Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 21-07-09 16:06

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne teorinė e evolucionit ne mund te flasim edhe per pershtatjet
shohim ne fenomenin intelegjent -

i icili jo vetem ėsht super intelegjent

por ėsht i stėr persosur intelegjent

pra kur flasim per ajrin qė esht nji
krijim i mahnitshėm

dhe mushkerinė e njeriut e cila e konsumon mgnetozon thithė ajrin
me anė te dirgijimit ne tru

te nji qendre qe mund te jet vetem mjeshtri e krijuar ta ket konstruktuar por qe nuk i shihet veprimi i iniciatives megjithat kryen veprim iniciativ

nxitet komanda e mushkrisė qė tė thithė ajrin mbi bazat e domosdoshmerisė por fenomenit intelegjent te kryerjes se procesit pra teper kordinim intelegjent fenoemen nuk jan te thjeshta kto iniciativa

ajri perveq ndikimive te quditshme ne mushkri

ndikon ne secilen pjesė trupore

as qė mendohet trupi njerzor pa ajr

jo vetem trupat njerzorė por as edhe bimorė

pra gjithqka funksionon sipas nji intelegjence super intelgjence mbi madhore qe un e quaj gjenialitet i zotit qe na fali si krijesa

me
nji te e menduari pershtatje seciles gjė mbi ket dhe


i esht pershtatur nji diqka e superpersosur
te gjitha kto fenomene t

nuk jan te ratsesishme


por veprime te stermenqura pershtatje

nese shkojm sipas sitemit te pershtatjeve vrejm se gjithqka qka na rrethon ne objekt subjekt dhe materie
esht nji pershtatje e njera tjetres

dhe jan te lidhura me njera tjetren keto kordinime super tė
stermenqura e funksionale qka deshmon se krijimet jan te drejtuara nga nji qenje e mbi menqur qe un e quaj zoti i madh e i plotfuqishem

a mundet qe te quhen keto rastesi evolutive

ku aq perkryer dhe preciz secila kryen funksion me qellim dhe arsxe e persosje -
pra diqka i prinė ekzistences dhe qellimit te ekzistences secila logjikė flet ne favor te nji menqurije mbi njerzore qe kordinoj e ai esht zoti por jo veolucioni-

sepse evolucioni nuk mund te ket kurr ket gjenialitet sepse gjat krijimeve do te devijonte ne keto persosmeri dhe do te krijohej anarki natyre deri ne shkatrrim perfundimtarė por gjithqka qe shohim duhet ta shohim si aftesi e zotit

gjithqka ka pershtatjen dhe rolin e vet

ku pa rolin e njera tjetres nuk mund te funksionojn

pra pershtatjet dhe kushtzimet a mund te quhen evolucione


po emarrim shembull se disa mund ti quajm evolucione


por ne fakt nese hyjm ne secilen bimsi ne
secilen filozofi te funksionalitetit

e vrejm se secila esht nji super shkencė ne vetvete

nji super krijimsi


pershtatje nji super intelegjencė


qe na ben te mendojm se evoluimi i rastesishem nuk ka pas mjeshtri as art ti krijoj kto thellsi


te gjitha te pershtatura per njera tjetren dhe me gjenetiken e marrim shembull destinimin e drites e cila mundson gjallesat ne zhvillim dhe sherben per te pa objektet qe na rrethojnė e na lidhe me
pamjet

aftesia njerzore nu mund te dal jasht aftesive te veta

te pershtatjes nese do te quajm evolucion njeriu nuk do te ndalej ne ket qenje kaq te persosur por do te deformohej ne diqka tjeter

per ti kuptuar keto per shkak se vet kshtu njeri esht qenje e kufizuar esht kushtzuar qysh ne krijim

vetem per disa aftesi si qenje intelegjente

qe ne menyr q e ti sherbej qellimit te tij e natyres me menquri eveprime pune te persosur si teknika industria etjpor jo mbi qeshtje super intelegjente

qe do te thom mbi te pafuqishmen per tu imagjinuar

deri aty nuk arrinė sepse si duket nuk ka persosmeri te atij niveli per shembulll qe te ndryshoj qenjen e vet sepse nuk ka diqka ma te persosur se truri pa te cilin qenjnja njeri nuk mund te bej
diqka te ndryshueshme pra mbetet i destinuar njeri siq e krijoj perendiasepse at pushtet nuk e arrinė truri njerzor deri te mbi truri pra kufizohet ne qenjen tru

per shkka se dikush tjeter e konstruktoj zoti sepse ai esht ma i persosur se njeriu


dikush tjeter e supermendoj njeriun

por mbi at super mendim qendron ai perseri vet
superioriteti tjeter mbi gjenialiteti dhe domonimi ndaj njeriut

do te vij koha kur zbulimet edhe ma intresante do te vertetojn krijimsitė


dhe nismat

pershtatjet


qdo gjė ne lidhshmeri i pershtatet qdo gjėje tjeter

dhe lidhet me kushte ekszistenciale gjithka kushtzohet ng tjetra per shembull me kordinime

ne nuk mbijetojm dot pa ajrin por as pa driten pra keto kordinojnė

dhe p pershtatshmeria

quhet jo rastesi pra gjithqka e kordiniau aq bukur nuk flet ne favor te evolicionit por te krijimsisė

por qellimsi ne qellimsi gjejm arsyet dhe krijimsinė destinacionin te formuarit per eksistencen


gjejm te krijuarat gjejm faktet per qellimin
dhe dedikimin kujt i kushtohet lidhshmeria dhe pershtatje pra secili seciles ne forma indirekte

nese ajri e sherben lulen edhe lulja ne forma tjera i ben sherbim ajrit

duke ja falur aromen dhe perberjet tjera


nese drita sherben dhe shperndanė errsiren esht nji qender tjeter e cila i sherben drites

nese uji sherben per token edhe toka i shrben ujit ja mundson levizjen
nese era i sherben tokes edhe toka i sherben eres dhe ven ne levizje eren
nese bari i sherben dheut edhe uji i sherben barit
nese dheu i sherben njeriut edhe njeriu i ben sherbim dheut

jan gjėra te cilat lidhen gjithnji me arsyetimet dhe qellimet


aq ngusht

njera mme tjetren

sa qe nuk ka mundesi te gjitha te jen te rastit dhe evoluimit


pa nji superfuqi e cila i ka kordinuar at superfuqi un e quaj zot gjenial shum ma i menqur e ma i fuqishem se njeriu

dhe ajo superfuqi s mbi intelegjente dominon ne kto krijimsi

krijimsia ne vet krijimsinė mund te spejgohet

sepse nga krijimisia esht nisur nga diqkaja dhe dikush e ka nisur por jo vetvetiu


nes e marrim per bazė para nisjen

qka ka qenė ma parė para nisjes dhe si jan krijuar bimet gjeneza


para nisjes ka qen a pa krijuar ishte hiqi

si u krijua gjithqkaja nga hiqi dhe ne ket formė kaq te persosur

pra vetem mbas nisjes mund ta quajm krijimsi e krijuar

nese quajm evolucion

te gjitha a mund te quajm kshtu

levizjen njerzore per shembull jo kjo nuk mund te quhet evolucion sepse esht kufizuar te te ecurit me dy kembe per qellim dhe evolucioni nuk do te ishte ndalė aty ne at fromim qe nuk shkon ma andej kush e di se si do kishte devijuar ne qfar formash

ecvolucion nuk ka por krijimsi


sot ku gjithqka edhe ma e vogla levizje pa komandė te qendrave ne tru mendje nuk behet as ma evogla
levizje

por secila ka qendren e vet

te krijuar

per nii lidhshmeri funksion

apo veprim

dhe funksionon perkryer ne dukje kto jan te thejshta ne fakt perbejnė mbi gjenialitet dhe pershtatje

lidhshmeri mahnitse funksione


qellimsi cak arsye

dhe funksion paramendim shum i perssosur

perfundim definim secila e ka gjenezen e vet


ku ne secilen nga kto veprime na dalin me miliarda emiliarda arsye

tjera

nese ne te gjitha thellohemi analitikisht


pra te gjitha jan nji krijim i pershtatshmeris dhe qellimsisė


evolucioni del i pa fuqishempara krijimsisė


para ktyre fenomeneve

qe jan ma teper s e fenomene


ne thellsi analitike filozofi super prestiqioze mbi intelekt


dhe mbi fuqi


per ti akcpetuar ne esencen e vet esences

por qe fumksionojn sepse jan me gjenezė te strukturuar me gjenialitet


ne fakt evlucioni nuk ka fuqi

kto per ti spjeguar

edhe pse mund ti thot si teori evolucion per te knaqur sa dopak oreksine studimeve shekncore

por thellsitė jan shum ma komplekse se qe mund te thuhen

autori i ktij shkrimi xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne forum

lirik 21-07-09 16:19

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne mun dte flasim per kulminimin e qenjeve te gjalla

dhe ne racionalizimin keto fakte realisht logjikisht flasin per jo evolucion

por kush mund te na jep spjegimin e superstrukturimit komandė qender arsye e nisjes se te menduarit pa shtytje pa buton vetem me te menduar kryhen veprimet per qfar evolucioni mund te flasim ktu ktu ka persosje ndertim super intelegjent qe avolucioni nuk do te mund ta krijonte kaq ne sherbim te arsyeve por krjimisia dhe ndertimi

dhe
super menquria
nese flasim per super perkryerjen dhe super persosmerinė-

gjiqka ne secilin cak

dhe gjithqkajen mbi absoluten

por edhe absoluten mbi gjithqkajen


nese vejm nji kapak

dhe perforcojm absoluten mbi absoluten

prap na del gjithqkaja mbi absoluten

sepse kurr nuk mund ta mbulojm absoluten

sepse mbi absoluten gjithmon esht diqka
deri sa eksiston imagjinata nuk mund te ekzsitoj absolutja

sepse imagjinata esht krijim i diqka nji per tej fundit

pra jan shtytjet q e te bejn te mendosh ne thellsirat e pafundme te ideve dhe krijimeve
tjera q e eksistojn ne imagjinata


dhe pikrisht ktu nuk ka fund krijimsia
per te cilin njeriu ose nuk esht i aft te vij te definicioni

ose i ėsht lėnė hapsirė e pa fund kekrimi nga krijuesi i madh
autori i kti shkrimi xhelal ferizi n e mergim

lirik 21-07-09 16:20

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
10-12-2007, 06:52 #34
Irisa
Super Moderatore
Regjistruar: 21-03-2007
Vendbanimi: PoGraDeC
Postime: 6,911

PO krijuesin kush e krijoi ???
__________________
ket pyetja irisa moderatore e nji forumi ja shtron lirkut ne temen diskutime per evolucionin

dhe liriku pergjigjet si vijon

lirik 21-07-09 16:22

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
teoria efundit konstaton se ne mes te planeteve qendron energjia
energjia ėsht ajo qe ndikon ne rregullimin eplaneteve ndersa ne si qenje kaq edobt njerzore qendrojm dhe nuk demtohemi nga kjo energji
nga kush jemi strukturuar kur nji fuqi kaq e madhe gravitimi rrotullon planetet e ne nuk na demton por i perballojm kushteve te jetes ky gjenialitet
si spjegohet kush konstruiktoj ksi gjenialiteti nes e shohim se sa i dobt esht njeriu vetem prej mishi e gjaku si nuk i merren mendėt prej ktyre rrotullimeve
dhe ndryshimeve pra konstruktet gjeniale e kan dikund gjeniun padukshmeria
shpeshehr na ben te mendojmė por kur analizohet gjithqka thell gjėrat jan shum ma komplekse se s a duken
autori xhelal ferizi

lirik 21-07-09 16:38

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Nė tė gjitha krijimet intelegjente ose super intelegjente kerkohet arsyeja

apo thelbi i themelimit nė thellsitė e arsyeve

nuk gjejm rastesi por organizim


ne secilin evolucion qe e quajn shkenctart gjejmė organizim

nuk e di a mund tėta quajm e volucionin kaq te aft per te e voluar pėrsosmėritė dhe organizimin

fakt se qdo gjė mbi natyrė
ėsht organizim stėrintelegjent
apo super super persosmeri intelegjente
dyshohet ne ket aftesinė e evoluimit

ndersa krijuesin kush e krijoj kjo pyetje i takon mosaftesisė se njeriut te dij
qka ishte para hiqit qka po vertetohet se evolucioni nuk esht intelegjent

as prsosmeri gjeniale nuk mund te jet aq i persosur sponataniteti
kursesi


para evolucionit qka ishte ishte hiqi perse evolucuioni nuk behet hiq perseri

deri sa nuk e dijm qka kishte para hiqit

dhe prap para nji hiqi tjeter

keshtu ne pafundesi para te gjith hiqave ne mund emi vetem te supozojmė


ne pafundesi dhe ne paranisma

ne nuk mund te jemi aq te menqur dhe ta krijojmė aftesinė te konstatojm

ne kohrat e para hiqave dhe paranismave

se qka ishte


e kush ishte


ndoshta mbret ishte vet hiqi

dhe krijimet ose evoluimet siq pretendon ti i quan shkenca

filluan ma vonė mbas hiqit

kush i filloj kto super intelegjenca te organizuara

te gjitha te organizuara deri ne piken me te mikro precize

nuk ka aftesi truri i njeriut te konstatoj deri sa ai vet esht pjes e ksaj krijimsie e nuk e krijoj vet por ia krijoj nji komando dikush por jo spontaniteti

ne tokė askund nuk gjemė minierė mishi as nuk e dijm se prej qfar substance perbehet mishi ka supozime shkencore por konstatime jo -
ne ne tokė gjejm bimė druj e gjithqka por mishit nuk ja gjem dot fenomenin e krijimit as te evolucionit kush e krijoj ket material aq te persosur
pra nga vjen ky material tepr specifik


por qe materja e kompozuar te ket aftesi ta krijoj

njeriun para hiqit

dhe para nismave


te krijoj kto supermenquri

ne forma evolucioni

te gjith gjenialitettin e jetes
eesht e pa besueshme sepse gjithqka qe shihet esht aq gjeniale sa qė tė bėn tė dyshosh

nė aftesit e vet evolucionit per nisma te tilla mund te dyshohet
kur mbi persosmeria esht e jashtzakonshme


se kush mund te ket krijuar krijuesin

kjo esht nji diqka tejet tejet e komplikuar

pikrisht aftesitė njerzore duhet zhvillime shum zhvillime neper breza qe me anė te zhvillimit

te te gjitha pjesve te trurit si fenomen

dhe menqurimit te mund te nuhasin diqka

nese gjeniu ka lėnė mundesi apo shteg per njeriun q e njeriu te shoh gjurmė dikun apo te konstatoj perndryshe

njeriun e shoh ne natyrė ma teper si nji sherbtorė te jetes dhe zhvillimit
se sa nji gjeni per gjėra te stermdha te permasave aq planetare

e aq ma teper qenje qe te konstatoj evolucionin ose te paranismat

besoj se diqka jam munduar te them

apo te thelbsoj

nes e lexuesi ka arrit sa do pak te kuptoj qellimin

dhe te shprehurit te menduarit tim

me nji fjal dua te them se njeriu si qenje nuk ka arritė te njoh gjithshmerinė
e qenjeve evolucioneve dhe paranismave

s e qka ka qenė me trilaarda shekuj te para fillimeve

truri yne nuk i posedon kto aftesi

autori i ketij shkrimi xhelal ferizi

lirik 21-07-09 17:08

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
nese mendojm se fosilet para mija vjetve kan ndikuar te krijimi i njeriut
ather shkenca le te provoj te krijoj njeriun nga fosilet
qka esht teper e pa mundur

