Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Letėrsia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)

lirik 23-07-09 22:13

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Si e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ‘ mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle

tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike

tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė

tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh ne skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer

djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore

tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n’ galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė’qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė shqiptarin

autori xhelal ferizi

lirik 23-07-09 22:39

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 21:51

I NDERUAR ERNEST

KE FOLUR BUKUR AKONISHT NE DUAM MA shum me fjalė s e me
punė keshtu jemi ne te mjerė vlla q ti bėsh as ne nuk na duan e gjithqka dham per kosoven as q emndojn per emigrantet e mjerė
nuk ekan planmin s per fshatrat a s per komunat
vetem per kafet dhedashnoret eveta secili ne kemi mbaruar
ne ni rast kur dehta nga disa funksionar te pyes per planet e zhvillimit te komunes ata gati sa nuk qeshen me mua vetem
stokholmi e ka
sa miliarda euro bugjetin nuk edi sakt statistiken por secil qytet ne suedi eka kshtu bugjetin i kan te gjitha dhe prap brengosen
ajo qka i duhet nji komune te ne te bejn nji mbledhe dhe plan per gjaht muaj suedezi ekryen per gjysem ore ne jemi llafollog por ne vepra
zero jo zbatues te praktikes aspak
llafollogjia na shkatrroi dhe mos praktika ne kosov as pas pavarsis nuk kan kurfar plani konkret per emigrantet anjiher nuk mendojn per ne qe me vite kontribuam as nuk ju intreson se ne qfar gjendje jemi me femij a po n a asimilohen femijt a po jeim neper rrugė botrore
nuk sheh khtu qe besa kund mbi dhe jo vetem para duan nga ne kur te hyjm ne kufi te kosoves na marin nga 50 euro per te hy
dhe na thon erdhen kta azilantat
sa u perket zhvillimeve keni te drejt tash po e kuptoj ma mirė pse himara ka ra ma teper ne kthetrat greke
as tirana as kosova nuk i viziton himariotet
kurr as te shkojm grupe grupe te vllezrit tanė himariot
te bashkpunojm a s per artin as per muziken
nuk kujdeset kush ti binjakzoj e ti lidh me anet tjera shqiptare qe te mos asimilohen -


do te ishte mirė qe nji regjion ne kosov te binjakzohet me himaren

muzika e jugut esht e bukur dhe duhet te kordinohet me te veriut


del vertet nji kombinim i shkelqyeshem

por edhe te martohen shqiptart nga zonat tjera me vajzat shqiptare himariote
dhe te asfaltohet atje zona

qe te vizitohen qdo dit e te punohet per shpetimin e himariotve shqiptarė

himariotet jan trima dhe mikpritsa
historia e tyre esht e bujshme ata jan gjak shqiptari

nuk duhet ti lejojm vllezrit tanė ne kthetrat greke ne asnji menyrė


per ke t punė duhet t e kujdeset tirana dhe prishtina urgjentisht


te nxjerret nji plan i fuqishem kombtar i ti shpetojm ato zona menjiher nga asimilimi grek i vasil bollanistve dhe omonias sa ka akoma kohė deri sa nuk esht vonė pra veproni


un mendoj q e grupe muzikore shqiptare te shkojn ma shum ne himarė

nga rrrethet shkoder mirdit lezhė tiranė kosovė ulqin

e te mbajm te gjalla lidhjet shqiptare

me e zbraztira te kota pa punė dhe angazhim konkret nuk mbahet kombi

ka ik koha e llafeve duhet vepra konkrete kombtare atdhetare


SA MA PARė PRA TE MERREN TE GJITHA MASAT

dhe te kujdestarohet ne ato anė

te gjenden fonde para pasuri per ket qellim

dhe kryetar bashkije
ne himarė dhe ne komplet bashkinė himariote duhet te vendosen shqiptar patriot
atdhetarė
qe luftojn per interesin e himares shqiptare


Nga rrenqethja e tragjedis qame dhe te kosove

tash me kan kapur ethet e himares

po brengosem dhe po trembem

duke i njohur armiqt tanė te rrezkshem grekun dhe serbin dinak

dhe duke pa tragjedin e kosoves dhe qamerisė jam i brengosur per fatin e himares

mendoj se krahas kosoves dhe pavarsis se kosoves e gjith shqiptaria dhe kombi duhet ti kthejm syt kah himara dhe zonat e jugut qe jan ne rrezik


ATJE DUHET NDALUAR VEPRIMTARIA PANHELENE URGJENTISHT DHE MENJIHER


PERNNDRYSHE DO TE JET VONė

TI BEHET PRESION PUSHTETIT DHE PARLAMENTIT E BIZNESMENVE

GRUPEVE MUZIKORE E TE GJITHVE QE TE jemi ne kontakt te Shohim situaten nga afer
dhe te kontrollojm himaren dhe menjiher tani pa kurfar vonese


aty nu k ben ne at bashki te ket bollano


e te tjer armiq te kombit shqiptar

por vetem patriot te zgjedhur e te fuqishem shqiptar dhe per ket duhet te gjenden fonde
per qellime kombtare ne himarė dhe ne te gjith zonat e jugut

LIDHJET E KOSOVES DHE VERIUT ME JUGUN DUHET TE ME PLANe TE PERDITSHME

QE TE BISEDOJM PER SECILIN PROBLEM dhe plan te realizimit -
kerkoni patriotet shqiptar ku jan e ku nuk jan ne sherbim te atdheut

mjaft ma kto tragjedi jasht greku nga trojet etnike shqiptare


aman shqiptari prekeni koken se mbetem pa atdheun e bukur qohuni dhe shkunduni veproni.


ne vargjet dhe punimet e mia kam ba apel edhe q e te asfaltohen te gjitha fshatrat shqiptare
q e te mos mbi ngarkohen qytetet qe te shpetoj kombi e te forcohet atdheu ne zhvillim

dhe te shpetoj bujqsia

ne fshat

se perndryshe kapitulluam
nga mjerimet dhe krizat

armiqt e
shfrytzojn seciin rast dhe hapsirė
mos leni hapsira per armikun

me rrespekt nga mergimi xhelal ferizi

shkrim nga autori xhelal ferizi shifet edhe data kur esht shkruar ne blogun e gezetes
te cilin e lexojn shum gazetar deputet politikan secilin reagim te lexuesve -

dhe atyre qe japin opinione

lirik 23-07-09 22:41

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 21:51

100
I NDERUAR ERNEST

KE FOLUR BUKUR
ZAKONISHT NE DUAM MA shum fjalė se
punė
kėshtu jemi ne te mjerė vlla
q ti bėsh
as ne nuk na duan ne mergim
e gjithqka dham pėr kosoven
as q e medojnė per emigrantet e mjerė
qe na umoren pronat e stergjyshve
nuk e kan planinkonkret te zhvillimit as per fshatrat as pėr komunat
qytete
vetem per kafet dhe interesat e veta secili
ne kemi mbaruar nes e kshtu vazhdojmė
ne nji rast pas lufte ne koosvė
kur deshta nga disa funksionarė te nji komune
te pyes per planet e zhvillimit te komunes na afat ne qfar seksionesh
ata gati sa nuk qeshen me mua dhe methan mos pyet gjėra qė nuk
pyet kush ktu qė do te thot bėn qejf pi ha dhe ik shko s e kot pet s enuk ka nuk i intreson kujt per zhvillimin
vetem stokholmi i suedisė
e ka bugjetin ne miliarda euro para nuke di sakt por kam pa njiher nji statistikė
por secil qytet ne suedi dhe ne europė e ka kshtu bugjetin
i kan te gjitha dhe prap brengosen po ne ku si qka
Ajo qka i duhet nji komune te ne PEER NJI MBLEDHJE TE TTHJESHTė
te bejn nji mbledhJe dhe plan I DUHEN gjaSht muaj KOHė DHE SOROLLATJE
suedezi e kryen per gjysem ore NE SECILIN ASPEKT
ne jemi llafollog
por ne vepra
zero
jo zbatues te praktikes aspak
llafollogjia na shkatrroi
dhe mos praktika
kosova as pas pavarsis nuk kan kurfar plani konkret
pėr emigrantėt e vet as per ligjin as per pronat
anjiher nuk mendojnė
per ne
qė me vite kontribuam jasht atdheut
as nuk ju intreson se ne qfar gjendje jemi
me femij me familje a kemi atdhe a po n a asimilohen femijt
a po jemi neper rrugė botrore duan vetem te na zhvatin
Nuk sheh kshtu qe besa kund mbi dhe
jo
vetem para duan
nga ne kur te hyjm ne kufi te kosoves na marin nga 50 euro
per te hy NA DHEUN TONė NE TOKEN TONė KU JEM LINDUR
dhe na thonė erdhen kta azilantėt
sa u perket zhvillimeve keni te drejtė tash po e kuptoj ma mirė PSE himara ka ra ma teper ne kthetrat greke
as tirana As kosova nuk i viziton kurr
as te shkojm grupe grupe NGA KTO ZONA PER TE QA HALLE ANDEJ te vllezrit tanė himariot te bashkpunojmė
a s per artin as per muziken
nuk kujdeSet kush
ti binjakzoj e ti lidhė me anet tjera
do te ishte mirė qe nji regjion ne koosv te binjakzohet me himaren
muzika e jugut eSht e bukur dhe duhet te kordinohet me te veriut
del vertetė nji kombinim i shkelqyeshem
por edhe tė mo martohen nga zonat tjera me vajzat shqiptare himariote
dhe te asfaltohet atje zona
qė te vizitohen qdo dit shqiptart ne mes vete pra
e te takohemi me himariotet shqiptarė
himariotet jan trima
dhe mikpritsa
historia e tyre esht e bujshme
ata jan
gjak shqiptari
nuk duhet ti kontaktojm shpesh vllezrit tanė dhe ti ndihmojm te dalin nga kthetrat greke
ne asnji menyrė nuk guxojm ti braktisim
Per kėt punė duhet t e kujdeset tirana dhe prishtina
urgjentisht
te nxjerret nji plan i fuqishem kombtarė
ti shpetojm ato zona menjiher
un mendoj q e grupe muzikore shqiptare te shkojnė ma shhum ne himarė
nga rrrethet shkoder mirditė lezhė tiranė kosovė ulqin
e te mbajm te gjalla lidhjet shqiptare
me kotsi e zbraztira pa punė dhe angazhim konkret nuk mbahet kombi ka ikė koha e llafeve duhet vepra
SA MA PARė PRA TE MERREN TE GJITHA MASAT
dhe te kujdestarohet
ne ato anė
te gjenden fonde per ket qellim
dhe kryetarė bashkije te bashkohen per iniciativa te rretheve
te organizojm kontakte me himarė
dhe ne komplet bashkinė himariote duhet te vendosen shqiptarė patriot
qe luftojn per intresin e himares shqiptare
Nga rrenqethja e tragjedisė qame dhe te kosove
tash me kan kapur ethet e himares
po brengosem dhe po trembem NGA NDIKIMI GREK ATY
duke i njohur armiqt tanė te rrezikshem dhe dinak
dhe duke pa tragjedinė e kosoves
dhe qamerisė
jam i brengosur per fatin e himares
mendoj se krahas kosoves dhe pavarsis se kosoves e gjith shqiptaria dhe kombi duhet ti kthejm syt kah himara
dhe
zonat e jugut
ATJE DUHET NDALUAR VEPRIMTARIA PANHELENE URGJENTISHT
DHE MENJIHER
PERNNDRYSHE DO TE JET VONė
TI BEHET PRESION PUSHTETIT
DHE PARLAMENTIT
E BIZNESMENVE
GRUPEVE MUZIKORE
E TE GJITHVE
QE TE jemi ne kontalkt te shohim situaten nga afer
dhe te kontrollojm himaren
dhe menjiher tani pa kurfar vonese
Aty nuk bėn ne at bashki te ket bollano
e te tjerė armiq
te kombit
por vetem patriot SHQIPTARė
te zgjedhur e te fuqishem QE KAN NDJENJA KOMBTARE SHQIPTARE
dhe per kėt
duhet te gjenden fonde
per qellime kombtare
ne himarė
dhe ne te gjith zonat e jugut
LIDHJET EKOSOVES DHE VERIUT
ME JUGUN
DUHET TE BEHEN ME PLAN DHE TE JEN TE SHPESHTA
QE TE BISEDOJMė PER SECILIN PROBLEM
mjaft ma kto tragjedi aman Shqiptarė prekeni koken
se mbetem pa atdheun e bukur
qohuni
dhe shkunduni
veproni.

ne vargjet dhe punimet e mia kam bė apel q e tė rrregullohen ne asfalt tė gjitha fhatrat shqiptare te asfaltohen dhe te behen me drita
q e te mos mbi ngarkohen qytetet
dhe te shpetoj bujqsia
ne regjione
se perndryshe
kapituluam
nga mjerimet dhe krizat
armiqt e
shfrytzojn seciin rast
dhe hapsirė
mos leni hapsira shqiptarė por bahkohuni

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 23-07-09 22:42

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
XHELAL FERIZI

05/03/2008 ne oren 17:21

Himara tokė e bekuar shqiptare bukuria e shqipėrisė por duhet ta mbrojmė nga qakajt grek qė i silllen rrotull prandaj duhet prezencė ma e madhe e shqiptarve andej .
Duhet te vrojtohet e tė pėrgjohet me kujdes secila lėvizja e grekve andej tė mos lejojmė nė asnji mėnyrė qė grekėt tė fusin hundėt aty
por tė merren masa energjike pė ndryshime nė at zonė shqiptare.
Kti viti turistik do tė ishte mirė qė nė himarė tė organizohen festa pėr pavarsinė e kosves me muzikė shqiptare me motive te jugut dhe veriut nė himarė
shqiptarėt bashk tė bashkuar shqiptarė rnoftė himara e bukur shqiptare

lirik 23-07-09 22:44

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
XHELAL FERIZI

24/05/2008 ne oren 0:13

168
Grupet Muzikore shqiptare, radiot shqiptare, televizioni kosova, veriu, Shqiperia e mesme, Laberia, korca e tė gjithe shqiptaret duhet tė punojnė pėr bashkim shpirteror, edukim dhe frymezim pėrmes vargjeve patriotike, grupeve muziokore shqiptare nga tė gjitha trevat shqiptare.
Nevojitet komponim muzikorė i kėngeve shqiptare lab-veri-himarė-kosovė, shqiperi e mesme. kombinime valezore tė kėngve sa me shpejt dhe sa ma parė e sa ma shume. Himara dhe jugu duhet tė vizitohen sa me shume nga tė gjitha zonat shqiptare. Ndikim atdhetar pėrmes komponimeve muzikore, televizioni dhe radio tė jete sa me shume atki nė ato zona. Tė investohet pėr lidhje shpirtrore shqiptare me Himaren.
Nė ato zona, shqipet e verteta dite e nate duhet kujdesen dhe ta largojne sa ma parė cfardo ndikimi grek .vigjilenca shqiptare dhe veprimi
menjehere sa ma aktiv, organizimi vecant dhe i pėrsosur, duhen vallzime, sidomos vallzime tė pėrbashkta, kėngė me motive patriotike shqiptare.
Mjaft ma me ndikim grek, mjaft duhet zhdukur cdo ndikim kulturor grek nga ato zona perla tė bukurisė shqiptare.
Duhen mbledhur fonde per keto qėllime, duhet organizim i gjithe potencialit te kombit dhe te kerkohet ndihma edhe nga shtetet mike sa me shume restorante lokale e hotele te patrioteve shqiptarė ne ato zona, sa me shume shqiptarizėm nė himarė dhe nė jug.
Atje duhet tė vendosen nė cdo pellembė tabelat me tė bukura nė gjuhen shqipe, emrat shqip nė cdo drejtim, tabelat duhet te jene aq tė forta dhe tė celikta tė ngulura nė token shqiptare, saqė tė mos arrij ti shkulė as tanku ushtarak se le ma dikush i thjeshtė.
Himara ėsht tokė e jona shqiptare nė cdo pllėmbė dhe pa vdekė shqiptaret tė gjithe cka jane mbi dhe ajo nuk merret. Greku le ta harroj kėte punė as nga brenda nuk do tė merret kalaja shqiptare.
Ato jan zonat me tė bukura margaritarė tė turizmit shqiptarė, jane vet shpirti ynė, jane vete mrekullia, jane vete dheu i bukur dhe deti, turizmi ynė, toka edashur e tė pareve, tė cilen shqiptaret pėr tė gjallė nuk e japin.
Mendoj, se o sot o kurre duhet mobilizim i njerezve shqiptarė, qė kan pasuri te pėrqėndrohen me aksione konkrete, keto te cilat i ceka
duhet derguar patrioteve shqiptare atje tek banojnee, te marrin ne dorė situaten, mandej duhet prezenca e gjithe kombit andej, edhe e mergates shqiptare.

shkrime nga autori xhelal ferizi ne bllogun e gazetes shqiptare shekulli
terheqje vrejtjesh dhe apele per aktivitetitn antikombtarė te organizatres omonia dhe dhe shovenistit te madh grek bollanos ne bashkin ehimares

lirik 23-07-09 22:45

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Xhelal Ferizi

16/12/2008 ne oren 11:31

Po sot o kurrė tė gjitha forcat e kombit duhet te koncentrohen
nė disa pika kombetare teper tė ndjeshme.
Tė zhdukim tė gjitha ndikimet qė po len greku nė Himarė dhe rrethina
me rracizėm kulturorė dhe politikė shkombtariziese
tė koncentrohemi ne Malsinė e Sharrit nė dragash te tė ashtuquajtur goranėt qė jane shqiptarė tė ndikuar nga sllavizmi
ku po rrezikohet shqiptarizmi
tė koncentrohemi nė malet shqiptare ti zhvillojmė si nė jug si nė veri qė fshatari malsorė as nga veriu as nga jugu tė mos shpėrngulet
tė ndihmojmė shqiptarėt e malit tė zi nė forma tė ndryshme
tė ndihmojmė shqiptarėt e presheves bujanocit medvegjes
tė ndihmojmė shqiptarėt e sangjakut tė novi pazarit qe jan nė asimilim e siper tė koncentrohemi edhe aty
tė ndihmojmė shqiptarėt e maqedonisė
tė shpėtojmė me tė gjitha mundsistė qamėrinė
tė ndihmojmė qė tė mos shuhet diaspora shqiptare
si dhe tė ndihmojmė ti kthejmė shqiptarėt e shperngulur ne veri tė mitrovces qka ėsht shum me rendesi kombtare
pra punė ka sa tė doni e sa tė duash mos harroni
nisuni nė punė
nga bashkia duhet tė hiqet bollano progreku antikombtarė e te vendoset nji patriot i flakt shqiptarė aty
me qdo kusht kjo punė duhet te kryhet
shqiptarė kujdes himaren dhėrminė dhe bregun e detit ajo ėsht perla e shqiptarizmit turizmi ardhmėria
mė falni se harrova pėr pak Mitrovicen me rrethinė nė veri ku jan shperngulur
shqiptarė me mija neper kohra te ndryshme si dhe ne luftene fundit ne vititn 1999

Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e blogut.

lirik 23-07-09 22:46

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vazhdimisht ne alarm per himaren dhe trojet etnike me penden ne dorė autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik 23-07-09 22:47

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
Xhelal Ferizi

17/12/2008 ne oren 15:44

193
Bollano nji zervist i lig nji fanariot nji fanatik i shitur antikombtarė
njeri i shėmtuar i cili zgjodhi gjasht organizatat ma rraciste greke dhe nė krye tė organizates bukshkelse antishqiptare te ashtuquajtur omonia
organizata politike agjentureske omonia
bėri presion nė qeverinė e karamanlisit gjat vizites se ktyre organizatave nne qeverin greeke
qė tė mos kaloj provimi i shqiperis stabilizim asocimi i shqipėrisė
pėr hyrje dhe lehtesim nė bashkimin europian
qė greqia tė mos nėnshkruaj hyrjen e shqipėrisė nė bashksinė europiane
qė shqipėrisė ti bllokohet hyrja nė kėt bashksi
duke qit greqia veton dhe kushte shqipėrisė
per shkeputjen e te ashtuquajtur vorio epirit

duke kushtezuar shqipėrinė se pa e njoftė gjoja te ashtuquejturen
pjesė te shqiperisė qe sipas grekve njihet si vorio epir
emer i falcifikuar i i shovenve panhelen qe duan te grabisin troje shqiptare si himaren dhe gjith jugun e shqipėrisė
vetėm kur ta njohin shkėputjen pamvarsinė e vorio epriit
gjoja
dhe bashkimin me greqi
mund te hyn shqiperia ne be
ne bashkėsinė europiane
siapas fashistit rracistit tė ndyrė bollano
i cili pėr qudi ushtron detyren e kryetarit tė bashkisė nė himarė ndersa qeveria nė tiranė e ndein vete tė qetė habi emadhe kjo per secilin shqiptarė pse nuk shkarkohet bollano dhe te denoncohet ne gjyq
per armiqsi dhe rrezikim teritorial te shtetiti shqiptarė

i cili guxon e merr turr
te cenon intergitetin e tokave shqiptare ku jetonin fisi i taualntve ilir dhe enkelejve ne jug te shqiperis
ku me shekuj ato troje ishin ilire antike
akoma pa e njoft grekt truallin e europes.
Pra bollano dhe omonia organizatė politike fashiste panhelene
fund e krye agjentureske antishqiptare

panhelene ne shqiperia qė u lejua tė regjistrohet
si organizatė nė shqipėri
nga regjimi komunist i ramiz alisė
nė vitin 1990 1991
Nji njeri antikombtarė antishqiptarė fanariot virus
mercenarė ne token tonė dhe rrezik per ato zona shqiptare te himares
dhe aktivist kaq i zellshėm antishqiptarė
si bollano
dhe omonia si organizatė e oficerave te sigurimit grek qe ushtron aktivitet tė zi antishqiptarė pa kurfar pengese
dhe bollano kryetari i saj rrin kryetar bashkie i himares
habitem me absurdet e indiferences te kohes
dhe te shtetit dhe qeverisė shqiptare
Pse qeveria shqiptare ndaj kėti njeriu qė nuk merr masa tė ashpra
per burgosjen e tij
qė shkaktoj me miliona euro dėme materiale duke rrėzuar tabelat nė gjiuhen shqipe nė himarė dhe duke vu ato greke ne shtetitn dhe teritorin sovran shqiptarė

Bashkija e himares duhet tė merret nė drejtim nga udhheqsa
patriot shqiptarė
por jo nga zervistat panhelen
si shpirti i shitur i progrekut bastard bollano
i cili edhe nėnen e tij do ta falcifikonte pėr para greke

Bollano harron se se skenderbeu ishte shqiptarė katolik
histroia e tij tash mė ėsht e njohur nga tė gjitha dokumentet e kohes
nga vatikani venediku roma raguza stambolli vjena parisi londra e shum e shum
qendra tjera
e institute historike botrore
e njohin si shqiptarė e gjak shqiptari skenderbeun .
Turp le tė ken bollanot e shum si ai armiq tė kombit shqiptarė
qė gjithqka qė ėsht e keqe duan tė ja lėnė kombit shqiptarė
gjithqka qka ėsht e mirė duan tė ja vjedhin kshtu u pėrpoqen ta vjedhin e ta falcifikojnė edhe nėnė terezen
dhe shum figura tjera kombit tonė tė lashtė me traditė dhe histori
pėrveq se nji ligsi dobsi dhe poshtėrsi e turpshme
lojė e pist dhe arrogancė
e ult
asgjė tjeter nuk ėsht kjo provokim shovensit ndaj shqiptarve qe te neveritė kjo sjellje e pa fytyrė
Tolerimi i bolllanos tė sillet kshtu me ne
e tė han buken e shqipėrisė
nė token e shqipėrisė tė zhvilloj kėt aktivitet aq antishqiptarė tė habitė tė len pa tekst kjo sjellje
ky guxim kjo aventurė e degjeneruar
qe ai bollano e praktikon
nė dėm tė shqiptarve tė shtetit shqiptarė
figurave tona historike dhe sovranitetit tonė teritorial
e duke e penguar me shum arrogancė nė himarė vendosjen e tabelave ne gjuhen shqipe thua se himaren e ka tokė pronė te veten qė
ja la baba i ti
duke mos ditė se himara ėsht tokė shqiptare nėpėr shekuj e dėshmuar ne te gjitha etapat e historisė

shkrim i autorit xhelal ferizi shifet edhe data ne blogun e gazetes kur esht shkruar nga autori

lirik 23-07-09 22:52

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
XHELAL FERIZI

23/05/2008 ne oren 10:21

25
Bastardhimi i gjuhes shqipe nga kush po bėhet shpeshher mendoj ėsht ky ndikim ose ndjenjė inferioriteti ndaj gjuhve tjera siq e kemi ne shqiptart zakon tė ndjehemi gjithmonė inferior ndaj gjuhve tjera ,dhe
kulturave tjera.
Internacionalizimi i njė gjuhe ėsht humbje e njė vlere tė nji civilizimi:
Humbja e gjuhes tonė kombtare po ndodhė ngadal dhe sigurt,shtrohet pyetja pse.
Nji nder shkaqet kryesore ėsht vetėdija e ult dhe mos aftėsia e jonė si komb se q’ do tė thot gjuha kombi dhe atdheu cilat jan vlerat dhe bukuritė e tij dhe rėndėsia,qka pėrbėjnė ato .
Gjuha jonė njė gjuhė shum e bukur qė ėsht gjuhė kreshnike e fuqishme qė u ruajt ndėr shekuj nga tė parėt tanė po humbet sot nga disa njerz qė jan mediokėr dhe paraqesin senzacionet gazetareske e antivlerat nėpėrmes tė fryrjeve tė tyre se gjoja zbulova njė shprehje term internacional etj.
Ne tė gjith e dijmė se gjermant pėr shembull trenit aeroplanit e shum tjera fjalve ju thonė nė gjuhen dhe identitetin e tyre gjuhsorė.
Asimilimi i gjuhes tonė po bėhet nga njerzit fatal gazetaruc e disa mendjemdhje njerz me komplekse pėr tu ngritur ne lartsitė e lavdisė duke prezentuar gjoja zbulime internacionaliste nė tė shprehur qka e sakatosė gjuhen tonė gurren dhe pasurinė e sajė fantastike.
Gjuha jonė si nė teater si nė muzikė si nė film ka njė bukuri tė rrallė nė tė shprehur .
Gjelozia manjake pėr rreth e kombeve qė deshten ta zhdukun nga faqja e dheut ėsht primitivizėm sepse un sikur tė ksiha mundesi do ti ringjallja gjuhėt e maqedonasve tė vjeter thrakasve hetitve e te shum popujve tė vjeter qė ja zhdukur.
Sot nėpėr metropolet e europes paraqiten muzika indiane pllaka muzikore te tyre e po bėhet shumqka qė ajo gjuhė e kulturė tė mos humbet paraqiten me mija filma e gjurmė tė tyre ndersa per ilirt dhe gjurmt etyre dhe gjuhen asnjė paraqitje asnjė gjurmė gjuha e tyre ėsht gjallY dhe tenton tė zhduket.
Me mija vjetersina pepriqen te ringjallen e restaurohen ndersa ne dalim me tendenca ta zhdukim vetveten bukurinė identitetin tonė gjuhen gurren ma tė bukur ma dinamike nė europė kur sot gjithnji e ma nė skenė si i rėndėsishėm po del trualli shqiptarė nė europė shqipėria dhe kosova.
Vetvrasja jonė gjuhsore vjen edhe nga mos investimi e dhėnja rėndėsi kultures gjuhtarve akademikve mungesa e atdhetarizmit dhe mbrojtjes ,mos motivimi i njerzve tė kultures artit akademisė arsimit.
Me i rėndėsishėm ėsht sot njė reklamagji biznesmen apo tallavagji se sa njė akademik apo njeri i kultures poet apo gjuhtarė dhe ja ku jan pasojat kur nė dorė e merr situaten tallavgjija hajduti gazetaruci mediokri analfabeti“naivi njeriu i pa vetėdije kombtare.
Kėtu qėndrojnė pak a shum shkaqet e ksaj sakatosje tė gurres tė gjuhes sė lashtė tė bukur e tė shejt shqipe.
Mos rrespektimi i vlerave tua kush do tė jet ai qė ty ti mbronė vlerat kur ti nuk i mbronė e nuk i don nuk kujdesesh,nuk ka qenė asnjiher zakon qe dikush nga larg tė vjen e ti ujit lulet tua nė kopsht ato duhet ti ujisėsh ti vet rregullisht e me kujdes.
Gjuhen shqipe dhe vlerat tona tona ti mirmbajm ne vet mjaft ma me hajdutri e tallava tė investohet edhe nė kulturė nė njerz tė kultures artit poezis gjuzhtarve etimologve akademikve profesorve kujdesit ndaj gjuhes dhe vleres perndryshe ne do tė jemi mbi dhe barbar tė pa identitet tė gjith do tė na ndjekun pastaj si hebrejt dikurė
nėpėr botė sepse njeriu pa troll e pa identitet gjusorė kulturorė ku do perbuzet ndiqet i bėhet padrejtėsi rracizėm mohim .
Vtevrasja dhe vrasja e gjuhes tonė elmentit kurriz zemer shpirtė kusht shtyllė bazė i ekzistences sė njė populli mua mė shkon shpeshher mendja se ndoshta e ka bazen edhe te veprimet etė huajve te qarqe te ndryshme antishqiptare siq vepruan deri mė tani nė shum sektorė tonė duke na sakatsour nė shum aspekte edhe ne aspektin kulturorė njerzorė ekonomik por edhe ne at gjuhsorė e muziokorė edukativ.
Muzika shqiptare nuk ka ma kurfar identiteti ajo ėsht kryekput antikulturė barbarizėm jevgjite e perzier me kultura dhe bastardizma
tė tė gjitha kėngve kot qė dalin skutave tė botes.
Pasuria e botes dhe e globit pa dyshim jan kombet por ato duhet ti ruajm me marrveshje nderkombtare duke embrojt secilen qe ekziston.
Mua mė pėlqejnė kombet arti dhe muzika e tyre vlerat e tyre pasurtia e tyre dhe ashtu siq brengosem per vetveten time kulturen time do te brengosesha nėse humbė ddiqka franqeze spanjolle angleze gjermane arabe greke afrikane kineze italiane .
PIKRISHT DO Tė BRENGOSESHA SEPSE VARFROHET GLOBI
Megjithat tė gjith nuk e kan kėt vetėdije ka njerz shoven e medioker qė nuk dijn se qka ėsht vlera e globit as arti as tėrsia as komponenti as vet gjevahiri kulturorė gjuhsorė e jetsorė qė pėrbqn globin jeten dhe idealin pasurinė dhe larminė e vlerave ta patejetersushme te planetit
Ku din njė biznismen apo tallavgji se q’ėsht vlera e njė muzike
apo e njė arti gjurme kulture antike pėrbėrj ,brumi etnije vlere civilizimi,kultivimi.
Nė botė ka njerz qė do ti kishin rėnuar tė gjith muzetė vlerat kalatė
kullen e parisit e vet athinen romen e lashtė e gjithqka tjeter sepse ku e dijn ata qka do tė thot vlera.
Vlerat duhet lėnė nė dua tė atyre qė dijnė se qka jan ato e si duhet kultivuar pikrisht ata njerz duhet paguar mirė dhe duhet motivuar.
“GJITHQKA DUHET Tė JET Nė MBROJTJE VLERA KULTURA GJUHA DUHEN INVESTIME Nė KėT DREJTIM .
Bota nuk mund tė ekzistoj pa vlerat pa gjuhėt kulturat dhe kombet pa artin identitetin kulturorė muziken dhe vleren e secilit por ato duhet ruajtur nga secili pra duhet marrveshje nderkombtare qė pamvarsisht luftrave e konflikteve te ruhen vlerat e popujve sepse planeti pa kultura te ndryshme gjuhė te ndryshme nuk mund tė mbijetoj dhe fare nuk ėsht intresant jeta pa kto larmi tė llojlojshme qė jan vet motivi jetsorė qė jan intresante qė jeta pa to nuk mendohet,prandaj secilile ta ruaj historinė gjuhen artin muziken vlerat e veta dhe dientitetin kombtarė.
Me rrespekt per lexuesit Xhelal Ferizi NGA Mitrovica

protetsė e autorit xhelal ferizi per barsdhimin e gjuhes shqipe shkrim ne blogun e gezetee shekulli
i autorit

gjuha e jonė sa e mirė sa e bukur sa e dlirė
sa ekendshme sa e gjerė sa e mirė sa e vlerė

lirik 23-07-09 23:00

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
xhelal ferizi

14/06/2007 ne oren 10:50

53
Zot qe rrin atje lart ne qiell

zot qe rin atje ne qielll
qe i mbanė varur hanė e diellė
edhe i endė me shndritė kah jeta
kah njerzimi vlon si bleta
permbi dhe e gurė e zalle
kah rropatet ne brenga e halle
aman zot me t’ bukuara rreze
mi dergo mirsitė per breze
per ato breza qe do te vijnė
nen flamur shqiptart ku rrijnė
kahdo i kan dhe uj e det
ua dergo ti nji pushtet
nji pushtet o perendi
plot etikė e vyrtytsi
e jo te tillė qe e duan demonin
shperdorim e korrupsionin
aman zot ti qe nuk dukesh
pse njiher nga qielli s’ shkputesh
e me zbrit mbi tokė shqiptare
me i vu vlerat n’ per binare
edhe formulat shpetimtare
ti i padukshem o zo t je
por ne sy i mbanė gur e dhe
prandaj leshoja nji sy shqipnisė
kah do i rrin gjuha e etnisė
edhe gjaku me ato fise
gjith kah rrijnė me prona e hise
aman zot ma thuaj t verteten
pse shqiptart se gjejnė vetveten
nuk e gzojnė frytin as jeten
edhe u vyshket dashurija
e me ploje i mblon varfrija
edhe me fise e rend t’ mallkimit
ndertojn mendje e caqe t’ krimit
korupsionin lak ne fyt
kah e huaja i mbajnė dy sytė
e jo kah dheu e toka e vet
as kah shpresa e embla jetė
a thue faj kan toka e deti
a thua faj ka vet pushteti
a thua faj ka sundimtari
ardhacakt me gjak barbari
qe na e vunė ne fyt roberinė
ne per shekuj mot e stinė
mirė po tash qe njiqind vjet
mbi shqipni po ka nji shtet
brez pas brezi thonė legal
por ne ankim rrijn fushė e mal
lum e det e ara e dhe
gurė e lisa e gjuhė e fe
esht ankua qdo pip ne mollė
edhe degė e qershisė t’ hollė
kahdo degt i ka qershija
kah do bimė kah langu e shija
kudo ne dhe ku i mbinė shqipnija
thonė te gjith per kah ankimi
per kah nama e mallkimi
per kah vyshkja e koha e moti
per kah gjama e per kah loti
i kan pa vet qielli e zoti
kshtu vajtojn edhe miq e shokė
thon se kurr ne ndonji epokė
as kur dielli ne gaz ka shndri
nuk pat kombi qeveri
mėmė e mjera shqipėri
per ta nxjerr kombin nga balta
per ta nis kah jeta e mjalta
kah gezimi e embelsija
kah ajo drita e dashurija
kah shtegdalja e shpetimi
kah progresi e kah arsimi
veq kah vuajtja e kah pshtjellimi
aman zot pse kshtu shqiptari
ku nen dhe i rrijn kromi e ari
edhe platina e qeliku
pse kaq leht po e shkelė armiku
edhe motet i ka thye
gjith minierat tu i a grrye
pse o zot ti qe i sheh vlerat
pse na i len me ploj pranverat
e na lshon mbi dhe kaq t’ liga
MERCENARė NEPER KARRIGA
edhe te tjerė qe me““ pend n’ dorė
pernji pare ata te gjorė
nenshkruajn shitjen gur e dhe
kah rrin shqipja n’ komb e fe
ti o zot madhorė qe shkrinė
kahdo dritė e bukrinė
ti qe diellit i jep vlim
edhe ylberit at lakim
edhe ujit te lehta valė
ti qe i nise peshk e njalė
ti qe nise njeri e gjak
qe ke nisė po zjarr flakė
qe ke nisur sheg e ftoje
qe ke nis jeten mbi troje
qe njeriut i dhe gjuhė goje
ti o zot qe i mbanė pa shterrė
energji e dritė e terr
qe qe nise komb e mish
ti qe dheun e ndanė me grishė
edhe me kokrra uj e zalle
ti qe i lshove punė e halle
edhe e nise kuptim jeten
per shqipni ku e ke t’ verteten
ku e ke ne qiell e ne gurė
kah e thua esht perthurė
qe nuk del kund te lexohet
ka shqipnija po shkretohet
kah po e mblojn hallet nen qiell
kah s’ po ka as buk as miell
NUK PO KA KUND HARMONI
AS ME FE AS ME ETNI
esht shpernda neper bajraqe
neper krime ploje e gjaqe
kah pshtjellimi e me shum mjegull
asnji rend pa i ecė me rregull
e shkretue jan fusha e male
nuk po ka hidrocentrale
vuaj per ujė e vuaj per fe
vuaj per punė e per atdhe
vuaj i gjori mergimtari
vuaj ne atdhe gjithkah shqiptari
vuaj arsimi e ministrija
vuaj e mjera shkolla e dija
vuaj se ne shpinė iu lshua demoni
i shperthej prostuticioni
vuaj se u shit shqipni e mjera
nuk e gzon ma fama as ndera
se ka mbetė pa djem pa gra
kush ma hall nuk esht tu i kja
as pushteti e qeverija
jan vyshk nderi e dashurija
gjysem vdekė jeton etnija
i ka vdekur fusha e deti
i ka vdekė ai uniteti
joshja vrulli edhe vullneti
i ka vdekur edhe etika
shum po i shiten djem e qika
kush per i jargė e nji lavdatė
kush per te huaj ah nji uratė
kush per pare e dorė te gjatė
qe neshkruajn me grryre miniera
kahdo i ka shqipni e mjera
elbasani me qelik
feronikli e ai rubik
edhe tjer tash edhe damperi
ne radh esht kromi i ynė i mjeri
edhe po shitet lirė sherbela
kahdo lule e tjera te vjela
e bregdetin e ka mblue kneta
rall ndoj e mirė shihet kah jeta
ndonje objekt dikund krahthati
qe e ndertoj me mund privati
por se i mjeri i gjori shtet
qeverija me pushtet
nuk kan tjeter joshje ne sy
veq nenshkrime te pa kry
te pa kokė e te pa mend
per me shitė ket te lashtin vend
sa me shum me shit tendera
me u varfru shqipni e mjera
sot ne radh thon esht damperi
mandej tjerė q e i sjellė tenderi
kah neshkruaun per nji makinė
ti o zot ne mot e stinė
qe i end globet e galaktiken
pse nder ne se lshon etiken
a thue nuk deshte e lshon gjobė
a mos per ne shkruan lot e kob
edhe skllavri nenshtrim te qdo kuj
ma shum lot me pi s e uj
pse at’her nuk na shuan fare
pse e lejon ftyren tradhtare
ne per karriga pushtetare
dashuri qe s’kan per dhe
AS PER KOMB E AS PER FE
as per dritė mirnjohs nuk jan
nuk i qmojnė as diell as hanė
as nuk dijn pse dalin yjet
nuk i qmojn malet a s pyjet

as nuk njohin bukuri
qe atdheu gjithkah ka shtri
si ne lule e karajafila
si ne shpend tjer e bilbila
si ne ara e n kokė kalliri
si ne agrume e trup ulliri
si ne naten me e yje e ditė
veq mendojnė t’ gjitha me i shitė
ah me i shit per nji makinė
siq kan shitė at llamarinė
ne vuqitern dora e tradhtarit
i nenshkroj per t ‘gjall bullgarit
dhe se i la baba ndoj mshtjerr
token tonė kaq lirė me e herrė
po as bushtra kshtu nuk pjellė
mendjezi qe dijn me pshtjellė
zi e terrr gjithkah tue mbjellė
e ju shqiptar qe hani e pini
permbi dhe si hije rrini
me nji ego qe s ka mbi dhe
krahasim nder kombe e fe
shi sa leht ju po lejoni
mbi shqipni t vallzoj demoni
kahdo rrin ajo shqiptare
tue tallė klanet mercenare
qdo lloj klyshi e kafshte tjeter
grryej e shitr ah dheun e vjeter
gjithfar lloj dobiq qobani
thue se shet ndoj dhi kah stani
thue se shet ndoj kec mzat
kto orgji ky tarikat
kta shpirtzi qe ne jarg te huaj
jetojn prore e nuk pijn uj
preveq jarg te huaja rrogtare
shesin vlerat minerare
shesin ari e metale
edhe na e shesin at qelikun
fernikel e rubikun
na e kan mbush me lot qerpikun
po kjan zogu e kanarina
po kjan plumbi e martina
po kjan feja ajo shqiptare
po kjan fyll e zanamare
kjan agroni eteuta
kjan violina e lahuta
kjan e mjera qiftelija
se mbi fron po kndon tradhtija
pranda ti o madhi zot
mos ne mbush token me lot
ti qe shpirt na dhee mish
pse na lshin qkaj e bishė
permbi frone mendjeleht
e pse jo ndoj mendjempreht
qikė a grua atdhetare
ndoj poete a ndoj shkrimtare
edhe tjer permbas vullnetit
djem te malit fush e detit
gra e qika e te intelektit
me vrapua po mbas shpetimit
permbas jetes e lulzimit
me vrapue mba s unitetit
si djem te fushes e te nbregdetit
gjithkah jan ka rrafshi emalit
neper breza djal pas djalit
te gjith me armen dashuri
me at ndjenjen me pergjegjsi
qe ta mbrojm nanen shqipni
e jo me mbet kshtu n duar t gjaksorit
te shits tenderit e puthadorit
me u dridhė shteti si purteka
tue sundue kta shul e veka
pse o zot i madherisė
nder ne t’ mirat nuk po i nisė
a thue ty kombi i shqipnisė
nuk tu lut nder shekuj prore
me ia hjek zjgedhen mizore
apo ti nuk na mer vesh
se shqipnija u be pershesh
hyn e del kund pa dritare
gjithfar llumesh bigjozqare
prej e grij pas qejfit t vet
dojn me ble po tokė e det
kahdo planet i kan ne sy
ne shtat e shpresė shqipninė me e thy
pse o zot qe me kapak
kupes te qiellit rreth e qark
qe na mbulon me ket hjeshi
univesr e plot mahni
qe na joshė me diell e hanė
uj e dhe q ena i ke dhanė
pse pak fat e qeveri
nuk na mbolle mbi etni
qeveri t’ vertetė shqiptare
qe nuk shitet per pak pare
as per rrot te metelikut
gur e dhe me i shit armikut

xhelal ferizi nga Mitrovica e kosoves
jeton ne mergim ne gjemrani qe 18 vite
mergimtarė ish i burgosur politik i vitit 1981

lirik 23-07-09 23:04

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
vargje te shkruara ne bllogun e gazetes gazetes shqiptare shekulli -
nga autori xhelal ferizi nga mitrovica autor ne mergim penda shqiptare apelon


autori

lirik 23-07-09 23:30

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
28/06/2007 ne oren 10:11

80
te gjitha keto vonesa jan cak dhe zvarritje agjentureske antishqiptare
kam besim te zoti se agjentuarat ehuaja do ta paguajn shtrejt nji dit
antishqiptarizmin qe po ushtrojn me shekuj nder ne duke na sjell vetem kob dhe varfri sabotime dhe pengesa besoj se dhimbjet e tyre dhe permbysjet do te vijn me tmere te pa para sepse plot me mekate jan mbushur roma parisi moska athina beogradi por ka edhe shum qendra trjera agjentureske q ena shiten si miq e jan ne fakt armiq.
puna e mir shihet ne mengjes thot populli shihe gjendjen e kombit shqiptar sot dhe pasqyra flet vet se sa shum miq kemi ne fakt ne nuk kemi miq per shkak te pazareve dhe interesave fjala mik per mua esht tallje diplomatike fjala interes esht ma mir te perdoret qdo kund se
sot per nji liter gas ose naft te shet miku siq po quhet ne diplomaci ne gjuhet diplomatike miqsija ,sot mik esht interesi paraja meteliku prandaj vuan populli shqiptar sepse shqipüeria shihet jo si mik
por trojet shqiptare shihen vetem si objet kolonializimi te eger agjenturesk dhe terren per ushtrime gjahtaresh ku derdhin defrimet e tyre agjentet turistik te diplomacive trojet tona jan berė poligon pazaresh per derdhje jargesh miqsije dhe derdhjen e spermes se unmikut e tjereve unmikoviq te zi e te bardh qe vijn per te shijuar
mundesisht ndonje dashuriqk te ndonje fmere ne kalim dhe per te bėrė disa llafe kurioze .
u ngopem ma me vizita turistike kanoibaleske antishqiptare shqiptart duhet ta varrosin shpresen perfundimisht se ndonje te huaji mund ti shihet hajri ata duhet ti perveshen punes vet ,zgjedhja e nji presidenti patriot kombtarisht i shendoshė qoft femer apo mashkull duhet menjiher sot qe te ja mbyllim gojen botes .
presidenti duhet t e jet i perkushtuar ndaj shqiperis etnike dhe te gjith shqiptarve ,ai duhet ne radh te par te vrapoj menjiher te ja lehetsoj
rrugen pa viza te gjith shqiptarve ne atdhe ,te ja ndaloj kroacis sadizmin
e vizave qe ushtron mbi ne per tranzitin ku mergimtari shqiptar por edhe qytetari pret me muaj ne radh per nji viz tranzite haram i qoft ndihma q e i dham kroacisė un per veten time ekam ditė s ei kam njoft me kohė qysh ne vitet 1979 edhe ata edhe sllovent edhe te gjith me koh i kam njohur gjėrat thell ne thelb por qka ti bėjsh q edisa naiv nuk po i njohin dhe nuk dijn t i dallojnė .
pra e thash presidenti duhet me qen jashtzakonisht patriot i madh dhe duhet te organizoj diasporen menjiher njizet miljon shqiptar duhet te gjej rrugen dhe ne“menyren se si ti sjell ne atdhe per turizem .
shqiptart ne mergim kan festa shum te shpeshta ata duhet t ejoshen ne turizem 9 miljon shqiptar ne turqi te hulumtohet origjina etyre dhe te
joshen si turist ne menyr q ete shpetojn gjuhen shqipe por edhe shqiperia mund te ua sheh hajrin nga te ardhurat tursitike.
mendej jan arbresht qe duhet shpeshtuiar kontaktet me ta dhe shqiptart ne europė ketyre gjėrave duhet te ju jap rednesi presidenti ,zhvillimit te turizmit dhe te ket sa ma shum bashkpunim me ministrin me kryeminsitrin qe se bashku te qojn para shqiperinė ne qdo aspekt.
PRESIDENTI DUHET TE KET POASHTU AKTIVITET TE MADH NE SHPEJTIMIN E NJOHJES S E PAVARSIS S E KOSOVES DHE MBROJTJEN E PAKICAVE SHQIPTARE NE PRESHEV NE BUJANOC NE MAQEDONI NE MAL TE ZI permirsimin e mardhenjeve me malin e zi ndersda kroacia te mos guxoj te kekroj kurfar vize tranzite nmga pasportat qofshin ato te kosoves apo te shqiperisė kahdo ku jeton shqiptari duhet ta ket te lir levizjen per te leviz ne atdhe dhe jasht pa viza kjo do te ishte detyra numer nji e presidentit atdhetar energjik qe i dhimbset kombi.
pastaj presidenti nat e dit duhet t ebej pune se bashku me kryemnistrin
qe ti bashkoj te gjith pasanuiket e atdheut kudo qe jan neper botė dhe ti thrret ne nji mbledhje te fuqishme ne tiranė ku do t emernin pjes shum artist e recitator e ekspert tanė shqiptar si dhe diaspora.
ne at mbledhje te vendoset q ete gjith pasaniket bizmesmenet shqiptarė te vegjelk dhe te medhej te jen antarė te bashksis per investime dhe nen drejtimin e presidentit te kontorllohen investimet ne atdhe te lehtesohen investiotort shqiptar ne maksimum pa kurfar burokracije
Keto dy detyra madhore dhe te rendesishme Q ENE START DUHET TI KET PRESIDENTI SHQIPTAR dhe ai duhet te jet patriot i flakt i zjjart per atdhe duh et te jet me shendet dhe enrgji te fuqishme mundesisht s a ma i ri sa ma energjik sa ma kreativ sa ma organizatorė s a ma vizionarė

me rrespekt nga mergimi shqiptari kosovarė xhelal ferizi

xhelal ferizi

lirik 23-07-09 23:31

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
/06/2007 ne oren 12:04

81
le te dal nji patriot i vertet shqiptarė qe fillon me ndryshimet menjiher
se pari me mergimtart ta kryej detyrren kombtare mergimtarve duhet ofruar privilegje investimesh dhe lehetesime vizash per te ardh ne atdhe
mandej duhet pastruar vendin nga agjenturat duhet ndalauar kolonizimi
dhe skallvrimi i shqiptarve ,duhet organizuar urgjentisht punsimi deri ne qytetarin e fundit ,dhe duhet perzanė menjiher janullatosi nga shqiperia
duhet te kalojn neper birė te gjilperes te gjith ata qe vijn ne shqiperi qe dyshohen se mund te zhvillojn aktivitete agjentureske dhe sabotime
duhet ndertuarr shteti me dyer dhe dritare e jo si nji rrugė kalimi te gjithfar agjenturave qe dmetojn interesin kombtar te shqiptarve mjaft ma , o sot o ku7rr nji president t e fuqishem aktiv patriot njeri te beses dhe t e fjales duam qeveri te fuqishme perndryshe mbaruam
duam president te palekundur shqiptrar te fuqishem diplomat aktiv te zgjuar patriot te vertet guximtar qe i thot jo korupcionit dhe qe i intreson atdheu i vet pjesa e popullit jasht atdheut mbi njizem miljon shqiptar ne mergim qe kekrojn meshir dhe shpetim kombtar nga
rreziku i asmilimit nga pengesat per mosardhje ne atdhe.
nji president i cili mundeson bileta te lira aeroplani per levizje familjare
hotele te sigurta ne shqiperri zhvillim turizmi kontakte me bashkatdhetart
punsim urbanizim te vendit pasterti absolute kudo neper shqiperi ,konrtorllin fondeve doganave bugjetin investimet e duhura
rruget neper fshatra kudo edhe ne malsit me te thella te asfaltohet edhe fshati i fundit shqiptar te ndertohen hidrozentrale ne qdo vend te atdheut kudo ku ka uj te behen grumbullimet te ndertohen fshatra turisitike te krijohet siguri absolute e qytetarit nepe r ruge te qerohen hajdutet dhe grabitsit e tuirsitve ne kohen sot qe esht abszśrde nji gjė e tillė prnadaj duam prseident kemnguls me taban kombtar trim dhe guximtar te perkushtuar per atdheun e vet dhe popullin e vet
kemngukls ne qdo qeshtje te dobishme.
duam qe albtelekomi ti jepet nji firme shqiptare si dhe qeliku ne elbasan ti jepet poashtu firmes shqiptare.
duam hapje fabrikash menjiher te prodhojm te modernizohet shkencorisht bujqsia duam nrdyshime ne atdhe presidenti duhet te gjej
vetem atdhetar te shendosh ne udhheqje dhe qeverisje keto kushte duam menjiher prandaj kekrojm qe qdo udhheqs shqiptar te jet i vendosur dhe kembnguls ne qeshtjet e avancuara dhe ne dobi te qeshtjes kombtare per interesat e atdheut

me rrespekt xhelal ferizi gjermani

lirik 23-07-09 23:34

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
o shekulll do te vie nje kohė drite
do te vie nje kohė shpetimtare
do te vie nji epokė rrite
kohė e bashkimeve shqiptarebilbil ky shekull or e qast ndrrohet

do te bie posht tradhtari patrioti lart do te qohet

xhelal ferizi liriku
vargje shqiptare

lirik 23-07-09 23:37

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
 
veriun e kosoveves duan ta hanė
himaren duan ta shqyejnė
qakajt me mish duan te na ndajnė
armiqt duan te na shqyejn

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:28.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.