Shiko Postimin Tek
Vjetėr 15-12-12, 20:18   #1524
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shefi i ushtrisė sė Iranit, gjenerali Hassan Firouzabadi, ka thėnė se vendosja e raketave “Patriot” nė kufirin Turqi-Siri mund tė ēojė nė “luftė botėrore”, e cila “do ta pėrpinte Evropėn”.

“Secila raketė ‘Patriot’ ėshtė njė shenjė e zezė nė hartėn e botės, qė ka pėr qėllim tė shkaktojė luftė botėrore”, ka thėnė Firouzbadi.

Turqia i ka kėrkuar NATO-s nė muajin nėntor qė tė vendosė sistemin “Patriot” tė mbrojtjes, tė dizajnuar pėr tė hedhur poshtė aeroplanėt apo raketat.

Kėrkesa ka ardhur pas shkeljes sė hapėsirės sė saj ajrore nga aeroplanėt luftarakė tė Sirisė, si dhe rėnies sė predhave siriane nė territorin turk.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, ka urdhėruar tė premten vendosjen nė Turqi tė dy raketave Patriot, sė bashku me 400 trupa pėr tė operuar me to.

Vendimi i Panettės ka pasuar hapa tė ngjashėm nga Gjermania dhe Holandapushka top tu befte more iran -esht nje shprehje popullore shqiptare kur i thot dikuj pushka top tu befte nisja kur te duash ti e te shohim -

pra ju e ti o iran kine rusi serbi greqi taliban aleanca teper fanatike e klane tjera te rrezikshme per boten civilizimin botror e rendin njerzor -
Nuk do te dorzohemi para jush ne shqiptaret gjermanet amerikanet anglezet austriaket keta popuj aleat jetiik qe mbrojne jeten dhe lirine e botes te kombeve te demokracise kunder dominimit dhe fanatizmit aziatik dhe sundimeve barbare
e ju te tjere armiq te globit e te njerzise - se shqiptaret e as europa nuk do te rrijne nen thundren tuaj asnjiher o ne o ju le te behet hi globi por sllavet nuk do te dhunojne ma femra sa her te ju do qejfi dhe te gjejne aleaance te kombet e rracat verdha te cilat lidhen me kaniba l pansllav per te shuar boten e nbjerzimin nuk do te
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė