Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 10-11-08 16:00

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Secili njeri ka bindjet dhe i mbron ato pikpamje nuk eshte thanun qe ato te jen ashtu si i paraqet dikush por se si esht kush edin pra

lirik 10-11-08 16:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
njeriu mund ta lexoj nji liber nji roman te nji autori te nji shkenctari por nuk esht e thanun
qe te aprovoj gjithqka te ti jeta esht alternativė

lirik 10-11-08 16:15

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
te kjo tem kt tri te fundit jan postue nga nji tem tjeter gabimisht kekroj falje nga lexuesi
per gabimin

Obama 10-11-08 16:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Kam respekt per ket Zotri, por habitem me veten se pse ky njeri nuk boton asgje ?!
Le te shkruajn per natyren, per virtytet e saja qe i gezojm e nuk ua dim te miren, ne fakt, jemi arrogant dhe egoist, s'mendojm me larg se vetja, z.Liriki posedon kete veti, mendon gjon e gat !

Suksese,

lirik 10-11-08 17:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
#345
selvija
PrinCessa DarDane...
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Afer UjeVarit...
Postime: 25,007 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

qenka bukur tė jetosh me njė pasion
qė nė dukje ėshtė fare i thjeshtė
ndėrthurja e fjalėve
e me ta tė sajosh pafundėsisht vargje.

kur njė ditė tė mos kesh mė tė nesėrme
trupi tė bėhet i panevojshėm
sajesa e fjalėve
tė zėrė vendin e njeriut
tė harrojė tė vdekurin
e gjallnojnė ndėr tė gjallėt

Flm shum Lirik qe solla nje Foto time qe kam ne shpirt ,,solla kete per nje arsye qe vargjet tuaj le te rrjedhin gjithmon si ky Uje qe gurgullon,,,

----------------------------------------------------------------------------------------------

MIKESHA IME SELVIJA ME SHKRUAN KET LULZILZUESE BUKURI FJALESH
ATJE TE TEMA IME PERSHENDETJE DHE URIME
PRANDAJ E SOLLA KTU MEQENSE ESHT SHUM E BUKUR
SI THėNJE
Tė GJITHA MENDIMET E PERMBLEDHURA TE NJERZVE DO TI QES KTU
Qė Tė PėRMBLEDHEN Tė GJITHA Nė NJė TEMė NGA TE GJITH ATA QE KAN SHKRUAR

lirik 10-11-08 17:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mikesha Ime Selvija Me Shkruan Kėt Lullzuese Bukuri Fjalėsh
---
Atje Te Tema Ime Pershendetje Dhe Urime
---
Prandaj E Solla Ktu Meqense ėsht Shum E Bukur
Si Thėnje

Tė Gjitha Mendimet E Pėrmbledhura Tė Njerzve Do Ti Qes Ktu

Qė Tė Pėrmbledhen Tė Gjitha Nė Njė Temė
Nga Te Gjith Ata Qe Kan Shkruar
Si Kujtim Le Te Mbetet

lirik 10-11-08 17:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=Obama]Kam respekt per ket Zotri, por habitem me veten se pse ky njeri nuk boton asgje ?!
Le te shkruajn per natyren, per virtytet e saja qe i gezojm e nuk ua dim te miren, ne fakt, jemi arrogant dhe egoist, s'mendojm me larg se vetja, z.Liriki posedon kete veti, mendon gjon e gat !

Suksese,[/quote]Pashtu obama i nderuar tė jam mirnjohs ty pėr fjalėt e bukura qė dalin nga shpirti
dhe ndjenjat e sinqerta dhe tė uroj suksese

lirik 11-11-08 06:36

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]
--------------------------------------------------------------------------------

Qe prej qiellit tash jam nisė
----------------

autori xhelal ferizi
---------------------
qe prej qiellit tash jam nisė
sa po zbardhi moti e stina
nė varg me rreze me tė qėndisė
qė ti yllė t' dukesh elina
-----------
e kam marrė njė tė bardhė me veti
re qiellore prej kaltrije
po bie nė ara bereqeti
me ta zgjedhė njė lulė lirije
---------
kahdo tė duash mbi tokė dardane
veq le tė jet me fletė e erė
e tė uroj shqip me gjuhė nane
qofsh gjithmonė lule me vlerė
------------
e i kam ftue shum kanarina
e bilbilat me larmi
me cicėrue pėr ty elina
nė emocion me t'ndezė knaqsi
------------
e nė zbritje nė dhe tė parve
tė gjetsha zogzė un tue kėndue
nė pamvarsi mbi dhe t' shqiptarve
si zymbyl tue ligjėrue
----------
e ta dhurofsha i shpresė behare
si i dhuron dielli ndoj bime
tė qelur fije rrezatare
varg poeti nė ndjenja rime
---------
qė ti nė shekuj si shqiptare
fort ta ruash porsi miqsija
porsi kangen magjistare
pėr me e mbajt si e don mirsija
---------------
se i don malli e kujtimi
i miqsisė kur mosha vyshket
le tė rrij ky art i imi
neper shekuj tė mos ndryshket
--------------
Autori xhelal ferizi kushtuar miqsisht
KRIJIMTARI ARTISTIKE POETIKE
GJITHMONė artistikisht miqsisht
ne funksion te mjeshtris se artit te krijimtarisė
vashave shqiptare
pėrshėndetje nga liriku i popullit
qė i krijon brezave shtresave popullore
---------------------[/COLOR]

lirik 11-11-08 06:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]O Nė Qoftė se Ka Dikund Buzqeshje

Nga Autori Xhelal Ferizi
*********************
Si E Dielit Nė Argjend Veshje
Porsi E Gazit T' Qehlibarit
Esht Elina Me Gaz Tė Arit
-------
Nė Qoftė Se Ka Dikund Si Hana
Si Rreze'ari E Kullim Rana
Porsi Nė Sqep Vet Kanarina
Ashtu E Qelė Sharmin Elina

-----------
Nėse Vetull Ka Ylbere
Si Kah Qielli E Kah Diell Vere
Ato vetulla I Ka Elina
Porsi Harku N' Rozmarina
-----------
Porsi Kthina E Hanes Tė Re
Nė Natė T' Ktjhjellur Nė Art Tue Nxe
Kur Shkon Nė Gurra E Kah Larmija
Ashtu Elina I Ka Kto Vija
---
Te Dy Vija N' Mjedis Balli
Si Dy Rreze Mbi Ujė Zalli
Kur Me Rrathė Si Ari I Vleres
Luajn Mbi Ujė Me Frymė Tė Eres
--------
Oh Kėt Sharm E Ka Bekue
Drita E Qiellit Tue Vetue
E Bekoj N' Refleks Rubini
Kur E Pau Kėt Lule Blini
-------
Kur E Pau Veshja E Beharit
Veshja E Sharmit t' Qehlibarit
I Tha Zemres Sė Qiell E Detit
Se Elina ėsht Lulja E Mbretit
---------
Se Elina ėsht Vet Kurora
Nga Vet Sharmi Nė Varg e Nxora
Nga Ai Sharm Qė Mbanė Mahnija
Dritė Me Shkri Ndėr Vargje t' mia
------------------
Mikeshes Time Te Mirė Elines Me Pershendetje I
Uroj Mirsi Me Vargje Artistike
Dhe Pershendetje
Liriku I Vargjeve Popullore Artistike Shqiptare
Ju Ron Vashave Shqiptare Mirsi E Fat Ne Jeten E Bukur Ne Trojet Shqiptare Ene Mergime
---------------[/COLOR]

lirik 11-11-08 13:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Natyres Mikeshes Time Shqiptare Dardane
--------------

Autori Xhelal Ferizi
------------
Si Ai Za I Zemres Te Violines
Porsi E Shpirtit Ajo Cicrima
Porsi Zani I Kanarines
Po I Rendisi Un Kto Rima
----------
Me Ja Lidhė Me Varg Qiellori
Te Atij Yllit Qė Shndritė Ballin
Vargjet Nė Gaz Porsi Zemrori
Si Curril Qė Rimon Zallin
------------

Si Ai I Bardhi Stalaktiti
Qe Pikon Nen Strehė Shqiptare
Do Ti Shkruaj Kti Koloriti
Me Larmi N# Vargje Ujvare
-------------

Porsi Rrjedha E Dukatit
Qė Bjen Lmueshem Tue Shkelqye
Do Ti Shkruaj Un Germa Te Fatit
Fjalė Ylltare Tue Zberthye
---------------------

Do Ti Shkruaj Per Jetė Mikshes
Ku Kam Kja Halle Shqiptare
Porsi Kriht E Sokoleshes
Kam Me I Hap Mbi Fletė Kombtare
--------------------------

Rrnofsh Moj Zanė Sa Gjeraqina
Treqind Vjet Mbi Tė Bukura Kreshta
Porsi Zog Me Kanarina
Kndofsh Dardanes N' T Bukra Vneshta
-------------------------------

Edhe Fati Te Priftė E Ma I Pari
Kahdo Te Shkojn Ty Kraht E Eres
Tue Ligjrue Me Gjuhė Shqiptari
Si Ai Zog Bardhi I Pranveres
--------------------------------

Autori Xhelal Ferizi

---------------------------[/COLOR]

lirik 11-11-08 13:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

Dy zogj
------------
autori xhelal ferizi
-----------------
pėrse kshtu pėrse ku ti gjejė tash tė gjitha ndjesitė
pėr kėt bukuri nė rremė
mė duhet ti kėrkoj tė gjitha shprehje mahnitė
pėr kta dy zogj mbi kėt pemė
-----
tė gjith damarėt e diellit mė duhet ti lmoj shqip
me ua nxjerrė shprehjet prej ari
pėr kėta dy zogj ma bukuri nė pip
mbi rrema nė shpirtė behari
----------
pėrse tash pėrsėri nėpėr kėrkime
nėpėr artet plot bukuri
tė nisesh o penda ime
me gjetė shprehje bukurat nė largsi
--------
se ndryshe kta zogj nuk pėrshkruhen
vetėm me gjuhen gjevahire
a i shihni nė shikim si druhen
mbi trungje e pemė ilire
-----------
un zotit i falenderohem nga thellsia
pėr artin ma tė pėrkryer tė ti tė menqurisė
qė krijoj pėr kah bukuria
natyren mahnitse tė bimsisė
----------
ai krijoj aq shprehur mbrendsi peme e lėvore
bardhsinė ua krijoj me tė veqanten erė
e lulet e larme me hjeshi ngjyrore
e sharmin qė rrin mbi pranverė
---------
mirnjohs i jam perendisė
qė i dha motivin hjeshisė madhėshtore
a i shihni kta dy zogj tė bukurisė
sa bukur shikojn nėn bregore
-----------
e tyre tė perfshinė ndjenjė mahnijja
e syri i tyre vrojtues
cicrimat tė shkrijnė kah ndjesia
e tė dehin me rimė si cicrues
----------
art e kan tė dy shikimin
kėshtu din me u shprehė veq natyra
ku e marr un tash tė hollė at pėrshkrimin
ku tė gjejė tash shpirtrore ngjyra
-----------
perėndi aman kėt art
qė veq ti din me e thurė me mahni
ma zbrit ndonji gjeniale lirikė nga lart
ti pėrshkruaj kta dy zogjo mbi bimsi
-------
ku i gjete selvi pashė zotin
nė kėrkim nėpėr cilat pranvera
se vetėm ti din nė kėrkim tue que motin
me sjellė kso shpirtsishė me vlera
----------
rremat qenkan pėr lakmi
ku lulet plot sharm po shpalosen
mi jep shprehje artet ti pi
se joshjet nė pritje mu plagosen
----------
dua tė shprehem jo tė pres
dua tė bėhem fjalė vule
ti pėrshkruaj kta zogj n kėt mėngjes
mbi pipa si rrijn rreth me lule
-------
ata mbahen nė ato degė tė holla
shikimet i kan plot mirsi
e shpirtin ma t' bukur s e molla
se lulet qė rrijnė mbi saksi
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------

lirik 11-11-08 13:56

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="DarkRed"]Dy zogj
------------
autori xhelal ferizi
-----------------
pėrse kshtu pėrse ku ti gjejė tash tė gjitha ndjesitė
pėr kėt bukuri nė rremė
mė duhet ti kėrkoj tė gjitha shprehje mahnitė
pėr kta dy zogj mbi kėt pemė
-----
tė gjith damarėt e diellit mė duhet ti lmoj shqip
me ua nxjerrė shprehjet prej ari
pėr kėta dy zogj ma bukuri nė pip
mbi rrema nė shpirtė behari
----------
pėrse tash pėrsėri nėpėr kėrkime
nėpėr artet plot bukuri
tė nisesh o penda ime
me gjetė shprehje bukurat nė largsi
--------
se ndryshe kta zogj nuk pėrshkruhen
vetėm me gjuhen gjevahire
a i shihni nė shikim si druhen
mbi trungje e pemė ilire
-----------
un zotit i falenderohem nga thellsia
pėr artin ma tė pėrkryer tė ti tė menqurisė
qė krijoj pėr kah bukuria
natyren mahnitse tė bimsisė
----------
ai krijoj aq shprehur mbrendsi peme e lėvore
bardhsinė ua krijoj me tė veqanten erė
e lulet e larme me hjeshi ngjyrore
e sharmin qė rrin mbi pranverė
---------
mirnjohs i jam perendisė
qė i dha motivin hjeshisė madhėshtore
a i shihni kta dy zogj tė bukurisė
sa bukur shikojn nėn bregore
-----------
e tyre tė perfshinė ndjenjė mahnijja
e syri i tyre vrojtues
cicrimat tė shkrijnė kah ndjesia
e tė dehin me rimė si cicrues
----------
art e kan tė dy shikimin
kėshtu din me u shprehė veq natyra
ku e marr un tash tė hollė at pėrshkrimin
ku tė gjejė tash shpirtrore ngjyra
-----------
perėndi aman kėt art
qė veq ti din me e thurė me mahni
ma zbrit ndonji gjeniale lirikė nga lart
ti pėrshkruaj kta dy zogjo mbi bimsi
-------
ku i gjete selvi pashė zotin
nė kėrkim nėpėr cilat pranvera
se vetėm ti din nė kėrkim tue que motin
me sjellė kso shpirtsishė me vlera
----------
rremat qenkan pėr lakmi
ku lulet plot sharm po shpalosen
mi jep shprehje artet ti pi
se joshjet nė pritje mu plagosen
----------
dua tė shprehem jo tė pres
dua tė bėhem fjalė vule
ti pėrshkruaj kta zogj n kėt mėngjes
mbi pipa si rrijn rreth me lule
-------
ata mbahen nė ato degė tė holla
shikimet i kan plot mirsi
e shpirtin ma t' bukur s e molla
se lulet qė rrijnė mbi saksi
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------
[/COLOR]

lirik 11-11-08 14:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Shqiptare_ne_Turqi

--------------------------------------------------------------------------------

Mua Zoti mė jep ide
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
Mua Zoti mė jep ide
ai mi qon nė bukuri
ai mė nxitė me vargun rrke
art nė zemra gjith me shkri
--------
qė arti im tė shkrinė mahni
e gjak lulesh aromtare
pėr tė bukuren at etni
me e harlisė me gjuhė shqiptare
--------------
e ku do gjuha shqip e rimes
qė aq bukur tingull kthen
si melosi i kanrines
nė flutrim mbi erė kah vjen
-----
kjo lmon zemra si sherbeti
dehė si ylberin kah kullimi
lmon aq leht si ndoj valė deti
qė e lmon era kah kaltrimi
------
ashtu shqipja tė dehė mahnije
kjo ėshtė gjuhė e karajfilit
qė buron prej bukurije
si cicrima n' sqep't'bilbilit
----------
porsi tė larmet ato shtroje
plot me lule pėrmbi fusha
ashtu shqipja si mjaltė n'hoje
leht rimon si ėngjėllusha
-------
ajo shkon kah rima e vales
porsi tingujt ndėr ujvare
ndahet leht si art prej fjales
kur tingllon me kangė shqiptare
-------
prandaj duajeni sa tė jet jeta
mbajeni qelė si tulipane
e si e kėndshmja ajo erlehta
le t 'lmoj shpirtė me erė dardane
--------
e le t'kėndoj si zogu i veres
kahdo i shkrue me krah me lara
le ta gzoj prillin t' pranveres
se nė europė ėsht gjuhė ma e para
------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------[/COLOR]

lirik 11-11-08 14:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="DarkRed"]--------------------------------------------------------------------------------

Mua Zoti mė jep ide
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
Mua Zoti mė jep ide
ai mi qon nė bukuri
ai mė nxitė me vargun rrke
art nė zemra gjith me shkri
--------
qė arti im tė shkrinė mahni
e gjak lulesh aromtare
pėr tė bukuren at etni
me e harlisė me gjuhė shqiptare
--------------
e ku do gjuha shqip e rimes
qė aq bukur tingull kthen
si melosi i kanarines
nė fluturim mbi erė kah vjen
-----
kjo lmon zemra si sherbeti
dehė si ylberin kah kullimi
lmon aq leht si ndoj valė deti
qė e lmon era kah kaltrimi
------
ashtu shqipja tė dehė mahnije
kjo ėshtė gjuhė e karajfilit
qė buron prej bukurije
si cicrima n' sqep't'bilbilit
----------
porsi tė larmet ato shtroje
plot me lule pėrmbi fusha
ashtu shqipja si mjaltė n'hoje
leht rimon si ėngjėllusha
-------
ajo shkon kah rima e vales
porsi tingujt ndėr ujvare
ndahet leht si art prej fjales
kur tingllon me kangė shqiptare
-------
prandaj duajeni sa tė jet jeta
mbajeni qelė si tulipane
e si e kėndshmja ajo erlehta
le t 'lmoj shpirtė me erė dardane
--------
e le t'kėndoj si zogu i veres
kahdo i shkrue me krah me lara
le ta gzoj prillin t' pranveres
se nė europė ėsht gjuhė ma e para
------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------[/COLOR]

lirik 11-11-08 14:48

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[COLOR="Blue"]Un jam i biri i heshtjes qė flet
autori xhelal ferizi
un jam i biri i fjales qė heshtė
un jam i biri i fjales jetė
un jam pėr armikun heshtė
--------------
un jam nė heshtjen fjalė
nė fjalen jam vulė
un jam pėr hasmin valė
pėr mikun jam fletė e lulė
---------
un jam pėr heshtjen armik
dhe mik jam pėr fjalen e mirė
un jam si pendė me qerpik
kur shoh kah fjala e lirė
----
heshtjen un nuk e dua
fjalen e dua burim
un shprehjen e dua si krua
tregoju o vargu im
------
un heshtjen e quaj qyqare
hehstet vetem mbi varr
as qyqja nuk hesht mbi qarre
ma mirė me zė se me barrė
---------
heshtjen e dua ather
kur fjala vdes e shuhet
e vlerė nuk ka asnjiher
prandaj me dalė ajo druhet
--------
por heshtjen duhet thye
drejtsia ėsht fjalė fitimtare
ajo ka me ngadhnjye
por jo qyqaria heshttare
-----
autori xhelal ferizi
liriku i mergimit
------------------------[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:14.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.