Shiko Postimin Tek
Vjetėr 20-07-14, 19:38   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Bibla & Kuranin, Albert Ajshtajni nuk i njeh pasi qe ishte hebrej,.. bile,.. jo edhe aq i zgjuar saqe thojn.Njeri qė refuzoi tė bėhet President i Izraelit
Nė vitin 1952, Albert Ajnshtajnit iu ofrua presidenca e Izraelit, pėr shkak tė besimeve tė tij, por e refuzoi.

Rregulli i universit ishte provė pėr tė qė Perėndia ekzistonte. Ai gjithashtu ishte njė pacifist dhe botoi librin “Pse luftė?”.

Madje, thuhet se fizikanti i madh ka shkelur tokėn shqiptare?

Dhe jo vetėm kaq. Ai u pajis me pasaportė shqiptare nga mbreti Zog, si njė mbrojtje qė ai i dha hebreut mė tė famshėm tė shekullit tė 20-tė. Edhe pse pėr shumė pak kohė, Ajshtajni nė vitin 1931 ka qėndruar nė portin e Durrėsit, nė pritje tė anijes.

Albert Ajnshtajn ėshtė shkencėtari mė i famshėm qė ka jetuar ndonjėherė. Njė prej arritjeve qė ktheu faqen e historisė sė shkencės ishte ekuacioni E=mc2.

Ai fitoi ēmimin “Nobel” nė vitin 1921 pėr punėn nė lidhje me efektin fotoelektrik. Ai zhvilloi Teorinė e Relativitetit, tė cilėn e kishte pėrfunduar me kohė, por u deshėn 25 vite qė tė tjerėt ta kuptonin.

Kontributi i tij ndryshoi radikalisht pikėpamjen e botės. Para Ajnshtajnit, disa gjėra besoheshin si tė vėrteta. Mes tyre ishin dhe ligjet e gravitetit dhe trupave nė rėnie, tė pėrmendur mė parė nga Isak Njutoni. Gjithashtu nė atė kohė besohej se “koha” nė vetvete ishte njė konstante fizike: Tė gjithė dhe gjithēka pėrjetonte kalimin e kohės ashtu si kushdo dhe gjithēka tjetėr. Teoria e tij e Relativitetit special parashikonte se kjo s’ishte e vėrtetė dhe mė vonė u vėrtetua nga eksperimentet me orėn bėrthamore.

Emri Ajnshtajn sot ėshtė sinonim me fjalėn gjeni. Albert Ajnshtajn ėshtė njė prej mendjeve mė tė mėdha tė shekullit tė 20-tė. Disa prej ideve tė tij pėr shkencėn, natyrėn dhe besimi mund t’ju habisin. Jo mė kot ėshtė zgjedhur “Personi i Shekullit” nga revista “Time”.

Thuhet se ėshtė lindur me njė kokė aq tė madhe sa mamaja e tij mendonte se mos kishte lindur i deformuar dhe se kishte fėmijė tė jashtėligjshėm.

S’donte ta lodhte mendjen mė shumė nga sa nevojitej dhe pėlqente tė rrinte zbathur. Preferonte lundrimin, nuk ndiqte modėn asnjėherė dhe s’ka mėsuar kurrė tė shkruajė anglisht.

Ajnshtajni madje nuk mbante mend ditėlindjet e njė e veqnatė tjetėr e tij ėshtė qė nuk ishte shtetas i asnjė vendi pėr gati 5 vite! Qė nga viti 1896 (kur refuzoi shtetėsinė gjermane nė moshėn 15-vjeēare) deri nė vitin 1901 (kur u bė zviceran).

Ai mendonte se paratė nuk e ndihmojnė njerėzimin.

Ai shkruan nė vitin 1934: “Jam plotėsisht i bindur se asnjė pasuri nė botė nuk e ndihmon njerėzimin tė pėrparojė, madje dhe nė duart e punėtorit mė tė devotshėm pėr kėtė punė” dhe “Paratė joshin vetėm egoizmin dhe ftojnė abuzimin”.

Shėnimet e tij tė Teorisė sė Relativitetit shiten 6 milionė dollarė.

Ėshtė zgjedhur njeriu mė miqėsorė i kohės.

Ndėrsa urrente berberin dhe ēorapet. Tek i pari nuk shkoi kurrė, ndėrsa gjithmonė rrinte zbathur.

E ja me qfarė qeshte ai gjithmonė: Edgar Hoover dyshonte se Ajnshtajni ishte komunist. Ai shpenzoi mijėra orė pėr ta bindur “FBI”-nė ta dėnonte Ajnshtajnin, por pa sukses. Edhe pse Hoover dyshonte se ai ishte komunist, ai kurrė s’do tė miratonte pėrgjimin e telefonave apo tė postės. Pas shumė orėve kėrkimi, Hoover e braktisi ēėshtjen kundėr tij dhe sekretares sė Ajnshtajnit, Helen Dukas. Ata kishin mbledhur aq shumė dosje sa preknin tavanin, por asnjėra nuk provonte gjė. Miqtė thonė se Ajnshtajni qeshte me kėtė histori.

Ajnshtajni nuk i fali kurrė nazistėt pėr shfarosjen e hebrenjve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante