Shiko Postimin Tek
Vjetėr 07-02-13, 17:00   #2255
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ktu po e la nje fjalė me fletė
le te mbetet gjith ne jetė-
shkrue ne leter e ne qdo voter
mos i leni nene e moter
qikė shqiptare e vashė te re
me u poshtrue nen grek e shkje
sa te jen gjallė shpatat shqiptare
sa te jen tehat me hangjarre
se te jen zemrat ato qelike
sa te ket djem ne shqipni etnike
sa te jet gjall trimria e motit
sa te jen djemt e kastriotit
e sa te ket dhe e male e suka
sa te ket trima si oso kuka
mos u leni ato nuse
per me i hjedhe qetnikt n- per puse
mbasi n
mbasi ne ndere ta ken dhunue
mbasi keq ti ken poshtrue
mandej ne puse shkjau i qet
mbasi i therre e kur ti vret
nuk len qike askund virgjine
mos i leni ata shkja shkine
te gjall ne poshtrim me zane robina
vasha shqipe e gjeraqina
sa te jet flaka e barotit
sa te jet dheu e toka e zotit
mbas zoti esht hidhrue
mundet ne qiell me ju mallkue
asnjiher mos u ligshtoni
armt besnike mos i lshoni
sa te jen malet me jehue
sa te jen lugjet me ushtue
gjith sa te jen armet e qelikut
mos ju shtroni kurr armikut
qikė as grue pa armė mos leni
gjithmonė shkjaun nė balle ta theni
mos i leni gjeraqinat
sa te jen grykat e martinat
arm't grykholla por si rrfe
qe shqiptart me ato jan le
neper shekuj tue flakrue
per liri gjith kan jehue
e per nderė e tokė te pareve
kan jehue arm't e shqiptarve
edhe qikat ne jatagana
kan marr turrin por si zana
sik tregon gojdhana e vendit
siq ka pre nora e kelmendit
shum armiq krenash shkurtue
zana e malit ka luftue
por se kurr e gjallė s- ka ra robinė
me ja lene shqipnise korinė
prandaj armet ju bekoni
neper shekuj ti flakroni
shkollė e dija e t lashtin dhe
armt besnike e mbrojne si rrfe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė