Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-01-08, 01:15   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

m'thirrni n'dasma fise t'mija
me kėto vargje germa e vija
m'thirrni se vargjet po ju thrrasin
ato nė art me ju do t flasin
se do t'flasin thanjet e mija
me ēdo kėngė qė e k’non Shqipnija

Gjuha poetike me tė cilėn artikulohet poezia, janė shumė tė lidhura ngushtė me titullimin e poezisė ”Dasma e Malsisė” dhe as qė largohet nga mendimi bazė i poezisė dhe si e tillė del se fillimi dhe mbarimi janė tė lidhura ngushtė me titullin. Prandaj kjo ėshtė poezi ”ferizijane” qė i reziston origjinalitetit tė vet.

Poeti Ferizi, ėshtė nė kohėn mė tė madhe tė ngritjes sė tijė nė krijimtari, nė vlugun mė tė madh tė krijimtarisė sė vet krijuese. Poeti ka njė elan tė madh pėr tė krijuar nė kėto kohėra. Diagrami poetik nė krijimtari tė poetit, ėshtė nė ngritje e sipėr.

Nė poezinė e tijė ”Nė mes Tuaj” duke e emituar tė madhin Naim Frashėri, do tė nxjerrim disa opinione nė vlerėsimin e kėsaj poezie. Poetit me siguri se stili i Naimit, ngjallė nostalgji nė krijimtari, e jo pėr ta emituar nė mungesė tė stilit tė tij nė krijimtari por thjesht poeti Ferizi vlerėson shumė lartė krijimtarinė e poetit tonė tė math Anim Frashėri. Tjetėr, kėtu dėshmohet se me prirjet qė posedon poeti, don tė dėshmon prirjet e tija tė mirėfillta krijuese me aftėsi edhe ”emitimi” !

Derisa poezia nė fjalė nuk mund ta kalon elementin personal, nė anėn tjetėr disi vuan nga largėsia dhe shifet njė shprazėtirė e tij.

nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė
nė mes tuaj kur me shihni, penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė, nėpėr vleren e vėrtetė
kur t’ndegjoni se jam tretur, vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė, unė dua majen lart me e prekė
unė dua brezit me i ligjėru, si bilbil nė bli e ftu
unė jam qiri qė po shkrihem, nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju, dua n' shkrirje me u fliju

Vet titulli i poezisė ”Nė mes Tuaj”, i cili korrenspondon me eimitimin e vargjeve tė Naimit, ėshtė njė argument tejet bindės, se autori ka afėsi poseduese dhe e larmon krijimtarinė e tijė krijuese duke e pasuruar edhe me ”emitime” nė stile tė autorėve poet shqiptarė, por me tematikė tjetėr dhe shprehje tė tjera. Ka ndonjė fjalė nė varg qė i ngjanė vargjeve tė Naimit, gjė qė autori Ferizi me qėllim i pėrdor sa pėr tė kujtuar lezuesin se jemi nė stilin e poezisė ”naimjane”.
Nė kėtė temė tė kėsaj poezie, autori e trajton veten e tij, qė krijohet personazhi kryesor nė poemė. Poeti korrenspondon me vetveten, e po ashtu fitohet pėrshtypja se ėshtė nė komunikim edhe me tėrė shqiptarinė: ”nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė”, me kėtė vargė i drejtohet horizontit njerėzor.

Tėrėsija e pėrmbledhjeve poetike tė personalitetit z. Xhelal Ferizi, do tė krijon njė vepėr madhore dhe pamėdyshje se do tė zen njė vend meritor nė krijimtarinė e letėrisė shqipe, krahas Pjetėr Bogdanit, Fishtės, De Radės, Asdrenit, Naimit, Mjedes, Serembes, Ēajupit, Nolit e deri te krijuesit mė tė rinjė. Kjo vepėr e tijė do tė tėrheq vėmendjen jo vetėm tė studiusve tė letėrsisė, por edhe tė atyre krijuesve letrar qė merren me botimin e poezisė shqipe. Po ashtu poeti Ferizi, do tė jet njė frymėzim pėr poetėt e ardhshėm, sidomos ata qė pretendojnė tė jenė poet bashkokėhorė.


FUND
*Vlerėsimi poetik.

Hysen Ibrahimi
11 shtator 2007
Suedi-Förslöv


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve

06-11-2007, 12:39 #334
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Konstatoj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė