Tema: Nostradamus
Shiko Postimin Tek
Vjetėr 23-09-07, 01:47   #10
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nostradamus

MICHEL de NOSTRADAMUS
( 1503 – 1566 )

I pėrqesh kėshtu falltorėt,
qė Perendia i zgjodhi nga radhėt e fėmijėve tė tu
dhe nė krahėt tuaj i vendosi qė ta parathonin kobin tėnd
dhe ndonjė mėkat tjetėr
mirėpo ty tė mbifuqishmit porsa tė kaplojė pėrqeshja
Pėr flakėn e zjarrtė si Nostradamusi i njohur,
nga Zoti i madh dhėnė pėr tėrė botėn
Edhe pėrpos demonit qė shqetėson shpirtin e tij...
nė kallėzimin e fjalės sė lashtė ashtu pėr shumė mote
parashikoi afėr tėrė kėtė kobin tonė.


Shumė komentues dhe studiues tė Nostradamusit debatin vetė e fillojnė gjithėmonė me citimin e kėtyre vargjeve tė poetit dhe estetit tė madh francez nga shekulli XVI Pjer Ronsard (1524-1585), pėrndryshe bashkėkohas, i cili ishte i fascionuar dhe i mahnitur me veprimtarinė e bujshme parathėnėse tė kėtij gjeniu tė madh.
Kush ėshtė nė realitet MISHEL NOSTRADAMUSI ?• Jetoi nė shekullin XVI. U lind nė 14 dhjetor 1503, nė qytetin Salone de Provence tė Francės. Lindja e tij pason 11 vite pas zbulimit tė Amerikės nga Kolumbo.
• Pėr kuriozitet, mbiemri i tij nė gjuhėn latine Nostradamus do tė thoshte: “nostra”- jonė dhe “damus”- dama, zonja. Pra, Zonja jonė.
• Zhvilloji njė jetė normale tė familjarit tė ndershėm pa ndonjė skandal tė veēantė nė biografinė e tij. Ėshtė martuar dy herė dhe me rregulla qytetare. Shoqėrueset e tij tė jetės dy herė ishin zonja me prejardhje tė familjeve tė pasura aristokrate. Kishte 3 fėmijė nga dy martesa, prej tė cilave i mbijetoi vetėm njė djalė - Cezari.
• Nga tė gjitha virtytet ndoshta negative tė tij, shėnohet prirja pėr tė huazuar para me kamata tė larta.
• Pa marrė parasysh lavdėrinė dhe popullaritetin e madh qė kishte, kurrė nuk ėshtė paraqitur si megaloman, por njė njeri i thjeshtė dhe i afėrt me ēdo kė, edhe pse vizita e papritur e Katarina Mediqit dhe mbretit Kali IX, nė shtėpinė e tij nė Salone, dy vite para vdekjes, ia kishin ul ngapak modestinė e tij qė e karakterizonte gjatė tėrė jetės. • Me profesion ishte mjek gjenial i kohės sė vet, i cili me sukses tė madh ka shėruar mortajėn (kugėn), njė sėmundje infektive e pashėrueshme dhe vdekjeprurėse qė masovikisht ka shfarosur Francėn dhe shumė shtete tė Evropės sė asaj kohe.
• Matematikan dhe astrolog, pėrpilues i horoskopit te pėrgjithshėm astrologjie qė edhe sot e kėsaj dite ėshtė i pazėvendėsueshėm si “Horoskopi i famshėm i Nostradamusit”. Kuptohet, me njohjen e astrologjisė dhe matematikės , ishte edhe astronom shumė i aftė nė llogaritjen e lėvizjeve tė planetėve dhe vrojtues i madh i UNIVERSIT tė pafund dhe misterioz.
• Astrologu personal i mbretėreshės Katarina Mediqi, si dhe mjeku i Karlit tė IX.
• Alkimist (kimist-farmacist) i dalluar, i cili ka zbuluar shumė barėra pėr sėmundje tė ndryshme, qė pėr atė kohė kanė qenė tė pashėrueshme. Veēanėrisht ėshtė dalluar me pėrgatitjen e preparateve tė ndryshme kozmetike qė kanė bėrė ēudira nė pėrmirėsimin kualitativ kozmetik tė femrave tė asaj kohe.
• Okulist, mistik dhe parathėnės i cili ka hyrė nė analet e profetizimit botėror tė tė gjitha kohėve, nga tė cilėt shumė parathėnie tė ngjarjeve kanė ndodhur, kurse pjesa mė e madhe e tyre pritet tė ndodhin.
Jo vetėm kaq!
Nostradamusi ishte poliglot i vėrtetė, njohės shumė i mirė i disa gjuhėve botėrore. Pėrveē gjuhės frėngjishte, e qė konsiderohej si gjuhė e tij amėtare, komunikonte dhe shkruante edhe nė gjuhėn hebreje, latine, greke, italiane, thuhej edhe arabe, gjė qė i ka mundėsuar hulumtimin dhe njohjen e shumė shkrimeve tė vjetra tė civilizimeve tė hershme. Kjo dėshmohet me njohjen fenomenale tė religjioneve botėrore dhe filozofisė sė tyre.

__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė