Shiko Postimin Tek
Vjetėr 02-03-10, 15:10   #61
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Shesin dhen e shesin dhi
autori xhelal ferizi
per me ikė ne tjeter dhe
nė vend tė uj't me pi merzi
tjeter diell nuk ka me i nxe

per veq diellit me ngjyrė tė arit
perveq tokes energjike
s'ka hjeshi si n' trojet t' parit
si n' shqipni ku i thonė etnike

tjetri dhe nė shpirtė s' t' shėron
as prej bari s' del magjia
si'q del ėmbėl e dheut tonė
nė ėmbėlsi ku rrin shqipnija

kush ti l'mon brushat si era
plot shpirtsi kah ndjenja e ballit
si n' shqipni kur del pranvera
me valbardhat n' kullim t' zallit

ne preher te kuj't pushon ma i lirė
kujt i thua mėmė e at
kush ta njeh lotin ma mirė
se dheu yt qė t' ka rritė shtat


kush tė flet me gjuhė amtare
si natyra me atdhe
ku e gjenė token ma bujare
se nė tokė tenden ku je le

e atje te ai dheu i huaj
nuk ti lmon dhimbjet merzia
te behet gjaku lot e ujė
se gji s' t' jep kush si shqipnia

tjeter nanė ma ledhatare
bij e bijat s' kan me gjetė
per veq tokes sė shtrejtė shqiptare
ku shqiprojnė malet me det

edhe fśshat me bregore
gji ku te jep ajo vala e detit
e mbi harqet ylberore
ku lshon sharm rrezja e argjendit

jo nuk ka si nė tokė shqiptare
qė me krah ti bėn barkushat
me flutrue per mbi berhare
permbi maja e ku rrijn fushat

e ta mbushe zemren kullimi
si diamanti ata currila
si melos shkon gurgullimi
me ra ne fushė me karajfila

po ku ka si gurrat tona
po ku ka si a to ujvare
ku shndrijn yjt kah nett e vona
si ne magjiken toke shqiptare

nga autori xhelal ferizi liriku i kohrave te mergimit
dhe i perndjekjeve burgjeve e kurbeteve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante