet qe jan rrrjet klanorė qe akademik mybera ferizin e pengojn qe tet vite mos me ligjerue ne fakultet kur sheknca nderkombtare po e pranon ne punime botrore
PO A KA MA ZI QKA ME NDOH MA NE AT KOSOVė NA MBYTEN KRYMAT NA SHKATRRUAN NA KAN HY NE ZEMER
TE PAKTEN TI DEMASKOJM KTO FYRA SE PARA DO KOHE U GJETEN SHUM DIPLOMA TE BLERA NEPER BULKLGARI E RUMANI ME PARE E TURLIFAR KLANESH QEVERIA DUHET TE SHIKOJ PAK KEND E KA NE KOSOVė E JO ME I SHKEL KUADRAT ME KLANE MAFIOZE
SI KA MUNDSI TE PENGOHET TET VJET NJI NJERI MERRENA TE NDRYSHME KU PO DON EKAH PO DON ME SHKUE KOSOVA ME KTO MEND TE MEJRA NE EUROPė A KJO ESHT Q E SHARAKE
MJAFT MA SE AS NE TAGJIKISTAN NUK MUND TE BEJ PJES E EJO MA NE EUROPė ME KTO FAR
FALCIFIKATESH E NJERZ TE ZI PREJ ZEMRE E PREJ SMIRE E GJELOZIJE MANJAKE
NUK ME MBETI TJETER VEQ TE SHKRUAJ E TI QMONTOJ KTO MASKA TE ZEZA VAPMIRE
NUK MUND TE DUROJ PADREJTESI MA DHE DUHET TE FILLOJ NE KOSOVė TE DNAHET SHAPI PREJS HEQERI KALUAN TET VJET PAS LUFTE ENEPER SHUM VENDE KA HALA KUADRA AGJENTURESKE TE ISH JUGOSLLAVISė WQVERIN TONė NUK MUDN TA ARSYETOJ MA PER KET INDIFERENCė NDAJ KUADRAVE QE PO JA FSUIN KRYMIN NE ZEMER KOSOVES DUHET SHAKTRRUAR KLANET DHE ATA Q EPO E NDALIN PEPRARIMINE KOSOVES DHE NJERZT ME PRIRJE E KUALITETE
E DIS ETE KAN LODHUR ATAO VARGJE TE GJATA POR DUHET TE SHKRUHEN MA MIR TEJKALOJ MOS I LEXO NES E TE LODHIN LEXOJ DISA MA TE SHKURTA E DI POR
MJAFT KEMI DURUAR MJAFT KEMI HESHTUR POR DIKUSH HIQ NUK PO KA FTYRė
PO KJO HAJDE POR KA TJERA ABSURDE Q ETE LUAN KAPAKU I KRESė NE AT KOSVEN TONė TE MEJRRė PREJ PADREJTESIVE ORE
SI KA MUNDSI NJERIU MSON FAKULTETE UNIVERSITETE NJI JETė DOKTORONN BEHET AKADEMIK E TE LANė JASHT PROFESIONIT PO KJO NUK KA SHEMBULL AS NE ETIOPI AS NE TALIBAN PO KU KA ME SHKU MA MA POSHTERSI
BILE TI TREGOJ BOTES OPINIONIT QKA PO NDODHė NE KSOVEN EPAS LUFTES QE U ZHGENJY QDO KUSH SECILI PO THUAJSE
TASH NUK KA MA ARSYETIME JO KY JO AI JO LUFTA LUFTA U KRY TASH DUHET ET LUFTOHET PER DREJTSI E PROGRES PEE ECJE NE ZHVILLIM
QEVERIA DUHET TI SHIKOJ TASH GJANAT NE SITė E NE SHOHė
KOSOVA NE MASė TE MADHE DUHET ME U PASTRUE PREJ RRIQNAVE QE JAN KAP NEPER KARRIGA PA MERITA

lirik 26-10-08 20:35

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik


e sot pikrisht ish matrapazat e spiunat po behen heroj pikrisht ata qe ne na spiunonin
le te shkon e le te sheh televizioni i prishtines qfar shpije kam un ne kosov te vjeter perdhese nji katshe kah rrxohet at qe ma la baba ndersa ne at koh spiunat e lidhur me hyqymet merrnin blloka falas me ndertu shpija e na shitshin neve karrshillak
deri kur kshtu ne me diskriminim prandaj po them ka ardh koha me i dal zot vetit e mos me prit kerkend
por ne keqperdorimine vargjeve kam menduar s e forumi do te reagoj kunder ksaj padrejtesie te madhe
Un as nuk besoj se dikush ka lexuar aq shum ne vargjet e mia mund te ket lexuar dy tri vjersha qe i kan intresuar hiq ma teper
ne jemi kombi i quditshem
mjer ai qe ka fatin me i taku kti kombi
edhe pse nji jet ja fala kti kombi
dhe komplet familja dhe te paret e mi
por ktu flitet per diqka tjeter mjer ai qe i takon kti kombi them se kurr mundi as e mira nuk do ti dal ne drit se jan njerz qe ta han hakun dhe te lanė ne balt e ne vuajtje
te shtyjn me brryla deri ne asgjesim
katastrof pasha besen


E di.te besoj,edhe te kuptoj edhe endjej mllefin tende,sepse edij nga praktika sot si kalojne njerzit qe 1981 e vitet pastaj jane kalbur neper burgjet e serbise dhe ex YU,e dje dikush e ka vesh uniformen pas luftes mte Uck-s e u fotografue me te gjitha meritat qe normal nuk i takojne,a atyre qe i takon jan eqytetaret e dores-50 as qe guxojne me fol bile per meritat e veta......edhe nese provon vetvetes mi dal zot,nuk ka shume hajr,vetem eshte edhe 1 mundim i vetit,sepse sot PATRIOTIZMIN e ka zavendesuar KORUPSIONI,INTERESI dhe IDIOTIZMI derisa njerez te vuajtur si ti jane keshtu ende me vuajtjet e veta,por,ngom,une nuk e dua as pokitiken,e as patriotizmin,sepse te gjithat jane zanafillat e luftes e luften edhe me pak dhe as qe egziston arsyja per ti ja nis dikush luften,mirepo gjithmone pastaj shifen qellimet e vertetat,degdradohen merituesit dhe zhgenjehet trimat dhe atdhedashesit....e sidomos ,prej kurshit ( para lufte) kam has ne nje shkrim ( tash nuk dij te kujt) te cilin shumehere edhe sot e analizoj dhe e perseriti dhe seriozit kam bindje edhe me teper se ka te drejta e te cilin tash po ta shkruaj edhe ty dhe shpresoj se permabn edhe te gjitha qe po te ndodh ty edhe qe i ka ndodhur tjereve:

" Ne jete,as DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne aq sa paguajme per to."

Kete fjali mos e harro,ani qe per shumedosende eshte vone.........

Normal,dikush i ka merak vargjet,dikush jo,dikush i lexon te gjithat,tjetri nuk ja dim domethenjen dhe vleren,por njerzit pritojne me komunikue normal e jo me reague per vargjet sepse, aq jav rok WINDOWSI
a besa kjo ta argumenton se KOKA nuk sherben vetem mi qeth floket...........

A sa i perket ketyre fjaleve te tua qe i nenvizova me te kuqe, me larte,pota perseriti prap kete fjali se me duket se vetem ajo i permbat te gjithat pergjegjjet:
--------------------------------------------------
" Ne jete,as DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne sa paguajme per to."

---------------------------------------------------
__________________


Tė nderuar lexues po e qes ktu nji pergjigje te nji forumisti te dardanisė
Qė Mė KA SHKRUAR NE PM NE PRIVAT
NJI SHKRIM Qė Mė PELQEU

lirik 27-10-08 05:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Dalllėndyshe
----------------

Kushtuar Dallėndyshes Sė Ardhur
Nga Autori Xhelal Ferizi Liriku I Vargjeve Shqiptare
---------------------------

Po I Them Hanes Bė Hu Ndryshe
Qele Ballin E Mahnisė
Se Po T'vjen Nji Dallėndyshe
Kdnej Kah Toka E Dardanisė
-------
Po I Them Diellit Me Ngjyrė Ari
Jepi Qehre Ksajė T' Flutrimit
Zogzė E Qiellit Nė Tokė Shqiptari
Le Tė Ulet Nė Qerdhe T' Gzimit
----------
E Le Tė Rrin Si'q Rrin Pranvera
Nė Mes Luleve Kur Harlisin
Si Bilbilat Nė Kangė Kah Vera
Shteg Mė Shteg Nga I Kangė Ta Nisin
-------
Le Ta Nisin Le Ta Kndojnė
Veq Pėr Hater Tė Zogzes T' Mirė
Kahdo Zogjt N' Shqip Le T' Ligjrojnė
Pėr Rreth Sajė Me Krah Tė Lirė
--------
Ku Lirisht Ra Kjo Krahshkruar
Nė Qerdhe Vllezrish E Ku Ka Motra
Mirseardhje I Ka Uruar
E Lasht' Dardane Trolli E Votra
---------
Le Tė Na Sjellė Gzimin Si Tė Drites
Mu Nė Me S Fushash Gjelbrim' Gjera
Ku Rrin Qielli I Kolorites
I Larmuem Me Shum Ylbera
---------
E Si Gaz Margaritari
Kan Me Dalė Qehret Me E Pritė
Por Si Del Vizllueshėm Ari
Kur Te Gjenė E Bardha Dritė
--------
Se Kosova Sy Laryshe
Pret Me Zemer Diellatare
Sa Shqiponja E Dallendyshe
Qė Flutrojnė Mbi Tokė Shqiptare
------
E Pra Eja Nė Mes Neshė
Porsi E Bija E Diell E Hanes
N' Larmi Lulesh Ke Me E U Veshė
Si Princeshė Mbi Tokė T' Dardanes
-----------
T' Falim Gaz E Qehre Ylli
T' Qeshim ėmbėl Porsi Hoje
Tė Falim Fllade E Aromė Pylli
Kullim Gurrash N' T' Bardha Kroje
---------
Se Ktu E Bardhė I Thonė Fushore
E Lashtė E Gjerė Si Vet Mahnija
E Lavdishmja Tokė Arbnore
Nė Gji Qė E Mbanė Kjo Nanė Shqipnija
--------------
Autori Xhelal Ferizi Lirku I Vargjeve Shqiptare
-------------------------------------------------------------------------

Kushtuar Dallendyshes Se Ardhur Nga Malsija Ne Trojet Te Kosoves Dardane Shqiptare
Mga Autori I Vargjeve Lirke Shqiptare Kėngė Shqiptare Ne Strofa E Cila Besoj Se Do Te Ju Pelqen Publikut
Lexuesit Dardan
--------------------------------------

lirik 27-10-08 05:43

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Besoj S E Kėnga Per Dallendyshen Do Ti Pelqej Lexuesit Shqiptar Te Rtrojeve Etnike Shqiptare

lirik 27-10-08 05:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="DarkRed"]DALLLėNDYSHE
----------------

KUSHTUAR DALLėNDYSHES Sė ARDHUR
NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
---------------------------

PO I THEM HANES Bė HU NDRYSHE
QELE BALLIN E MAHNISė
SE PO T'VJEN NJI DALLėNDYSHE
KDNEJ KAH TOKA E DARDANISė
-------
PO I THEM DIELLIT ME NGJYRė ARI
JEPI QEHRE KSAJė T' FLUTRIMIT
ZOGZė E QIELLIT Nė TOKė SHQIPTARI
LE Tė ULET Nė QERDHE T' GZIMIT
----------
E LE Tė RRIN SI'Q RRIN PRANVERA
Nė MES LULEVE KUR HARLISIN
SI BILBILAT Nė KANGė KAH VERA
SHTEG Mė SHTEG NGA I KANGė TA NISIN
-------
LE TA NISIN LE TA KNDOJNė
VEQ PėR HATER Tė ZOGZES T' MIRė
KAHDO ZOGJT N' SHQIP LE T' LIGJROJNė
PėR RRETH SAJė ME KRAH Tė LIRė
--------
KU LIRISHT RA KJO KRAHSHKRUAR
Nė QERDHE VLLEZRISH E KU KA MOTRA
MIRSEARDHJE I KA URUAR
E LASHT' DARDANE TROLLI E VOTRA
---------
LE Tė NA SJELLė GZIMIN SI Tė DRITES
MU Nė ME S FUSHASH GJELBRIM' GJERA
KU RRIN QIELLI I KOLORITES
I LARMUEM ME SHUM YLBERA
---------
E SI GAZ MARGARITARI
KAN ME DALė QEHRET ME E PRITė
POR SI DEL VIZLLUESHėM ARI
KUR TE GJENė E BARDHA DRITė
--------
SE KOSOVA SY LARYSHE
PRET ME ZEMER DIELLATARE
SA SHQIPONJA E DALLENDYSHE
Qė FLUTROJNė MBI TOKė SHQIPTARE
------
E PRA EJA Nė MES NESHė
PORSI E BIJA E DIELL E HANES
N' LARMI LULESH KE ME E U VESHė
SI PRINCESHė MBI TOKė T' DARDANES
-----------
T' FALIM GAZ E QEHRE YLLI
T' QESHIM ėMBėL PORSI HOJE
Tė FALIM FLLADE E AROMė PYLLI
KULLIM GURRASH N' T' BARDHA KROJE
---------
SE KTU E BARDHė I THONė FUSHORE
E LASHTė E GJERė SI VET MAHNIJA
E LAVDISHMJA TOKė ARBNORE
Nė GJI Qė E MBANė KJO NANė SHQIPNIJA
--------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRKU I VARGJEVE SHQIPTARE
-------------------------------------------------------------------------[COLOR="DarkRed"][/COLOR][/COLOR]

lirik 27-10-08 06:40

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]O zot fiset shqip kah jan
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
O Zot fiset shqip kah jan
gjithkah shtrihen tokes sė zallit
mė ju jepė dritė e diell e hanė
ta shndrijnė gjuhen tė ilirianit
------
mė ua ndriqo kahdo at zemer
gjuhen shqip pėr me u lulzue
e mi mbajė shqiptarė me emer
kahdo shqip me ligjėrue
-----
o zot qiellin ua bėn fletė
le ta shkruajn gjuhen shqiptare
gjuhes nanė pėr me i dhanė jetė
ua bėn token abetare
-------
kahdo dhe mbanė anadolla
ararati e trabzona
shqipja u kndoftė ndėr t' bardha shkolla
si cicrimė kndoftė gjuhė e jona
------
e kndoft zemra si e zogut t' malit
tė bardhat kohė e mbajshin nė gji
u shpirtzoftė kjo djalė pas djalit
porsi kanga plot magji
---------
e buroftė porsi hareja
si gurrė vale n' gurgullima
porsi e rrepta e qiellit rrfeja
ju ndėgjoft mbi dhe ushtima
-----
e kah ka shqiptarė turqia
zemra e tyre shqip qeltė prore
porsi lulet e rrezanija
qė i qelė dielli nė fletė fushore
--------
e ligjėrofshin mote e stinė
porsi tė larmet shpendė me sqepa
porsi zog e kanarinė
kndofshin brezat nėpėr djepa
--------
edhe kurr mos u harroftė
gjuha e nanes ajo amtare
nėpėr shekuj u kėndoftė
si jehona lahutare
--------
e kahdo shqip flet turqia
sytė e shqipes etje kan
pėr me u kthye kndej kah etnija
me u rrah' zemra pėr vatan
---
gjakun kuq gjuha shqiptare
gjithnji atje e mbajtė tue vlue
por si e zjarrta kuq flaktare
qė mbanė zjarri tue flakrue
---
e ma pas't jeten qelike
e si mbi det qė shkon erlehta
pėr shqipni ku i thonė etnike
i kndoft vargu sa tė jet jeta
------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
PERSHENDET 9 MILJON VLLEZER SHQIPTARė Nė TURQI
-------------
---------------------------

--------------------
Nuk e di ---mė duket njiher ne nji forum tjeter me kan pėrshendetur dis a vllezer shqiptar
nga turqia
vargjete e mia jan lexue pėr qamerin nė nji tubim madheshtor ne amerikė
por kam dėshir qė kto vargje nga autori i dy miljon vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
ish i burgosur politik
dhe i keqtrajtuar nga udba e zagarve nji jetė
e i keqtrajtuar edhe sot
ju bėj tė fala vllezerve shqiptarė nė turqi
tė gjitha shtresave atje
duke i pėrshėndetur nė emrin tim personal

e duke ua lanė amanet
ti lexojn vargjet e mia
e ti mbrojnė e ti ruajn si ninulla fmijve e
si syt e ballit e nen jastek
e ne djepa le te ua ruajn fmijve
e te ua kndoojn sa tė jen brezat
brez pas brezi
vargjet t e, mia ti ruajn nga shpirtzijtė
e mundin tim tridhjet vejqarė
qė qakajt jan que peshė me ma ngranė

le ta kndojn fmijt neper shkolla vargun tim
nė turqi
vargun shqiptar
per te cilin sa e sa vite ma parė
kam shkruar vargje pėr ta
pra edhe pėr shqiptart e turqisė
-------------------
Autori xhelal ferizi u bėn tė fala 9 miljon vllezerve shqiptarė nė turqi
-----------------------------------------------------------------------
dhe u dhuron kengen lirike shqi p ne vargje te krijuar vet
vetem per ta le te kndohet ne secilin tubim te shqiptarve siq po kndohet ajo e qmaeris qe ua dergova
e jan falenderue
i ka prek e kan la me lot
i till me vargje isha nje jetė


-----------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
mallkue qofshin zemėrzitė
qė kurr nuk mė dhan krah
vetem mė shtynė
mjerant e zi
le ta din lexuesi se do t e vjen koha
se gjith nuk do te jetoj
nji dit do te vdes
por amanet po e la
me shkrim
se trdihjet vjet u mohova
pikrisht nga shqiptart e mi
ashtu siq u mohue fishta naimi e te gjith tjert
ashtu siq u mohue samiu
u mohuan
noli e te gjith
me poshtersi
u shkelen
ashtu siq humbi gati vepra lahuta e malsis
e rastesisht u gjet nga nji prift
e sot shqiptart i qojn kraht e lavdrohen me te
por ajo ka mund te humbet
turp pasha buken
nuk u gjet nji bir shqiptari qė i sponzorizon dy miljon vargjet e mia
haram buken e paqin ata qė heshten
nuk ka than kot faik konica armiku ma i madh i shqiptarit esht vet shqiptari
------------------------------------------------------------------
[/COLOR]

lirik 27-10-08 07:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Akujt e biznesit prej mishi
---------------
Autori Xheal Ferizi
------------------
eh ju tė mjerė o njerz tė biznesit
qė zot tjetėr s' keni as fe
pėrveq zotit tė interesit
tjetėr zot s' njihni mbi dhe
--------
se paraja u ka verbue
pendė a sshkronjė s'shihni shqiptare
zemra juaj nuk del me vlue
pėr ndoj vlerė a germė kombtare
----------
a thua paraja u vjen nder vorre
atje ne krimba nė errsirė tuaj
po ju e paskit kohen qorre
sa e errt shpirtsia e juaj
----------
pa ju ndoj her a keni ndje
kund nder fe nder fise e farė
se nji pendė don shqip me nxe
por si dielli nder shqiptarė
-----------
po ju a jen vet verbria
shpirti juaj pse rrin n' kuletė
n' zemer tuaj a rrin ligjėrija
kur e k'ndon bilbili vet
----------------
po a keni sy me pa
po e keni fis a zot
trridhjet vjet nji pendė u tha
veq pse s' pat kund stinė as mot
---------
VEQ PSE S' PAT KUND KRAH AS VLLA
veq pse tė voglat zemra t' mjera
tridhjet vjet kan ndejtė pa e pa
si ligjroj kjo kah pranvera
------------------
po ju a jeni rob t' dollarit
shpirtin nė thes pse e leni sot
gjith tue lanė nji pendė t' shqiptarit
tridhjet vjet tue qa me lot
-------------
as nuk paskit rrahje nė zemer
shqip pėr zog as karajfil
as pėr varg lirik me emer
qė ligjron gjith nji bilbil
-------
po ju buken me qka e hani
a e hani shqip me dashuri
kur kėrkon ndoj vlerė vatani
a ju luen ndoj qehre'ni*
--------------
a ju lvizė ndoj qerpik stine
a ju lvizė ndoj qerpik malli
kur me varg prej kanarine
kndon e luan dhe gurė e zalli
--------
ai liriku porsi deti
tridhjet vjet kerkon sponzorė
por ku bahet bereqeti
nuk u gjet mbi dhe arbnorė
---------
nuk u gjet mbi dhe shqiptarė
gjak qė i ecė kund kah liria
thue se le jan nder dollarė
e si dihet farė e tija
-------
nuk i dihet farė as fisi
nuk i dihet se ku ka dhe
porsi qyqet nė maje lisi
rrijnė tue kndue ndėr tjera fe
-----------
e nuk dalin kah etnija
kah liriku e vargu i gjerė
me ju qeshė kund bujaria
por kan mbetė si rob tė mjerė
--------
rob paraje e interesi
rob tė zezes rrugė me hile
i thonė pares mirmengjesi
s' dEhen n 'vargje karajfile
--------
sa ata i ka dehė vrapimi
permbas plaqkes ku ndjenjė nuk ndjehet
e nuk dijnė qė ligjėrimi
nė varg ku dielli e hana preh' et
---------
E Nė KėT PRHER RRIJN VET YJET
GJITH KU I THONė VARGUT LIRIK
SHKRIHEN FLADIT MALE E PYJET
DERI Nė ARTė E ALBANIK
--------
Por jo kurr ky nuk po shkrihet
biinesmeni as pasaniku
nė zemer te tij vargu nuk ndihet
se per ndjenjė si luen qerpiku
----------
gjaku i tij esht veq kuleta
rrahja e zemres ne damarė thye
mbas lakmisė gjith po i shkon jeta
kokė prej vargu kund pa kthye
--------
as me gjet kund ndoj varg lule
si aromė per zemren shqip
me me marrė te ndjenjes ndoj copė vule
per me e gue ndoj zog nė pip
--------
edhe s ndjenė se ai degė m degė
shkon me kangė pėr tokė shqiptare
embėl kndon si gjaku n' shegė
me lirikė per gjuhė amtare
--------------[/COLOR]

lirik 27-10-08 07:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="DarkRed"]Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Akujt e biznesit prej mishi
---------------
Autori Xheal Ferizi
------------------
eh ju tė mjerė o njerz tė biznesit
qė zot tjetėr s' keni as fe
pėrveq zotit tė interesit
tjetėr zot s' njihni mbi dhe
--------
se paraja u ka verbue
pendė a sshkronjė s'shihni shqiptare
zemra juaj nuk del me vlue
pėr ndoj vlerė a germė kombtare
----------
a thua paraja u vjen nder vorre
atje ne krimba nė errsirė tuaj
po ju e paskit kohen qorre
sa e errt shpirtsia e juaj
----------
pa ju ndoj her a keni ndje
kund nder fe nder fise e farė
se nji pendė don shqip me nxe
por si dielli nder shqiptarė
-----------
po ju a jen vet verbria
shpirti juaj pse rrin n' kuletė
n' zemer tuaj a rrin ligjėrija
kur e k'ndon bilbili vet
----------------
po a keni sy me pa
po e keni fis a zot
trridhjet vjet nji pendė u tha
veq pse s' pat kund stinė as mot
---------
VEQ PSE S' PAT KUND KRAH AS VLLA
veq pse tė voglat zemra t' mjera
tridhjet vjet kan ndejtė pa e pa
si ligjroj kjo kah pranvera
------------------
po ju a jeni rob t' dollarit
shpirtin nė thes pse e leni sot
gjith tue lanė nji pendė t' shqiptarit
tridhjet vjet tue qa me lot
-------------
as nuk paskit rrahje nė zemer
shqip pėr zog as karajfil
as pėr varg lirik me emer
qė ligjron gjith nji bilbil
-------
po ju buken me qka e hani
a e hani shqip me dashuri
kur kėrkon ndoj vlerė vatani
a ju luen ndoj qehre'ni*
--------------
a ju lvizė ndoj qerpik stine
a ju lvizė ndoj qerpik malli
kur me varg prej kanarine
kndon e luan dhe gurė e zalli
--------
ai liriku porsi deti
tridhjet vjet kerkon sponzorė
por ku bahet bereqeti
nuk u gjet mbi dhe arbnorė
---------
nuk u gjet mbi dhe shqiptarė
gjak qė i ecė kund kah liria
thue se le jan nder dollarė
e si dihet farė e tija
-------
nuk i dihet farė as fisi
nuk i dihet se ku ka dhe
porsi qyqet nė maje lisi
rrijnė tue kndue ndėr tjera fe
-----------
e nuk dalin kah etnija
kah liriku e vargu i gjerė
me ju qeshė kund bujaria
por kan mbetė si rob tė mjerė
--------
rob paraje e interesi
rob tė zezes rrugė me hile
i thonė pares mirmengjesi
s' dEhen n 'vargje karajfile
--------
sa ata i ka dehė vrapimi
permbas plaqkes ku ndjenjė nuk ndjehet
e nuk dijnė qė ligjėrimi
nė varg ku dielli e hana preh' et
---------
E Nė KėT PRHER RRIJN VET YJET
GJITH KU I THONė VARGUT LIRIK
SHKRIHEN FLADIT MALE E PYJET
DERI Nė ARTė E ALBANIK
--------
Por jo kurr ky nuk po shkrihet
biinesmeni as pasaniku
nė zemer te tij vargu nuk ndihet
se per ndjenjė si luen qerpiku
----------
gjaku i tij esht veq kuleta
rrahja e zemres ne damarė thye
mbas lakmisė gjith po i shkon jeta
kokė prej vargu kund pa kthye
--------
as me gjet kund ndoj varg lule
si aromė per zemren shqip
me me marrė te ndjenjes ndoj copė vule
per me e gue ndoj zog nė pip
--------
edhe s ndjenė se ai degė m degė
shkon me kangė pėr tokė shqiptare
embėl kndon si gjaku n' shegė
me lirikė per gjuhė amtare
-------------------------------------
XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
-----------------------------------------------------
nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi qė u mohua nga nji biznesmenėsh shqiptarė
pėr tė ja sponzorizuar dy miljon vargje shqiptare ne libra pėr letersinė shqipe
injoranca dhe shpirti i vogel
po e shembin bujarinė shqiptare
po i vyshkun vlerat
po sjellin kohra te zeza e kobe ne kombin tonė
duke vyshkur shpirtin kombtarė
duke sjellė nji modė shpirtzezė aq egoiste sa qe mos me njoft baba djalė
a smotra vlla as kombi atdhe
egoizmi esht shkatrrimi i njeriut
sa tė jesh gjallė bėn diqka per dhe tendin per komb tėndķn
qite nji guri ne themel te kalasė kombtare
por jo me te dal shpirti ne kuletė
o behgjet pacolli e ju disa tjerė
qė keni heshtur e kurr nuk ju keni pergjegjur me vite poetit
dhe po e luani rrolin e te shurdhrit[/COLOR]

lirik 27-10-08 08:17

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Ata po mė nxisin
----------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i ankimeve shqiptare ne vargje
----------------------
oh ata po mė nxisinė ata tė pa fe
ata qė mbi atdhe kan pshty
ankimet shikimet e rėnkimeve mbi gurė e dhe
ajo tokė qė sa her nga rėnkimet u thy
----------
mos ma nxen per te madhe uratė e mirė
se un bėrtas deri nė qiellė
se vargu im im i lirė
kėrkon drejtėsi e diell
----------
ata vetėm ata po mė detyrojnė
tė bėrtas deri nė shekullin mė tė largėt nė mjegullimė
ata tradhtarėt qė sot sot po pseudoligjėrojnė
lotin po ma derdhin gurgullimė
----------
un i njoh ata dyftyrsha zagarė
ata kan pallė gjithmonė pėr armikun
ata ishin antishqiptarė
ata shqipėrisė etnike ja kan lotuar qerpikun
----------
e sot kan dalė si hero madheshtorė
ata jan ushkuri i i hasmit lakuriqa
ata jan lavire tė armikut shėrbėtorė puthadorė
tė regjimeve pjella dobiq e dobiqe
-------------
prandaj sot kur pallin mbi karriga
e shtihohen me famė pėr atdhe
o zot na ruaj nga eliga
si nuk del vullkani mbi dhe
----------
mė fal o populli im qė nuk mund tė pėrmbahem
se po dalin mbi dhe ujrat ezeza
pėr sė gjalli mbi tokė po thahem
qė i vėrteti tė lulzoj nder breza
-----------
e jo prostitutat e regjimeve dje e sot
gjithmonė mbi frone duke kthyer dyftyrsisht astare
jo se deti toka qielli na u mbush me lot
e gjak po pikojn dhimbjet shqiptare
-----------
nuk durohet nuk i gjemohet ma ksaj padrejtesie
prandaj fjala rrembyeshem po me zgjidhet
zbrit nga karriga o qen bir qeni o bir tradhtije rruspije
se vargu im i gjallė nuk lidhet
-------------
deri sa te jet e gjallė penda ime
edhe ather kur nė kthetra mė kishit ju kam thanė
do tė nxej per drejtesi per atdhe me drita kombtare e shkrime
si dielli me yj e hanė
--------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
shqiptari nė bėrtimı deri nė kupė tė qiellit me varg poetik si gjithmon si para tridhjet vjetsh edhe sot
se disa tradhtar te dikurshem ishin ather e kan hyp sot prap mbi fron kosova nuk ka arrit liri te plotė
deri sa ish tradhtar e armiq zullumqar e te bijt e tyre nipat e tyre e zagart etyre
prap i sillen si kob karriges e fronitte atdheut synimeve per te grabitur pushtetitn pasurin
njerz qe ju kan sherbyer regjimeve ose te afermit e tyre sot paftyrsisht po shesin patriotizem dhe jan prap ne krye te privilegjeve
-----------------------
PROTESTOJ PROTESTONI[/COLOR]

lirik 27-10-08 08:54

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė e liga
i vrau i njerzve tugjari
i vrau lakmija e karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin ktu naten dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
--------------------------------[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:08.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.