Shiko Postimin Tek
Vjetėr 15-12-12, 22:38   #1527
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Veprimtari Adem Demaēi ka thėnė se atė s’ka mundur ta blejė as Serbia e Jugosllavia, dhe se njė gjė tė tillė nuk mund ta bėjė as Hashim Thaēi. Por, ish i burgosuri politik ka treguar se ėshtė i afėrt me liderin e PDK’sė dhe ka kritikuar Ramush Haradinajn nė synimin e tij pėr t’u bėrė Kryeministėr.

Veprimtari Adem Demaēi u ka dhėnė pėrgjigje tė gjithė atyre qė po e akuzojnė se ėshtė blerė nga Kryeministri Hashim Thaēi.

Nė akademinė pėrkujtimore pėr nder tė ish-Komandantit Mujė Krasniqi, Demaēi ka thėnė se nuk ėshtė blerė as nga Serbia, as nga Mbreti dhe kjo nuk do tė ndodhė as nga Hashim Thaēi.

Por, edhe nė kėtė aktivitet ish-i burgosuri politik ka treguar se ėshtė i afėrt me Liderin e PDK’sė, ndėrsa ka kritikuar Ramush Haradinajn, i cili ka shfaqur ambicie tė bėhet Kryeministėr.

Ai ka thėnė se Haradinaj duhet tė presė zgjedhjet ose tė bėhet Zėvendėskryeministėr, pasi pozitėn e Kryeministrit aktualisht e ka Hashim Thaēi.

“Ramushi mė pėlqeu disa ditė, por njė ditė tha dua tė bėhem Kryeministėr. S’mė pėlqeu. Nuk mė pėlqeu sepse janė votimet, janė rrugėt e tjera, janė marrėveshjet, ėshtė njė Zėvendėskryeministėr. Besoj se nuk do tė ishte problem. Por tė bėhesh Kryeministėr, ku ta ēojmė z. Hashim, ku ta ēojmė”, ka thėnė Demaēi.

“Neve na ka kapur njėfarė flake e madhe pėr pushtet, edhe po i harrojmė disa sende, disa rende. Ne po mundohemi ta krijojmė njė shtet modern, njė shtet europian, njė shtet me rregulla”, ka shtuar ai.

Qeveria e Kosovės ia ka mundėsuar Demaēit tė ketė pagė mujore prej shtetit, ndėrsa kohė mė parė ia ka ndarė 90 mijė euro pėr botimin e librave tė kompletit tė tij.

Ndėrkohė, Demaēi ėshtė marrė edhe me Atifete Jahjagėn. E ka mbrojtur sa i pėrket largimit tė saj nga Presidenca, ndėrsa e ka kritikuar fort pėr nderin qė ia kishte bėrė Ahmet Zogut nė Shqipėri.

“Rasti i kėsaj zonjės sonė Presidente. Vetė u morėn vesh: A po e bėjmė, po e bėjmė. Kur e bėn, tash ta heqin. Por, s’ėshtė kjo lojė njėherė emėro, njėherė hiq. Edhe kėto sende duhet t’i qesim anash”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se Presidentja ėshtė dashur ta dijė se Zogu ka ardhur nė pushtet me ndihmėn e serbėve dhe rusėve, ndėrsa ka ikur nė kohėn mė tė keqe dhe i ka lėnė shqiptarėt nėn mėshirėn e fashistėve italianė.

“Nuk pajtohem me zonjėn Presidente qė shkojė atje nė Shqipėri dhe mori pjesė me Kryeministrin e Shqipėrisė pėr ta rehabilituar Ahmet Zogun. Nuk pajtohem me kėtė punė, nuk ėshtė punė e mirė”, ka thėnė ai.

“Ne jemi popull qė me gjak e kemi shkruar historinė”, ka thėnė ai.

Ai ka kundėrshtuar edhe kėrkesat e turqve pėr tė ndryshuar historinė, duke thėnė se askush nuk duhet tė ndėrrojė asnjė pikė tė historisė nė raport me Perandorinė Osmane.

“Atyre u pengon edhe Skėnderbeu kėtu, edhe Skėnderbeu nė Tiranė”, ka thėnė ai.

Ai ka kėrkuar tė depolitizohet shteti nga klasa aktuale, ndėrsa nga deputetėt ka kėrkuar tė mos imitojnė shembujt e kėqij tė rajonit dhe botės.

“Nėse dėshirojnė tė grinden dhe shahen, ka kafene sa tė duash, ka livadhe e Gėrmia, por kur tė hyjnė nė Kuvend le tė dalin si burra shembullorė, se rinia jonė duhet tė edukohet nga dikush”, ka thėnė ai.

Pas fjalimit tė Demaēit, Kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se nuk u hidhėrohet kritikave tė tij.

Por, Shefi i Qeverisė ka premtuar se do tė punojė edhe mė shumė pėr tė mirėn e Kosovės.

“Jeni heroi i gjallė i kombit tonė. Prandaj respekt. Po bėjmė gjithēka qė tė bėjmė punė tė mira, por do tė pėrpiqemi qė tė bėjmė edhe punė mė tė mira, baca Adem”, ėshtė pėrgjigjur Thaēi.


po i shfaqi disa komente rreth kesaj teme komente te ndryshme te njerzve shqiptarė qe ndahen ne mendime rreth kesaj se qka ka thene Adem Demaqi ---
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė