Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-01-08, 02:17   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Hysen Ibrahimi Esht Nga Lagjja Shupkofc Pjesa E Mitrovices
Qysh Ne Rini Njihem Natyrisht Te Lumejt Duke Notuar Ne Sporte Ne Futboll E Ne
Shum Takime Sidomos Ne Turnire Futbolli
Me Gjithat Ne Nji Kohė Kur Hyseni Ishte Nxėnės Ne Shkollen Teknike Ne Mitrovicė
Ne Vitin 1981 Nder Shum Nxansa Q E Kisha Besim Ne Ta Sepse Un Ather Isha Student
Hyseni Ishte Dy Vjet Ma I Ri S E Un Si Ne Shum Tjer Edhe Ne Hysenin Pata Besim Qe Te Ja Jap Nji Detyrė Qe Ne Momentin Kur Duhej Te Takoheshim Ne Qytet Per Demostrata Te Takohemi N Pjesen Jashta Shkolles Teknike
E Filim Kah Ura Eibrit Ku Un Pregatisja Shkollat Tjera Dhe Fabriken E Akumulatrove Puntort Si Dhe Popullin Ne Qytet Ne Fakt Neper Shum Qendra I Kisha Njerzt Doren E Djatht Te Organizimit E Kisha Ujkan Zemnelin Nxens Ne Shkollen E E Medicines Por Edh Hyseni Ka Qen Aty Dikund Mjaft Aktiv
Me Daten 2 Prill Kisha Planifikuar Te Dalim Ne Qytet Dhe Mundsisht Te Bashkojm Edhe Vuqternin Dhe Pjest Nga Drenica E Te Behemi Nji Fuqi Emadhe Demostruese Ne Mitrovicė Pasi Q Emitrovica Gjithnji Ka Qen Qender Emadhe Me Rendesi Dhe Kishte Za Njihej Edhe Si Qytet Industrial Edhe Si Qender E Rendesishme
Hyseni Kreu Detyren Me Perpikmeri Por Mua Me Qense Me Percillnin Shum Dhe Donin Te Me Kapnin Nuk Arrita As Te Shkolla Emedicines Siq Q Ekishim Lan Marrveshjen Pik Takimi Te Ura Eibrit Per Te Vazhduar Drejt Tregut E Shkollave Tjera Plani U Prish Sepse Policia Kishte Marr Masa Ne Shkollen Teknike
Duke Vrapuar Per Te Pa Pse U Vonuan Disa Polic Dhe Inspektor Me Ndjekun Por Ne Asnji Menyr Nuk Arriten Te Me Kapin Sepse Ne Ishim Sportista Te Gjith Te Shpejt
Te Gjith Luanim Futboll Bukur Ather Si Gjeneratė Ata Pasi Q Ekishin Dal Nxansat
E Teknikes Sipas Planit T E Organizimit Ku Nga Shkolla Teknike E Mitrovices Dhe Shkolla E Medicines Ishin Rrethuar Nga Policia Dhe Nuk Kishin Arrti Te Dalin Vetem Shkolla Teknike Kishin Dalur Por Me Forcimin E Rrathve Te Policis Dhe Ne Ishim Pak E Krysisht Mua Donin Te Me Kapnin Arrita Te Ju Iku Ndersa Naxansit E Teknikes Ikun Poshte Ne Drejtim Te Ibrit Ku Policia Vrapon Pas Tyre Ndersa Un Ne Anen Tjete Rprapa Ndertesave Ku Disa Polic Vraponin Te Me Kapnin Alarmi Dhe Sirenat Per Te Na Kapur Vlonin Ne Gjith Qytetin
Kur Arijn Te Ibri Nxansi E Shkolles Teknike Hidhen Ne Iber Meqense Dinin Notin Dhe Kalojn Matanė Ndersa Un Dal Nepjesen Andej Ibri Buzes S E Bregut Ku E Dija S Edo Ti Takoja I Takova Disa Dhe Me Trgeuan Se Kishin Shpetuar Pa U Kapur
Vetem Me Not
Ket Rast Eshfrytzoj Un Kur I Pash Djemm E Vejza Q Eishin Lagur Nga Uji Dhe Vrapoj Neper Qender Te Qytetit Hy Ne Disa Kafene Dhe Me Pezm Te Madh Ua Spjegoj Situaten Dh E Ju Them Femijt Tanė Po I Hjedhin Ne Lum Policia E Ju Po Rrini Qj Po Pini Dhe Psi Mbajta Nji Fjalim Te Flakrueshemm U Quan Pa E Pritur I Pari T Embramin Dhe Filluam Me Brohori Qytetit Megjithat Ishim Pak Nji Numer Dhe Filluan Te Na Rrethonin Policia
Meqnedse Ne Qytet Me Njihnin Njerzit Dhe Kur Panė S E Dioonin Te Me Kapnin Policia Turma Prej Afro Njiqnd Vetesh Behen Gardh Rreth Meje Dhe Nuk Lejojn
Ne Ato Situata Ne Hstyheshim Mepolicinė Per Te Mbledhur Numrin Tjeter Dhe Brioohorisnim Rebulik Kushtetut Ja Me Hater Ja Me Luft Duam Liri Duam Atdhe Duam Pamvarsi Dhe Parolla Te Ndryshme
Disa Inspektor Tinzarė Qe Sileshin Duke Ju Than ė Poicve S E Si T E Me Kapnin
Kur Te Shperndahej Turma Nuk Arriten Se Shum Njerz E įty E Kuptuan Dhe Nuk I Lan
Megjithat Arriten Te Na Shoperndajn S Enujk U Rrit Numri Me Dy Prill Ne Shpendarje Esiper Ata Nuk Guxuan Te Afroheshin Te Nji Trum E Madhe Ku Un Isha Mu Ne Smes Dhe Dal Ngadal U Larguam Nen Presionin Emadh Te Polocis Dhsepse Nuk Ishim Me Gjithat Ai Numer Qe Duhej
Te Nesermen Demostrata Ishte Plotsisht E Sukseshme Sepse Arritem Te Nxjerim Ne Demostrata Fabriken E Puntorve Zvqanin Dhe Elektrolizen E Fabriken Evatzerive Kosovatransin Ku Vllau Im I Madh Aty Punonte Referent Dhe Kishte Arrit T Enxjer Krejt Ndermarjeen Ndersa Imer Galica Un Xxhelal Ferizi Ujkan Zeneli Dhe Skender Hajradini Se Bashku Ne Te Te Tre Fabriken Dhe Menzen E Puntorve Ne Qytet Pastaj E Kisha Porosit Hysenin Ne Ni Menyr Tjeter Te Veprojn
Te Mos Bejhen Grupe Te Medha Por Te Vogla Dhe Te Vijn Kah Qendra Aty Te Rritemi
Megjithat Policia Ekishte Kuptuar Hilen Dhe Kishte Rrethuar Nxansat Ne Sjhkollė
Rreth Njizemij Njerz Zte Qytetit Brohoroiisnin Me Flamurin Kastriotit Kosova Liri Liri Demokraci Duam Liri Trpeqa Esht E Jonarepublik Kushtetut Ja Me Hater Ja Me Luft
Ne Demostrata U Ba Perleshje Emadhe Fizike Me Polici Ne Qytet Ku Masa Shperthe Ne Shum Vend Eme Dhunė Me Force Gardin E Policisė
Te Shklla Teknike Kishin Bllokuar Dyret Dhe Kishin Ngujuar Nxansat Me Nji Rrembim Te Madh Te Mases U Thye Dera Eshkoles Dhe U Nxoren Nxansat Ku Isihte Rrethuar Policia U Takova Me Hysen Ibrahimin Dhe Shum Shok Tjerė Q E Me Jan Gjuajtur Ne Qafė Dhe Qanin Prej Gzimi
Perhajr Perhajr Brohorisnin Per Hajr Na Qoft Kjo Dasėm
Secili Kishte Detyren Etij Dhe Pergjegjsin Per Nji Grup Njerzish
Shoket Me Nxoren Ne Ballė Ne Renin Eparė Ku Ishin Shum Stidenta E Puntor• Djem E Vajza Para Flamurit Kombtarė Dhe Te Lidhur Dor Per Dore Njizemij Demostrues Si Vala E Detit Bertisnin Liri; Liri Enveri Ujkani Nazmi Shaqiri I Cili Kishte Sjell Studnetat Ashtu Siq Ishim Marr Vesh Te Gjith Shokt E Mi Te Verpimit Patriotik S Espe Ne Me Vite Ishim Njohur Dhe Kishim Bisduar Per Atdhe
Harrova Te Ceku Edhe Sabit Veselin I Cili Theu Deren Eshkolles Teknike Me Nja Pesdhejt Vet Tjerė Emasa Shtynte Me Te Madhe Per Ti Nxjer Nxansat
Po Ashtu Ne Radhet E Demostruesve Ishte Hysen Ibrahimi Ne Radhet E Para
Kusheri Dhe Kusherira Te Mia Shoqe Te Klaave Dhe Te Studimeve
At Dit Prsinim Edhe Edh Qytetine Vuqiternit Qe Te Bashkojhej Me Ne
Por Ata Ne Gjysem Te Rruges I Kishte Kthyer Dikush
Para Popullit Mbajta Nji Fjalim Jo Te Gjatė Por Te Nxeht Ku Njizet Mij Njerz Te Ndezur Flakė Per Liri Than Per Para Perpara Drejt Fitores
Para Dite Heret Me Tre Prill Bėra Per Pjekje Per Te Kaluar Ne Trepqe Esht Nja Tremdhjet Kilometra Pertej Mitrovice Ku Ishin Afro Dhjetmij Puntorė Te Minieres Por Shoket Me Than Se Esht Perpjekje E Kotė Dhe Me Than Se Plot Rruga Esht Mbush Polic Dhe Nuk Ja Dalim Dhe Vllau Im Atje Ishte Bllokuar Policia Secilit Puntor Me Automatik Te Koka I Rrinte Shum Pak Kishinarrti Te Delnin
Por Vllau Im Kishte Depertar Para Rrethimit Tehekrut Dhe U Gjet Ne Krye Te Demostruesbve Edhe Ai Bashk Me Bua Me Babain Plak Me Qeleshe Dhe Me Vllaun Tjeter Qe Punonte Ne Kosvatrans Dhe Kishte Sjell Kosovatransin Ne Demostrim
Ne Qytet Mandej Kishim Punė Mjaft Se Mblodhemtregun E Shum Njerz Neper Kafene'dhe Msym Ne Zveqan Nja Tri Kolomtra Kėmbė Per Ti Marr Puntort Ne Shkritore Ne Nji Firm Te Madhe Ku Ishin Me Mija Puntorė Si Dhe Shkollat Nxansat
Nji Krah Te Fort Nejeten Time E Kam Pas Edhe Shokun Tim Nuhi Sejdiu Nga Mitrovica Patriot I Flakt Ma Vonė Luftar I Jashtzakonshem I
Uqk S Udhheqs I Nji Njisie Te Ushtris Por Djalosh I Shu I Mir Ne At Kohė Patriot I Madh Dhe Studnet I Mir E I Dashur Ne Popull
Pra Ishim Nji Numer Shum Imadh I Shokeve Ishim Ata Shoket Errethit Te Ngusht Por Edhe Ato Lidhjet Qe Ishin Ma Larg Shok Mbas Shoku Dhe Kshtu Njiheshim Dhe Ruanim Njeri Tjetrin
Gjith Diten Ishin Demostrata Deri Naten Vonė Kur Follioj Gjendja E Jashtzakonshme Njerzit Vriteshin Plagoseshin Binin Por Nuk Shtyheshin Nji Hap Mbrapa
Ushtria Jogosllave Kishte Kthyer Topat Kah Ne Ne Uren E Sitnices Aty Tregojn Ka Qen Kobi Ishqiptarve Gjat Historisė Sepse Nga Ajo Koder Ne Rrafsh Gjithmon I Kan Gjuajt Kryengritsit Shqiptarė Dhe Shum Jan Mbet Ne Lum Te Vrarė Te Ura
Aty U Godit Nji Djalosh Plumbat Na Shkonin Kah Vesht Kishim Disa Gurė Ne Dorė Ndersda Policia Qetnike Serbe Ishte Blinduar Me Te Gjitha Mjetet Dhe Kishte Zanė Priten Mu Te Hekurudha As Ata As Ne Nuk Mund Te Leviznim Ishim Gozhduar Por Ne Gjith Diten Kishim Demióstruar Neper Qtet Bile Demostrata Ishte Jashtzakonisht E Suksesshme Kjo Q Epo Ndodhte Tani Ma Teper Ishte Inati Per Te Mos U Larguar
Me Ikė Nga Njisija Speciale
Lotsjellsat Ishin Te Tmershem Nuk Eshihnim Njeri Tjetrin Nga Tymi Dhe Hallakama
Ishte Mbremje Ora 7 E Darkes Ne Kishimdemostruar Gjith Diiten Dhe Sa Esa Her Kemi Shperthye Kordonin Por Ksaj Radhe Ishin Pozicionuar Mirė Dhe Veshtir Ishte Te Depertonim Seps Eperveq Tankeve Kishin Qit Edhe Buldozera Dhe Qetnikt T Eveshur Ne Hekur Ishim“n Mshhur Past Tyre Dhe Qitnin Me Plumba E Me Lotsjellasa Pati Shum Te Plagosur Ishte Shum Intresant Te Perjetoje Plumbat
Te Shkonin Kah Vesht E Te Merrnin Te Tjeret Shum Intresnt Jeta Jashtzakonisht
Un Isha Tri Her I Lenduar Dhe I Trullosur Me Kishte Ra Lotsjellsi Gati Me Ra Te Fikt Por Ishte Intresant Nejri I Gjall Nuk Trembej Veq Me Duar That Drejt E Ne Ta Shkonin Njerzia
Dikur Betita Me S A Fuqi Pata Merni Te Plagosurit Shpejt Me Qka Keni Dhe Dergoni Ne Sppital Njerit Djalosh I Kishin Dal Zorret Perjashta Nga Plumbat
E Kapa Dhe Gjaku Po I Shkonte Shkyen Kmisha E Qka Paten Me Ja Ndal Gjakun
Nga Dora I Ksihte Ra Flamuri Dhe Bertiste O Me Leni Mua Kapne Flamurin Mos E Leni Me Ra Mu Mbushen Dy Syt Me Lot Nga Ksi Trimash Q Eka Kosova Shqiptare
Ku Jeta Etij Qdo Qast Pritej Te Shuhej Ai Kishte Hallin E Flamurit
Vraponi Shpejt Thash S Ejemi Gizhduar Ne Pozcion Te Keq
Shperndahuni Ne Grupe Te Vogla Anash Krahu I Majt I Demostruesve Delni Mbrapa Petrolit Posht Kodres S Ebajrit Matan Hekurudhe Dhe Delni Ka H Shkolla Meto Bajraktari E Tepsoht Kah Rruga Takohemi Te Qnedra Ndersa Ju Te Tjeret Kah Stacioni I Autobusave Dhe Delni Te Ura Ebrit Shperndahuni Ne Grupe
Dhe Te Gjitha Grupet Takmi Te Qendra
E Shihja S Enjerzit Ishin Te Etshem Per Demostrim
Autori Xhelal Ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė