Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-10-08, 15:13   #186
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

GURBARDHI I NDERUAR
nuk ekam ne gjak ta fyej njeriun ky nuk ėsht zakon i imi nuk me thot shpirti ashtu te them ty mendje e zbehur por me thot dyshimi ne at kuptimin sa e ka mendjen perthekuese per te thelbsuar per te depertuar deri te kuptimsitė MESAZHET POETIKE METAFORIKE
Gurbardhi un kam rrespekt per shum kend ktu edhe per at qe gabon pa qellim por ata qe gjuajn akuza te vshtira te qellimshme e shum diskredituese e qe nuk kan te bejn me te verteten
lanė ma gjat gjurmė vuajtje e iritimi ne shpirtin tim por ti nuk ben pjes te ata njerz jo aspak
Un ekuptoj dhimbjen tėnde
Por un nganjiher i bie gjakoves me marrė vesh peja besoj se me ke kuptu me ket lloj meselje
sa i pėrket drejtshkrimit kam thanė gjithmonė ju keni te drejt un püo shkruaj me disa telashe e shpejt
qka edhe sjellė gabime por kto jan shkaqet e mos pasjes kohė shum
Nganjiher disa tema po i permrisoj e disa vargje kur po kam kohė
Gajtsia e di ku po te brenė e zbehja
por ndegjo un e spejgova ka njerz qe duan ta kalojn kohen mua me duhet me gjatsi me pershkrua disa gjėra kam edhe vargje jetsore te protagonistve qe duken si romane
por te pa bot uara
NDOSHTA ZBEHJA TI PO DO ME DALė SE UN KAM SULMUAR NJI KLAN NE UNIVERSITET
GJAT KAM LUFTUAR ME DNERGJEGJEN PER KET PROBLEMN TA SHKRUAJ APO MOS TA SHKRUAJ
Por njė gjė dije ky klan ka bė pa drejtesinė ma tė madhe ndaj njė ėngjulli tė kosoves
qe nga vitit 2000 e pnegojn kunaten time me ligjerue ne fakultet studentve si profesoreshė universiteti e kush se HYSNI DAKAJ E AFERDITA DAKAJ E REGJEP ISTREFI
KLANI MA I ZI NE UNIVERSITET
HIQ NUK E ZBEH VARGUN TIM GJATSIA DHE DEMASKIMI I KTYRE SOIT TE NJERZVE QE
JAN MA Tė ZI SE SHKJAU:
KUNATA IME KA MUNDUR LIRISHT TE JET MINISTRESHE SHENDETSISė NJERIU QE NA PREZENTON NEPER KONKGRESE BOTRORE KRENARIA E KOMBIT SHQIPTARė
EDHE SIKUR TE MOS ISHTE KUNATA IME AS SIKUR T EMOS ENJIHJA KSHTU DO TE SHKRUAJA
KUNATA IME KA SHERUE NJERZ QE NUK KAN ARRIT T E SHEROHEN JASHT SHTETIT TE GJITH PACIENTET NJERZT ISH NXANSIT E SAJ E MJEKSIA DHE KUADRAT E NJOHIN
ME QFAR TE DREJTE E POSHTERSIE EPENGON AFERDITA E HYSNIU KLANI FAMILJARIST NE UNIVERSITET
E REGJEP ISTREFI QE GJASHT KANDIDATURA QE JA MSHEF DOKUMENTET ME PSOHTERSI DUKE I THAN TI TE NE NUK KE DORZUAR KANDIDATURė ME SJELLJE TE QETNIKVE
ME TE PROVOKUE KPO KUSH EHST REGJEP ISTREFI KUSH EHST AFERDITA DAKAJ NJERZ TE DYSHIMT Q E NUK DIHET KU I KAN BLE DIPLOMAT E UNIVERSITETIT
KUNATA IME THIRRET NE TE GJITHA PUNIMET NDERKOMBTARE KA QEN IDEATORJA KRYESORE E BOTIMIT T E LIBRAVE TALENTE NJERI I RRALė FEMER Q EKA SHKRUAR NEPER FSHATRA KA SHERUAR NJERZ E MBI DHJET VJET PA PARE KA PUNUAR NE NANė TEREZė
DIKUR KU ASNJI SHQIPTARI KURR GJA NE BOTė ASNJI PACIENTI NUK I KA KEKRUE POR VERTTET ME VEPRA HUMANITARE KA SHERBYE GJITH JETEN DHE NE PROFESOIN NJERIU MA I AFT NE PROFESON TE VETIN
TE GJITH PACIENTAT E LKURES QE KAN PAS TE BEJN ME ATE NGA TE GJITHA VISET SHQIPTARE NGA KOSOVA MAQEDONIA E PLOT NJERZ I SHKOJN ASAJ NE KONTROLL
NJERIUT MA TE PA KORUPTUAR INETELEKTUALE JASHTZAKONISHT E SINQERT
ANA E DNERGJEGJES MA KA MUNDUR BARREN DHE MOTIVI I FORTėME KA SHTY TI DESMKOJ KTA PISA KTO KLANE SE AS SHKAU I SHKINES NUK BEN KSHTU
MER DOKUMENTIN HUMB DOKUMENTIN MERR DISKETEN PSHTJELL DISKETEN HAJDE NE PROVIM JO NUK DUHET NE KET DAT JO NE AT DAT JO AFATI JO NJIMI LOJNA E PENGESA EHILE DUKE JA VJEDH EDHE MATERIALIN E PUNIMIT VETEM EVETEM QE TE MOS BEHET
SEPSE AFERDITA DAKAJ EKA NXAN VENDIN ATY PA MERIT DHE I GJXMTON STUDENTET ME PA DIJEN E SAJė JIO KUALITET DHE I TREMBET AFTESIVE DHE KUZALITETIT TE KUNATES TIME DERMATOLOGJA VENEROLOGJA SPECIALISTE MAGJISTER QE KA MARR TITULLIN DOKTOR AKADEMIK ME GJITH MERITA E DIPLOMA E Qė KONKGRESET NDERKOMBTARE I PRANOJN PUNIMET E SAJA ME PLOT KRENARI HABITESH KUR DEL NE TELEVIZION ME FOLė PER SHKENCEN DHE DIJEN NE KET DREJTIM TE PROFESIONIT T E VET
DEL GJITH FAR PALAQOJE DINAK E SHPIRT HILE BISHė ME ZEMER SHKAU ME SHPIRT ė MILLOSHI E PENGON ENGJUJ TE DREJTT E PA KORRUPTUAR
DHE NJERZ TE AFT JASHTZAKONISHT
PO KU MUNDET ME U SHTY AJO FAR INJORANTJE ME KUNATEN TIME NE QDO ASPEKT SHKENCORė
KUNATES TIME I KA HIJE ME DREJTUE MINISTRINė E SHENDETIT ME POTENCIALIN QE E KA
E KA DAL NJI FAR KATASTROFE E PENGON TASH SA VJET KANDIDATUREN
NJI AKADEMIKU KUADER QE NUK E KA KOSOVA ME AT TITULL AS NUK EPAT NE AT PROFESION
AJO KA SHKRUAR LIBRAT E PARA ZBULUESE SHKENCTARE PUNTORE TE PARAT LIBRA
NE KET PROFESION KUR AFERDITA EHYSNI DAKAJ NUK EKAN AS EDHE T EVETMIN LIBER
NE KET DRETJIM TE KSAJ DISCIPLINE SHEKNCORE
KUR KUNATA IME KA BOTUAR RRETH TRIDHJET LIBRA RRETH KSAJ DIJE E KA NXJERR
FAKTE TE REJA SHKENCORE KA STUDJUAR METODAT KO INEZE AMERIKANE TE KSAJ DISCIPLINE DHE NJIHET NGA PUNIMET NDERKOMBTARE LIGJRON NE GJUHEN ANGLEZE
NE KONGRESET NDERKOMBTARE EKJO FAR INJORANTJE AS SHQIP ME FOLė NUK DIN
VETEM SE E KA NJI KLAN TE NDYRė E PENGOJN NJė ENGJULL NJė NJERI TE DIJES E SHKENCES
Ishalla nuk e i ke diqka kta aferdita dakajn e hysni dakaj ne universitet qe jan rrrjet klanorė qe akademik mybera ferizin e pengojn qe tet vite mos me ligjerue ne fakultet kur sheknca nderkombtare po e pranon ne punime botrore
PO A KA MA ZI QKA ME NDOH MA NE AT KOSOVė NA MBYTEN KRYMAT NA SHKATRRUAN NA KAN HY NE ZEMER
TE PAKTEN TI DEMASKOJM KTO FYRA SE PARA DO KOHE U GJETEN SHUM DIPLOMA TE BLERA NEPER BULKLGARI E RUMANI ME PARE E TURLIFAR KLANESH QEVERIA DUHET TE SHIKOJ PAK KEND E KA NE KOSOVė E JO ME I SHKEL KUADRAT ME KLANE MAFIOZE
SI KA MUNDSI TE PENGOHET TET VJET NJI NJERI MERRENA TE NDRYSHME KU PO DON EKAH PO DON ME SHKUE KOSOVA ME KTO MEND TE MEJRA NE EUROPė A KJO ESHT Q E SHARAKE
MJAFT MA SE AS NE TAGJIKISTAN NUK MUND TE BEJ PJES E EJO MA NE EUROPė ME KTO FAR
FALCIFIKATESH E NJERZ TE ZI PREJ ZEMRE E PREJ SMIRE E GJELOZIJE MANJAKE
NUK ME MBETI TJETER VEQ TE SHKRUAJ E TI QMONTOJ KTO MASKA TE ZEZA VAPMIRE
NUK MUND TE DUROJ PADREJTESI MA DHE DUHET TE FILLOJ NE KOSOVė TE DNAHET SHAPI PREJS HEQERI KALUAN TET VJET PAS LUFTE ENEPER SHUM VENDE KA HALA KUADRA AGJENTURESKE TE ISH JUGOSLLAVISė WQVERIN TONė NUK MUDN TA ARSYETOJ MA PER KET INDIFERENCė NDAJ KUADRAVE QE PO JA FSUIN KRYMIN NE ZEMER KOSOVES DUHET SHAKTRRUAR KLANET DHE ATA Q EPO E NDALIN PEPRARIMINE KOSOVES DHE NJERZT ME PRIRJE E KUALITETE
E DIS ETE KAN LODHUR ATAO VARGJE TE GJATA POR DUHET TE SHKRUHEN MA MIR TEJKALOJ MOS I LEXO NES E TE LODHIN LEXOJ DISA MA TE SHKURTA E DI POR
MJAFT KEMI DURUAR MJAFT KEMI HESHTUR POR DIKUSH HIQ NUK PO KA FTYRė
PO KJO HAJDE POR KA TJERA ABSURDE Q ETE LUAN KAPAKU I KRESė NE AT KOSVEN TONė TE MEJRRė PREJ PADREJTESIVE ORE
SI KA MUNDSI NJERIU MSON FAKULTETE UNIVERSITETE NJI JETė DOKTORONN BEHET AKADEMIK E TE LANė JASHT PROFESIONIT PO KJO NUK KA SHEMBULL AS NE ETIOPI AS NE TALIBAN PO KU KA ME SHKU MA MA POSHTERSI
BILE TI TREGOJ BOTES OPINIONIT QKA PO NDODHė NE KSOVEN EPAS LUFTES QE U ZHGENJY QDO KUSH SECILI PO THUAJSE
TASH NUK KA MA ARSYETIME JO KY JO AI JO LUFTA LUFTA U KRY TASH DUHET ET LUFTOHET PER DREJTSI E PROGRES PEE ECJE NE ZHVILLIM
QEVERIA DUHET TI SHIKOJ TASH GJANAT NE SITė E NE SHOHė
KOSOVA NE MASė TE MADHE DUHET ME U PASTRUE PREJ RRIQNAVE QE JAN KAP NEPER KARRIGA PA MERITA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė