Shiko Postimin Tek
Vjetėr 28-11-13, 10:23   #2
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

...
Pėr fat tė keq,me fillimin e luftės,pjestarė tė grupe tė caktuar etnike dhe feja paraqiten si faktor kryesor koheziv nė rajonin tonė.
Pėrkatėsia etnike ėshtė barazuar me pėrkatsinė fetare.Kėshtu,ėshtė arritur nė
"sakralizimin" e kombit nė nacionalizim te "shenjtė".Promovohen ide te "popuj tė qiellit" dhe "Tokė e Shenjtė." Vlerat universale tė tė tre religjioneve monoteiste janė tė margjinalizuara nėn ndikimin e etnocentrizmit dhe shovinizmit. Katolicizmi, ortodoksia dhe islami janė keqpėrdorur me ose pa miratimin e drejtuesve fetarė,po edhe nga ato vetė,me qėllim qė tė tėrhiqet njė kufi i qartė pėr tė berė sa mė tė dukshme dallimet e "mėdha" nė mes grupeve etnike,pohim i socilogėve (Abazoviq, 2006; Cvitkovic, 2005 dhe Dušanić, 2007).


Pėrbėrės tė bėrthamės tė Kombit shqiptarė ose i pėrkatsisė etnike popull shqiptar,janė tė tre religjionet monoteiste.As Kombi ynė nuk ėshtė kursyer nga"sakralizimi"dhe nacionalizimi i shenjtė.Pėr dallim nga popuj tė tjerė ballkanik si p.sh.maqedonėt,kombin e tyre e quajnė tė shenjtė, dhe si tokė tė shenjtė "Maqedoni sllavo kristijane", term ky i cili nuk mund tė kuptohet ndryshe pėrveē si "nacionalizim i shenjtė i pupullit dhe i tokės",sėrbėt poashtu duke e quajtur edhe Kosovėn "sveta zemja"tokė e shenjtė"sėrbe,shqiptarėt nė mėnyrė disi tė heshtur kan shku edhe mė largė.Tani kemi dy Kombe Shqiptare,atė shqiptarė dhe atė kosovarė.Kemi Kosovė muslimane, katolike,dhe serbo sllavoortodokse.Kemi Shqipėri muslimane,katolike dhe arthodokse.Natyrisht,sipas arshinit tė disa politikanve dhe klerik shoven tė penetruar nga qarqe tė huaja, si nė Serbi,Maqedoni,Bosnje etj,edhe ndėr shqiptarė kemi shqiptar musliman,katolik dhe ortodoks."Sakralizimi"i Kombit sapo ka filluar por,a do tė shenjtėrohen tokat shqiptare nė "toka tė shenjta"duket se ėshtė qėshtje kohe mbase ka shenja tė dukshmė ,dhe nėse ndodhė ky lloj "shenjtėrimi",apo nacionalizim i shtetit nė shtet tė "shenjtė",pėr Kombin shqiptarė do tė ishte me pasoja katostrafale.

Ēfar u solli serbėve "Miti mbi Kosovėn?

Leo Lajović: Herezia e mitit tė Kosovės

Postuar mė 24 qershor, 2013 crnogorskapitanja

Njė studim i ri nga Leo Lajoviq zbėrthen dekonstruimin dhe dekanonizimin e Mitit tė Kosovės dhe e ekspozon nacionalizmin serb fetare edhe nė Mal tė Zi, e cila ka sjellė shumė dėm jo vetėm pėr ne, por tė gjithė popujve nė hapsirėn tonė, kryesisht edhe vetė serbeve.
Studimi nė tėrrėsi sjellė njohuri interesante por unė do tė shkėpus disa pjesė pėr tė cilat jam i mendimit se ia vlen tė merrem mė to,karaktersitika kėto qė flashkėrojnė nė media edhe nga qarqe tė kirshtere shqiptare.


Miti i Kosovės

Kulti i Kosovės bazohet nė mytologjimin e betejės sė Kosovės tė vitit 1389. Edhe pse Serbia Moraviane nė atė kohė ishte principatė,nė njė nga besimet themelore tė kultit tė Kosovės thuhet se "Perandoria serbe" u rrėzua nė Fushė Kosovė. Knez Lazar Hrebeljanović, i quajtur "Perandor i Shenjtė Lazari", gjoja ka sakrifikuar me vetėdije "mbretėrinė tokėsore" te tij nė mėnyrė qė tė fitojė nė mbretėrinė e qiejve. Milos Obilic ėshtė marrė si njė model luftėtari tė shenjtė qė jep jetėn nė luftė pėr besimin ortodoks kundėr pabesimtarėve myslimane, duke u bėrė kėshtu njė banor i "Serbisė qiellore". Serbia qiellore ėshtė prezentuar si mbretėri qiellore nė nivel kombėtar, nė tė cilėn pas vdekjes ecin serbėt e devotshėm tė cilėt japin jetėn e tyre pėr besimin dhe pėr Kosovėn, si Lazari dhe Obilići.
Gjatė gjithė historisė, Miti i Kosovės ėshtė bėrė simbol i hakmarrjes sė pėrgjakshme ndaj tė gjithė "turqve", ose muslimanėt nė pėrgjithėsi, tė cilėt janė identifikuar si shkaku kryesor i humbjeve sėrbe. Me kalimin e kohės, pėrmbajtja e kėtij kulti ndryshon ku pas rėnies sė Turqve Osman,rolin e mėparshėm tė turqve e morėn pėrsipėr shqiptarėt, tė cilėt sistematikisht u etiketuan si uzurpatorė tė Kosovės, "Toka e Shenjtė"serbe..Manipulimi politik dhe i frikės sė ri-dominimit "turq", ėshtė bėrė baza idiologjike qė ēoi nė tragjedinė nė Bosnjė dhe Hercegovinė nė vitet 1990. Gjatė luftės nė Bosnjė dhe Hercegovinė,tradicionalisht roli negativ u ėshtė pėrshkruar boshnjakėve,tė cilėt propaganda e athershme serbe i pat deklaruar "turq".


Roli i mitit tė Kosovės nė politikė ėshtė konsideruar fatale, sepse ky mit nxit nocionet joracionale i veēantisė racore, nxit pajtim me humbje dhe fatalizmin, avokon pėr domosdoshmėrinė e sakrificės, duke u premtuar "mbretėrinė e qiellit" dhe favorizon vdekjen mbi jetėn.Miti i Kosovės ėshtė njė nga pengesat kryesore tė marrėdhėnieve miqėsore midis serbėve dhe shqiptarėve, dhe ėshtė ndėrtuar nė vetė themelin e konfliktit serbo-shqiptar.Historianja e moderuar serbe Olivera Milosavljeviq, kujton se miti serb mbi Kosovėn nuk ėshtė krijuar nga populli por nga elita,pėr tė i manipuluar ata.Ilarion Ruvarac qė nė shekullin 19,tregon se shumica e ciklit tė kėngėve pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi, nuk janė kėngė popullore. Ata kanė lindur nė kishė si pjesė predikuese e kishės qė kėngėtarėt mė vonė kėtyre pjella tė kishės serbe u dhanė formė nė mėnyrėn e vet.


Barleti shkruajti edhe pse vetė ishte prift"Shqiptarėt mė shumė janė luftetarė se sa besimtarė".Koha ka ndryshuar dhe ecė nė anėn e kundėrt,dhe sipas disa kancelarėve dhe priftėrinjėve"kemi qenė besimtarė katolik dhe pa katolikėt sot gjithēka do tė shkonte fuq".Fillimi i njė miti tė ri apo sakralizimi i kombit ne komb fe,apo shenjtėrimi i trojeve shqiptare nė tokė te "shenjtė"?


Motos"Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria"i paraprinte njėfar Don Shan Zefi dhe kryente aktivitete edhe ne mes komunitetit musliman dhe shpesh thoshte"Ne jemi njė popull dhe besimet tona fetare janė pasuria jonė Kombėtare kursesi ndasi"Don Zefi shtireshte se ndiqet nga UDB-ėja Jugoslave si aktivist gjoja nė mbėshtetje tė "irendentės shqiptare""pjellė e fundamentizmit islamik shqiptar",ashtu e quanin serbet.Maska e atdhetarit tė madhė i ra nė njė kishė nė Malishevė kur tha;Pa katolikėt - Kosova kurrė nuk do ta merrte pavarėsinė.

A thua..si do tė komentojnė kėtė nenat e bijave dhe bijve qė dhanė jetėn pėr Kosovė?
Ai i paraqiti katolikėt e Kosovės si tharmin e kombit ide kjo tė qaujm e Don Shan Zefit, nė dritė nxjerr fundamentalizmin katolik njė plan ogurzi qė mė vonė tė "sakraliozohet" Kombi shqiptarė ose tė krijohet njė mit i ri pėr Kosovėn ngjashėm me mitin serb,edhe pse nuk mund tė tėrhiqet njė vijė paralele nė mes kishės ortodokse sllave serbe dhe kishės katolike shqiptare,por zanafilla e njė tentimi tė ngjashėm sikur duket se shkelqen nė mendje tė disave.Eh,sikur tė ishte Shan Zefi i vetėm?!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė