Shiko Postimin Tek
Vjetėr 22-07-14, 19:05   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kongresi i Manastirit

Ky ėshtė dokumenti, qė bėri tė mundur vendosjen e gjuhės shqipe nė Kongresin e Manastirit.

Nė Manastir mė nė fund u vendos pėr njė alphabet shqip tė njėsuar, pasi deri nė kėtė kohė ishin hartuar alfabete tė ndryshme.

Kongresi i Manastirit

Kongresi i Manastirit (apo Kongresi i Alfabetit) ėshtė tubimi i dijetareve shqiptarė nga 14 nėntori deri mė 22 nėntor 1908 nė Manastir, nė pėrcaktimin e alfabetit tė gjuhės shqipe. Gjatė gjatė zhvillimeve pėr gjuhėn shqipe ishin hartuar disa alfabete tė ndryshme. Njė nga tė fundit ishte ai i krijuar nė Stamboll dhe quhej Alfabeti i Stambollit.

Mendimi zotėrues ishte se shkronjat jolatine nuk ishin tė pėrshtatshme pėr mbarėsinė e shqipes, e bashkimit gjuhėsor kombėtar.

Pėr kėtė arsye, shoqėria mė aktive dhe e mirėnjohur “Bashkimi” nė Manastir, thirri Kongresin e Parė tė Pėrgjithshėm pėr diskutimin e njė alfabeti tė njėsuar.

Njė alfabet i njėsuar do tė ishte dhe fillimi i letėrsisė mbarėshqiptare. Prandaj mė 14 nėntor 1908 nė Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė