Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 28-11-13, 10:21   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Ujq,tė veshur nė lėkurė delje

Ujq,tė veshur nė lekurė delje

Tė hapet njė temė qė nuk i kontribon bashkėjetes tė shqiptarėve dhe tė mbyllet poashtu njė temė e cila u hap me qėllim qė tė kuptohet se nuk ėshtė duke u dhėnė kontribut bashkėjetes shqiptare,nuk mund tė quhet ndryshe,pėrveē"Punė ujqish tė veshur nė lėkur delesh"Nuk di sa tė vetėdishėm janė se nuk jėnė duke bėrė ndonjė vepėr senzacionale edhe pse ndoshta u duket se kanė keptuar filozofinė "antropocentrike" ku thuhet se:"Ne duam qė ēdo gjė tė organizohet ashtu siē e kėrkon mendja e shėndoshė".


Mendja e shėndoshė nuk mund tė kėrkohet tek njerėz tė veshur me lėkurė delje qė nė brendėsi janė ujq mizor me plotė urrejtje dhe mllef ndaj atyre qė me devotshmėri predikojn besimin e tyre nė Zot dhe qė mendojnė dhe shprehen me korektėsi ndryshe.Puna e ujkut nuk e kupton ēka do tė thotė"Tė japish mundin maksimal qė tė pajtosh dhimbjen me mirėsi".Po tė kishin kuptuar ujqit kėtė, do tė kuptonion se "Zoti i madhėrishėn qėndron nė anėn tonė mė tė vogėl tė sė mirės dhe tė sė keqes".


"Ujqit"qė sollokaten gjithandej duke ngritur bariera ne mes kulturave tė pupuj tė ndryshėm dhe fe,tė gatshėm pėr tė u pirė edhe gjakun,njohin vetėm veset e ujqėrve po jo edhe ligjet qė au ka falė natyra njerėzve pėr tė i pėrdorur gjithmon edhe nė etikėn shkencore pėr tė cilėn Tesla pat thėnė.


"Etika e shkencės ėshtė etika e mendjes dhe e shpirtit.
Etika nuk ėshtė njė ēėshtje vendimi,por angazhim pėr respektimin e ligjeve tė natyrės".


Tė pohosh me theks tė veēantė se shkenca i pėrket vetem njė feje,s“do mend se bie nė kundėrshtim me ēdo parim etik njerzore.Tė identifikojsh veten me fe e jo me vlera njerzore, mirė je duke i rėnė daulles pė tė shėndruar veten nė duallgji qė kanė krijuar hapsirė pėr tė kuptuar vetėm pseudoshkencėn pėr tė cilė Jozef Mengele e komentoj kėshtu;


"Pseudoshkenca ėshtė instrumenti i njė rregulli tė ri botrorė ku qėllimet subjektive,keqkuptimet,kriteret dhe vetėvlersimet tentohet tė i hudhen botės objektive".


Si idhtarė i pseudoshkencave,pėr tė kuptuar indijanin banorin mė tė vjetėr tė Amerikės i njohur si "Bualli ulur",ṱė ndan vetėm njė interval i shkurtėr kohorė tė ndeshesh me realitetin, ose tė jetojsh me iluzionin me tė cilin mburesh,kur thotė;


Ēfar shoqėrie jeni ju kur nuk keni ligje tė shkruara.
"Ju tė bardhėt i shkruani ligjet pėr tė shkelur mbi to saher tė u do qefi"
Ne ligjet tona i jetojmė nė ne.


Nė mungesė tė potencialit intelektual s`ka se si kuptohet se ligjet e naytrės ndjehen kur se ato tė shoqėrisė si rregull shtetror,vendosen,ndryshohen dhe zbatohen vetem athere kur ka hapsirė pėr tė u zbatuar,shpesh edhe si akte represalje vepra kėto tė politikave sistematike ,shpesh tė krijuara nga njerėz egoist.Fakt ėshtė se ne jetojmė me ego mendorė,por aq kohė sa nuk ėshtė shėndruar nė egoizėm fatal shpirtrorė.
Mendja-ego ėshtė pėrgjegjės pėr tė gjithė pėrvojėn e kėsaj bote.Veti mė e larta apo shpirti ėshtė pėrgjegjės pėr mė shumė sqarim ose njohuri. Ndonjėherė dėgjojmė dikė tė thotė, "Oh, ky person ka njė ego tė madhe," ego do tė thotė "krenari",ves qė do tė thotė se njeriu ėshtė i ngarkuar me ta.Ego eshte cilėsi morale e njeriut dhe duhet kapėrcyer pėr shkak tė ngarkesės shpirtėrore, dhe pėr shkak se ai ėshtė pėrgjegjės pėr konflikte brenda vetes tuaj,brenda mjedisit dhe familjes.Ego i tepruar krijon vėshtirsi shumė tė mėdha pėr tė kuptuar tė tjerėt, u nxit qė tė mendoni se tė gjithė tė tjerėt shumė pak janė tė rėndėsishėm,kurse gjykimi i juaj sillet rreth mendimeve tuaja.
Prandaj, jo vetėm nė anėn shpirtėrore, por edhe nė jetėn e pėrditshme, ego paraqit njė bllokim shumė tė madh.
Jo vetėm pėr jetėn individuale, por edhe pėr shoqėrinė dhe kombin,ego paraqet rrezik tė madhe.Edhe nga historia kemi fakte se shumė popuj tek tė cilėt ego ka qenė shum i madh dhe i padisiplinuar, nė fund kan humbur mė shumė se sa qė kan arritur,rasti konkret sėrbėt,poashtu dhe njerėz tė rėndėsishėm, po edhe politikan me egot tė madhė janė zhdukur.


Njerėz nga kategori tė lartėsuara nuk funkcionojnė me ego.Ata e dinė se kur njeri bėhet egoist ,behet i rezikshėm pėr tė gjithė njerzit dhe shoqėrinė, rrezikojnė familjen dhe fėmijėt e tyre,po edhe tė tjetėr, sepse kur ego ėshtė i madh , ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė kontrolluar mendjen .Kėshtu, personi egoist futet nė mur izolimi tė fortė injorance, dhe kėtu ėshtė e vėshtirė pėr tė zbatuar ndonjė praktikė , disiplinė, madje edhe fjalėn tuaj personale . Nė ēdo dėshtim qėndron fara e suksesit te ardhshėm , ēdo fitore ėshtė njė shkak i fshehur i humbjes se ardhshme . Pėr ēdo tė keqe duhet bėrė diēka e mirė dhe e drejtė nė mėnyrė qė tė krijojmė njė ekuilibėr.Mund tė quhet njė ēėshtje e thjeshtė e matematikės kur thuhet : pėr ēdo gabim njė korrigjim .

Njeriu duhet tė zhvillojnė pėrulėsi , mirėsi , mirėkuptim , mėshirė dhe dhembshuri.
Njeriu duhet tė zhvillojnė njė qėndrim miqėsor ndaj tė gjithė pa marrė parasysh lumturinė , vuajtjet , dhimbjet, dhe qė kanė simpati pėr dikė qė nuk do tė shkojnė nė rrugėn e drejtė . Kėto janė tiparet , cilėsitė qė njeriu duhet tė zhvilloj nė mėnyrė qė tė eliminoj egoizmin nga vetja e tij . Nė anėn tjetėr njeriu i ēlishuar nga egoizmi vazhdon tė punojė nė nivelin fizik , mendor, intelektual , emocional dhe sensual . Ai mund tė kultivojė tokėn , mund tė jetė menaxher , shkrimtar , ose tė kryejė ndonjė biznes sepse vetė aktiviteti nuk ėshtė ai qė e obligon njeriun , por nevoja.


Egoizmi njeh vetėm jetėn individuale dhe nuk lejon tė shkohet mėtej pėr tė kuptuar se jeta ėshtė pjesė e njė diverziteti popujsh tė ngjyrave tė ndryshme, kulturave nacionale tė larmishme,fetare,ateiste,pacifiste,naturaliste,tė gjitha kėto tė pėrfshira nė brendėsi tė mendjes dhe shpirtit tė njeriut,gjallesa kėto tė krijuara nga ligjet e natyres dhe ndjejės qė begatojnė edhe mė shumė respektimin e ligjeve tė natyrės pėr tė shkuar njė hap para barazi me ligjet e shoqėrive dhe kulturave tė ndryshme botrore tė cilat thuhet se duhet tė trajtohen si tė "barabarta".

Fenomeni qė ligjet e shoqėrisė tė paraqititen si kontraverse ėshtė edhe "Mendimi i Lirė"i cili ka lėvizur nė njė adresė tė re dhe tani do tė pėrdorė emrin e ndryshuar, "shprehje e lirė." Tė gjithė artikujt e shkruar nė media, mbeshteten nė "shprehje tė lirė"formė kjo e re e cila nė fakt ndalon "Mendimin e lirė"i cili i pėrket ligjit tė natyrės, qė vetėm disave tė u lejohet tė pėrdorė "mendimin e lirė"qė me lehtėsi tė vrasin ēdo shprehje tė lirė qė nuk pėrputhet me mendjen e tyre.
Njerėz dhe shoqėri e tė gjitha kulturave nė botė ndėrtuan shkolla qė njerzit tė armatosen me dituri ku nė masė mė tė gjerė pėrcaktohet kryesisht performanca pėr jetė ne tė ardhėen tė secilit njeri. Padyshim,deshtėm apo jo,duhet tė dimė se feja ėshtė pjesė integrale e kulturės dhe se religjioni ka ndikim tė madhe edhe nė shoqėri
sekulare,mbase shumė pak e dukshme, kėtė e dėshmojn (kriteret morale,historia,pėrmendoret,mitet,etj),por ama askund nuk thuhet se nje popull duhet tė identifikohet me fe por me vlera njerzore........
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.