Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-01-08, 00:53   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

#333
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Krijimtaria poetike e xhelal ferizit

--------------------------------------------------------------------------------

XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR
-- nga Hysen Ibrahimi*, Suedi-Förslöv, 11-09-2007

KRIJIMTARIJA POETIKE E XHELAL FERIZIT

Krijimtaria e Xhelal Ferizit, vėrtetė don njė vlerėsim real dhe mund tė merren si shembull duke e rėnditur nė njėrin ndėr poetėt mė tė mėdhenj tė kohės. Ato nxjerren nga shpirti i poetit pėrmes njė procesi akumulues tė shumė viteve qė poeti nuk pati mundėsinė qė tė shkruaj dhe botoj, pėr njė kohė shumė tė gjatė, pasi qė ato ishin me pėrmbajtje kombėtare dhe nė at kohė kanė qenė tėrėsisht tė ndaluara nga pushteti i shkjaut. Akumulimi i madh prej njė kohe shumė tė gjatė, u bė shkas kur poeti shpėrtheu si njė lumė i akumuluar prej dekadash. Bie nė sy tek poeti ajo dashuria e tij ndaj kombit, njerėzve tė kombit, veprimtarija e tyre, sakrifica e tyre, tek fushat, vendlindja, lumi, hapėsiar shqiptare, heronjėt… etj. E ku jo! Shpėrthim prej njė fuqije vullkanore.

Pas leximit tė krijimtarisė sė poetit dhe atdhetarit tonė tė shquar z. Xhelal Ferizi, pa hamendje, nga kurreshtja, nga isnpirimi i madh tė krijimtarisė sė tij, tė cilėn e lexova me qindra herė, vendosa qė nė njė mėnyrė tė jap opinionin tim (njė kontribut tė vogėl, e qė autori dhe veprimtari Ferizi e meriton shumė mė shumė), pa u lėshuar nė veprimtarinė e gjithėmbarshme dhe shumė tė begatshme kombėtare tė cilėn e posedon z. Ferizi.

Madje kur flasim pėr poezinė e poetit nė fjalė janė aq frymėzuese me preokupime poetike tė natyrės patriotike. Ideali i tij i vėrtetė paraqitet pėrmes poezisė prej impulseve tė thella shpirtėrore e patriotike, tė cilat nė poemėn e tij i paraqet aq tė mėdhaja, sepse nga dėshira e tij i don t’i ngritė nė piedestal, sa qė ato dalin shumė herė abstrakte qė vėshtirė se mund t’i prekėsh. Por jo tė pa realizueshme, sipas autorit.

Lexojmė strofėn nga poezia ”Do te shihni ju vet”

dikush neper rrugėn e keqe tė shpirtit
dikush nėpėr shkumbardhen rrugė lule langė aromtare
dhe kanė me gjuajtur me shtiza tė akullngrirtit
me gjuhė te nanės shqiptare

Poeti shpall dyluftim tė shėmtuarės, tė keqes, tradhėtisė. Ēka don tė thotė poeti Ferizi pėrmes poemės? Se ekziston njė lidhje e fortė mes temės poetike dhe formės sė realizuar nė praktikė.
Se poeti frymėzohet nga kategoritė patritike?! Me kėtė rast duhet pasur parasysh njė argument mjaft bindės. Se poeti ėshtė rritur nė gjiun e njė familje patriotike dhe as qė ka mundėsi tė i ik patriotizmit dhe t’i pėrkushtohet vetėm vargut artistik. Gjė qė tek shumė poet kėto janė paralele qė janė tė denuara qė asnjėherė nuk bashkohen nga binomet. Kurse tek poeti Xhelal Ferizi, janė tė dėnuara qė ato tė kenė njė pikė tė pėrbashkėt, e qė nė paraqitje janė tejet tė lidhura ngusht. Vargjet e vėrteta artistike tė poetit, kur i pėrkushtohet natyrės dhe ambijentit ku at e rrethojnė, shofim tė vėrtetėn e vullkanit prej njė artisti poetik qė ndjeshėm parqet nė poezi.

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė