Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-10-08, 20:35   #187
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik


e sot pikrisht ish matrapazat e spiunat po behen heroj pikrisht ata qe ne na spiunonin
le te shkon e le te sheh televizioni i prishtines qfar shpije kam un ne kosov te vjeter perdhese nji katshe kah rrxohet at qe ma la baba ndersa ne at koh spiunat e lidhur me hyqymet merrnin blloka falas me ndertu shpija e na shitshin neve karrshillak
deri kur kshtu ne me diskriminim prandaj po them ka ardh koha me i dal zot vetit e mos me prit kerkend
por ne keqperdorimine vargjeve kam menduar s e forumi do te reagoj kunder ksaj padrejtesie te madhe
Un as nuk besoj se dikush ka lexuar aq shum ne vargjet e mia mund te ket lexuar dy tri vjersha qe i kan intresuar hiq ma teper
ne jemi kombi i quditshem
mjer ai qe ka fatin me i taku kti kombi
edhe pse nji jet ja fala kti kombi
dhe komplet familja dhe te paret e mi
por ktu flitet per diqka tjeter mjer ai qe i takon kti kombi them se kurr mundi as e mira nuk do ti dal ne drit se jan njerz qe ta han hakun dhe te lanė ne balt e ne vuajtje
te shtyjn me brryla deri ne asgjesim
katastrof pasha besen


E di.te besoj,edhe te kuptoj edhe endjej mllefin tende,sepse edij nga praktika sot si kalojne njerzit qe 1981 e vitet pastaj jane kalbur neper burgjet e serbise dhe ex YU,e dje dikush e ka vesh uniformen pas luftes mte Uck-s e u fotografue me te gjitha meritat qe normal nuk i takojne,a atyre qe i takon jan eqytetaret e dores-50 as qe guxojne me fol bile per meritat e veta......edhe nese provon vetvetes mi dal zot,nuk ka shume hajr,vetem eshte edhe 1 mundim i vetit,sepse sot PATRIOTIZMIN e ka zavendesuar KORUPSIONI,INTERESI dhe IDIOTIZMI derisa njerez te vuajtur si ti jane keshtu ende me vuajtjet e veta,por,ngom,une nuk e dua as pokitiken,e as patriotizmin,sepse te gjithat jane zanafillat e luftes e luften edhe me pak dhe as qe egziston arsyja per ti ja nis dikush luften,mirepo gjithmone pastaj shifen qellimet e vertetat,degdradohen merituesit dhe zhgenjehet trimat dhe atdhedashesit....e sidomos ,prej kurshit ( para lufte) kam has ne nje shkrim ( tash nuk dij te kujt) te cilin shumehere edhe sot e analizoj dhe e perseriti dhe seriozit kam bindje edhe me teper se ka te drejta e te cilin tash po ta shkruaj edhe ty dhe shpresoj se permabn edhe te gjitha qe po te ndodh ty edhe qe i ka ndodhur tjereve:

" Ne jete,as DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne aq sa paguajme per to."

Kete fjali mos e harro,ani qe per shumedosende eshte vone.........

Normal,dikush i ka merak vargjet,dikush jo,dikush i lexon te gjithat,tjetri nuk ja dim domethenjen dhe vleren,por njerzit pritojne me komunikue normal e jo me reague per vargjet sepse, aq jav rok WINDOWSI
a besa kjo ta argumenton se KOKA nuk sherben vetem mi qeth floket...........

A sa i perket ketyre fjaleve te tua qe i nenvizova me te kuqe, me larte,pota perseriti prap kete fjali se me duket se vetem ajo i permbat te gjithat pergjegjjet:
--------------------------------------------------
" Ne jete,as DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne sa paguajme per to."

---------------------------------------------------
__________________


Tė nderuar lexues po e qes ktu nji pergjigje te nji forumisti te dardanisė
Qė Mė KA SHKRUAR NE PM NE PRIVAT
NJI SHKRIM Qė Mė PELQEU
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė