Shiko Postimin Tek
Vjetėr 02-02-08, 22:44   #57
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,568
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

#56
adidu


Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 47 Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

poezi---shkruar nga autori xhelal ferizi-----------------------------------------------------------------------------
une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor pėr dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqsisht
nė zemėr e fytyren toksore

une dhe hiri shkruar poezi shkruar nga autori xhelal ferizi


Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.Ju faleminderit adidu per vlersimin qė keni dhėnė ne temen time por ju lutem vargjet mos i leni pa autorė te pambrojtura kshtuu sepse hukmbin fuqinė dhe shkeqlimin pa identitetine autorin dhe dalin si vargje endacake

te gjith lexuesve ju lutem kur te japin koment vargjet te mos mi lėnė pa mbrojtje pa emrin dhe mbiemrin e autorit per shkka se e humbuin fuqinė duken si te pa vlera artistike
vargu vetem nen mbrojtjen e autorit ka fuqinė dhe eefetkin e duhur autori ja shton ndikimin ppsikologjik vargut
dhe i jep peshė dhe rendesi
pikrisht per ket shkka shumica e poezive ne internet nuk lexohen me interesim se sepse kan pseudonimin por jo autorin emrin dhe mbiemrin prandaj duken te pa rendesishme dhe njerzit as nuk thellohen as nuk arrijn te nxjerrin thelklsit etyre ne siperfaqe mendoj se un pikrisht per ket shkka kam dal me mr dhe mbiiemer qe secila poezi e imja ta ket emrin dhe mbiemrin qe lexuesi shum mirė pastaj te koncentrohet
NESE DONI TE JEPNI VLERSIM ATHER JEPNI VLERSIMIN NE PROZė DHE KUR ENXJERRNI VARGUN AUTOMATIKISHT SHKRUANE AUTORIN PERNDRYSHE LEXUESI EKALON VARGUN PA
E SHIKUAR SEPSE VET PSIKOLOGJIJA E SHT E TILL E LEXUESIT LEXUESIT I INTRESON EMRI KUSH EKA SHKRUAR MANDEJ E VEZHGON DERI NE FUND ME VEMENDJE
QELLIMI I SEXCILIT KRIJUES EHST QE TA DETYROJ LEXUESIN TE THELLOHET SA MA SHUM NE SHPIRTIN E VARGUT PRANDAJ AUTORI NXJERR EMRIN DHE MBIEMRIN

NES E DO TE SHKRUANTE ISMAIL KADARE PER SHEMBULL POEZI ME EMER E MBIEMER
NE TE GJITH DO TI HAPNIM SYTė NESE DO TI LENTE VARGJET ASHTI ME NDONJE PSEUDONIM
ASKUSH NUK DO TI LEXONTE KTU ESHT DALLIMI PRA KUJDES JU LUTEM
ASNJI VARG MOS MA LENI PA SHKRUAR NGA AUTORI FILAN FILANI PERSHEMBULL MANDEJ
HYNI NE VLERSIM
E SA PER MENDIMET ATO MUND TI RADHISNI“NI NE PROZė DHE KUR DONI TE SHFAQNI EMOCIONIN BRILANT TUAJIN KUR PERFSHIHENI NGA NDIKIMI I VARGJEVE
E CITONI NDONJE VARG OSE THUANI LEXONI FILAN TITULL TE POEZIS NGA XHELAL FERIZI
TE VARGJET E XHELAL FERIZIT LEXONI NE STROFEN NUMER KAQ VARGUN KAQ
I DYTI APO I TRETI
KSHTU AUTORITETI MA TEPER I RUHET AUTORIT DHE VARGJEVE
DHE DETYRON LEXUESIT Tė LEXOJNė POEZITė ATJE KU JAN Tė SHKRUARA
BESOJ Nė MIRKUPTIM NUK KAM QėLLIM TA TURBULLOJ ASKEND
VETEM TE JET EFEKTI MA I MADH DHE MA I FUQISHEM PER PUBLIKUN LEXUESS
DHE VARGJET TE DUKEN MA SERIOZE MA ME NDIKIM SEPSE NDIKON SHUM MA SHUM NE VULLNETIN DHE TERHEQJEN E LEXUESIT
JU PERSHENDES LEXUES TE DNERUAR JU FALENDEROJ DHE JU JAM MIRNJOHS PER FJALET E BUKURA Q EKENI ZGJEDHUR PER MUA NES E TE DOJN LEXUESIT EDHE KRITIKA LETRARE DO TE ME DO PATJETER EDHE PSE PO HESHTIN QE KAQ VITE NE RASTIN TIM POR SHUM I RENDESISHEM ESHT PUBLKU LEXUESI POPULLI KUR TE DO POPULLI LEXUESI ATHER EDHE
JE MA I SIGURT SE KE SHKRUAR DIQKA TE BUKUR Q E JA VLENė SEPSE POPULI ESHT MBRETI POPULLI KA SHIJE DHE NE POPULL ESHT DITURIA
AUTORI XHELAL FERIZI JU FLANEDRON LEXUES TE DASHUR BASHKATDHETARė
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė