Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

vjeshta 29-01-08 14:33

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Mendoj qe 36 shkronjat e alfabetit per te jan te pakta ,faleminderit TY .[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif[/IMG]

lirik 29-01-08 20:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vjeshta faleminderit per fjalet tua tė bukura por m' paske que nė qiell

natyra 31-01-08 20:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=lirik]E Nderuara Natyra Megjithat Mos U Brengos Shum
Administratori Ne At Faqe I Ka Fshi Ato Kercnime Dhe Fyerje Ne At Forum
Tash Argtou Ktu Ne Dardania Knaqu Me Shoqerinė Dhe Diskuto
Hap Tema Dhe Shkruaj Punime Vargje Ne Forumin Dardania

Kalo Mirė Ne Ket Forum Dhe Qetsohu
Me Vjen Keq Qe Edhe Ti Je Fye Per Shkka Timin Por I Ligu Kshtu E Ka Kurr Nuk Matet Me Burra Veq Me Gra
Te Uroj Suksese Ne Ket Forum Ti Je Nji Veterane E Forumeve Shum Heret Ja Ke Filluar
Krenohu Ti Ke Filluar Para Meje Neper Forume
Se Un Ma Vonė Arrita Ta Blej Kompjuterin Ne Fakt Edhe Kur E Bleva Nuk Dija Ta Perdorja Si Duhet Dhe Me Nervozonte Kaloj Bukur Nji Kohė Deri Sa U Mesova
Edhe Kur E Bleva I Hupsha Vargjet E Punimet Se Nuk Disha Me Punu Me Te Nervozohesha
Shum Pak Kam Dit Ather Te Punopj Me Kompjuter
Dhe U Msova Mandej
Pak Aty Pak Aty Dhe Ja Tash Po Shkruaj
Un Ather Kam Shkruar Me Dorė Poezi Neper Fletore Kur Ti Ke Qenė E Antarsuar Ne Forume
Mandej Erdha Un Dhe Ti Fillove Perkrahjen Time Te Faleminderit
Ti Qe Me Mbrojte Qdo Kund Me Trimni
Si Nji Femer Qe Je Dhe Nuk Tu Tremb Syri Fare Ti Je Heroin Malsore
Ndersa Aty Ishin Disa Qyqarė Mashkuj Q E Kurr Gojen Nuk E Hapnin
Vetem Shikonin Si Iriqa Te Mbledhur Kruspul Ne
Dobsitė E Qyqarit E Veta Ata Edhe Ja Thonė Vetes Por Nuk Dolen Ta Mbrojn Kurr Drejtesinė Ndersa Ti Po Vendosmerisht Prandaj Neper Forume Ne Jemi Ku Do Bashk Nuk Ndahemi Dhe Jemi Tash Miq Te Sinqert E Te Shkelqyeshem

Ti Si Nji Trimresh Dole Dhe Shkove Me Ta Fyt Per Fyt Ne Secilin Forum
Edhe Ty Te Kercnuan Dhe Ta Moren Inati
Gjithmon Me Ata Sulmuesit E Pa Cipė E Qe Me Kercnonin Mua Por Edhe Un Ju Thash
At Qe Meritojnė
Per Te Ua Thėnė
Pra Ne Secilin Forum Ti Ishe Nji Trimreshė Ti Je Veterane E Forumeve Shqiptare Te Uroj Knaqsi Dhe Qetsi Tash Ne Forumin Dardania Ti E Meriton Te Shpallesh Antare Nderi E Forumeve Shqiptare Ose Ma Mirė Te Them Mbretresha E Forumeve
Se Spe Pa U Lodhur Kontribove Ku Do Me Shkrimet Tua Te Bukura
Te Uroj Gjithmonė Mirsi E Fat Mikesha Ime Dhe Te Uroj Lumturi Ne Familje Dhe
Shum Te Mira Ne Jeten Tende Ti Je Nji Shqiptare Evertetė Me Vyrtyte Te Nji Malsorje Je Shembull Se Si Duhet Me Qenė Miqsija Dhe Emancipimi
Je Vazhdimsi E Ilirve Te Lashtė Malsorė Te Trevave Ku Femra Dhe Mashkulli Kuvendonin Lirshem Dhe Me Emancipim
Ky Esht Te Menduarit Antik I Brumit Ilir Dhe Kulturorė Ky Esht Identiteti I Shqiptarit Ejo Feregjja E Marrur Nga Shkretirat E Talibanve
Idetniteti Yne Kulturorė Ilir Duhet Te Kthehet Ne Secilen Pllėmbė Te Vendit
Tonė Harrni Dhe Mbulesa E E Maska E Dyftyrsis Nuk Embronė Karakterin Tonė As Etninė Por Pikrisht Kjo Tradita Ilire Qe Ke Ti Malsore E Nderuar Natyra
Zemra Dhe Emancipimi Kuktura E Mbronė Femren Dhe Karakteri I Sajė Edukata
Dhe Vendosmeria Ajo Esht Vula E Tipareve Por Jo Labiliteti E Cektesia Emendjes
E Harrnat Mbulesat E Ku Di Un Mshefjet Pas Gardhi Jo Jo Populli Yne E Ka Te Menduarit E Vet Kulturor Qe Nga Tradita Ilire E Lashtė Kur Greket Dhe Romaket Nuk Ekishin Te Gjith Popujt Europian Nga Ne Emoren Ket Te Menduar
Dhe Eprvetsuan Ndersa Ne Na Shkelen Turqit Dhe Na E Shkatrruan Kulturen Na E Mesuan Femren Te Mshefet Pas Gardhi
Shqiptarja Duhet Te Kuvendoj Lirshem Pa Ju Tremb Syri Dhe Duhet Te Shikoj Mashkullin Ne Drit Te Syrit Pra Ky Esht Emancipimi Dhe Te Menduarit
Te Emdnuarit Tonė Pjesruisht E Degjenruan Anadollakt Qe Peqsind Vjet Na Shkatrruan Kulturen
Per Mua Neveritse Jan Ato Femra Qe Shikojn Token Dhe Ne Shoirt E Kan Tinzrinė
E Nuk Te Flasin Emancipisht Femra Nuk Ka Qka Druhhet Nga Askush Ajo Duhet Ta Ket Te Menduarit Dhe Vendosmerinė Te Vulosur Me Percaktim Emancipues Qysh Ne Djep Dhe At Te Menduar Duhet Ta Mbaj Deri Sa Te Vdes Ky Esht Detyrim Ndaj Kultures Shqiptaro Ilire Te Tardites Dhe Emancipimit Tonė Dhe Te Jesh E Bindur E Dneruara Natyra Se Dhe Ne Malsinė E Tuzit Edhe Ne Rugovė Edhe Malsitė Etropjes Ne Malsin Emadhe Ne Mirditė E Kudo Kam Ndejt Gju Me Gju Me Malsoret
Te Cilat Te Shikonin Ne Sy Si Rrufeja Dhe Kubvendonin Si Gjeraqina
Prandaj Un Kam Aq Ndjeshmeri Dhe Perkushtim Ndaj Kultures Malsore Ndaj Identitetit Ilir
Duke Qen Se Heret E Lexova Historin E Popujve Dhe At Lilire Dhe Traditat E Tyre Antike Por Te Them Te Drejten Kshtu I Kam Pas Edhe Prind E Mi Per Fat Nuk Ka Prek Virusi I Kulturave Te Huaja
Ndersa Tash Po Dalin Gjitgfar Avmpirsh Epo Duan Ta Shkatrrojn Kulturen Tonė Tradicionale Llooj Lloj Talibansh E Wehabista Te Paguar Nga Irani Duan Ta Shkatrojn Identitetin Tonė Europian Teper Te Sterlashtė
Iiria Ishte Drita Dhe Prhapja E Rrezatimit Kulturor Ne Europė

Komnetoi Antari Liriku Te Fala Mikesha Ime Trimneshė Malsore
Mneper Malsi Ma Se Tepermi U Ruajt Tradita Eshqiptarit Prandaj Vuaj Dhe Edua Shum Jashtzakonisht Malsinė U Dashurova Ne Malsinė Shum Heret Dhe I Kam Shkruar Malsisė Me Dashurin Ma Te Madhe Se Shpejti Do Ti Keni I Kam Ruajtur Per Kto Dit T Ebardha[/quote]

Edhe se me vones po te falinderoi miku im,por besoi se falinderimet kurr nuk jen von tek nje miqesi,apo shok dhe shoqe, ne nje menyre dhe duhet te kuptohemi ne mes veti se sa vlejm per miqesin dhe shoqerin,edhe se kam bere perpjekje,ne agazhime rrethe juve ,lidhur me kritika e fyerjet qe tu bejshin nga disa shqipfoles,qe nuk njohin respektin e aqe me shum kombin...por nuk eshte per tu habitur o mik,pase toka mban edhe te tille njerez,nuk them se njeriu nuk gabon?gabon si nuk gabon,njeriu ka lindur edhe per te gabuar,meqse kemi dhe asi qe shohin gabimet dhe me pas pendohen,(apo mesoin nga ato)kjo do t'thot eshte ni,plus,per gjithe ata qe bejn kete veprim,do t'thot se kur pendohem dim dhe te kerkoim falje,e kur kerkohet falje? duhet falur patjeter.
Eshte qe nuk pajtohem,e kur diqka behet qellimisht,dhe kinse kerkon falje,por une se fali dot,dhe kjo jam.
Sepse e ka bere qellimisht,dhe kjo nuk ka t'bej per tu arsye!
Prandaj per qka jemi kur nuk dim ta ruajm njeri tjetrin,apo te gjeim ndonje mbeshtetje ne raste te tilla,do doja te them se shum ju mungon kultura qytetare ne veqanti shqiptarve,se ku eshte problemi nuk e di,ama mund t'jen mbi 50% qe ju mungon mancipimi,apo edukata familjare,dhe kot per tu marr me kesi lloje njerzve!
Prandaj padyshim se duhet kohe,perderi sa shqipatri te civilizohet me nje demokraci te plot.
ku dhe jemi qasaj udhe duke shkuar...ndaj mos t'hezitoim qe te ngrisim ate qe meriton,e jo per ta shtyre...se armiku keshtu na don,te perqare ne mes veti!

...Ty miku im,dhe njihere te falemnderit qe m'ke ngritur aqe larte,me fjalet tuja te ndershme,megjithate une duhet pas parasyshe,qe mos t'thyej qafen,qe t'me duket vetja kush qenkam une,por dhe me shum duhet te pervetsoi veten ,apo te angazhohem,ne raste te duhura,qe me mund me arrijt call pergjysem te ketyre fjalve qe ke dhen,per mua.
Edin kete fjalen,kur malsorja e kishe pas nam djalin,qe i thot biro tu rrit mendja,po kur ai kishte rritur mendjen? qathere e kishe thyer qafen,lol!
do t'thot se mendja e madhe eshte nje send me eshemtuara per njeriun,sepse kur rrit mendjen,i humb vlerat veti,edhe sa do pak qe jen,i humb,po me qen shum,i humb me shum se gjysmen,dhe prap po bjen ne nivel te ult'a?!

kaqe per sot miku im,nuk po e zgjase kesaj radhe,me mire ti lem disa, per herat tjera,se njeriu sa jeton dhe meson...Faleminderit ne mirekuptim, me respekt te larte per ni poet si Ty,dhe gjithe njerzine...gjithe te mirat te uroi shendet dhe miresi ne familjee gjetiu...

natyra

lirik 31-01-08 23:21

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
faleminderit natyra per komentinė qė keni dhėnė ju uroj argtim tė kėdshėm ne forumin dardania dhe konttribut te vyeshem
te gjith ne po perpiqemi t ekontribojm nga pak kohrat jan te veshtira dhe rrethanat prej nesh po kekrohet shum po kerohet me qindra termine e vrapime posht elarft
obligme per femij dhe jeten ekzistencen materiale ne vendine hśaj nd edhe te huaj edhe te shkruajm e te kontribojm neper forume jeta me shum ngarkesa
megjithat ty te falenderoj per perkrahjen tende shumm humane ne baza njerzore ti embrojte te verteten more anan e te drejtes per shkak te principeve dhe drejtesisė
sikur un te mos kisha drejt dhe te isha na gabim sigurisht do t eme kunerviheshe por ti veprove ne anen e drejtesis gjithmonė per shkak te se drejtes prandaj je shum objektive reale dhe natyrisht ju qmoj se kontriboni pa interesa dhe jeni me penden tuaj ne sherbim te interresit te kombit te drejtesis te anve te mira
pse te mos kem rrespekt per njerz te tillė nuk kam rrespekt vetem pse me mbrojte mua por ne shkrimet tuaja ju keni pas edhe me tjer polemika shum rreth te drejtes dhe qeshtjeve te ndryshnme un ato i kam lexuar ne te gjitha shkrimet ju me kembngulje keni mbrojt drejtesin dhe pozitiven
te verteten
te falenderoj dhe te uroj fat kam deshir qe ti postosh temat tuaja ne forum meqense ke
shum tema nese mundesh postoj se do t ejen intresant per lexuesin.

lirik 31-01-08 23:26

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Sa Per Emancipimin Shoqrorė Qė Thua Ti E Nderuara Natyra
Shqiptarit Kjo I Duhet Si Buka Sepse Diss Reformime Na Duhen Bota Po Ec Para Edhe Ne Me Boten Duhet Un Gjithmon Kam Qen Per Ket Ideal Edhe Sot Neper Vargjet Emia Kto Ideale Mund Ti Kuptoni
Emancipimi I Shkakles S Elartė Na Nevoitet Duhet Te Gjith T Ejemi Sa Ma Puntorė Dhe Ma Progresiv Dhee Te Ecim Drejt Bashkpunimit E Mirkuptimit
Pa Kto Nuk Ec Shoqeria Sidomos Kem Nevojė Per Bashkpunim Te Gjith Ne Shqiptart Bashkpunim Te Mirfillt
Uniteti Dhe Mirkuptimi ėsht Baza Themelore Enji Populli Qe Qon Kah Proigresi Puna E Zhvillimi

vjeshta 01-02-08 15:01

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=lirik]vjeshta faleminderit per fjalet tua tė bukura por m' paske que nė qiell[/quote]

Gezoe qiellin per kete moment ,pse jo ,te gjithe kemi te drejt qe te perjetojme momente te lumtra ,vetem te kthehemi prap ne toke dhe ate ne kohe.

natyra 01-02-08 15:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[quote=lirik]faleminderit natyra per komentinė qė keni dhėnė ju uroj argtim tė kėdshėm ne forumin dardania dhe konttribut te vyeshem
te gjith ne po perpiqemi t ekontribojm nga pak kohrat jan te veshtira dhe rrethanat prej nesh po kekrohet shum po kerohet me qindra termine e vrapime posht elarft
obligme per femij dhe jeten ekzistencen materiale ne vendine hśaj nd edhe te huaj edhe te shkruajm e te kontribojm neper forume jeta me shum ngarkesa
megjithat ty te falenderoj per perkrahjen tende shumm humane ne baza njerzore ti embrojte te verteten more anan e te drejtes per shkak te principeve dhe drejtesisė
sikur un te mos kisha drejt dhe te isha na gabim sigurisht do t eme kunerviheshe por ti veprove ne anen e drejtesis gjithmonė per shkak te se drejtes prandaj je shum objektive reale dhe natyrisht ju qmoj se kontriboni pa interesa dhe jeni me penden tuaj ne sherbim te interresit te kombit te drejtesis te anve te mira
pse te mos kem rrespekt per njerz te tillė nuk kam rrespekt vetem pse me mbrojte mua por ne shkrimet tuaja ju keni pas edhe me tjer polemika shum rreth te drejtes dhe qeshtjeve te ndryshnme un ato i kam lexuar ne te gjitha shkrimet ju me kembngulje keni mbrojt drejtesin dhe pozitiven
te verteten
te falenderoj dhe te uroj fat kam deshir qe ti postosh temat tuaja ne forum meqense ke
shum tema nese mundesh postoj se do t ejen intresant per lexuesin.[/quote]

Pershendetje per autorin e shquar lirik,njiherit dhe z.Xhelal Ferizi...te paqim borgj fjalet e mira o poet i larte,i sakrefices dhe vuajtjes,por i pa mposhtur kurr,I epur per lirin,dhe per gjithe kombin shqiptar....per konsideraten qe ke dhe jep mbi njerzimin....te falemnderit shum....
Duke mos harruar,se jemi nje qenie njerzore, ngase Zoti na ka krijuar me te veqantit ne ket Bot.Sepse na i ka dhen te gjitha,(dhe na ka dalluar nga te qenurit e kafsheve&insekteve),keshtu qe mos t'harroim te falinderoim Zotin per mrekullirat qe i ka dhen njeriut...Te falemnderit o ZOT.

natyra

lirik 01-02-08 22:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
flm vjeshta per fjalet e tua shum domethense dhe perkrahjen morale q epo me jep
paq fat e mirsi e nderuara bashkatdhetare vjeshta

lirik 01-02-08 22:24

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Natyra e nderuar secili nga ne i ka borgj atdheut atdheut i kemi borgj edhe per se vdekuri atdheu asnjiher ne nuk na ka borgj vetem ne atdheut q ete mos neperkembemi nga armiku dhe te mos na gjej ajo qka na gjet neper shekuj duhet te pounojm te gjith ngapak per atdhe gru gur behet kalaja
kush punon per atdhe esht njejt si me punu ne kopshtin e tij puna sjell fryte mandej nga kopshti i vjel ato qe ju ke sherbyer per dit ngapak keshtu esht edhe atdheu atdheu esht i te gjith neve nes epunojm per atdheun ngapak e gzojm nes enuk punojn mbesim ne mjerime dhe lot kshtu te shperndar e te humbur nuk ka alternativ tjeter perveq te punojm te gjith ngapak diksuh punon ma shum mvaret prej kushteve sio i ka njeriu

lirik 02-02-08 10:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Per Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi

adidu 02-02-08 21:11

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
[QUOTE]une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,[B]do te kerkoj,me pi[/B]
unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar [/QUOTE]

Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.

lirik 02-02-08 22:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
#56
adidu


Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 47 Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

poezi---shkruar nga autori xhelal ferizi-----------------------------------------------------------------------------
une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor pėr dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqsisht
nė zemėr e fytyren toksore

une dhe hiri shkruar poezi shkruar nga autori xhelal ferizi


Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.Ju faleminderit adidu per vlersimin qė keni dhėnė ne temen time por ju lutem vargjet mos i leni pa autorė te pambrojtura kshtuu sepse hukmbin fuqinė dhe shkeqlimin pa identitetine autorin dhe dalin si vargje endacake

te gjith lexuesve ju lutem kur te japin koment vargjet te mos mi lėnė pa mbrojtje pa emrin dhe mbiemrin e autorit per shkka se e humbuin fuqinė duken si te pa vlera artistike
vargu vetem nen mbrojtjen e autorit ka fuqinė dhe eefetkin e duhur autori ja shton ndikimin ppsikologjik vargut
dhe i jep peshė dhe rendesi
pikrisht per ket shkka shumica e poezive ne internet nuk lexohen me interesim se sepse kan pseudonimin por jo autorin emrin dhe mbiemrin prandaj duken te pa rendesishme dhe njerzit as nuk thellohen as nuk arrijn te nxjerrin thelklsit etyre ne siperfaqe mendoj se un pikrisht per ket shkka kam dal me mr dhe mbiiemer qe secila poezi e imja ta ket emrin dhe mbiemrin qe lexuesi shum mirė pastaj te koncentrohet
NESE DONI TE JEPNI VLERSIM ATHER JEPNI VLERSIMIN NE PROZė DHE KUR ENXJERRNI VARGUN AUTOMATIKISHT SHKRUANE AUTORIN PERNDRYSHE LEXUESI EKALON VARGUN PA
E SHIKUAR SEPSE VET PSIKOLOGJIJA E SHT E TILL E LEXUESIT LEXUESIT I INTRESON EMRI KUSH EKA SHKRUAR MANDEJ E VEZHGON DERI NE FUND ME VEMENDJE
QELLIMI I SEXCILIT KRIJUES EHST QE TA DETYROJ LEXUESIN TE THELLOHET SA MA SHUM NE SHPIRTIN E VARGUT PRANDAJ AUTORI NXJERR EMRIN DHE MBIEMRIN

NES E DO TE SHKRUANTE ISMAIL KADARE PER SHEMBULL POEZI ME EMER E MBIEMER
NE TE GJITH DO TI HAPNIM SYTė NESE DO TI LENTE VARGJET ASHTI ME NDONJE PSEUDONIM
ASKUSH NUK DO TI LEXONTE KTU ESHT DALLIMI PRA KUJDES JU LUTEM
ASNJI VARG MOS MA LENI PA SHKRUAR NGA AUTORI FILAN FILANI PERSHEMBULL MANDEJ
HYNI NE VLERSIM
E SA PER MENDIMET ATO MUND TI RADHISNI“NI NE PROZė DHE KUR DONI TE SHFAQNI EMOCIONIN BRILANT TUAJIN KUR PERFSHIHENI NGA NDIKIMI I VARGJEVE
E CITONI NDONJE VARG OSE THUANI LEXONI FILAN TITULL TE POEZIS NGA XHELAL FERIZI
TE VARGJET E XHELAL FERIZIT LEXONI NE STROFEN NUMER KAQ VARGUN KAQ
I DYTI APO I TRETI
KSHTU AUTORITETI MA TEPER I RUHET AUTORIT DHE VARGJEVE
DHE DETYRON LEXUESIT Tė LEXOJNė POEZITė ATJE KU JAN Tė SHKRUARA
BESOJ Nė MIRKUPTIM NUK KAM QėLLIM TA TURBULLOJ ASKEND
VETEM TE JET EFEKTI MA I MADH DHE MA I FUQISHEM PER PUBLIKUN LEXUESS
DHE VARGJET TE DUKEN MA SERIOZE MA ME NDIKIM SEPSE NDIKON SHUM MA SHUM NE VULLNETIN DHE TERHEQJEN E LEXUESIT
JU PERSHENDES LEXUES TE DNERUAR JU FALENDEROJ DHE JU JAM MIRNJOHS PER FJALET E BUKURA Q EKENI ZGJEDHUR PER MUA NES E TE DOJN LEXUESIT EDHE KRITIKA LETRARE DO TE ME DO PATJETER EDHE PSE PO HESHTIN QE KAQ VITE NE RASTIN TIM POR SHUM I RENDESISHEM ESHT PUBLKU LEXUESI POPULLI KUR TE DO POPULLI LEXUESI ATHER EDHE
JE MA I SIGURT SE KE SHKRUAR DIQKA TE BUKUR Q E JA VLENė SEPSE POPULI ESHT MBRETI POPULLI KA SHIJE DHE NE POPULL ESHT DITURIA
AUTORI XHELAL FERIZI JU FLANEDRON LEXUES TE DASHUR BASHKATDHETARė

lirik 02-02-08 22:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
--------------------------------------------------------------------------------

Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri SA Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Pėr Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi

adidu 03-02-08 00:10

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Perderisa isha ne temen tende dhe postova ne sugjerim nje poezi hapese te temes tende , mendoj qe eshte e tepert te referoj edhe emrin. Sidoqofte eshte e drejta jote te sugjerosh ate qe mendon ti se eshte me e mira ne temen tende, por mua me duket e tepert.Madje me vjen keq qe ke shkruar rradhe pa fund per sqarim dhe vetem nje faleminderit per prenoncimin tim.Nuk kam nevoje aspak te me falenderosh , pasi une shkrova ate qe mendova. Por eshte jo elokuente dhe etike(per te mos thene harbute) qe keput nje faleminderit dhe me poshte ben novele per te treguar rendesine e vendosjes se emrit tend poshte poezise se referuar.Pershendetje dhe suksese te metejshme gjithsesi.

lirik 03-02-08 01:55

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
KėTU NUK KA Tė BėJ ME TY POR KJO VLENė PER TE GJITH DHE UN DHASH NJI SQARIM
QE TE SHERBEJ PER TE GJITH SEPSE NUK KAM DESHIR QE VARGJET E MIA TE MBETEN ASHTU PER SHKAQET QE I KAM SQARUAR SIQ THUA TI SI NOVELė SEPSE KA SHUM ARSYE PER TE MOS NDODH KJO DHE NUK DUA TE HYJ N E POLEMIKA PER MALLIN TIM HISEN TIME DHE TE DREJTEN TIME PEER MENDIMIN TEND UN TE THASH FALEMINDERIT
DHE NUK KAM DAL TE NDERTOJ PEREMNDORE AS TE QUHEM HARBUT NGA DIKUSH
POR KAM DALė TE SUGJEROJ DISA GJėRA PER LEXUESIT AS NUK KAM DAL QE TE URDHROOJ AS TE KERCNOJ VETEM TE PERMIRSOJ GJėRAT QE EVENTUALISHT MUND TE NDODHIN
E NUK ME PELQEN Q ETE NDODHIN
SECILI NJERI KA DESHIRė DHE ATO DESHIRA TE DIKUJT DUHET TE MERRN PARA SYSH
SEPSE EDREJTA DEMOKRATIKE PER TU SHPREHUR I TAKON SECILIT AQ MA TEPER NESE BEHET FJALA PER PERSONIN QE SUGJERON DIQKA PER PRONEN E VET

VARGJET EMIA KTU NUK PO SHITEN ATO PO LEXOHEN FALAS PER NJERZIT I KAM QITė KTU
PER NJERIUN FALAS PRANDAJ MOS U NGUT ME DHANė VLERSIME PARAGJYKUESE
NE FAKT UN DOLA VETEM QE TE TREGOJ MODELIN SE SI MUND TE SHKRUHET DIQKA
PA U TURBULUAR SITUATAT ėSHT KY NJI MESIM QE MUND TE JAP QESHTJKE TEKNIKE ENJI RREGULLIMI TE THJESHT SESPE LEXUESI NUK DIN SI TE SILLET NE TEMEN TIME DERI SA NUK I TREGOHEN DISA RREGULLA POR NUK E DITA SE QENKA VESHTIR TE THUASH FJALEN E HAPUR NE TOKEN PRONEN TėNDE NESE RAPROTOVA NJI RREGULL QE DO TE JET I MIRė PER TE GJITH NE NUK EMERITOVA SHPATEN AS SOPATEN

JU MUND TE JEPNI MENDIME POR LEXUESIT DUHET TI TREGONI S EKU JAN VARGJET KU MUND TE LEXOHEN SE VARGJET KTU JAN NE DARDANI
DHE NUK KA NEVOJ TE ZHVENDOSEN KUR MUNDET TE THUHET SHUM QKA ME FJALė NE PROZė PA U ZHVENDOSUR ATO FARE APO CITUAR
SECILI MUND TE THOT NE PROZė AT Q E DON DHE TE THOT ME KA PELQYER FILAN PUNIMI E
KENI ATJE LEXOJENI SEPSE QELLIMI ESHT Q ELEXUESIT TE FUTEN TE VARGJET
TI LEXOJN ATO TE RUAJ ESTETIKEN E FAQES DHE MANDEJ TE THONė FJALEN QE UA MERR MENDJA
KA PASUR RASTE KUR NJERZIT CITONIN KOMPLET VJERSHEN ETHININ NE FUND E BUKUR
Q# KISHTE NEVOJ TA THOSHTE AT FJALė kur mund te thoshte filan vjersha me filan titull lexojeni
te xhelal ferizi te poezija me titull kshtu kjo dhe esht shum e bukur
mua kshtu me pelqen ma teper kjo ehst e drejt e imja te jap mendimin tim tė lirė nuk kam deshirė qe vargjet e mia te dalin jasht kornizes ku jan futur per hirė te estetikes dhe ndikimit
nese ju nuk keni arritur ta kuptoni perse shije time dhe sugjerimin nuk kam faj un zotri nuk e besoj se mund te me merret e drejta e fjales te vet autorit kjo do ti ngjante nji absurdi
sidomos kur un e thash aq njerzisht pa prapavija e prapaskena
Nuk mund te them s e me pelqen acari minus tridhjet gradė nen zero e te rri perjashta e te mos them dua te nxehem jo ne asnje menyr ajo q eme pelqen dhe ajo q enuk me pelqen sigurisht kemi te drejt ta shprehim aq ma bukur kur ėsht e sinqert dhe pa prapavia
dhe sigurisht nuk ekisha qellimin te emri por nuk kam deshir te me dalin vargjet jasht kornizes s e poezive tema mbetet temė ndersa vargjet mund te shikohen atje kshtu e kuptoj un

un deshta te tregoj nji model dhe formė ma praktike per lexuesin dhe po hy fyerje per te drejten time kjo nuk esht ne rregull nes eun po bej mund dhe rri deri ne ora tre te mengjesit duke shkruar vvargje dhe
prap ha fyerje per mundin“ tim te cilin eshkriva gjith jeten ather nuk mund te them tjeter
perveq fjales nuk e kuptoj shqiptarin qė nuk ka rrespekt per mundin e dikujt


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:56.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.