Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 26-01-08 18:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr GABIMET Ne Shkrim KeRkoj Falje Mbasi Edhe Her Pas Her E Po Kam Djimbje Te Syve Dhe Nganjiher Me Veshtirsi Pon Shkruaj
Deshta Te Ua Lehtesoj Diskutuesve Formen Se Si Mund Te Pershkruhet Diqka
Per Shembull Ashtu Ne At Model Siq Ka Pershkruar Hysen Ibrahimi
Dhe Deshta Te Dergoj Nji Biografi Timen Pak
Te Fala Lexuesve

Naki 27-01-08 21:18

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Poeti,Atdhetari artisti i vargjeve lirike me krijimtarinė ēė na ofronė lexuesėve tė forumit Dardania.de ka vėrė njė koloritė fotonėsh tė degėzuara nė lėgura tė ēmuara floriri.
Vargjet poetike pėr nga vėllimi janė kristalizimė marramendės tė njė mjeshtri-artisti ēė reflektonė njė strukturimė nė etapa tė evaluimit,pėrshkrimit tė fenomeneve sociale,kulturore,historike.
Poeti Xhelal Ferizi pėr mes vargjeve i kėndonė tė Bukurės,Atdheut,Sakrificave,Padrejtėsive Individuale dhe Kombėtare.

Nė vargjet nė vijim tek poezia Gjamė kombtare ,autori pėrshkruan anomalitė dhe padrejtėsit ēė ndodhin nė Hiriarkin pushtetare,etiken dhe moralin.gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon

demoni po quhet engull mbrapshtija po quhet mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjeter perveq nder shqiptarė
hilja po bėhet pushtet

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urtsija

i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet viguMe respektė tė veqantė,i dėshirojė poetit sė pari Shėndet tė mirė dhe inspirimė tė pashtershėm nė krijimtarin Letrare.

Naki

halla e madhe 28-01-08 08:32

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Deri para sa ditesh nuk kame dite per kete emer te ketij poeti qe paska prirje te larte artistike te vargjeve te bukura me demethenje atedhetare.

I deshiroj poetit Lirik suksese ne jete dhe burimit te vargjeve te tij mos ju ndalte hovi kurr!!

te pershendet:halla e madhe

Linka_pz 28-01-08 13:51

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=lirik]Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr GABIMET Ne Shkrim KeRkoj Falje Mbasi Edhe Her Pas Her E Po Kam Djimbje Te Syve Dhe Nganjiher Me Veshtirsi Pon Shkruaj
Deshta Te Ua Lehtesoj Diskutuesve Formen Se Si Mund Te Pershkruhet Diqka
Per Shembull Ashtu Ne At Model Siq Ka Pershkruar Hysen Ibrahimi
Dhe Deshta Te Dergoj Nji Biografi Timen Pak
Te Fala Lexuesve[/quote]


[I][SIZE=3]Te uroj suksese ne shkrimet tuaja ![/SIZE][/I]

lirik 28-01-08 14:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

HALLA E MADHE

AUTORI XHELAL FERIZI

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana

edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku

e mbas dore mua mė lan fiset
hiq ma shum se tridhjet vjet
tash per mua vargu po niset
por si lum si gurrė e det

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė me ka satani
lot kam derdh ma shum sedeti

veq tue kja neper mergime
edhe ne errsira n' burg tė namur
tridhjet vjet tue mshefė un shkrime
tue e perkundė varfrinė e s'kamur

IK N' NJI SKUTė E IK Nė NJI TJETER
kombi kurr pa me que kund t' fala
HER NėN KTHETRA E NėN LUGETER
kahdo nė gjamė ku m'SHTYNTE VALA

PASH# AT ZOT QE MBANė SHUM FE
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuej ti mua kush m' ka bre
e m# ka mbajt aq larg t 'vertetes

PO MUA MSHEFė M #KAN zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė

MUA M 'KA MSHEF EDHE PASANIKU
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrejdhė me gjuhė shqiptari

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kur bilbilat kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė

TRIDHJET VJET SHPIRTI I VATANIT
e ka pritė vargun t' poetit
TRIDHJET VJET N' PRANGA T# SATANIT
KAM QENė LIDHUR ANDEJ DETIT

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang't e mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka kja sharkija

tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e krutha e shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje

m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat

porsi qyqja shteg me shteg
per pak buk perbuzė pa' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare

tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta

pashė at zot qe u ka krijue
a ju tash nder mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua lot tash ,m' ėsht tha

po ju a tash ju ra nder mend
o pashė at shpirt te karajfilit
me mi pa vargjet me mend
tue cicrue si za i bilbilit

a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' per mergime pa ja nda

a thue vonė mori etni
si gjithonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue

ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin

TE GJITH ME RADHė PERBUZė I KENI
pse ju mendja u rrin n' harresė
N' vargjet tona s' ju VLOJ GJENI
nė gji tuajin kurr sa i vesė

se ju msue jeni n' tallava
e jo ne vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike

PRANDAJ VUANI TASH E RRINI
SE UN VYSHKė JAM TRIDHJET VJET
NDOSHTA Tė FRESkT MA NUK ME KINI
AS N' PARTI AS DEPUTET

AS ME VARG S JAM SI N# RINI
KUR VULLKANET I KAM VLUE
KUR KAM ZBRITė SHUM DASHURI
NGA ATO YJET TUE LODRUE

E HER TJERA KUR TE JEN GJASAT
per me i pa ju krijmtart
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatart

NDOSHTA TASH EDHE PAK M' KA MBETė
NDOJ GURRė DETI Nė SHPIRTė Tė VLIMIT
VARGJE E ART ME JU MBJELLė N' JETė
N' METEOR ME I PA T' VIZLLIMIT

TJETER HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MERGIMTARė

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANKA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MERGIMTART

SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE

SHKRUAR NGA AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET VARGJE SHQIPTARE

lirik 28-01-08 17:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
linka pz faleminderit per urimet tuaja sikur te dilnit me fotot ma te bukura dhe te zgjedhura nga natyra dhe motive tjera do t eju kushtoja edhe vargje

Linka_pz 28-01-08 17:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=lirik]linka pz faleminderit per urimet tuaja sikur te dilnit me fotot ma te bukura dhe te zgjedhura nga natyra dhe motive tjera do t eju kushtoja edhe vargje[/quote]

[I][SIZE=3]A s`ju duket se keni mjaft motive nga shkrimet ,flm shume .

Respekt !
[/SIZE][/I]

lirik 28-01-08 17:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Naki I NDERUAR te falenderoj publikisht pėr fjalet tua
DHE PERVEQ SE JE NJI MODERATORė KORREKT JE EDHE KRIJUES I SHKELQYESHEM I VARGJEVE JE EDHE VENDAS I IMI NGA MITROVICA SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA PERKRAHJEN MORALE E SHPIRTRORE ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE
PRANDAJ SHQIPTART DUHET T EVETEDIJSOHEN E TI RRIJN MA PRAN NJERI TJETRIT
SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA BKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'
DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN NJERIU MVARET NGA KUSHTET NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA PRANDAJ DUHET T EJEMI SHUM MA TE ARSYESHEM DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
AJO Qė UN URREJė ėSHT MENDJEMADHSIA
AJO Qė UN E DUA ėSHT GJITHMONė MIRėSIA

lirik 28-01-08 18:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
PO VERTETė KA POR NGA FOTOT FRYMZOHEM SHUM DETI MOTIVE ANTIKE ME
FOTO PRAN DETI MOTIVE DASHURIAÉ PRA LUMEJVE LIQEJVE DETI POR JO LAKURIQSI
ME PELQEJN KOPSHTIJET ME PORTOKALLA PIKTURA TE NDRYSHME NE POZITA TE NDRYSHME LUMEJ VASHA NEPER NATYRė PYJE ME LUMEJ ELUGINA SHPEZT KAFSH TE BUKURA DREJ NEPER NATYRė MOTIVE DELE DHEN E DHI KODRA LUGJE LULE ME RRAFSSHINA EKODRA MOTIVE DIRMORE VERORE DHE TE GJITHA STINVE
MEGJITHAT NUK A E DI SHUM FORUMISTAVE DO T EJU KRIJOJA VARGJE NE RRETHANA TE KTYRE MOTIVEVE POR NDOSHTA ME KEQKUPTOJNė
UN FRYMZOHEM NE RASTE TE CAKTUARA DHE NE MOTIVE TE CAKTUARA
SIDOMOS FRYMZOHEM NE NGJARJE Q EME TREGOJN NJERZIT
NJI PERSOAN MA TREGOJ NJI MOTIV LUFTE NE KOSOVė SA E FILLOJ QAU DHE IKU
UN JU KAM THėNė NJERZVE QKA DO QE ME SHKRUANI MOS U BRENGOSNI
EMRAT U MBAJ SEKRET KJO NUK NDODH TE DALIN EMRAT TUAJ NES EJU NUK PAJTOHENI
ZAKONISHT NESE DONI Qė EMRAT TE MBETEN SEKRET TREGONI VETEM NGJARJEN
NGA JETA JUAJ ANONIM DHE UN ANONIM EPERSHKRUAJ JA GJEJ NJI EMER TJETER PERSHEMBULL LISI OSE GURI OSE VETMIA
NUK JAP ASNJIHER EMRA TE NGJARJEVE PA PAJTIMIN E PERSONIT

