Shiko Postimin Tek
Vjetėr 09-05-20, 17:05   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 283
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Fshati i pdk-se dhe ldk-se !

Nė Kosovė njė fshat quhet Rrenc: Mėsoni si i mbeti ky emėr

Nė zonėn e Dragashit ndodhet njė fshat i vogėl me rreth 120 shtėpi,e diku rreth 400 banorė, qė ka njė emėr interesant! Fshati quhet ‘Rrenc’.
Emri i fshatit Rrenc vjen nga familjet e para nė kėtė vend kanė tė cilėt kaėn ardhur nga rrethi i Lezhės, ku ėshtė Mali i Rrencit, nga ku edhe supozohet se rrjedh emri i fshatit Rrenc.
Vlenė tė pėrmendet se fshati pėrkundėr vėshtirėsive qė ka nė qarkullim dhe shkollim tė fėmijėve, ka mbi 20 mjekė qė punojnė nė Spitalin e Prizrenit dhe Dragashit.
Emri ka qenė arsye pse nė plot raste banorėt e fshatit, qė aktualisht janė rreth 400, u pėrballėn me situata interesante, pėrfshirė edhe ato ku mosbesimi pėr ta ishte i theksuar.
Pėr momentin Rrenci ka 120 shtėpi dhe 400 banorė, ndėrsa numėron rreth 65 nxėnės dhe 70 studentė.
Ashtu si edhe shumica e fshatrave tė Opojės edhe nga Rrenci ka njė lėvizje tė madhe tė banorėve drejt botės sė jashtme, ku rreth 30 % e tyre supozohet se janė shpėrngulur.
___________________
https://njekomb.org/ne-kosove-nje-fs...mbeti-ky-emer/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante