Shiko Postimin Tek
Vjetėr 22-07-13, 14:15   #170
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Agjėrimi dhe shėndeti

Health Care 2 Njė proverbė arabe thotė:“Mendja e shėndoshė nė trup tė shėndoshė”kur njeriu nga mendjelehtėsia refuzon agjėrimin ai ka refuyuar vetveten e ti,sepse ka humbur sevapin,ka humbur shėndetin dhe kujdesin pėr organizmin e ti.Njė mjek rus e quajti agjėrimin operacion pa bisturi(skallper).Falemderojmė Allahun qė na fali shėndetin por mos tė harrojmė se do tė pėrgjigjet robi siē tha resulullahi a.s “ Shėndetin para se tė vie sėmundja” pra ta parandalosh sėmundjen pėrderisa je me shėndet. Helmet mė tė mėdha vijnė nga ushqimet me tė cila ushqehemi.Ka thėnė pejgamberi a.s : ”Ena me e keqe e birit te Ademit eshte barku i tij. Birit te Ademit i mjaftojne vetem disa kafshata per te jetuar.Nese kjo eshte pak per te, le t’a lere nje te treten e stomakut per ushqim, njė tė treten pėr pije, dhe njė tė treten pėr te marre fryme.” (Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe Ahmedi.).Agjėrimi pastron organizmin nga helmet ushqimore dhe mbetjet organike,rrit aftėsinė trupore,pėrgatitė fizikisht ēdo pjesė tė trupit i jep energji e formatizon dhe i jep freski.Sot problem i obezitetit-trashėsisė ėshtė bėrė problem global,janė formuar shum organizata,fondacione pėr tė luftuar dhjamosjen,por mė kot kur njerzit nuk agjėrojnė dhe nuk i pėrmbahen rregullave nga Kurani famėlartė. Fudajl Ibn Ijadi ka thėnė: ”Dy gjėra e vdesin zemrėn: tė folurit dhe tė ngrėnit e shumtė.”Njeriu duhet tė hajė me masė tė caktuar dhe jo ta teprojė : hani dhe pini e mos e teproni, pse All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (shkapėrderdhnin).” (El-A`raf,31).Burim i shum sėmundjeve ėshtė tė keq-ushqyerit apo ushqimi me tepricė dhe tė ngrėnit tej mase,shum tė rinjė dhe tė reja kanė pasur sėmundje qė kan pėrfunduar dhe nė sulme nė zemėr dhe probleme e ērregullime tė organizmit.Agjėrimi pėrmirson shėndetin,rregullon metabolizmin,rifreskon gjakun,indet,pastron organizmin nga toksiciteti,lanė tėmthin,lukthin-stomakun e pastron nga mbetjet e tepruara qė e ngarkojnė tej mase.

Agjėrimi e forcon njeriun shpirtėrisht.Mendjen e rigjeneron,ngritė moralin,jep shpresė,tė fut tė mendosh pėr tė tjerėt dhe idenė tė mendosh pėr tė varfėrin,pėr njerzit nė luftra dhe qė jetojnė nė varfėri.Andaj nė kuran thuhet : “Mirėpo, po qe se e dini, agjėrimi ėshtė mė i mirė pėr ju”.( Bekare/184.)Resulullahi a.s tha : Hane syfyrin se nė tė ka bereqet tė madh.Normal mjeksia spjegon se njeriu gjatė natės nė gjumė lukthi-stomaku prodhon shum aciditet dhe insani kur ngrihet pėr tė ngrėnė syfyr konsumon dhe stabilizon organizimn me sabah.Iftari hahet pas pastrimit gjeneral tė helmeve ushqimore vjetore dhe ditore,ky pastrim bėhet gjatė kėtij muaji dhe organizmi njeriut kthehet nė origjinalitet,duke u pastruar nga mbetjet kemikale.