SA PER MOTIVET TUAJA LINKA ME DUHET TE SHIKOJ KU KENI ATO NUK EDI A PO MENDONI PERSONALISHT PER JETEN TUAJ APO DIQKA TJETER DHE JU THEM TE GJITH LEXUESVE ME TREGONI NGJARJE SE DALIN VARGJE TE BUKURA MOS KEMNI MERAK SE NUK JU DEL EMRI DHE NUK KA ASGJė Tė KEQE NESE AUTORI THURė VARGJE NE BAZė TE NGJARJEVE NES E VEQ PO PAJTOHENI S EKAM PRIRJE ATHER PSE NGURRONI THUANI NE IMEIL TIMIN PRIVAT NDONJE NGJARJE QE KENI NDEGJUAR ME VESH TUAJ NGA JETA NGJARJA LE TE JET PAK INTREANT SA PER TE STILIZUAR NE VARGJE
NJI FAMILJE KISHTE NDGJUAR PER MUA NE NJI QYTET TE KOSOVES DHE EMFTOI EMA TREGOJ NGJARJEN DHE UN EKAM TE PERSHKRUAR NE VARGJE AKOMA TE PA PUBLIKUARA
NJI VAJZ MA TREGOJ NGJARJEN SE SI EKA PERJETUAR LUFTEN EDHE AT EKAM PERSHKRUAR
DISA USHTARė TE UQK S MA KAN PERSHKRUAR NJI BETEJė KU ISHIN VET PJESMARRS EDHE ATA I KAM PERSHKRUAR PRA AUTORIT DUHET TI NDIHMOHET POPULLI NJERZIT DUHET TA KUPTOJN KET Q TE KEQE KA NESE THUREN VARGJE JU PO E SHIHNI S E THUREMN BUKUR PRANDA MOS HEZONI NDIHMONI AUTORIT
JA EDHE ADRESA KU MUND TE SHKRUANI

[email][email protected][/email]

selvija 28-01-08 20:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ka shkrimet dhe poezit mjafte te mira..por shum te gjata...duhet kohe per tu ngrire deri sa lezosh...por vetem perpara me poezit e tuja...

lirik 28-01-08 20:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Djersituni pak dhe mundohuni pak e nderuara selvi s e ju mbyti sefaja ne kosovė haaaaaaaaaa
me falni per shakanė un u rrespektoj te gjithve dhe ju dua se jeni shqiptart e mi te dardanisė

lirik 28-01-08 21:02

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Miqsija mbi te gjitha ardheu ma i larti
XHELAL FERIZI BESONI DHE MBAHUNI NE TE DY KTO VISARE

lirik 28-01-08 21:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
KėNGA ėsht shpirti i njeriut e vallja ėsht arti i shpirtit
autori xhelal ferizi

lirik 28-01-08 21:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ju qė syt knde j keni kthye
zoti i madh ju past shperblye
se mua vitet me kan krrusė fare
tridhjet vjet pa tokė shqiptare

autori xhelal ferizi

lirik 28-01-08 21:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ju o engjuj qė krijoni
ket forum qė pasuroni
e nuk me leni me u merzitė
paqit fat e te bardha ditė

xhelal ferizi liriku


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:34.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.