lirik 21-07-09 17:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
skenctarėt nuk kan arritur qe vetedijen ta spjegojnė me shkencė por me disa lloje metaforash qe nuk ngjajn ne praktiken objektive pra veetdija edhe pse mund te quhet orkester i neuroneve perseri ajo ka nji persosmeri aq te madhe sa qe del na dele ndarė e veqant

lirik 21-07-09 17:23

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
njeriu si qenje akoma nuk ka arrit te zberthej se perse e rdhi te jetoj dhe per ku po shkon edhe pse po behen perpjekje qe te zberthehet dija njerzore deri ne at masė ssa qe te percaktohet preciz edhe ky fenomen por perpjekjet e dijes njerzore akoma nuk kan arritur ne at perfundim

lirik 21-07-09 17:25

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
qarls darvin thoshte se qenjet i jan nen shtruar evolucionit vet fjala nen shtrim zberthen se dikush i nenshtron qenjet diqka i nenshtron i drejton ne qellim pra jo ne evolucioni por procesi i nji diqkaje me caktim te maparshem

lirik 21-07-09 17:27

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
edhe bima kur pershtatet ne temperatura nuk i ngjanė spontanitetit por kerkimitt e pershtatjes
per mbijetesen dhe i ka aftesitė mbrojtese e prshtatse

lirik 21-07-09 17:29

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
ne te gjitha keto pershtatje del se nji mekanizem i jep organizem mbrojtes qdo gjėje per mbijetetsa
dhe nuk jan spontanitete por perberje qe ppercaktojnė diktojn kushte te pershtatjeve

lirik 21-07-09 17:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
perveq te tjrash ecolucioni nuk mund te jet kaq mahnits sistemimet aq komplekse nervore vetedijet nenvetedijet instiktet keto fenomene nuk mund ti rregulloj e ti sistemoj evolucioni me kaq perssosmeri dhe me kaq talent secilin ne vendin e kryerjes se funksionit dhe te įrsyes
secilin ne vendine rrolit

seclinin ne vendin e detyres keto menquri nuk i krijon spontaniteti i evolucionit
autori i shkrimeve xhelal ferizi

lirik 21-07-09 17:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
perveq te tjerash evolucioni nuk mund te jet kaq mahnits sistemimet aq komplekse nervore vetedijet nenvetedijet instiktet keto fenomene nuk mund ti rregulloj e ti sistemoj evolucioni me kaq perssosmeri dhe me kaq talent secilin ne vendin e kryerjes se funksionit dhe te įrsyes
secilin ne vendine rrolit

seclinin ne vendin e detyres keto menquri nuk i krijon spontaniteti i evolucionit
autori i shkrimeve xhelal ferizi

lirik 21-07-09 18:49

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Pėllumb i paqes, Je shpirtėbardhėsia nė qiellin e hapur piktoresk. Fluturo o Pėllumb i Paqes i lirė e vargjet tua tė dlira le tė jehojnė anembanė maleve e fushave, penda magjike le tė shkrihet nė shkronja tė argjendta, ikonė e pėrjetėsisė!
Ju falėnderoj thellė nga zemra mik i nderuar lirik, jeni krenaria e shpirtit shqiptar. Qofshi me jetė, shėndet e lumturi kudo qė jeni.

nderime;

Idila
__________________
*


E mira thotė: Po pate mundėsi shkėpute vagonin e urrejtjes qė tė fluturosh i/e lirė.
******************************************************************

PAQE vėllezėr!!!
*************
----------------------


Nga Idila antare e forumit dardania derguar lirikut kjo femer shqiptare esht shum paqsore dhe humanitare e njerzishme

lirik 21-07-09 20:12

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Ne emer te klubit te adhuruesve pan-shqiptare "Xhelal Fishtean Ferizi", nepermjet keteij peticioni deshirojme te shprehim indinjaten tone me te thelle per bllokimin ne doganen e portit te Dubrovnikut,... u jane berre kontiniereve ne vargje te poedhjerit te madh Xhela Ferrizi.

Qeveria kroate duhet te nderhyje menjehere, te beje te mundur zhbllokimin sa me te shpejte te blozes se shkruar prej menxyres se poedhjerit te madh, katrahures nalt madfhnise se tij Xhelal Ferrizi, poedhjerit te 2000000 fekaleve me fame mbare boterore.

Njekohesisht, ngreme zerin tone te berre nje,... poedhjeri Xhelal Ferrizi te pajiset me nje vize pa limit kohor e me shume kalime, e cila do ti lehtesoje kalimin tranzit nga Gjermania ne Kosovo-Metohi, sa here ... Z. Pacolli ta ftoje per bisedime ekonomiko-financiare rreth botimit te krijimtarise se tij shekullore.

Sikurse nje peticion i tille para 2 vjetesh ju nis Malit te Zi, (por... me pas as e pordhi fare idhullin tone Xhelo,) ne kerkojme impenjimin e menjehershem dhe te sinqertete te qeverise kroate, sepse embargoja e padrejte i behet poedhjerit Zhelal Ferizi, eshte ne dem te popullit kroat, i cili do te mbetet injorant ne jete te jeteve, nqs nuk lexon e iluminohet me vargjet e poedhjerit fishtean Xhelal Qamil Haxhi Ferizi. Ky eshte nje TURP per qeverine kroate dhe nje akt provokimi i papare me pare ndaj njeriut te letrave higjenike elektronike te leterdhjerrjes se letersise shqiptare dhe mbare boterore.

njekohesisht, ne adhuruesit e ndjekesit e profecive te Khelal Ferizit, u drejtohemi gjithe Presidenteve te Shteteve te bashkuara te Amerikes, mbi dhe dhe ... shtate kembe nen toke, ne ferr apo ne parajse, kudo ku ata te prehen, duke nisur nga Xhorxh Uashingtoni e deri te Obama, (pa anshkaluar dhe martin Luther Kingun), ti bashkohen peticionit tone, se embargoja te cilen po perpilon nalt madhnia e tij Ghelal Ferizi ka per te qene shkateruese jo vetem per Kroacine por edhe per Shtete e Bashkuara te Amerikes e per mbare rruzullin tokesor.

Me shume respekt,

Adhuruesit e perjetshem te nalt' madhnise se tij Xhelal Ferizi.
__________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,----------------------------

ky shkrim esht i tradhtarit te madh dyftyrshit pisit fundrrines plehut llumit provokatorė delirium
tremens
k delirium tremens esht me ket pseudonim ne forumin shqiptar.com

ky qenje rriqen armik

nihilist provokatorė

i ndyrė

vazhdimisht ka provokuar dhe ka shqetsuar forumist shqiptar ne forum

me provokime qysh ne fillim


ne forumin shqiptar


kunder autorit lirik xhelal ferizi


dhe ky fundrrinė shkruan vargjeky njeri e ka provokuar komplet nji forum shqiptarėket njeri e ka lejuar administrata e forumit qe te provokoj e te luaj me nerva te njerzve ne forum

njerz te pa fre shizifren te pa kufi jan delirium tremens e forca intruder

por edhe ky odisea esht i njohur per provokime ne forume

por edhe ne forumin shqiptar .com


ndersa delirium tremens ky njeri provokonte njerz ne te gjitha format

pastaj nji tjeter me pseudonimin shkelqesia e tij quhej ehde ky ishte shum i poshter

qe un e quaja m....
qe shkelqen --


keta ishin kulmi simboli i poeshtersisė njerzore te provikimeve neper forume

ku administratori albo shigjeta dhe fiori i lejonin qe te provokonin anteret dhe lexuesit -

-------------------------------

dhe ja shifeni let delirium tremens si shprehet ky ne secilen temė kunder autorit xhelal ferizi

kur para dy e ma teper vjete ia kam shkruar malit te zi do vargje dhe kundershtoja veprimet e malazezve qe arrestonin shqiptar pa fyj ky delirium tremens reagonte dhe ishte ne anen e malazezve
ky shqipfols poashtu e mbronė greqinė ky qenje e ult i pa karakter


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:18.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.