Reflekto!! revistat mė prestigjioze botėrore tė shkencės e mjeksisė kan treguar vlerėn qė ka agjėrimi pėr shėndetin dhe trupin e njeriut.Forcon kujtesėn, pastron qelizat toksike nga trupi,largon nga epshet impulset e pa kontrolluara,eviton gastritin e mban trupin nė formė. Muhamedi a.s. ka thėnė: “Le tė agjėroni se agjėrimi ėshtė mbrojtje”. Mbrojtja ėshtė tė shtrėngosh dėshirat e tua.ti qeverisėsh ato.Kanti thoshte :” Personaliteti ėshtė autonomia e vullnetit”Agjėrimi qeverisė emocionet spontane,e bėnė njeriun mė tė matur qė te punojė e veprojė pėr aspektet ndėr-njerzore me maturi dhe dituri.Agjėrimi ndihmon nė mėnyrė graduale nė shėrimin nga kėto sėmundje :

1. Sėmundjet e zėmrės-sulmeve kardiake dhe arteriosklerozėn.

2. Diabeti nuk dėmtohen nga agjėrimi ata qė e kan diabetin, por ai i ndihmon nė shėrim.

3. Agjėrimi ndihmon pėr tė shėruar astmėn dhe sėmundjet e rrugėve tė frymmarjes.

4. Parandalon formimin e gurėve nė veshka.

5. Sėmundjet e mėlēisė,.agjėrimi ėshtė provuar se ka fuqi t’i shėrojė ato pa efekte anėsore.

6. Sėmundjet e lėkurės, veēanėrisht alergjitė dhe ekzemat kronike.

7. Hipertensioni e lartė tė gjakut e shėron me tė madhe.

8. Ndalon sėmundjen e keqe kancerin

9. Forcon psikologjinė dhe intelektin

10. Agjėrimi konsiderohet arma fillestare nė mjekėsinė e parandalimit tė sėmundjeve.

Sot harxhohen miljona euro pėr njė shėndetsi tė mbarė,janė bėrė disa lloj preparatesh,ilaēesh pėr parandalimin e sėmundjeve nga mė tė ndryshmet,kur dihet se sėmundjet hynė nga portat ku kalon ushqimi,dhe kur agjėrimi ka orarin dhe cenzurėn ushqimore ėshtė vėshtirė tė ketė sėmundje ai trup njeriu.Humanus-njeriu parandaloi sėmundjen duke forcuar imunitetin e ti duke pėrdorur ushqime natyrale dhe jo artificiale,si dhe hante me censure islame me dorėn e djathtė si dhe duke qėnė agjėrues.

Ilaēet kanė efekte apo dėme anėsore,kurse agjėrimi pėrkundrazi qė shėron nuk dėmton por vetėm rigjeneron dhe ngrit imunitetin e sistemet e pjesėve trupore tė njeriut.Agjėrimi ndikon nė pėrmirisim e mushkrive,veshkave,pankreasit,ndikon nė damarėt e gjakut,qetėson organizmin.

Agjėrimi nxit efektin natriuretik,qė lejon trupin tė eleminojė natriumin dhe ujin e tepėrt nga organzimi,e kjo ēon nė uljen e presionit shtypjes sė gjakut.Ka efekt stabilizues nė sistemin-nervor-qendrorė,rrit ndjeshmėrinė zgjon impulset e vigjilencės dhe kreativitetit.

Agjėrimi ndihmon sensorėt e shijes,ul shqetsimet nė sistemin trėtės,si dhe qetson gjendjen e ankthit.Agjėrimi rrit disponimin,qetsinė shpirtėrore dhe fizike,eliminon qelizat e shkatėrruara dhe tė dobėta.Gjitha kėto tė mira sjell agjėrimi,po ne sa meditojmė rreth kėtij ibadeti qė ėshtė shpėrblim dhe shėndet.

Pėr njė shėndet tė mirė :

1.Mjeku mė i mirė ėshtė agjėrimi

2.Humbe disa kile tė tepėrta qė mund tė bėheshin sėmundje pėr ty

3.Gjete qetėsi shpirtėrore dhe rregullim metabolizmi

4.Tani je njė sportist me ushqime natyrale dhe han me orar

5.Syfyri tė eleminoi aciditetin e prodhuar gjat natės

6.Iftari tė jep ushqimin e pastėrt dhe ushqimin shpirtėrorė si dhe gėzim e disponim

7.Tani ke vitalitet dhe shėndet

8.Agjėro dhe absteno nga ushqimet e tepėrta dhe teprica

9.Hemoglobina dhe tensioni rregullohen nga agjėrimi yt

10.Fito shėndet fito xhenet dhe ku ka mė selamet….!!

Imam A.B
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė